وبلاگ

میم کوین چیست؟

memecoin-chist-ak-01

میم کوین چیست؟ میم کوین ها تاثیر زیادی بر بازار ارزهای دیجیتال گذاشته و به بخشی جدایی ناپذیر از آن تبدیل شده اند. شاید به جرات بتوان گفت که دوج کوین تنها سکه‌ای بود که جنبشی را به وجود آورد که بعداً به بازاری چند میلیاردی با جامعه‌ای به پرشور هیچ‌کس دیگر رشد کرد. دوج کوین دیگر تنها میم کوین نیست که ارزش بررسی را داشته باشد، زیرا افرادی مانند شیبا اینو نیز در کانون توجه قرار گرفته اند.

اول از همه، میم کوین نوعی ارز دیجیتال است زیربخشی از انواع صنعت در اصل، میم کوین یک ارز رمزپایه است که از نوعی میم اینترنتی سرچشمه می گیرد یا ویژگی طنز دیگری دارد. همه میم کوین ها ارزهای رمزنگاری شده هستند، اما همه ارزهای دیجیتال مم کوین نیستند.

قاعده کلی بالا نقطه شروع خوبی است، اما همچنین بسیار کلی است. همانطور که از نام آن پیداست، یک سکه میم دارای نوعی فرهنگ میم است که در طراحی کلی آن جاسازی شده است. برخی از تیم ها حتی میم ها را در طراحی فنی توکن خود وارد می کنند. برای مثال، آن‌ها آن را طوری می‌سازند که حداکثر عرضه 420 میلیارد توکن یا 69 میلیارد توکن باشد – برای مثال، همه براساس اعداد میم 4:20 و 69.

برخی از نمونه های محبوب تر عبارتند از Dogecoin (DOGE) ، Shiba Inu (SHIB) ، Floki Inu (FLOKI) و دیگران. همه اینها در اطراف الگوی رفتاری دوج است. اما این همه ماجرا نیست. گروه بزرگ دیگری از سکه‌های میم و پروژه‌های ارزهای دیجیتال میم، مانند توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT)، حول میم اینترنتی محبوب – Pepe the Frog – متمرکز شده‌اند. بزرگترین پروژه PEPE نام دارد.

میم کوین ها به اندازه هر ارز دیجیتال دیگر واقعی هستند، آنها معمولاً بر روی شبکه های لایه-یک محبوبی مانند اتریوم، سولانا و Polygon ساخته می شوند. با این حال، برخی از آنها، مانند دوج کوین – شبکه های مخصوص به خود را دارند که برای آنها طراحی شده است. در حالی که بیشتر سکه‌ها روی نوعی ابزار تمرکز دارند، سکه‌های میم عمدتاً بر ویروسی شدن از طریق ماهیت انفجاری میم‌ها و سرعت انتشار آنها تمرکز دارند.

بنابراین، زمان یک سلب مسئولیت مهم است. میم کوین ها فرار و ذاتا پرخطر هستند. اکیداً به کاربران توصیه می شود قبل از سرمایه گذاری در میم کوین ها با یک متخصص مشورت کنند. هرگز بیش از آنچه می توانید از دست بدهید سرمایه گذاری نکنید.

سکه های میم چگونه کار می کنند؟

سکه‌های میم مانند توکن‌های معمولی کار می‌کنند که بر روی بلاک چین‌های لایه-یک ساخته می‌شوند، با استثناهای کوچک. اکثریت آنها بر اساس اتریوم با استفاده از استاندارد قرارداد هوشمند ERC-20 ساخته شده اند. واضح ترین استثناء دوج کوین است. این بلاک چین بومی خود را دارد که از جهاتی شبیه بیت کوین است. این مبتنی بر یک الگوریتم اجماع اثبات کار است، اما برخلاف عرضه سقف بیت کوین، عرضه تورمی نامحدودی دارد.

سایر میم کوین‌ها، مانند شیبا اینو، در حال ایجاد اکوسیستم‌های خود و ایجاد پروژه‌های جانبی برای ارائه ارزش اضافی و جذب کاربران خود هستند. با این حال، به طور کلی، سکه‌های میم عمدتاً بر قدرت میم‌هایی که مبتنی بر آن هستند برای ایجاد یک جامعه قوی که مشتاق آن است و جلب علاقه سرمایه‌گذاری است، متکی هستند.

آیا باید روی Meme Coins سرمایه گذاری کنید؟

به ازای هر دوج کوین، میم کوین های زیادی وجود دارد که سرمایه گذاران خرده فروشی را به شدت زیر آب گذاشته است. حتی دوج کوین نیز 91% از بالاترین سطح خود سقوط کرده است، در حالی که شیبا اینو 84% کاهش یافته است. هر دو همچنان دارای ارزش بازار به ترتیب 8.7 و 6.5 میلیارد دلار هستند.

برخلاف بیت کوین که سقف آن 21 میلیون سکه است، میم کوین ها اغلب دارای عرضه بالا یا نامحدود هستند. بیش از 135.5 میلیارد سکه در گردش برای DOGE وجود دارد و هر دقیقه یک ماینر موفق حدود 10000 DOGE به ارزش تقریباً 660 دلار دریافت می کند. این یک تضاد خیره کننده در حجم صدور در مقایسه با بیت کوین که از دستگاه ماینر استخراج می شود، جایی که تقریباً 6.25 بیت کوین به ارزش حدود 143000 دلار در هر 10 دقیقه استخراج می شود.

سکه‌های میم نیز معمولاً مکانیسم‌هایی مانند «سوختن» ندارند که سکه‌ها را از گردش خارج می‌کند، بنابراین تعداد سکه‌های در گردش همچنان در حال افزایش است. به عنوان مثال، شیبا اینو، تا زمان نگارش این مقاله، بیش از 590 تریلیون سکه در گردش دارد.

شیبا اینو و دوج کوین در میان سکه‌های میم داستان‌های موفقیت در نظر گرفته می‌شوند. واقعیت این است که اکثر سکه های میم در نهایت محو می شوند. جاناتان زپتینی، مدیر عملیات بین‌المللی در Decred می‌گوید: «هیچ‌کس نام همتایان دوج کوین را از سال‌های 2013 تا 2014 به خاطر نمی‌آورد، که اکنون در هیچ کجا معامله نمی‌شوند و مقادیر ناگفته‌ای از پول سفته‌بازان را از بین برده‌اند.

ما تمایل داریم که فقط روی برندگان تمرکز کنیم و این واقعیت را نادیده می گیریم که این بردها بسیار پرت هستند.” در حالی که به نظر می‌رسد شواهدی در برابر تبدیل سکه‌های میم به Dogecoin یا Shiba Inu بعدی انباشته شده است، اما بزاق بالا و «ترس از دست دادن» شدیدتر در طول هیستری بازار گاوی سال گذشته مشهود بود.

اما این مانع از آن نمی شود که تاجران خرده فروشی تلاش کنند تا آن را ثروتمند کنند. با این حال، مهم است که اینها را بیشتر به عنوان قمار در نظر بگیریم تا سرمایه گذاری. نیک ساپونارو، مدیرعامل استارتاپ بلاک چین The Divi Project می‌گوید: «بیشتر میم‌کوین‌ها به صفر رسیده‌اند یا اصلاً از بین نرفتند. سکه‌های میم را باید یک تاس در نظر گرفت و کسانی که پول خود را در این دارایی‌های سوداگرانه می‌گذارند باید این کار را انجام دهند، با این فرض که هر چیزی را که سرمایه‌گذاری می‌کنند از دست خواهند داد.

آیا Meme Coins ایمن هستند؟

از آنجایی که میم کوین‌ها حول محور ویروسی بودن میم‌هایی هستند که بر اساس آن‌ها ساخته شده‌اند، در مقایسه با آلت‌کوین‌های سنتی بسیار فرار هستند. به عنوان مثال، سکه PEPE از ارزش واقعی 0 دلار به ارزش بازار تقریباً 2 میلیارد دلار در بازه زمانی کمتر از یک ماه در سال 2023 رسید. این یک رشد نجومی است که حتی درک آن نیز سخت است. تنها چند هفته پس از آن، میم کوین بیش از 70 درصد از زمان بالاترین قیمت خود را از دست داد. این باید به شما ایده دهد که میم کوین ها چقدر فرار و مخاطره آمیز هستند.

از نظر ایمنی فناوری، باید مانند هر آلتکوین دیگری در بازار با آنها رفتار شود. سرمایه گذاران باید اطمینان حاصل کنند که دقت لازم را انجام داده اند تا مطمئن شوند که پولی که به سختی به دست آورده اند را در یک قالیچه نمی گذارند. صحبت از قالیچه کشی شد – تعداد زیادی از آنها در زمینه سکه میم وجود دارد، بنابراین مطمئن شوید که بسیار مراقب باشید.

هنگام خرید سکه میم چه نکاتی را باید در نظر داشت:

  • بررسی کنید که استخرهای نقدینگی توسط آدرس‌های رایت نگهداری می‌شوند تا از خرید یک ارز دیجیتالی که ممکن است با فعالیت‌های مخربی مانند کشیدن فرش مواجه شود، خودداری کنید.
  • همیشه اطمینان حاصل کنید که یک شرکت شخص ثالث معتبر پروژه میم کوین را حسابرسی کرده است.
  • مراقب هر سکه ای باشید که توسعه دهندگان بیشتر توکن ها را در آن نگه می دارند. در حالت ایده آل، هیچ فرد یا سازمانی نباید بیش از 5 درصد از کل عرضه توکن را کنترل کند.

در نظر گرفتن این موارد و انجام تحقیقات ( DYOR ) بر روی هر سکه مورد علاقه به به حداقل رساندن خطرات غیر ضروری کمک می کند.

ویژگی های رایج سکه های میم

اگرچه از نظر طراحی و در مقایسه با سایر ارزهای رمزنگاری شده متفاوت است، میم کوین ها دارای ویژگی های مشابهی هستند.

  • بسیاری از آنها بر روی یک شبکه لایه-یک ساخته شده اند.
  • همه آنها بر اساس یک الگوی رفتاری محبوب اینترنتی یا عنصر طنز ساخته شده اند.
  • بیشتر آنها به شدت بر جنبه اجتماعی رشد تمرکز می کنند.
  • بزرگترین میم کوین ها دارای جوامع اختصاصی فوق العاده ای هستند.
  • قیمت آنها به طور باورنکردنی نوسان دارد.

اینها تنها برخی از ویژگی های مشترکی هستند که اکثر سکه های میم به اشتراک می گذارند.

خطرات سرمایه گذاری در میم کوین ها

از آنجایی که آنها تا حد زیادی به احساسات جامعه و تأثیرات خودسرانه بیرونی مانند توییت‌های افراد مشهور وابسته هستند، قیمت‌گذاری میم کوین به‌طور باورنکردنی بی‌ثبات است. در حالی که این بدان معنی است که ارزش یک میم کوین خاص می تواند به شدت افزایش یابد، همانطور که در مورد دوج کوین اتفاق افتاد، همچنین می تواند بسیار سریع سقوط کند اگر و زمانی که جامعه علاقه خود را از دست بدهد و ادامه دهد. 

برخی افراد نیز برای کلاهبرداری از مردم، ارزهای دیجیتال ویروسی ایجاد کرده اند. با استفاده از محبوبیت ویروسی بازی درام نتفلیکس Squid Game ، یک سکه مبتنی بر بازی Squid Game Squid Game قبل از اینکه سازندگان واحدهای خود را فروختند و با پول همه ناپدید شدند، میلیون ها درصد ارزش را به بیش از 2000 دلار دلار برای هر سکه افزایش داد.

بسیاری از میم‌کوین‌ها نیز با فناوری مشابه ارزهای رمزپایه‌ای مانند بیت‌کوین پشتیبانی نمی‌شوند، و همچنین هیچ اکوسیستم ثابتی برای پشتیبانی از آنها ندارند. از میان میم کوین هایی که در حال حاضر محبوب هستند، تنها دو مورد از بلاک چین های آزمایش شده استفاده می کنند: پروتکل دوج کوین بر اساس لیت کوین است و شیبا اینو بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است. 

بسیاری از آنها نیز تا حد زیادی در خارج از دنیای ارزهای دیجیتال بی ارزش هستند. برای مثال، هیچ کس SafeMoon را به عنوان نوعی پرداخت برای کالاها و خدمات نمی پذیرد (اگرچه Newegg اکنون دوج کوین را می پذیرد ). به دلیل ماهیت موضوعی آنها، بعید است که بیشتر میم کوین های ساخته شده در چند سال آینده وجود داشته باشند. حتی اگر هم باشند، ارزش آنها احتمالاً نزدیک به صفر خواهد بود. 

Memecoins چه چیزی را ارائه می دهد؟

به گفته نزدک، میم کوین ها فقط وسیله ای برای کسب درآمد هستند، اما این ارز هنوز ابزاری در دنیای واقعی مانند اتریوم و بیت کوین ارائه نکرده است. اگر حمایت فعلی ماسک و سایر اینفلوئنسرها از میم کوین ها ادامه یابد، این افزایش همچنان می تواند در کوتاه مدت به سود معامله گران باشد. در حالی که محبوبیت این ارز همچنان در حال افزایش است، memecoins هنوز هم گزینه ای امکان پذیرتر برای سرمایه گذاران جدید است تا به سودهای کوچک دست یابند. 

بزرگترین سکه های میم

احتمالا هزاران میم سکه وجود دارد و هر روز یک سکه جدید ساخته می شود. با این حال، تعداد کمی وجود دارند که توانسته اند در آزمون زمان مقاومت کنند یا به گونه ای در جریان اصلی منفجر شده اند که جایگاه خود را به عنوان یک سکه میم بزرگ تثبیت کرده است. در اینجا سه ​​نمونه از بزرگترین میم سکه ها آورده شده است.

دوج کوین (DOGE)

دوج کوین سکه میم اصلی است. این سکه در اواخر سال 2013 به عنوان یک شوخی تأسیس شد، اکنون بزرگترین میم سکه با ارزش کل بازار در زمان نوشتن این خطوط در سال 2023 – ده سال بعد است. توسط بیلی مارکوس و جکسون پالمر ساخته شده است. اولی ادعا کرد که تمام DOGE خود را در سال 2015 فروخته است.

در اینجا 5 حقیقت در مورد دوج کوین وجود دارد که ممکن است از آنها اطلاعی نداشته باشید.

دوج کوین حمایت فوق العاده ای از جامعه خود دریافت کرده است، به خصوص پس از اینکه ایلان ماسک شروع به دنبال کردن پروژه و حتی تلاش برای توسعه آن کرد. نماینده ای از او در کنار یکی دیگر از چهره های برجسته در فضای ارزهای دیجیتال – ویتالیک بوترین – بخشی از بنیاد دوج کوین است و ظاهراً در حال تلاش برای بهبود کلی دوج کوین است.

این یکی از معدود میم کوین‌هایی است که بلاکچین خاص خود را دارد که بر اساس الگوریتم اجماع اثبات کار – مشابه بیت‌کوین است. با این حال، دوج کوین طراحی تورمی و عرضه نامحدود دارد.

شیبا اینو (SHIB)

شیبا اینو خیلی دیرتر دوج کوین راه اندازی شد، اما شاید بتوان گفت که از آن الهام گرفته شده است. همچنین به الگوی رفتاری دوج متکی است. شیبا اینو (SHIB) با توجه به “ووف پیپر” آن، “آزمایشی در ایجاد جامعه خود به خودی غیرمتمرکز” را نشان می دهد. به جرات می توان گفت که این آزمایش موفقیت آمیز بود زیرا SHIB با استفاده از ارزش بازار و جامعه به دومین سکه بزرگ میم در جهان تبدیل شده است.

این تیم همچنین یک صرافی غیرمتمرکز به نام ShibaSwap راه‌اندازی کرده است، در حالی که روی طرح‌های متعدد NFT، یک پلتفرم مبتنی بر متاورس و بسیاری موارد دیگر کار می‌کند. محبوبیت SHIB در سال 2021، در طول بازار صعودی، زمانی که به ارزش بازار بیش از 70 میلیارد دلار دست یافت، افزایش یافت. در حالی که در حال حاضر به این عدد نزدیک نیست، همین امر در مورد اکثر سکه ها صادق است، اما نشان می دهد که چگونه میم کوین های ویروسی می توانند دریافت کنند.

سکه PEPE (PEPE)

سکه پپه آخرین سکه میم است که به شدت ویروسی شده است. این ارز دیجیتال در آوریل 2023 ایجاد شد و در پایان ماه و ابتدای ماه آینده، ارزش بازار آن در حال حاضر به 2 میلیارد دلار رسیده بود. علاقه فوق العاده به پپه باعث شد آن را در تمام صرافی های بزرگ، از جمله Binance فهرست کند. پپه بر اساس میم محبوب – Pepe the Frog ساخته شده است و به گونه ای طراحی شده است که “مهم ترین میم کوین موجود” باشد.

memecoin-chist-ak-04

سوالات متداول

با وجود همه موارد فوق، بیایید به برخی از متداول ترین سؤالات در مورد میم کوین نگاه کنیم.

میم کوین برای چه استفاده می شود؟

بیشتر میم کوین ها برخلاف آلت کوین های سنتی هدف خاصی ندارند. در عوض، آنها به عنوان ابزاری برای ساختن جوامع عظیم و اختصاصی وحشیانه استفاده می‌شوند که اغلب به صدها هزار، اگر نگوییم میلیون‌ها نفر می‌رسند. با این وجود، برخی از سکه های میم مانند DOGE به عنوان یک وسیله پرداخت نسبتا رایج استفاده می شود.

چه چیزی یک سکه را به سکه میم تبدیل می کند؟

بارزترین ویژگی یک میم کوین این است که مفهوم کلی و استراتژی ورود به بازار آن بر اساس یک میم اینترنتی محبوب است. آنها همچنین شامل عناصر بسیار طنز آمیز در ذات خود هستند.

کدام میم کوین به 1 دلار می رسد؟

ما هنوز باید ببینیم کدام کوین میم به 1 دلار می رسد. تا کنون، تنها سکه میم که نزدیک به 1 دلار بود، DOGE بود. طبق گفته CoinGecko، بالاترین قیمت آن 0.73 دلار است.

آیا سکه های میم واقعی هستند؟

میم کوین ها به اندازه سایر ارزهای دیجیتال واقعی هستند. با این حال، آنها نیز کاملا متفاوت و بسیار فرار هستند. همیشه قبل از تعامل با هر یک از میم کوین ها، تحقیقات گسترده ای انجام دهید.

آیا سکه های میم زنده می مانند؟

زمان نشان خواهد داد که آیا و کدام مم سکه ها زنده خواهند ماند. دوج کوین (DOGE) طولانی ترین و قدیمی ترین سکه میم است. در سال 2013 ایجاد شد و همچنان بزرگترین سکه میم از نظر ارزش بازار است.

نتیجه

اگر تاریخ نشانه‌ای باشد، به نظر می‌رسد که سکه‌های میم اینجا هستند تا بمانند. البته، تنها زمان نشان خواهد داد که آیا آنها در آزمون اجتناب ناپذیر آن مقاومت خواهند کرد یا خیر، اما آنها به فرهنگ رمزنگاری وارد شده اند و تصور کردن آن بدون آنها دشوار است.

سکه‌های میم ثابت کرده‌اند که می‌توان جوامع فداکار و اختصاصی فوق‌العاده‌ای را در مدت زمان کوتاهی ایجاد کرد، تا زمانی که محرک مناسب وجود داشته باشد. آنها همچنین نوسانات این صنعت را به گونه ای برجسته کرده اند که تقلید توسط سایر آلتکوین ها دشوار است. از آنها متنفر باشید یا آنها را دوست داشته باشید، به نظر می رسد بازار سکه میم یکی از پویاترین بازارها در این صنعت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *