وبلاگ

آلت کوین چیست؟

alt-coin-chis-ak-01

آلت کوین چیست؟ اگر کل جهان کریپتوکارنسی از یک نقطه منبسط شود، به نوعی مانند یک انفجار بزرگ، آن نقطه تکینگی بیت کوین، اولین ارز دیجیتال خواهد بود. هر ارز دیجیتالی که بیت‌کوین اصلی نباشد، یک «جایگزین» برای آن در نظر گرفته می‌شود، بنابراین یک «سکه جایگزین» یا آلت‌کوین است. از این نقطه نظر، آلتکوین هر ارز دیجیتالی است که بیت کوین نیست. اما یک هشدار برای این تعریف وجود دارد: همه با آن موافق نیستند.

از زمان ایجاد بیت کوین در سال 2008، بیش از 2000 ارز دیجیتال جایگزین به کار گرفته شد. در واقع، بسیاری از این آلت‌کوین‌ها به‌عنوان نسخه‌های اصلاح‌شده بیت‌کوین، از طریق فرآیندی به نام هارد فورک ایجاد شدند. علیرغم اشتراک‌گذاری برخی شباهت‌ها، هر آلتکوین عملکردهای خاص خود را دارد. آلت کوین هایی که از بیت کوین فورک شده اند.

اغلب فرآیند استخراج مشابهی را ارائه می دهند که بر الگوریتم اجماع اثبات کار متکی است. با این حال، چندین ارز دیجیتال دیگر وجود دارد که با روش‌های جایگزین برای دستیابی به اجماع در شبکه‌های بلاک چین توزیع شده آزمایش می‌کنند. الگوریتم اجماع اثبات سهام رایج‌ترین جایگزین برای اثبات کار است ، اما نمونه‌های قابل توجه دیگر شامل الگوریتم‌های اجماع اثبات سهام، اثبات سوختن، اثبات اقتدار و اثبات تأخیر کار است.

در حالی که برخی از کاربران اصطلاح «آلت کوین» را تحقیرآمیز یا تحقیرآمیز می‌دانند، معمولاً در استفاده از آن خنثی است. این اصطلاح قرار نیست احساسات مثبت یا منفی در مورد دارایی مورد اشاره را منتقل کند. از سوی دیگر، اصطلاح «شیت کوین»، برای مثال، یک احساس منفی به همراه دارد و معمولاً تحقیرآمیز تلقی می‌شود.

بیت کوین به عنوان جایگزینی برای ارز استاندارد روزمره ما طراحی شده است. اتریوم منطقه دیگری را به جهان بلاک چین معرفی کرد : منطقه ای که امکان شکوفایی نوآوری هایی مانند قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز (dapps) را فراهم می کرد.

این بدان معناست که برخی از علاقه مندان به ارزهای دیجیتال، آلتکوین را به عنوان هر ارز دیجیتالی غیر از بیت کوین و اتریوم تعریف می کنند. بنابراین “آلت کوین” به هر رمز ارزی اطلاق می شود که بیت کوین یا بیت کوین و اتریوم نیست. اما اگر در مورد هر رمزنگاری در زمینه شبکه بلاک چین خود صحبت می کنید، به آنها به عنوان “سکه” اشاره می کنید.

سکه چیست؟

سکه یک ارز دیجیتال است که با بلاک چین اختصاصی و مستقل خود عرضه می شود. به عبارت دیگر، یک سکه، ارز دیجیتال اصلی یک بلاک چین خاص است. به عنوان مثال، سکه اصلی شبکه بیت کوین بیت کوین است. سکه اتریوم اتر نام دارد. سکه ریپل لبز XRP نام دارد. هر کدام شبکه های بلاک چین مستقل خود را دارند.

برخی از شبکه‌های بلاک چین را می‌توان برای ارزهای دیجیتال دیگر و سایر برنامه‌های غیرمتمرکز علاوه بر کوین اصلی خود استفاده کرد. اینجاست که همه چیز ممکن است گیج کننده شود، زیرا برخی از آنها به خاطر راحتی، “سکه” نامیده می شوند. اما از نظر فنی آنها “توکن” هستند.

توکن چیست؟

توکن یک ارز دیجیتال یا دارایی رمزنگاری شده است که بر روی بلاک چین ارز دیجیتال دیگر اجرا می شود. نمونه ای از توکن ارزهای دیجیتال USD Coin (USDC) است، یک استیبل کوین با پشتوانه فیات که بر روی بلاک چین اتریوم اجرا می شود. نمونه ای از توکن دارایی رمزنگاری شده، یک توکن غیرقابل تعویض (NFT) است. اکثر NFT ها بر روی بلاک چین های ساخته شده بر روی شبکه اتریوم اجرا می شوند.

فصل آلت کوین چیست؟

اصطلاح «فصل آلت‌کوین» به دوره‌ای در بازار ارزهای دیجیتال اشاره دارد که در آن چندین آلت‌کوین افزایش قیمتی بیش از بیت کوین و ارزهای فیات مانند دلار آمریکا دارند. اولین نمونه از فصل آلت کوین در اوج سفر بیت کوین در سال 2017 رخ داد، زمانی که عملکرد قرارداد هوشمند اتریوم باعث توسعه تعداد زیادی از سکه های جدید شد.

بسیاری از سرمایه گذاران رمزارز به دلیل افزایش قیمت بیت کوین، پاداش های عظیمی به دست آورده اند. از سوی دیگر، سرمایه‌گذاران دیگر با سرمایه‌گذاری در بازار آلت‌کوین‌ها تلاش می‌کنند تا ثروتی به دست آورند که منجر به فصل آلت‌کوین می‌شود. 

هیچ روشی برای پیش بینی فصل قریب الوقوع ارزهای دیجیتال وجود ندارد. با این وجود، مرکز بلاک چین ابزار بی نظیری به نام شاخص فصل آلت کوین ارائه می دهد که احساسات بازار را ارزیابی می کند و محاسبه می کند که آیا بیت کوین یا آلت کوین ها بر بازار ارزهای دیجیتال تسلط دارند یا خیر. علاقه به توکن های غیرقابل تعویض و میم کوین ها مانند دوج کوین و شیبا اینو نیز منجر به توسعه چرخه آلت کوین می شود .

انواع آلتکوین ها چیست؟

انواع مختلفی از آلتکوین ها وجود دارد، از جمله استیبل کوین ها، کوین های مبتنی بر استخراج، کوین های مبتنی بر استیک و توکن های حکومتی. نوع آلتکوین بستگی به نحوه عملکرد و هدف آن دارد. در اینجا انواع اصلی ارزهای رمزنگاری شده که هنگام تحقیق در مورد آلت کوین ها پیدا خواهید کرد، آورده شده است.

استیبل کوین ها

استیبل کوین ها ارزهای دیجیتالی هستند که برای دنبال کردن قیمت یک دارایی دیگر طراحی شده اند. اکثر بزرگ‌ترین استیبل‌کوین‌ها به دلار آمریکا متصل هستند و سعی می‌کنند ارزش آن را تقلید کنند. در صورت نوسان قیمت، ناشر سکه نسبت به اصلاح آن اقدام می کند.

از آنجایی که استیبل کوین‌ها برای حفظ همان ارزش در نظر گرفته شده‌اند، معمولاً به عنوان سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال انتخاب نمی‌شوند. در عوض، مردم از استیبل کوین ها برای پس انداز یا ارسال پول استفاده می کنند. همچنین می‌توانید با وام دادن به استیبل کوین‌ها یا از طریق پروتکل‌های پس‌انداز خاص، سود آن را به دست آورید.

مبتنی بر معدن

این نوع ارز دیجیتال از فرآیندی به نام ماینینگ برای تایید تراکنش ها و افزودن سکه های بیشتری به عرضه استفاده می کند. دستگاه ماینر از دستگاه هایی برای حل معادلات ریاضی استفاده می کنند. به طور معمول، اولین ماینری که معادله را حل می کند، باید بلوکی از تراکنش ها را تأیید کند.

در مقابل، ماینرهایی که بلاک‌ها را تأیید می‌کنند، پاداش‌های رمزنگاری دریافت می‌کنند. از آنجایی که بیت کوین یک ارز دیجیتال مبتنی بر استخراج است، استخراج اولین روشی بود که برای پردازش تراکنش‌های رمزنگاری استفاده شد. یکی از معایب ماینینگ این است که به انرژی قابل توجهی نیاز دارد.

مبتنی بر سهام

این ارزهای دیجیتال از فرآیندی به نام staking برای تأیید تراکنش ها و افزودن سکه های بیشتری به عرضه استفاده می کنند. دارندگان یک ارز رمزپایه مبتنی بر سهام می توانند انتخاب کنند که سکه های خود را به اشتراک بگذارند ، به این معنی که آنها متعهد می شوند که از آن سکه ها برای پردازش تراکنش استفاده شود.

 پروتکل زنجیره بلوکی این ارز دیجیتال، یک شرکت‌کننده را برای تأیید یک بلوک از تراکنش‌ها انتخاب می‌کند. در ازای آن، شرکت کنندگان جوایز رمزنگاری دریافت می کنند. یک آلتکوین اولیه به نام Peercoin اولین کسی بود که مفهوم سهام را معرفی کرد. اگرچه Peercoin به یک نام شناخته شده تبدیل نشده است، اما staking به دلیل صرفه جویی در مصرف انرژی بیشتر از استخراج است.

حکومت

توکن‌های حاکمیتی، ارزهای دیجیتالی هستند که به دارندگان حق رای می‌دهند تا به شکل‌دهی آینده پروژه کمک کنند. در بیشتر موارد، این توکن ها به شما امکان می دهند پیشنهادهای مربوط به ارز دیجیتال را ایجاد کرده و به آن رأی دهید. این به تبدیل ارز دیجیتال به یک پروژه غیرمتمرکز کمک می کند زیرا همه دارندگان نظر دارند و تصمیمات توسط یک مرجع مرکزی گرفته نمی شود.

مزایا و معایب آلت کوین ها

در اینجا مزایا و معایب آلت کوین ها آورده شده است:

مزایامعایب
جنبه های بیت کوین را بهبود بخشید.مزیت محرک اول بیت کوین یا سهم بازار را ندارید.
جوایز بالقوه بالایی ارائه دهید.خطر قابل توجهی است، زیرا بسیاری از آلتکوین ها کلاهبرداری هستند یا در نهایت با شکست مواجه می شوند.
انتخاب بزرگی از آلتکوین ها، همه با اهداف منحصر به فرد و مزیت های رقابتی خود.خرید بسیاری از آلتکوین ها سخت است زیرا فقط در صرافی های آلتکوین خاصی در دسترس هستند.

تفاوت سکه های جایگزین با بیت کوین

بیت کوین و آلت کوین ها هر دو از فناوری بلاک چین برای زیرساخت شبکه زیربنایی خود استفاده می کنند، اما سکه های جایگزین می توانند اهداف و عملکردهای منحصر به فردی داشته باشند که فراتر از عملکرد اصلی بیت کوین یعنی انتقال ارزش است.

در اینجا چند راه برای تفاوت بیت کوین و آلت کوین آورده شده است:

عوامل مقایسهبیت کوینآلت کوین ها
مزیت First-Moverبیت کوین اولین ارز دیجیتال است.توسعه دهندگان آلت کوین از مزیت استفاده از آنچه دیگران از ساخت و استفاده از بیت کوین یاد گرفته اند برخوردارند.
تسلط بر بازاربیت کوین به رسمیت شناخته شده برند اصلی دست یافته است و بیشترین سهم بازار را در بین تمام ارزهای دیجیتال دارد.آلت کوین ها در مجموع سهم بازار باقی مانده را تشکیل می دهند و درجات مختلفی از شناسایی برند را دارند.
جامعه توسعهبیت کوین دارای یک جامعه توسعه ای بزرگ و تثبیت شده است.هر آلتکوین جامعه توسعه مخصوص به خود را دارد. اندازه جامعه به پذیرش، کاربرد و ارزش کلی آلتکوین بستگی دارد.
اجماع، وفاقبیت کوین از الگوریتم اجماع اثبات کار ( PoW ) استفاده می کند.آلت کوین‌ها می‌توانند از PoW استفاده کنند، اما اغلب از مکانیسم‌های اجماع متفاوتی برای کاهش مصرف انرژی و/یا بهبود امنیت شبکه، مقیاس‌پذیری و عملکرد استفاده می‌کنند.
حریم خصوصی و ناشناس بودنهویت بیت کوین مستعار است و تاریخچه تراکنش ها شفاف است.برخی آلتکوین‌ها از امضای حلقه ، آدرس‌های مخفیانه، و اثبات‌های دانش صفر برای مبهم کردن هویت، جزئیات تراکنش و تاریخچه تراکنش‌ها استفاده می‌کنند.
تجارتبیت کوین را می توان معامله کرد یا با ارز فیات مبادله کرد.در دسترس بودن جفت های معاملاتی فیات برای آلتکوین ها بسته به آلتکوین خاص و پلت فرم مبادله متفاوت است.
عرضهپروتکل بیت کوین عرضه محدود 21 میلیون سکه را مشخص می کند.آلت کوین ها می توانند محدودیت های عرضه متفاوتی داشته باشند. بعضی ها اصلا حد بالایی ندارند.
توزیع سکهبیت کوین ها از طریق فرآیندی به نام ماینینگ ایجاد و در جامعه توزیع می شوند .آلت‌کوین‌ها از طریق روش‌های مختلفی ایجاد و توزیع می‌شوند، از جمله استیکینگ ، ماینینگ و پیش ماینینگ، شیرهای کریپتو ، عرضه اولیه سکه ( ICO ) و کشاورزی بازده .
توان عملیاتیبیت کوین اجازه می دهد تا تعداد محدودی از تراکنش ها در هر بلوک بلاک چین گنجانده شود.بسیاری از آلتکوین‌ها اندازه بلوک‌های بزرگ‌تری را پیاده‌سازی کرده‌اند که می‌توانند تعداد بیشتری از تراکنش‌ها را در هر بلوک انجام دهند.
نقدینگی بازارعمق دفتر سفارش بیت کوین از حجم معاملات بزرگ پشتیبانی می کند بدون اینکه تاثیر قابل توجهی بر قیمت بازار داشته باشد.آلت کوین‌هایی که ارزش بازار و حجم معاملات پایین‌تری دارند، دفترچه سفارش باریک‌تری دارند . این امر اجرای معاملات بزرگ را بدون تأثیر بر قیمت بازار چالش برانگیزتر می کند.

آلت کوین ها در مقابل بیت کوین

چند چیز وجود دارد که آلت کوین و بیت کوین را از هم جدا می کند:

  • بیت کوین قدیمی تر است. در سال 2009 راه اندازی شد، در حالی که اولین آلتکوین ها در سال 2011 منتشر شدند و آلت کوین های جدید به طور منظم منتشر می شوند.
  • به استثنای استیبل کوین‌ها، آلت‌کوین‌ها ریسک و پاداش بالاتری را به عنوان سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال ارائه می‌کنند. اگرچه بیت کوین بی ثبات است، اما رهبر بازار است و ارزش قابل توجهی به دست آورده است. آلت کوین ها فضای بیشتری برای رشد دارند، اما احتمال شکست بیشتری نیز دارند.
  • آلت کوین ها پیشرفته تر هستند. از زمانی که آنها پس از بیت کوین به بازار آمدند، در فناوری آن پیشرفت کردند. از نظر سرعت و هزینه تراکنش، بسیاری از آلتکوین ها به مراتب برتر از بیت کوین هستند.

نمونه هایی از آلتکوین ها

بازار کریپتو شامل هزاران آلتکوین است. در اینجا یک مثال اولیه و چند آلتکوین برتر آورده شده است:

  • Namecoin: که در آوریل 2011 منتشر شد، اولین آلتکوین قابل توجه است. این مشابه بیت کوین است زیرا بر اساس کد بیت کوین است و حداکثر عرضه آن 21 میلیون سکه است. Namecoin به دلیل معرفی دامنه های وب .bit که ناشناس بودن و مقاومت در برابر سانسور را ارائه می دهند، شناخته شده است.
  • اتریوم: که در جولای 2015 منتشر شد، اولین ارز دیجیتالی بود که یک بلاک چین قابل برنامه ریزی را برای توسعه دهندگان ارائه داد. این ارز به سرعت به دومین ارز دیجیتال بزرگ پس از بیت کوین تبدیل شد.
  • USD Coin: که در سپتامبر 2018 منتشر شد، یک استیبل کوین است که به دلار آمریکا متصل است. تحت نظارت مرکز، کنسرسیومی است که شامل Coinbase Global، Inc. است.
آلت کوین چیست؟

آلت کوین چیست؟ آیا باید روی آلتکوین ها سرمایه گذاری کنید؟

اگر می‌خواهید کریپتو را بخشی از سبد سرمایه‌گذاری خود کنید و برای تحقیق در مورد آن‌ها وقت دارید، باید روی آلت‌کوین‌ها سرمایه‌گذاری کنید. برخی از آلت کوین ها پروژه های بلندپروازانه ای هستند که موارد استفاده بیشتری را نسبت به بیت کوین ارائه می دهند که در درجه اول به عنوان ذخیره ارزش استفاده می شود.

از آنجایی که آلت کوین ها چندان شناخته شده نیستند، در صورت تثبیت می توانند شاهد افزایش قیمت بیشتری باشند. خرید آلت کوین دارای معایب قابل توجهی است. به دلیل تعداد زیاد آن‌ها، انتخاب بهترین آلت‌کوین‌ها برای سرمایه‌گذاری چالش برانگیز است.به طور خلاصه، آلت کوین ها برای سرمایه گذاران عملی ارزهای دیجیتال که مایل به انجام تکالیف خود هستند، ارزش بررسی را دارند.

اگر به دنبال سرمایه گذاری با ریسک کمتر یا زمان کمتری هستید، سهام ارزهای دیجیتال راه بهتری برای انجام این کار است. به یاد داشته باشید که ریسک بیش از حد توصیه نمی شود، بنابراین حتی اگر تصمیم به خرید آلت کوین دارید، آنها باید تنها بخش کوچکی از سبد شما را تشکیل دهند.

چگونه آلتکوین بخرم؟

اگر از خود می پرسید: آیا باید روی آلت کوین ها سرمایه گذاری کنم؟ و می خواهید بدانید چگونه می توانید این کار را انجام دهید، لطفا مراحل زیر را دنبال کنید.

تعیین کنید که چند درصد از آلتکوین ها را می خواهید به پورتفولیوی خود اضافه کنید

استراتژی سرمایه گذاری آلتکوین شما به میزان ریسک گریزی شما یا میزان ریسکی که مایل به انجام آن هستید بستگی دارد. بر اساس سطح ریسک بازدهی که انتظار دارید، بخشی از آلتکوین ها را که می خواهید به سبد خود اضافه کنید، تعیین کنید.

آلتکوین هایی را که در آنها سرمایه گذاری کنید تحقیق کنید

برای تجارت آلتکوین، ابتدا با نگاهی به وب سایت پروژه، دسته های رسانه های اجتماعی و تیم پشت پروژه، بهترین آلت کوین ها را تعیین کنید. همه این عوامل به شما کمک می کند تا صحت پروژه را بفهمید. همچنین، دریابید که آیا کیف پول فعلی شما با آلتکوینی که می‌خواهید بخرید سازگار است یا اینکه باید یک کیف پول ارز دیجیتال جدید تهیه کنید .

یک صرافی را انتخاب کنید و یک جفت ارز پیدا کنید

ممکن است برخی صرافی ها از خرید آلت کوین با فیات پشتیبانی نکنند، بنابراین برای ادامه باید بیت کوین بخرید. پس از به دست آوردن بیت کوین، باید یک یا چند صرافی را پیدا کنید که آلتکوین شما را می پذیرند. زمانی که بهترین صرافی را انتخاب کردید، باید ثبت نام کنید. پس از تکمیل ثبت نام باید بخشی از بیت کوین خود را به صرافی انتقال دهید. فراموش نکنید که شما در حال معامله در جفت ارزها هستید. بنابراین، BTC به آلتکوین شما تبدیل می شود.

بیت کوین را با آلتکوین مورد علاقه خود معامله کنید

زمانی که پول نقد یا بیت کوین شما به حساب صرافی شما رسید، آماده خرید آلت کوین هستید. زمانی که آماده معامله بیت کوین با آلت کوین هستید، آلتکوین مورد علاقه خود را سفارش دهید.

آلت کوین های خود را در یک کیف پول رمزنگاری ذخیره کنید

پس از تکمیل تراکنش، آلتکوین های ارزشمند شما باید در صرافی ذخیره شوند. با این حال، در صورت خرید طولانی مدت، دارایی های رمزنگاری شما باید خارج از مبادلات ذخیره شده و در کیف پول ذخیره شوند. ممکن است بخواهید یکی از کیف پول های گرم، سرد، وب، گوشی موبایل یا دسکتاپ را به عنوان کیف پول آلتکوین خود انتخاب کنید.

آینده آلت کوین ها

سرمایه گذاری در آلت کوین ها روشی ارزان برای تنوع بخشیدن به سبد سرمایه گذاری فراتر از بیت کوین است. علاوه بر این، سرمایه گذاران می توانند در تصمیم گیری های حاکمیتی پروژه های مختلف مشارکت داشته باشند. تعداد زیادی آلتکوین در بازار کریپتو موجود است. 

با این حال، آنهایی که کاربرد قوی دارند از رقابت جان سالم به در خواهند برد و بر بازار مسلط خواهند شد. همچنین، فقدان مقررات خطرات مختلفی را برای سرمایه گذاری آلت کوین به همراه دارد. با این وجود، خطرات نظارتی با بلوغ بازار ارزهای دیجیتال برطرف خواهد شد. 

خط پایین

تمایز سکه ها، آلتکوین ها و توکن ها یک موضوع ساده برای تعریف است. اما این تعاریف به طور جهانی پذیرفته نشده اند، و برخی از آنها با تکامل جهان کریپتو در معرض تغییر هستند. آنچه واقعاً یک کلمه را تعریف می کند یا تعریف آن را تغییر می دهد، استفاده از آن است. وقتی می‌خوانید یا می‌شنوید که حرف‌های رمزنگاری شده به گوش می‌رسد، به زمینه‌ای که اصطلاحات در آن استفاده می‌شود توجه کنید. مانند هر فناوری نوظهور دیگری، کریپتو در نهایت به حدی بالغ خواهد شد که ما بر سر یک زبان مشترک به توافق برسیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *