وبلاگ

بلاک چین چیست؟

belak-chin-chist-ak-1

بلاک چین چیست؟ فناوری زیربنایی که دفتر کل تراکنش های بیت کوین را حفظ می کند، شیوه اشتراک گذاری اطلاعات در اینترنت را متحول کرده است زیرا داده ها قابل تغییر یا حذف نیستند. بیت کوین احتمالاً شناخته شده ترین کاربرد بلاک چین است، با این حال این تازه آغاز کار است. 

فناوری بلاک چین می‌تواند برای کاهش هزینه‌ها، سرعت بخشیدن به تراکنش‌ها و بهبود امنیت داده‌ها برای مؤسسات مالی، ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی، مشاغل و موارد دیگر مورد استفاده قرار گیرد. این خبر خوبی برای مصرف کنندگان و سرمایه گذاران است. اگرچه فناوری بلاک چین هنوز به طور گسترده مورد استفاده قرار نگرفته است، اما این پتانسیل را دارد که با ارائه یک سیستم رمزنگاری قابل اعتماد برای تبادل اطلاعات، نحوه انجام تجارت ما را به طرز چشمگیری تغییر دهد.

بلاک چین نام خود را از روشی که در آن داده های تراکنش را ذخیره می کند – در بلوک هایی که برای تشکیل یک زنجیره به هم مرتبط شده اند، گرفته شده است. بلاک چین و بیت کوین در سال 2008 در یک مقاله سفید با عنوان «بیت کوین: یک سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا» معرفی شدند. بلاک چین را کتابی در نظر بگیرید که شامل فهرستی از تراکنش‌ها است که همه اعضای یک گروه یا شبکه باید ببینند. 

هر عضو یا “گره” شبکه نسخه مخصوص به خود را از کتاب دارد. هر صفحه از کتاب یک “بلوک” از داده ها است. هر صفحه از کتاب با یک شماره صفحه منحصر به فرد به نام “هش” مشخص می شود و اولین ورودی در هر صفحه “هش” صفحه قبلی است. اولین ورودی «زنجیره‌ای» است که صفحات یا «بلوک‌های» تراکنش‌ها را به یکدیگر پیوند می‌دهد.

توجه داشته باشید

بیت کوین و بلاک چین یک چیز نیستند. بیت کوین نوعی ارز دیجیتال غیرقابل تنظیم است که دفتر کل معاملات آن توسط فناوری بلاک چین نگهداری می شود.

بلاک چین چیست؟ وچگونه بلاک چین کار می کند؟

 • هر کپی از بلاک چین یا «کتاب» باید یکسان باشد. همه اعضا اطلاعات یکسانی دارند.
 • بلوک‌های جدید فقط در صورتی می‌توانند اضافه شوند که اکثر گره‌های شبکه یا «اعضا» موافق باشند که اطلاعات موجود معتبر است. این فرآیند مکانیسم اجماع نامیده می شود.
 • هنگامی که یک نسخه جدید از بلاک چین توزیع می شود، هر عضو آن را با نسخه قدیمی مقایسه می کند. اگر تمام بلوک‌های تاریخی در یک نسخه جدید مطابقت نداشته باشند، اعضای نسخه موجود کپی جدید را نمی‌پذیرند.

همه اعضا یا گره ها به طور مداوم تراکنش ها را به بلوک های جدید داده پردازش می کنند. هنگامی که یک بلوک جدید پر می شود، هر گره در شبکه باید به طور مستقل با استفاده از یک فرمول پیچیده ریاضی معتبر بودن بلوک را تأیید کند. بلوک جدید تنها زمانی به زنجیره اضافه می شود که اعضا توافق کنند که بلوک از طریق مکانیسم اجماع معتبر است. 

این فرآیند مقایسه به این دلیل است که تراکنش های بلاک چین را نمی توان تغییر داد. قدرت محاسباتی سنگین مورد نیاز برای چندین عضو برای حل پازل های پیچیده ریاضی برای تأیید، راه دیگری برای جلوگیری از کلاهبرداری و هکرها است.

یک راهنمای مبتدی برای فناوری بلاک چین، فرآیند بررسی متمایز را توضیح می دهد. «ماشین‌هایی با کپی‌های یکسان از دفتر کل برای حل معمایی که به آنها داده شده است، تیم می‌شوند. اولین تیمی که معما را حل می کند برنده می شود و همه ماشین های دیگر دفتر کل خود را به روز می کنند تا با تیم برنده مطابقت داشته باشد. ایده این است که اکثریت برنده می‌شوند زیرا بیشترین قدرت محاسباتی را برای حل معمای خود دارند.» پس از تایید اعتبار، یک کپی جدید از بلاک چین برای هر عضو توزیع می شود. 

بلاک چین و اجماع برای بیت کوین و دیگر شبکه‌های ارزهای دیجیتال استفاده می‌شوند، زیرا این فناوری از «خرج‌های مضاعف» جلوگیری می‌کند. هیچ کس نمی تواند یک بیت کوین را پس از خرج نگه دارد. از فرستنده به گیرنده منتقل می شود. تراکنش را نمی توان تغییر داد یا لغو کرد، زیرا بلوک های داده را نمی توان به راحتی توسط هکرها تغییر داد. 

مقاله اصلی معرفی بلاک چین در سال 2008 این فرآیند را به شرح زیر پیش‌بینی می‌کرد: «ما یک شبکه همتا به همتا را برای ثبت یک تاریخچه عمومی از تراکنش‌ها پیشنهاد کردیم که به سرعت برای مهاجم از نظر محاسباتی غیرعملی می‌شود تا تغییر کند اگر گره‌های صادق اکثریت را کنترل کنند. قدرت [واحد پردازش مرکزی].» 

بلاک چین همچنین می تواند با پروتکل ها یا قوانینی کار کند که داده ها را مفید می کند. قراردادهای هوشمند پروتکل‌هایی هستند که با بلاک چین برای خودکارسازی یک سری از تراکنش‌ها بر اساس شرایطی مانند سفارش‌های خرید، فاکتورها و پرداخت‌ها استفاده می‌شوند.  قراردادهای هوشمند ابزار قدرتمندی هستند زیرا خطاهای تراکنش، زمان پردازش و هزینه های اداری را کاهش می دهند 

این به معنای هزینه کمتر و سود بیشتر برای کاربران است. 

انواع بلاک چین چیست؟

یک بلاک چین عمومی، عمومی است و اعضای آن ناشناس هستند. هرکسی می‌تواند به شبکه بپیوندد، تراکنش‌ها را پردازش کند و بلوک‌ها را تأیید کند، به شرطی که منابع کامپیوتری قابل‌توجهی مورد نیاز را داشته باشد. همه اعضای یک بلاک چین عمومی می توانند همه داده ها را ببینند. 

اعضای یک شبکه بلاک چین عمومی، مانند شبکه ای که از بیت کوین پشتیبانی می کند، از « دستگاه ماینر» برای مکانیسم اجماع استفاده می کنند. ماینرها اعضایی هستند که بلوک های داده را در شبکه عمومی تایید می کنند. ماینرها برای اعتبارسنجی بلوک های داده با حل معادلات پیچیده ریاضی با سایر ماینرها رقابت می کنند. 

شبکه‌های عمومی یا «بدون مجوز» برای ارزهای دیجیتال استفاده می‌شوند، زیرا تراکنش‌ها مستقیماً بین طرفین بدون واسطه مالی، مانند بانک، انجام می‌شود. با این حال، ماهیت ناشناس معاملات، فعالیت مجرمانه را جذب می کند. یک مطالعه در سال 2019 تخمین زد که 46 درصد از تراکنش های بیت کوین یا 76 میلیارد دلار در سال شامل فعالیت های غیرقانونی است.

توجه داشته باشید

به استخراج کنندگان بلاک چین، بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال برای اعتبارسنجی تراکنش ها تعلق می گیرد.

یک بلاک چین خصوصی یا «مجاز» مستلزم آن است که همه اعضا شناسایی شوند و برای ارسال تراکنش‌ها و اعتبارسنجی بلوک‌های داده به اعتبار یا مجوز نیاز دارند. یک بلاک چین خصوصی ممکن است به برخی از کاربران دسترسی به همه داده ها را بدهد در حالی که دیگران را محدود می کند. بلاک چین های خصوصی برای یک کسب و کار فردی مناسب تر هستند.

آیا می توان بلاک چین ها را هک کرد؟

هک کردن بلاک چین ها دشوار است زیرا هر عضو یک نسخه از تراکنش ها دارد، اما کاملا غیر قابل نفوذ نیستند. هکرها برای ایجاد تراکنش های تقلبی و پذیرش آنها باید به چندین عضو منفرد دسترسی داشته باشند. قدرت محاسباتی گسترده مورد نیاز به تنهایی هک بلاک چین را بسیار دشوار و گران می کند. ضعف واقعی در پروتکل ها، مانند قراردادهای هوشمند نهفته است. هکرها به طور بالقوه می توانند از ضعف در نحوه عملکرد و “بازی” سیستم سوء استفاده کنند.

خوراکی های کلیدی

 • فناوری بلاک چین هنوز به طور گسترده مورد استفاده قرار نگرفته است، اما این پتانسیل را دارد که به طور چشمگیری نحوه انجام تجارت ما را در صنایع مختلف تغییر دهد.
 • تراکنش های بلاک چین را نمی توان تغییر داد. 
 • بلاک چین فناوری است که بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را ممکن می کند.
 • بلاک چین امن است، اما غیرقابل هک نیست.

چگونه بلاک چین برای مشاغل کوچک کار می کند؟

بلاک چین فناوری است که اکثر ارزهای دیجیتال بر روی آن ساخته شده اند و اکنون برای بسیاری از برنامه های کاربردی دیگر نیز استفاده می شود. در اینجا نحوه عملکرد فناوری بلاک چین، شروع آن و اینکه چگونه کسب و کارهای بزرگ و کوچک می توانند امروز و آینده از این فناوری استفاده کنند، آمده است.

خوراکی های کلیدی

 • بلاک چین یک دفتر کل دیجیتالی است که اطلاعات در آن ذخیره می شود و به این دلیل نامیده می شود که داده ها در بلوک های اطلاعاتی ذخیره می شوند و سپس در یک زنجیره یا دنباله به یکدیگر متصل می شوند.
 • بلاک چین فناوری و زیرساختی است که اکثر ارزهای دیجیتال بر اساس آن ساخته می شوند
 • هر تراکنش در بلاک چین تأیید می شود و تغییر داده ها در یک بلاک چین دشوار است
 • کسب و کارهای کوچک می توانند از بلاک چین برای ذخیره سازی امن داده ها، دسترسی به ارزهای دیجیتال و همچنین ورود به قراردادهای هوشمند استفاده کنند.

مبانی بلاک چین

بلاک چین یک شبکه عمومی غیرمتمرکز است که به افراد و شرکت ها اجازه می دهد اطلاعات و ارز را به صورت آنی ذخیره و انتقال دهند.

توجه داشته باشید

اصطلاح بلاک چین همچنین به نحوه ذخیره داده‌ها در «بلوک‌های» اطلاعات و سپس پیوند آن‌ها در یک «زنجیره» دائمی اشاره دارد. وقتی یک بلوک جدید به زنجیره اضافه می‌شود، تغییر بلوک‌های قبلی را سخت‌تر می‌کند، که به هر بلوک کمک می‌کند در طول زمان امن‌تر و بیشتر شود. جنبه های مختلفی وجود دارد که فناوری بلاک چین را برای انواع مختلف برنامه های تجاری منحصر به فرد و ارزشمند می کند.

بلاک چین دقیق است

بلاک چین بسیار دقیق است. هر اقدامی در یک بلاک چین ثبت می شود و چیزی از قلم نمی افتد. هنگامی که اقدام در یک “بلوک” اطلاعاتی ثبت و ذخیره می شود، هر بلوک دارای یک مهر زمانی است و ایمن می شود. کل رکورد برای هر کسی در سیستم غیرمتمرکز در دسترس است.

بلاک چین غیرمتمرکز است

بلاک چین غیرمتمرکز است و روی یک کامپیوتر اصلی ذخیره نمی شود و توسط یک شرکت، بانک یا سازمان کنترل نمی شود. بلکه بر روی بسیاری از رایانه هایی که در شبکه هستند توزیع می شود.

توجه داشته باشید

تمرکززدایی را مانند روش کار Google Docs در نظر بگیرید. شما می توانید یک سند را با چندین کاربر به اشتراک بگذارید و همه کاربران می توانند تغییرات را به طور همزمان مشاهده کنند. یک بلاک چین غیرمتمرکز مشابه است، به جز اینکه تغییر اطلاعات در یک بلاک چین پس از تأیید، بسیار سخت است.

بلاک چین دائمی و ایمن است

با تکمیل هر بلوک، به بلوک های دیگر در زنجیره می پیوندد و یک رکورد دائمی از هر تراکنش ایجاد می کند که در زمان واقعی در دسترس همه کاربران بلاک چین است. این ترکیب از ویژگی‌ها امنیت بالایی را ایجاد می‌کند و تغییر زنجیره بلوکی را بسیار دشوار می‌کند.

چه چیزی یک بلاک چین را تشکیل می دهد؟

سه بخش اساسی برای هر بلاک چین وجود دارد.

 1. رکورد : این می تواند هر نوع اطلاعاتی باشد.
 2. بلوک : بسته‌ای از رکوردهای مختلف.
 3. زنجیره : این شامل تمام بلوک های متصل به هم است.

چه زمانی توسعه یافت؟

ایده فناوری بلاک چین برای اولین بار در سال 1991 توسط محققان Stuart Haber و W. Scott Stornetta معرفی شد. هابر و استورنتتا در مقاله سفید خود با عنوان «چگونه یک سند دیجیتالی را مهر زمانی کنیم» استفاده از یک زنجیره پیوسته از مهرهای زمانی را برای ثبت اطلاعات به روشی امن توضیح می‌دهند. 

با این حال، تا زمان ایجاد بیت کوین در سال 1998 بود که این فناوری به کار گرفته شد. بیت‌کوین به‌جای پولی که توسط دولت کنترل و ایجاد می‌شود، به‌عنوان یک شکل غیرمتمرکز پول ایجاد شد (که به آن پول فیات می‌گویند). برای ایجاد یک سیستم غیرمتمرکز که کار کند و مردم بتوانند به آن اعتماد کنند، بنیانگذار بیت کوین (افراد ناشناس یا افرادی که به نام ساتوشی ناکاموتو شناخته می شوند) دفتر کل غیرمتمرکز به نام بلاک چین را ایجاد کرد. 

مراحل یک تراکنش بلاک چین

هر تراکنش بلاک چین، صرف نظر از اینکه بلاک چین برای چه صنعتی استفاده می شود، مراحل یکسانی را طی می کند:

 1. معامله یا معامله در یک رکورد ثبت می شود. ثبت معامله، امضاهای دیجیتالی هر یک از طرفین و سایر جزئیات مربوطه را فهرست می کند.
 2. معامله برای اطمینان از معتبر بودن آن بررسی می شود. رایانه های موجود در شبکه به معامله نگاه می کنند و مطمئن می شوند که معامله یا معامله واقعی است. این یک فرآیند غیرمتمرکز است که در میان گره های مختلف شبکه رخ می دهد.
 3. از آنجایی که هر تراکنش تأیید می شود و به عنوان واقعی پذیرفته می شود، به یک بلوک اضافه می شود. هر بلوک حاوی کدی به نام هش است که منحصر به آن بلوک است. بلوک هش خود و هش بلوک را قبل از خود حمل می کند تا کاربران همیشه بدانند بلوک باید در کجای زنجیره قرار گیرد.
 4. هنگامی که بلوک کامل شد – بلوک ها می توانند تراکنش های زیادی داشته باشند – به زنجیره اضافه می شود. هش که حمل می کند تضمین می کند که به ترتیب زمانی مناسب است.

معنای بلاک چین برای صاحبان مشاغل کوچک چیست؟

مهم نیست که در مورد ارز دیجیتال چه فکری می کنید، فناوری بلاکچین زیربنایی کاربردهای متفاوتی دارد و کسب و کارها با سرعت زیادی در حال آزمایش اجرای آن هستند. برخی از کسب‌وکارهای کوچک، مانند استارت‌آپ‌های فناوری، ممکن است خودشان فناوری بلاک چین را توسعه دهند. سایر صاحبان مشاغل کوچک ممکن است از فناوری بلاک چین استفاده کنند که برای بازار گسترده تر توسعه یافته است.

همانند آنچه Square and Stripe دسترسی آسان‌تری به پردازش کارت اعتباری برای کسب‌وکارهای کوچک ایجاد کرد، فناوری بلاک چین این پتانسیل را دارد که اداره یک تجارت کوچک را آسان‌تر و روان‌تر کند. سه راه ممکن است این اتفاق بیفتد: 

 • قراردادهای هوشمند : فناوری بلاک چین را می توان برای ایجاد، تأیید و اجرای قراردادها بین کاربران استفاده کرد. می‌توان از آن برای پرداخت قبوض و کارمندان، صورت‌حساب مشتریان یا مشتریان، ایجاد بیمه‌نامه، رسیدگی به تکمیل موجودی یا هر فعالیت معاملاتی دیگری استفاده کرد. شرکت‌هایی مانند dApp Builder زیرساخت‌هایی را برای ایجاد قراردادهای هوشمند ایجاد کرده‌اند که کسب‌وکارها می‌توانند از آن در عملیات خود استفاده کنند. 
 • انطباق داده ها : با قوانین و مقررات جدید پیرامون انطباق داده ها و نقض داده ها، بلاک چین توانایی تأیید تراکنش ها را بدون نیاز به دانستن هویت کاربر ارائه می دهد. این می تواند تجربه کاربری ای ایجاد کند که ایمن تر و کمتر مستعد هک شدن باشد.
 • تراکنش‌های دارایی دیجیتال : اگر یک کسب‌وکار کوچک به فکر پذیرش پرداخت با ارزهای دیجیتال یا ایجاد دارایی‌های دیجیتال مانند NFT برای کسب‌وکار کوچک شما است، باید به زنجیره‌های بلوکی تکیه کنید. باز شدن برای پرداخت‌های ارز دیجیتال، ممکن است به یک کسب‌وکار کمک کند تا پایگاه مشتری خود را فراتر از مرزهای جغرافیایی سنتی گسترش دهد. 

تجاری سازی فناوری بلاک چین هنوز زود است. در آینده انتظار می رود خدمات بیشتر و بیشتری مبتنی بر بلاک چین به عنوان جایگزینی برای فرآیندهای نگهداری سوابق و معاملات فعلی به مشاغل کوچک ارائه شود. 

خط پایین 

بلاک چین در ابتدا به عنوان پلتفرمی که بیت کوین بر روی آن ساخته شد، توسعه یافت. اکنون، با رشد و توسعه در حوزه‌های جدید کسب‌وکار، مانند بانکداری و مدیریت زنجیره تامین، شفاف‌تر، غیرمتمرکزتر و ایمن‌تر شده است.

توجه داشته باشید

فناوری بلاک چین می تواند نوآوری را برای راه های جدید انجام کسب و کار هدایت کند و ممکن است به ویژه برای شرکت هایی که شفافیت و امنیت در آنها مهم است مفید باشد.

به ویژه، کسب و کارهای کوچک می توانند از پلتفرم های ساخته شده بر روی بلاک چین برای ساده سازی فرآیندها و پرداخت ها استفاده کنند. در حال حاضر چند شرکت وجود دارند که این نوع فناوری را ارائه می دهند، بنابراین انتظار می رود در آینده شاهد تعداد بیشتری از این فناوری باشیم.

سوالات متداول

چرا بلاک چین برای تجارت مهم است؟

کسب‌وکارهای بزرگ یا کوچک هر دو می‌توانند از استفاده از بلاک چین سود ببرند. بلاک چین‌ها راهی را برای کسب‌وکارها در هر اندازه‌ای فراهم می‌کنند تا داده‌های خود را به صورت ایمن ذخیره کنند، به آنها در تراکنش‌های دارایی‌های دیجیتال کمک کنند و از طریق قراردادهای هوشمند، اتوماسیون را افزایش دهند. 

برای کسب‌وکارهای بزرگ‌تر، بلاک چین‌ها می‌توانند به شفافیت بیشتر، قابلیت ردیابی فوری داده‌ها و بهبود کارایی کمک کنند. برای مشاغل کوچکتر، بلاک چین ها می توانند دسترسی به سیستم های پرداخت مختلف و جغرافیای مشتری را باز کنند. 

چگونه بلاک چین می تواند به یک کسب و کار کوچک کمک کند؟

صاحبان مشاغل کوچک می توانند از تعامل با بلاک چین به سه روش عمده بهره مند شوند. بلاک چین ها به امنیت داده ها کمک می کنند، به این معنی که می توانند تراکنش ها و داده های مشتری خود را ایمن نگه دارند. 

بلاک چین ها می توانند دسترسی به پرداخت ها و تراکنش های ارز دیجیتال در دارایی های دیجیتال را باز کنند که می تواند به باز کردن آنها برای مشتریان در سراسر جهان کمک کند. قراردادهای هوشمند، برنامه هایی که بر روی بلاک چین اجرا می شوند، می توانند در اجرای قراردادها مفید باشند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *