وبلاگ

تفاوت اتریوم و اتریوم کلاسیک چیست؟

tafavot-etrum-va-etrumclassic-ak-01

تفاوت اتریوم و اتریوم کلاسیک چیست؟ این کمک می کند که اتریوم در سه مرحله تکامل یابد:

• پروژه اصلی اتریوم و رمزارز (ETH) توسط Vitalik Buterin ایجاد شد و در سال 2015 به عنوان اولین بلاک چین قابل برنامه ریزی راه اندازی شد.

• در سال 2016، یک حادثه هک منجر به هارد فورک آن بلاک چین اصلی شد که پروژه اتریوم را به دو قسمت تقسیم کرد. کاربران وفادار به بلاک چین اصلی بخشی از اتریوم کلاسیک شدند – اساسا اتریوم اصلی، دست نخورده – ایجاد یک سکه جدید ETC.

. کسانی که طرفدار این ارتقا بودند، که بلاک چین را برای مقابله با هک و سرقت سایبری مجدداً پیکربندی کرد، نسخه ای به نام اتریوم را ساختند که ETH را به عنوان سکه اصلی خود حفظ می کرد. اسمش را اتریوم 1.0 بگذارید.

• سپس در اواخر سال 2022، بلاک چین اتریوم 1.0 تغییر عمده ای را از سیستم اثبات کار قدیمی خود انجام داد و به سمت اثبات سهام مهاجرت کرد. این بلاک چین کارآمدتر گاهی اوقات اتریوم 2.0 نامیده می شود – اما اکنون که برخی از تغییرات عمده در حال انجام است، این نام در حال محو شدن است.

بنابراین وقتی مردم در مورد اتریوم 2.0 صحبت می‌کنند، به آخرین به‌روزرسانی به مکانیسم اجماع بسیار کارآمدتر و اثبات سهام اشاره می‌کنند. اما اتریوم 2.0 در واقع همان رقیب بزرگ ارزهای دیجیتال است که سال‌ها از نظر اندازه و گستره شماره 2 نسبت به بیت‌کوین شماره 1 بوده است.

اتریوم کلاسیک (ETC) چیست؟

Ethereum Classic از هارد فورک بلاک چین اصلی اتریوم ایجاد شده است و ETC توکن اصلی آن است. هارد فورک تلاشی برای مقابله با یک حمله سایبری بود که در آن 50 میلیون دلار به سرقت رفت. ETH و ETC قبل از هارد فورک رکورد بلاک چین یکسانی داشتند. از آنجایی که هر دو از یک پروژه سرچشمه می گیرند، اتریوم کلاسیک بسیاری از ویژگی های مشابه اتریوم 2.0 را دارد. اما به دلیل تفاوت‌های فنی اساسی بین این دو زنجیره، اتریوم کلاسیک قادر به پشتیبانی از انواع نوآوری‌هایی نبود که اتریوم را در نیروگاه دی‌فای امروزی قرار داده‌اند.

اتریوم به عنوان یکی از موفق‌ترین پلتفرم‌های بلاک چین قابل برنامه‌ریزی شناخته می‌شود، با ظرفیت پشتیبانی از قراردادهای هوشمند، dApps (برنامه‌های غیرمتمرکز)، توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) و سایر پروژه‌های DeFi. به این دلایل و دلایل دیگر، اتریوم همچنان یک رهبر صنعت کریپتو باقی مانده است، و به برخی از دلایلی که سرمایه گذاران ممکن است به ارزهای دیجیتال فکر کنند اشاره می کند .

از 7 فوریه 2023، ETC با قیمت 22 دلار و ارزش بازار کمی بیش از 3.1 میلیارد دلار، شماره 23 بزرگترین ارز دیجیتال بود. در مقایسه، اتریوم (ETH) با قیمت 1638 دلار و ارزش بازار حدود 200 میلیارد دلار دومین ارز دیجیتال بزرگ است. هر دو توکن را می توان به عنوان دارایی های سفته بازانه معامله کرد و هر دو در بسیاری از محبوب ترین صرافی های رمزنگاری فهرست شده اند. بیت‌کوین با ارزش بازار ۴۴۲ میلیارد دلار تا ۷ فوریه ۲۰۲۳، قدیمی‌ترین و همچنان بزرگترین ارز دیجیتال است.

تاریخچه کلاسیک اتریوم

تاریخچه Ethereum Classic پیچیده و فنی است. یک خلاصه ساده از آلتکوین ممکن است چیزی شبیه به این باشد:

• توسعه دهندگان DAO یا سازمان مستقل غیرمتمرکز را بر روی اتریوم با هدف تامین مالی توسعه برنامه های غیرمتمرکز در آینده ایجاد کردند.

• DAO توکن های مخصوص به خود را داشت که با توکن های ETH قابل تعویض بودند و قراردادها را با استفاده از اثبات کار اجرا می کرد.

• در سال 2016، پس از اینکه هکرها از نقص قرارداد هوشمند DAO استفاده کردند و 50 میلیون دلار ETH را به سرقت بردند، جامعه تصمیم گرفت که شبکه یک هارد فورک برای حل چالش های امنیتی خود ایجاد کند.

• بلاک چین جدید، ایجاد شده در نتیجه فورک، اتریوم نامیده می شود. اتریوم در سال 2021 تکامل بزرگتری را آغاز کرد و در سال 2022 به الگوریتم اجماع اثبات سهام تغییر کرد. بلاک چین قدیمی اتریوم کلاسیک نام دارد.

تفاوت بین اتریوم 2.0 و اتریوم کلاسیک

اگر به دنبال ایجاد یک سبد رمزنگاری متعادل هستید ، احتمالاً می خواهید یکی را انتخاب کنید اما نه اتریوم و اتریوم کلاسیک. در حالی که شبکه‌های اتریوم 2.0 و اتریوم کلاسیک به توسعه‌دهندگان نرم‌افزار اجازه می‌دهند تا از قراردادهای هوشمند برای ساخت برنامه‌ها استفاده کنند، یکی از مزیت‌های اتریوم 2.0 این است که بازار و پایگاه کاربر بیشتری نسبت به اتریوم کلاسیک دارد. این ممکن است ETH را به طور کلی کمتر فرار کند. مطمئناً توکن نقدینگی بالاتری دارد و در صرافی ها محبوبیت بیشتری دارد.

ETH همچنین مورد استفاده اضافی سوخت یا گاز بودن برای برنامه های غیرمتمرکز (dApps) را دارد. بسیاری از توسعه دهندگان پروتکل های مالی غیرمتمرکز (DeFi) را در بالای اتریوم می سازند. برای استفاده از این نوع برنامه ها، کاربران به توکن های ETH نیاز دارند. گاهی اوقات ETH تنها توکنی است که کاربران می توانند با دیگر توکن های لازم برای شرکت در پلتفرم مبادله کنند. در مواقع دیگر، dAppها برای انجام برخی عملکردها به مقادیر کمی ETH نیاز دارند.

به عنوان مثال، Crypto Kitties یکی از اولین برنامه های بزرگ غیرمتمرکز یا dApps بود . این بازی به کاربران امکان خرید، فروش و تجارت گربه‌های مجازی را می‌داد که می‌توانستند با یکدیگر «پرورش» کنند و گربه‌های مجازی جدید و منحصربه‌فرد ایجاد کنند. برای شرکت در بازی، کاربران به توکن های ETH نیاز داشتند. اتریوم 2.0 همچنین پشتیبانی قوی تری از چیزی به نام Enterprise Ethereum Alliance دارد که بسیاری از شرکت های بزرگ را در میان اعضای خود به حساب می آورد.

اتریوم در مقابل اتریوم کلاسیک – تفاوت چیست؟

آیا می دانستید که اتریوم کلاسیک شکل اصلی اتریوم بود؟ با این حال، به دلیل اختلافات زیاد در جامعه اتریوم، این دو بلاک چین در نهایت از هم جدا شدند و یک فورک اتریوم در نهایت منجر به ایجاد اتریوم کلاسیک یا ETC و اتریوم یا اتریوم شد.

اگرچه دو شکل منحصر به فرد اتریوم با استفاده از یک کد ایجاد شده اند، اما در حال حاضر از نظر اکوسیستم توسعه دهندگان و پشتیبانی جامعه بسیار متفاوت هستند. ETH در مرکز امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و همچنین قراردادهای هوشمند قرار دارد، در حالی که ETC موارد استفاده کمتری دارد و متأسفانه، هدف حملات 51 درصدی در فضای کریپتو قرار گرفته است.

تفاوت های کلیدی: اتریوم کلاسیک و اتریوم

کد اتریوم و اتریوم کلاسیک یکسان است. این کد فقط به دو مسیر مختلف تقسیم می شود. با این حال، چگونگی تکامل این دو مسیر در طول زمان، ارزش سفته‌بازی دارایی‌های دیجیتال را به شدت تغییر داده است. اگرچه آن‌قدر که ما فکر می‌کنیم تفاوت‌های زیادی بین این دو وجود ندارد، اما در درجه اول به دلیل شباهت ذاتی آنها، این تعداد انگشت شماری از تفاوت‌ها هنوز هم بسیار مهم هستند که نمی‌توان آنها را نادیده گرفت.

مفاهیم و خلقت

ویتالیک بوترین، مهندس 19 ساله آن زمان، به دنبال وسواس او با بیت کوین و بلاک چین، مسئول ایجاد اتریوم بود. او قصد داشت از این فناوری نوآورانه برای ساخت سیستم ارز دیجیتال خود استفاده کند که به قراردادهای هوشمند و قراردادهای دیجیتال کمک می کند تا به شیوه ای کاملاً جدید عمل کنند و تراکنش ها را انجام دهند. او از محدودیت‌های دارایی اصلی ارز دیجیتال آگاه بود و سعی کرد در پروژه جدید خود به آنها بپردازد. Buterin برای قراردادهای ساده مانند معاملات املاک و مستغلات در نظر گرفته شده است که در قالب قراردادهای هوشمند نوشته شود، و همچنین کدهای پیچیده تر که تبادلات غیرمتمرکز و برنامه های کاربردی DeFi را تسهیل می کنند.

اگرچه اتریوم کلاسیک می تواند هر عملکردی را که اتریوم می تواند انجام دهد، جامعه توسعه تقریباً آن را رها کرده است. به عنوان مثال نمودار پالس مالی غیرمتمرکز، که یک مقدار کل قفل شده در ETH را نشان می دهد، یک تصویر بصری دقیق از این تمایل است. اتریوم کلاسیک هیچ DEX، DAPP، NFT یا هر چیز دیگری برای آن ساخته نشده است، و در نتیجه، این ارز دیجیتال در معرض حملات زیادی از سوی افراد نابکار قرار گرفته است.

معاملات و سرعت

هر دو سیستم به راحتی می توانند حدود 12 تا 15 تراکنش در ثانیه را انجام دهند، و مقدار هزینه گاز اتریوم پرداختی تعیین می کند که چقدر طول می کشد تا یک تراکنش به اتر برسد. به این معنی که سرعت تراکنش با هزینه افزایش می یابد. همراه با تراکنش‌های اتریوم، توکن‌های ERC-20 توسعه‌یافته بر روی پلتفرم نیز از شما می‌خواهند که ETH را خرج کنید، که با ایجاد توکن‌های بیشتر، دارایی را در تقاضای بالا نگه می‌دارد.

به‌روزرسانی ETH 2.0 برای بلاک چین اتریوم، چیزی که کاربران از سال 2020 پیش‌بینی می‌کردند، اتریوم و کاربران آن را قادر می‌سازد تا تراکنش‌های بیشتری در ثانیه انجام دهند. این به روز رسانی به توسعه دهندگان اتریوم اجازه می دهد تا روی بهبود سرعت تراکنش و مقیاس پذیری آن کار کنند.

تامین کل اتریوم

قیمت لحظه ای فعلی اتریوم 1711.85 دلار است، در حالی که کل حجم معامله شده در 24 ساعت به 17،603،572،710 دلار می رسد. حدود 122 میلیون سکه اتریوم در دنیای دیجیتال در گردش است. کاربران ETH که دارای مقدار قابل توجهی سکه های ETH هستند، همگی قصد دارند عرضه اتر را که در بازارهای رمزنگاری در گردش است کاهش دهند تا احتمالاً قیمت توکن های ETH را در طول زمان افزایش دهند.

هنگام مقایسه بیت کوین با اتریوم، یک تفاوت عمده که به نظر می رسد این است که برخلاف بیت کوین، کل عرضه اتریوم محدود نیست. جذاب ترین بخش در مورد داشتن توکن های ETH این است که اتر برای تقویت تراکنش های رمزنگاری مورد نیاز است.

بیشتر اتر سوزانده می شود تا استخراج، به این معنی که عرضه در حال کاهش است، که در نهایت با افزایش پذیرش کاربر و تراکنش ها، ارزش بیشتری را برای اتریوم به همراه خواهد داشت. این تغییرات، اتریوم را تبدیل به یک توکن رمزنگاری کاهش‌دهنده می‌کند که برای سرمایه‌گذاران جذاب است.

موارد استفاده و بازار هدف

هنگام ایجاد هر دوی این ارزهای دیجیتال، اهداف، برنامه‌ها و کاربران مورد نظر یکسان در نظر گرفته شد. از آنجایی که اتریوم کلاسیک برای سهم بازار و پایگاه کاربری مشابه با اتریوم رقابت می کند، اغلب به عنوان یک «حمله» به اتریوم در نظر گرفته می شود.

اما در واقع هیچ رقابتی وجود ندارد. ETC با شکاف بزرگی در فهرست ارزهای دیجیتال قرار دارد و هیچ برنامه مالی غیرمتمرکز یا NFT از آن پشتیبانی نمی کند. اتریوم تنها پشت سر بیت کوین، انقلاب ارزهای جایگزین را رهبری می کند. گرایش‌ها اغلب تغییر می‌کنند، اما با ETC و ETH، نسخه جدیدتر مطمئناً غالب باقی می‌ماند در حالی که نسخه اصلی همچنان در تاریخ ناپدید می‌شود.

برنده واضح

دلیلی وجود دارد که چرا بسیاری از مردم استفاده از اتریوم را دوست دارند. تقریباً تمام مزایایی که یک ارز دیجیتال ارائه می دهد را دارد. اکثر بازار ارزهای دیجیتال مبتنی بر قراردادهای هوشمند اتریوم است و از آنجایی که بیشتر توکن‌های دیگر برای استفاده از آنها به اتریوم وابسته هستند، تقاضا برای ETH تقریباً همیشه بالا است.

ناگفته نماند، کل بازار مالی غیرمتمرکز و NFT، که در ماه‌های اخیر از طریق ارزهای رمزنگاری شده گسترده شده‌اند، حول اتریوم متمرکز شده‌اند. از نظر ارزش کل بازار، اتریوم با ارزش ترین آلتکوین امروزی است که تنها بیت کوین از آن پیشی گرفته است.

اینکه آیا اتریوم کلاسیک حتی شایستگی جایگاه فعلی 20 خود را در لیست ارزهای دیجیتال بر اساس ارزش بازار داشته باشد، قابل بحث است. این توکن بیشتر یک چاله پول برای سرمایه گذاران بی تجربه ارزهای دیجیتال است که به اشتباه تصور می کنند اتریوم است. ETC یک ارز دیجیتال پرخطرتر از سایر ارزهای موجود در کلاس دارایی های در حال توسعه است که عمدتاً به دلیل تهدید مداوم هک یا حملات واقعی است.

افرادی که به دنبال ورود به دنیای کریپتو از طریق اتریوم هستند، باید از سرمایه گذاری در اتریوم کلاسیک خودداری کنند، زیرا سرمایه گذاری ریسک تری را به همراه دارد. با وجود اینکه اتریوم کلاسیک اول شد، اتریوم جدید (که امروزه اکثر مردم آن را می شناسند و از آن استفاده می کنند) تنها گزینه سودآور است زیرا پذیرش گسترده ای همراه با خرده فروشی و سرمایه گذاری نهادی قوی دارد.

تفاوت اتریوم و اتریوم کلاسیک چیست؟

اتریوم و اتریوم کلاسیک از بسیاری جهات مشابه هستند. هر دو ارز دیجیتال با قراردادهای هوشمند کار می کنند، از DApp (برنامه غیرمتمرکز) پشتیبانی می کنند و همچنین می توانید از کیف پول سرد یا گرم برای ذخیره آنها استفاده کنید. با این حال، تفاوت های زیادی بین آنها وجود دارد که به وضوح نشان می دهد که اینها اکوسیستم های جداگانه ای با اهداف و چشم انداز توسعه متفاوت هستند. جدول زیر تفاوت بین اتریوم و اتریوم کلاسیک را از نظر پارامترهای اصلی نشان می دهد.

مولفه های اتریوماتریوم کلاسیک
نماد معاملاتیETHو غیره
سال تاسیس 20152016
هدف کلی و قابلیت ها  توسعه DApp و پشتیبانی از قرارداد هوشمند  توسعه DApp و پشتیبانی از قرارداد هوشمند  
حداکثر عرضههیچ محدودیت دقیقی وجود ندارد، اما رشد به 4.5٪ در سال محدود می شود  230 میلیون
استاندارد معدناثبات سهاماثبات کار
سرعت شبکه 15-40 تراکنش در ثانیه 12-19 تراکنش در ثانیه
پاداش معدن  هزینه معامله  هزینه معامله  
میانگین هزینه تراکنش  ~ 0.75 دلار آمریکا~ 0.008 USD
بازار230 میلیارد تومان~ 3 میلیارد تومان
انجمن~ 3000 DAaps~50 DAaps
امنیتهیچ حمله هکری موفق “51٪” وجود ندارد. مواردی از تراکم شبکه وجود دارد. چندین حمله هکر موفق “51٪”.

سوالات متداول اتریوم در مقابل اتریوم کلاسیک

تفاوت بین اتریوم و اتریوم کلاسیک چیست؟

اتریوم کلاسیک تقریباً تمام ویژگی‌های اکوسیستم اصلی اتریوم را مانند سال 2016 قبل از هک DAO حفظ کرده است. اتریوم اصلی خود از تقسیم بلاک چین جان سالم به در برد و در حال حاضر شاخه جداگانه ای از بلاک چین است. سیستم اتریوم به تکامل خود ادامه می دهد. در سال 2022، شبکه از PoW به PoS اجماع تغییر کرد. اتریوم همچنین با قیمت بالاتر، هزینه تراکنش و سرعت بلاک چین متمایز می شود. علاوه بر این، اتریوم توسط یک جامعه قدرتمند و زیرساخت توسعه یافته پشتیبانی می شود.

اتریوم کلاسیک چگونه نامیده می شود؟

پس از فورک شبکه، اتریوم تیک اصلی بازار ETH را حفظ کرد. و Ethereum Classic یک مورد جدید به نام ETC دریافت کرد. در جامعه کریپتو، کلاسیک نیز نامیده می شود.

آیا اتریوم کلاسیک آینده ای دارد؟

اتریوم کلاسیک به سختی یک سرمایه گذاری بلند مدت خوب است. اتریوم به طور فعال در حال توسعه است. بلاک چین آن در بین سایر سیستم های مدرن تر رقابتی باقی می ماند. هدف اصلی انجمن کلاسیک اتریوم حفظ زنجیره اصلی است که هر سال منسوخ می شود. چشم انداز بلند مدت اتریوم کلاسیک نسبتا مبهم است.

آیا قیمت کلاسیک اتریوم از اتریوم تبعیت می کند؟

در ابتدا، یک همبستگی قوی ETH/ETC وجود داشت. با این حال، در طول زمان تفاوت های بیشتری بین این دو سیستم وجود داشته است. این بدان معناست که عوامل بیشتری بر قیمت توکن ها تأثیر می گذارد. اکنون دیگر نمی توان گفت که قیمت اتریوم کلاسیک همیشه از نمودار اتریوم پیروی می کند.

منظور از اتریوم کلاسیک چیست؟

اتریوم کلاسیک به دلیل مخالفت برخی از نمایندگان جامعه اتریوم برای انجام هارد فورک (همانطور که ویتالیک بوترین می خواست) ظاهر شد. آنها نمی خواستند هیچ تغییری در شبکه بلاک چین ایجاد کنند. بنابراین، اتریوم کلاسیک پروژه‌ای از ایده‌آل‌های رمزپایه است که با وجود کاستی‌های سیستم، تلاش می‌کنند تا مفهوم اصلی اتریوم مدل ۲۰۱۶ را حفظ کنند.

آیا باید اتریوم کلاسیک بخرم؟

در حال حاضر، اتریوم کلاسیک در بازار نسبتاً پایدار است و چشم اندازهای رشد دارد. با این حال، مفهوم اتریوم “غیرقابل تغییر” هر سال کمتر و کمتر مرتبط می شود. بنابراین، Ethereum Classic در حال از دست دادن محبوبیت و ارزش خود است.

قیمت ETH Classic چقدر می تواند رشد کند؟

در تئوری، رشد قیمت اتریوم کلاسیک محدود نیست. با سرمایه خوب و تقاضای زیاد برای سکه، قیمت ها می توانند سر به فلک بکشند. با این حال، در عمل، ETC به سختی در قیمت به شدت افزایش خواهد یافت.

قیمت اتریوم کلاسیک در 5 سال چقدر خواهد بود؟

قیمت اتریوم کلاسیک در 5 سال تا حد زیادی به وضعیت بازار ارزهای دیجیتال به طور کلی بستگی دارد. با این حال، کاستی های سیستم ETC در حال حاضر بسیاری از سرمایه گذاران را مجبور به امتناع از سرمایه گذاری کرده است. این روند فقط با گذشت زمان بدتر می شود. انتظار می‌رود که تقاضای بازار برای ETC و همچنین ارزش دارایی در طول زمان کاهش یابد.

چرا اتریوم کلاسیک اینقدر ارزان است؟

مشکل اصلی Ethereum Classic سطح پایین امنیت آن در مقایسه با ETH است. ETC از جامعه توسعه دهندگان پشتیبانی مانند ETH که به اتریوم کمک می کند تا بازار رو به رشد برنامه های رمزنگاری را تسخیر کند، ندارد. هر دوی این عوامل تأثیر منفی بر تقاضا و نرخ ETC دارند.

آیا کسی از اتریوم کلاسیک استفاده می کند؟

هنوز سرمایه‌گذاران زیادی در حوزه ارزهای دیجیتال وجود دارند که از مفهوم محافظه کارانه Ethereum Classic حمایت می‌کنند. بنابراین، در میان مدت، جامعه ارزهای دیجیتال به استفاده فعال از این نوع اتریوم ادامه خواهد داد.

چرا Ethereum Classic در حال سقوط است؟

اتریوم کلاسیک، مانند سایر آلتکوین ها، به طور کلی به وضعیت بازار ارزهای دیجیتال بسیار وابسته است. هیچ یک از سیستم های اصلی در بازار در حال سقوط رشد نشان ندادند. یکی دیگر از دلایل کاهش ارزش سکه، کاستی های آشکار سیستم Ethereum Classic است که سرمایه گذاران را دفع می کند.

ETC یا ETH کدام بهتر است؟

هنگام انتخاب بین ETC و ETH، باید اهداف و افق سرمایه گذاری خود را تعیین کنید. برای سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت تا میان‌مدت، Ethereum Classic گزینه خوبی است و در برخی موارد حتی از ETH پیشرفته‌تر، برای مثال، از نظر نرخ رشد، بهتر عمل می‌کند. با این حال، برای سرمایه گذاری های بلندمدت، اتریوم به سرعت در حال توسعه یک دارایی امیدوارکننده تری در نظر گرفته می شود.

1 ETH چقدر است؟

از امروز، 12.10.2023، یک توکن اتریوم 1545.17 دلار است.

چه کسی Ethereum Classic را ایجاد کرد؟

Ethereum Classic توسط Vitalik Buterin توسعه یافته است. با این حال، پس از هارد فورک، سازنده از شاخه بلاک چین اصلی پشتیبانی نکرد و توسعه آن توسط توسعه دهندگانی انجام می شود که با هارد فورک موافق نبودند. در میان کسانی که از بلاک چین کلاسیک اتریوم پشتیبانی می کنند، مرسوم است که چهار تیم، ETC Dev Team، Ethereum Commonwealth، IOHK Grothendiek و EthCore را مشخص کنید.

چند سکه ETC وجود دارد؟

در حال حاضر حدود 140 میلیون ETC در گردش است. در دسامبر 2017، اعضای اکوسیستم کلاسیک اتریوم به محدود کردن حداکثر عرضه به 210.7 میلیون توکن رأی دادند. پس از رسیدن به این آستانه، سیستم به سمت مدل اقتصادی تورم زدایی حرکت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *