وبلاگ

رمز ارز چیست؟

ramz-arz-chist-ak-1

رمز ارز چیست؟ یک سیستم پول دیجیتال است که بر روی یک بلاک چین زندگی می کند. بلاک چین جایی است که هر تراکنش توسط رایانه ها یا گره هایی که از ارز دیجیتال استفاده می کنند تأیید و ایمن می شود. مفهوم ارز رمزنگاری شده برای اولین بار در سال 1998 توسط وی دای مطرح شد، که در مورد استفاده از رمزنگاری برای ایجاد و معامله شکل جدیدی از پول به جای تکیه بر یک مرجع مرکزی برای انجام آن صحبت کرد. رمز ارز یا همان کریپتوکارنسی با دستگاه ماینر هم استخراج می شود.

 • نام های جایگزین: ارز دیجیتال

بیت کوین شناخته شده ترین ارز دیجیتال و اولین نسخه قوی صنعتی از پیاده سازی بلاک چین است. این اولین بار در سال 2009 از طریق مقاله سفیدی که توسط ساتوشی ناکاموتو نوشته شده بود، معرفی شد. مفهوم یک سیستم پرداخت دیجیتال، غیرمتمرکز و ایمن که به بانک ها و سایر موسسات مالی وابسته نیست، مورد توجه قرار گرفته است.

بر اساس گزارش CoinMarketCap، تا آگوست 2022، بیش از 20000 ارز دیجیتال وجود دارد که ارزش بازار جهانی آنها بیش از 1 تریلیون دلار است که در 502 صرافی معامله می شود. اتریوم، XRP و لایت کوین از جمله برخی از شناخته شده ترین ارزهای دیجیتال هستند.

تاریخچه ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال در مقایسه با ارزهای سنتی مانند دلار و یورو، چالشی منحصر به فرد را ارائه می دهند که در جامعه ارزهای دیجیتال، ارزهای فیات نامیده می شوند. به این دلیل که برخلاف دلار و سنت که به صورت فیزیکی قابل مبادله و ردیابی است، ارزهای دیجیتال فقط در حوزه دیجیتال وجود دارند. امنیت دارایی های دیجیتال ذاتاً دشوار است. همانطور که می‌توانید تصویر سگ یا بچه‌هایتان را در ایمیلی برای والدین یا دوستانتان کپی کنید، اکثر فایل‌های دیجیتال به راحتی قابل تکثیر و ارسال به سراسر جهان هستند.

توجه داشته باشید

ایجاد یک ارز دیجیتال به معنای ایجاد یک دارایی دیجیتالی است که نمی توان آن را کپی کرد و به یک مالک تایید شده ردیابی کرد. در حالی که بانک شما ممکن است از طرف شما دلار نگهداری کند، شما نمی توانید آن دلارها را برای دو برابر کردن دارایی خود کپی کنید.

 آنها در بانک امن هستند. شما، بانک و دولت ایالات متحده موافقید که آنچه در یک حساب بانکی است پول شماست. با ارزهای دیجیتال، بسیاری از این سیستم ها باید از ابتدا بازسازی شوند. این منجر به چندین تلاش برای ارزهای رمزنگاری شده قبل از اینکه نسخه‌های فعلی، مبتنی بر فناوری به نام بلاک چین، شروع به کار کنند و به جریان اصلی تبدیل شوند، شد.

مفاهیم اولیه ارزهای دیجیتال

قبل از تکرارهای فعلی ارزهای دیجیتال، چندین تلاش مورد توجه گسترده قرار نگرفت. اینها شامل ایده هایی در اوایل دهه 1980 در هلند و ایالات متحده است. اولین ارز دیجیتال قابل توجه ممکن است Digicash باشد که در دهه 1990 شکست خورد. PayPal و رقبا بعداً ظهور کردند و یک رویکرد ترکیبی را اتخاذ کردند که در آن تراکنش‌های دیجیتالی را در ارزهای موجود انجام می‌دادند. این کسب و کارها هنوز نقش عمده ای در تجارت آنلاین و بین المللی ایفا می کنند.

سایر تلاش‌ها برای ارزهای دیجیتال یا فناوری زیربنایی آنها شامل B-Money، Hashcash، Flooz و Bit Gold است. یکی از بزرگ‌ترین نام‌ها در ارزهای دیجیتال اولیه، دیوید چاوم، دانشمند کامپیوتر و ریاضی‌دانی است که DigiCash را ایجاد کرد و احتمالاً نقشی در توسعه رمزارزهای بعدی داشته است. اما منشا واقعی بیت کوین تا حدودی مرموز است.

بلاک چین و بیت کوین

ارزهای دیجیتال مدرن اولین بار در سال 1998 توسط نویسنده وی دای توصیف شدند. این مفهوم به طور کامل در سال 2008 با انتشار کاغذ سفیدی که پایه های بلاک چین و بیت کوین را توضیح می دهد ظاهر شد. نویسنده مقاله سفید “ساتوشی ناکاموتو” است که احتمالاً نام مستعار یک شخص یا گروهی از افراد است.

بیت کوین بر روی فناوری به نام بلاک چین اجرا می شود که اغلب به آن سیستم حسابداری «سه ورود» می گویند. هر بار که تراکنش جدیدی وجود دارد، فرستنده، گیرنده و شخص ثالث باید تراکنش را تأیید و توافق کنند. هر تراکنش بیت کوین در یک رکورد دیجیتال سه گانه به نام “بلاک چین” ثبت می شود – هر تراکنش بیت کوین را می توان در آن رکورد دیجیتال قرار داد.

این امکان ترکیبی از اعتماد و سطح مشخصی از ناشناس بودن را فراهم می‌کند، زیرا می‌توانید هر تراکنش را به یک کیف پول بیت کوین خاص ردیابی کنید، اما لزوماً نمی‌دانید مالک آن کیف پول کیست. این برای طرفداران حریم خصوصی عالی است، اما می‌تواند برای مقامات مبارزه با تروریسم و ​​مبارزه با پولشویی که راه‌های بهتری برای ردیابی تراکنش‌های ارز دیجیتال در سراسر جهان می‌خواهند، چالشی باشد. ارزش کل بیت کوین، که به عنوان ” بازار ارزش ” شناخته می شود، در مارس 2021 از تریلیون دلار گذشت و در مارس 2022 به حدود 800 میلیارد دلار رسید .

انفجار ارزهای دیجیتال

بیت کوین تنها بازیکن در بازی ارزهای دیجیتال نیست. با افزایش محبوبیت آن، ارزهای دیگری نیز با استفاده از فناوری بلاک چین منتشر شدند. قابل توجه ترین جایگزین بیت کوین اتریوم است که دومین ارزش بازار را در بازار کریپتو دارد. با این حال، تعداد زیادی از افراد دیگر برای انتخاب وجود دارد. لیست زیر ارزهایی را با بیشترین ارزش بازار موجود برای تجارت در صرافی محبوب Coinbase از 31 می 2022 نشان می دهد:

 1. بیت کوین
 2. اتریوم
 3. اتریوم 2
 4. تتر
 5. سکه USD
 6. BNB
 7. کاردانو
 8. XRP
 9. Binance USD
 10. سولانا

این فهرستی که مشاهده می کنید شامل ارزهایی است که با تقاضای بازار تغییر می کنند، مانند بیت کوین و ارزهای مرتبط با دلار آمریکا. تتر و کوین USD دو “استیبل کوین” اصلی هستند که ارزهای اصلی فیات را دنبال می کنند. 

آینده ارزهای دیجیتال

به نظر می رسد که ارز دیجیتال در مسیر پذیرش گسترده تر است. در حالی که ممکن است برخی تغییرات و دست اندازها در این مسیر وجود داشته باشد، ارزهای رمزپایه و فناوری بلاک چین احتمالاً همچنان به محبوبیت خود ادامه می دهند. این بانک مورد توجه و حمایت بانک های سرمایه گذاری بزرگ مانند گلدمن ساکس و جی پی مورگان قرار دارد. این فقط یک الگوی رفتاری دیوانه‌کننده برای افراد عصبی در اینترنت نیست. این یک فرصت سرمایه گذاری مخاطره آمیز است که در سراسر جهان مورد توجه و شناخت قرار می گیرد.

متیو مک درموت، مدیر عامل تیم دارایی دیجیتال گلدمن ساکس مستقر در لندن، به فایننشال نیوز گفت که «ما از مرزها عبور کرده‌ایم» و وارد دوره پذیرش شده‌ایم که در آن ارزهای دیجیتال به‌طور گسترده‌ای یک ذخیره ارزش و پوشش پذیرفته شده هستند.  نمی توان گفت که آیا ارزهای دیجیتال از دارایی های سنتی عملکرد بهتری خواهند داشت یا کمتر. اما شکی وجود ندارد که بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده برای ماندن در اینجا هستند.

موجودی خدمات و مشاوره مالیاتی، سرمایه گذاری یا مالی ارائه نمی دهد. اطلاعات بدون در نظر گرفتن اهداف سرمایه گذاری، تحمل ریسک، یا شرایط مالی یک سرمایه گذار خاص ارائه می شود و ممکن است برای همه سرمایه گذاران مناسب نباشد. سرمایه گذاری شامل ریسک، از جمله از دست دادن احتمالی اصل سرمایه است. سرمایه گذاران باید برای تعیین یک استراتژی پس انداز بازنشستگی، مالیات و سرمایه گذاری مناسب، یک متخصص مالی را جذب کنند.

کریپتوکارنسی چیست؟

کریپتوکارنسی، ابزارهای دیجیتالی مبادله‌ای هستند که توسط افراد یا گروه‌های خصوصی ایجاد می‌شوند و مورد استفاده قرار می‌گیرند. کریپتوکارنسی توسط دولت‌های ملی تنظیم نمی‌شود، لذا به عنوان ارزهای جایگزین در نظر گرفته می‌شود. آن‌ها واسطه‌های مبادله مالی هستند که خارج از مرزهای سیاست پولی دولت وجود دارند. بیت کوین برجسته‌ترین نوع کریپتوکارنسی است و از همان اوایل که وارد بازار شد به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار گرفت. با این حال، صدها کریپتوکارنسی وجود دارد و هر ماه تعداد بیشتری از آن‌ها به بازار می‌آید. کریپتوکارنسی برای امنیت واحدهای مبادله خود از پروتکل‌های کریپتوکارنسی یا سیستم‌های کد بسیار پیچیده‌ای که انتقال داده‌های حساس را رمزگذاری می‌کنند، استفاده می‌کند.

به عبارت دیگر کریپتو در ابتدای کلمه کریپتوکارنسی، به الگوریتم‌های رمزگذاری مختلف و تکنیک‌های رمزنگاری اشاره دارد که از این ورودی‌ها محافظت می‌کنند، مانند رمزگذاری منحنی بیضوی، جفت کلید عمومی-خصوصی و توابع هش. توسعه دهندگان کریپتوکارنسی این پروتکل‌ها را بر اساس اصول ریاضیات پیشرفته و مهندسی کامپیوتر ایجاد می‌کنند که شکستن آن‌ها و در نتیجه کپی یا جعل ارزهای محافظت شده را غیرممکن می‌کند. این پروتکل‌ها همچنین هویت کاربران کریپتوکارنسی را پنهان می‌کنند و باعث می‌شوند معاملات و جریانات مالی به افراد یا گروه‌های خاصی نسبت داده نشود.

توجه داشته باشید

بالاترین قیمت بیت کوین در اول ژانویه در چند سال گذشته از 1191 دلار (2017) متغیر بود. 17,712 دلار (2018); 4,109 دلار (2019)؛ 9,553 دلار (2020)؛ و 41946 دلار (2021). در 1 ژانویه 2022، قیمت بیت کوین به 47881 دلار در ماه رسید. بین 3 مارس 2021 و 3 مارس 2022، بیت کوین در پایین ترین سطح حدود 31000 دلار و بالاترین قیمت در حدود 68790 دلار قرار گرفت. 

کریپتوکارنسی چگونه کار می کند؟

یک تراکنش ساده ارز دیجیتال شامل ارسال آن از یک شخص به فرد دیگر است. رمزارزها در “کیف پول” مجازی ذخیره می شوند و انتقال از یک کیف به کیف دیگر انجام می شود. کریپتوکارنسی یک پول اینترنتی است که با استفاده از رمزنگاری امنیتش تامین شده است. کریپتوکارنسی در واقع از دو کلمه‌ی کریپتو به معنی رمزنگاری و کارنسی به معنای ارز یا پول دیجیتال می‌باشد و اولین و معروفترین کریپتوکارنسی، بیت کوین می‌باشد.

توجه داشته باشید

همه تراکنش‌های ارز دیجیتال دارای یک امضای رمزنگاری منحصر به فرد هستند که یک رکورد ثابت در بلاک چین ایجاد می‌کند. هر کیف پول یک کلید عمومی و خصوصی به آن متصل است. کلید عمومی برای ایجاد یک آدرس برای کیف پول شما استفاده می شود تا بتوانید ارزهای دیجیتال را دریافت کنید. یک کلید خصوصی، همراه با کیف پول، امضای رمزنگاری را به شما می دهد که به تأیید تراکنش های ارز دیجیتال کمک می کند. 

برای مثال، اگر سم تصمیم بگیرد یک اتریوم (1ETH) به نینا بفرستد، 1ETH از کیف پول سام گرفته شده و به کیف پول نینا اضافه می شود. این تراکنش یک قطعه کد خواهد بود که شامل داده هایی مانند آدرس گیرنده، امضای فرستنده و ارزش رمزنگاری که قرار است جابجا شود و موارد دیگر باشد. پس از اتمام، این حرکت در شبکه اتریوم پخش می‌شود تا تأیید یا  استخراج شود .

توجه داشته باشید

ارزهای رمزنگاری شده ای که توسط دولت ها حمایت نمی شوند ارز قانونی نیستند. رایانه‌های موجود در شبکه‌های سراسر جهان این درخواست‌ها را دریافت می‌کنند که آن‌ها را به صورت «بلوک» در کنار هم قرار می‌دهند. سپس این ماشین‌ها صحت تمام تراکنش‌های موجود در بلوک را با حل مشکلات رمزنگاری پیچیده تأیید می‌کنند. هنگامی که بلوک اعتبارسنجی استخراج شد، به بلاک چین اضافه می شود. ماینر یا رایانه ای که این کار را انجام می دهد در ازای تلاش خود پول می گیرد.

اتفاقات قابل توجه

مفهوم پول الکترونیکی از دهه 1990 وجود داشته است. بسیاری از نسخه‌های ارزهای رمزنگاری شده در طول سال‌ها بدون اطلاع زیاد آمدند و رفتند تا اینکه بیت‌کوین در سال ۲۰۰۹ آمد. پس از برخی مشکلات با پذیرش ارزهای دیجیتال، اکنون تعداد فزاینده ای از ارائه دهندگان خدمات مالی آنها را پذیرفته اند. در سال 2014، خرده فروش آنلاین Overstock شروع به پرداخت بیت کوین کرد.  ویزا و پی پال نیز گزینه هایی را برای انجام تراکنش های ارز دیجیتال ارائه می دهند. 

توجه داشته باشید

شما برای خرید ارز دیجیتال به 1 دلار نیاز دارید و می توانید آن را با استفاده از کارت های اعتباری یا نقدی ارز دیجیتال خرج کنید. با این حال، زمانی که ارز دیجیتال خود را خرج می کنید ، باید از نحوه عملکرد مالیات ها آگاه باشید. اگر بیت کوین شما از زمانی که آن را خریداری کرده اید، ارزش آن افزایش یافته است، بسته به شرایط، افزایش ارزش به عنوان درآمد مشمول مالیات یا سود سرمایه در نظر گرفته می شود.

روش خرید ارز دیجیتال در طول سال ها تغییر کرده است. تجارت با استفاده از پلتفرم هایی مانند Coinbase یا پلتفرم های خرده فروشی مانند Robinhood بسیار آسان شده است. درک این نکته حیاتی است که قوانین ارزهای دیجیتال هنوز در حال شکل گیری هستند. کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) بر معاملات آتی ارزهای دیجیتال و بازارهای نقدی در ایالات متحده نظارت دارد و کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) سرمایه‌گذاری‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال را کنترل می‌کند.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

مزایا سرمایه گذاری ارز دیجیتال

 • پتانسیل بازدهی بالا
 • تنوع را ارائه می دهد

معایب سرمایه گذاری ارز دیجیتال

 • ریسک نوسانات
 • شاید درک آن سخت باشد
 • هیچ معیاری برای ارزش گذاری وجود ندارد
 • برای کلاهبرداری و کلاهبرداری باز است

جوانب مثبت توضیح داده شده است

 • پتانسیل برای بازده بالا: هیچ تضمینی وجود ندارد، اما بازده ممکن است بالا باشد. با این حال، ارزش بیت کوین در سال های اخیر شاهد رشد و نوسانات زیادی بوده است. بیت کوین در تاریخ 13 ساله خود میانگین سالانه بازده بسیار بالایی داشته است. 
 • تنوع را ارائه می دهد: رمزارز ممکن است سبد شما را به سادگی با متفاوت بودن از سایر سرمایه گذاری های شما افزایش دهد. به نظر می رسد بازده ارزهای دیجیتال با سایر کلاس های دارایی، مانند سهام، ارتباطی ندارد. بنابراین، استفاده از مقدار متوسطی از کریپتو به عنوان یک تنوع‌بخش می‌تواند به بازده کلی اضافه کند یا از ضررهای بزرگ‌تری جلوگیری کند.

معایب توضیح داده شده است

 • ریسک نوسانات: اگر روی ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری می کنید، به یک سواری وحشیانه بسنده کنید. ارزش آن از زمانی که عرضه شد بالا و پایین شده است. به عنوان مثال، قیمت بیت کوین برای اولین بار در سال 2017 به بالای 1000 دلار رسید، تا پایان سال به رکورد بیش از 19000 دلار رسید، سپس یک سال بعد به حدود 3000 دلار رسید. در اکتبر سال 2021، این ارز دیجیتال زمانی که قیمت آن به نزدیک به 66000 دلار رسید، به اوج های جدیدی رسید. 
 • شاید درک آن سخت باشد: به طور کلی، شما فقط باید روی چیزهایی سرمایه گذاری کنید که در مورد آنها می دانید. به عنوان مثال، اگر سهامی را خریداری می کنید، بسیار مهم است که بدانید شرکت چه کاری انجام می دهد و چگونه کسب درآمد می کند. درک ارز دیجیتال ممکن است سخت باشد، زیرا دیجیتالی است و ملموس نیست. قبل از خرید، ممکن است نیاز داشته باشید (و بخواهید) بلاک چین و سایر مفاهیم پشت ارزهای دیجیتال را بدانید.
 • هیچ معیاری برای ارزش گذاری وجود ندارد: در حال حاضر هیچ روش یکسانی برای مقایسه ارزش ارز دیجیتال با سایر انواع سرمایه گذاری وجود ندارد. این امر تشخیص اینکه آیا بیشتر از ارزش ذاتی آن پرداخت می کنید دشوار است.
 • در برابر کلاهبرداری و کلاهبرداری: ناشناس بودن، پیچیدگی، و تغییر قوانین و قوانین، ارزهای دیجیتال را در برابر کلاهبرداری و کلاهبرداری آسیب پذیرتر می کند. نهادهای نظارتی مانند CFTC، SEC و سازمان تنظیم مقررات صنعت مالی (FINRA) همگی به سرمایه گذاران در مورد طرح های پونزی و سایر کلاهبرداری ها با استفاده از ارزهای دیجیتال هشدار داده اند.

توجه داشته باشید

رمزارز اغلب به دلیل یک چیز کلیدی که آن را در مقایسه با سایر ارزها منحصر به فرد می کند مورد انتقاد قرار می گیرد: ناشناس بودن آن. بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال برای فعالیت‌های غیرقانونی استفاده می‌شوند، به همین دلیل، معمولاً این باور وجود دارد که ارزهای دیجیتال ابزار مجرمان هستند.

معنی آن برای سرمایه گذاران

رمزارز ممکن است برای بسیاری از سرمایه گذاران مناسب نباشد، زیرا ماهیت ریسک بالایی دارد. در حالی که ممکن است بتوانید به سرعت از آن درآمد کسب کنید، قیمت ها نیز بسیار نوسان هستند. شما می توانید به همان سرعتی که می توانید پول را از دست بدهید.

 برخی ممکن است ارزهای دیجیتال را یک سرمایه‌گذاری «جایگزین» بدانند که با فلزات گرانبها، سهام خصوصی، کلکسیون‌ها و هر سرمایه‌گذاری دیگری که در بورس معامله نمی‌شود، جمع شده است. اگر پول زیادی دارید و مجموعه‌ای از سرمایه‌گذاری‌های متنوع دارید، افزودن یک سرمایه‌گذاری کوچک در گزینه‌های جایگزین مانند ارز دیجیتال ممکن است به تنوع بیشتر سبد شما کمک کند .

خوراکی های کلیدی رمز ارز چیست؟

 • رمزارزها خطوطی از کدهای امضا شده دیجیتالی هستند که تراکنش‌ها توسط رایانه‌های روی یک بلاک چین تأیید می‌شوند.
 • ارزهای دیجیتال ممکن است با ارزهای فیات معامله شوند، اما هنوز در ایالات متحده به عنوان ارز قانونی در نظر گرفته نمی شوند.
 • پذیرش رو به رشد رمزارز برای تراکنش وجود دارد و بسیاری از ارائه دهندگان خدمات مالی آنها را می پذیرند.
 • آنها ممکن است وعده بازدهی عالی را ارائه دهند، اما عوامل بسیاری آنها را به یک سرمایه گذاری پرخطر تبدیل می کن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *