وبلاگ

NFT چیست؟

nft-chist-ak-1

NFT چیست؟ دارایی‌های دیجیتالی منحصربه‌فرد و غیرقابل تعویض با سابقه مالکیت قابل تأیید هستند. آنها با استفاده از فناوری بلاک چین ایجاد می شوند و راهی غیرمتمرکز و امن برای ردیابی مالکیت و تراکنش ها ارائه می دهند. کشف کنید که آنها چگونه مالکیت و سرمایه گذاری را متحول کردند و یاد بگیرید که چگونه خودتان را بخرید! احتمالاً در گفتگوها، مقالات خبری و انجمن های آنلاین مختلف با اصطلاح “NFT” برخورد کرده اید.

اما NFT دقیقا چیست و چرا ناگهان اینقدر محبوب شده است؟ NFTها یا توکن‌های غیرقابل تعویض، نوعی دارایی دیجیتال هستند که به‌سرعت در سال 2021 مورد توجه قرار گرفت. از آثار هنری گرفته تا موسیقی و ورزش‌های برجسته، NFT‌ها نحوه درک ما از مالکیت دیجیتال و اصالت را تغییر داده‌اند. اگر از این موضوع گیج شده اید و ماهیت آن را کاملا درک نکرده اید، این راهنما به شما کمک خواهد کرد. در صفحات بعدی به این خواهیم پرداخت که NFTها چیستند، چگونه کار می کنند و چگونه راهی برای انجام تجارت و سرمایه گذاری شده اند. پس بیایید راز NFT ها را کشف کنیم.

NFT ها دارایی های دیجیتالی منحصر به فرد و غیرقابل تعویض با سابقه مالکیت شفاف هستند. آنها با استفاده از فناوری بلاک چین ایجاد می شوند که راهی غیرمتمرکز و امن برای ردیابی مالکیت و تراکنش ها فراهم می کند. برخلاف توکن‌های قابل تعویض مانند بیت‌کوین یا اتریوم که از دستگاه ماینر هم ماین می شوند که قابل تعویض هستند و در واحدهای خود ارزش یکسانی دارند، NFTها منحصر به فرد هستند و دارای ارزش متمایز هستند. آنها می توانند هر چیزی را از یک اثر هنری دیجیتال گرفته تا یک توییت یا یک کلیپ ویدیویی نشان دهند.

تقاضا، اصالت و نادر بودن یک NFT ارزش آن را تعیین می کند. هر چه یک NFT منحصر به فردتر و پرطرفدارتر باشد، ارزش آن بالاتر است. NFTها در بین هنرمندان، نوازندگان و سایر سازندگان محبوب شده اند زیرا به آنها اجازه می دهند تا از کارهای دیجیتال خود درآمد کسب کنند و در عین حال مالکیت خود را حفظ کنند. علاوه بر این، NFT ها راهی محبوب برای سرمایه گذاران برای حدس و گمان در مورد ارزش دارایی های دیجیتال و مشارکت در بازار رو به رشد NFT شده اند.

NFT ها در شبکه های مختلف بلاک چین، از جمله اتریوم، زنجیره هوشمند Binance و Flow ایجاد و معامله می شوند. برای ایجاد یک NFT، سازنده باید دارایی دیجیتال خود را در یک بازار NFT آپلود کند، جایی که توکن‌سازی می‌شود و به یک NFT منحصربه‌فرد تبدیل می‌شود. سپس سازنده می تواند برای NFT قیمت تعیین کند و آن را برای فروش بگذارد.

NFT ها چگونه کار می کنند؟

NFTها با استفاده از قراردادهای هوشمند ایجاد می شوند، که قراردادهایی خوداجرا با شرایط توافق بین خریدار و فروشنده مستقیماً در خطوط کد روی بلاک چین نوشته شده است. قراردادهای هوشمند امکان اجرای خودکار تراکنش ها و نقل و انتقالات اموال را فراهم می کند و آنها را برای NFT ها ایده آل می کند.

هنگامی که یک NFT ایجاد می شود، یک شناسه منحصر به فرد به آن اختصاص داده می شود که در بلاک چین ذخیره می شود. این شناسه حاوی اطلاعاتی درباره NFT است، مانند خالق، مالک و تاریخچه تراکنش. بلاک چین به عنوان یک دفتر کل عمومی عمل می کند و به هر کسی اجازه می دهد تا تاریخچه مالکیت و تراکنش یک NFT را مشاهده کند.

هنگامی که یک NFT فروخته می شود، سابقه مالکیت در بلاک چین به روز می شود و خریدار شناسه منحصر به فرد NFT را دریافت می کند. این شناسه ثابت می کند که خریدار مالک قانونی NFT است و می تواند برای انتقال مالکیت یا فروش NFT در آینده استفاده شود. همه اینها از طریق پلتفرم های خرید و فروش NFT اجرا می شود. معروف ترین آنها Opensea.io است .

تاریخچه NFT ها

NFT ها از سال 2017 وجود داشته اند، اما تنها در سال 2021 مورد توجه عموم قرار گرفتند. اولین NFT در بلاک چین اتریوم در سال 2017 توسط پروژه ای به نام CryptoKitties ایجاد شد. CryptoKitties کلکسیون های دیجیتالی به شکل گربه های کارتونی بودند و به سرعت محبوب شدند و باعث ازدحام شبکه اتریوم شدند.

از آن زمان، NFT ها به گونه ای تکامل یافته اند که طیف گسترده ای از دارایی های دیجیتال، از آثار هنری گرفته تا موسیقی و ورزش های برجسته را در بر می گیرد. در مارس 2021، یک اثر هنری دیجیتال NFT از هنرمند Beeple به قیمت 69 میلیون دلار در حراج کریستی فروخته شد و تبدیل به گران‌ترین NFT فروخته شده تا کنون شد.

آینده NFT ها چیست؟

آینده NFT ها هنوز نامشخص است، اما بسیاری از کارشناسان بر این باورند که آنها به بخش مهمی از اقتصاد دیجیتال تبدیل خواهند شد. NFT ها این پتانسیل را دارند که طرز تفکر ما در مورد مالکیت و اصالت در دنیای دیجیتال را متحول کنند و ممکن است فرصت های جدیدی را برای هنرمندان، نوازندگان و دیگر سازندگان باز کنند.

NFTها همچنین می‌توانند به طبقه دارایی جدیدی برای سرمایه‌گذاران تبدیل شوند و راهی برای تنوع بخشیدن به پرتفوی آنها و مشارکت در بازار رو به رشد NFT ارائه دهند. همانطور که هنرمندان و سازندگان بیشتری NFT ها را اتخاذ می کنند، تقاضا برای آنها احتمالا افزایش می یابد و ارزش آنها را افزایش می دهد و فرصت های سرمایه گذاری جدیدی ایجاد می کند.

در حال حاضر سرمایه‌گذاران زیادی وجود دارند که «شکارچیان NFT» هستند و دائماً به دنبال مجموعه‌هایی هستند که می‌توانند برجستگی پیدا کنند و ارزش آن افزایش یابد. هنگامی که یک “شکارچی” این فرصت ها را پیدا می کند، NFT را با قیمت پایین می خرند و زمانی که ارزش آن افزایش می یابد آن را می فروشند.

بازارهای اصلی NFT

NFT ها در بازارهای مختلفی از جمله OpenSea ، Rarible و SuperRare معامله می شوند . این پلتفرم‌ها به سازندگان اجازه می‌دهند NFT‌های خود را برای فروش فهرست کنند و خریداران آن‌ها را با استفاده از ارز دیجیتال خریداری کنند.

بازار NFT در سال 2021 منفجر شد و فروش به سطح رکورد رسید. در سه ماهه اول سال 2021، فروش NFT از 2 میلیارد دلار فراتر رفت، در مقایسه با تنها 13.7 میلیون دلار در مدت مشابه در سال 2020. علاقه فزاینده به NFT ها منجر به ایجاد بازارها و پلتفرم های جدیدی شده است که نیازهای سازندگان و سرمایه گذاران را برآورده می کند.

NFTs در مقابل ارزهای رمزنگاری شده و فیات. تفاوت در چیست؟

ارزش NFT ها حول ماهیت غیرقابل تعویض این دارایی های دیجیتال می چرخد، که این ویژگی است که آنها را از ارزهای دیجیتال متمایز می کند، زیرا NFT و ارزهای دیجیتال یکسان نیستند. هر NFT مجموعه ای از ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد – مانند اندازه، کمبود، ایجاد کننده، و غیره – و بنابراین نمی توان آن را با دارایی دیگری تعویض کرد. 

برعکس، بیت کوین ( BTC ) یک دارایی قابل تعویض است. اگر به اندازه کافی خوش شانس هستید که 1 بیت کوین دارید و آن را با 1 بیت کوین دیگر تعویض می کنید، هیچ چیز تغییر نکرده است. شما هنوز همان مقدار بیت کوین را برای استفاده یا نگه داشتن یا “hodl” روی آن دارید.

همین امر در مورد ارزهای فیات مانند دلار آمریکا یا یورو و سایر نمونه‌های دارایی‌های قابل تعویض نیز صادق است. یک اسکناس دلاری یا یورویی با هر اسکناس دلاری یا یورویی دیگری قابل تعویض است، صرف نظر از ویژگی هایی مانند شماره سریال یا اینکه آیا اسکناس را در جیب یا حساب بانکی خود دارید یا خیر. جایی که وارد یک منطقه خاکستری می‌شوید، اگر سکه‌ای داشته باشید که یک کالای کلکسیونر در نظر گرفته می‌شود، در این صورت این کالا به عنوان یک کالای غیرقابل تعویض با صورت حساب مطابقت دارد.

نمونه واقعی دیگر کارت های بیس بال است که با توکن های غیرقابل تعویض ارتباط نزدیک تری دارند، با توجه به اینکه یک کارت با کارت دیگر برابر نیست. اتفاقاً، مفهوم توکن‌های غیرقابل تعویض در لیگ برتر بیسبال (MLB)، انجمن ملی بسکتبال (NBA) و سایر سازمان‌های ورزشی، تیم‌های فردی و ورزشکاران گم نشده است. 

NFT ها چگونه دنیای دیجیتال را دوباره اختراع می کنند؟

توکن های غیرقابل تغییر برای کلکسیونرها، سرمایه گذاران و معامله گران به طور یکسان جذاب هستند. آنها نسخه دیجیتالی برخی از محصولات هستند، مانند یک اثر هنری، که نسخه تایید شده آن دارایی را به مالک می دهد. این امر در مکان‌هایی مانند دنیای هنر بسیار پیش می‌رود، جایی که داشتن معامله واقعی – نسخه رسمی و منحصر به فرد یک کالا – بسیار ارزشمندتر از داشتن یک نسخه از آن است. به عنوان مثال مجسمه داوود را در نظر بگیرید.

آیا ترجیح می دهید مجسمه اصلی را داشته باشید یا یک کپی کامل؟ پاسخ به این سوال ذهنی است و بستگی به این دارد که شما چقدر برای آثار هنری ارزش قائل هستید. همین مفهوم برای NFT ها نیز صادق است، جایی که صاحبان این دارایی های دیجیتالی که اثبات مالکیت آنها در بلاک چین تأیید شده است، معتقدند که دارایی یا افزایش می یابد یا ارزش غیرقابل اندازه گیری به مجموعه آنها اضافه می کند.

قابلیت تعویض یا فقدان آن، هسته اصلی ارزش NFT است که دنیای دیجیتال را دوباره اختراع می کند.مانند خود دنیای هنر، NFT ها از ایده نویسنده یا نابغه خلاقی که به یک شی ارزش فوق العاده ای می بخشد، سرمایه گذاری می کنند. بازارهای متعددی وجود دارد که کاربران می‌توانند توکن‌های غیرقابل تعویض در آنها صادر یا خریداری کنند.

انجام این کار به طور کلی مستلزم داشتن یک کیف پول دیجیتال همراه با ارزهای دیجیتال است تا به سمت خرید توکن مورد نظر شما هدایت شود. همچنین راه های مختلفی برای خرید چنین توکن هایی وجود دارد، چه از طریق فروش مستقیم و چه از طریق حراج. خرید NFT تنها در پلتفرم‌های دیجیتال انجام نمی‌شود، بلکه در چندین خانه حراج معروف مانند Sotheby’s نیز اتفاق می‌افتد، که می‌توانند NFT‌های خریداری شده با ارز دیجیتال را بفروشند.

آیا در NFT ها مشکلی وجود دارد؟

فقط به این دلیل که گاوصندوق فیزیکی برای سرقت NFT وجود ندارد، به این معنی نیست که امنیت مشکلی نیست. مانند صنعت ارزهای دیجیتال، صنعت NFT همچنان یک بازار نوپای است که توسعه دهندگان در آن برخی از پیچیدگی ها را حل می کنند و کاربران در حال آموزش هستند. 

در این میان، مطمئناً برخی از دست اندازها در جاده وجود دارد. NFT ها حتی زمانی که معماری هنوز در حال ساخت است، در کانون توجه قرار گرفته اند، که اگر به دست افراد اشتباه بیفتد، می تواند یک دستور العمل برای فاجعه باشد. تازه کارها در صنعت ارزهای دیجیتال ممکن است هنوز برای ارسال بیت کوین ( BTC ) یا اتر ( ETH ) به آدرس های مناسب مشکل داشته باشند.

با ظهور NFT ها، آنها اکنون باید در مورد کیف پول های MetaMask و بلاک چین های مختلفی که NFT ها بر روی آنها ساخته می شوند، بیاموزند. همه اینها می تواند برای کاربر جدید طاقت فرسا باشد و می تواند منجر به اشتباهاتی شود که در دنیای غیرمتمرکز که در آن شخص ثالثی برای بازگرداندن وجوه یا محصولات به صاحب واقعی آنها وجود ندارد، قابل جبران نیست.

در این میان، مسائل امنیتی نیز مطرح است. در حالی که ماهیت تغییرناپذیر بلاک چین به منظور جلوگیری از تقلب است، اما این امر مانع از وقوع کلاهبرداری در فضای NFT نشده است. بازیگران بد راهی برای نفوذ به بازارهای نوپا پیدا می‌کنند، و NFTها از جمله در مورد حق نسخه‌برداری از این قاعده مستثنی نبوده‌اند.

طبق حساب‌های رسانه‌های اجتماعی، هنرمندان کلاهبردار موفق شدند توییت‌های برخی حساب‌ها را ضبط کنند و آنها را به‌عنوان NFT خود بفروشند. در حالی که صنعت متوجه این رفتار شد و توییتر از آن زمان آن را سرکوب کرده است، این نمونه‌ای از کلاهبرداری‌هایی است که هنوز هم می‌تواند در بازارهای نوپا بیداد کند.

چگونه NFT ها را خریداری می کنید؟

بازار NFT با ریسک بالا در نظر گرفته می شود و بالا و پایین های نوسان آن می تواند حتی سرمایه گذاران با تجربه را نیز منصرف کند. اگر به فکر خرید NFT هستید، داشتن درک روشنی از فرآیند بسیار مهم است. بیایید به مراحل مربوطه نگاه کنیم:

یک حساب صرافی کریپتو باز کنید

اولین قدم این است که یک حساب کاربری در یک پلتفرم کریپتو یا صرافی رمزنگاری باز کنید. صرافی کریپتو یک پلتفرم آنلاین است که در آن می‌توانید انواع مختلف ارزهای دیجیتال را خریداری و بفروشید. برای خرید NFT، باید با پلتفرم انتخابی خود یک حساب کاربری ایجاد کنید. پلتفرم‌های مختلف خدمات متفاوتی را ارائه می‌دهند، بنابراین ارزش آن را دارد که در مورد آن‌ها تحقیق کنید تا بفهمید کدامیک از نظر ویژگی‌ها، هزینه‌ها و پشتیبانی مداوم برای شما مناسب‌تر است.

یک کیف پول کریپتو باز کنید

یک کیف پول کریپتو کلیدهایی را ذخیره می کند که به دارایی های دیجیتال شما دسترسی می دهد. به کاربران یک عبارت seed منحصربفرد داده می شود که به آن عبارت بازیابی نیز گفته می شود تا به کیف پول خود دسترسی داشته باشند. ایمن نگه داشتن عبارت seed ضروری است – بدون آن، دسترسی به کیف پول خود را از دست خواهید داد.

کیف پول ها می توانند در یک صرافی میزبانی شوند یا ممکن است به طور مستقل عمل کنند. اگر آنها به طور مستقل عمل کنند، مسئولیت کیف پول و کلیدهای خصوصی خود را بر عهده خواهید داشت. اگر کیف پول دیجیتال شما توسط یک صرافی میزبانی می شود، صرافی به عنوان یک واسطه برای انتقال ارز دیجیتال عمل می کند. این شرکت کلیدهای خصوصی شما را نگه می دارد و مسئولیت حفظ امنیت دارایی های شما را بر عهده دارد.

از طرف دیگر، اگر می‌خواهید NFT‌ها را بدون دخالت شخص ثالث بخرید و بفروشید، به کیف پولی نیاز دارید که مستقیماً به بلاک چین متصل باشد. این اجازه می دهد تا ارز به طور مستقیم بین افراد با استفاده از کلید عمومی منتقل شود. دو نوع کیف پول “گرم” یا “سرد” نامیده می شوند:

کیف پول های داغ عبارتند از:

  • نرم افزار، کیف پول های مبتنی بر وب
  • به عنوان یک برنامه دسکتاپ یا گوشی موبایل، افزونه درون مرورگر یا هر دو موجود است
  • نسبت به کیف پول های سرد در برابر حملات سایبری آسیب پذیرتر است

کیف پول سرد عبارتند از:

  • کیف پول های سخت افزاری، دستگاه های فیزیکی که به اینترنت متصل نیستند
  • امن تر در نظر گرفته شده است
  • با این حال، در صورت از دست دادن عبارت seed خود، در معرض خطر بیشتر از دست دادن هستید و هیچ نسخه پشتیبان در دسترس ندارید

کیف پول رمزنگاری که انتخاب می‌کنید باید در حالت ایده‌آل با بلاک‌چین اتریوم سازگار باشد، زیرا این شبکه‌ای است که اکثر NFT‌ها روی آن فروخته می‌شوند و اتر (ETH، Etherium) که ارز دیجیتال بومی بلاک‌چین اتریوم است.

اتریوم را به کیف پول کریپتو منتقل کنید

پس از انتخاب یک صرافی NFT و خرید ETH، باید آن را به کیف پول انتقال دهید. این فرآیند بسته به صرافی ای که از طریق آن ETH خریداری می کنید، کیف پولی که استفاده می کنید و بازاری که قصد دارید NFT را در آن معامله کنید، متفاوت خواهد بود.

خرید NFT

پس از اتصال کیف پول شما و تامین مالی، می توانید شروع به خرید NFT کنید. هنگامی که یک NFT خریداری می کنید، مالکیت خود را به دست می آورید به این معنا که به ملک شما تبدیل می شود. با این حال، دارنده NFT حقوق دیگری در مورد اثر ندارد – مانند حق اقتباس یا بازتولید آن – مگر اینکه این بخشی از توافق مستقیم بین خریدار و خالق باشد. بازارهای مختلف ممکن است محدودیت های مختلفی را برای NFT خریداری شده شما اعمال کنند.

چگونه NFT بخریم و بفروشیم؟

اکثر بازارهای NFT مشابه یک خانه حراج عمل می کنند. شما یک پیشنهاد می دهید و منتظر می مانید تا ببینید آیا برنده NFT انتخابی خود هستید یا خیر. برخی از سایت‌ها، مانند eBay، گزینه‌های «اکنون بخرید» را ارائه می‌دهند، جایی که NFT‌ها را می‌توان با قیمت مشخصی خریداری کرد. OpenSea.io، SuperRare، Foundation.app، Rarible و Mintable نمونه هایی از بازارهای NFT هستند.

توجه به این نکته مهم است که هر بازاری مجموعه ای از الزامات کیف پول رمزنگاری خاص خود را دارد. در حال حاضر هیچ کیف پولی وجود ندارد که بتوان در همه سایت ها از آن استفاده کرد. MetaMask پرمصرف ترین کیف پول رمزنگاری است، اگرچه سایر کیف پول ها عبارتند از Formatic، Torus، Coinbase Wallet و Portis.

معامله NFT که قبلا خریداری کرده اید و فروش NFT که ضرب کرده اید، دو راه برای فروش NFT هستند. اول، هزینه هایی با فروش توکن غیرقابل تعویض شما وجود خواهد داشت، همانطور که هزینه های مربوط به ضرب یک NFT وجود خواهد داشت. این هزینه های گاز و هزینه های خدمات فروش نهایی تعیین شده توسط بازار را پوشش می دهد.

NFTهایی که قبلاً خریداری شده اند، می توانند مانند هر دارایی دیگری در بازار ثانویه مجدداً فروخته شوند. برای انجام این کار، مطمئن شوید NFT مورد نظر در کیف پول رمزنگاری شما و برای فروش در بازار دلخواه شما فهرست شده است. در حالی که ارزش NFT شما ممکن است در طول زمان افزایش یابد، ارزش بلند مدت یا حتی کوتاه مدت NFT ها را نمی توان تضمین کرد.

بسته به خدمات، می توانید قیمت «اکنون بخرید» را تعیین کنید یا قوانین حراج را مشخص کنید، مانند قیمت رزرو برای فروش یک NFT ضرب شده. در برخی شرایط، ممکن است هر بار که NFT شما در آینده فروخته شود، حق امتیاز پرداخت می شود. در حالی که ارزش NFT شما ممکن است در طول زمان افزایش یابد، ارزش بلند مدت یا حتی کوتاه مدت NFT ها را نمی توان تضمین کرد.

NFT چیست؟

سلبریتی هایی که NFT های میلیون دلاری می خرند

سلبریتی ها نیز به جنبش NFT پیوسته اند و بسیاری از آنها دارایی های دیجیتالی خود را ایجاد و می فروشند. در مارس 2021، جک دورسی، مدیرعامل سابق توییتر، اولین توییت خود را به عنوان NFT به قیمت 2.9 میلیون دلار فروخت. از دیگر افراد مشهوری که NFT فروخته اند می توان به گریمز، پاریس هیلتون و مارک کوبان اشاره کرد. مشارکت افراد مشهور در بازار NFT به افزایش آگاهی و افزایش ارزش NFT کمک کرده است. همچنین لایه جدیدی از هیجان و سر و صدا را به بازار رو به رشد دارایی دیجیتال اضافه کرده است.

آیا ارزش سرمایه گذاری در NFT ها را دارد؟

NFT ها یک پیشرفت جدید و هیجان انگیز در دنیای دارایی های دیجیتال هستند. آنها راهی را برای سازندگان ارائه می دهند تا از کارهای دیجیتالی خود کسب درآمد کنند و مالکیت آن را حفظ کنند، در حالی که به سرمایه گذاران طبقه دارایی جدیدی برای متنوع کردن پرتفوی خود ارائه می دهند.

در حالی که آینده NFT ها هنوز نامشخص است، واضح است که آنها قبلاً تأثیر قابل توجهی بر اقتصاد دیجیتال داشته اند. همانطور که تعداد بیشتری از هنرمندان، نوازندگان و سایر سازندگان NFT ها را اتخاذ می کنند، احتمالاً تقاضا برای آنها افزایش می یابد و ارزش آنها را افزایش می دهد و فرصت های سرمایه گذاری جدیدی ایجاد می کند.

چه خالق باشید و چه سرمایه گذار، درک مفاهیم اساسی NFTها و نحوه عملکرد آنها بسیار مهم است. با این راهنما، شما باید از قبل درک اولیه ای از چیستی NFT ها، نحوه عملکرد آنها و اینکه چگونه راهی برای انجام تجارت و سرمایه گذاری شده اند داشته باشید. برای درک منطق دارایی های دیجیتال و نحوه عملکرد این بازار به تحقیق ادامه دهید تا بتوانید تصمیم آگاهانه ای در مورد سرمایه گذاری یا عدم سرمایه گذاری در آنها و اتخاذ استراتژی اتخاذ کنید.

سوالات متداول در مورد NFT ها

NFT چیست؟ NFT مخفف چیست؟

NFT مخفف non-fungible token است. غیر قابل تعویض یک اصطلاح اقتصادی است که به چیزهایی اطلاق می شود که به دلیل داشتن ویژگی های منحصر به فرد قابل تعویض با سایر اقلام نیستند.

نمونه ای از NFT چیست؟

NFT ها در دنیای هنر دیجیتال شروع شدند، اما اکنون می توانید انواع مختلفی از NFT ها را خریداری کنید، از جمله موسیقی، کارهای برجسته ورزشی، بازی های ویدیویی، مد، کارت های تجاری، بلیط رویداد، میم ها، نام های دامنه و موارد دیگر. معروف است، اولین توییت جک دورسی، بنیانگذار و مدیر عامل توییتر، به عنوان یک NFT در سال 2021 فروخته شد – اگرچه گزارش های رسانه های بعدی نشان می دهد که این سرمایه گذاری خوبی برای شخصی که آن را خریداری کرده است، نبوده است .

آیا NFT ها ارز دیجیتال هستند؟

NFT ها و ارزهای دیجیتال شباهت هایی دارند اما تفاوت های مهمی نیز دارند. تفاوت اصلی این است که ارزهای دیجیتال قابل تعویض هستند و NFTها – همانطور که از نام آنها پیداست – غیر قابل تعویض هستند. منظور این است که یک بیت کوین (مثلا) با بیت کوین دیگر برابر است، اما یک NFT برابر با NFT دیگر نیست. هر دارایی NFT منحصر به فرد است و ارزش آن توسط نیروهای بازار تعیین می شود.

NFT برای چه مواردی استفاده می شود؟

NFT ها نشانه هایی هستند که برای نشان دادن مالکیت اقلام منحصر به فرد استفاده می شوند. NFT ها به سازندگان خود اجازه می دهند چیزهایی مانند هنر، کلکسیون ها یا حتی املاک و مستغلات را نشانه گذاری کنند. آنها توسط بلاک چین اتریوم ایمن شده اند و می توانند هر بار فقط یک مالک رسمی داشته باشند. هیچ کس نمی تواند سابقه مالکیت را تغییر دهد یا یک NFT جدید را کپی/پیست کند.

هنر دیجیتال NFT چیست و هنر NFT چگونه کار می کند؟

هنر NFT به دارایی های دیجیتالی اشاره دارد که قابل جمع آوری، منحصر به فرد و غیرقابل انتقال هستند. هنگامی که هنر NFT ایجاد شد، توکنیزه می‌شود یا در سرویس ارزهای دیجیتال به نام بلاک‌چین استفاده می‌شود. بلاک چین یک سیستم تراکنش دیجیتال است که اطلاعات را به گونه ای ثبت می کند که هک یا کلاهبرداری دشوار است. این باعث می شود آن را برای ردیابی مالکیت کپی رایت و حفظ سوابق ایجاد مفید باشد – به همین دلیل در دنیای هنر دیجیتال محبوب شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *