وبلاگ

فایل کوین چیست؟

fail-coin-chist-ak-01

فایل کوین چیست؟ یک شبکه همتا به همتا است که به کاربران اجازه می‌دهد فایل‌ها را با استفاده از بلاک چین Filecoin در اینترنت ذخیره کنند، که هر تراکنش را با یک واحد ذخیره‌سازی ثبت می‌کند. انگیزه های اقتصادی داخلی Filecoin تضمین می کند که هر فایل به طور قابل اعتماد و دقیق ذخیره می شود تا کاربران نگران از دست دادن داده های بارگذاری شده خود نباشند. مقدار فضای ذخیره‌سازی موجود و قیمت داده‌های ذخیره‌شده توسط بازار آزاد کنترل می‌شود و داده‌های انحصاری، با ارزش یا محبوب‌تر و دارای حق بیمه بالاتری هستند.

ارز دیجیتال بومی شبکه، FIL، یک توکن ERC-20 نیست، زیرا Filecoin از فناوری بلاک چین خود برای مدیریت شبکه استفاده می کند. Filecoin باید از توکن خود استفاده کند زیرا اجماع خود را اجرا می کند، که مشارکت کنندگان شبکه را تشویق می کند تا بهترین خدمات را ارائه دهند.

فایل کوین چگونه کار می کند؟ 

Filecoin یک شبکه همتا به همتای غیرمتمرکز برای ذخیره سازی داده است که بر اساس پروتکل سیستم فایل بین سیاره ای (IPFS) ساخته شده است. زمانی که کاربر می خواهد از Filecoin برای ذخیره داده های شخصی خود استفاده کند، استخراج کنندگان ذخیره سازی را در شبکه انتخاب می کند و به آنها به صورت FIL برای میزبانی فایل های خود پرداخت می کند. دستگاه ماینرکامپیوترهایی هستند که مسئول ذخیره فایل های کاربران هستند و نقش مهمی در امنیت شبکه Filecoin دارند.

به دلیل ماهیت غیرمتمرکز Filecoin، فایل‌ها را می‌توان به صورت غیرقابل اعتماد در شبکه همتا به همتا ذخیره کرد. کاربران می‌توانند از میان استخراج‌کننده‌های مختلف Filecoin بر اساس هزینه، افزونگی و سرعت خود انتخاب کنند، که تضمین می‌کند هر کاربر گزینه ذخیره‌سازی را دارد که به بهترین وجه با نیازهای داده‌اش مطابقت دارد.

Filecoin همچنین می تواند با برنامه های غیرمتمرکز (dApps) یکپارچه شود، که سپس می تواند داده ها را با هر ماینر در شبکه Filecoin ذخیره کند. ماینرها این انواع مختلف “معاملات” را برای کاربران اجرا می کنند و در عین حال برای مشارکت آنها هزینه دریافت می کنند. هر 30 ثانیه یک بلوک جدید به زنجیره اضافه می شود و ماینرها پاداش های FIL خود را دریافت می کنند.

هنگامی که کاربر می خواهد تأیید کند که داده های ارسالی او به درستی ذخیره شده است، می تواند مدارک موجود در بلاک چین را بررسی کند. اثبات ها، مسائل ریاضی رمزنگاری قابل تأیید عمومی هستند که به طور منظم و خودکار توسط استخراج کنندگان در شبکه Filecoin ارسال می شوند.

Filecoin از Proof of Replication (PoRep) استفاده می‌کند که نشان می‌دهد یک ماینر تمام داده‌ها را دریافت کرده و آن‌ها را در مقایسه با سایر ماینرها به‌طور منحصربه‌فرد کدگذاری کرده است. این بدان معناست که دو معامله برای یک داده از دیسک های مختلف استفاده می کنند.

استفاده از PoRep تضمین‌های بی‌اعتماد و دارای مهر زمانی را برای دریافت داده‌ها فراهم می‌کند. سپس ماینر از Proof of Spacetime (PoSt) استفاده می کند، که به استخراج کنندگان تصادفی نیاز دارد تا ذخیره سازی قسمت های تصادفی داده ها را تأیید کنند. این ثابت می‌کند که داده‌ها هنوز به طور ایمن برای مدت زمان معامله ذخیره می‌شوند.

بنیانگذاران Filecoin چه کسانی هستند؟ 

Filecoin توسط Protocol Labs، شرکت پشتیبان IPFS، libp2p، IPLD، Multiformats، و Testground ایجاد شد و یک عرضه اولیه سکه (ICO) را در سال 2017 برگزار کرد. قیمت هر FIL در ICO 1.30 دلار بود. ICO Filecoin یکی از بزرگترین فروش های توکن در تاریخ بود که ۲۵۷ میلیون دلار جمع آوری کرد. 186 میلیون دلار بودجه توسط آزمایشگاه پروتکل در یک ساعت اول جمع آوری شد.

با این حال، ICO فقط برای سرمایه گذاران معتبر که توسط مقررات ایالات متحده تعریف شده بود، باز بود. آزمایشگاه پروتکل توکن های FIL را با استفاده از SAFT (توافق نامه ساده برای توکن های آینده) به سرمایه گذاران فروخت.

سرمایه گذاران در هنگام راه اندازی توکن های خود را در بلوک پیدایش شبکه Filecoin دریافت کردند، مگر اینکه بخواهند توکن های خود را واگذار کنند. توکن‌های اختصاصی بر اساس مدت زمانی که توکن‌های خود را قفل کرده‌اند، در خرید اولیه‌شان تخفیف دریافت می‌کنند.

30 درصد از FIL در بلوک پیدایش ایجاد و پرداخت شد که 15 درصد آن به تیم توسعه برای حمایت از رشد پروژه و 10 درصد به سرمایه گذاران ICO اختصاص یافت. 5 درصد دیگر برای بنیاد Filecoin محفوظ بود. 70 درصد از عرضه طی 16 سال آینده در قالب پاداش بلوک بین گره ها توزیع می شود.

چه چیزی Filecoin را منحصر به فرد می کند؟

سیستم‌های ذخیره‌سازی به افراد اجازه می‌دهند تا حافظ داده‌های خود باشند، اما معمولاً بسیار متمرکز هستند. Filecoin (FIL) به کاربران اجازه می دهد تا داده های خود را در یک شبکه همتا به همتا غیرمتمرکز ذخیره کنند و آن را در برابر سانسور، قطعی برق و هکرها مقاوم تر کند. Filecoin همچنین از فناوری منحصر به فرد بلاک چین خود برای ارائه مشوق هایی استفاده می کند که مشارکت را تشویق می کند و به بازیگران صادق پاداش می دهد.

یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد Filecoin معماری آن است. Filecoin از یک راه حل گره دوگانه استفاده می کند در حالی که بیشتر شبکه ها فقط با یک نوع گره کار می کنند. از گره های ذخیره سازی برای ذخیره داده ها در شبکه استفاده می شود.

Filecoin به کاربران متوسط ​​انگیزه می دهد تا از تمرکززدایی اطمینان حاصل کنند. گره های بازیابی نیز در شبکه Filecoin استفاده می شوند. گره های بازیابی باید در نزدیکی گره های ذخیره سازی در شبکه قرار داشته باشند، پهنای باند بالا و تأخیر کم داشته باشند. گره‌های بازیابی زمانی پول دریافت می‌کنند که سریع‌ترین مکان را برای یافتن و بازیابی فایل برای کاربر داشته باشند.

Filecoin همچنین یک مدل تجاری منحصر به فرد را برای مشتریان خود ارائه می دهد. آپلودکنندگان و میزبان‌ها می‌توانند در مناقصه در بازار آزاد شرکت کنند که قیمت ارگانیک رقابتی را به همراه دارد که منعکس‌کننده شرایط فعلی بازار و در دسترس بودن فضای ذخیره‌سازی است. شرکت کنندگان در بازار Filecoin تشویق می شوند تا ذخیره سازی را در طول زمان ارزان تر کنند.

چه چیزی به فایل کوین ارزش می دهد؟

Filecoin یکی از اولین توکن هایی بود که به طور قانونی و مناسب در چارچوب قانون اوراق بهادار ایالات متحده راه اندازی شد. این امر چندین سرمایه گذار بزرگ مانند Sequoia Capital و Union Square Ventures را به خود جذب کرد که باعث شد این پروژه برای سایر سرمایه گذاران جذاب تر و همچنین به دلیل تخصیص توکن های بزرگ با دوره های سرمایه گذاری طولانی از یک سال تا سه سال قابل اعتمادتر باشد.

Filecoin همچنین توسط Protocol Labs ایجاد شد، یک شرکت محبوب که به دلیل ساخت پروتکل های منبع باز قابل اعتماد مانند IPFS شناخته شده است. تجربه قبلی و شناخت برند آنها را به گزینه ای محبوب برای سرمایه گذاران متمایل به فناوری سوداگرانه تبدیل کرد.

نقش توکن FIL نگهداری و راه اندازی شبکه Filecoin است. کاربران با شرکت در فعالیت‌های مختلف در شبکه Filecoin، عمدتاً با مشارکت در بازار داده، ارزش خود را درک می‌کنند. FIL دارندگان خود را قادر می سازد از شبکه همتا به همتای Filecoin استفاده کنند، در بازار داده تراکنش انجام دهند و گره های ذخیره سازی یا بازیابی را اجرا کنند.

چند سکه فایل کوین در گردش است؟

Filecoin (FIL) در حال حاضر دارای 69,832,523 توکن FIL در گردش است و حداکثر 2 میلیارد توکن FIL تا کنون ایجاد خواهد شد. این عرضه هرگز افزایش نمی‌یابد، اما پتانسیل کاهش دارد زیرا رفتار بد در شبکه Filecoin با جریمه‌ای کاهش می‌یابد.

این بدان معناست که اگر یک شرکت‌کننده شبکه بدرفتاری کند، بخشی از وثیقه FIL یا پاداش‌های بالقوه FIL می‌تواند مصادره و سوزانده شود. توکن های FIL را می توان در بازار ثانویه خریداری کرد. FIL همچنین می تواند از طریق مشارکت در سیستم گره دوگانه Filecoin به دست آید. Filecoin در سال 2017 دارای یک ICO با انتشار شبکه اصلی در 15 اکتبر 2020 بود. 30٪ از کل عرضه در بلوک پیدایش پرداخت شد.

Filecoin چگونه امن است؟

Filecoin به شرکت کنندگان صادق و فعال نیاز دارد تا اطمینان حاصل شود که کاربران داده های به موقع و دقیق دریافت می کنند. به منظور جلوگیری از عوامل مخرب یا گره های تنبل، Filecoin چندین ویژگی را برای افزایش امنیت و مشارکت در شبکه پیاده سازی کرده است.

Filecoin به وثیقه اولیه از کاربرانی که می خواهند در شبکه شرکت کنند نیاز دارد. جوایز بلوک نیز مشمول دوره‌های انتساب هستند. جوایز بلوک اختصاصی تضمین می کند که کاربران به اندازه کافی در اطراف خواهند ماند تا به تعهدات خود عمل کنند. 

ماینرها همچنین ملزم به ارسال PoReps هستند که تضمین می کند همه داده ها دقیق هستند. Filecoin اولویت را برای خدمت به مشتریان “تأیید شده” قرار می دهد. با نگه داشتن لیست فعال ماینرها و لیست تایید شده کسب و کارها، کاربران می توانند به صورت ایمن و هر دفعه که دوست دارند تراکنش انجام دهند. توضیح دقیق PoRep را می توانید در وایت پیپر رسمی Filecoin بخوانید.

نحوه استفاده از فایل کوین

برای اینکه کاربران به راحتی در شبکه Filecoin (FIL) شرکت کنند و داده ها را ذخیره یا خریداری کنند، باید از Slate یا Lotus استفاده کنند. Slate یک سیستم ذخیره سازی منبع باز است که بر روی Filecoin ساخته شده است.

رابط کاربری گرافیکی آسان برای استفاده را فراهم می کند در حالی که Lotus مشتری یا نرم افزار رسمی برای گره ها در شبکه Filecoin است. کاربرانی که می خواهند یک گره لوتوس را برای تعامل مستقیم با بلاک چین Filecoin اجرا کنند، می توانند به اسناد رسمی مراجعه کنند.

فایل کوین چیست؟ ویژگی های کلیدی Filecoin و مزایای استفاده از فایل کوین

علاوه بر مزایای متمایز، Filecoin طیف وسیعی از مزیت ها را نسبت به ارائه دهندگان ذخیره سازی ابری سنتی ارائه می دهد. برای شروع با دومی، معماری غیرمتمرکز اجازه می دهد تا داده ها در سراسر یک شبکه جهانی از گره ها توزیع شوند، که خطر از دست رفتن داده ها را کاهش می دهد و حریم خصوصی را افزایش می دهد. مکانیسم های اجماع شبکه ذخیره سازی و بازیابی ایمن داده ها را تضمین می کند و یکپارچگی فایل های ذخیره شده را همیشه حفظ می کند.  

این برخلاف ارائه‌دهندگان ذخیره‌سازی ابری سنتی است که به سرورهای متمرکزی متکی هستند که می‌توانند در برابر نقض‌های امنیتی، قطع‌ها و اقدامات انحصاری آسیب‌پذیر باشند. مهم‌تر از همه، در پرتو Web3 ، قطعی‌ها در پلت‌فرم‌های Web3 (محور) اعتماد و رضایت کاربر را تضعیف می‌کنند و ممکن است ادعاهای قانونی را  به همراه داشته باشند.

علاوه بر این، مدل مشارکت انگیزشی فایل کوین کاربران را تشویق می‌کند تا در ازای توکن‌های FIL، ظرفیت ذخیره‌سازی استفاده‌نشده خود را به شبکه کمک کنند. این رویکرد به رشد شبکه انگیزه می دهد که منجر به افزایش ظرفیت ذخیره سازی و قیمت های بسیار رقابتی ذخیره سازی می شود.

به عنوان یک راه حل نسبتا جدید برای ذخیره سازی داده ها، ممکن است تعجب کنید که آیا Filecoin ایمن است یا خیر. به طور طبیعی، انتخاب دقیق ارائه دهندگان ذخیره سازی با در نظر گرفتن عواملی مانند شهرت، قابلیت اطمینان و موقعیت جغرافیایی بسیار مهم است. مهمتر از همه، ذخیره سازی متمرکز مقرون به صرفه است و مدیریت آن آسان است، اما در برابر حملات سایبری و نقض داده ها آسیب پذیر است. 

از سوی دیگر، Filecoin ماهیت غیرمتمرکز و مکانیزم‌های اجماع قوی را برای اطمینان از امنیت بالا برای داده‌های ذخیره شده ارائه می‌دهد. علاوه بر این، مقیاس‌پذیری Filecoin یکی دیگر از مزیت‌های کلیدی است، زیرا شبکه طراحی شده است تا با پیوستن کاربران بیشتر به اکوسیستم، رشد ارگانیکی داشته باشد. این تضمین می کند که ظرفیت ذخیره سازی حتی با افزایش تقاضا در دسترس باقی می ماند

نحوه انتخاب کیف پول Filecoin.

نوع کیف پول Filecoin (FIL) که انتخاب می‌کنید احتمالاً به این بستگی دارد که می‌خواهید از آن برای چه استفاده کنید و چقدر باید ذخیره کنید. کیف پول سخت افزاری یا کیف پول سرد امن ترین گزینه را با ذخیره سازی و پشتیبان گیری آفلاین فراهم می کند.

هر دو کیف پول سخت افزاری Ledger و Trezor راه حل های ذخیره سازی FIL را ارائه می دهند. کیف پول‌های سخت‌افزاری می‌توانند کمی بیشتر منحنی یادگیری را در بر گیرند و گزینه گران‌تری هستند. به این ترتیب، آنها ممکن است برای ذخیره مقادیر بیشتری از FIL برای کاربران با تجربه تر مناسب تر باشند.

کیف پول های نرم افزاری گزینه دیگری را ارائه می دهند و استفاده از آنها رایگان و آسان است. آنها برای دانلود به عنوان برنامه های گوشی هوشمند یا دسکتاپ در دسترس هستند و می توانند حافظ یا غیر حضانت باشند. با کیف‌پول‌های نگهبانی، کلیدهای خصوصی توسط ارائه‌دهنده خدمات از طرف شما مدیریت و پشتیبان‌گیری می‌شوند.

کیف پول‌های غیرقانونی از عناصر امن در دستگاه شما برای ذخیره کلیدهای خصوصی استفاده می‌کنند. اگرچه راحت هستند، اما امنیت کمتری نسبت به کیف پول های سخت افزاری دارند و ممکن است برای مقادیر کمتر Filecoin (FIL) یا بیشتر کاربران مبتدی مناسب تر باشند. کیف پول های آنلاین یا کیف پول های وب نیز رایگان و آسان برای استفاده هستند و از چندین دستگاه با استفاده از یک مرورگر وب قابل دسترسی هستند.

با این حال، آن‌ها کیف‌پول‌های داغ محسوب می‌شوند و می‌توانند از امنیت کمتری نسبت به جایگزین‌های سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری برخوردار باشند. از آنجایی که احتمالاً به پلتفرم برای مدیریت FIL خود اعتماد دارید، باید یک سرویس معتبر با سابقه در زمینه امنیت و نگهداری را انتخاب کنید. به این ترتیب، آنها برای نگهداری مقادیر کمتر یا برای معامله گران با تجربه بیشتر مناسب هستند.

Kriptomat یک راه حل امن برای ذخیره سازی ارائه می دهد که به شما امکان می دهد توکن های Filecoin (FIL) خود را بدون هیچ زحمتی ذخیره و مبادله کنید. ذخیره سازی FIL خود با Kriptomat امنیت در سطح سازمانی و عملکرد کاربر پسند را برای شما فراهم می کند. فروش و خرید FIL، یا مبادله آنها با هر ارز دیجیتال دیگر، تنها در لحظاتی انجام می شود که پلتفرم امن ما را به عنوان راه حل ذخیره سازی خود انتخاب می کنید.

کدام کیف پول ها از فایل کوین پشتیبانی می کنند؟

اگرچه بسیاری از صرافی‌ها به‌عنوان گزینه‌های کاملاً منطقی برای سرمایه‌گذاران برای نگهداری FIL خود عمل می‌کنند، کیف پول‌های متعددی از آدرس‌های Filecoin پشتیبانی می‌کنند و ارسال و دریافت FIL را آسان می‌کنند.

کیف‌پول‌هایی مانند Achain، Freewallet، Carbon Wallet و BitGo می‌توانند آدرس‌های Filecoin را برای پشتیبانی بهتر از دارندگان FIL در هنگام خرج کردن و دریافت سکه‌های خود ایجاد کنند.

سوالات متداول فایل کوین.

آیا Filecoin رقیب Storj است؟

آره. هر دو پلتفرم بازارهای داده را ارائه می دهند و به دنبال این هستند که رهبران غیرمتمرکز در ذخیره سازی داده برای کاربران مختلف باشند. با این حال، Storj مدت طولانی تری وجود داشته است و برای خدمت مستقیم به توسعه دهندگان خط مقدم طراحی شده است، در حالی که Filecoin در حال طراحی یک زیرساخت بلاک چین است و کمی غیرمتمرکزتر است.

آیا ذخیره سازی Filecoin ارزان تر از خدمات Cloud متمرکز است؟

بسیاری از ماینرهای مختلف در شبکه Filecoin وجود دارند که قیمت‌های متفاوتی را ارائه می‌دهند، که بازاری بیش از حد رقابتی ایجاد می‌کند. موانع کم شبکه برای ورود و مدل بدون مجوز Filecoin می‌تواند عملکردها را کارآمدتر کند، بنابراین ذخیره‌سازی اغلب ارزان‌تر از پیشنهادات با قیمت ثابت ارائه‌دهندگان متمرکز است.

نحوه خرید فایل کوین (FIL)

خرید FIL به آسانی بازدید از صفحه نحوه خرید Filecoin در Kriptomat و انتخاب روش پرداخت دلخواه است.

نحوه فروش فایل کوین

اگر از قبل مالک FIL هستید و آن را در کیف پول صرافی کریپتومات نگه می دارید، می توانید به راحتی با پیمایش در رابط و انتخاب گزینه پرداخت مورد نظر خود، سکه های FIL را بفروشید.

قیمت فایل کوین

عوامل متعددی بر قیمت Filecoin و ارزش بازار تأثیر می‌گذارند، از جمله جریان‌های ورودی و خروجی مبادلات، احساسات، تحولات فنی و اساسی، چرخه اخبار و محیط کلی اقتصادی.

قیمت FIL در هر لحظه با خرید و فروش تجمعی میلیون ها شرکت کننده در سراسر جهان تعیین می شود. می‌توانید با استفاده از صرافی‌های رمزنگاری مانند کریپتومات یا یکی از بسیاری از خدمات مختلف ردیابی ارزهای دیجیتال، از آخرین قیمت‌ها و اخبار به‌روز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *