وبلاگ

ETF بیت کوین چیست؟ آشنایی با صندوق قابل معامله در بورس

etf-bitcoin-chist-ak-01

ETF بیت کوین یک صندوق قابل معامله در مبادلات است که عملکرد بیت کوین را با قراردادهای آتی، که اوراق بهادار سرمایه گذاری مشتقه ای هستند که به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا در مورد قیمت آتی دارایی ها حدس و گمان بپردازند، ردیابی می کند. با سرمایه گذاری در یک ETF، سرمایه گذاران می توانند در معرض تغییرات قیمت بیت کوین بدون نگه داشتن خود ارز دیجیتال قرار بگیرند. 

قراردادهای آتی بیت کوین توافقاتی بین دو طرف برای خرید یا فروش مقدار مشخصی بیت کوین با قیمت از پیش تعیین شده در تاریخ مشخصی در آینده است. بازار آتی راهی را در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهد تا در برابر نوسانات بالقوه قیمت در دارایی پایه، که در این مورد، بیت کوین است، محافظت کنند. اولین ETF بیت کوین که در یک صرافی معامله می شود ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO) است که در ۱۹ اکتبر ۲۰۲۱ آغاز به کار کرد. 

ETF های بیت کوین چگونه کار می کنند؟ 

ETF های بیت کوین بسیار شبیه ETF های سنتی عمل می کنند، با تفاوت اصلی این است که به جای دارایی های سنتی مانند سهام یا اوراق قرضه، به عملکرد قراردادهای آتی بیت کوین گره خورده اند. ETFها در قراردادهای آتی بیت کوین و سایر ابزارهای مالی که با عملکرد بیت کوین مرتبط هستند سرمایه گذاری می کنند.

ETFهای آتی بیت کوین درست مانند سهام فردی در بورس معامله می شوند و قیمت آنها بر اساس قراردادهای آتی بیت کوین پایه ای است که آنها دارند. سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند در معرض تغییرات قیمت بیت‌کوین قرار بگیرند، می‌توانند در یک ETF آتی بیت‌کوین، مانند هر ETF دیگری، سهام بخرند.

مزیت اصلی ETF های بیت کوین این است که طراحی آنها راهی مناسب و کارآمد برای سرمایه گذاری در بیت کوین بدون نیاز به خرید و نگهداری مستقیم ارز دیجیتال در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهد. این ETF ها توسط مدیران صندوق های حرفه ای مدیریت می شوند که مسئول نظارت بر دارایی های اساسی از جمله قراردادهای آتی بیت کوین هستند و اطمینان حاصل می کنند که ETF ها عملکرد بیت کوین را تا حد امکان از نزدیک پیگیری می کنند. 

مزایا و معایب سرمایه گذاری در ETF بیت کوین 

مزایای بالقوه زیادی برای سرمایه گذاری در ETF های بیت کوین وجود دارد، مانند سهولت سرمایه گذاری در معاملات آتی بیت کوین بدون نگهداری مستقیم ارز دیجیتال یا نیاز به خرید آتی. با این حال، ریسک های بالقوه زیادی نیز برای سرمایه گذاری در ETF های آتی بیت کوین وجود دارد، از جمله ریسک نوسانات و نقدینگی. قبل از در نظر گرفتن خرید ETF بیت کوین، سرمایه گذاران باید مزایا و معایب سرمایه گذاری این صندوق های منحصر به فرد را ارزیابی کنند.

جوانب مثبت سرمایه گذاری در ETF بیت کوین 

 • تنوع: سرمایه گذاری در ETF بیت کوین می تواند یک طبقه دارایی جدید به سبد سهام شما اضافه کند و به تنوع دارایی های شما کمک کند. این می تواند ریسک کلی پرتفوی شما را کاهش دهد و پتانسیل بازده را در دراز مدت افزایش دهد. 
 • راحتی: سرمایه گذاری در ETF بیت کوین، نیاز به خرید مستقیم و نگهداری بیت کوین را که می تواند فرآیندی پیچیده و زمان بر باشد، از بین می برد. ETF توسط مدیران صندوق حرفه ای مدیریت می شود که بر دارایی های اساسی، از جمله قراردادهای آتی بیت کوین نظارت می کنند و اطمینان حاصل می کنند که ETF تا حد امکان عملکرد بیت کوین را دنبال می کند. 
 • دسترسی : ETF های بیت کوین در بورس اوراق بهادار معامله می شوند، درست مانند سهام های فردی. این امر آنها را برای طیف وسیع تری از سرمایه گذاران، از جمله کسانی که ممکن است تخصص فنی یا منابع لازم برای سرمایه گذاری مستقیم در بیت کوین را نداشته باشند، در دسترس قرار می دهد. 
 • مدیریت حرفه ای: مدیران صندوق یک ETF بیت کوین مسئول نظارت بر دارایی های اساسی هستند و اطمینان حاصل می کنند که ETF عملکرد بیت کوین را تا حد ممکن ردیابی می کند. این امر می‌تواند رویکرد غیرمستقیم‌تری را برای سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال به سرمایه‌گذاران ارائه دهد. 

معایب سرمایه گذاری در ETF بیت کوین 

 • نوسانات بازار: بیت کوین به دلیل نوسانات بالای خود شناخته شده است و قیمت بیت کوین می تواند در مدت زمان کوتاهی نوسانات زیادی داشته باشد. اگر سرمایه گذاران به درستی برای فراز و نشیب های احتمالی بازار آماده نباشند، این امر می تواند زیان های زیادی را برای سرمایه گذاران به همراه داشته باشد. 
 • ریسک نظارتی: مقررات ارزهای دیجیتال و ETF های بیت کوین هنوز در مراحل اولیه است و می تواند در معرض تغییر باشد. این می تواند منجر به عدم اطمینان برای سرمایه گذاران شود و به طور بالقوه بر ارزش سرمایه گذاری آنها تأثیر بگذارد. 
 • ریسک نقدینگی: نقدینگی ETF های بیت کوین می تواند کمتر از سایر دارایی های سنتی مانند سهام یا اوراق قرضه باشد. این امر می تواند فروش سهام خود یا دسترسی به موقع به وجوه خود را برای سرمایه گذاران دشوارتر کند. 
 • ریسک طرف مقابل: هنگام سرمایه گذاری در ETF بیت کوین، برای انجام تعهدات طرف مقابل تحت قرارداد آتی، به طرف مقابل متکی هستید. اگر طرف مقابل نتواند به تعهدات خود عمل کند، ممکن است برای سرمایه گذار زیان وارد شود. 

آیا SEC ETF بیت کوین نقطه ای را تایید می کند؟

برخی از تحولات اخیر وجود داشته است که می‌تواند این احتمال را افزایش دهد که SEC یک ETF بیت‌کوین را در سال 2023 تایید کند. مانند یک ETF طلا با پشتوانه فیزیکی، اگر سرمایه‌گذار سهام صندوق را بخرد، اساساً بخشی از ارز دیجیتال بیت‌کوین را می‌خرد که در اختیار صندوق است و ارزش ETF مستقیماً با قیمت بیت‌کوین مرتبط خواهد بود.

آیا ETF بیت کوین وجود دارد؟

بله، ETF های بیت کوین با محبوبیت فضای ارزهای دیجیتال رایج تر می شوند. یکی از نمونه های ETF بیت کوین، ETF استراتژی بیت کوین ProShares است که در NYSEArca معامله می شود. کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) چندین پیشنهاد دیگر برای ETF بیت کوین را به این دلیل که بازار تنظیم نشده است، مسدود کرده است.

بیشتر ETF های بیت کوین از معاملات آتی برای تقلید از عملکرد ارز دیجیتال استفاده می کنند. راه دیگر برای قرار گرفتن در معرض بیت کوین بدون خرید واقعی آن، سرمایه گذاری در شرکت های ارزهای دیجیتال و بلاک چین است که اهرمی را برای بازار ارزهای دیجیتال فراهم می کنند.

چرا ETF بیت کوین یک معامله بزرگ در نظر گرفته می شود؟

معرفی ETF بیت کوین نقطه ای به چند دلیل پیشرفت قابل توجهی در فضای ارزهای دیجیتال تلقی می شود:

 • پذیرش جریان اصلی: یک ETF بیت کوین نقطه ای باید طیف وسیع تری از سرمایه گذاران را جذب کند، از جمله سرمایه گذاران نهادی، که به دلایل نظارتی برای سرمایه گذاری مستقیم در بازارهای ارزهای دیجیتال مردد بوده اند. این می تواند منجر به افزایش پذیرش بیت کوین به عنوان یک دارایی سرمایه گذاری شود.
 • تأیید نظارتی: راه اندازی ETF های بیت کوین نقطه ای نیاز به تأییدیه نظارتی از SEC داشت که می تواند سطح بیشتری از مشروعیت و نظارت را برای بازارهای ارزهای دیجیتال فراهم کند. این می تواند راه را برای وضوح بیشتر مقرراتی و پذیرش ارزهای دیجیتال هموار کند.
 • سهولت و دسترسی: ETF بیت کوین نقطه ای، دسترسی سرمایه گذاران خرده به بیت کوین را بدون چالش های فنی مدیریت کیف پول و امنیت کلید خصوصی آسان تر می کند. این یک وسیله سرمایه گذاری کاربر پسندتر و آشناتر را ارائه می دهد.
 • بلوغ بازار: راه‌اندازی ETF بیت‌کوین نقطه‌ای می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که بازار ارزهای دیجیتال به نقطه‌ای بالغ شده است که می‌تواند از محصولات سرمایه‌گذاری تنظیم‌شده و استاندارد پشتیبانی کند. این می تواند سرمایه نهادی بیشتری را جذب کند و ثبات بازار را افزایش دهد.

در حالی که ETFهای آتی بیت کوین برای مدتی در دسترس بوده اند، معرفی یک ETF بیت کوین نقطه ای نوید پذیرش جریان اصلی بیشتر، وضوح نظارتی و بلوغ بازار برای بیت کوین به عنوان یک طبقه دارایی را دارد.

تفاوت بین ETF آتی بیت کوین و ETF بیت کوین نقطه ای چیست؟

تمایز اولیه بین ETF آتی بیت کوین و ETF بیت کوین نقطه ای در دارایی های اساسی است که آنها در آن سرمایه گذاری می کنند.

 • یک ETF آتی بیت کوین در قراردادهای آتی سرمایه گذاری می کند که ارزش خود را از قیمت مورد انتظار آینده بیت کوین بدست می آورد. این قراردادها به سرمایه گذاران این امکان را می دهد تا در مورد حرکات قیمت بیت کوین بدون در اختیار داشتن ارز دیجیتال واقعی حدس و گمان کنند.
 • یک ETF بیت کوین مستقیماً روی خود بیت کوین سرمایه گذاری می کند. سرمایه گذاران در ETF بیت کوین سهمی از ارز دیجیتال واقعی دارند و ارزش ETF مستقیماً با قیمت بیت کوین در بازار ارتباط دارد.

اگر از ارائه ETF های مرتبط با رمزارز راضی نیستید، گزینه های دیگری برای سرمایه گاری در دنیای ارزهای دیجیتال دارید.

مستقیماً روی کریپتو سرمایه گذاری کنید

همیشه می‌توانید سرمایه‌گذاری مستقیم روی ارزهای دیجیتال را از طریق یک کارگزار یا صرافی ارز دیجیتال انتخاب کنید. برخی از کارگزاران تعداد محدودی از گزینه‌ها را برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال ارائه می‌کنند که معمولاً تنها سکه‌های اصلی را ارائه می‌کنند. اگر به دنبال یک پیشنهاد گسترده هستید، باید از طریق یک صرافی ارز دیجیتال بروید، اما مراقب هزینه های پرهزینه مربوط به خرید و فروش باشید.

ETF های بلاک چین

راه دیگر برای سرمایه گذاری در مجاورت رمزنگاری، سرمایه گذاری در ETF های متمرکز بر بلاک چین است، که فناوری پشت ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین و اتریوم است. ETF های بلاک چین سهام شرکت هایی را که از فناوری بلاک چین به عنوان بخشی از برنامه های تجاری فعلی و آتی خود استفاده می کنند نگهداری می کنند. هلدینگ ها اغلب شامل ترکیبی از شرکت های رمزنگاری، غول های فناوری و موسسات مالی هستند.

سهام در شرکت های ارز دیجیتال

همچنین امکان سرمایه گذاری در سهام شرکت هایی وجود دارد که به طور مستقیم درگیر ارزهای دیجیتال هستند. Coinbase، یک صرافی بزرگ رمزنگاری، در سال 2021 عمومی شد و شرکت‌های دیگری مانند PayPal و Robinhood نیز به سمت ارزهای رمزنگاری‌شده تلاش کردند. قبل از سرمایه‌گذاری، مطمئن شوید که درباره هر شرکت کاملاً تحقیق کرده و متوجه می‌شوید که چه مقدار از تجارت آن‌ها به ارزهای دیجیتال مرتبط است.

نکته آخر در سرمایه گذاری در ETF بیت کوین

سرمایه‌گذاری در ETF‌های بیت‌کوین می‌تواند به سرمایه‌گذاران روشی راحت و در دسترس را ارائه دهد تا در معرض تغییرات قیمت بیت‌کوین بدون نگه‌داشتن مستقیم ارز دیجیتال قرار بگیرند. با این حال، مانند هر سرمایه‌گذاری، ریسک‌هایی نیز وجود دارد که سرمایه‌گذاران باید در نظر بگیرند. بنابراین، مهم است که قبل از خرید سهام، مزایا و خطرات سرمایه گذاری در ETF بیت کوین را به دقت ارزیابی کنید.

تنظیم شده به معنای بدون ریسک نیست. خطرات و بازده یک ETF آتی بیت کوین با ریسک و بازده خرید بیت کوین در بازار نقدی یا هنگام معامله معاملات آتی بیت کوین متفاوت است.

قبل از سرمایه گذاری:

 • ایجاد یک طرح .
  • تحمل ریسک فردی شما چقدر است؟ چقدر می توانید ریسک کنید (و چقدر می توانید از دست بدهید)؟ چگونه این سرمایه گذاری در سبد کلی شما قرار می گیرد؟
 • بازارها را یاد بگیرید .
  • بدانید که بازارهای نقدی و آتی چگونه کار می کنند و چگونه می توانند بر سرمایه گذاری شما تأثیر بگذارند. در نظر بگیرید که حق بیمه، هزینه های مدیریت و هزینه ها چگونه بر عملکرد کلی تأثیر می گذارد.
 • خطرات را بشناسید .
  • اسناد افشا را به دقت بررسی کنید و ریسک های بازار را که می تواند باعث افزایش و کاهش قیمت ها شود، نظارت کنید. چه مقدار از سرمایه گذاری ETF شما صرف قراردادهای آتی بیت کوین می شود و چه مقدار در سایر دارایی ها نگهداری می شود؟ آیا اپراتور استخر کالا می تواند در استراتژی معاملاتی اعلام شده تغییراتی ایجاد کند و تحت چه شرایطی؟ آیا می توان تغییرات را بدون اطلاع شرکت کنندگان انجام داد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *