وبلاگ

متاورس چیست؟

metaverse-chist-ak-1

متاورس چیست؟ یک پلتفرم محاسباتی فضایی است که تجربیات دیجیتالی را به عنوان جایگزین یا شبیه به دنیای واقعی، همراه با جنبه‌های تمدنی کلیدی آن مانند تعاملات اجتماعی، ارز، تجارت، اقتصاد و مالکیت دارایی ارائه می‌کند – که بر پایه فناوری بلاک چین بنا شده است.

مقایسه متاورس با اینترنت در دهه‌های 1970 و 1980 مناسب است. حدس و گمان در مورد اینکه چگونه به نظر می رسد و مردم چگونه از آن استفاده می کنند به عنوان پایه و اساس شکل ارتباطی جدید ایجاد شد. اگرچه به طور گسترده ای مورد بحث قرار گرفت، اما تعداد کمی از مردم معنی آن یا نحوه عملکرد آن را درک کردند.

در نگاهی به گذشته، همه چیز دقیقاً آنطور که برخی امیدوار بودند پیش نرفت. وقت آن است که این اصطلاح مبهم و پیچیده را تعریف کنیم، زیرا پیش‌بینی می‌شود که متاورس تا سال 2024 به یک بازار 800 میلیارد دلاری تبدیل شود. غول‌های فناوری مانند فیس‌بوک، مایکروسافت، اپل و گوگل سرمایه‌گذاری زیادی برای تحقق آن دارند.

متاورس ترکیبی از دنیاهای سه بعدی است که از طریق مرورگر، اپلیکیشن موبایل یا هدست قابل دسترسی است. این به افراد اجازه می دهد تا تعاملات و تجربیات بی درنگ در فواصل دور داشته باشند. اکوسیستم گسترده ای از برنامه های کاربردی آنلاین نتیجه آن خواهد بود.

متاورس در حال حاضر در دنیای دیجیتال به دلیل پتانسیل و اهداف به ظاهر بی پایانش، محبوبیت زیادی دارد. بسیاری از سرمایه گذاران به سمت متاورس جذب می شوند، زیرا در لبه اکتشافات تکنولوژیکی و دیجیتالی قرار دارد. این محیطی است که در آن دنیای فیزیکی و دیجیتالی می توانند در کنار هم زندگی کنند و به طور قابل توجهی بر حوزه های اساسی زندگی روزمره تأثیر بگذارند.

در اصل، این جهانی از جوامع مجازی بی حد و حصر است که در آن افراد می‌توانند با استفاده از هدست‌های واقعیت مجازی، عینک‌های واقعیت افزوده، برنامه‌های گوشی‌های موبایل هوشمند و سایر فناوری‌ها، معاشرت، همکاری و سرگرمی داشته باشند. همچنین شامل جنبه های دیگری از زندگی آنلاین مانند رسانه های اجتماعی و خرید می شود.

همانطور که سناریوهای برنامه به بلوغ می رسند، متاورس به یک سیستم فوق العاده بزرگ، بسیار باز و بهینه سازی پویا تبدیل می شود. برای ایجاد سیستمی که بتواند سناریوهای مختلف اپلیکیشن واقعیت مجازی را پشتیبانی کند، سازندگان حوزه‌های مختلف با یکدیگر همکاری خواهند کرد.

تاریخچه متاورس

اصطلاح متاورس برای اولین بار توسط نیل استفنسون نویسنده علمی تخیلی در رمانش با نام Snow Crash در سال 1992 استفاده شد. در این رمان، آقای استفنسون دنیای مجازی سه بعدی را توصیف می کند که مردم به نوعی می توانند آن را اشغال کنند.

شخصیت اصلی رمان، هیرو، از طریق یک ترمینال شخصی که تصاویر واقعیت مجازی سه بعدی را به عینک خود می فرستد، به متاورز دسترسی پیدا می کند. آواتار هیرو با آواتارهای افراد دیگر در متاورس تعامل دارد و در واقع، “Snow Crash” نام فایل داده‌ای است که آواتار هیرو در متاورس دریافت کرده است.

جدای از داستان، بازی دیجیتال نحوه معرفی و اقتباس از متاورس توسط مصرف کنندگان در مقیاس است. Pokémon Go که در سال 2016 راه اندازی شد و واقعیت افزوده را در بازی های موبایلی گنجانده بود، جهان را در طوفان فرو برد.

از آن زمان، بازی‌های چندنفره، مانند Fortnite، Minecraft و Roblox، یک محیط مجازی را فراهم کرده‌اند که بازیکنان می‌توانند در قالب آواتار با یکدیگر تعامل داشته باشند و پایه و اساس متاورس را ایجاد کنند. در سال 2023، توسعه و پذیرش متاورس فراتر از بازی و به صنایع دیگر رفته است.

بازاریابی متاورس در حال تبدیل شدن به یک کلمه کلیدی در بین برندهای مصرف کننده است. شرکت‌های چندملیتی بزرگ، از جی پی مورگان، نایک، و آدیداس گرفته تا مک‌دونالد، همگی ابتکاراتی برای جذب پتانسیل بازاریابی متاورس دارند.

این سطح دیگری از اتصال و بعد جدیدی را برای اقتصاد جهانی ما ایجاد می کند. شرکت مشاوره مدیریت McKinsey & Company تخمین زده است که متاورس می تواند تا سال 2030 پنج تریلیون دلار درآمد برای مشاغل ایجاد کند.

متاورس چه تفاوتی با اینترنت دارد؟

اگرچه متاورس اغلب تکامل بعدی اینترنت در نظر گرفته می شود، تفاوت های قابل توجهی بین این دو وجود دارد.

اینترنت، همانطور که ما می شناسیم، شبکه ای از وب سایت ها است.

در ابتدا، وب سایت ها فقط برای توزیع اطلاعات ایجاد شدند.

امروزه وب سایت ها اهداف مختلفی از خرید، سرگرمی گرفته تا ارتباطات را انجام می دهند. ظهور شبکه‌های اجتماعی، اینترنت را به کانالی برای ارتباط افراد و به اشتراک گذاشتن زندگی خود با یکدیگر تبدیل کرد.

حتی به همان اندازه که اینترنت عظیم است، هنوز مکانی برای ذخیره و به اشتراک گذاری اطلاعاتی است که کاربران آن درباره آنچه در «دنیای واقعی» رخ داده است، تولید می کنند.

برعکس، متاورس یک دنیای مجازی است که کاربرانش در آن زندگی مجازی خود را «زندگی» می کنند. فعالیت‌هایی که در متاورژن اتفاق می‌افتد و داده‌هایی که آن ذخیره می‌کند ممکن است هیچ ارتباطی با «دنیای واقعی» نداشته باشند.

به عبارت دیگر، اینترنت امتداد دنیای واقعی است، در حالی که متاورس یک فضای مجازی است که به موازات دنیای واقعی وجود دارد.

برای درک این تفاوت، پست کردن تصاویری از یک گردهمایی شام با دوستان خود در شبکه های اجتماعی در مقابل برگزاری یک گردهمایی مجازی با دوستان خود در متاورس در نظر بگیرید.

در متاورس، شما می توانید بسیاری از تعاملات و رویدادهای روزمره زندگی روزمره خود را در شکل آواتار خود انجام دهید.

آواتار شما می تواند با آواتارهای دیگران تعامل داشته باشد.

شما می توانید مانند دنیای واقعی فعالیت های زیادی را در دنیای مجازی انجام دهید، مانند خرید و فروش کالا، شرکت در کنسرت، رفتن به موزه، ساختن یا بازسازی خانه و غیره.

آشنایی با هفت لایه متاورس

Jon Radoff، کارآفرین و نویسنده، پیشنهاد کرده است که Metaverse شامل هفت لایه مجزا است که هر لایه بر یک جنبه از تجربه کاربر تأثیر می گذارد:

 • تجربه: محدودیت های فیزیکالیت حذف خواهد شد زیرا فضای فیزیکی در دنیای دیجیتال غیر مادی می شود. Metaverse طیف وسیعی از تجربیات را در اختیار مردم قرار می دهد که در حال حاضر نمی توانیم از آنها لذت ببریم.
 • کشف: از طریق فروشگاه‌های اپلیکیشن، موتورهای جستجو و رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها، مشتریان می‌توانند به لطف این لایه با پلتفرم‌های جدید آشنا شوند. یافتن فناوری و جوامع جدید به این مرحله حیاتی نیاز دارد.
 • اقتصاد خالق: برای تولید دارایی ها یا تجربیات دیجیتال، توسعه دهندگان از ابزارها و برنامه های طراحی مختلف استفاده می کنند. پلتفرم های متعددی در طول زمان روش های خلاقانه تری را توسعه می دهند، به عنوان مثال، ابزارهای کشیدن و رها کردن.
 • محاسبات فضایی: واقعیت ترکیبی (MR)، واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) را با هم ترکیب می کند. با گذشت زمان، به یک دسته فناوری مهم تبدیل شده است که کاربران را قادر می‌سازد تا با محیط‌های سه‌بعدی برای تجارب بهتر تعامل کنند.
 • تمرکززدایی: هیچ مرجعی وجود نخواهد داشت که بر متاورس حکومت کند. اکوسیستم های مقیاس پذیر از صاحبان کسب و کار در ارائه طیف گسترده تری از اقلام دیجیتال تخصصی با گسترش Metaverse پشتیبانی می کنند که توسط فناوری بلاک چین فعال می شود. 
 • رابط انسانی: لایه سخت افزاری متاورس باید شامل رابط انسانی باشد. هر دنیای مجازی می تواند بدن یک فرد را به عنوان یک آواتار سه بعدی و واقعی بپذیرد.
 • زیرساخت: فناوری که ابزارهای افراد را نیرو می دهد، آنها را به شبکه متصل می کند و محتوا را توزیع می کند بخشی از لایه زیرساخت است. با گذشت زمان، شبکه های 5G به طور چشمگیری ظرفیت Metaverse را افزایش خواهند داد.

نمونه هایی از پلتفرم های متاورس

برای درک معنای متاورس، اجازه دهید به پلتفرم های پیشرو که این چشم انداز را زنده می کنند نگاه کنیم:

 • Decentraland: Decentraland یک محیط اجتماعی مجازی مبتنی بر بلاک چین است. برای ساختن، تجارت، کسب درآمد و کشف دنیای مجازی استفاده می شود. این اساسا یک دفتر کل دیجیتال است که تراکنش های بیت کوین را به طور دائم در شبکه ای از رایانه ها ثبت می کند و به عنوان پایه ای برای جهان Decentraland عمل می کند. فرصت های استثنایی هم برای مطالعه و هم برای لذت بردن از تجربیات مجازی فراهم می کند. از Decentraland می توان برای برگزاری جلسات و تجارت در بازارهای کالاهای مجازی، از جمله موارد دیگر، استفاده کرد. مانند زندگی واقعی، تعامل با سایر اعضا ساده است.
 • Sandbox: این یک دنیای مجازی سه بعدی است که بر روی بلاک چین اتریوم  میزبانی می شود که در آن افراد می توانند با هم تعامل داشته باشند، چیزهایی بسازند و درآمد کسب کنند. دستگاه‌های متعددی از جمله تلفن‌های ویندوز و تلفن‌های هوشمند توسط Sandbox پشتیبانی می‌شوند. با تجربیات جدید مجازی، شانس پول درآوردن را برای افراد فراهم می کند. اگرچه استفاده از آن ارزان نیست. برای ایجاد این امکان، SandBox کوین SAND خود را بر اساس اتریوم که از دستگاه ماینراستخراج می شود توسعه داده است. می توان هزینه های گاز در شبکه اتریوم را با توکن های SAND پرداخت کرد.
 • Bloktopia: Bloktopia از واقعیت مجازی استفاده می کند تا تجربه ای همه جانبه را به کاربران ارائه دهد. این یک ساختار مجازی 21 طبقه است که نشان دهنده 21 میلیون بیت کوین در حال استفاده است. با تجربیات جدید مجازی، پتانسیل های درآمدزایی متنوعی را فراهم می کند. مردم می‌توانند آواتارهای خود را طراحی کنند، در فعالیت‌های متعدد شرکت کنند، درباره ارزهای رمزپایه بیاموزند و «املاک» مجازی در برج خریداری کنند. با استفاده از ابزار سازنده پلتفرم، می‌توانید از این املاک برای ساخت آثار هنری، بازی‌ها، سکانس‌ها و چیزهای دیگر نیز استفاده کنید.
 • Meta Horizon Worlds: کاربران می توانند معاشرت کنند، جلسات کاری داشته باشند، محیط مجازی را کاوش کنند، در فعالیت های مجازی شرکت کنند و در Horizon Worlds بازی کنند. یکی از برنامه های اجتماعی VR متا Horizon Worlds است. در دنیای Horizon، فناوری بلاک چین استفاده نمی شود. این ویژگی بلوک‌های سازنده VR کاربردی، مانند بلوک‌های کد، موسیقی، و جلوه‌های انیمیشن را دارد که علاوه بر تنظیمات VR قابل پیمایش، به توسعه‌دهندگان محتوا کمک می‌کند. فیسبوک (اکنون Meta Platforms Inc.) به عنوان یک پلتفرم آزمایشی برای کاوشگران مجازی با خط مشی فقط دعوت، برای اولین بار Horizons را در آگوست 2020 معرفی کرد.
 • Metahero: پروژه Metahero فناوری عملی را ارائه می دهد که به کاربران امکان می دهد اشیاء واقعی را اسکن کرده و آنها را به جای یک قلمرو مجازی به Metaverse منتقل کنند. تمرکز آن بر آوردن مصنوعات فیزیکی به دنیای دیجیتال با استفاده از فناوری‌های اسکن فتوگرامتری Ultra-HD است. با آواتارهای سه بعدی خود، کاربران می توانند از Metahero به عنوان پورتالی برای کشف NFT، رسانه های اجتماعی، مد و سایر جنبه های Metaverse استفاده کنند. Metahero آواتارهایی با کیفیت فوق العاده بالا از چیزهای دنیای واقعی، از جمله افراد ایجاد می کند.

ویژگی های متاورس

کار Metaverse بر اساس ویژگی های کلیدی زیر است:

1. ادغام آواتارها

ایجاد آواتارهای دیجیتالی از خود به عنوان راهی برای بیان احساسات و عواطف به صورت منحصر به فرد یکی از مفاهیم اصلی متاورس است. هر فرد هویت دیجیتالی خود را دارد که می تواند ثابت یا متحرک باشد و برای او متمایز باشد. آواتارهای دیجیتال روشی منحصر به فرد برای بیان خود هستند، زیرا علاوه بر بازتولید دقیق فرم واقعی شما، ممکن است بازآفرینی افراد مشهور مورد علاقه شما یا چیزی کاملاً اصلی باشند.

مفهوم گیمیفیکیشن زمانی معرفی می‌شود که کاربران این شانس را داشته باشند که آواتارهای خود را تغییر دهند و تجربه‌ای جذاب‌تر و پویاتر ایجاد کنند. آواتارها اغلب می توانند تغییر کنند و می توانند به نوعی شبیه همتایان واقعی کاربران خود باشند. آواتارها گاهی اوقات می توانند برنامه های رایانه ای نیز باشند. با کمک صفحه کلید، جوی استیک، موس و دستگاه های تخصصی رابط انسان و کامپیوتر (HCI)، کاربران می توانند آواتارهای خود را کار کنند. آواتارهای واقعی تر ممکن است به بینندگان یا هر کسی که با آنها در تعامل است، تجربه فراگیرتری بدهد.

2. عملیات مبتنی بر بلاک چین

بلاک چین به مصرف‌کنندگان اجازه می‌دهد از دارایی‌های مجازی خود محافظت کنند و به آن‌ها مدرک دیجیتالی مالکیت می‌دهد، که آن را به یکی از اجزای مهم Metaverse تبدیل می‌کند. Metaverse در حال تجربه رشد در حجم داده، ارزش، و اهمیت امنیت و قابلیت اطمینان است. مهارت ها و فناوری بلاک چین برای اطمینان از اعتبار داده ها در Metaverse ضروری است و هوش مصنوعی برای محافظت از تنوع و ثروت مواد آن به کار گرفته می شود.

با توجه به اشکالات متعدد ذخیره سازی متمرکز داده در سیستم هایی مانند سیستم های مدیریت پایگاه داده (DBMS) ، مفهوم Metaverse بدون بلاک چین ناقص است. بدون نفوذ یک سازمان متمرکز، متاورس مبتنی بر بلاک چین دسترسی به هر مکان دیجیتالی را امکان پذیر می کند.

3. استفاده از زمین مجازی (قطعه)

تقاضا برای زمین مجازی در Metaverse در حال افزایش است. در Metaverse، هر کسی می‌تواند زمین را برای ارزهای دیجیتال خریداری کند. زمین یک توکن غیر قابل تعویض (NFT)، یک طبقه دارایی بلاک چین است که نمی توان آن را با چیزهای دیگر مبادله کرد. اندازه به تعداد اصلی پیکسل ها در طرحی از املاک متاورس اشاره دارد.

می توان با ویترین های دیجیتال، بازی های مجازی یا حتی سرگرمی در زمین مجازی تعامل داشت. اندازه و موقعیت آن تعیین کننده موارد استفاده برای زمین خواهد بود. به عنوان مثال، نقشه های نزدیک به یک خیابان واقعیت مجازی ممکن است به دلیل پتانسیل تبلیغات نمایشی ارزشمند باشند.

4. تجربیات همهجانبه (AR و VR)

شرکت‌کنندگان در Metaverse می‌توانند با استفاده از فناوری‌های واقعیت ترکیبی و AR/VR، تجربیات همه‌جانبه‌تری داشته باشند که واقعیت و دنیای مجازی را همگرا می‌کند. درک اینکه چرا Metaverse هر روز بیشتر محبوب می‌شود، ساده است: این امر باعث می‌شود بازی‌ها، کنسرت‌ها و نمایش‌ها، و برخوردهای حرفه‌ای یا آموزشی معتبرتر به نظر برسند.

بلوک های اصلی پروژه های متاورس AR و VR هستند. سه جزء کلیدی برای عملکرد سیستم های واقعیت افزوده مورد نیاز است: اتصال محیط های واقعی و مجازی، تعامل در زمان واقعی، و ارائه دقیق اشیاء سه بعدی.

5. تقاطع با هوش مصنوعی (AI)

به عنوان نیروی محرکه تحقیقات شرکتی در زمینه هایی از جمله تجزیه و تحلیل محتوا، پردازش گفتار تحت نظارت خود، تعاملات روباتیک، بینایی کامپیوتری و تخمین وضعیت بدن، هوش مصنوعی برای Metaverse بسیار مهم است. 

کاربردهای تجاری Metaverse را می توان با استفاده از هوش مصنوعی به روش های مختلف ارائه کرد. AIOps، زیر شاخه ای از هوش مصنوعی، از یادگیری ماشینی برای کمک به شرکت ها در مدیریت زیرساخت های فناوری اطلاعات خود استفاده می کند – که به زودی برای سیستم های Metaverse اعمال خواهد شد. علاوه بر این، ربات‌های گفتگوی مبتنی بر هوش مصنوعی در بین سازمان‌ها رایج‌تر می‌شوند. در Metaverse، ربات‌های هوش مصنوعی با آواتارهای واقعی می‌توانند برای اهداف مختلفی از جمله فروش، بازاریابی و پشتیبانی مشتری استفاده شوند.

6. سازمان های غیرمتمرکز خودمختار (DAOs) برای حکومت

DAO یک نهاد حاکمیتی است – مانند یک شورا یا یک کمیته – که از بلاک چین و قراردادهای هوشمند برای دستیابی به اجماع برای تصمیمات مختلف استفاده می کند. طبق دستورالعمل‌های حاکمیت DAO، کیف پول خزانه‌داری پولی را برای کشاورزی در چندین شبکه ارائه می‌کند. برای اطمینان از اینکه همه افراد در سازمان فرصت مشارکت در فرآیند حاکمیت را دارند، همه تصمیمات در DAO همچنان بر اساس پیشنهادات و فرآیندهای رای گیری اداره می شوند. این روش برای کمک به شرکت کنندگان در رأی دادن در تصمیم گیری های مهم در مدیریت منابع Metaverse حیاتی است.

7. تکیه بر فناوری رابط انسان و کامپیوتر (HCI).

پلتفرم کامپیوتری آنلاین عظیم معروف به Metaverse شامل بسیاری از پلتفرم‌ها، دستگاه‌ها و کاربران فردی در مقیاس بزرگ است. استفاده از HCI در ایجاد Metaverse – به طور خاص، نحوه ادغام فعالیت های کاربر در دنیای مجازی – برای دستیابی به این هدف بسیار مهم است.

به منظور شرکت در فعالیت‌های خاص، یک انسان و یک کامپیوتر اطلاعات را از طریق فرآیندی به نام HCI مبادله می‌کنند. مهمترین مزیت تعامل انسان و رایانه این است که به گروه هایی که نیاز به آموزش رسمی و اطلاعات در مورد نحوه ارتباط با سیستم های محاسباتی دارند کمک می کند. 

8. تمرکز بر تعاملات اجتماعی

انسان ها از طریق آواتارها و بازنمایی های بصری یک کاربر در متاورس ارتباط برقرار می کنند و با یکدیگر تعامل دارند. کاربران می توانند هم با Metaverse و هم با سایر کاربران درگیر و گفتگو کنند. محیط این مبادلات فضای مجازی است که به عنوان نمایشی از دنیای واقعی عمل می کند.

اما بین محدودیت های اقتصادی و فیزیکی مکان های واقعی تفاوت هایی وجود دارد. می توان تصور کرد که تجربیات فیزیکی ما در دنیای واقعی در یک محیط مجازی ادغام می شوند. مردم می توانند با کمک این تجربه کل نگر که همه این برخوردهای متفاوت را ترکیب می کند، در جهان بی حد و حصر حرکت کنند.

9. پشتیبانی از Web3

ایده پشت Web3 این است که عصر جدیدی از اینترنت را آغاز کند. این پیشرفت مالکیت و کنترل کاربر بر مواد آنلاین، دارایی های دیجیتال و شخصیت های آنلاین آنهاست. فناوری Web3 و Metaverse در هماهنگی کامل با یکدیگر کار می کنند. Web3 ممکن است پایه و اساس اتصال در Metaverse را فراهم کند زیرا Metaverse یک محیط مجازی است و وب غیرمتمرکز را ترجیح می دهد.

metaverse-chist-ak-3

متاورس چیست؟ اهمیت متاورس

Metaverse نه تنها یک فناوری جدید در حال ظهور است که بخشی از چرخه تبلیغات امروزی است. این بر اساس سال ها تحقیق در زمینه هوش مصنوعی و تعامل همه جانبه است و کسب و کارها را از چندین جهت متحول می کند.

1. این یک تکنیک جدید برای تعامل با کاربران است

شما می توانید Metaverse را به نفع خود به عنوان یک شرکت به کار بگیرید تا سطح جدیدی از تجربیات و گزینه های سرگرمی را به مشتریان ارائه دهید. اگر کسب و کار شما یکی از اولین کسانی باشد که تجربه Metaverse را به مشتریان ارائه می دهد، مزیت رقابتی و توجه به آن جلب می شود.

راه های مختلفی برای تبلیغ شرکت شما در Metaverse وجود دارد، از جمله تجربیات بازی های مارک دار، آیتم های مجازی و نمایشگاه های AR/VR. کسب‌وکارها ممکن است از Metaverse برای ایجاد تجارب بازاریابی سه‌بعدی استفاده کنند که غوطه‌ور، جذاب، و جلب توجه مشتریان بالقوه به روش‌های جدید و جذاب باشد.

2. کسب و کارها می توانند فرصت هایی برای رویدادهای مجازی پیدا کنند

برنامه ریزی یک کنفرانس یا رویداد زنده که می تواند به صورت آنلاین و حضوری قابل مشاهده باشد، غیر معمول نیست. بسیاری از مردم نمی توانند برای شرکت در یک کنفرانس یا سخنرانی حرفه ای سفر کنند، اما این هنوز بهانه ای برای عدم یادگیری بیشتر نیست. برخلاف یک جریان ساده زوم یا Google Meet، یک کنفرانس در Metaverse می‌تواند یک تجربه VR تمام عیار، با شبکه‌سازی و فرصت‌های مشارکت مناسب باشد، نه فقط یک ویدیوی دیگر در یک پنجره کوچک با نظرات زیر. به لطف VR و Metaverse، تماشاگران احساس حضور و غوطه وری بیشتری در تجربه خواهند داشت.

3. شرکت ها می توانند کالاهای خود را تبلیغ و به فروش برسانند

چندین شرکت در حال حاضر به طور فعال از واقعیت افزوده استفاده می کنند تا به مصرف کنندگان اجازه دهند تا به طور مجازی لباس یا عینک را امتحان کنند، ببینند چگونه مبلمان جدید ممکن است در فضای آن ها جا بیفتد، یا با موهای جدید یا لوازم آرایشی آرایش کنند. در متاورس، این پتانسیل وجود دارد که همان تجربیات را داشته باشید اما به روشی بهتر.

اگر امکان اجاره یا خرید ملک تجاری را دارید، می‌توانید مغازه‌ها و نمایشگاه‌هایی ایجاد کنید که کاربران بتوانند کالاهای شما را در Metaverse مشاهده کنند. امروزه کاربران همچنان مشتاقانه لباس‌ها و لوازم جانبی مجازی را خریداری می‌کنند و ثابت می‌کنند که مد دیجیتال لحظه‌ای را سپری می‌کند.

4. Metaverse رسانه جدیدی از تبلیغات را معرفی می کند

برندها می توانند از طریق پلتفرم های Metaverse در یک تجارت الکترونیکی با مخاطبان گسترده جهانی درگیر شوند. کسب‌وکارها باید تکنیک‌های جدید برای داستان سرایی برند و تبلیغات عمومی را در متاورس معرفی کنند. داستان سرایی یکی از موثرترین روش ها برای افزایش آگاهی و شناسایی برند است.

مردم از شنیدن داستان هایی که بسیار بیشتر از شعارهای ساده درباره کسب و کار و باورهای آن فاش می کنند لذت می برند. داستان سرایی در نهایت به «زندگی داستانی» تبدیل می‌شود، زمانی که مخاطبان به جای اینکه فقط شنوندگان منفعل باشند، به بازیگران فعال یا حتی شخصیت‌هایی تبدیل می‌شوند که در رویدادها حرفی برای گفتن دارند.

5. امکان بهبود کار تیمی و ایجاد فرآیندها وجود دارد

جلسات آنلاین و کار گروهی از راه دور واقعیت های جدیدی هستند که همه ما با آن کنار آمده ایم. این روش‌ها بر ما تحمیل شد، اما در محیط‌های اداری حضوری به همان اندازه مؤثر بودند. با استفاده از Metaverse می‌توان جریان‌های کاری را بیشتر بهبود بخشید. جلسات به‌عنوان گروهی از افراد که در یک اتاق نشسته‌اند، به‌جای تماس‌های Zoom ظاهر می‌شوند.

متا قبلاً شروع به ارائه اتاق های کار VR کرده است. Metaverse به کارگران یک محیط دیجیتالی برای ارتباط و توانایی خواندن زبان بدن و احساسات یکدیگر و حفظ پیوند عاطفی ارائه می دهد.

6. کیف پول های الکترونیکی و ارزهای دیجیتال تراکنش ها را برای کسب و کارها ساده تر می کنند

ارزهای دیجیتال و متاورس دست به دست هم می دهند. لذت بردن از مزایای دنیای دیجیتال بدون کیف پول رمزنگاری، حتی در این مرحله اولیه، چالش برانگیز خواهد بود. کیف پول‌های دیجیتال نیز توسط Metaverse پشتیبانی می‌شوند و به کسب‌وکارها اجازه می‌دهند تراکنش‌ها را در اکوسیستم مجازی خود کنترل کنند.

اگرچه این مفهوم ممکن است برخی از کاربران تجاری را تحت تأثیر قرار دهد، فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال مزایای بیشتری نسبت به معایب دارند. با ارز رمزنگاری شده، کاربران و کسب و کارها ممکن است هر تراکنش آنلاین را راحت تر انجام دهند. نیازی به پیوند دادن حساب بانکی خود به دنیای مجازی نیست، پرداخت ها فقط به چند کلیک نیاز دارند و همه تراکنش ها شفاف هستند.

متاورس چیست؟

چگونه وارد Metaverse می شوید؟

در حال حاضر هیچ راه استانداردی برای دسترسی به متاورس وجود ندارد. پلتفرم های متاورس مختلف ممکن است نیازمندی های متفاوتی داشته باشند. اما، در بیشتر موارد، می‌توانید با دستگاه‌هایی که از قبل در اختیار دارید – یک رایانه یا یک دستگاه تلفن همراه – کاوش متاورس را شروع کنید. درست مانند دسترسی به هر پلتفرم در اینترنت، معمولاً باید یک حساب کاربری ایجاد کنید.

اکثر پلتفرم ها به کاربران اجازه می دهند که به صورت رایگان شروع کنند. اگر می‌خواهید در فعالیت‌های تجاری شرکت کنید، باید یک کیف پول ارز دیجیتال راه‌اندازی کنید. با این حال، برای داشتن تجربه ای همه جانبه که متاورس بیشتر به آن معروف است، باید یک هدست واقعیت مجازی مانند Oculus Quest 2 داشته باشید.

نتیجه

متاوره هنوز در مرحله ابتدایی خود است. در حالی که زیرساخت های آن هنوز در حال راه اندازی است، برخی از شرکت ها و برندها از این فرصت استفاده می کنند تا بخشی از این دنیای جدید باشند. با این حال، شایان ذکر است که در حالی که برخی از برندها ابتدا در حال غوطه ور شدن به سمت متاورس هستند، به نظر می رسد برخی دیگر از ابتکارات متاورس خود عقب نشینی می کنند.

در اوایل سال 2023، دیزنی و مایکروسافت اعلام کردند که واحدهای متاورس مربوطه خود را تعطیل می کنند. به نظر می‌رسد حتی متا نیز تلاش‌های خود را اندکی کاهش می‌دهد، زیرا در اخراج‌های اخیر شرکت، برخی از کارکنان بخش متاورز خود را کنار گذاشته است. اما این بدان معنا نیست که متاوره در حال از بین رفتن است.

متاورس یکی از فناوری‌های کلیدی برای تغییر شکل دنیای دیجیتال در چند سال آینده خواهد بود. یک نظرسنجی اخیر توسط شرکت فناوری Ciena نشان داد که 78٪ از کاربران تجاری در سراسر جهان علاقه مند به استفاده از متاورس هستند. به همین دلیل است که برای شرکت ها بسیار مهم است که برای این فناوری آماده شوند، قابلیت های بلاک چین را تقویت کنند، در برابر خطرات امنیتی متاورس و بلاک چین محافظت کنند و عصر جدیدی از اینترنت را در آغوش بگیرند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *