وبلاگ

اتریوم کلاسیک چیست؟

ethereum-classic-chist-ak-1

اتریوم کلاسیک چیست؟ یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین است. نباید با ارز دیجیتال اتریوم اشتباه شود، اتریوم کلاسیک به طور مستقل عمل می کند. اتریوم کلاسیک با استفاده از بلاک چین و قوانین اجماع که در ابتدا بر اتریوم حاکم بود، عمل می کند. در حالی که اتریوم کلاسیک از نظر ارزش بازار در میان ارزهای دیجیتال برتر قرار دارد، ارزش بازار آن بسیار کمتر از اتریوم است.

اتریوم کلاسیک (ETC) چگونه متولد شد؟

درست مانند اتریوم، اتریوم کلاسیک یک بلاک چین منبع باز و غیرمتمرکز است. از یک ارز رمزنگاری شده (ETC) برای روانکاری سیستم خود استفاده می کند و قراردادهای هوشمندی را میزبانی می کند که می توانند برای مجموعه ای از عملکردها اجرا شوند.

در سال 2016، یک قرارداد هوشمند به نام The Dao در بلاک چین اتریوم هک شد. این منجر به سرقت وجوهی به ارزش 60 دلار از اتر شد و جامعه در مورد نحوه برخورد با آن تقسیم شد. حامیان Ethereum Classic می‌خواستند همه چیز همانطور که هست پیش برود، در حالی که حامیان اتریوم می‌خواستند هک را معکوس کنند و وجوه را برگردانند.

کاربران پشت Ethereum Classic معتقد بودند که قوانین بلاک چین باید توسط کد تعریف شود. افرادی که در دائو سرمایه گذاری کردند باید می دانستند که این پروژه دارای نقص های امنیتی جدی است. با انجام ندادن تحقیقات خود، آنها به آنچه که به سراغشان می آمد به دست آوردند و نباید نجات یابند.

با این حال، اکثریت افراد در شبکه اتریوم بسیار دلسوزتر بودند و می‌خواستند آن افراد سرمایه‌شان را پس بگیرند. بنابراین، بلاک چین اصلی با یک جامعه کوچکتر با محوریت اتریوم کلاسیک باقی ماند و بقیه افراد به مسیر جدیدی رفتند و نام اصلی اتریوم را حفظ کردند.

پس از خروج ایدئولوژیک اتریوم کلاسیک از اتریوم، اتریوم کارهای زیادی برای بهبود سیستم کلی خود انجام داده است. فرآیند اشتراک گذاری تضمین می کند که بلاک چین به سمت اثبات سهام تغییر می کند و سازگارتر با محیط زیست و ارزان تر می شود.

اتریوم کلاسیک (ETC) چگونه کار می کند؟ 

مانند بیت کوین، اتریوم کلاسیک از مکانیزم اجماع اثبات کار (PoW) برای اعتبارسنجی تراکنش ها استفاده می کند. امنیت شبکه توسط دستگاه ماینر اداره می شود که با استفاده از زمان و توان محاسباتی خود، تراکنش ها را پردازش کرده و بلوک ها را تولید می کنند. هنگام استفاده از شبکه، مهم است که تراکنش ها به ترتیبی که انجام می شوند انجام شوند. ماینرها این امر را با حل پازل های محاسباتی دشوار به منظور تولید بلوک ها انجام می دهند، که به عنوان راهی برای ایمن سازی شبکه از بازیگران بد عمل می کند.

یکی از ویژگی های مهم اتریوم کلاسیک این است که به کاربران در شبکه اجازه می دهد تا قراردادهای هوشمند را اجرا کنند. این قراردادهای هوشمند شامل توافق‌نامه‌ها یا شرایط «اگر-آنگاه» هستند که در خطوط کدهایی نوشته شده‌اند که خوداجرا هستند. از آنجایی که این فرآیند کاملاً مستقل است، نیازی نیست شخص ثالثی برای انجام معاملات بین خریدار و فروشنده، مانند وکیل، وجود داشته باشد. 

اتریوم کلاسیک متعهد شده است که به استفاده از استخراج اثبات کار برای ایمن سازی بلاک چین خود ادامه خواهد داد و به‌روزرسانی‌های شبکه اتریوم فورکی را شامل نمی‌شود. ETC همچنین یک سیاست پولی ثابت را اتخاذ کرده است.

بنیانگذاران اتریوم کلاسیک چه کسانی هستند؟

شبکه اصلی Ethereum Classic در ابتدا از طریق Frontier در 30 ژوئیه 2015 توسط بنیاد اتریوم، یک سازمان غیرانتفاعی سوئیسی که توسط ویتالیک بوترین و تیم اصلی اتریوم تأسیس شد، منتشر شد. تمرکز اصلی این تیم تحقق ایده قرار دادن قراردادهای هوشمند قابل اجرا بر روی بلاک چین بود.

در ژوئن 2016، یک dApp محبوب به نام DAO مورد سوء استفاده قرار گرفت و 50 میلیون دلار از کاربران به سرقت رفت. مهاجم از یک اشکال در کد سوء استفاده کرد که به آنها اجازه می داد تا توکن های DAO اضافی را فراتر از سپرده واقعی کاربر فراخوانی کنند و بیش از یک سوم از وجوه اصلی DAO را تخلیه کنند. این موضوع باعث ایجاد یک بحث بحث برانگیز در مورد اینکه توسعه دهندگان چگونه باید پاسخ دهند و اینکه آیا زنجیره باید منشعب شود یا خیر. 

در 15 ژوئیه 2016، یک رای گیری کوتاه مدت در زنجیره برای پیشنهاد هارد فورک DAO برگزار شد. از 82,054,716 ETH موجود، 5.5 درصد از عرضه رای دادند. 3,964,516 ETH (87٪) رای مثبت دادند که 1/4 آن از یک آدرس واحد بود، در حالی که 577,88 ETH (13٪) با DAO Fork مخالف بودند. انتقاداتی در مورد رأی گیری عجولانه وجود داشت، اما از بلاک شماره 1,920,000 شبکه اتریوم رسماً از Ethereum Classic جدا شد. 

مکانیزمی به نام «بمب سختی» طراحی شد تا با افزایش تصاعدی دشواری استخراج، زنجیره اتریوم را از مکانیسم اجماع اثبات کار به اثبات سهام در آینده سوق دهد. این ارتقا در بلوک 200000 در یک به روز رسانی به نام عصر یخبندان به شبکه اضافه شد. پس از وقوع هارد فورک، Ethereum Classic شبکه خود را در بلوک 5,900,000 ارتقا داد تا به طور دائمی بمب سختی را خنثی کند – بنابراین از ماندگاری مکانیزم توافقی PoW خود اطمینان حاصل کرد.

بلاک چین کلاسیک اتریوم

درست مانند اتریوم، مدل درآمدزای اتریوم کلاسیک توانایی آن در تدوین و اجرای قراردادهای هوشمند است. قراردادهای هوشمند ذاتاً با ایدئولوژی غیرمتمرکز بلاک چین در هم تنیده هستند. این بدان معناست که هیچ گونه حاکمیتی بر آنها وجود ندارد و می توان آنها را بین هر دو طرف تنظیم و بدون وساطت کارشناس حقوقی اجرا کرد.

البته قراردادهای هوشمند به صورت کد نوشته می شوند و به این ترتیب به صورت دستورات if-then در می آیند. اگر الزامات قرارداد تکمیل شود، آنگاه و تنها در این صورت، قرارداد به درستی اجرا می شود و منافع به امضاکننده قرارداد تعلق می گیرد.

نگاه کردن به آنها در زندگی واقعی آسانتر است. به عنوان مثال، اگر اجاره آپارتمان خود را پرداخت نکنید، صاحبخانه شما می تواند طبق قانون شما را اخراج کند. به همین ترتیب، اگر کالا را تحویل ندهید، نمی توانید انتظار پرداخت پول را داشته باشید. در بلاک چین، کد مرجع است و سیستم دفتر کل آن را با قفل کردن وجوه و منابع افرادی که در قراردادهای هوشمند شرکت می‌کنند، اجرا می‌کند تا نتوانند با سیستم بازی کنند.

قراردادهای هوشمند این روزها سودآورترین جنبه فناوری های بلاک چین هستند. اتریوم خیلی زود به این واقعیت پی برد. توسعه دهندگان تمام تلاش خود را انجام دادند تا مطمئن شوند که بلاک چین جدیدتر به خانه جدید امور مالی غیرمتمرکز، ارزهای دیجیتال و NFT تبدیل شده است.

چه چیزی اتریوم کلاسیک (ETC) را منحصر به فرد می کند؟

اتریوم کلاسیک یکی از محبوب‌ترین هارد فورک‌های تاریخی در بین هر بلاک چین است و تا به امروز محبوب است. بسیاری از ویژگی های موجود در اتریوم را می توان در اتریوم کلاسیک به دلیل استفاده از همان کد پایه یافت. اتریوم کلاسیک از نظر ایدئولوژی با اتریوم متفاوت است و تغییر ناپذیر ماندن را انتخاب می کند و یک سیستم اثبات کار دائمی برای مشارکت کاربران ارائه می دهد.  

چه چیزی به اتریوم کلاسیک (ETC) ارزش می دهد؟

نقش توکن کلاسیک اتریوم حفظ و راه اندازی شبکه ETC است. کاربران با شرکت در فعالیت‌های مختلف در شبکه Ethereum Classic ارزش خود را درک می‌کنند. برگزاری ETC به کاربران این امکان را می‌دهد که از قراردادهای هوشمند استفاده کنند، تراکنش‌ها را در شبکه انجام دهند، با dApps تعامل داشته باشند و در رای‌های حاکمیتی شرکت کنند. ETC همچنین یک سیاست پولی ثابت را اتخاذ کرده است. مقدار کل ETC که می توان ایجاد کرد 230 میلیون ETC است.

اتریوم در مقابل اتریوم کلاسیک

Ethereum و Ethereum Classic در مورد عملکردهای اولیه تقریباً مشابه هستند. بیشتر ویژگی‌های اصلی اتریوم در Ethereum Classic نیز وجود دارد. اما تفاوت های اساسی بین ETH و ETC وجود دارد. مهمتر از همه، اتریوم کلاسیک با به‌روزرسانی‌های بلاک چین اتریوم ناسازگار است.

این امر به ویژه زمانی قابل توجه بود که بلاک چین اتریوم ارتقاء خود را به مکانیزم اجماع اثبات سهام در سپتامبر 2022 تکمیل کرد. اتریوم کلاسیک همچنان یک سیستم اثبات کار باقی ماند. از دید جامعه کلاسیک اتریوم، بلاک چین و کد همیشه تغییرناپذیر خواهند بود. این سیستم پیش ادغام و اثبات کار را حفظ می کند. و این بدان معناست که ماینرها همچنان ملزم به تایید تراکنش های ETC هستند. طرفداران ادغام و مخالفان اتریوم 2.0 استدلال می کنند که مکانیسم اثبات کار ایمن تر و غیرمتمرکزتر از اثبات سهام است.

اتریوم کلاسیک چیست؟

چند سکه کلاسیک اتریوم (ETC) در گردش است؟

اتریوم کلاسیک (ETC) دارای عرضه در گردش 142,431,781 با حداکثر عرضه 230,000,000 توکن ETC است. این عرضه هرگز افزایش نخواهد یافت. توکن‌های ETC را می‌توان توسط ماینرهایی که شبکه را نگهداری، ایمن و مدیریت می‌کنند به دست آورد. اتریوم کلاسیک بلاک چین اصلی اتریوم است و بنابراین توزیع برای ICO برای هر دو شبکه یکسان بود. هیچ فروش یا airdrop برای اتریوم کلاسیک (ETC) وجود نداشت زیرا این یک رویداد هارد فورک بود که باعث شد زنجیره‌ها از هم جدا شوند.

اتریوم کلاسیک (ETC) چگونه ایمن است؟

اتریوم کلاسیک از مکانیزم اجماع اثبات کار (PoW) استفاده می کند. ETC هرگز از مکانیسم اجماع دیگری برای ایمن سازی شبکه استفاده نخواهد کرد. استخراج‌کنندگان کلاسیک اتریوم، شبکه را با حل پازل‌های سخت محاسباتی به منظور تولید و تأیید بلوک‌های تراکنش، ایمن می‌کنند.

تا زمانی که هر ماینر یا گره در شبکه در مورد ترتیب تولید بلاک ها توافق داشته باشد (معروف به اجماع)، وضعیت تمام اطلاعات روی بلاک چین ثبت می شود و شبکه به بلوک بعدی می رود. این مکانیسم اجماع با الزام عوامل مخرب برای کنترل بخش بزرگی از شبکه (51٪ یا بیشتر) از حملات جلوگیری می کند. 

هدف اثبات کار گسترش زنجیره است و ماینرها تشویق می شوند تا به انجام این کار در زنجیره Ethereum Classic ادامه دهند. انگیزه زیادی برای ماینرها برای راه اندازی زنجیره خود وجود ندارد زیرا کاربران همیشه طولانی ترین یا “رسمی” زنجیره را انتخاب می کنند. 

اتریوم کلاسیک چیست؟مزایای اتریوم در مقابل اتریوم کلاسیک

اکثر جامعه اتریوم از تبدیل اثبات سهام حمایت کردند. طرفداران به چند مزیت بزرگ اشاره کردند. اول، تأثیر انرژی ادغام به طور قابل توجهی مصرف انرژی اتریوم را تا 99.9 درصد نسبت به مکانیسم قبلی اجماع اثبات کار کاهش داد.

این بدان معناست که استخراج‌کنندگان کلاسیک اتریوم همچنان مصرف‌کنندگان بزرگ انرژی هستند. به عنوان یک چشم انداز، گفته می شود که نحوه استخراج بیت کوین هر سال مقداری برق مصرف می کند که کمی بیشتر از مصرف سالانه قزاقستان است.

Ethereum Classic در مورد مقیاس پذیری معایبی دارد. به لطف کد کمتر انعطاف پذیر آن، تحلیلگران رمزارز خوشبین نیستند که ETC بتواند بر مشکلات مقیاس پذیری غلبه کند، که مانع بزرگی برای پذیرش انبوه رمزارزها است.

در حالی که مقیاس پذیری برای اتریوم نیز یک مشکل است، جامعه در حال تلاش برای بهبود وضعیت است. به لطف توجه بیشتر توسعه دهندگان به اتریوم – مقاومت ETC در برابر تغییر – به راحتی می توان فهمید که چرا اتریوم بسیار محبوب تر است

نحوه استفاده از اتریوم کلاسیک (ETC)

اگرچه ETC مانند اتریوم عمل می کند، در حال حاضر کاربرانی که می خواهند یک گره یا تراکنش در شبکه Ethereum Classic انجام دهند، به نرم افزار Ethereum Classic مناسب نیاز دارند. استفاده اولیه از ETC انتقال ارزش در شبکه L1 اتریوم کلاسیک است. 

اتریوم کلاسیک همچنین به دلیل توانایی ETC برای اجرای قراردادهای هوشمند با توکن های بومی Ethereum Classic (ETC) جذاب است. علاوه بر این، می توان از آن به عنوان یک ابزار سرمایه گذاری سوداگرانه و نوعی پرداخت استفاده کرد.

نحوه انتخاب کیف پول کلاسیک اتریوم (ETC)

نوع کیف پول Ethereum Classic (ETC) که انتخاب می‌کنید احتمالاً به این بستگی دارد که می‌خواهید از آن برای چه استفاده کنید و چقدر باید ذخیره کنید. کیف پول سخت افزاری یا کیف پول سرد امن ترین گزینه را با ذخیره سازی و پشتیبان گیری آفلاین فراهم می کند.

هر دو کیف پول سخت افزاری Ledger و Trezor راه حل های ذخیره سازی ETC را ارائه می دهند. کیف پول‌های سخت‌افزاری می‌توانند کمی بیشتر منحنی یادگیری را در بر گیرند و گزینه گران‌تری هستند. به این ترتیب، آنها ممکن است برای ذخیره مقادیر بیشتر ETC برای کاربران با تجربه تر مناسب تر باشند.

کیف پول های نرم افزاری گزینه دیگری را ارائه می دهند و استفاده از آنها رایگان و آسان است. آنها برای دانلود به عنوان برنامه های گوشی هوشمند یا دسکتاپ در دسترس هستند و می توانند حافظ یا غیر حضانت باشند. با کیف‌پول‌های نگهبانی، کلیدهای خصوصی توسط ارائه‌دهنده خدمات از طرف شما مدیریت و پشتیبان‌گیری می‌شوند. کیف پول‌های غیرقانونی از عناصر امن در دستگاه شما برای ذخیره کلیدهای خصوصی استفاده می‌کنند. اگرچه راحت هستند، اما امنیت کمتری نسبت به کیف پول‌های سخت‌افزاری دارند و ممکن است برای تعداد کمتری از اتریوم کلاسیک (ETC) یا کاربران تازه‌کار بیشتر مناسب‌تر باشند.

کیف پول های آنلاین یا کیف پول های وب نیز رایگان و آسان برای استفاده هستند و از چندین دستگاه با استفاده از یک مرورگر وب قابل دسترسی هستند. با این حال، آن‌ها کیف‌پول‌های داغ محسوب می‌شوند و می‌توانند از امنیت کمتری نسبت به جایگزین‌های سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری برخوردار باشند. از آنجایی که احتمالاً به پلتفرم برای مدیریت ETC خود اعتماد دارید، باید یک سرویس معتبر با سابقه امنیتی و نگهداری را انتخاب کنید. به این ترتیب، آنها برای نگهداری مقادیر کمتر یا برای معامله گران با تجربه بیشتر مناسب هستند.

Kriptomat یک راه حل امن برای ذخیره سازی ارائه می دهد که به شما این امکان را می دهد تا توکن های Ethereum Classic (ETC) خود را بدون هیچ زحمتی ذخیره و مبادله کنید. ذخیره سازی ETC خود با Kriptomat امنیت در سطح سازمانی و عملکرد کاربر پسند را برای شما فراهم می کند. فروش و خرید ETC، یا مبادله آنها با هر ارز دیجیتال دیگر، تنها در لحظاتی انجام می شود که پلتفرم امن ما را به عنوان راه حل ذخیره سازی خود انتخاب می کنید.

استخراج اتریوم کلاسیک (ETC).

اتریوم کلاسیک از staking پشتیبانی نمی کند. در عوض، از مکانیزم اجماع اثبات کار مشابه با بیت کوین استفاده می کند. پس از اینکه شبکه Ethereum Classic در سال 2020 با حملات 51 درصدی مواجه شد، یک تغییر اساسی در الگوریتم استخراج Ethash ایجاد شد. مدت زمان Ethash از 30000 به 60000 دوبرابر شد و بدین ترتیب یک مشکل امنیتی حیاتی حل شد. این Ethash جدید، سفارشی شده (و بهینه شده) به عنوان EtchHash یا ارتقاء Thanos شناخته می شود.

نحوه خرید اتریوم کلاسیک

می‌توانید اتریوم کلاسیک را از طریق بسیاری از صرافی‌های رایج ارزهای دیجیتال و برخی کارگزاری‌های خرده‌فروشی خریداری کنید. همچنین می‌توانید از یک کیف پول رمزنگاری که مالک آن هستید برای خرید ارز دیجیتال از طریق یک صرافی غیرمتمرکز مانند Exodus استفاده کنید.

کیف پول کلاسیک اتریوم

خرید اتریوم کلاسیک مستلزم داشتن کیف پول ارز دیجیتال سازگار با اتریوم کلاسیک است. کیف پول های پشتیبانی شده برای Ethereum Classic شامل کیف پول های سخت افزاری فیزیکی از Trezor و Ledger و کیف پول های نرم افزاری Trust Wallet است. 

قیمت کلاسیک اتریوم

عوامل متعددی بر قیمت و ارزش بازار اتریوم کلاسیک تأثیر می‌گذارند، از جمله جریان‌های ورودی و خروجی مبادلات، احساسات، تحولات فنی و اساسی، چرخه اخبار و محیط کلی اقتصادی. مانند بیت کوین، قیمت ETC در هر لحظه با خرید و فروش تجمعی میلیون ها شرکت کننده در سراسر جهان تعیین می شود. می‌توانید با استفاده از صرافی‌های رمزنگاری مانند کریپتومات یا یکی از بسیاری از خدمات مختلف ردیابی ارزهای دیجیتال، از آخرین قیمت‌ها و اخبار به‌روز باشید.

قیمت فعلی اتریوم کلاسیک (ETC) 16.10 یورو است. حجم معاملات 24 ساعته ETC 56,727,217 € است . ETC در حال حاضر با ارزش بازار 2,297,768,821 یورو در رتبه 29 از همه ارزهای دیجیتال بر اساس ارزش کل بازار قرار دارد . دارای عرضه در گردش 142,431,781 و غیره است.

سوالات متداول اتریوم کلاسیک (ETC).

آیا اتریوم کلاسیک رقیبی برای اتریوم است؟

آره. اتریوم کلاسیک (ETC) برای رقابت مستقیم با شبکه اتریوم با دنبال کردن مسیر توسعه متفاوت و در عین حال با استفاده از کد منبع یکسان طراحی شده است. 

کی شرط بندی آزاد می شود؟

اتریوم کلاسیک اثبات سهام (PoS) را رد کرده است و هرگز از آن پشتیبانی نخواهد کرد.

چگونه اتریوم کلاسیک (ETC) بخریم؟

خرید ETC به آسانی بازدید از صفحه نحوه خرید Ethereum Classic در Kriptomat و انتخاب روش پرداخت دلخواه است.

چگونه اتریوم کلاسیک را بفروشیم؟

اگر قبلاً صاحب ETC هستید و آن را در کیف پول صرافی کریپتومات نگه می‌دارید، می‌توانید به راحتی با پیمایش در رابط و انتخاب گزینه پرداخت مورد نظر خود، سکه‌های ETC را بفروشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *