وبلاگ

سولانا چیست؟

solana-chist-ak-1

سولانا چیست؟ یک پروژه متن باز بسیار کاربردی است که یک بلاک چین لایه 1 جدید، بدون مجوز و با سرعت بالا را پیاده سازی می کند. سولانا که در سال 2017 توسط آناتولی یاکوونکو، یکی از مدیران سابق کوالکام ایجاد شد، هدف آن افزایش توان عملیاتی فراتر از آنچه معمولاً توسط بلاک چین‌های محبوب به دست می‌آید و در عین حال هزینه‌ها را پایین نگه می‌دارد، دارد.

سولانا یک مدل اجماع ترکیبی نوآورانه را پیاده‌سازی می‌کند که یک الگوریتم منحصربه‌فرد اثبات تاریخ (PoH) را با موتور هماهنگ‌ سازی سریع رعد و برق، که نسخه‌ای از اثبات سهام (PoS) است، ترکیب می‌کند. به همین دلیل، شبکه سولانا از نظر تئوری می تواند بیش از 710000 تراکنش در ثانیه (TPS) را بدون نیاز به هیچ راه حل مقیاسی پردازش کند.

معماری بلاک چین نسل سوم سولانا برای تسهیل قراردادهای هوشمند و ایجاد برنامه های غیرمتمرکز (DApp) طراحی شده است. این پروژه از مجموعه‌ای از پلتفرم‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) و همچنین بازارهای توکن غیرقابل تعویض (NFT) پشتیبانی می‌کند .

بلاک چین سولانا در طول رونق عرضه اولیه سکه (ICO) در سال 2017 راه اندازی شد. شبکه آزمایشی داخلی این پروژه در سال 2018 منتشر شد و به دنبال آن چندین فاز شبکه آزمایشی منجر به راه‌اندازی رسمی شبکه اصلی در سال 2020 شد.

چه چیزی سولانا را منحصر به فرد می کند؟

هدف طرح بلندپروازانه سولانا حل سه‌گانه بلاک چین است ، مفهومی که توسط ویتالیک بوترین، خالق اتریوم، به روش منحصر به فرد خود پیشنهاد شده است. این سه‌گانه مجموعه‌ای از سه چالش اصلی را که توسعه‌دهندگان در ساخت زنجیره‌های بلاک با آن مواجه هستند، توصیف می‌کند: تمرکززدایی، امنیت و مقیاس‌پذیری.

باور عمومی بر این است که بلاک چین ها به گونه ای ساخته شده اند که توسعه دهندگان را مجبور می کند یکی از جنبه ها را به نفع دو جنبه دیگر قربانی کنند، زیرا آنها فقط می توانند دو مورد از سه مزیت را در هر زمان ارائه دهند.

پلتفرم بلاک چین سولانا مکانسیم اجماع ترکیبی را پیشنهاد کرده است که تمرکززدایی را برای به حداکثر رساندن سرعت به خطر می اندازد. ترکیب نوآورانه PoS و PoH سولانا را به یک پروژه منحصر به فرد در صنعت بلاک چین تبدیل می کند.

به طور کلی، بلاک‌چین‌ها بسته به تعداد تراکنش‌هایی که در ثانیه می‌توانند پشتیبانی کنند، مقیاس‌پذیری بیشتری دارند، هرچه مقیاس‌پذیری بیشتری و بهتری داشته باشند. با این حال، در بلاک چین‌های غیرمتمرکز، اختلاف زمانی و توان عملیاتی بالاتر آن‌ها را کاهش می‌دهد، به این معنی که گره‌های بیشتری که تراکنش‌ها و مهرهای زمانی را تأیید می‌کنند، زمان بیشتری را می‌طلبند.

به طور خلاصه، طراحی Solana این مشکل را با انتخاب یک گره رهبر بر اساس مکانیزم PoS که پیام‌ها را بین گره‌ها ترتیب می‌دهد، حل می‌کند. بنابراین، شبکه Solana سود می برد، کاهش بار کاری که منجر به افزایش توان عملیاتی حتی بدون منبع زمانی متمرکز و دقیق می شود.

همچنین سولانا با هش کردن خروجی یک تراکنش و استفاده از آن به عنوان ورودی تراکنش بعدی، زنجیره ای از تراکنش ها را ایجاد می کند. این تاریخچه تراکنش‌ها نامی به مکانیسم اصلی اجماع سولانا می‌دهد: PoH، مفهومی که امکان مقیاس‌پذیری بیشتر پروتکل را فراهم می‌کند که به نوبه خود، قابلیت استفاده را افزایش می‌دهد.

سولانا چگونه کار می کند؟

مؤلفه اصلی پروتکل سولانا اثبات تاریخ است، دنباله ای از محاسبات که یک رکورد دیجیتالی را ارائه می دهد که تأیید می کند یک رویداد در شبکه در هر نقطه از زمان رخ داده است. می توان آن را به عنوان یک ساعت رمزنگاری ارائه کرد که به هر تراکنش در شبکه یک مهر زمانی می دهد، همراه با ساختار داده ای که می تواند افزودنی ساده از آن باشد.

PoH به PoS با استفاده از الگوریتم Tower Byzantine Fault Tolerance (BFT)، یک نسخه بهینه از پروتکل عملی تحمل خطا بیزانس (pBFT) متکی است. سولانا از آن برای رسیدن به اجماع استفاده می کند. Tower BFT شبکه را ایمن و در حال اجرا نگه می دارد و به عنوان یک ابزار اضافی برای اعتبارسنجی تراکنش ها عمل می کند.

علاوه بر این، PoH را می توان به عنوان یک تابع تاخیر قابل تأیید با فرکانس بالا (VDF)، یک تابع سه گانه (راه اندازی، ارزیابی، تأیید) برای تولید خروجی منحصر به فرد و قابل اعتماد در نظر گرفت. VDF با اثبات اینکه تولیدکنندگان بلوک زمان کافی را برای حرکت رو به جلو شبکه صبر کرده اند، نظم را در شبکه حفظ می کند.

سولانا از یک الگوریتم هش امن 256 بیتی (SHA-256) استفاده می کند، مجموعه ای از توابع رمزنگاری اختصاصی که یک مقدار 256 بیتی را خروجی می کند. شبکه به صورت دوره‌ای از تعداد و هش‌های SHA-256 نمونه‌برداری می‌کند و داده‌های بلادرنگ را بر اساس مجموعه هش‌های موجود در واحدهای پردازش مرکزی ارائه می‌کند.

اعتبار سنجی سولانا می تواند از این توالی هش برای ضبط یک قطعه خاص از داده که قبل از تولید یک شاخص هش خاص ایجاد شده است استفاده کند. مهر زمانی برای تراکنش ها پس از درج این قطعه خاص از داده ایجاد می شود. برای دستیابی به تعداد زیادی از TPS و زمان ایجاد بلوک، همه گره‌های شبکه باید ساعت‌های رمزنگاری را برای پیگیری رویدادها داشته باشند تا اینکه منتظر تأییدکننده‌های دیگر برای تأیید تراکنش‌ها باشند.

چه چیزی سولانا را از سایر بلاک چین ها متمایز می کند؟

مقاومت بالا در برابر سانسور

در اصطلاح بلاک چین، سانسور به انسداد فعالیت شبکه از طریق ممانعت از پیوستن گره های خاص به شبکه و تایید تراکنش ها اشاره دارد. سانسور از اضافه کردن بلاک های جدید به بلاک چین توسط کاربران جلوگیری می کند. سانسور را می توان به گره های نادرست یا خرابکاری عمدی توسط عوامل تهدید مخرب نسبت داد.

سولانا برای مهار سانسور بلاک چین از طریق گره‌های اعتبارسنجی چرخشی طراحی شده است. برای هر اعتبارسنجی، الگوریتم‌های هوشمند حداقل تعداد گره‌هایی را که برای سانسور شبکه مورد نیاز است، محاسبه می‌کنند.

سرعت بالا در معاملات

بسیاری از بلاک چین های محبوب مانند BTC (7 TPS) و ETH (30 (TPS) سرعت تراکنش پایینی دارند. برای دستیابی به سرعت تراکنش بالاتر، به شبکه جداگانه ای نیاز است که اگر کاربران با کیف پول های قدیمی گیر کرده باشند، می تواند مشکلاتی ایجاد کند.

سولانا با زمان بلوک بسیار کوتاه خود می‌تواند تراکنش‌ها را با سرعت فوق‌العاده سریع انجام دهد. این کار آن را به اندازه VISA و Mastercard کارآمد می کند. همچنین می توان از آن برای اجرای برنامه ها در زمان واقعی استفاده کرد.

مقیاس پذیری بالا

سولانا برخلاف بسیاری از شبکه های بلاک چین نسل اول و دوم، می تواند حجم بالای ترافیک شبکه را مدیریت کند. Solana همچنین می تواند برای برنامه های کاربردی در سطح سازمانی استفاده شود و در عین حال تجربه کاربری رضایت بخشی را ارائه دهد.

امروزه یک روند بزرگ نرم افزاری، معماری اکوسیستمی است که در آن برنامه های کاربردی می توانند طیف وسیعی از خدمات به هم پیوسته را زیر یک سقف ارائه دهند. Solana می تواند برای طراحی برنامه های کاربردی با اکوسیستم ها از همان ابتدا مورد استفاده قرار گیرد. مقیاس پذیری همچنین هزینه های تراکنش را پایین نگه می دارد (اغلب زیر 1 سنت).

قابلیت همکاری

سولانا دارای معماری لایه‌ای است که آن را با سایر برنامه‌ها و بلاک چین‌ها برای مدیریت و تجارت دارایی‌های دیجیتال، مانند ارزهای دیجیتال، دستگاه ماینر NFT یا سوابق شخصی‌سازی شده، سازگار می‌کند.

نشانه سولانا (SOL).

ارز رمزنگاری شده سولانا است SOL این توکن بومی و کاربردی سولانا است که وسیله ای برای انتقال ارزش و همچنین امنیت بلاک چین از طریق استیکینگ فراهم می کند. SOL در مارس 2020 راه اندازی شد و تلاش کرده است تا با سرمایه کل بازار به یکی از 10 ارز دیجیتال برتر وارد شده به فضا تبدیل شود.

طرح عملیات توکن SOL مشابه آنچه در بلاک چین اتریوم استفاده می شود است. حتی اگر آنها به طور مشابه عمل می کنند، دارندگان توکن سولانا توکن را به منظور اعتبارسنجی تراکنش ها از طریق مکانیسم اجماع PoS به اشتراک می گذارند. علاوه بر این، توکن Solana برای دریافت جوایز و پرداخت هزینه تراکنش استفاده می‌شود، در حالی که SOL کاربران را قادر می‌سازد تا در حاکمیت شرکت کنند.

در پاسخ به این سوال که چند سکه سولانا وجود دارد، بیش از 500 میلیون توکن در گردش خواهد بود که مجموع عرضه فعلی سولانا از 511 میلیون توکن فراتر می رود – عرضه در گردش سولانا کمی بیش از نصف آن است. حدود 60 درصد از توکن های SOL توسط بنیانگذاران سولانا و بنیاد سولانا کنترل می شوند و تنها 38 درصد آن برای جامعه محفوظ است.

اگر می‌خواهید بدانید از کجا Solana بخرید، توکن‌های SOL را می‌توان در اکثر صرافی‌ها خریداری کرد. برترین صرافی های ارزهای دیجیتال برای تجارت در Solana عبارتند از Binance، Coinbase، KuCoin، Huobi، FTX و غیره.

سولانا چیست؟ سولانا چه ویژگی هایی دارد؟

سولانا یک بلاک چین نسل چهارم است و با تمام زنگ ها و سوت های پیشینیان خود همراه با برخی ویژگی های دیگر ارائه می شود. این ویژگی های جدید به آن اجازه می دهد تا تراکنش های سریع را به روشی مقیاس پذیر انجام دهد. در اینجا لیستی از ویژگی های Solana آمده است.

کد منبع باز

مانند بسیاری از بلاک چین های دیگر، سولانا یک برنامه متن باز دارد. این بدان معناست که هر کسی می تواند کد منبع را دانلود کرده و آن را برای استفاده شخصی و تجاری پیاده سازی کند.

SOL

واحد پول بومی سولانا سولانا یا به سادگی SOL است. SOL ها در اندازه های کوچکتری به نام Lamports نیز موجود هستند. Lamports به افتخار دانشمند مشهور کامپیوتر آمریکایی Leslie Lamport که به دلیل کار مهم خود در سیستم های توزیع شده و راندمان محاسباتی شناخته شده است، نامگذاری شده است.

اثبات سهام

سولانا به کاربران این امکان را می دهد که سکه های SOL را به روشی مشابه با بلاک چین هایی مانند اتریوم به اشتراک بگذارند تا به پردازش سریع تر و کارآمد تر تراکنش ها کمک کند. این کارها با گره های اعتبارسنجی انجام می شود که چندین فرآیند داخلی را برای پردازش ایمن تراکنش ها اجرا می کنند. الگوریتم staking همچنین به کاربران این امکان را می دهد که به تغییرات در بلاک چین پیشنهاد شده توسط اعضای جامعه توسعه دهندگان Solana رأی دهند.

اثبات تاریخ

این نوآوری اصلی سولانا است. Proof of History (PoH) یک روش اجماع است که زمان انجام یک تراکنش را می گیرد و آن را با Proof of Stake برای پردازش تراکنش ادغام می کند. زمان، در این مورد، بر اساس ارتفاع بلوک است، که به سادگی شماره بلوکی است که تراکنش در آن انجام می شود. در ترکیب با الگوریتم تابع تاخیر قابل تأیید، بلاک چین می تواند به طور موثر رویدادهایی را که در حال وقوع هستند، مهر زمانی کند.

هر گره می تواند یک بلوک را بدون موافقت خاص با گره دیگر اضافه کند. گره ها به جای آن با مهر زمانی PoH موافقت می کنند. با PoH، سولانا از یک ساعت هماهنگ برای کل بلاک چین استفاده می کند. PoH می تواند توسط یک اعتبار سنجی برای دریافت مجدد رویدادها در بلاک چین استفاده شود. نتیجه خالص، سرعت تراکنش بسیار سریع، با 50000 TPS است.

خدمات لایه ای

سولانا از چندین سرویس در بالای شبکه برای بهبود کارایی استفاده می کند. به آن مانند یک پشته فناوری فکر کنید که در آن لایه های مختلف عملکرد خاصی را انجام می دهند. با این خدمات، Solana می تواند برای ساخت برنامه های غیرمتمرکز (Dapps) و موسسات مالی غیرمتمرکز (DeFis) استفاده شود.

مقیاس بندی افقی

یکی دیگر از نوآوری های اصلی Solana مقیاس بندی افقی است که به آن اجازه می دهد رایانه های بیشتری را به شبکه پردازشی خود برای توزیع منابع محاسباتی اضافه کند. وظایف را می توان توسط چندین رایانه که به طور موازی کار می کنند پردازش کرد تا از مزایای واقعی منابع توزیع شده استفاده کند. این شبکه همچنین می تواند به طور یکپارچه بین CPU، SSD و GPU در سطح سخت افزار متصل شود. در اینجا برخی از سیستم های توزیع شده در Solana آورده شده است.

  • Gulfstream : این یک سیستم تخصیص Mem Pool است که به طور خودکار تراکنش های در صف را به گره هایی که تراکنش های کمتری در خط دارند ارسال می کند. این سیستم باعث ایجاد حافظه های خالی حافظه و تراکنش های نزدیک به آنی می شود.
  • Cloudbreak : شبکه ای مبتنی بر ابر برای توزیع ورودی ها به گره های دیگر برای ذخیره سازی ابری
  • Sealevel : شبکه ای از قراردادهای هوشمند که به کاربران اجازه می دهد چندین قرارداد هوشمند را به طور همزمان اجرا کنند و در صورت لزوم، بار کاری را بین گره های دیگر توزیع کنند.

پروتکل توربین

سولانا از پروتکل توربین برای انتقال اطلاعات در جیب های کوچکتر به خوشه های گره نزدیک به نام محله ها استفاده می کند. این به آن اجازه می دهد تا تراکنش ها را سریعتر تأیید کند.

گره های رهبر در چرخش

گره های لیدر گره هایی هستند که انتظار می رود تراکنش های درون یک خوشه را تایید کنند. یک گره منفرد به عنوان رهبر توسط شبکه تعیین می شود. این کارایی را در یک خوشه گره افزایش می دهد. در Solana، گره‌های رهبر به صورت دوره‌ای چرخش می‌شوند و از مسدود کردن تراکنش‌ها و کاهش سرعت شبکه توسط گره‌های مخرب یا غیرعملکردی جلوگیری می‌شود.

زمان بلوک های کوچک

زمان بلوک سولانا 400 میلی‌ثانیه است. زمان های کوتاه بلوک، تراکنش ها را بسیار سریع می کند و به آن اجازه می دهد به راحتی هزاران تراکنش را در ثانیه پردازش کند.

سولانا در مقابل اتریوم

سولانا به دلیل سرعت و عملکرد خود تحسین های زیادی دریافت کرده است و حتی به عنوان رقیب قانونی رهبران صنعت کریپتو مانند اتریوم ذکر شده است. بنابراین، سولانا چه تفاوتی با اتریوم دارد و آیا می توان آن را به عنوان یک قاتل بالقوه اتریوم در نظر گرفت؟

از نظر سرعت پردازش، سولانا می‌تواند پلتفرم قراردادهای هوشمند غالب را به چالش بکشد، زیرا ظاهراً می‌تواند به سرعت بیش از 50000 TPS برسد. سولانا از الگوریتم‌های اجماع متفاوتی برای جلوگیری از تأیید کند تراکنش استفاده می‌کند. این ویژگی سولانا را به یکی از سریع‌ترین بلاک چین‌ها در صنعت تبدیل می‌کند که با سایر صنایع خارج از فضای کریپتو رقابت می‌کند.

در مقایسه با این تعداد بسیار زیاد، مدل فعلی اثبات کار اتریوم با مقیاس پذیری پایین تنها می تواند 15 TPS را تحمل کند. بنابراین، سولانا هزاران بار سریعتر از اتریوم است. یکی دیگر از مزایای سولانا مقرون به صرفه بودن شبکه است، زیرا این پروژه توکنومیک های جدیدی را با هزینه های کمتر اجرا می کند.

همچنین، شایان ذکر است که بلاک چین سولانا، در حالی که یکی از تغییرات PoS را اجرا می کند، سازگارتر با محیط زیست و پایدارتر است. این در تضاد با اتریوم است که مدل فعلی PoW آن به استفاده از قدرت محاسباتی فوق العاده ای نیاز دارد.

با این حال، همه افراد جامعه رمزارز مشتاقانه منتظر ارتقای اتریوم به PoS هستند. نوع جدیدی از اتریوم که با پشتکار در حال توسعه است، از یک لایه اجرا (که قبلا به عنوان اتریوم 1.0 شناخته می شد) و یک لایه اجماع (قبلاً اتریوم 2.0) تشکیل می شود. این می تواند توان عملیاتی را تا حد زیادی افزایش دهد، مقیاس پذیری را بهبود بخشد، هزینه تراکنش ها را کاهش دهد و مصرف ناپایدار انرژی را متوقف کند.

نکات منفی سولانا

اگر هنوز نمی‌پرسید که آیا سولانا سرمایه‌گذاری خوبی است و آیا باید آن را بخرید، پاسخ هنوز به عهده شماست. علیرغم مزایای قابل مشاهده، سولانا مانند هر پروژه ارز دیجیتال موجود، دارای معایبی است. اول از همه، اگرچه بلاک چین سولانا می تواند با پروژه های بلاک چین پیشرفته رقابت کند، اما همچنان در برابر متمرکز شدن آسیب پذیر است، زیرا اعتبار سنجی بلاک چین زیادی وجود ندارد.

هر کسی در شبکه می‌تواند به اعتبارسنجی سولانا تبدیل شود، اما انجام این کار همچنان دشوار است زیرا به منابع محاسباتی زیادی نیاز دارد. علاوه بر این، پروتکل همچنان خود را به عنوان یک نسخه بتا از شبکه اصلی برچسب گذاری می کند، که وجود احتمالی باگ ها و خطاها را نفی نمی کند. با وجود این مسائل، سولانا هنوز یکی از بزرگترین اکوسیستم‌ها در صنعت کریپتو است و به نظر می‌رسد در مسیر رشد درستی قرار دارد.

نتیجه

Solana راه‌حل‌های بسیار سریع و مقیاس‌پذیری را ارائه می‌کند که به معامله‌گران و توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا طیف گسترده‌ای از خدمات را به کاربران سراسر جهان ارائه دهند. آسمان حدی است که توسعه دهندگان می توانند به آن دست یابند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *