وبلاگ

شیباریوم چیست؟

shibarium-chist-01

شیباریوم چیست؟ یک شبکه بلاک چین لایه 2 (L2) آینده است که بر روی اتریوم برای Shiba Inu ساخته شده است. شیبا اینو، یک memecoin را به یک اکوسیستم کامل تبدیل می کند. ریوشی، خالق ناشناس Shiba Inu، پروژه Shibarium را در یک پست وبلاگی که اکنون حذف شده است در می 2021 پیشنهاد داد. این پروژه قصد دارد راه حل لایه 2 بلاک چین را بر روی بلاک چین اتریوم بسازد. این گسترش، Shiba Inu را از یک memecoin به یک اکوسیستم جامع تبدیل می‌کند که شامل یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) ، یک متاورس و بازی‌های زنجیره بلوکی مانند Shiba Eternity است. 

ممکوین ها توکن های ارز دیجیتال هستند که با میم های اینترنتی کمیک یا متحرک به تصویر کشیده می شوند. این سکه ها به طور کلی بسیار نوسان هستند، تا حد زیادی توسط فرهنگ پاپ هدایت می شوند و عرضه کافی دارند که منجر به تورم بالا می شود. شیبا اینو ( SHIB ) خود مجموعاً 1 کوادریلیون دارد که معادل 1000 تریلیون است. هدف پرتال Shibarium سازماندهی مجدد Shiba Inu به عنوان یک پروژه چندگانه و یک اکوسیستم پایدار است.

توسعه دهندگان Shibarium هنوز تاریخ راه اندازی این پروژه را اعلام نکرده اند. با این حال، پیش‌نمایش آلفای SHIB metaverse، بخشی از پروژه، در SXSW 2023 از 13 تا 15 مارس به نمایش گذاشته شد. انتشار در ابتدا برای فوریه 2023 برنامه‌ریزی شده بود، اما به تعویق افتاد زیرا توسعه‌دهندگان مشتاق بودند نسخه‌ای بدون خطا را عرضه کنند. پس از آزمایش کامل در مراحل مختلف.

شیباریوم چگونه کار می کند؟

Shibarium با ترکیب چندین تراکنش و پردازش آنها به صورت خارج از زنجیره کار می کند. این بدان معناست که تراکنش‌های فردی در بلاک چین اصلی اتریوم پردازش نمی‌شوند، که به طور قابل توجهی بار روی شبکه را کاهش می‌دهد و منجر به تراکنش‌های سریع‌تر و ارزان‌تر می‌شود. هنگامی که تراکنش ها خارج از زنجیره پردازش شدند، برای تسویه نهایی به بلاک چین اتریوم ارسال می شوند. این تضمین می کند که تراکنش ها همچنان ایمن و قابل تأیید هستند.

Shibarium توکن‌های SHIB را برای هر تراکنش می‌سوزاند و این باعث کاهش تعداد توکن‌های Shiba Inu در گردش می‌شود. برخی معتقدند که این می تواند ارزش سکه های شیبا اینو را به میزان قابل توجهی افزایش دهد و از طریق اقتصاد کاهش تورم، این توکن را بسیار کمیاب کند. در حالی که کاهش تورم می تواند در طول زمان نقش مهمی ایفا کند، احتمال رسیدن شیبا اینو به 1 دلار یا تجربه افزایش شدید قیمت در آینده کمی دشوار به نظر می رسد. 

فواید و تاثیر شیباریوم چیست؟

Shibarium مزایای متعددی را برای کاربران Shiba Inu به ارمغان می آورد، از جمله هزینه تراکنش های کمتر، زمان تراکنش های سریع تر و موارد دیگر. در بخش های زیر، هر یک از این مزایا را با جزئیات بیشتری بررسی خواهیم کرد.

مزایای شیباریوم:

  • سرعت تراکنش بسیار سریعتر : تا 100 برابر سریعتر از شبکه اصلی اتریوم، بسته به تراکم شبکه
  • کارمزدهای پایین تر : تراکنش هایی که بیش از 20 دلار در ETH هزینه دارند می توانند فقط 0.01 دلار در Shibarium هزینه داشته باشند.
  • SHIB می سوزد : هر تراکنش روی Shibarium توکن های SHIB را می سوزاند و فشار کاهش قیمت را افزایش می دهد که می تواند قیمت سکه های شیبا اینو را افزایش دهد.
  • اپلیکیشن‌های ارزان‌تر و سریع‌تر : تراکنش‌های سریع‌تر و ارزان‌تر احتمالاً منجر به تمایل بیشتر کاربران به استفاده از ویژگی‌های NFT، بازی و DeFi در پلتفرم Shiba Inu می‌شود.

کارمزد تراکنش کمتر

زمانی که ریوشی برای اولین بار ایده شیباریوم را مطرح کرد، خالق نام مستعار اشاره کرد که هزینه آن حداقل یا حتی صفر خواهد بود. مدیر پروژه شیبا اینو، Shytoshi Kusama، از آن زمان مشخص کرده است که Shibarium هزینه های کمتری را برای هر پروژه ای که بر روی آن ساخته می شود تضمین می کند. با توجه به اینکه کارمزدهای بالا همچنان یکی از مشکلات اصلی اتریوم که از دستگاه ماینر هم استخراج می شود است، بسیار مهم است و راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری توانسته‌اند بدرخشند.

مکانیسم سوختگی SHIB

Shibarium همچنین دارای مکانیسم‌های سوزاندن SHIB است – این امر بسیار مهم است، به خصوص اگر مقدار SHIB افزایش یابد. با عرضه فعلی بیش از 580 تریلیون توکن، عرضه زیاد یکی از عواملی بوده است که مانع از افزایش قابل توجه ارزش توکن شده است. اگرچه سوختگی های SHIB وجود داشته است، اما آنها عمدتاً داوطلبانه هستند، بنابراین سرعت سوختگی بسیار کند است. تنها 40 درصد از عرضه توکن تاکنون سوخته است. 

با Shibarium، انتظار می‌رود که فعالیت‌های بیشتری در رابطه با SHIB وجود داشته باشد، که به معنای هزینه‌های گاز بیشتر و توکن‌های بیشتری برای سوزاندن است. با این حال، از اواسط سپتامبر، نرخ رایت SHIB در چند هفته گذشته کاهش یافته است، که نشان می دهد کاربران زیادی از Shibarium برای dApp های تراکنش فشرده استفاده نمی کنند.

معاملات سریعتر

همه راه حل های مقیاس پذیری در اتریوم سرعت تراکنش های سریع تری را ارائه می دهند و Shibarium نیز تفاوتی ندارد. در دوره‌های اوج فعالیت، تراکنش‌های اتریوم ممکن است به دلیل ازدحام شبکه مدتی طول بکشد. اتریوم در هر ثانیه حدود 30 تراکنش را پردازش می کند. اکثر شبکه‌های لایه 2 می‌توانند بیش از هزار مورد را در مدت زمان مشابه پردازش کنند. این به معنای تراکم شبکه کمتر و فضای بیشتری برای پذیرش است.

عملکرد بهتر

یکی از اهداف شیباریوم بهبود عملکرد برای همه برنامه های غیرمتمرکز (dApps) ساخته شده بر روی آن است. تراکنش‌های سریع‌تر و کارمزدهای کمتر، کارمزد بالا را تضمین می‌کند. این برای بازی های شیبا و سایر برنامه های غیرمتمرکز خوب خواهد بود. به عنوان مثال، توسعه دهندگان بازی Shiba Eternity را در ماه اکتبر راه اندازی کردند. اگرچه این بازی در حال حاضر یک بازی موبایل است، اما برنامه‌هایی برای عرضه آن به صورت زنجیره‌ای و قابل بازی در Shibarium وجود دارد.

توسعه DApp برای اکوسیستم Shiba Inu

جامعه همچنین امیدوار است که توسعه برنامه های غیرمتمرکز در Shibarium را تشویق کند، که باعث افزایش بیشتر کاربرد SHIB و سایر توکن ها خواهد شد. هنگامی که راه حل Layer-2 وجود دارد، کسانی که می خواهند در اکوسیستم Shiba Inu توسعه پیدا کنند، می توانند این کار را انجام دهند.

متاورس

Shiba Inu اخیراً پروژه متاورس خود را با Shiba Inu: the Metaverse راه اندازی کرده است. بسیاری بر این باورند که Shibarium نقش مهمی در پیاده‌سازی متاورس Shiba Inu خواهد داشت و کارایی بیشتری را برای کاربردهای متاورس تضمین می‌کند.

در مجموع، نقشه راه توسعه گسترده ای که توسط توسعه دهندگان Shiba Inu انجام شده است، مطمئناً به سختی قابل درک خواهد بود. با این حال، با توجه به حمایت قوی جامعه و مشوق‌های درآمدزایی واضح که با Shibarium مشخص شده است، Shiba Inu شایسته جایگاهی در بین بهترین ارزهای دیجیتال برای خرید در سال 2023 است.

کدام سکه ها اکوسیستم شیباریوم را تشکیل می دهند؟

اکوسیستم شیباریوم دارای چندین سکه با نقش های مختلف خواهد بود.

Shibarium در مقایسه با Shiba Inu ظاهری کاملاً متفاوت خواهد داشت. با این حال، اکوسیستم جدید چندین توکن دیجیتالی خواهد داشت که همگی مطابق با موضوع سگ نام گذاری شده اند:

  • SHIB: یک توکن ERC-20 که سوخت شیبا اینو را تامین می کند، SHIB از آگوست 2020 وجود داشته است. قیمت آن همیشه در نوسان بوده و هرگز از مرز 1 دلار به ازای هر توکن عبور نکرده است.
  • BONE: یک توکن حکومتی در ShibaSwap، BONE اکنون همچنین یک توکن کاربردی در Shibarium است. توسعه دهندگان در BONE پرداخت می شوند. میزان عرضه این توکن به 230 میلیون سکه محدود شده است.
  • LEASH: با عرضه محدود به 107,646 توکن، دارندگان LEASH برای به دست آوردن پاداش در اختیار دارند. جوایز شامل توکن‌های xLEASH است که کاربران می‌توانند پس از برداشتن آن‌ها ضرب کنند.
  • TREAT: TREAT که به عنوان نماد پاداش طراحی شده است، پس از رسیدن به یک آستانه خاص، به اعتبارسنجی‌ها و توسعه‌دهندگان همراه با BONE پرداخت می‌شود. همچنین به استخرهای نقدینگی در ShibaSwap انگیزه می دهد. 
  • SHI: اکوسیستم Shibarium دارای استیبل کوین SHI نیز خواهد بود. هدف SHI مقابله با پرداخت‌ها و ایجاد تعادل در هنگام جلوگیری از نوسانات بازار است.

اهمیت شیباریوم برای شیبا اینو چیست؟

اهمیت شیباریوم برای شیبا اینو چند وجهی است و چندین جنبه حیاتی را در بر می گیرد که برای افزایش قابلیت های پروژه و پتانسیل بلندمدت آماده است:

افزایش بهره وری تراکنش: Shibarium یک راه حل لایه 2 را به اکوسیستم Shiba Inu معرفی می کند که منجر به زمان پردازش تراکنش سریع تر می شود. پیش‌بینی می‌شود که این پیشرفت رشد قابل‌توجهی را تطبیق دهد و سرعت تراکنش را تسریع کند، اگرچه داده‌های توان عملیاتی دقیق ممکن است به زمان بیشتری برای اطمینان نیاز داشته باشد.

کاهش هزینه های تراکنش: کاربران اتریوم اغلب با کارمزدهای گزاف تراکنش دست و پنجه نرم می کنند که گهگاه از ارزش تراکنش فراتر می رود. با اجرای شیباریوم، انتظار می رود راه حل لایه 2 هزینه های گاز را به حداقل برساند و بار هزینه های بالای معاملات را کاهش دهد.

ارتقای ابزار توکن: عرضه گسترده توکن‌های SHIB، علی‌رغم سوختن بیش از 40 درصد از آنها، مانع بزرگی برای رشد می‌شود. Shibarium این چالش را با تبدیل کردن BONE به ارز اصلی خود برطرف می کند. اعتبار سنجی های داخل شبکه برای ایمن سازی و اعتبارسنجی تراکنش ها در BONE غرامت دریافت می کنند. علاوه بر این، SHIB در محیط جدید برای کنترل مقدار بیش از حد متورم آن استفاده خواهد شد.

ایجاد DApp: برنامه‌های غیرمتمرکز ( dApps ) در شبکه‌های همتا به همتا اجرا می‌شوند، با این حال میم کوین اصلی فاقد منابع لازم برای خدمت به عنوان یک کوین بومی برای DApps بود. هدف Shibarium ایجاد یک اکوسیستم قوی است که از اتریوم و راه حل لایه 2 آن استفاده می کند و منابع فنی مورد نیاز برای ساخت DApp های متناسب با اکوسیستم Shiba Inu را در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد.

زنجیره شیباریوم چیست؟

Shibarium یک شبکه بلاک چین لایه ۲ است که توسط انجمن Shiba Inu در اتریوم توسعه یافته است. هدف این است که Shiba Inu را از یک میم سکه به یک اکوسیستم جامع با برنامه‌های DeFi، برنامه‌های متاورس و بازی‌های بلاک چین گسترش دهیم. Shibarium با ارائه سرعت تراکنش های بهبود یافته، کاهش کارمزد و تسهیل توسعه برنامه غیرمتمرکز، از یک مدل اثبات سهام برای رسیدگی به مشکلات مقیاس پذیری اتریوم استفاده می کند.

BONE را به عنوان سکه اصلی خود معرفی می کند و از مکانیزم سوزاندن توکن SHIB برای مدیریت عرضه و تثبیت ارزش استفاده می کند. شیباریوم قصد دارد حجم قابل توجهی از تراکنش ها را از اتریوم برای افزایش سرعت و امنیت تخلیه کند.

تفاوت بین شیبا و شیباریوم چیست؟

Shibarium و Shiba Inu مفاهیم مرتبط اما متفاوت هستند. Shibarium یک شبکه بلاک چین لایه 2 است که بر روی بلاک چین اتریوم ساخته می شود و به سکه Shiba Inu متصل می شود. Shibarium در حال توسعه است تا به عنوان یک راه حل مقیاس پذیر برای Shiba Inu خدمت کند و امکان تراکنش های سریع تر و ارزان تر را فراهم کند.

در مقابل، شیبا اینو رمز ارز دیجیتالی است که به عنوان گاز برای تراکنش‌های شبکه استفاده می‌شود. پویایی بین Shibarium و Shiba Inu شبیه توکن‌های اتریوم و اتریوم یا توکن‌های Solana و SOL است که در آن شبکه بلاک چین و رمز ارز دیجیتال موجودیت‌های جداگانه اما به هم مرتبط هستند.

Shibarium چقدر SHIB می سوزاند؟

مقدار توکن‌های SHIB که Shibarium می‌سوزاند نامشخص است، زیرا به فعالیت شبکه و تقاضا برای فضای بلوک در اکوسیستم Shibarium بستگی دارد. اگر یک اکوسیستم شکوفا از برنامه‌های DeFi، Metaverse، و GameFi پدیدار شود، سوختن به طور بالقوه می‌تواند به میلیاردها توکن برسد و عرضه اولیه بیش از 1 کوادریلیون توکن را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

برعکس، اگر Shibarium نتواند شتاب کافی به دست آورد و با راه حل های پیشرو لایه 2 مانند Arbitrum و Optimism رقابت کند، ممکن است سوختگی به اندازه کافی بر قیمت یا فاندامنتال تأثیر نگذارد.

تاریخ انتشار Shibarium چه زمانی است؟

طبق اسناد، Shibarium برای راه‌اندازی در ماه مه ۲۰۲۳ تنظیم شده است. شبکه لایه ۲ در حال حاضر در مرحله شبکه آزمایشی خود است، با بیش از ۲۰۰۰۰ کاربر فعال که ویژگی‌های اعتبارسنجی و اعتبارسنجی بومی را آزمایش می‌کنند. علاقه مندان می توانند از طریق صفحه Shibariumtech در شبکه آزمایشی Shibarium شرکت کنند.

شیباریوم می تواند اکوسیستم شیبا اینو را احیا کند

یکی از چیزهایی که باید منتظر آن باشیم که از راه‌اندازی شبکه اصلی دور می‌شویم، این واقعیت است که پروژه‌های متنوعی در اکوسیستم شیبا اینو، مانند Shib Metaverse و Shiboshis NFT‌ها، می‌توانند به لطف Shibarium کاربران بیشتری را جذب کنند. دلیل این امر این است که هزینه بالای تراکنش ها، و البته سرعت پایین، یکی از عوامل بازدارنده در هنگام درخواست برنامه های غیرمتمرکز در اتریوم است.

 شیباریوم می تواند این ازدحام را کاهش دهد و اکوسیستم شیبا اینو را قادر به رشد بدون محدودیت های فنی کند. با این حال، احتمالاً ماه‌ها، اگر نگوییم سال‌ها، طول می‌کشد تا شاهد تأثیر قابل‌توجه شیباریوم باشیم. با این حال، راه اندازی شیباریوم به این معنی است که توسعه در اکوسیستم شیبا اینو قوی است و ادعای مرده بودن شیبا اینو را رد می کند.

نقش متاورس SHIB و ShibaSwap در اکوسیستم شیباریوم چیست؟

متاورس و DEX در اکوسیستم Shibarium آینده چندین مورد استفاده خواهند داشت که به کاربران دلیلی برای ورود به شبکه می دهد. متاورس SHIB یک فضای مجازی غوطه ور و سه بعدی است که دارای 11 هاب است که همگی دارای ویژگی های مختلف هستند. نسخه Alpha Preview متاورس در SXSW 2023 از 13 تا 15 مارس به نمایش گذاشته شد و نمایی اجمالی از WAGMI Hub، اولین از این هاب، با تمرکز بر سلامت و تندرستی را به نمایش گذاشت.

در هاب‌های متاورس، کاربران از مجموعه‌ای از موارد استفاده، مانند ایجاد کسب‌وکارهای دیجیتال، وارد کردن مشاغل واقعی، توسعه ساختارهای تجاری و مسکونی، بازی‌های نوآورانه و حتی پلتفرم‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) بهره می‌برند . متاورس در مجموع 100595 قطعه زمین خواهد داشت که به مرور زمان باز خواهند شد.

برای شرکت در مناقصه زمین و فرآیند خرید، کاربران می توانند از کیف پول MetaMask استفاده کنند . پیشنهادها و خریدها باید با ETH انجام شوند. کاربران یک مکان مجازی در هاب ها برای کاوش، کشف، تجارت، فروش و خرید اقلام پیدا خواهند کرد. این تیم امیدوار است که به جامعه ای که ShibArmy نامیده می شود، جهانی پویا ارائه دهد که مشارکت آنها را پاداش می دهد. 

ShibaSwap که یک هارد فورک SushiSwap DEX است، کاربران را قادر می سازد تا مجموعه ای از عملکردها را انجام دهند. آن‌ها می‌توانند نقدینگی را برای کسب BONE فراهم کنند، توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) را دریافت کنند، توکن‌های (سهام) را برای کسب بازدهی دفن کنند، توکن‌ها را مبادله کنند، به جفت ارز رمزنگاری مورد علاقه خود برای دریافت توکن‌های BONE و مزرعه رأی دهند.

افکار نهایی

در پایان، Shibarium، یک پروتکل لایه 2 که توسط جامعه Shiba Inu توسعه یافته است، آماده است تا با ارائه سرعت تراکنش های بهبود یافته، کاهش هزینه ها و تسهیل توسعه غیرمتمرکز برنامه، اکوسیستم را متحول کند. این شبکه که قرار است در ماه می 2023 راه اندازی شود، در حال حاضر با بیش از 20000 کاربر فعال در مرحله تست شبکه خود قرار دارد.

مکانیسم منحصربفرد سوزاندن توکن Shibarium، که فشار کاهش‌دهنده‌ای را بر توکن‌های $SHIB اعمال می‌کند، می‌تواند به طور قابل‌توجهی بر عرضه براساس تقاضای شبکه تأثیر بگذارد. با این حال، موفقیت مکانیسم سوختگی در تأثیرگذاری بر قیمت یا فاندامنتال به توانایی شیباریوم در به دست آوردن کشش و رقابت با دیگر راه حل های لایه 2 مانند Arbitrum و Optimism بستگی دارد. منتظر به روز رسانی های بیشتر در مورد این پیشرفت هیجان انگیز در انجمن شیبا اینو باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *