وبلاگ

ریپل چیست؟

ripple-chist-ak-1

ریپل چیست؟ در یک جامعه جهانی متصل‌تر از همیشه، با تکنولوژی که به سرعت کارایی را به سطوحی غیرقابل تصور در چند دهه پیش تسهیل می‌کند، انتقال پول همچنان چالش برانگیز برای پرداخت‌های برون مرزی طولانی است. دلیل چنین تراکنش‌های دشوار که بسیار پرهزینه نیز هستند استفاده از فرآیندهای منسوخ شده است که باید با نوآوری‌های سیستم مالی همگام شود، زیرا فقدان ارتباط مناسب بین کانال‌های پرداخت، عملکرد انتقال را کند می‌کند.

انجمن ارتباطات مالی بین بانکی جهانی (SWIFT) در سال 1973 راه اندازی شد. از زمان راه اندازی، سوئیفت خدمات پرداخت مالی بین بانک های سراسر جهان را از طریق یک شبکه پیام رسانی که امکان پرداخت های بین المللی را فراهم می کند، ارائه کرده است. با این حال، هدف از تسویه یا تسویه معاملات، که شخص ثالث باید انجام دهد، نیست.

سوئیفت به دلیل چندین لایه تراکنش که قبل از رسیدن به مقصد نهایی نیاز دارد، سال ها یک سیستم پرداخت ناکارآمد بوده است. فناوری بلاک چین با اجازه دادن به پرداخت‌ها و حواله‌های مرزی سریع‌تر و ارزان‌تر به رفع این ناکارآمدی کمک می‌کند. ریپل یک فناوری دفتر کل توزیع شده است که ممکن است با ارائه یک شبکه پرداخت کارآمدتر، سریعتر و مقرون به صرفه تر، رویه های مالی سنتی را مختل کند.

ریپل چگونه کار می کند؟

در اینجا یک نمای کلی از نحوه عملکرد ریپل در سطح بالا آورده شده است:

 • فرستنده یک تراکنش مالی را با استفاده از ارز شخصی خود آغاز می کند.
 • یک صرافی در شبکه ریپل، ارز فرستنده را به XRP تبدیل می کند.
 • پروتکل پرداخت ریپل XRP را برای گیرنده ارسال می کند. یک الگوریتم مسیریابی با در نظر گرفتن عواملی مانند نرخ ارز و کارمزد تراکنش، سریع ترین و مقرون به صرفه ترین مسیر را برای تراکنش در مرزها انتخاب می کند.
 • گره های مورد اعتماد در شبکه ریپل تراکنش را تأیید می کنند و آن را به دفتر کل توزیع شده اضافه می کنند.
 • انتقال XRP با ارز فیات گیرنده مبادله می شود و به حساب گیرنده واریز می شود.

در بک‌اند، پلتفرم ریپل شامل یک صرافی، یک سیستم تسویه ناخالص بی‌درنگ (RTGS) و یک شبکه حواله است.

 • صرافی بازاری است که به افراد و موسسات امکان مبادله، خرید یا فروش ارزهای مختلف را می دهد.
 • سیستم تسویه ناخالص بلادرنگ (RTGS) یک سیستم مالی است که امکان انتقال بلادرنگ وجوه بین دو یا چند بانک یا موسسه مالی را فراهم می کند.
 • شبکه حواله پلتفرمی است که به افراد یا کسب و کارها امکان ارسال و دریافت پول در سراسر مرزها را می دهد.

چگونه ریپل پرداخت‌ها و حواله‌های برون مرزی را متحول می‌کند؟

در سال 2012، Ripple Labs یک شرکت فناوری مستقر در ایالات متحده زیرساخت بلاک چین ریپل را در پاسخ به فناوری بیت کوین توسعه داد. RippleNet، شبکه پرداخت حاصل، برای ارائه گزینه‌ای سریع‌تر، مقرون‌به‌صرفه‌تر و ساده‌تر به بانک‌ها برای انجام تراکنش‌های فرامرزی طراحی شده است. RippleNet یک سیستم تسویه ناخالص بی‌درنگ، یک شبکه تبادل ارز و حواله، و شرکتی است که در دفتر دفتر XRP (XRPL) قرار دارد، که پرداخت‌ها را از طریق ارز دیجیتال XRP (XRP) خود تسهیل می‌کند .

RippleNet جایگزینی برای شبکه SWIFT است که هدف آن تغییر و سرعت بخشیدن به انتقال وجوه برون مرزی از طریق فناوری بلاک چین است. RippleNet با حذف چندین لایه لازم برای عملکرد سوئیفت، یک فرآیند انتقال سرتاسر چند دقیقه را فعال می کند و شفافیت تراکنش و وضعیت تسویه تقریباً آنی را فراهم می کند.

RippleNet در ابتدا به چند پیشنهاد مختلف تقسیم شد: 

 • xCurrent که یک سیستم پرداخت بانک محور است 
 • ارائه دهنده نقدینگی xRapid از طریق XRP
 • xVia، به مشتریان اجازه می دهد دو سرویس قبلی را از طریق سرویس برنامه نویسی کاربردی خود (API) متصل و ترکیب کنند مجموعه ای از ابزارها برای ساختن نرم افزارهای کاربردی در اواخر سال 2019، ریپل سه محصول مختلف را تحت یک چتر ارائه شده توسط RippleNet متحد کرد تا استفاده از دارایی دیجیتال XRP را به عنوان یکی از راه‌های ارسال وجوه گسترش دهد.

ریپل از استاندارد interledger استفاده می کند ، یک پروتکل بلاک چین برای پرداخت در شبکه های مختلف که دفتر کل دو یا چند بانک را به هم متصل می کند، در نتیجه واسطه ها و کنترل مرکزی را از سیستم حذف می کند. مانند پروتکل اینترنت TCP/IP، که به کامپیوترها و سیستم‌های مختلف اجازه می‌دهد تا با هم ارتباط برقرار کنند، مدفوع دفتر کل به یکدیگر را قادر می‌سازد تا ارتباط برقرار کنند، هزینه‌ها و روند طولانی تراکنش‌های بین‌مرزی موجود را کاهش می‌دهد.

دفتر کل شرکت‌کننده می‌تواند از شبکه‌های مؤسسات مالی استفاده کند یا بخشی از شبکه‌ای از گره‌های قابل اعتماد در میان سایر نهادها باشد. هنگام شروع تراکنش پرداخت، RippleNet به طور خودکار سریع‌ترین راه را برای انتقال ارزش بین بانک‌های فرستنده و گیرنده پیدا می‌کند و هزینه‌های پرداخت را محاسبه می‌کند. این کار به دنبال ارزیابی انطباق و بررسی های تأیید حساب انجام می شود که توسط هر بانک از طریق انواع پیام های موجود مانند SWIFT FIN یا ISO 20020 انجام می شود، که پرداخت را از قبل تأیید می کند و انتقال روان را تسهیل می کند. 

در طول فرآیند تراکنش، وجوه به طور ایمن در دفتر کل بانک‌های شرکت‌کننده قفل می‌شوند، که تا زمانی که تراکنش اجرا شود یا در صورت عدم رعایت معیارهای خاص، به عنوان حساب‌های امانی عمل می‌کند. در آن مرحله، ریپل نتیجه تراکنش را با بانک به اشتراک می‌گذارد که دفتر کل خود را به‌روزرسانی می‌کند.

تاریخچه ریپل 

در اوایل سال 2011، مهندسان کامپیوتر دیوید شوارتز، جد مک کالب و آرتور بریتو به بیت کوین علاقه مند شدند. با این حال، آنها با ایجاد یک سیستم پایدارتر برای ارسال ارزش بدون فاکتور استخراج هدایت شدند . از این رو، در ژوئن 2012، آنها XRP Ledger را راه‌اندازی کردند و متعاقباً به همراه کریس لارسن، سرمایه‌گذار فرشته، شرکت NewCoin را راه‌اندازی کردند که به زودی به OpenCoin تغییر نام داد قبل از اینکه در نهایت روی Ripple مستقر شوند.

یکی از بنیانگذاران ریپل، جد مک‌کالب، در سال 2014 شرکت را ترک کرد تا شبکه‌ای مشابه به نام Stellar ( XLM ) بسازد. قبل از ترک شرکت، 9 میلیارد XRP به عنوان پاداش برای توسعه و تأسیس شرکت به او داده شد. او بعداً فاش کرد که دارایی های XRP خود را فروخته است. 

در ابتدا، این شبکه شامل دفتر کل ریپل، پروتکل تراکنش ریپل، شبکه ریپل و ارز دیجیتال XRP مورد استفاده در دفتر کل ریپل بود که بعداً به دفتر کل XRP تبدیل شد. همه این موجودیت‌های مجزا اکنون در RippleNet، شامل همه محصولات و خدماتی که تراکنش‌های مالی جهانی را تسهیل می‌کنند، همگرا شده‌اند.

پس از راه اندازی XRP Ledger، توسعه دهندگان آن 80 میلیارد توکن به ریپل برای پشتیبانی از ارز دیجیتال ارائه کردند. ریپل اطمینان حاصل کرد که به طور مداوم XRP را در طول زمان می‌فروشد و از آن برای افزایش نقدینگی و ایجاد بازارهای XRP قوی استفاده می‌کند.  

در سال 2020، بنیاد مستقل و غیرانتفاعی XRPL راه اندازی شد تا رشد و پذیرش دفتر کل XRP غیرمتمرکز را هدایت کند. 6.5 میلیون دلار برای ایجاد صندوق اجتماعی XRP و بهبود زیرساخت XRP Ledger جمع آوری کرد. 

کمک‌های مالی از سوی پلتفرم کسب درآمد از وب تحت حمایت ریپل، کویل، ریپل، و پلتفرم اینترنتی با ارزش Gatehub به گسترش کار بنیاد و خدمت به تعداد رو به رشد توسعه‌دهندگان و سایر اعضای جامعه که می‌خواستند بر اساس XRP Ledger بسازند، کمک کرد.

کار این بنیاد به یکی از اجزای اساسی کل اکوسیستم ریپل تبدیل شده است و برای توسعه یک شبکه XRP Ledger ایمن و موفق که شامل توسعه دهندگان، شرکت های دولتی و خصوصی و ابتکارات اجتماعی است، پشتیبانی می کند. این بنیاد همچنین تضمین می‌کند که فهرست اعتبارسنجی‌های مورد اعتمادش می‌تواند یک اکوسیستم کارآمد و پویا با مدیریت ساده و مدیریت کد در یک محیط متن‌باز با روح واقعی فناوری بلاک چین ایجاد کند.

نقش XRP در اکوسیستم ریپل 

اغلب بین توکن XRP و اکوسیستم ریپل سردرگمی وجود دارد. با این حال، این دو موجودیت مجزا هستند. ریپل شبکه ای است که توسط بانک ها برای تسویه پرداخت های برون مرزی و حواله استفاده می شود و تبادل ارزهای فیات و دیجیتال را تسهیل می کند.

از هر ارز یا دارایی می توان برای تراکنش در شبکه ریپل استفاده کرد، شبکه ای که برای کارکرد نیازی به XRP ندارد. با این حال، XRP در مواقع لزوم نقدینگی را فراهم می کند و به عنوان پل بین دو ارز عمل می کند. 

از طریق نقدینگی درخواستی یکی از خدمات ریپل که از XRP برای ارائه نقدینگی در تراکنش‌های فرامرزی استفاده می‌کند. RippleNet نیاز به حساب‌های از پیش تأمین‌شده را از بین می‌برد. چنین راه حلی به ریپل اجازه داد تا با بازیگران حواله و غول های بانکی مانند Santander، Bank of America و American Express شریک شود.

XRP به عنوان یک مکانیسم تبادل میانی بین دو ارز یا شبکه عمل می کند. با این حال، منشأ و نقش بعدی آن باعث ایجاد برخی مشکلات با کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) شد. SEC در دسامبر 2020 شکایتی را علیه ریپل بر اساس ادعاهایی مبنی بر فروش غیرقانونی XRP به سرمایه گذاران بدون ثبت آن به عنوان اوراق بهادار آغاز کرد.

ریپل چیست؟ XRP چیست؟

XRP رمز ارزهای رمزنگاری شده ریپل است که برای انتقال وجوه در سراسر مرزها با هزینه کم استفاده می‌شود. بدون اعتماد و فوری. کاربرد اصلی آن این است که به عنوان یک ارز پل عمل کند تا به مؤسسات مالی راه مقرون به صرفه تری برای مبادله ارزهای رمزنگاری شده و فیات ارائه دهد. 

با این حال، پل زدن دارایی ها با XRP ممکن است خطراتی را برای مؤسسات مالی وابسته به شبکه ریپل برای تأمین نقدینگی انتقال لازم به همراه داشته باشد. استفاده از XRP و سایر ارزهای دیجیتال برای نقل و انتقالات حتی با در نظر گرفتن نوسانات آنها، ریسک بیشتری دارد، که آنها را به واحدهای مبادله مناسب تبدیل نمی کند.

نقطه فروش ریپل برای XRP همیشه حداقل کارمزد تراکنش ها و وضعیت تسویه سریع تراکنش ها بوده است. حداقل هزینه تراکنش مورد نیاز شبکه برای یک معامله استاندارد 0.00002 XRP است. یکی دیگر از مزایای XRP مقیاس پذیری آن با 1500 تراکنش در ثانیه و ویژگی های ذاتا سبز آن است که آن را از نظر کربن خنثی و انرژی کارآمد می کند.

XRP premined است، به این معنی که بسیاری از توکن ها قبل از راه اندازی پروژه برای عموم ایجاد یا استخراج شده اند. این شرکت همیشه اطمینان داده است که راه حل اصلی برای پاداش دادن به بنیانگذاران، توسعه دهندگان و سرمایه گذاران اولیه پروژه ضروری است.

XRP چگونه کار می کند؟

مانند سایر ارزهای دیجیتال، بلاک چین ریپل از طریق دفتر کل الکترونیکی خود، XRP Ledger، رکورد تغییرناپذیری از تراکنش ها را حفظ می کند. XRPL همچنین مسئول ثبت داده های تراکنش مانند موجودی ها، حساب ها و نقل و انتقالات است و از نظر رمزنگاری با جفت کلید ( کلیدهای خصوصی و عمومی ) ایمن می شود. دارندگان کلید خصوصی تنها کسانی هستند که می توانند تراکنش ها را تایید کنند.  

تراکنش‌های XRP در چند ثانیه تسویه می‌شوند، و امکان پرداخت به ارز محلی را برای هر دو طرف فراهم می‌کند و به مؤسسات اجازه می‌دهد تا بین ارزها پل بزنند. تراکنش‌ها توسط شبکه‌ای متشکل از 150+ اعتباردهنده (سرور) تأیید می‌شوند که ممکن است در فهرست گره‌های منحصربه‌فرد ریپل جایزه دریافت کنند. 

لیست گره های منحصر به فرد شامل 35 اعتبار سنجی است که ریپل شش مورد از آنها را اجرا می کند. اعتبار سنجی ها باید بر روی مجموعه ای از تراکنش ها برای یک ورودی دفتر خاص بر اساس الگوریتم اجماع پروتکل ریپل (RPCA) توافق کنند. این شبکه مسئول اعتبارسنجی تمام تراکنش های برجسته XRP، به طور متوسط، هر سه تا پنج ثانیه است.

پس از تأیید اعتبار، تراکنش‌ها مطابق با RPCA در دفتر XRP ثبت می‌شوند و برای اطمینان از تغییرناپذیر بودن ورودی داده‌های دفتر، به‌طور دائم بر روی بلاک چین مهر زمانی ثبت می‌شوند. اجماع زمانی حاصل می شود که حداقل 80 درصد از گره های اعتبار سنجی در مورد مشروعیت تراکنش توافق کنند و یک بلوک جدید به بلاک چین XRPL اضافه شود.

همیشه ممکن است برخی از اعتبار سنجی های ناقص وجود داشته باشد، اما آنها هرگز نمی توانند از 20٪ از کل تجاوز کنند. اگر تعداد از 20% بیشتر شود، شبکه به چالش کشیده می شود و از کار می افتد.

XRP برای چه مواردی استفاده می شود؟

ریپل XRP را برای راه اندازی شبکه به عنوان جایگزینی برای سوئیفت ایجاد کرد و سرعت تراکنش را برای پرداخت های بین المللی کارآمدتر و تراکنش های مرزی سریع تر ارائه کرد. توکن ریپل برای ارزهای کم معامله که ممکن است نیاز به واسطه مبادله ای برای مبادله ارزان داشته باشند مفید است. آن ارز واسطه معمولاً دلار آمریکا است، اما XRP می تواند آن را با کسری از هزینه هر تراکنش جایگزین کند.

حواله‌های سیمی سنتی ممکن است چند روز طول بکشد تا تسویه حساب شود و کارمزدهای بالایی دریافت شود. آنها را می توان با شبکه ریپل با استفاده از XRP به دلیل سرعت بالای تراکنش و هزینه کم جایگزین کرد.

XRP منبع باز XRPL Ledger را تقویت می کند، یک بلاک چین مقیاس پذیر و پایدار که یک رکورد دائمی و تغییرناپذیر از تراکنش هایی که فقط توسط دارنده کلیدهای خصوصی مجاز است را ارائه می دهد.

این پلتفرم توسط جامعه ای از توسعه دهندگان جهانی مدیریت می شود و از هزینه کم و انتقال سریع ارزش برای بسیاری از موارد استفاده می شود. صرافی غیرمتمرکز (DEX) – XRPL DEX طولانی‌ترین صرافی غیرمتمرکز است که کاربران را قادر می‌سازد تا XRP و سایر ارزهای دیجیتال را از سال 2012 با حداقل کارمزد معامله کنند. 

XRP Ledger DEX جفت ارزهای نامحدودی را ارائه می دهد که در صورت تقاضا هنگام شروع معاملات توسط کاربران ردیابی می شوند. معاملات XRPL «پیشنهاد» نامیده می‌شود. یک سفارش محدود برای خرید یا فروش مقداری از یک ارز (XRP یا توکن دیگر) برای مقدار مشخصی از ارز دیگر با بهترین نرخ ارز موجود.

ارائه‌دهنده راه‌حل پل‌سازی متقابل زنجیره‌ای Allbridge در آوریل 2022 از XRPL پشتیبانی یکپارچه کرد. با پیوند دادن پلتفرم به ماشین مجازی اتریوم (EVM) و زنجیره‌های غیر سازگار با EVM مانند Solana ، Near Protocol فرصت‌های جدیدی را برای Ripple در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) باز کرد. ، BNB Chain و Fantom  در میان دیگران.

چگونه و از کجا ارز دیجیتال XRP بخریم؟

با توجه به تحقیقات در حال انجام توسط SEC، صرافی‌های ارزهای دیجیتال ایالات متحده اجازه ندارند XRP را در پیشنهادات خود فهرست کنند. در جاهای دیگر، XRP را می توان در صرافی های متمرکز ، از جمله پلت فرم های زیر معامله کرد :

 • بایننس
 • Bitfinex
 • هوبی
 • کراکن
 • KuCoin
 • خوب

برای خرید XRP از طریق هر یک از صرافی های بالا، باید در پلتفرم انتخابی حساب کاربری داشته باشید. در اینجا مراحل لازم برای خرید XRP وجود دارد:

 • با یک صرافی ارز دیجیتال یک حساب باز کنید
 • ارز فیات یا یک ارز دیجیتال مورد استفاده برای خرید XRP را انتقال دهید
 • وجوه را به حساب معاملاتی پلتفرم منتقل کنید
 • یک بازار یا یک سفارش محدود برای خرید XRP تنظیم کنید
 • بر روی “خرید” کلیک کنید و مقدار مورد نیاز را وارد کنید
 • صبر کنید تا تراکنش اجرا شود
 • XRP را به کیف پول پلتفرم یا یک کیف پول خارجی منتقل کنید

علاوه بر این، صرافی های غیرمتمرکز مانند SushiSwap و PancakeSwap نیز معاملات XRP را ارائه می دهند. کاربران می توانند XRP را با استفاده از ارزهای دیجیتال، استیبل کوین ها و جفت ارزهای فیات از طریق پلتفرم های رمزنگاری محبوب خریداری و بفروشند. برخی از کارگزاران، مانند eToro، حتی به کاربران اجازه می دهند تا XRP را با PayPal خریداری کنند. در اینجا نحوه خرید XRP از طریق یک کارگزار آورده شده است:

 • با کارگزار حساب باز کنید
 • بخش «کریپتو» را در پلتفرم انتخاب کنید
 • XRP را از لیست ارزهای دیجیتال موجود انتخاب کنید
 • روی “خرید” کلیک کنید – گزینه غیر اهرمی را انتخاب کنید
 • مقدار XRP را که می خواهید بخرید درج کنید
 • صبر کنید تا تراکنش اجرا شود
 • وجوه خود را به کیف پول پلتفرم یا کیف پول خارجی منتقل کنید

نحوه استخراج XRP

XRP اغلب متفاوت از هر ارز دیجیتال دیگری دیده می شود. برخی XRP را به هیچ وجه به عنوان یک ارز رمزنگاری شده در نظر نمی گیرند، و این به این دلیل است که پروتکل حاکمیتی دارد که به استخراج اثبات کار (PoW) یا اثبات سهام (PoS) نیاز ندارد . در عوض، از سیستم RPCA بدون تکیه بر استخراج برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها مانند سایر ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین ( BTC ) استفاده می‌کند. 

پروتکل ریپل تراکنش ها را تأیید می کند و یکپارچگی شبکه را از طریق سیستمی از اعتبارسنجی های قابل اعتماد حفظ می کند. اگر کاربران بخواهند XRP را از طریق ماینینگ دریافت کنند، باید ابتدا ارزهای دیجیتال دیگری مانند BTC یا Ether ( ETH ) را استخراج کنند، سپس سکه یا توکن استخراج شده را با XRP از طریق صرافی مبادله کنند. کاربران هنگام مشاهده توصیه هایی در مورد نحوه استخراج XRP باید محتاط باشند، زیرا به احتمال زیاد آنها کلاهبرداری هستند.

XRP در مقابل بیت کوین 

بیت کوین اولین ارز دیجیتالی است که تا کنون ایجاد شده است و تمامی ارزهای دیجیتال بعدی بر اساس مدل آن شکل گرفتند. با این حال، در حالی که بیت کوین برای تضاد با قدرت بانک ها و دولت ها ایجاد شد، هدف XRP بهبود سیستم مالی موجود از طریق کارآمدتر و ارزان تر کردن آن بود.

تفاوت اصلی XRP و بیت کوین در مدل های حاکمیتی آنها نهفته است. هرکسی می تواند با ارائه قدرت محاسباتی، اعتبارسنجی تراکنش ها و ایمن سازی شبکه آن با اجرای یک گره، به شبکه بیت کوین کمک کند. در مقابل، تنها لیستی از اعتبار سنجی های با مشخصات بالا، تایید و تایید تراکنش را در اکوسیستم ریپل فراهم می کند. به همین دلیل، بسیاری بر این باورند که XRP مانند سایر ارزهای دیجیتال، به ویژه دستگاه ماینر بیت کوین، غیرمتمرکز نیست.

بیت کوین به دلیل شبکه ای از گره های توزیع شده و در دسترس برای هر کسی که می خواهد در عملیات بلاک چین شرکت کند، غیرمتمرکز در نظر گرفته می شود. از سوی دیگر، XRP برای تسهیل پردازش سریع تر تراکنش متمرکز است، که این امکان وجود دارد زیرا نیازی به استخراج PoW ندارد.

عرضه کل در گردش یکی دیگر از ویژگی هایی است که این دو ارز دیجیتال را از هم جدا می کند. مجموع عرضه بیت کوین 21 میلیون بیت کوین ثابت است و تغییر آن غیرممکن است، در حالی که حداکثر عرضه XRP 100 میلیارد سکه از پیش تعیین شده است و بنیانگذاران می توانند در صورت تمایل آن را افزایش دهند. بیت کوین مرحله اولیه ای نداشت. زمانی که ساتوشی ناکاموتو استخراج را آغاز کرد، هر کس دیگری می توانست.

به طور کلی، شبکه بیت کوین نسبت به سایر ارزهای رمزنگاری شده، از جمله XRP، که به شبکه کوچکی از گره های انتخاب شده برای اعتبارسنجی تراکنش ها متکی است، بسیار ایمن تر شده است. در حالی که بیت کوین همچنان به یک وسیله مبادله و ذخیره ارزش تبدیل می شود، XRP قصد دارد تراکنش های برون مرزی را به صورت مقرون به صرفه و سریع انجام دهد.  

آیا XRP سرمایه گذاری خوبی است؟ 

هرگز تضمینی وجود ندارد که سرمایه گذاری ایمن یا مناسب برای کسب درآمد باشد، به خصوص در مورد ارزهای دیجیتال. با این حال، چند عنصر وجود دارد که یک سرمایه گذار می تواند برای ارزیابی اینکه آیا XRP سرمایه گذاری مناسبی است یا خیر، در نظر بگیرد.

علیرغم هدف اصلی خود برای ایجاد اختلال در پرداخت‌ها و حواله‌های بین‌المللی، XRP هنوز وارد استفاده اصلی نشده است. موسسات مالی که علاقه خود را به ریپل و فناوری آن نشان داده اند هنوز در حال آزمایش این شبکه هستند.

مشکلات XRP با SEC بدون شک پذیرش و شناخت گسترده آن را به عنوان یک ارز دیجیتال کند کرده است. علاوه بر این، بسیاری از صرافی‌ها تجارت XRP را محدود کرده یا آن را به طور کامل متوقف کرده‌اند، مانند پلتفرم‌های ایالات متحده که در مورد حمایت از ارز دیجیتال تا پایان دادخواست هشدار داده شده‌اند. 

تمرکز ریپل به این معنی است که شبکه نسبت به سایر ارزهای رمزنگاری شده برای سانسور بازتر است، زیرا چند نهاد آن را کنترل می کنند و به طور بالقوه تراکنش ها را مسدود می کنند. از سوی دیگر، برای کسانی که کارایی فناوری را بر نگرانی های متمرکز ترجیح می دهند، XRP با توجه به شهرت و اعتماد آن در بین موسسات مالی، می تواند یک گزینه سرمایه گذاری ارزشمند باشد.

آینده ریپل و تاثیر بالقوه آن بر صنعت مالی 

ریپل می تواند پرداخت ها و حواله های بین المللی را مختل کند و سیستم بانکی و مالی را متحول کند. می تواند جایگزین شبکه SWIFT موجود شود و تراکنش های سریع و ارزان را ارائه دهد. سیاست‌ها و اقدامات ریپل به‌جای مشتریان خرده‌فروش، بر صنعت مالی برای شرکت‌ها و مؤسسات مالی تأثیر می‌گذارد. در سال 2019، ریپل یک «هاب نقدینگی» را برای مشتریان سازمانی راه‌اندازی کرد که می‌خواهند تجارت رمزنگاری را از طریق دسترسی به دارایی‌های دیجیتال از ارائه‌دهندگان متعدد، از جمله صرافی‌ها، بازارسازان و میزهای معاملاتی خارج از بورس (OTC) ارائه دهند.

از آن زمان، این شرکت دسترسی به استخرهای نقدینگی انبوه، از جمله صرافی ها و میزهای فرابورس را برای دریافت قیمت بهینه فراهم کرده است. این شرکت یک مدیریت دارایی دیجیتال کارآمد را توسعه داده است تا از داشبورد در سطح سازمانی برای مدیریت، تجارت و گزارش دهی استفاده کند تا بتواند دنیای جدید دارایی های دیجیتال را با ارزهای فیات سنتی پیوند دهد.

از آنجایی که بازار ارزهای دیجیتال عملکرد خود را به DeFi، توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT و متاورس) گسترش می‌دهد، اکوسیستم ریپل در حال توسعه پروژه‌هایی برای صدور NFT، اجرای قراردادهای هوشمند و ایجاد زنجیره‌های جانبی فدرال برای تسهیل ادغام با سایر پلتفرم‌ها است. برای کمک به سازندگان NFT پروژه‌های خود را در XRP Ledger برای نشان دادن تعهد خود به صنعت، یک صندوق 250 میلیون دلاری راه‌اندازی کرد.

با نزدیک شدن سریع بانک‌های مرکزی جهان به آزمایش و راه‌اندازی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) ، ریپل خود را به عنوان یک توسعه‌دهنده با تجربه برنامه‌های کاربردی CBDC برای کمک به اجرای و پذیرش این ابزارهای پولی جدید معرفی کرده است.

ریپل پلتفرمی را برای ضرب، مدیریت، تراکنش و از بین بردن CBDC ها بر اساس دفتر کل ارائه می دهد که از فناوری پیشرفته استفاده می کند و شهرت خود را به عنوان راه حلی برای کمک به بانک ها، موسسات مالی و دولت ها در مدیریت انتقال پرداخت ها افزایش می دهد. با توجه به پروژه های موجود و آینده ریپل، بسیاری از پذیرش و موفقیت ریپل به نتیجه رای کمیسیون SEC بستگی دارد، اگرچه هنوز مشخص نیست که این قطعنامه چقدر طول می کشد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *