وبلاگ

کادنا چیست؟ 

kadena-chist-ak-1

کادنا چیست؟ یک بلاک چین لایه 1 اثبات کار (PoW) درجه سازمانی است. هدف آن ارائه یک بلاک چین ترکیبی بسیار مقیاس پذیر و سازگار با توسعه دهنده است که سطح امنیتی مشابه بیت کوین را تضمین می کند. برای دستیابی به این هدف، Kadena از یک مکانیسم اجماع جدید به نام Chainweb و زبان برنامه نویسی Pact استفاده می کند.    

ماموریت Kadena این است که لایه پایه خود را برای مقیاس‌پذیری و اهداف توسعه‌دهنده بدون نیاز به پروتکل‌های مقیاس‌پذیری و عملکرد لایه ۲ کامل کند . این پروتکل ها می توانند توسعه برنامه را پیچیده کنند. بنابراین، ارائه یک کیت ابزار کامل بر روی یک پلتفرم بدون شک توسعه‌دهنده‌تر خواهد بود. تیم Kadena ادعا می کند که Kadena می تواند تا  480000 تراکنش در ثانیه را در 20 زنجیره انجام دهد و با ارتقاء آن به 50 زنجیره که به صورت موازی کار می کنند، انتظار دارند که این تراکنش از 1 میلیون تراکنش در ثانیه فراتر رود.

زبان برنامه نویسی بومی شبکه، Pact، به گونه ای مهندسی شده است که معایب عمده ای را که Solidity اتریوم را تهدید می کند، بهبود بخشد، به ویژه آسیب پذیری آن در برابر حلقه های نامحدود و عدم تأیید رسمی . تأیید رسمی راهی برای اثبات اینکه الگوریتم های زیربنایی یک سیستم به درستی در محدوده آن کار می کنند. علاوه بر این، توسعه دهندگان می توانند قراردادهای هوشمند Pact را در هر زمان بدون نیاز به هارد فورک ارتقا دهند.  

Kadena همچنین یک بلاک چین خصوصی را برای پیش از بلاک چین قرارداد هوشمند عمومی خود توسعه داده است. زنجیره خصوصی که Kadena Kuro نام دارد، دارای روش اجماع بیزانسی تحمل خطا (BFT) است و برای کاربردهای درجه یک سازمانی طراحی شده است. از سال 2018، یک کنسرسیوم مراقبت های بهداشتی از Kuro برای ساده کردن روند جمع آوری و نگهداری داده های بیمه استفاده می کند. اساسا، Kuro به عنوان یک زنجیره جانبی در کنار بلاک چین عمومی Kadena برای تقویت تراکنش ها و ایجاد بازارهای داده جدید اجرا می شود.  

نکات کلیدی:

 • Kadena یک بلاک چین اثبات کار لایه 1 درجه سازمانی است.
 • Pact زبان قرارداد هوشمند بومی Kadena با ویژگی تشخیص اشکال داخلی است.
 • اکوسیستم Kadena شامل پمپ بنزین، NFT، DEX، کیف پول و سایر برنامه‌های DeFi است.
 • KDA ارز بومی کادنا برای تشویق استخراج کنندگان و پرداخت هزینه های تراکنش است.

فناوری بلاک چین می تواند جهان را همانطور که می شناسیم با پتانسیل خود برای ساخت برنامه های کاربردی بدون اعتماد متحول کند. از قراردادهای هوشمند گرفته تا دارایی‌های توکن‌شده در دنیای واقعی، توسعه‌دهندگان به‌تازگی شروع به کشف سطح پتانسیل این فناوری انقلابی کرده‌اند. با این حال، اگر تا به حال سعی کرده اید یک برنامه بلاک چین، مانند یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) ایجاد کنید ، ممکن است با موانع زیادی روبرو شده باشید که ممکن است رویای شما را بسته باشد. 

کسب‌وکارها و افرادی که می‌خواهند بلاک چین را در سیستم‌های خود بپذیرند، اغلب با مسائلی مانند عدم قابلیت همکاری (توانایی بلاک چین برای برقراری ارتباط و اشتراک‌گذاری یکپارچه داده‌ها) و مقیاس‌پذیری (توانایی بلاک چین برای پردازش و ذخیره تعداد زیادی از تراکنش‌ها) مواجه می‌شوند. آنها خود را در معرض قراردادهای هوشمند معیوب قرار می دهند که ساخت و استقرار آنها پیچیده و پرهزینه است. 

Kadena یک بلاک چین ترکیبی در سطح سازمانی است که با ارائه یک زبان برنامه‌نویسی قرارداد هوشمند جدید و مجموعه‌ای از ابزارهای پیشرفته به توسعه‌دهندگان و کاربران، تلاش می‌کند تا روایت را تغییر دهد. با انجام این کار، این پلتفرم امیدوار است راه حلی برای بلاک چین ارائه دهد که قابلیت همکاری، مقیاس پذیری و انرژی کارآمد را داشته باشد. در ادامه با بحث در مورد اینکه Kadena، چگونه کار می کند، ویژگی های اصلی آن، اکوسیستم Kadena و نشانه Kadena (KDA) صحبت می کنیم.

چه کسی کادنا را تأسیس کرد؟ 

ویل مارتینو و استوارت پوپجی در سال 2016 شرکت Kadena را تأسیس کردند. این دو به طور اتفاقی پیوندهای عمیقی با امور مالی سنتی دارند:

 • ویل مهندس ارشد Juno، پروژه پیشگام بلاک چین JPMorgan بود و در ابتدا به عنوان رهبر فنی کمیته راهبری ارزهای دیجیتال کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) خدمت کرد. 
 • استوارت عضو سابق مرکز بلاک چین JPMorgan برای تعالی بخش بلاک چین است.   

ویل مارتینو، چپ، و استوارت پوپجوی – بنیانگذاران Kadena . 

ویل و استوارت اعضای اصلی ابتکارات بلاک چین جی پی مورگان بودند، جایی که آنها درک درستی از امور مالی سنتی (TradFi) و مالی غیرمتمرکز (DeFi) به دست آوردند. این تفاهم به آنها کمک کرد تا Kadena را برای حل ایرادات مالی متمرکز (CeFi) و DeFi راه اندازی کنند. علاوه بر این دو، دکتر استوارت هابر، مخترع بلاک چین و پر استنادترین مرجع در وایت پیپر بیت کوین ساتوشی ناکاموتو ، چهره قابل توجه دیگری است که به عنوان مشاور Kadena عمل می کند.   

کادنا چگونه کار می کند؟ 

برای درک نحوه عملکرد صحیح کادنا، باید معماری آن را در نظر بگیریم. معماری کادنا از سه ویژگی تشکیل شده است: 

 • Chainweb – یک شبکه عمومی لایه 1 که مقیاس پذیری بی حد و حصر را در یک محیط PoW ارائه می دهد و از یک تکنیک بافندگی پیشرفته (در ادامه توضیح داده خواهد شد) در زنجیره های موازی استفاده می کند.  
 • Kuro – یک زنجیره خصوصی منبع باز لایه 2 که برای موارد استفاده در سطح سازمانی بهینه شده است. سرعت تراکنش در ثانیه (TPS) 8000 در 500 گره دارد. 
 • Pact – زبان برنامه نویسی منبع باز بومی Kadena که از Haskell استفاده می کند.

بیایید نگاهی دقیق تر به هر یک از این قابلیت ها داشته باشیم.

شبکه زنجیره ای 

Chainweb یک بلاک چین عمومی لایه 1 Kadena است که مقیاس پذیری نامحدودی را در یک محیط توافقی PoW ارائه می دهد. همچنین به معماری انحصاری اکوسیستم کادنا اشاره دارد. یکی از مسائل مهم شبکه های PoW ناتوانی آنها در مقیاس است. Chainweb به Kadena این امکان را می‌دهد تا با معرفی تکنیک‌های Sharding (تقسیم داده‌های شبکه برای گسترش محاسبات و ذخیره‌سازی به زنجیره‌های همتا) و braiding (ترکیب زنجیره‌های همتا برای پشتیبانی از تراکنش‌های زنجیره اصلی) بر این مشکل غلبه کند.  

به این ترتیب، Chainweb یک بسته نرم افزاری به هم پیوسته از چندین زنجیره موازی است که به عنوان زنجیره همتا شناخته می شود، که به طور همگن برای یک بلاک چین کار می کنند. در ابتدا، Kadena با ده زنجیره همتا راه اندازی شد. در حال حاضر Chainweb دارای 20 زنجیره همتا با TPS 480000 در صورت ادغام با زنجیره Kuro است.

با وجود دوبرابر شدن زنجیره‌های همتا، آزمایش‌ها نشان می‌دهد که مصرف انرژی Kadena ثابت مانده است. نتایج به‌عنوان اثبات مفهومی برای طرح‌های شبکه برای مقیاس‌بندی از 20 زنجیره همتا به 1000 و بیشتر در حالی که همان مقدار انرژی مصرف می‌کند عمل می‌کند و آن را از نظر انرژی کارآمد می‌کند.  

کورو

Kuro که قبلاً ScalableBFT بود، بلاک چین خصوصی Kadena است که به طور همگن با Chainweb کار می کند. این یک زنجیره لایه 2 منبع باز است که از مکانیزم تحمل خطا بیزانسی استفاده می کند و برای برنامه های کاربردی در سطح سازمانی طراحی شده است. Kuro با استفاده از زبان برنامه نویسی Pact توسعه یافته است. برخی از ویژگی های منحصر به فرد آن عبارتند از:

 • تشخیص خودکار اشکال از طریق تأیید رسمی
 • کدهای قابل خواندن توسط انسان که برای توسعه دهندگان و سایر کاربران قابل دسترسی است.
 • گزینه تغییر شرایط قرارداد هوشمند برای پاسخگویی به نیازهای تجاری پویا.
 • ادغام آسان با پایگاه های داده سنتی با یک رابط برنامه نویسی کاربردی بومی (API). 
 • جایگزین‌های امنیتی پیشرفته، مانند چرخش کلید و رمزگذاری قابل اتصال ، امنیت شماره‌گیری را برای برآورده کردن مشخصات کاربر فعال می‌کند. 

پیمان

Pact زبان قرارداد هوشمند بومی Kadena با ویژگی تشخیص اشکال داخلی است. این زبان به عنوان اولین زبان برنامه نویسی قابل خواندن توسط انسان، که تورینگ ناقص است، برجسته می شود. این به هر کسی (کاربران متبحر و غیرمسلط به فناوری) امکان می‌دهد تا اپلیکیشن‌های بلاک چین را به‌صورت پیش‌فرض، مستقیم و ایمن بسازند. 

همانطور که گفته شد، Pact برای حل مشکلات اصلی زبان های برنامه نویسی پایه مانند Solidity Ethereum اختراع شد. از آنجایی که Solidity کاملاً تورینگ است (به این معنی که می تواند هر چیزی را که سایر روش های محاسباتی می توانند محاسبه کنند محاسبه کند)، در برابر بردارهای حمله متعدد از جمله حلقه های نامحدود آسیب پذیر است. هنگامی که به کدی از قراردادهای پیمان ارجاع می‌دهید، حتی پس از ارتقاء، کنترل آنچه در تراکنش‌های شما اتفاق می‌افتد را به دست می‌آورید. 

یکی از عواملی که به تعداد زیادی از حملات به قراردادهای کامل تورینگ کمک می کند، بازگشت است. بازگشت توانایی یک قرارداد هوشمند برای تکرار یک عمل تا زمانی که یک شرط معین برآورده شود. برعکس، در زبان‌های ناقص تورینگ مانند Pact، یک بازگشت یک شکست فوری ایجاد می‌کند و هر کد در حال اجرا را رد می‌کند. این عمل به طور قابل ملاحظه ای هر گونه بردار حمله احتمالی را در کد به حداقل می رساند. آیا حمله DAO 2016 به اتریوم را به خاطر دارید ؟ این یکی از بهترین نمونه هایی است که در آن یک مهاجم از ویژگی ورود مجدد به دلیل ماهیت تورینگ کامل کد سوء استفاده می کند.

ویژگی های شبکه Kadena

Kadena در تلاش است تا به عنوان “منبع منابع” لازم برای ایجاد برنامه های web3 عمل کند. بر اکثر موانعی که مانع پذیرش انبوه بلاک چین می شوند، از جمله مقیاس پذیری، امنیت و سهولت استفاده غلبه می کند. 

مقیاس پذیری

استفاده کادنا از تکنیک اشتراک گذاری، مقیاس پذیری شبکه را افزایش می دهد، زیرا هر خرده تنها با بخش کوچکی از کل تراکنش ها سروکار دارد. این کار توان عملیاتی تراکنش Kadena را بهبود می‌بخشد زیرا هر قطعه به طور همزمان تراکنش‌ها را مدیریت می‌کند و بلوک‌ها را ایجاد می‌کند. هر چه خرده های شبکه بیشتر باشد، تراکنش های بیشتری را می تواند انجام دهد. 

امنیت

در مورد محکم کردن زنجیر همتا، Kadena از تکنیک braiding برای محکم کردن آنها استفاده می کند. همه بلوک‌های بلاک چین دارای هش بلوک‌های قبلی و هش بلوک‌های قبلی در زنجیره‌های همتا هستند. این بلوک ها را قادر می سازد تا بدون در نظر گرفتن خرده ها یا زنجیره هایشان، یکدیگر را تأیید کنند. 

برای اینکه شخصی به شبکه حمله کند، باید به جای یک یا دو قطعه، بیش از 51 درصد از قدرت هش شبکه را کنترل کند. این امر حملات تک خرده را کاهش می دهد و بلاک چین Kadena را به عنوان یک کل ایمن می کند. اگرچه بافتن کمی پیچیده است، اما استفاده از “درجات” و “قطر” در سیستم Chainweb این کار را برای کاربران غیر فن آوری و آگاه به فناوری آسان تر می کند. 

تأیید رسمی (FV)

FV یک ویژگی Pact است که به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا به طور خودکار تأیید کنند که آیا قراردادهای آنها دارای اشکال است – حفره هایی که می توان از طریق محاسبات ریاضی از آنها سوء استفاده کرد. می توانید ابزار FV را به عنوان “ابزار برنامه نویسی Grammarly” در نظر بگیرید. به غیر از شناسایی اشکالات، FV همچنین متوجه می شود که آیا کد شما فعالیت های دیگری را غیر از هدف مورد نظر خود انجام می دهد یا خیر.  

حاکمیت بلاک چین 

برخلاف قراردادهای هوشمند Solidity، قراردادهای Pact را می توان از طریق یک عملکرد به روز رسانی اصلاح یا اصلاح کرد، که به کاربران امکان می دهد نسخه های جدیدی از قراردادهای هوشمند را معرفی کنند. هر گونه ناهنجاری باعث می شود قرارداد هوشمند به حالت اولیه خود بازگردد و تغییرات بعدی را رد کند.

اکوسیستم کادنا 

اکوسیستم کادنا با ویژگی‌های انحصاری مانند «پمپ بنزین» و یک استاندارد جدید غیر قابل تعویض توکن ( NFT ) به سرعت در حال رشد است. این اکوسیستم به تیم های مختلف با تکیه بر آن امکان می دهد تا به راحتی بسازند.

پمپ بنزین

این اولین پمپ بنزین ارز دیجیتال است که بر روی بلاک چین ساخته شده است. اساساً، یک پمپ بنزین کریپتو حسابی است که تمام گاز مصرفی برای اجرای برخی فعالیت‌های قرارداد هوشمند را به کاربران جبران می‌کند. مفهوم پشت این ایستگاه‌ها سهولت استفاده از برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) است که به کاربران کمک می‌کند تا تجربه‌ای روان داشته باشند بدون اینکه مجبور شوند توکن‌های بومی را از یک صرافی دریافت کنند و آنها را به یک کیف پول web3 برای استفاده در dApp منتقل کنند .  

کیف پول 

کیف پول های متعددی با بلاک چین Kadena یکپارچه شده است، از جمله:

Chainweaver – تیم Kadena پشت این کیف پول است. Chainweaver از عبارات اولیه 12 کلمه ای برای تولید تمام کلیدهای خصوصی و عمومی کیف پول شما استفاده می کند.

Zelcore – Zelcore یک کیف پول شخص ثالث است که ترکیبی از نام های کاربری و رمزهای عبور را برای امنیت دارد. به یاد داشته باشید که شما شخصاً مسئول امنیت خود هستید. بنابراین، یک رمز عبور آسان برای شکستن دارایی های شما را در معرض خطر قرار می دهد.

کدکس 

Kaddex اولین بازارساز خودکار (AMM) DEX است که در Kadena ساخته شده است. به دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فرد Kadena، کاربران Kaddex می‌توانند ارز دیجیتال را با هزینه‌های گاز ارزان‌قیمت تعویض کنند و در عین حال از شبکه PoW Layer 1 لذت ببرند. Kaddex دیدگاه مشابهی با Kadena دارد که بر ویژگی‌های نوآورانه و مطابقت با قانون متمرکز است. 

NFT ها 

NFT‌های Kadena که با Pact برنامه‌ریزی شده‌اند، یک مشکل عمده را که مانع از استانداردهای ERC اتریوم می‌شود، حل می‌کند – ابزارهای محدود (به غیر از عمل به عنوان واسطه انتقال ارزش). استوارت پوپجی، یکی از بنیانگذاران Kadena، ادعا می کند که فروش حق امتیاز NFT در بازارهای مختلف اتریوم به دست بازارها سپرده شده است. این امر کاربران را وادار می کند تا به فضایی اعتماد کنند که قرار است غیرقابل اعتماد باشد. 

استاندارد NFT بومی کادنا انتقال خودکار حق امتیاز را به سازندگان امکان پذیر می کند حتی اگر فروش/انتقال در خارج از یک بازار NFT انجام شود. این امر حق هنرمند برای دریافت حق امتیاز از آثار خود را تضمین و حمایت می کند.  

کادنا چیست؟ توکن کادنا (KDA) چیست؟

KDA ارز بومی کادنا است که پرداخت‌های اکوسیستم کادنا را تسهیل می‌کند. مانند اتریوم ، کاربران Kadena برای پرداخت هزینه تراکنش به KDA نیاز دارند. از سوی دیگر، ماینرها با استخراج KDA، بلاک چین Kadena را ایمن می کنند. در اصل، دستگاه ماینر تراکنش ها را تایید می کنند و آنها را در بلاک چین به عنوان بلاک های جدید ثبت می کنند.  

KDA دارای حداکثر عرضه 1 میلیارد با عرضه در گردش فعلی 198 میلیون است. می توانید آن را در صرافی هایی مانند BKEX ، Binance ، KuCoin ، Gate.io و OKX معامله کنید . می‌توانید بازارهای CoinGecko را بررسی کنید تا بازارهای بیشتری را پیدا کنید که در آن می‌توانید KDA معامله کنید. 

کل تخصیص توکن کادنا به پنج دسته تقسیم می شود:

ذخیره پلت فرم : 20 درصد از کل عرضه KDA به ذخیره پلت فرم اختصاص می یابد. این اندوخته شبیه خزانه‌داری است که در آن دارایی‌ها تا حدی پولی می‌شوند و برای تأمین مالی خدماتی مانند بیمه، تأیید کد و کمک‌های بلاعوض پمپ بنزین استفاده می‌شوند.

ماینرها : 70 درصد از کل عرضه KDA به ماینرها اختصاص دارد. توکن ها به آرامی به عنوان پاداش بلوک ماینر به عرضه اضافه می شوند.

سرمایه گذار/استراتژیک : 6% از کل عرضه در دورهای تامین مالی فروخته شد.

مشارکت کننده : 3٪ از توکن ها به مشارکت کنندگان اکوسیستم، مانند کارکنان، مشاوران و مشاوران اختصاص داده می شود. 

سوخته : 1% از کل عرضه در پرتاب اولیه سوخته است.

نتیجه

Kadena یک بلاک چین ترکیبی امیدوارکننده است که قبلاً از سوی کسب‌وکارها، توسعه‌دهندگان و کاربران رمزارز پشتیبانی قابل‌توجهی دریافت کرده است. تیم Kadena کار قابل توجهی را در مقیاس کردن یک شبکه PoW بدون به خطر انداختن ویژگی‌های امنیتی و عدم تمرکز انجام داده است. در حال حاضر، Kadena بدون شک سریع ترین زنجیره در صنعت بلاک چین است. با ورود آن به فضاهای DeFi و NFT، دامنه استفاده از آن بیشتر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *