وبلاگ

ارز دیجیتال متیک (Matic) چیست؟ 

arz-dijital-matic-chist-ak-01

ارز دیجیتال متیک (Matic) Polygon به عنوان راهی برای هر توسعه دهنده ای برای ایجاد یک شبکه بلاک چین اختصاصی با ترکیبی از بهترین ویژگی های بلاک چین های مستقل (انعطاف پذیری، حاکمیت و مقیاس پذیری) با بهترین اتریوم (امنیت، تجربه توسعه دهنده، قابلیت همکاری) پیش بینی شده است. 

هدف اصلی Polygon ارائه چارچوبی برای ساخت شبکه های بلاک چین است که می توانند به جای جدا شدن از یکدیگر به یکدیگر متصل شوند. Polygon دارای تعدادی ویژگی نوآورانه برنامه ریزی شده است، از جمله جمع آوری ZK، که تعداد زیادی از نقل و انتقالات خارج از زنجیره را در تراکنش های منفرد جمع می کند – و جمع آوری های خوش بینانه، که در بالای اتریوم اجرا می شوند تا تراکنش های تقریباً فوری را ارائه دهند. هر دوی این ویژگی‌ها مزیت‌های منحصر به فردی را در رقابت برای افزایش مقیاس اتریوم و حل مسائل ازدحام شبکه و هزینه‌های بالای تراکنش ارائه می‌کنند.

Polygon دو رقیب برجسته دارد. پولکادوت و کیهان. تیم Polygon سعی کرده است با معرفی سازگاری با ماشین مجازی اتریوم (EVM) بر محدودیت‌های رقابت غلبه کند – و آن را به چشم‌اندازی بسیار جذاب برای توسعه‌دهندگانی که قبلاً با Solidity (زبان برنامه‌نویسی بومی اتریوم) کار می‌کنند تبدیل کرده است.

Polygon واقعاً انعطاف پذیر است و در هسته خود مقیاس پذیری دارد. بسیاری از پروژه های مبتنی بر بلاک چین در حال حاضر در حال بررسی بلاک چین های سازگار با اتریوم برای غلبه بر محدودیت های اتریوم هستند. پروتکل پیام‌رسان و چارچوب تخصصی Polygon فرصت‌های منحصربه‌فردی را برای بهره‌گیری از اکوسیستم شناخته‌شده و محبوب اتریوم ارائه می‌دهد. چندین پروژه قبلاً از Polygon به عنوان یک راه حل مقیاس‌پذیری استفاده کرده‌اند، از جمله EasyFi (یک پلتفرم DeFi)، Polymarket (یک بازار پیش‌بینی محبوب) و Aavegotchi (یک بازی تجاری کلکسیونی NFT).

ارز دیجیتال متیک چگونه کار می کند؟

Polygon آخرین مورد از گروه رو به رشد پروژه های رمزنگاری است که تلاش می کند نقاط درد شناخته شده در شبکه اتریوم و اکوسیستم بلاک چین گسترده تر را حل کند و در عین حال به دنبال ساده سازی نقاط ورودی برای توسعه دهندگان است. 

Polygon با ارائه یک کلیک از بلاک چین های از پیش پیکربندی شده و معرفی یک پروتکل قابل همکاری برای تبادل پیام های دلخواه در سراسر اتریوم و سایر شبکه های بلاک چین، یک رویکرد اختیاری و ماژولار برای “امنیت به عنوان یک سرویس” ارائه می دهد.

زنجیره اصلی Polygon، Matic PoS Chain است که یک لایه امنیتی (Proof of Stake) را به همه بلاک چین‌های راه‌اندازی شده با Polygon اضافه می‌کند. با اتخاذ یک رویکرد چند وجهی، Polygon تلاش می‌کند تا طول عمر خود را در آینده اثبات کند و در عین حال چشم‌انداز اتریوم را با یک اکوسیستم بلاک چین عظیم و بهم پیوسته تضمین کند. 

چند ضلعی از چهار لایه مختلف تشکیل شده است که هر یک هدف خاصی را انجام می دهند:

1) لایه اتریوم:  زنجیره‌های چند ضلعی می‌توانند از شبکه امن اتریوم برای اجرای هر مؤلفه حیاتی از طریق مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند استفاده کنند: نهایی‌سازی، شرط‌بندی، نقاط بازرسی و پیام‌های قابل همکاری.

2) لایه امنیتی: یک لایه اختیاری است که “تأیید کننده ها به عنوان یک سرویس” را ارائه می دهد که می تواند جنبه های هر زنجیره چند ضلعی را بررسی کند (بر اساس هزینه). به عنوان یک متا زنجیره در پشت سر هم با اتریوم عمل می کند که مدیریت اعتبار سنجی (ثبت نام، جابجایی، پاداش) و اعتبار سنجی زنجیره چند ضلعی را انجام می دهد. لایه‌های امنیتی می‌توانند در چندین تکرار و در بلاک چین اتریوم، جایی که استخراج‌کنندگان اتریوم اعتبارسنجی را انجام می‌دهند، مستقر شوند.

3) لایه شبکه های چند ضلعی اجباری: این مجموعه ای از شبکه های مستقل است که هر کدام به شبکه مربوطه خود خدمات می دهند. مسئول تولید بلوک، اجماع محلی، و تطبیق معاملات.

4) لایه اجرایی اجباری: من تراکنش های توافق شده موجود در زنجیره شبکه Polygon را تفسیر و اجرا می کنم. دو لایه فرعی از یک تابع انتقال وضعیت محیطی و منطق اجرایی پیاده سازی ماشین مجازی از یک شبکه Polygon خاص تشکیل شده است که معمولاً به عنوان قراردادهای هوشمند اتریوم نوشته می شود.

بنیانگذاران Polygon چه کسانی هستند؟ (تاریخچه متیک)

Polygon یک پروژه منبع باز با یک تیم غیرمتمرکز و جهانی از توسعه دهندگان است که از شبکه موفق MATIC تکامل یافته است. شبکه Matic که در ابتدا به عنوان یک راه حل مقیاس‌پذیری در نظر گرفته شد، مقیاس عظیمی را با استفاده از نسخه اقتباس‌شده پلاسما با زنجیره‌های جانبی مبتنی بر PoS به اتریوم آورد. موفقیت مستمر و مشارکت آن با پروژه هایی مانند Decentraland (MANA) و MakerDAO (MKR) همراه با حمایت رهبران صنعت مانند Coinbase و Binance به تیم اجازه داده است تا جاه طلبی ها و دامنه فنی پروژه را گسترش دهد.

مدیر عامل و یکی از بنیانگذاران Jaynti Kanani یک معمار فناوری خلاق با انبوهی از تجربه است. به عنوان دانشمند ارشد داده در Housing.com، Jaynti به حفظ وضعیت خود به عنوان پلت فرم شماره یک جستجوی خانه در هند کمک کرد. 

یکی از بنیانگذاران و مدیر اجرایی Sandeep Nailwal یک مشاور مدیریت سابق در Deloitte و مدیر عامل سابق Scopeweaver.com، بزرگترین بازار حرفه ای هند برای خدمات حرفه ای است. 

بنیانگذار و مدیر ارشد محصول آنوراگ آرجون یک مدیر پروژه کهنه کار است که نقشه راه محصول MATIC را تعریف و هماهنگ می کند، با تجربه گسترده در راه حل های XBRL – قبلاً با Iris Business Services. میهایلو بجلیک، یکی از بنیانگذاران و توسعه دهندگان، خود را یک ماکسیمالیست فناوری و اتریایی توصیف می کند. 

هیئت مشورتی Polygon یک باشگاه حسادت‌انگیز است که شامل رابط توسعه‌دهنده هادسون جیمسون، مهندس DevOps از بنیاد اتریوم است. پیت کیم، رئیس مهندسی کیف پول در Coinbase؛ آنتونی ساسانو، کارگزار معامله در EthHub؛ و رایان شان آدامز، سرمایه‌گذار دارایی‌های کریپتو و کارآفرین سریالی، که در حال حاضر در Bankless است.

چه چیزی matic را منحصر به فرد می کند؟

زنجیره PoS، زنجیره‌های پلاسما، امنیت اشتراکی اختیاری، و معرفی (برنامه‌ریزی شده) ZK roll-up و Optimistic، Polygon را به یک پروژه منحصر به فرد و چند وجهی تبدیل می‌کند. حاکمیت برای اتریوم (از طریق استفاده از زنجیره های جانبی) یک مفهوم کلیدی از رویکرد ماژولار Polygon برای توسعه است. 

توان عملیاتی اختصاصی و یک پشته فناوری کاملاً قابل تنظیم که حاکمیت مستقل را ارائه می دهد می تواند Polygon را به عنوان راه حلی مناسب برای برنامه های بی پایان با حساسیت داده بالا قرار دهد. تجربه توسعه‌دهنده معادل اتریوم است، بنابراین هیچ دانش جدیدی در سطح پروتکل مورد نیاز نیست – و همچنین سپرده‌های توکن، هزینه‌ها یا مجوزها نیز لازم نیست. 

تیم Polygon همچنین بر این باور است که می‌تواند با موفقیت هر مقیاس‌پذیری را علاوه بر راه‌حل‌های اصلی خود به کار گیرد. ادعایی جسورانه که می‌تواند عاملی حیاتی در تضمین موقعیت اولیه Polygon در یک اکوسیستم بلاک چین مبتنی بر اتریوم و گسترده‌تر باشد.

مزایای Polygon

Polygon سالهاست که در دنیای کریپتو محبوب بوده است. چرا معامله گران رمزارز MATIC را انتخاب می کنند؟

  • این سکه دارای بلاک چین قوی اتریوم است و بسیاری از برنامه های کاربردی آن به راحتی قابل ادغام هستند.
  • بلاک چین بسیار سریع، کارآمد و مقیاس پذیر است.
  • توسعه دهندگان می توانند برنامه های کاربردی خود را در Polygon ایجاد کنند و به بلاک چین انعطاف پذیری زیادی ارائه دهند.
  • هزینه های کم تراکنش و سرعت بالای تراکنش MATIC باعث محبوبیت آن در بین معامله گران و توسعه دهندگان شده است.
  • Polygon از شهرت بسیار خوبی برخوردار است و ویتالیک بوترین، خالق اتریوم، مورد تحسین قرار گرفته است.

معایب ارز دیجیتال متیک (Matic) چیست؟ 

مانند همه ارزهای دیجیتال دیگر، Polygon کامل نیست. سرمایه گذاران باید با MATIC چه مواردی را در نظر بگیرند؟

  • بلاک چین Polygon در اصل برای مدیریت ازدحام بلاک چین اتریوم طراحی شده بود که با انتقال اتریوم به مکانیزم اثبات سهام، غیرضروری شده است.
  • وابستگی به اکوسیستم اتریوم
  • افزایش رقابت از سوی سکه ها و پروژه های مشابه.

چه چیزی به matic مقدار می دهد؟

ارزش Polygon به اعتبار قوی شبکه MATIC و حضور پررنگ توکن MATIC به عنوان یک صد ارز دیجیتال برتر است. تکامل ماژولار اخیر Polygon، آن را به عنوان راه حلی در جایی که رقبای آن تاکنون شکست خورده‌اند، به موفقیت رسانده است: حل چالش‌های فعلی شبکه اتریوم. رویکرد ماژولار Polygon برای قابلیت همکاری، عملکردی است که به طور فزاینده ای مورد توجه قرار می گیرد، زیرا بلاک چین به پذیرش انبوه نزدیک می شود و به یک راه حل فن آوری فریبنده برای شرکت های سطح سازمانی تبدیل می شود.

Polygon شرط‌های خود را با رویکرد چند وجهی خود پوشش داده است تا اگر یکی از جنبه‌های مقیاس‌پذیری نتواند به هدف بلندمدت خود دست یابد، رویکردهای دیگر می‌توانند جای آن را بگیرند و به گسترش قابلیت‌های اتریوم ادامه دهند. این، به نوبه خود، به نفع اکوسیستم بلاک چین گسترده تر است، زیرا همچنان به رشد خود ادامه می دهد. 

به عنوان یک راه حل بلندمدت که قابلیت های فراوان زنجیره جانبی را ارائه می دهد، Polygon از هر فرصتی برای تبدیل شدن به اتصال منتخب برای توسعه دهندگان برخوردار است – به توکن MATIC ابزار ارزشمندی می دهد.

چند سکه متیک (MATIC) در گردش است؟

توکن Matic دارای 9,282,943,566 سکه در گردش با مجموع ثابت 10,000,000,000 توکن است. وجود عرضه ثابت سکه به جای عرضه بی‌نهایت می‌تواند از نظر تئوری ارزش یک توکن را افزایش دهد، اما به عوامل متعددی بستگی دارد – از جمله ارزش درک شده پروژه توکن و موفقیت از طریق راه‌حل‌های پروژه فعال/استفاده از فناوری. 

هنگامی که کمبود به دلیل کاهش عرضه افزایش می‌یابد (مانند بیت کوین)، توکن‌های باقی‌مانده را می‌توان به عنوان دارای ارزش کمیاب مستقل از عملکرد درک کرد. به عنوان یک توکن ابزار، حرکت قیمت آتی Polygon نیز به توان عملیاتی تراکنش‌های شبکه که از توکن برای پرداخت هزینه‌های تراکنش شبکه استفاده می‌کنند، وابسته است. توکن MATIC هم برای پرداخت هزینه تراکنش و هم برای شرکت در اجماع اثبات سهام استفاده می شود.

سایر اطلاعات فنی

SDK:  API Polygon.io حول REST سازماندهی شده است. API حاوی URL های منبع گرا قابل پیش بینی است، از کدهای پاسخ HTTP استاندارد استفاده می کند، بدنه های درخواست کدگذاری شده با فرم را می پذیرد، و پاسخ ها، احراز هویت و افعال با کد JSON را برمی گرداند. Polygon SDK و API سطح دیگری از دسترسی آسان را برای توسعه دهندگان ارائه می دهد.

شبکه Polygon چگونه ایمن است؟

زنجیره جانبی Matic PoS یک زنجیره جانبی سازگار با ماشین مجازی اتریوم (EVM) است که توسط مجموعه‌ای از تأییدکننده‌های اثبات سهام و نقاط بازرسی بدون مجوز که به بلاک چین اتریوم ارسال می‌شوند، ایمن شده است. 

دارندگان MATIC می توانند نماینده MATIC شوند – یا دارندگان توکنی که نمی خواهند خودشان یک گره اعتبارسنجی را اجرا کنند. واگذاری توکن‌های شرط‌بندی به اعتبارسنجی، بخشی از درآمد اعتبارسنجی را در ازای مبادله برمی‌گرداند. از آنجایی که درآمد با اعتبارسنجی‌ها تقسیم می‌شود، نمایندگان در ریسک سهیم هستند، بنابراین نمایندگان نقش مهمی در سیستم MATIC دارند و مسئول انتخاب بهترین اعتبارسنجی‌ها هستند.

نحوه استفاده از Polygon

توکن‌های Polygon را به اشتراک بگذارید و بخشی از اکوسیستم اعتبارسنجی شوید. توکن‌های Staking Polygon در حال حاضر با 20% بازده توکن سالانه پاداش می‌گیرند که در مقایسه با فرصت‌های سهام مشابه، بقیه بین 5-10% و اغلب زیر 5% ارائه می‌دهند. 

از آنجایی که شرط بندی به روشی فزاینده محبوب برای بازگشت بی دردسر درآمد غیرفعال برای سرمایه گذار کریپتو تبدیل می شود، گزینه های مختلفی برای شرط بندی وجود دارد. با Polygon، اشتراک گذاری را می توان از طریق شبکه MATIC به طور مستقیم یا از طریق تعدادی از سیستم عامل های شخص ثالث انجام داد.

نحوه انتخاب کیف پول متیک

نوع کیف پول Polygon (MATIC) که انتخاب می کنید احتمالاً به این بستگی دارد که می خواهید از آن برای چه استفاده کنید و چقدر باید ذخیره کنید. کیف پول سخت افزاری یا کیف پول سرد امن ترین گزینه را با ذخیره سازی و پشتیبان گیری آفلاین فراهم می کند.

هر دو کیف پول سخت افزاری Ledger و Trezor راه حل های ذخیره سازی MATIC را ارائه می دهند. کیف پول‌های سخت‌افزاری می‌توانند کمی بیشتر منحنی یادگیری را در بر گیرند و گزینه گران‌تری هستند. به این ترتیب، آنها ممکن است برای ذخیره مقادیر بیشتری از MATIC برای کاربران با تجربه تر مناسب تر باشند.

کیف پول های نرم افزاری گزینه دیگری را ارائه می دهند و استفاده از آنها رایگان و آسان است. آنها برای دانلود به عنوان برنامه های گوشی هوشمند یا دسکتاپ در دسترس هستند و می توانند حافظ یا غیر حضانت باشند. با کیف‌پول‌های نگهبانی، کلیدهای خصوصی توسط ارائه‌دهنده خدمات از طرف شما مدیریت و پشتیبان‌گیری می‌شوند.

کیف پول‌های غیرقانونی از عناصر امن در دستگاه شما برای ذخیره کلیدهای خصوصی استفاده می‌کنند. اگرچه راحت هستند، اما امنیت کمتری نسبت به کیف پول‌های سخت‌افزاری دارند و ممکن است برای تعداد کمتری از MATIC یا کاربران تازه‌کار بیشتر مناسب‌تر باشند.

کیف پول های آنلاین یا کیف پول های وب نیز رایگان و آسان برای استفاده هستند و از چندین دستگاه با استفاده از یک مرورگر وب قابل دسترسی هستند. با این حال، آن‌ها کیف‌پول‌های داغ محسوب می‌شوند و می‌توانند از امنیت کمتری نسبت به جایگزین‌های سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری برخوردار باشند. از آنجایی که احتمالاً به پلتفرم برای مدیریت MATIC خود اعتماد دارید، باید یک سرویس معتبر با سابقه امنیتی و نگهداری را انتخاب کنید. به این ترتیب، آنها برای نگهداری مقادیر کمتر یا برای معامله گران با تجربه بیشتر مناسب هستند.

Kriptomat یک راه حل ذخیره سازی امن ارائه می دهد که به شما امکان می دهد تا توکن های MATIC خود را بدون دردسر ذخیره و مبادله کنید. ذخیره سازی MATIC خود با Kriptomat امنیت در سطح سازمانی و عملکرد کاربر پسند را برای شما فراهم می کند. فروش و خرید MATIC، یا مبادله آنها با هر ارز دیجیتال دیگر، تنها در لحظاتی انجام می شود که پلتفرم امن ما را به عنوان راه حل ذخیره سازی خود انتخاب می کنید.

matic

Polygon از یک مدل اثبات سهام کارآمد و کم انرژی برای ایمن سازی شبکه خود و دستیابی به اجماع استفاده می کند. بنابراین، دارندگان MATIC می‌توانند توکن‌های MATIC خود را به‌منظور ایجاد پاداش‌های شرط‌بندی غیرفعال به اشتراک بگذارند. شرط بندی MATIC را می توان با استفاده از گره خود، واگذاری سهام خود به گره دیگر، یا در استخرهای شرط بندی شخص ثالث انجام داد.

نتیجه

Polygon مجموعه ای چشمگیر و سفارشی از ابزارهای طراحی شده را برای کل اکوسیستم بلاک چین به ارمغان می آورد – نه تنها نویدبخش کاهش چالش های پیش روی اتریوم است، بلکه به طراحی آینده ای کمک می کند که در آن قابلیت همکاری بلاک چین به روال تبدیل شود. با تکیه بر پیشرفت های شبکه MATIC با تکرار پلاسما (ابزاری مفید در هموارسازی جریان تراکنش ها)، گزینه های امنیتی مستقل ماژولار Polygon آن را به محیطی جذاب برای بسیاری از پروژه ها تبدیل می کند. 

به عنوان یک رقیب شایسته برای پولکادوت و کاسموس، انتشار اخیر Polygon در فوریه 2021 به آن یک مزیت تکاملی می دهد، که تا حدی ناشی از این تصور است که هیچ یک از این دو تا کنون به طور کامل به اهداف خود نرسیده اند. هدف این پروژه تبدیل شدن به اینترنت بلاک چین است و یک پله مهم در توسعه اقتصاد ماشینی کاملاً خودکار است.

سوالات متداول چند ضلعی

نرخ TPS مورد انتظار در یک زنجیره جانبی چقدر است؟

یک زنجیره جانبی دارای ظرفیت مقیاس پذیر بیش از 65000 تراکنش در ثانیه است. 

توکن های سهامدار کجا هستند؟

توکن های سهام در یک قرارداد هوشمند مستقر در بلاک چین اتریوم قفل می شوند. اعتبار نویسان، ضمانت واقعی توکن های واگذار شده به آنها را در اختیار ندارند.

نحوه خرید چند ضلعی

خرید MATIC به آسانی بازدید از صفحه نحوه خرید چند ضلعی Kriptomat (MATIC) و انتخاب روش پرداخت دلخواه است.

نحوه فروش چند ضلعی

اگر از قبل مالک MATIC هستید و آن را در کیف پول صرافی کریپتومات نگه می دارید، می توانید با پیمایش در رابط و انتخاب گزینه پرداخت مورد نظر خود، آن را به راحتی بفروشید.

قیمت چند ضلعی

عوامل متعددی بر قیمت MATIC تأثیر می‌گذارند، از جمله ورودی‌ها و خروجی‌های ارز، احساسات، تحولات فنی و بنیادی، چرخه اخبار و محیط عمومی اقتصادی. قیمت چند ضلعی (MATIC) نیز مستقیماً تحت تأثیر تقاضا برای آن توسط کسانی است که از شبکه استفاده می کنند و می خواهند در سهام شرکت کنند.

با این حال، در نهایت، قیمت در هر لحظه با خرید و فروش تجمعی میلیون‌ها شرکت‌کننده در سراسر جهان تعیین می‌شود. می‌توانید با استفاده از صرافی‌های رمزنگاری مانند کریپتومات یا یکی از بسیاری از خدمات مختلف ردیابی ارزهای دیجیتال، از آخرین قیمت‌ها و اخبار به‌روز باشید.

.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *