وبلاگ

لایت کوین چیست؟

lite-coin-chist-ak-1

لایت کوین چیست؟ لایت کوین توسط مهندس سابق گوگل، چارلی لی ایجاد شد، یکی از اولین «آلت کوین‌ها» بود – نامی که به ارزهای دیجیتال غیر از بیت‌کوین (و گاهی اوقات غیر از اتریوم) داده می‌شود. Jay Blaskey، متخصص ارزهای دیجیتال در BitIRA می گوید: «لایت کوین دومین ارز دیجیتال قدیمی است که از پروتکل بیت کوین در سال 2011 فورک شده است. “این طراحی شده بود تا برای پرداخت های سریع، ایمن و کم هزینه استفاده شود.” آن را به عنوان یک اسپین آف بیت کوین در نظر بگیرید.

هدف از راه اندازی لایت کوین بهبود بیت کوین به روش های مختلف بود. برای اولین بار، لی یک الگوریتم هش جدید برای لایت کوین به نام Scrypt (با تلفظ S-crypt) توسعه داد. الگوریتم ساده تر از سرعت تراکنش سریعتر لایت کوین پشتیبانی می کرد. بیت کوین سرعت پردازش تراکنش آهسته ای دارد که تقریباً پنج تراکنش در ثانیه است. تولید بلاک های جدید در بلاک چین بیت کوین می تواند حدود 10 دقیقه طول بکشد.

این سرعت پایین تراکنش، بازرگانانی را که می خواهند بیت کوین را به عنوان پرداخت بپذیرند، ناامید می کند. شما می توانید به طور متوسط ​​تا یک ساعت منتظر شش تاییدیه لازم برای تراکنش بیت کوین باشید. تصور کنید که با استفاده از کارت اعتباری چیزی آنلاین می‌خرید و یک ساعت کامل روی صفحه نمایش «تراکنش شما در حال پردازش است» هستید.

از سوی دیگر، سرعت پردازش تراکنش لایت‌کوین 54 در ثانیه است و هر 2.5 دقیقه می‌توان بلوک‌های جدیدی در بلاک چین لایت‌کوین ایجاد کرد. در حالی که لایت کوین هنوز به حداقل شش تأیید از اکثر صرافی ها نیاز دارد تا غیرقابل برگشت تلقی شوند، شبکه های پرداخت ارز دیجیتال همتا به همتا (P2P) اغلب می توانند تقریباً بلافاصله تراکنش های لایت کوین را تسویه کنند.

هدف از بهبود سرعت تراکنش این بود که به بازرگانان ثابت کند که دیگر مجبور نیستند از زمان تسویه طولانی بیت کوین ناامید شوند. در عوض، آن‌ها می‌توانند لایت کوین را بپذیرند و پرداخت‌ها را سریع‌تر تسویه کنند و بنابراین، تجارت را سریع‌تر و با سرعتی همتراز با سایر روش‌های پرداخت دیجیتال انجام دهند.

لایت کوین چگونه کار می کند؟

لایت کوین شباهت های زیادی با بیت کوین دارد. هر دو پروژه منبع باز هستند که از اثبات کار برای تأیید تراکنش ها استفاده می کنند. اما لایت کوین تفاوت های قابل توجهی با بیت کوین نیز دارد. علاوه بر سرعت پردازش، مسئله عرضه نیز وجود دارد. در حالی که بیت کوین با حداکثر عرضه 21 میلیون سکه سقفی دارد، لایت کوین در سقف 84 میلیون سکه قرار دارد.

لایت کوین چگونه استخراج می شود؟

دستگاه ماینر لایت کوین مسائل پیچیده ریاضی به نام هش را حل می کنند تا حق ثبت تراکنش های جدید در بلاک چین را به دست آورند. پس از بسته شدن یک بلوک، بلاک چین را نمی توان تغییر داد. به عنوان پاداشی برای اولین ماینری که هش مرتبط با تراکنش را از طریق مکانیسم اجماع اثبات کار حل می کند، ماینر ۱۲.۵ LTC دریافت می کند.

عملیات ماینینگ لایت کوین چیزی نیست که شما معمولاً در یک کامپیوتر خارج از اتاق نشیمن شخصی اجرا می کنید. حل هش نیاز به قدرت محاسباتی بسیار زیادی دارد که به انرژی و فضای قابل توجهی نیاز دارد. در واقع، سهم عمده ماینینگ لایت کوین توسط مزارع استخراج و استخرهای ماینرهای رمزنگاری با استفاده از سخت افزار پیچیده انجام می شود.

معدن

در بلاک چین، داده های تراکنش در بلوک ها ذخیره می شوند. بلوک برای هر شرکت کننده سیستم (که به عنوان ماینر نامیده می شود) که درخواست دیدن آن را داشته باشد در دسترس قرار می گیرد. استخراج‌کنندگان لایت کوین با استفاده از نرم‌افزار ماینینگ برای حل پازل‌های دشوار ریاضی، بلوک را تأیید می‌کنند تا اجازه اضافه کردن تراکنش‌های جدید به بلاک چین را داشته باشند. پس از اینکه یک ماینر بلوک را تایید کرد، به بلاک چین اضافه می شود و به ماینر LTC پاداش داده می شود.

راه اندازی تجهیزات معدن

لایت کوین را می توان با استفاده از دستگاه های استخراج ASIC با نرم افزار استخراج از پیش نصب شده استخراج کرد. از سوی دیگر، اگر با CPU یا GPU استخراج می کنید، باید برنامه خود را انتخاب کنید، در حالی که امنیت را در نظر داشته باشید. یک محصول نرم‌افزاری ممکن است حاوی بدافزار باشد و سایر فعالیت‌های مخرب، اگر مخرب نباشند، نیز باید در رادار شما باشند. 

انتخاب معدن

هنگامی که تجهیزات ماینینگ خود را انتخاب کردید، باید تصمیم بگیرید که آیا به تنهایی یا به صورت گروهی استخراج کنید. اگر خودتان ماین کنید، این خطر را دارید که مدت زیادی را بدون یافتن بلوک بگذرانید. با این حال، اگر موفق شوید، کل پاداش بلوک LTC را به اضافه هزینه‌ها حفظ می‌کنید. به خاطر داشته باشید که تنها در صورتی می توانید به این هدف برسید که قدرت هش کافی داشته باشید که به چندین ASIC نیاز دارد.

علاوه بر این، اگر از یک GPU یا CPU برای استخراج LTC به تنهایی استفاده کنید، تقریباً هیچ شانسی برای کسب درآمد وجود ندارد. مزایای استخراج استخر بیشتر از مزایای استخراج انفرادی است، اما جوایز بین اعضای استخر بر اساس قدرت هش آنها تقسیم می شود.

لایت کوین چگونه نصف می شود؟

برای کمک به کنترل عرضه لایت کوین، لایت کوین مانند بیت کوین نصف می شود. عرضه لایت کوین به 84 میلیون سکه محدود شده است. با این حال، هنگامی که ماینرها یک بلاک جدید به بلاک چین لایت کوین اضافه می کنند، با LTC جدید تولید شده پاداش دریافت می کنند. اگر نصف نمی شد، این می توانست عرضه لایت کوین را به طور نامحدود افزایش دهد.

از طریق نصف کردن، پاداش ماینر برای ثبت موفقیت آمیز بلاک های جدید در بلاک چین لایت کوین در فواصل زمانی منظم کاهش می یابد (نصف می شود). در مورد لایت کوین، هر 840000 تراکنش است. بنابراین زمانی که لایت کوین برای اولین بار راه اندازی شد، پاداش ماینر برای افزودن یک بلاک جدید به بلاک چین لایت کوین 50 LTC بود. طی چند سال گذشته، این پاداش از طریق نصف شدن به 12.5 LTC به عنوان جایزه بلوک کاهش یافته است. انتظار می رود نصف شدن بعدی LTC در سال 2023 اتفاق بیفتد.

لایت کوین چیست؟ لایت کوین چگونه استفاده می شود؟

لایت کوین بسیار نقد است، که آن را تبدیل به رمزنگاری برای معاملات آسان تر می کند. در واقع، دارندگان لایت کوین متوجه خواهند شد که تاجرانی مانند Newegg، SlingTV و حتی سازمان‌های غیرانتفاعی مانند صلیب سرخ آمریکا از پذیرش ارز دیجیتال خود خوشحال هستند.

همچنین می‌توانید از برنامه‌های ارز دیجیتال مانند BitPay یا CryptoPay برای پرداخت با استفاده از LTC استفاده کنید. اگر می‌خواهید از LTC برای پرداخت‌های P2P استفاده کنید، می‌توانید از برنامه Binance برای پرداخت به شخصی با LTC استفاده کنید.

چه چیزی لایت کوین را منحصر به فرد می کند؟

اگرچه کد آن از بیت کوین سرچشمه می گیرد، لایت کوین یک ارز دیجیتال است که در نوع خود هدفی را دنبال می کند. به جای اینکه بخواهد رقیب بیت کوین باشد، به عنوان یک نسخه سریعتر و سبک تر از بیت کوین عمل می کند. علاوه بر این، لایت‌کوین یک تیم توسعه اختصاصی دارد که روی بهبود شبکه کار می‌کند، و بسیاری از ارتقاء شبکه‌ای که ایجاد کردند در نهایت در شبکه بیت‌کوین (مانند SegWit و Lightning Network) استفاده می‌شوند.

چه چیزی به لایت کوین ارزش می دهد؟

لایت کوین به گونه ای برنامه ریزی شده است که عرضه محدود 84 میلیون LTC داشته باشد. مانند بیت کوین، لایت کوین همچنین پاداش های بلاکی را که استخراج کنندگان در طول رویدادهای «نصف» دریافت می کنند، کاهش می دهد و به طور موثر نرخ ورود سکه های جدید به بازار را کاهش می دهد.

لایت کوین به دلیل عرضه قابل پیش بینی و محدود آن، دارایی کمیاب در نظر گرفته می شود و بنابراین ارزش (تا حدی) از کمیاب بودن آن به دست می آید. بخش‌های دیگر معادله که به لایت کوین ارزش می‌دهد، قابلیت استفاده و اندازه شبکه آن است (هم از نظر ماینرها و هم از نظر خریداران/فروشندگان). لایت کوین در تمامی صرافی های بزرگ جهان از جمله کریپتومات معامله می شود.

چند سکه لایت کوین (LTC) در گردش است؟

در حال حاضر 66,480,217 LTC ​​در گردش است که ماینرها هر بار که یک بلوک را پردازش می کنند (هر 2.5 دقیقه) 12.5 LTC پاداش دریافت می کنند. پاداش 12.5 LTC، درست مانند پاداش استخراج بیت کوین، هر چهار سال یکبار نصف می شود و انتظار می رود نصف شدن لایت کوین بعدی در آگوست 2023 رخ دهد. لایت کوین دارای عرضه محدود 84 میلیون LTC است و در نهایت به ماینرهای خود با کارمزد تراکنش پاداش می دهد که هر کوین استخراج شود.

شبکه لایت کوین چگونه ایمن است؟

شبکه لایت کوین توسط شبکه ماینرها ایمن شده است. از آنجایی که این یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است، همه می توانند در فرآیند اعتبارسنجی بلوک شرکت کنند. وقتی صحبت از احتمال نقض امنیت می شود، مردم اغلب به 51 درصد از حملات فکر می کنند. توسعه‌دهندگان لایت‌کوین مسائل امنیتی را بسیار جدی می‌گیرند و به این دلیل معروف هستند که آنها را به خطر نمی‌اندازند. به لطف شبکه گسترده و غیرمتمرکز شرکت کنندگان، همراه با تلاش های توسعه دهندگان، LTC بعید است که تسلیم این نوع حملات شبکه مخرب شود.

مزایای لایت کوین

از همان ابتدا، بدون افزودن لایه‌های فناوری اضافی در بالای بلاک چین لایت‌کوین، این ارز دیجیتال سریع‌تر از بیت‌کوین برای انجام تراکنش‌ها است و این کار را ارزان‌تر انجام می‌دهد. در زمان نگارش این مقاله، کارمزد تراکنش‌های بیت‌کوین به‌طور قابل‌توجهی بالاتر بود، به طور متوسط ​​در حدود 3.92 درصد، در مقایسه با کارمزد تراکنش‌های Litecoin که تقریباً 0.06 درصد بود.

معایب لایت کوین

در سال 2017، چارلز لی، خالق لایت کوین، بیشتر دارایی های لایت کوین خود را به دلیل «تضاد منافع» واگذار کرد و اقدام لی باعث از بین رفتن اعتماد به ارز دیجیتال شد. Claudiu Minea، مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران SeedOn، یک شرکت مبتنی بر بلاک چین، می‌گوید: چیزی که توجه سرمایه‌گذاران را جلب کرد و بر اعتماد سرمایه‌گذاران تأثیر گذاشت این است که در سال 2017، چارلز لی، موسس لایت‌کوین، سهام خود را در لایت‌کوین فروخته است. پلت فرم تامین مالی جمعی

کارلوس گونزالس کامپو، تحلیلگر تحقیقاتی در 21Shares، می‌گوید در حالی که برای داشتن TPS سریع‌تر از بیت‌کوین طراحی شده است، «راه‌حل‌های لایه 2 در بالای بیت‌کوین مانند شبکه لایتنینگ» هم سرعت تراکنش‌های بیت‌کوین را افزایش داده و هم نیاز به استفاده از لایت کوین را کاهش داده است. به عنوان یک شبکه پرداخت سریعتر همچنین ارزهای دیجیتال جدیدتری با سرعت TPS سریعتر وجود دارد. اینها شامل EOS با 4000 TPS، XRP با 1500 TPS و Cardano با 257 TPS می‌شوند.

خطرات سرمایه گذاری در لایت کوین

تعداد کمی از کسب و کارها لایت کوین یا هر ارز رمزنگاری شده را می پذیرند، که کاربرد لایت کوین را به عنوان پول سنتی محدود می کند. برای سرمایه گذاران، داشتن لایت کوین خطرناک است زیرا در نهایت می تواند بی ارزش شود.

در حالی که هر ارز دیجیتال خطر بی ارزش شدن را دارد، لایت کوین در حال حاضر فاقد یک مورد استفاده واضح است. در حالی که در سال 2011 به عنوان جایگزینی برای بیت کوین با کارمزد تراکنش های سریع تر و ارزان تر معرفی شد، از آن زمان بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده راه اندازی شده اند که پردازش آنها سریعتر یا کم هزینه تر از لایت کوین است.

Litecoin اخیراً به عنوان یک کپی کمتر پیچیده از بیت کوین شهرت یافته است. بنیانگذار آن، چارلی لی، در جریان یک بازار افزایشی برای ارزهای دیجیتال در دسامبر 2017، تمام لایت کوین خود را فروخت. در حالی که لی ادعا می‌کرد این فروش برای جلوگیری از هرگونه تضاد منافع انجام شده است، بسیاری از سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال این حرکت را به عنوان سیگنالی می‌دانستند که لی دیگر به موفقیت بلندمدت لایت‌کوین اطمینان ندارد – تصوری که تا به امروز باقی مانده است.

آیا باید لایت کوین بخرید؟

در حالی که لایت کوین یکی از پرمعامله ترین ارزهای رمزنگاری شده است، آیا سرمایه گذاری ارز دیجیتال مناسبی را به همراه دارد؟ Blaskey از BitIRA می‌گوید که لایت‌کوین ممکن است برای سبد سرمایه‌گذاران باتجربه ارزهای دیجیتال مناسب باشد که ارزش ماندگار و انعطاف‌پذیری آن را قدردانی می‌کنند، به‌ویژه کسانی که «می‌خواهند ترکیبی از دارایی ذخیره‌سازی ارزش با مزایای جانبی تراکنش‌های راحت را داشته باشند».

برخی از کارشناسان می گویند لایت کوین می تواند مکان مناسبی برای قرار دادن یک سهام کوچک برای عادت به “درون و خروجی” تجارت کریپتو برای سرمایه گذار جدیدتر ارز دیجیتال باشد. در مورد اینکه آیا LTC گزینه خوبی برای کیف پول شما است، Minea حدس می‌زند: «رقبای بلاک چین دیگری وجود دارند که مردم می‌توانند از بین آنها انتخاب کنند، با این حال، لایت کوین همچنان یک انتخاب مرتبط باقی می‌ماند.»

قبل از سرمایه گذاری در لایت کوین، نحوه خرید لایت کوین را بیاموزید و کیف پول های ارزهای دیجیتال را مطالعه کنید . با یک مشاور مالی در مورد میزان سرمایه گذاری واقع بینانه در ارزهای دیجیتال بر اساس اهداف مالی منحصر به فرد خود صحبت کنید.

نحوه استفاده از لایت کوین

از آنجایی که تراکنش‌های آن اساساً دقیقاً مانند بیت‌کوین عمل می‌کنند – فقط سریع‌تر – بزرگترین مورد استفاده بالقوه آن برای پرداخت‌هایی است که برای شبکه بیت‌کوین بسیار کوچک و/یا بسیار حساس به زمان هستند. در حال حاضر، لایت کوین در چندین هزار فروشگاه و کسب و کار در سراسر جهان پشتیبانی می شود و تراکنش با آن هم سریع و هم ارزان است.

نحوه انتخاب کیف پول لایت کوین

کیف پول های زیادی وجود دارند که می توانند لایت کوین را ذخیره کنند. بسته به نیاز خود به امنیت و عملکرد، کاربران کیف پول مناسب خود را انتخاب می کنند. صرافی کریپتومات مکانی عالی برای ذخیره LTC شما است، زیرا عملکرد عالی (خرید، فروش، مبادله با ارزهای دیجیتال دیگر) را بدون به خطر انداختن امنیت ارائه می دهد.

بگذار لایت کوین وجود داشته باشد

لایت کوین برادر بیت کوین است که پرداخت های سریع تر و ارزان تری را انتخاب می کند و در عین حال به بیت کوین اجازه می دهد تراکنش های بزرگ را انجام دهد. تیم توسعه دهنده آن به رهبری چارلی لی، اکتشافات پیشگامانه بسیاری را به دنیای ارزهای دیجیتال آورده است.

لایت کوین مطمئناً یکی از ارزهای رمزنگاری با بیشترین پتانسیل است، و یکی از ارزهای دیجیتالی است که در حال حاضر ثابت کرده است که دارای یک مورد استفاده در دنیای واقعی است – چیزی که بسیاری از پروژه ها فقط می توانند رویای آن را داشته باشند.

سوالات متداول لایت کوین

آیا لایت کوین به عنوان شبکه آزمایشی بیت کوین عمل می کند؟

نه، لایت کوین یک ارز دیجیتال جداگانه است. با این حال، ویژگی های آن اغلب در کد بیت کوین نیز پیاده سازی می شوند.

رقیب اصلی لایت کوین کیست؟

در حالی که لایت کوین تصمیم گرفت به عنوان برادر کوچکتر و دوستانه بیت کوین عمل کند، هنوز هم رقابت مستقیمی دارد که عمدتاً بیت کوین کش است.

نحوه خرید لایت کوین

خرید لایت کوین (LTC) به سادگی رفتن به صفحه قیمت لایت کوین ما و کلیک کردن روی دکمه «خرید لایت کوین» است. از راهنمای ما در مورد نحوه خرید لایت کوین دیدن کنید .

نحوه فروش لایت کوین

اگر قبلاً لایت کوین (LTC) دارید و آن را در کیف پول صرافی کریپتومات نگه دارید، می‌توانید با پیمایش در رابط و انتخاب گزینه پرداخت مورد نظر خود، آن را به راحتی بفروشید.

قیمت لایت کوین

قیمت فعلی لایت کوین 84.53 یورو است . حجم معاملات 24 ساعته لایت کوین 885,124,381 یورو است . لایت کوین در حال حاضر با ارزش کل بازار، با ارزش بازار 6,164,760,467 یورو در رتبه 12 در بین تمام ارزهای دیجیتال قرار دارد . عرضه در گردش 72,938,008 لایت کوین و حداکثر. عرضه 84 میلیون لایت کوین است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *