وبلاگ

پولکادات چیست؟

polkadot-chist-ak-1‌

پولکادات چیست؟ پولکادات یک  بلاک چین است  که برای پشتیبانی از سایر بلاک چین ها طراحی شده است. این پلتفرم رمزنگاری را به عنوان شبکه ای متشکل از سایر سیستم های بلاک چین در نظر بگیرید. اگر هر بلاک چین را به عنوان یک نقطه منحصر به فرد تصور می کنید، بلاک چین پولکادات مانند الگویی است که از این نقاط تشکیل شده است. بیایید نگاه دقیق تری بیندازیم تا ببینیم همه اینها چگونه کار می کند.

Polkadot به عنوان یک  نسخه بهبود یافته از اتریوم در نظر گرفته شده است. Polkadot که در ماه مه 2020 راه اندازی شد، زاییده فکرGavin Wood، بنیانگذار اتریوم (ETH) است. این پلتفرم در حال حاضر توسط بنیاد Web3 (W3F) اداره می شود و توسط Parity Technologies که هر دو توسط Wood بنیانگذاری شده اند، توسعه یافته است.

پولکادات در سطح عمیق‌تری نسبت به بلاک‌چینی مانند اتریوم عمل می‌کند، فکر کنید آن را به‌عنوان پایه‌ای فراهم می‌کند که سایر پروژه‌های رمزنگاری می‌توانند بر روی آن ایجاد کنند. این خود را بلاک چین لایه 0 می نامد، در حالی که اتریوم و بلاک چین های مشابه مانند سولانا (SOL) و کاردانو (ADA) بلاک چین لایه 1 نامیده می شوند.

زمانی که وود برای اولین بار وایت پیپر پولکادات را نوشت، استدلال کرد که رمزارز به یک سیستم جدید نیاز دارد که امکان تعامل بین شبکه های مختلف بلاک چین را فراهم کند. وود با توجه به مشکلاتی در مورد توانایی اتریوم برای رشد و مقیاس‌پذیری، تلاش کرد این مشکل را با یک بلاک چین جدید بر اساس یک سیستم اعتبارسنجی اثبات سهام حل کند.

اعتبار سنجی اثبات سهام برخلاف بلاک چین های قبلی، مانند  بیت کوین  (BTC) یا  لایت کوین  (LTC) پیشنهاد شده است. برای اثبات کار، دستگاه ماینر بلاک چین  پازل های رمزنگاری را حل می کنند تا بلوک بعدی را برای پاداش استخراج به زنجیره اضافه کنند. با اثبات سهام، اعتبار سنجی ها از توکن هایی استفاده می کنند که به عنوان وثیقه برای تعیین بلوک بعدی در زنجیره قرار می گیرند. مشکل اصلی مقیاس‌پذیری که وود می‌خواست با Polkadot به آن بپردازد، میزان توان محاسباتی مورد نیاز اتریوم برای سیستم اعتبارسنجی اثبات کار اصلی آن بود.

پولکادات چگونه کار می کند؟

دیوید لاانت، مدیر تحقیقات در Bitwise Asset Management، پولکادوت را «سیستم چند زنجیره ای ناهمگن» می نامد. این فقط یک روش فانتزی برای گفتن این است که بلاک چین های مختلفی در سیستم پولکادوت کار می کنند.

همانطور که در بالا ذکر شد، یک بلاک چین لایه 0 به عنوان یک لایه پایه در زیر بلاک چین های لایه 1 عمل می کند. Polkadot یک زیرساخت داخلی را فراهم می کند که برنامه نویسان می توانند بلاک چین های خود را با قابلیت همکاری متقابل زنجیره ای ایجاد کنند.

بلاک چین های لایه 1، مانند پروژه اتریوم Wood که به همراه یکی از بنیانگذاران ویتالی دیمیتریویچ “Vitalik” Buterin و دیگران ساخته شده است، به برنامه نویسان اجازه می دهد تا برنامه های غیرمتمرکز (DApps)، قراردادهای هوشمند، توکن های غیرقابل تعویض (NFT) و موارد دیگر را بسازند .

اما ساختن بلاک چین لایه 1 برای برنامه نویسان سخت است. بیل بیرمنگام، مدیر ارشد سرمایه گذاری در Osprey Funds می گوید، آنها باید قبل از اینکه بتوانند صدها نفر را تشویق کنند تا برنامه لایه 1 خود را روی رایانه اجرا کنند، لایه پایه را بسازند. کارشناسان می گویند Polkadot قبلا لایه پایه را ساخته است. تنها کاری که برنامه نویس لایه 1 باید انجام دهد، تمرکز بر بهینه سازی پروژه خود است.

Thibault Perréard، رئیس امور مالی شرکت  Bifrost، می گوید که بیشتر این سیستم های لایه 1 سیلو شده اند. آنها تعامل زیادی بین آنها ندارند. پولکادوت قصد دارد به هر بلاک چین عمومی یا خصوصی اجازه دهد تا با یکدیگر ارتباط برقرار کند – این به معنای “اینترنت بلاک چین ها” است.

پولکادات چیست؟ شبکه پولکادوت در کریپتو چیست؟ 

به زبان ساده، Polkadot (DOT) یک بلاک چین با یک شبکه اصلی است – زنجیره رله، جایی که سایر بلاک چین ها به یکدیگر متصل می شوند و با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. با میزبانی زنجیره‌های بلوکی، زنجیره رله نیز امنیت و تراکنش‌های آن‌ها را مدیریت می‌کند و به قابلیت همکاری متقابل زنجیره‌ای (ارتباط بین بلاک‌چین‌های مختلف) اجازه می‌دهد تا یکپارچه عمل کند. در واقع، پولکادوت علاوه بر ارسال توکن‌های DOT در زنجیره‌های بلوکی، به آنها امکان ارتباط و تبادل داده‌های واقعی را نیز می‌دهد.

بنابراین، قابلیت همکاری مشکل بزرگی است که پولکادوت سعی در حل آن دارد. به جای موجودیت‌های مجزا که به طور مستقل کار می‌کنند، بلاک‌چین‌ها باید بخشی از یک اکوسیستم شوند که در آن اطلاعات و پول می‌تواند به‌طور ایمن به روشی مقیاس‌پذیر مبادله شود. در حالی که بلاک چین های خصوصی پروتکل های فنی تا حدودی متفاوت از بلاک چین های عمومی دارند ، پولکادوت حتی ارتباط بین این دو نوع شبکه متمایز را حل می کند.

معماری شبکه انعطاف‌پذیر و تطبیقی ​​Polkadot ساخت فناوری جدید را تسهیل می‌کند و توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد تا از مقیاس‌پذیری، قابلیت همکاری و امنیت ارائه‌شده استفاده کنند. بنابراین، شبکه Polkadot همچنین نشان دهنده یک پیشرفت مهم برای توسعه دهندگان و کارآفرینانی است که می خواهند یک بلاک چین جدید از ابتدا بسازند.

هنگام تلاش برای ایجاد یک بلاک چین جدید، توسعه دهندگان یک ماشین حالت منحصر به فرد و یک الگوریتم اجماع ایجاد می کنند که پیاده سازی آن آسان نیست و تلاش و زمان زیادی را می طلبد. هدف معماری بنیادی Polkadot حل این مشکل است زیرا نیاز به ساخت بلاک چین را از ابتدا حذف می کند. 

یک بلاک چین ساخته شده در Polkadot از چارچوب مدولار Substrate استفاده می کند، که به کاربران اجازه می دهد ویژگی های مورد نیاز خود را وصل کنند و همچنین به آنها اجازه می دهد در صورت نیاز آنها را تغییر دهند. علاوه بر این، به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا معماری زنجیره را سفارشی کنند، اجزای خاصی را انتخاب کنند که مطابق با نیازهایشان باشد، و بلاک چین را با شبکه های دیگر، از جمله اتریوم و بیت کوین، پیوند دهند.

تاریخچه شبکه پولکادوت 

نام شبکه در حال حاضر منحصربه‌فرد است: یک الگوی خال‌خالی روی پارچه از مجموعه‌ای از دایره‌های پر شده بزرگ با همان اندازه تشکیل شده است. دایره ها احتمالا نماد بلاک چین های مختلف و الگوی کلی، دنیای رمزنگاری پولکادوت هستند. تاریخچه Polkadot ارتباط نزدیکی با اتریوم دارد.

بنیانگذار آن دکتر گاوین وود است که مدیر ارشد آموزش و توسعه دهنده اصلی اتریوم بود. او زبان برنامه نویسی قرارداد هوشمند آن، Solidity را توسعه داد. توسعه‌دهنده اصلی اتریوم را در سال 2016 ترک کرد تا یک بلاک چین خرد شده‌تر بسازد و در اکتبر همان سال، کاغذ سفید پولکادوت را منتشر کرد .

زمانی که وود هنوز در اتریوم بود، شرکت فناوری بلاک چین EthCore را تأسیس کرد که بعداً به فناوری‌های برابری تبدیل شد. این شرکت فناوری زیرساخت بلاک چین، مانند چارچوب توسعه Substrate و شبکه Polkadot را توسعه داد.

در سال 2017، وود همچنین بنیاد WEB3 را تأسیس کرد، یک نهاد غیرانتفاعی که برای حمایت از تحقیق و توسعه Polkadot و نظارت بر تلاش‌های جمع‌آوری سرمایه آن تأسیس شده است. در جولای همان سال، اولین رویداد نامطلوب در سازمان رخ داد. یک هکر از یک آسیب پذیری در کد کیف پول Multisig Parity سوء استفاده کرد و 153K ETH (حدود 33 میلیون دلار در آن زمان) را از سه کیف پول مختلف سرقت کرد. 

در ماه اکتبر، این بنیاد میزبان عرضه اولیه سکه بود و 145 میلیون دلار در کمتر از دو هفته جمع آوری کرد، که آن را به یکی از بزرگترین ICOها تا آن زمان تبدیل کرد. تنها چند روز پس از فروش توکن، شرکت Parity Technology یک حادثه هک جدید را تجربه کرد.

قراردادهای هوشمند ICO هک شد و 66 درصد از سرمایه جمع آوری شده (150 میلیون دلار) مسدود شد. این رویداد غیرقابل برگشت بود و به ناچار سرعت توسعه اولیه پروژه را کاهش داد. در ماه‌های بعد، از طریق یک فروش خصوصی، تیم بنیاد WEB3 توانست بودجه کافی برای ادامه اهداف توسعه خود جمع‌آوری کند و تا سال 2019، همه چیز به روال سابق بازگشت. 

پولکادوت در مقابل بیت کوین 

شبکه پولکادوت و بیت کوین از نظر عملکرد و اهدافی که قصد دستیابی به آن را دارند تا حدودی متفاوت هستند. در حالی که بیت کوین در مسیر تبدیل شدن به اولین شبکه غیرمتمرکز جهانی برای پرداخت است، پولکادوت به دنبال رشد به یک پلتفرم چند زنجیره ای است که امکان همکاری بین بلاک چین ها را برای اهرم توکن، داده و تبادل ارتباطات فراهم می کند.

یک کسب و کار Polkadot به دنبال یک پروتکل شبکه بلاک چین است تا امکان انتقال داده های دلخواه را از طریق بلاک چین فراهم کند. با این حال، یک تجارت بیت کوین به یک شبکه پرداخت نوآورانه و نوع جدیدی از پول با قدرت بلاک چین علاقه مند است. از منظر فناوری، تفاوت اصلی در فرآیند استخراج و الگوریتم اجماع است. بیت‌کوین از اثبات کار استفاده می‌کند، و پولکادوت یک اثبات سهام نامزدی را که قبلاً در این راهنما دیده‌ایم، اتخاذ می‌کند.

پولکادوت در مقابل اتریوم

اتریوم یک پلتفرم قرارداد هوشمند است و در تلاش است تا یک بلاک چین برای تامین مالی توزیع شده باشد. از سوی دیگر، Polkadot ساختاری برای ساخت بلاک چین های خاص به راحتی و توانایی اتصال شبکه های مختلف ارائه می دهد. 

هر دو پلتفرم برای توسعه دهندگانی طراحی شده اند که می خواهند برنامه های غیرمتمرکز بسازند و هر دو به دنبال رفع مقیاس پذیری بر اساس اجرای موازی هستند. با این حال، اتریوم سعی می کند آن را با خرده ها، پولکادوت با پاراچین ها و پاراتریدها به دست آورد. 

از منظر فناوری، اتریوم در حال حاضر بر اساس اجماع اثبات کار مانند بیت کوین کار می کند. با این حال، به‌روزرسانی آینده به نسخه 2.0 آن را به سیستم اثبات سهام تغییر می‌دهد، که احتمالاً با NPoS پولکادوت متفاوت خواهد بود.

پولکادوت مقابل کاردانو

هر دو Cardano و Polkadot برای رفع برخی از محدودیت های ذاتی اتریوم طراحی شده اند. همچنین هر دوی آنها سابقه مشترکی با اتریوم دارند زیرا هر دو توسط مشارکت کنندگان برجسته اتریوم تصور شده اند.

Cardano (ADA) یک پلتفرم بلاک چین نسل سوم است که بر توسعه DApp تمرکز دارد. این یک پلتفرم بلاک چین اثبات سهام است و اولین پلتفرمی است که بر اساس تحقیقات بررسی شده پایه گذاری شده و از طریق روش های مبتنی بر شواهد توسعه یافته است. این فن آوری های پیشگام را برای ارائه امنیت و پایداری برای برنامه های کاربردی، سیستم ها و جوامع غیرمتمرکز ترکیب می کند.

از طرف دیگر، ما تا به حال آموخته ایم که پولکادوت یک اکوسیستم کاربردی چند زنجیره ای، بلاک چین و ارز دیجیتال است. این شبکه برای ساده‌سازی قابلیت همکاری متقابل زنجیره‌ای با هدف کلی ایجاد قدرت توسعه نسل بعدی DApp ساخته شده است.

رمز بومی پولکادوت: DOT

کلید کنار هم قرار دادن همه این عوامل – اعتبار سنجی اثبات سهام، تعاملات متقابل زنجیره ای و برنامه نویسی لایه پایه – DOT، توکن بومی Polkadot است. DOT نشانه ای است که توسط اعتبار سنجی ها برای تایید بلوک بعدی در بلاک چین پولکادوت قرار می گیرد یا به عنوان وثیقه قرار می گیرد. به این ترتیب، DOT به عنوان مکانیسم اثبات سهام Polkadot عمل می کند.

هر بلاک چین جداگانه ساخته شده بر روی پولکادوت به عنوان یک زنجیره موازی یا پاراچین در سیستم نامیده می شود. هنگام جابجایی داده ها در این پاراچین ها، امنیت بسیار مهم است. Polkadot این امنیت را با یک زنجیره زیرین به نام زنجیره رله تضمین می کند.

این زنجیره رله، زنجیره اصلی پولکادوت است و به گفته لاوانت، این چیزی است که پولکادوت را از نزدیک ترین رقیبش، کاسموس (ATOM) متمایز می کند. پرارد حتی اشاره می کند که “زنجیره رله امنیت را تضمین می کند.” او می‌گوید پاراچین‌ها می‌توانند از معماری و پایه‌های پولکادوت استفاده کنند. به عبارت دیگر، آنها نباید نگران تامین امنیت باشند.

DOT نشانه ای است که برای اعتبارسنجی بلوک ها در زنجیره رله پولکادوت استفاده می شود. اما شرط بندی تنها کاربرد DOT در سیستم Polkadot نیست. توکن همچنین برای حاکمیت و پیوند استفاده می شود. به همه دارندگان DOT حق رای در مورد حاکمیت شبکه، مانند ارتقاء و هزینه شبکه داده شده است.

DOT به عنوان وثیقه

عامل دیگری که اپراتورهای پولکادوت باید در نظر بگیرند این است که کدام پروژه ها اصلاً در سیستم پولکادوت پاراچین می گیرند. این پاراچین ها توسط پروژه های متمایز با استفاده از DOT به عنوان وثیقه پیشنهاد می شوند.

به گفته بیرمنگام، یک پروژه می‌تواند «برود و DOT را بخرد تا به پولکادوت برای حراج پاراچین تعهد بدهد». سپس، اگر پروژه DOT ​​کافی داشته باشد، “آنها شکاف را خواهند برد.” پس از تایید پروژه برای پاراچین، DOT حراج شده به مدت دو سال قفل می شود. کاربران در ازای پروژه‌ها، پاداش‌های قفل دریافت خواهند کرد. اولین حراج پاراچین پولکادوت در دسامبر 2021 تکمیل شد.

سرمایه گذاری در پولکادوت

پولکادوت یک دارایی رمزنگاری به راحتی قابل دسترسی است. برای توسعه دهندگانی که در مناقصه پاراچین پولکادوت یا سرمایه گذارانی که علاقه مند به خرید توکن برای حدس و گمان هستند، DOT را می توان در اکثر صرافی های رمزنگاری بزرگ جهان خریداری کرد. سرمایه‌گذاران همچنین می‌توانند از طریق Osprey Polkadot Trust (ODOT)، که به صورت عمومی از طریق بازار خارج از بورس OTCQX معامله می‌شود، در معرض پولکادوت قرار بگیرند.

پس از خرید توکن‌های DOT، می‌توان آن‌ها را در یک کیف پول ارز دیجیتال نگهداری کرد. کیف پول های کریپتو به صورت آنلاین (کیف پول داغ) یا آفلاین (کیف پول سرد) در دسترس هستند. کیف پول های آنلاین خطرات امنیتی بیشتری دارند. همچنین باید بررسی کنید که کیف پول کریپتو از توکن های پولکادوت پشتیبانی می کند.

سرمایه گذاران باید به خاطر داشته باشند که پولکادوت، مانند همه  ارزهای دیجیتال ، یک سرمایه گذاری بسیار سوداگرانه و پرخطر است. اگر به داشتن توکن های DOT فکر می کنید، ممکن است بخواهید ابتدا با یک  مشاور مالی  مشورت کنید. با توجه به ماهیت بی ثبات ارزهای دیجیتال، هرگز نباید بیش از حدی که می توانید از دست بدهید، سرمایه گذاری کنید.

پولکادات چرا مهم است؟

توسعه دهندگانی که سیستم های نوآورانه و غیرمتمرکز می سازند، در حال حاضر باید این سیستم ها را از پایه مهندسی کنند. این همچنین به این معنی است که زمان، استعداد و منابع به جای ایجاد استانداردی که همه از آن ساخته می‌شوند، به سمت ایجاد شبکه‌های رقیب هدایت می‌شوند. این هدف Polkadot است، ایجاد راهی برای توسعه دهندگان برای ایجاد ارزش بر روی تمام بلاک چین ها، نه فقط یک.

پولکادات چه مشکلاتی را حل می کند؟

دو مسئله ای که سیستم های مبتنی بر بلاک چین بیشتر به حل آن نیاز دارند، مقیاس پذیری – تعداد تراکنش ها در ثانیه که شبکه می تواند انجام دهد – و حاکمیت است: اینکه جامعه چگونه ارتقاء و تغییرات پروتکل را مدیریت می کند. هدف پولکادوت حل هر دوی این مشکلات است.

از کجا و چگونه پولکادوت بخریم؟

با وجود راه‌اندازی کمتر از یک سال پیش، DOT می‌تواند در تعداد زیادی از پلتفرم‌های رایج مبادلات ارزهای دیجیتال خریداری و معامله شود. این شامل چندین صرافی سطح 1، از جمله Binance، Kraken، و Huobi Global، و همچنین نزدیک به 100 پلتفرم کمتر تثبیت شده است.

خرید DOT

یکی از ساده ترین راه ها برای خرید DOT استفاده از کارت بدهی یا اعتباری خود در Binance است. در اینجا به این صورت است:

مرحله 1: حساب بایننس خود را ایجاد کرده یا وارد آن شوید. پس از ورود به سیستم، ماوس را روی گزینه «خرید کریپتو» موجود در سربرگ نگه دارید. در اینجا، ارز پرداخت مورد نظر خود را در بالا سمت راست انتخاب کنید و سپس روی گزینه پرداخت انتخابی خود کلیک کنید. در این مثال، ما قصد داریم با استفاده از کارت نقدی ویزا، DOT را بخریم، در حالی که به دلار آمریکا (USD) پرداخت می کنیم.

مرحله 2: سپس با صفحه پرداخت روبرو خواهید شد. دارایی مورد نظر برای خرید را از منوی کشویی «سکه» انتخاب کنید. در این صورت DOT را انتخاب می کنیم. سپس مقدار DOT مورد نظر برای خرید را وارد کنید. این مقدار ارز انتخابی شما در DOT است.

مرحله 3: روی “خرید DOT” کلیک کنید. سپس از شما خواسته می شود تا تأیید هویت را تکمیل کنید. این شامل ارائه برخی از اطلاعات اولیه، مانند نام، آدرس، و تاریخ تولد، و بارگذاری دو تصویر است:

  • عکس یک مدرک هویتی معتبر (مانند کارت ملی، گذرنامه یا گواهینامه رانندگی)
  • سلفی که با سند شناسایی مطابقت دارد.
  • راستی‌آزمایی KYC معمولاً ظرف ۱ ساعت تکمیل می‌شود، اما در دوره‌های شلوغ می‌تواند تا ۳۶ ساعت طول بکشد.

مرحله 4: هنگامی که هویت شما تأیید شد، می توانید فرآیند خرید را تکمیل کنید و از شما خواسته می شود اطلاعات پرداخت خود را وارد کنید. به سادگی جزئیات پرداخت کارت و آدرس صورتحساب خود را وارد کرده و روی «اکنون پرداخت» کلیک کنید. هنگامی که بایننس اطلاعات پرداخت شما را تأیید کرد، سپس مبلغی را که در مرحله قبلی انتخاب کرده بودید از شما دریافت می کند و DOT خود را مستقیماً به کیف پول بایننس خود واریز می کنید.

بسیاری از پلتفرم‌های صرافی دیگر نیز رویه مشابهی دارند، اما ممکن است در ارزها و روش‌های پرداختی که پشتیبانی می‌کنند کمی متفاوت باشند. برای اطلاعات بیشتر، به اسناد پشتیبانی ارائه شده توسط صرافی انتخابی خود مراجعه کنید.

اهداف پولکادوت چیست؟

پولکادوت می‌خواهد به پایه‌ای تبدیل شود که همه بلاک‌چین‌ها بر آن بنا می‌شوند. اعتقاد بر این است که با ایجاد یک زمین بازی یکنواخت – بر خلاف شرایط تکه تکه‌ای که در حال حاضر وجود دارد – شرکت‌ها آزاد خواهند بود تا با دانستن اینکه پایه‌های آن مستحکم هستند، نوآوری کنند.

آینده پولکادوت

بسیاری پولکادوت را یکی از امیدوارکننده‌ترین شبکه‌های آینده می‌دانند، زیرا تلاش می‌کند پایه‌ای برای اهداف متعددی ایجاد کند. در حالی که این پروژه هنوز در سال های اولیه خود است، بسیاری از پیشرفت ها نشان می دهد که مسیری که این پروژه ترسیم کرده می تواند استانداردی برای تبادل ارزش باشد.

Polkadot ممکن است به پلتفرم مورد استفاده برای توسعه برنامه های کاربردی مبتنی بر بلاک چین تبدیل شود یا نباشد، به خصوص با انتشار پیشرفت های Ethereum که بسیاری از مسائل مشابه را برطرف می کند. با این حال، آنچه به ویژه مطلوب است، ترکیب ابزار توسعه زیرلایه به همراه مزایای فنی اساسی است که می تواند توسعه زیادی را به خود جلب کند.

پولکادوت می تواند حدود 1000 تراکنش در ثانیه را پردازش کند. حد بالایی بالقوه برای توان عملیات پولکادوت 1 میلیون تراکنش در ثانیه است. پولکادوت می گوید که مدل پاراچین غیرمتمرکزتر و غیرمتمرکزتر از راه حل های مقیاس بندی لایه-2 به تنهایی است. بسیاری از تیم ها قبلاً پاراچین ساخته اند، بنابراین آینده خوبی برای این اکوسیستم در حال رشد است. از سال 2022، میلیون ها تراکنش روی پاراچین پردازش شده است.

پولکادات چیست؟

پولکادوت کجا موجود است؟

رمز DOT واقعی در صرافی های متمرکز یا غیرمتمرکز در دسترس نیست . توکن‌هایی که در این صرافی‌ها مشاهده می‌شوند، توکن‌هایی هستند که بر روی یک بلاک چین متفاوت و متصل به DOT ​​ایجاد شده‌اند.17شما می توانید DOT متصل شده را در صرافی هایی مانند Binance، Coinbase، Kraken و Gemini خریداری کنید.

DOT توکن شده به طور گسترده در صرافی های غیرمتمرکز مانند SushiSwap یا UniSwap در دسترس نیست. اگر صاحب DOT هستید، چندین کیف پول وجود دارد که می توانید برای ذخیره آن استفاده کنید. برخی از نمونه ها عبارتند از Ledger، Fearless، Polkawallet و Polkadot-JS Plus.18

آیا پولکادوت کریپتو سرمایه گذاری خوبی است؟

DOT، مانند هر ارز دیجیتال، نوسانات قیمت قابل توجهی را تجربه می کند.19این نوسانات، DOT را به یک سرمایه گذاری پرخطر تبدیل می کند. بهتر است با یک مشاور مالی آشنا با ارزهای دیجیتال صحبت کنید تا بفهمید آیا DOT برای اهداف و استراتژی سرمایه گذاری شما مناسب است یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *