وبلاگ

ارز شیبا اینو چیست؟

arz-shibalnu-chist-ak-1

ارز شیبا اینو چیست؟ یک توکن میم ارز دیجیتال است که توسط یک بنیانگذار ناشناس به نام ریوشی راه اندازی شده است. مانند دوج کوین ( DOGE 2.59٪ )، بر اساس الگوی رفتاری دوج است که دارای یک سگ شیبا اینو است. حتی خود را “قاتل دوج کوین” می نامد.

کاغذ سفید (که به عنوان “ووف کاغذ” نامیده می شود) برای شیبا اینو، آن را به عنوان یک پروژه ارز دیجیتال مبتنی بر جامعه توصیف می کند. این اساساً به این معنی است که جامعه غیرمتمرکز شیبا اینو، معروف به “ShibArmy”، مسئول این ارز دیجیتال و توسعه آن است.

این دقیقاً در دنیای کریپتو منحصر به فرد نیست. ارزهای رمزپایه دیگری نیز وجود دارند که توسط جوامع غیرمتمرکز اداره می‌شوند، بنابراین اگرچه کاغذ سفید Shiba Inu آن را به عنوان یک ایده انقلابی قاب می‌کند، اما تفاوتی با آنچه پروژه‌های دیگر قبلا انجام داده‌اند ندارد.

در حالی که Shiba Inu اولین بار به عنوان جایگزینی برای دوج کوین شناخته شد، اما یک تفاوت اساسی دارد. Shiba Inu بر روی بلاک چین اتریوم ( ETH -0.21٪ ) ساخته شده است، بنابراین می تواند قراردادهای هوشمند را اجرا کند. از طریق قراردادهای هوشمند، Shiba Inu می تواند با برنامه های غیرمتمرکز کار کند. دوج کوین این قابلیت را ندارد و از نظر کارهایی که می تواند انجام دهد بسیار محدودتر می شود.

تاریخچه مختصری از شیبا اینو

Shiba Inu در آگوست 2020 با عرضه اولیه 1 کوادریلیون توکن ایجاد شد. اولین لحظه بزرگ در تاریخ Shiba Inu در ماه می 2021 اتفاق افتاد، زمانی که بنیانگذار آن نیمی از عرضه را به ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم ارسال کرد. این به طور گسترده به عنوان یک ترفند تبلیغاتی برای موفقیت یک ارز دیجیتال محبوب تر در نظر گرفته شد. توضیح رمزآلود ریوشی این بود که “هیچ عظمتی بدون نقطه آسیب پذیر وجود ندارد.”

بوترین در نهایت 10 درصد از توکن ها را اهدا کرد و 90 درصد دیگر را سوزاند (از بین برد). به همین دلیل، Shiba Inu در حال حاضر حدود 549 تریلیون توکن در گردش دارد. شیبا اینو صرافی غیرمتمرکز خود را به نام ShibaSwap در ژوئیه 2021 راه‌اندازی کرد. در نوامبر، این صرافی با David Folk (قبلاً معاون فناوری در Activision) برای توسعه یک پروژه بازی رمزنگاری همکاری کرد.

از نظر ارزش، شیبا اینو سال 2021 را با قیمت 0.000000000119 دلار آغاز کرد. در آن سال به اوج خود یعنی 0.00008845 دلار رسید. مقایسه چنین اعداد کوچکی دشوار است، اما راه ساده‌تر برای بررسی آن این است که قیمت در اکتبر 2021 بیش از 74,000,000 درصد افزایش یافته بود. سپس با کاهش بیش از 75 درصدی ارزش مواجه شد.

چه کسی سکه شیبا اینو را ایجاد کرد؟

در سال 2020، یک فرد یا گروه ناشناس به نام ریوشی توکنی به نام این حیوان ایجاد کرد تا سری ارزهای دیجیتال میم سگ را ادامه دهد. پس از به دست آوردن ارزش زیادی در سال 2021، رسماً به رقیب دوج کوین تبدیل شد و فلوکی اینو ، آکیتا اینو و دوگلون مارس را رهبری کرد .

در بازه زمانی یک ساله، از آگوست 2020 – زمانی که ارز دیجیتال ایجاد شد – تا اکتبر 2021، سکه SHIB از پایین ترین سطح 0.000000000056 دلار به بالاترین سطح تاریخ 0.00008616 دلار افزایش یافت و 150 میلیون درصد افزایش یافت.

همچنین، یک لحظه مهم در تاریخ سکه، اهدای سخاوتمندانه 1 میلیارد دلاری در SHIB بود که مهندس ارشد و یکی از بنیانگذاران اتریوم، ویتالیک بوترین، برای کمک به مبارزه با شیوع ویرانگر کووید-19 در هند اعطا کرد و آن را به بزرگترین کمک مالی تا کنون در هند تبدیل کرد. تاریخ. 

نحوه استفاده از شیبا اینو

شیبا اینو در ابتدا به عنوان یک ارز دیجیتال طراحی شده بود. از آن زمان، یک صرافی غیرمتمرکز رمزنگاری را در تلاش برای ایجاد اکوسیستم شیبا اینو راه اندازی کرده است. در اینجا نگاهی دقیق تر به کاربردهای فعلی شیبا اینو داریم.

ارز دیجیتال

Shiba Inu را می توان برای پرداخت های دیجیتال همتا به همتا یا به عنوان یک روش پرداخت با مشاغلی که آن را می پذیرند استفاده کرد. با این حال، هیچ مزیت رقابتی نسبت به سایر ارزهای دیجیتال در این زمینه ارائه نمی دهد و به طور گسترده ای به عنوان یک روش پرداخت پذیرفته نشده است. در آغاز سال 2022، بیش از 600 کسب و کار شیبا اینو را پذیرفتند. برای مقایسه، بیش از 7500 کسب و کار در همان زمان ، بیت کوین رهبر بازار ( BTC -0.39٪ ) را پذیرفتند.

صرافی غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال

در جولای 2021، تیم Shiba Inu یک صرافی غیرمتمرکز رمزنگاری (DEX) به نام ShibaSwap را راه‌اندازی کرد. DEX ها صرافی های رمزنگاری هستند که بدنه حاکمیتی مرکزی ندارند. آنها بخشی از چیزی هستند که به عنوان مالی غیرمتمرکز (DeFi) شناخته می شود  – خدمات مالی سنتی که به بانک یا سایر مؤسسات مالی نیاز ندارند.

 ShibaSwap و دیگر DEX ها به معامله گران اجازه می دهند تا بدون ثبت نام برای حساب کاربری یا ارائه اطلاعات شخصی، مستقیماً از کیف پول بلاک چین خود، یک ارز دیجیتال را با ارز دیگری مبادله کنند. از آنجایی که ShibaSwap بر روی بلاک چین اتریوم که از دستگاه ماینر استخراج می کند ساخته شده است، تجارت بین توکن های ERC-20، به معنای توکن های ساخته شده بر روی آن بلاک چین خاص را ارائه می دهد.

کاربران همچنین می‌توانند کریپتو خود را در استخرهای نقدینگی صرافی قرار دهند (سپرده) تا صرافی بتواند از آن استفاده کند. در ازای آن، کاربران در توکن های شرط بندی شده خود پاداش های رمزنگاری دریافت می کنند.

دو توکن به طور خاص برای کار با ShibaSwap طراحی شده است:

 • Bone ShibaSwap توکن حاکمیتی ShibaSwap است. دارندگان می توانند تغییرات در ShibaSwap را پیشنهاد و رای دهند. BONE همچنین برای استیکینگ کریپتو استفاده می‌شود  زیرا دارندگان می‌توانند آن را برای کسب درآمد بیشتر به اشتراک بگذارند.
 • Doge Killer توکنی است که در ابتدا برای ردیابی قیمت دوج کوین با نسبت 1:1000 ساخته شد. دیگر این کار را انجام نمی دهد و اکنون به عنوان ذخیره ارزش برای سرمایه گذاران ShibaSwap استفاده می شود.

NFT ها

ShibaSwap همچنین بازاری برای توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) ارائه می‌کند .NFT های آن Shiboshis نام دارند که کارتون های پیکسلی سگ های شیبا اینو هستند که همگی ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. علاوه بر این، تیم Shiba Inu در حال توسعه یک بازی Shiboshi است که از این شخصیت ها استفاده خواهد کرد.

ارز شیبا اینو چیست؟ چند سکه شیبا اینو وجود دارد؟

اولین جزء منحصر به فرد اکوسیستم شیبا اینو، عرضه کل آن است . یک کوادریلیون (1+15 صفر) توکن SHIB در آغاز در آگوست 2020 ضرب شد که بالاترین تعداد سکه هایی است که تا کنون در فضای کریپتو تولید شده است. پس از راه اندازی، 50 درصد از عرضه شیبا اینو در صرافی غیرمتمرکز Uniswap قفل شد. در اینجا، کاربران تراکنش‌های خودکار بین توکن‌های ارزهای دیجیتال در بلاک‌چین اتریوم را انجام می‌دهند و از طریق قراردادهای هوشمند ارزهای دیجیتال را به دست می‌آورند و مبادله می‌کنند . 

این سیستم همچنین به عنوان یک پروتکل سازنده بازار خودکار (AMM) شناخته می شود که کاربران را تشویق می کند تا در ازای سهمی از کارمزد تراکنش ها و توکن های رایگان، به ارائه دهندگان نقدینگی تبدیل شوند. ریوشی از SHIB نیمی دیگر از عرضه توکن را به ویتالیک بوترین منتقل کرد، ظاهراً امیدوار بود که آنها را برای همیشه قفل کند. این تصمیم انتقاداتی را در اکوسیستم کریپتو برانگیخت: چرا مبلغی به این بزرگی را به فردی به این ثروت منتقل می‌کنیم و او با آن چه می‌کند؟

بوترین زمانی که نیمی از دارایی خود را به صندوق امداد کووید-19 هند واگذار کرد، جامعه را خشنود کرد. با این حال، او هنوز 45 درصد از کل عرضه SHIB را در اختیار داشت، که باعث ایجاد شک و تردید در مورد تمرکززدایی واقعی SHIB و حساسیت آن به نوسانات آینده شد. پس از دریافت اعتراضات قابل توجه، بنیانگذار اتریوم رکورد شکستن 410.24 تریلیون SHIB (حدود 6.6 میلیارد دلار)، معادل 40 درصد از کل عرضه را تکمیل کرد که برای همیشه از گردش خارج شد.

در مجموع چند سکه شیبا اینو سوزانده شده است؟ حدود 41 درصد از سکه ها سوزانده می شوند، به این معنی که دیگر در گردش نیستند، از جمله مقدار زیادی که برای بوترین ارسال شده است، که سپس بیشتر آنها را سوزاند، همانطور که قبلا ذکر شد. SHIB تنها ارز دیجیتال سگی نیست که به یکی از بنیانگذاران اتریوم ارسال شده است. دوگلون ( ELON ) و آکیتا اینو ( AKITA )، برای نام بردن از چند مورد، نیز به دلیل محبوبیت این چهره برجسته، به آدرس رمزنگاری بوترین فرستاده شدند.

تصمیم برای ارسال 50 درصد از سکه های در گردش به بوترین احتمالاً خطرناک بوده و با استانداردهای غیرمتمرکز زنجیره بلوکی مطابقت ندارد. با این حال، به گفته توسعه دهندگان، در مورد تحویل سخاوتمندانه به Vitalik، “هیچ عظمتی بدون نقطه آسیب پذیر وجود ندارد و تا زمانی که VB ما را تحت فشار قرار ندهد، شیبا رشد می کند و زنده می ماند.”

آیا سکه شیبا هدفی دارد؟

سکه‌های میم به این دلیل مشهور هستند که بیش از هر چیز دیگری توسط حمایت جامعه خود هدایت می‌شوند. این مفهوم است که عمدتاً توسعه و قیمت آنها را هدایت می کند. در حالی که بسیاری سودمندی را در چنین هدفی نمی بینند، اعضای جامعه معتقدند این همان چیزی است که تمرکززدایی واقعی باید باشد و به رشد ارزهای دیجیتال کمک می کند. 

مفهوم مهم این است که هیچ مقام مرکزی سرنوشت سکه را کنترل نمی کند. در عوض، جامعه ای از حامیان آن را به سمت موفقیت سوق می دهد، که بسیاری معتقدند مفهومی قدرتمند کننده است. وب‌سایت رسمی توکن شیبا اشاره می‌کند که این پروژه آزمایشی در ایجاد جامعه خود به خودی غیرمتمرکز برای بازگرداندن قدرت به افراد عادی است. با افزایش محبوبیت سهام میم در آغاز سال 2021 طنین انداز شد، زمانی که GME (​GameStop Corp) قدرت تمرکززدایی را به جهان ثابت کرد.

نحوه خرید شیبا اینو

اگر می خواهید در Shiba Inu سرمایه گذاری کنید، می توانید آن را در چندین صرافی برتر ارزهای دیجیتال خریداری کنید. در اینجا چند مکان محبوب برای خرید شیبا اینو آورده شده است:
 • کوین بیس گلوبال ( COIN -3.79٪ ) بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال در ایالات متحده است که در سپتامبر 2021 فهرست بندی Shiba Inu را آغاز کرد.
 • Gemini یک صرافی رمزنگاری کاربر پسند است که برای اولین بار Shiba Inu را در نوامبر 2021 فهرست کرد.
 • بایننس یکی از بزرگترین صرافی های ارز دیجیتال در سراسر جهان است و دارای پلتفرم بین المللی و ایالات متحده است. پلتفرم بین‌المللی آن شیبا اینو را در می 2021 اضافه کرد و پلتفرم ایالات متحده آن شیبا اینو را در نوامبر 2021 اضافه کرد.
SHIB و LEASH را می توان از طریق ShibaSwap، Uniswap و تعداد فزاینده ای از صرافی های متمرکز (CEX) خریداری و فروخت. در 16 سپتامبر 2021، توکن SHIB در Coinbase فهرست شد، که به دیگر پلتفرم‌های متمرکز متمرکز مانند Binance، Huobi و Kucoin در تسهیل تجارت SHIB پیوست.

از سوی دیگر، برای حامیان SHIB ناامیدکننده است، پلتفرم خدمات مالی آمریکایی Robinhood تمایلی به فهرست کردن این ارز رمزپایه ندارد، زیرا به گفته مدیر عامل آن، “SHIB هنوز به اندازه کافی امن نیست.” رقیب آمریکایی رابینهود، Public.com، این توکن را در اکتبر 2021 فهرست کرد.

تیم توسعه Shiba Inu در مورد نقشه راه سکه بسیار محرمانه است. بنابراین، پیش‌بینی آنچه در کارت‌های این ارز دیجیتال در آینده نزدیک وجود دارد، بسیار دشوار است. توسعه‌دهندگان ممکن است تصمیم بگیرند که سکه‌های دیگری را بسوزانند تا SHIB بیش از آنچه اکنون هست کاهش یابد و به افزایش قیمت کمک کنند. اخیراً متوجه شدیم که شیبا در حال آماده شدن برای ورود به متاورس است و به زودی مقداری SHIB دیگر را می سوزاند که باعث کاهش بیشتر عرضه خواهد شد.

استفاده از سکه شیبا چیست؟

شیبا اینو به چندین توکن تقسیم می شود که از عملکرد کل اکوسیستم ارزهای دیجیتال پشتیبانی می کند:

توکنومیک شیبا اینو به سه توکن زیر بستگی دارد:

 • Shiba Inu (SHIB): این ارز غالب پروژه است که در زمان راه اندازی، مجموعاً 1 کوادریلیون توکن عرضه داشت. می توان آن را با هر یک از توکن های ERC20 اکوسیستم اتریوم مبادله کرد.
 • لیش (LEASH): به عنوان دومین توکن در اکوسیستم شیبا اینو، LEASH در مجموع تنها 107646 توکن عرضه می‌کند و در ابتدا یک توکن بازبنیاد مرتبط با قیمت Dogecoin بود. یک توکن rebase دارای یک پایه پولی انعطاف‌پذیر است که عرضه آن افزایش یا کاهش می‌یابد تا قیمت توکن را بدون تأثیر بر ارزش سهم هر کسی از سکه‌ها تنظیم کند. عملکرد rebase بعداً برای همیشه خاموش شد و توکن به طراحی ERC20 خود بازگشت. 
 • Bone (BONE): فقط در ShibaSwap موجود است و با مجموع عرضه 250,000,000 توکن، BONE در نظر گرفته شده است که از نظر عرضه گردش بین دو توکن دیگر قرار گیرد. این یک نشانه حاکمیتی است که به ShibArmy اجازه می‌دهد در سال 2022 در مورد پیشنهادها رأی دهد.

اکوسیستم شیبا اینو همچنین شامل ابزارهای زیر است:

 • ShibaSwap: صرافی غیرمتمرکز (DEX) برای امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) جایی است که کاربران باید مکانی امن برای تجارت ارزهای دیجیتال بدون محدودیت های یک پلت فرم متمرکز پیدا کنند. در ادامه بیشتر به این مفهوم خواهیم پرداخت.
 • انکوباتور Shiba Inu: قبلاً به عنوان Artist Incubator شناخته می شد، این جایی است که افراد با استعداد ShibArmy می توانند خلاقیت خود را بروز دهند و آثار هنری خود را بسازند. 
 • شیبوشی ها: شیبوشی ها 10000 توکن غیرقابل تعویض (NFT) هستند که در اکوسیستم Shiba Inu تولید شده و به طور دائم در بلاک چین اتریوم ثبت شده اند، با ویژگی های متفاوتی که هر یک از آنها را منحصر به فرد و قابل کلکسیون می کند. آنها را می توان در پلتفرم محبوب NFT OpenSea و ShibaSwap بدون کارمزد خریداری و معامله کرد. 

اما چرا مبادله کنیم و معامله نکنیم؟ تفاوت در چیست؟ 

مفهوم مشابه است. با این حال، در سال 2017، مشخص شد که نیاز به “مبادله” توکن ها به جای معامله آنها به معنای سنتی وجود دارد. علاوه بر این، یک معامله گر معمولا از بیت کوین استفاده می کند 1829 دلاربرای خرید یا فروش آلت کوین از طریق یک صرافی معمولی. با «مبادله اتمی»، یک مبادله آنی دارایی های دیجیتال بین بلاک چین های مختلف بدون واسطه انجام می شود. 

سوآپ های اتمی اکنون با توکن های پیچیده شده جایگزین شده اند ، جایی که DeFi منشاء می گیرد. برخلاف صرافی‌های متمرکز مانند Binance و Coinbase، پلتفرم‌های DeFi مانند Uniswap، SushiSwap و اکنون ShibaSwap به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا توکن‌ها را بدون دفترچه سفارش، نگهبان یا نقاط شکست واسطه‌ای از هر نوع مبادله کنند.

مفهوم مشابه است. با این حال، در سال 2017، مشخص شد که نیاز به “مبادله” توکن ها به جای معامله آنها به معنای سنتی وجود دارد. علاوه بر این، یک معامله گر معمولا از بیت کوین استفاده می کند 1829 دلاربرای خرید یا فروش آلت کوین از طریق یک صرافی معمولی. با «مبادله اتمی»، یک مبادله آنی دارایی های دیجیتال بین بلاک چین های مختلف بدون واسطه انجام می شود. 

سوآپ های اتمی اکنون با توکن های پیچیده شده جایگزین شده اند ، جایی که DeFi منشاء می گیرد. برخلاف صرافی‌های متمرکز مانند Binance و Coinbase، پلتفرم‌های DeFi مانند Uniswap، SushiSwap و اکنون ShibaSwap به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا توکن‌ها را بدون دفترچه سفارش، نگهبان یا نقاط شکست واسطه‌ای از هر نوع مبادله کنند. تاریخ انتشار ShibaSwap 6 ژوئیه 2021 بود و شور و هیجان زیادی را برای ShibArmy به ارمغان آورد که انتظار راه اندازی این پلتفرم را به عنوان یک لحظه حیاتی در زندگی این ارز دیجیتال داشت.

صرافی ShibaSwap یک بازارساز خودکار (AMM) است که از طریق قراردادهای هوشمند کار می‌کند و به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا دارایی‌ها را به‌طور خودکار بدون دفترچه سفارش و هزینه‌های معاملاتی بیش از حد مبادله کنند. از اولین و محبوب ترین پلتفرم، Uniswap، الهام گرفته شده است. با این حال، تفاوت اصلی در قانون قفل شش ماهه برای 67 درصد از ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری شده در تامین حداکثر نقدینگی نهفته است. با قفل کردن دارایی‌های خود، سرمایه‌گذاران مقداری سود کسب می‌کنند. 

SHIB، LEASH و BONE در ShibaSwap به روشی منحصر به فرد معامله می شوند که تکامل بعدی در پلتفرم های DeFi محسوب می شود. کاربران ShibaSwap می‌توانند هر یک از سه توکن Shiba Inu (SHIB، LEASH و BONE) را حفاری (ارائه نقدینگی)، BURY (سهام) و مبادله کنند تا از طریق یک سیستم پاداش درآمد غیرفعال پیچیده و نوآورانه، سود «WOOF» کسب کنند.

شیبا اینو در مقابل دوج کوین

شیبا اینو به عنوان قاتل دوج کوین در نظر گرفته می شود زیرا تیم آن معتقد است ارزش آن از ارزش دوج کوین پیشی خواهد گرفت. با شروع با وجه اشتراک آنها، تأکید می کنیم که هر دو از نژاد سگ شیبا اینو که به یک الگوی رفتاری محبوب تبدیل شده است، سرچشمه می گیرند. هر دوی آنها جامعه قابل توجهی از طرفداران وفادار دارند که از آنها حمایت می کنند و موفقیت آنها را تعیین می کنند. هر دو ارز دیجیتال در درجه اول به تبلیغاتی که اینفلوئنسرها از طریق رسانه های اجتماعی محبوب مانند توییتر و فیس بوک ارائه می دهند، متکی هستند، جایی که اغلب اهداف و پیشرفت های آنها نیز اعلام می شود.

آیا باید در Shiba Inu در سال 2023 سرمایه گذاری کنید؟

Shiba Inu یک سرمایه گذاری بسیار پرریسک است که به احتمال زیاد قبلاً به اوج خود رسیده است. خریداران اولیه ممکن است پول جدی به دست آورده باشند، اما این موفقیت در درجه اول بر اساس تبلیغات بود و نه هیچ مزیت فنی. بهتر است با ارزهای رمزپایه مفیدتر یا سهام ارزهای دیجیتالی که ارزش بلندمدت بیشتری دارند، استفاده کنید.

مشکل این است که برای هر کاری که Shiba Inu انجام می دهد، رقبایی وجود دارند که آن را بهتر انجام می دهند. شیبا اینو را می توان به عنوان ارز استفاده کرد، اما از آنجایی که بر روی اتریوم ساخته شده است، اغلب زمان پردازش کند و کارمزدهای بالایی دارد. سایر ارزهای رمزپایه مانند Solana ( SOL -0.26٪ ) تراکنش‌های بسیار سریع‌تر و ارزان‌تری را ارائه می‌کنند.

ShibaSwap یکی دیگر از موارد استفاده Shiba Inu است، اما در یک بازار شلوغ است. در حال حاضر تعداد زیادی DEX وجود دارد، و رهبران بازار، از جمله Uniswap ( UNI -2.31٪ ) و PancakeSwap ( CAKE -1.07٪ )، بسیار بزرگتر از ShibaSwap هستند. سکه های میم و سهام میم گاهی آتش می گیرند، اما موفقیت آنها به ندرت طولانی می شود. محتمل ترین سناریو؟ بهترین روزهای شیبا اینو پشت سر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *