وبلاگ

ارز هلیوم چیست؟

arz-helum=chist-ak-01

ارز هلیوم چیست؟ یک شبکه مبتنی بر بلاک چین است که دستگاه های اینترنت اشیا را به هم متصل می کند. فن آوری هلیوم ارتباط بین دستگاه ها را امکان پذیر می کند، در حالی که سیستم داده ها را در سراسر گره های شبکه ارسال می کند. گره هایی که شبکه را تشکیل می دهند در سیستم هلیوم به عنوان Hotspots شناخته می شوند.

Hotspot ها پوشش شبکه عمومی را ارائه می دهند و به LoRaWAN متکی هستند. LoRaWAN یک پروتکل لایه کنترل دسترسی رسانه است که دارای یک جزء ابری است که پلتفرم هایی مانند هلیوم می توانند به آن متصل شوند. هلیوم یکی از بزرگترین شبکه های LoRaWAN با بیش از 25000 هات اسپات است که به عنوان گره در شبکه عمل می کنند. هات اسپات ها قدرت LoRaWAN و دستگاه ماینر مبتنی بر فناوری بلاک چین را ترکیب می کنند. 

هلیوم همچنین “شبکه مردمی” نامیده می شود و قصد دارد یک اینترنت اشیا کارآمد و کاربردی برای آینده آماده کند و در عین حال به همه مسائل و راه حل های ناکافی بپردازد. یکی از بزرگترین مشکلات در بخش اینترنت اشیا، حفظ حریم خصوصی هاب های محبوب اینترنت اشیا، مانند گوگل یا آمازون است. به لطف تمرکززدایی و فناوری بلاک چین که برای ساخت هلیوم استفاده می شود، به زودی حفظ حریم خصوصی در ارتباط با اتصال دستگاه ها به اینترنت اشیا نگران کننده نخواهد بود.

هلیوم چگونه کار می کند؟

هدف هلیوم ایجاد یک شبکه قابل اعتماد، غیرمتمرکز و جهانی برای دستگاه های IoT است که به جامعه دارندگان HNT متکی است. شبکه از گره ها تشکیل شده است، یعنی Hotspot هایی که توسط اپراتورهای گره که در واقع دارندگان HNT هستند، اجرا می شوند. با میزبانی هات اسپات ها و مدیریت گره ها، کاربران برای مشارکت در عملکرد شبکه تشویق می شوند.

WiFi در حال حاضر از دستگاه های IoT پشتیبانی می کند. با این حال، پشتیبانی از دستگاه‌های مختلف تا حد امکان نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی را به همراه دارد. هلیوم این مشکل را با استفاده از یک معماری غیرمتمرکز و مکانیزم اجماع حل می کند که در مقایسه با اتصال WiFi با اینترنت اشیا، پوشش 200 برابری شبکه را بیشتر می کند.

مکانیزم اجماع که شبکه بر روی آن اجرا می شود به عنوان اثبات پوشش شناخته می شود و همچنین مسئول توزیع پاداش به دارندگان HNT و اپراتورهای گره است. کاربران برای راه اندازی هات اسپات ها باید یک دستگاه استخراج از وب سایت هلیوم خریداری کنند. ماینرها با اتصال به شبکه فرکانس‌های رادیویی تولید می‌کنند، در حالی که مکانیسم اثبات پوشش، مکان‌های Hotspot را تأیید می‌کند. شرکت کنندگان در شبکه می توانند یکی از سه نقش حیاتی برای عملکرد شبکه داشته باشند: چالشگر، فرستنده و شاهد. جوایز توزیع شده از طریق سیستم نیز به نقش در شبکه Hotspot بستگی دارد.

بنیانگذاران هلیوم چه کسانی هستند؟ (تاریخچه هلیوم)

هلیوم در سال 2013، تنها چند سال پس از آغاز به کار بیت کوین، ارز دیجیتال اصلی، تاسیس شد. هلیوم تحت شرکت Helium, Inc. راه اندازی شد تا اولین شبکه بی سیم همتا به همتا با ظرفیت اتصال دستگاه های مختلف و تشکیل اینترنت اشیا باشد که هر کسی می تواند در سطح جهانی از آن استفاده کند.

هلیوم توسط امیر حلیم، شان کری و شاون فانینگ تأسیس شد. این پروژه بیش از 53 میلیون دلار در چهار دور بودجه جداگانه از سال 2015 تا 2019 جمع‌آوری کرد. این شبکه در نهایت در سال 2019 فعال شد و قصد داشت مشکلات رایج در بخش اینترنت اشیا مانند حریم خصوصی را حل کند.

چه چیزی هلیوم را منحصر به فرد می کند؟

هلیوم یکی از پروژه های بلاک چین نادری است که با اینترنت اشیا سر و کار دارد، به غیر از IOTA (MIOTA) که از فناوری به اصطلاح “بلاک بدون بلوک” و شبکه Tangle برای اتصال دستگاه ها به اینترنت اشیا استفاده می کند. منحصربه‌فرد بودن هلیوم به عنوان پروژه‌ای متمرکز بر بهبود اینترنت اشیا در مکانیسم اثبات پوشش ذکر شده است.

PoC مکانیزم منحصر به فردی است که مخصوصاً برای شبکه هلیوم ایجاد شده است. مکانیسم اجماع مبتنی بر پروتکل HoneyBadger Byzantine Fault Tolerance است و به گره‌های شبکه اجازه می‌دهد حتی زمانی که نرخ‌های اتصال متفاوت است به توافق برسند. به غیر از استفاده از توکن بومی HNT، هلیوم از توکن دیگری استفاده می‌کند که قابل مبادله نیست و کاربران می‌توانند از آن برای پرداخت هزینه‌های تراکنش استفاده کنند – اعتبار داده‌ها.

arz-helum-chist-ak-02

چه چیزی به هلیوم ارزش می دهد؟

ارزش هلیوم با کاربرد، ظرفیت فنی، مرتبط بودن پروژه و فناوری آن تعیین می شود. ارزش ذاتی هلیم بیشتر از طریق منشور کاربرد و فناوری آن مشاهده می شود. با این حال، ارزش ذاتی و ارزش بازار HNT اغلب با هم منطبق نیستند، بیشتر به دلیل نوسانات در بازار ارزهای دیجیتال.

ارزش بازار هلیوم بسته به عوامل مختلف می تواند از لحظه ای به لحظه دیگر بسیار متفاوت باشد. ارزش بازار HNT نیز در معرض نوسانات در بازار و در مواقعی تغییر روند غیرقابل پیش بینی است، به همین دلیل است که ارزش واقعی پروژه اغلب با قیمت بازار HNT متفاوت است.

چند سکه هلیوم (HNT) در گردش وجود دارد؟

در حال حاضر 143,934,821 HNT از مجموع 223,000,000 HNT HNT در گردش است . هلیوم دارای حداکثر عرضه محدود است، در حالی که هیچ یک از توکن های HNT از قبل استخراج نشده اند. اگرچه HNT جدید برای پاداش دادن به هات‌اسپات استخراج می‌شود، اما در مقابل HNT که برای تولید اعتبار داده در مدل توکن Burn-and-Mint Equilibrium سوزانده می‌شود، متعادل می‌شود.

نرخ تورم در طول زمان کاهش می یابد و تضمین می کند که کل عرضه هرگز از 223 میلیون تجاوز نکند. تعداد سکه های هلیوم (HNT) ضرب در قیمت فعلی هلیوم در بازار برابر با ارزش بازار است. ارزش بازار رتبه HNT را در مقایسه با سایر ارزهای رمزنگاری شده در بازار مشخص می کند و همچنین سهم بازار و تسلط آن را تعیین می کند.

سایر اطلاعات فنی

شبکه هلیوم بر اساس یک مکانیسم اجماع منحصر به فرد است که به ویژه برای پروتکل هلیوم توسعه یافته است. برای درج عملکرد و تمرکززدایی در زیرساخت شبکه، مکانیسم اجماع اثبات پوشش از سه نوع مختلف Hotspot پشتیبانی می کند که عبارتند از Challenger، Transmitter و Witnesses.

چالش‌کنندگان برای اعتبارسنجی فرکانس‌های رادیویی چالش‌هایی را در شبکه ایجاد می‌کنند که هر 240 بلوک یک بار اتفاق می‌افتد. سپس چالش را به گره‌های فرستنده می‌فرستند، که سپس به گره‌های Witness در نزدیکی گره فرستنده نیاز دارند تا اعتبار چالش را تأیید کنند. شرکت‌کنندگان شبکه همچنین می‌توانند با ساخت Hotspot و استخراج، HNT کسب کنند.

چگونه شبکه هلیوم ایمن است؟

شبکه هلیوم از طریق استفاده از پروتکل اثبات پوشش که به مشارکت کنندگان شبکه برای اطمینان از پایداری شبکه از طریق استخراج متکی است، ایمن می شود. Proof of Coverage شکل پیشرفته ای از Proof of Work است، به همین دلیل است که شبکه برای امنیت به استخراج کنندگان متکی است.

این پروتکل به طور خاص برای اطمینان از اتصال حتی با توان کم ایجاد شده است، بنابراین استخراج با دستگاه ساده ای که می توانید از هلیوم و توان 5 وات خریداری کنید فعال می شود. به این ترتیب هلیوم به کارایی می رسد و اتصال بین دستگاه های موجود در شبکه اینترنت اشیا را تسهیل می کند.

چگونه از هلیوم استفاده کنیم؟

هلیوم برای اتصال آسان دستگاه ها در اینترنت اشیا با استفاده از توان کم با کارایی و کارایی استفاده می شود. هلیوم همچنین استخراج HNT و همچنین سهام را امکان پذیر می کند، بنابراین کاربران می توانند بر اساس مشارکت شبکه خود سود ببرند. برای شروع استفاده از هلیوم به عنوان ارائه‌دهنده گره هات اسپات، کاربران می‌توانند دستگاه‌های استخراج ویژه‌ای را که در وب‌سایت رسمی هلیوم موجود است خریداری کنند.

بر اساس مشارکت خود جوایزی دریافت کنند. جوایز در HNT توزیع می شود. HNT را می توان در بازار ارزهای دیجیتال فروخت و از آن برای تولید اعتبارهای داده غیرقابل مبادله استفاده کرد هلیوم یک زیرساخت منحصربه‌فرد برای اقتصاد بی‌سیم کاملاً جدید ایجاد می‌کند که با تمرکززدایی توانمند شده است، از این رو «شبکه مردمی» نامیده می‌شود.

ارز هلیوم چیست؟ چگونه کیف پول هلیومی انتخاب کنیم؟

تیم توسعه دهنده هلیوم اپلیکیشن Helium را توصیه می کند، یک کیف پول دیجیتال برای HNT که از سیستم عامل های اندروید و iOS پشتیبانی می کند و جفت شدن و تنظیمات Hotspot را ارائه می دهد. Command Line Interface Wallet یکی دیگر از راه حل های ذخیره سازی دیجیتال است که محیط امنی را برای HNT فراهم می کند.

کیف پول Command Line برای کاربرانی است که بیشتر با فناوری آشنا هستند، بنابراین توصیه می شود مبتدیان از برنامه Helium استفاده کنند. همچنین مکان‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید HNT خود را ذخیره کنید و کیف پولی که انتخاب می‌کنید احتمالاً به این بستگی دارد که می‌خواهید از آن برای چه استفاده کنید و چقدر باید ذخیره کنید.

کیف پول های سخت افزاری یا کیف پول های سرد مانند Ledger یا Trezor امن ترین گزینه را برای ذخیره ارزهای دیجیتال با ذخیره سازی و پشتیبان گیری آفلاین ارائه می دهند. با این حال، آنها می توانند به دانش فنی بیشتری نیاز داشته باشند و گزینه گران تری هستند. به این ترتیب، آنها ممکن است برای ذخیره مقادیر بیشتری از HNT برای کاربران با تجربه تر مناسب تر باشند.

کیف پول های نرم افزاری گزینه دیگری را ارائه می دهند و استفاده از آنها رایگان و آسان است. آنها برای دانلود به عنوان برنامه های گوشی موبابل هوشمند یا دسکتاپ در دسترس هستند و می توانند حافظ یا غیر حضانت باشند. با کیف‌پول‌های نگهبانی، کلیدهای خصوصی توسط ارائه‌دهنده خدمات از طرف شما مدیریت و پشتیبان‌گیری می‌شوند.

کیف پول‌های غیرقانونی از عناصر امن در دستگاه شما برای ذخیره کلیدهای خصوصی استفاده می‌کنند. اگرچه راحت هستند، اما امنیت کمتری نسبت به کیف پول‌های سخت‌افزاری دارند و ممکن است برای تعداد کمتری از HNT یا کاربران تازه‌کار بیشتر مناسب‌تر باشند. کیف پول های آنلاین یا کیف پول های وب نیز رایگان و آسان برای استفاده هستند و از چندین دستگاه با استفاده از یک مرورگر وب قابل دسترسی هستند.

با این حال، کیف‌پول‌های داغ محسوب می‌شوند و می‌توانند امنیت کمتری نسبت به جایگزین‌های سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری داشته باشند. از آنجایی که احتمالاً به پلتفرم برای مدیریت HNT خود اعتماد دارید، باید یک سرویس معتبر با سابقه امنیتی و نگهداری را انتخاب کنید. به این ترتیب، آنها برای نگهداری مقادیر کمتر ارزهای دیجیتال یا برای کسانی که معاملات مکرر انجام می دهند مناسب هستند.

Kriptomat یک راه حل امن برای ذخیره سازی ارائه می دهد که به شما امکان می دهد بدون هیچ زحمتی HNT خود را ذخیره و تجارت کنید. ذخیره سازی HNT خود با Kriptomat امنیت در سطح سازمانی و عملکرد کاربر پسند را برای شما فراهم می کند. خرید و فروش HNT، یا معامله آن با هر ارز دیجیتال دیگر، تنها در لحظاتی انجام می شود که پلت فرم امن ما را به عنوان راه حل ذخیره سازی خود انتخاب می کنید.

استخراج هلیوم

هلیوم به مکانیزم سنتی اثبات کار متکی نیست، بلکه برای تثبیت و ایمن سازی شبکه به ماینرها وابسته است. هلیوم از نسخه پیشرفته Proof of Work بر اساس BFT استفاده می کند که ماینرها را ملزم می کند تا پوشش بی سیم تولید شده توسط Hotspots (گره ها) را تأیید کنند.

اگرچه هلیوم به ماینینگ متکی است، اما سیستم آن با پلتفرم های سنتی که به استخراج کنندگان وابسته هستند، مانند بیت کوین، متفاوت است. سیستم استخراج هلیوم به گروه هایی از ماینرهایی که به طور مستقل کار می کنند، این امکان را می دهد که در مجاورت یکدیگر سریعتر کار کنند. دستگاه های ماینینگ هنوز باید حداقل 300 متر از هم فاصله داشته باشند تا امکان استخراج وجود داشته باشد.

چگونه یک ماینر هلیوم راه اندازی کنیم؟

همانطور که در بخش‌های بالا ذکر شد، یک ماینر hotspot، آنتن (و مکان آن)، کابل‌ها، گوشی هوشمند و روتر پیش‌نیاز راه‌اندازی ماینر هلیوم هستند. اما چگونه می توان بهترین استخراج کننده هلیوم را پیدا کرد؟ موقعیت آنتن ها و موقعیت جغرافیایی فرد نقش کلیدی در یافتن معدنچی هلیوم مناسب دارد. مراحل زیر درک چگونگی راه اندازی یک ماینر هلیوم را ارائه می دهد:

یک برنامه هلیوم را دانلود و راه اندازی کنید

اولین مرحله شامل دانلود یک برنامه هلیوم (قابل دسترس برای هر دو دستگاه اندروید و iOS) و راه اندازی حساب کاربری شما است. پس از این، یک کیف پول هلیوم تولید می شود که کاربران می توانند از آن برای ذخیره اطلاعات خود استفاده کنند.

یک برنامه یک عبارت اولیه 12 کلمه ای برای پشتیبان گیری از کیف پول هلیوم شما تولید می کند. این برنامه همچنین از شما می خواهد که یک پین شش رقمی ایجاد کنید که باید هر بار که وارد سیستم می شوید به عنوان یک اقدام امنیتی اضافی وارد کنید. 

یک ماینر هلیوم اضافه کنید

مرحله بعدی پیدا کردن نماد مثبت (+) برای اضافه کردن یک استخراج کننده هلیوم، به عنوان مثال، RAK Hotspot Miner، به برنامه است. ماینر انتخابی باید به برق وصل شود تا کار کند و یک چراغ قرمز کوچک تأیید می کند که کار می کند. سپس دکمه ای را در پشت دستگاه برای جفت شدن بلوتوث فشار دهید. از طرف دیگر، Wi-Fi را با انتخاب از تنظیمات شبکه موجود در برنامه Helium پیکربندی کنید. 

Hotspot را انتخاب کنید، مکان آن را تأیید کنید و آنتن را تنظیم کنید

اکنون، لیست شامل Hotspot Miner انتخابی خواهد بود. برای ادامه، “Hotspot” را انتخاب کنید. سپس یک پیام برای اضافه کردن یک هات اسپات ظاهر می شود. Hotspot را اضافه کنید، مکان Hotspot را تأیید کنید و آنتن را پیکربندی کنید.

ادعای اول رایگان است (پرداخت توسط سازندگان) و کاربران مسئول پرداخت هزینه تراکنش برای اظهارات بیشتر هستند. اگر هنوز باید برای تنظیم مکان آماده شوید، “پرش” را فشار دهید. اگر می‌خواهید بروید، «ادامه» را انتخاب کنید. Hotspot اضافه شده را می توان در تب Hotspots برنامه تلفن همراه مشاهده و مدیریت کرد.

نتیجه

هلیوم روش استفاده از بلاک چین برای تسهیل اتصال دستگاه‌های موجود در اینترنت اشیا را متحول می‌کند و در عین حال مشارکت‌کنندگان شبکه را تشویق می‌کند. به لطف دستگاه‌های استخراج ویژه طراحی‌شده که به کاربران اجازه می‌دهد تا با قدرت کمتری استخراج کنند، کاربران می‌توانند برای پشتیبانی و ایمن‌سازی شبکه پاداش‌هایی در قالب HNT دریافت کنند.

از آنجایی که نیاز به اتصال دستگاه ها از طریق اینترنت اشیا اهمیت بیشتری پیدا می کند، هلیوم ممکن است جایگاه مفیدی در شبکه جهانی دستگاه های اینترنت اشیا پیدا کند. هلیوم با فناوری ارزشمندی که به کاربران امکان می دهد به راحتی فرکانس رادیویی را برای دستگاه های بی سیم تولید و توزیع کنند، نام “شبکه مردمی” را توجیه می کند. به انقلاب کریپتو بپیوندید و سفر هلیوم خود را از امروز شروع کنید! 

سوالات متداول هلیوم

اعتبار داده چیست؟

اینها توکن های غیرقابل انتقال هستند که تنها ارز مورد قبول برای پرداخت عملیات شبکه هستند. علاوه بر پرداخت هزینه تراکنش های بلاک چین، می توان از آنها برای انتقال بایت داده از طریق Helium LongFi استفاده کرد. اعتبار داده ها را فقط می توان با رایت HNT ایجاد کرد.

برای اعتبار سنجی چه چیزی لازم است؟

حداقل 100 گره اعتبارسنجی برای ایمن سازی شبکه مورد نیاز است و هر کدام باید 10000 HNT سهام داشته باشند. در مقابل، اعتبار رسان ها 6 درصد از پاداش کلی HNT را برای کار گروهی اجماع دریافت می کنند. اگر شرکت کنندگان دیگر اعتبار سنجی نباشند، حدود پنج ماه طول می کشد تا مبلغ سهام آنها بازگردانده شود.

چگونه هلیوم بخریم؟

خرید HNT به آسانی بازدید از صفحه نحوه خرید هلیوم کریپتومات و انتخاب روش پرداخت دلخواه است.

چگونه هلیوم را بفروشیم؟

اگر از قبل صاحب HNT هستید و آن را در کیف پول صرافی کریپتومات نگهداری می کنید، می توانید به راحتی با پیمایش در رابط و انتخاب گزینه پرداخت مورد نظر خود، آن را بفروشید.

قیمت هلیوم

قیمت هلیوم در نوسان ثابت است و مستعد تغییرات مکرر در بازار ارزهای دیجیتال است که عمدتاً ناشی از نوسانات است. می توانید قیمت هلیوم زنده را در Kriptomat دنبال کنید. علاوه بر عوامل سنتی مانند احساسات بازار، جریان دارایی ها در مبادلات و اقتصاد به طور کلی، قیمت HNT نیز تحت تأثیر تقاضا برای اعتبارات داده و تعداد افرادی که از بلاک چین هلیوم استفاده می کنند، می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *