وبلاگ

هارد فورک چیست؟

Hard-fork-chist-ak-01

هارد فورک چیست؟ یک به‌روزرسانی نرم‌افزاری جدید است که توسط گره‌های شبکه بلاک‌چین یا ارزهای دیجیتال اجرا می‌شود که با پروتکل بلاک چین موجود ناسازگار است و باعث تقسیم دائمی به دو شبکه مجزا می‌شود که به صورت موازی اجرا می‌شوند. برخلاف سافت فورک‌ها که اساساً به‌روزرسانی‌های سازگار با عقب هستند، هارد فورک‌ها یک تغییر دائمی در قوانین پروتکل بلاک چین ایجاد می‌کنند و هر نسخه تراکنش‌ها و بلوک‌های خود را منتشر می‌کند.

در نتیجه قوانین متناقض این شبکه‌ها، گره‌های بلاک چین که نرم‌افزار ارتقا یافته را پیاده‌سازی می‌کنند، استفاده از نسخه قبلی را متوقف می‌کنند، که باعث مشکلات ناسازگاری می‌شود و استخراج‌کنندگان را مجبور می‌کند بین به‌روزرسانی نسخه جدید و قوانین آن یا ادامه نسخه منسوخ، یکی را انتخاب کنند.

نسخه در نوامبر 2020، هم اتریوم و هم بیت‌کوین کش به دلایل مختلف دچار هارد فورک شدند که نه تنها زنجیره‌های بلاک آنها را تقسیم کرد، بلکه باعث ایجاد دودستگی در جوامع آنها شد. در نمونه بیت‌کوین کش، زنجیره جدیدی به نام بیت‌کوین کش نود (BCHN) ایجاد شد و اکنون به دلیل قدرت استخراج غالب آن به عنوان بیت‌کوین کش رسمی در نظر گرفته می‌شود. 

چرا هارد فورک اتفاق می افتد؟

همه چیز تغییر می کند و به دلیل ماهیت سریع نوآوری بلاک چین، آنها اغلب در صنعت کریپتو سریعتر و بیشتر از سایر صنایع تغییر می کنند. در نتیجه، کد زیربنایی یک ارز دیجیتال از برخی جهات همیشه یک کار در حال پیشرفت است و با تغییر تکنولوژی، هم برای بهره برداری و هم برای بهبود باز است. 

به‌روزرسانی‌های نرم‌افزار معمولاً به دلایل معتبری هارد فورک ایجاد می‌کنند. این می‌تواند اضافه کردن عملکردها و ویژگی‌های جدید به پروتکل بلاک چین باشد تا آن را بهتر، رقابتی‌تر یا حتی با دیگر بلاک چین‌ها سازگار کند. البته، توسعه‌دهندگان جامعه اغلب در مورد اینکه کدام تغییرات می‌تواند پروژه ارز دیجیتال آنها را بهبود بخشد، اختلاف نظر دارند، و این نظرات گهگاه منجر به تفاوت‌های آشتی ناپذیری می‌شود که تنها با نسخه‌های متفاوت ارز دیجیتال آنها قابل اصلاح است. 

توسعه دهندگان بلاک چین و دارایی های رمزنگاری به طور مداوم بر روی ویژگی های جدیدی کار می کنند که بر روی نرم افزار منبع باز پروتکل تکرار می شود و امنیت، ثبات و مقیاس آن را بهبود می بخشد. در برخی موارد، یک ارتقای ساده شبکه کافی نیست و نیاز به یک بازنگری اساسی در کد موجود است. یک قیاس خوب در اینجا کنسول های بازی ویدیویی نسل جدید یا تلفن های همراه هستند که اغلب با بازی ها یا برنامه های نسل قدیمی سازگار نیستند.

هارد فورک‌های کریپتو می‌توانند به اصلاح حفره‌های امنیتی در پروتکل‌ها، معرفی ویژگی‌های جدید یا عملکرد بهتر، و تغییر پاداش‌های استخراج یا کارمزد تراکنش‌ها و همچنین سرعت و مقیاس اعتبارسنجی تراکنش‌های بلاک چین کمک کنند. نکته مهم این است که هارد فورک‌ها می‌توانند به بلاک‌چین‌های کوچک‌تر کمک کنند تا تراکنش‌های مخربی را که در آن بازیگران بد، کاربران را هک کرده یا از سرمایه‌شان کلاهبرداری کرده‌اند، معکوس کنند.

بارزترین نمونه چنین معکوس، ایجاد زنجیره جدید اتریوم پس از آن بود که زنجیره اصلی، که اکنون اتریوم کلاسیک نامیده می‌شود، در سال 2016 به دلیل آسیب‌پذیری‌های امنیتی دچار هک ویرانگر 150 میلیون دلاری شد. به منظور بازگرداندن وجوه قربانیان، بنیاد اتریوم به‌روزرسانی جدیدی را اجرا کرد که تراکنش‌های غیرقانونی بعدی هکرهای  DAO را لغو کرد.

البته معروف ترین هارد فورک مطمئناً هارد فورک بیت کوین ۲۰۱۷ است که بیت کوین کش را ایجاد کرد. زمانی که دستگاه ماینر بیت کوین کش به نسخه پروتکلی که اندازه بلوک را از 1 مگابایت به 8 مگابایت افزایش می داد، به روز رسانی کردند، یک اختلاف طولانی مدت در جامعه به اوج رسید.

در نتیجه، بیت‌کوین و بیت‌کوین کش اکنون به‌عنوان دو بلاک چین کاملاً متفاوت وجود دارند که با قوانین و اهداف خود به جوامع مختلف پاسخ می‌دهند. توجه به این نکته مهم است که در حالی که فورک ها، به ویژه هارد فورک ها، می توانند اختلالات زیادی ایجاد کنند، برای رفع مشکلات امنیتی و کمک به عملکرد بهتر ارزهای دیجیتال بسیار مورد نیاز هستند. همانطور که آهنگ می رود.

هارد فورک چگونه کار می کند؟

برای درک نحوه عملکرد هارد فورک، نحوه عملکرد فناوری بلاک چین را در نظر بگیرید . بلاک چین یک دفتر کل دیجیتال است که بین بسیاری از کاربران توزیع شده است که حاوی بلوک هایی از داده های مربوط به تراکنش های گذشته و رویدادهای دیگر است. همراه با داده‌های تاریخچه تراکنش‌های بلاک چین، مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها وجود دارد که در اصطلاح نرم‌افزاری «پروتکل‌ها» نامیده می‌شوند که نحوه عملکرد شبکه بلاک چین را دیکته می‌کنند.

از آنجایی که یک بلاک چین غیرمتمرکز است، هرگونه تغییر در پروتکل آن باید توسط جامعه کاربران آن رای داده و تایید شود. برای ایجاد تغییرات عمده در یک شبکه موجود یا رفع اختلافات در مورد چگونگی توسعه یک بلاک چین، ممکن است یک هارد فورک برای ایجاد یک بلاک چین کاملاً جدید رای داده شود. از آنجا، توسعه دهندگان می توانند هنگام ساخت پروژه های جدید، بین دو بلاک چین یکی را انتخاب کنند. هارد فورک ها ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد، از جمله بهبود امنیت شبکه بلاک چین، افزایش سرعت پردازش تراکنش ها، یا افزودن پشتیبانی برای عملکردهای اضافی.

هارد فورک کمبیناتور چیست؟

ترکیب کننده یک اصطلاح فنی است که برای نشان دادن ترکیبی از فرآیندها یا چیزهای خاص استفاده می شود. در مورد کاردانو، یک ترکیب کننده هارد فورک پروتکل ها را ترکیب می کند، بنابراین انتقال بایرون به شلی را بدون وقفه یا راه اندازی مجدد سیستم امکان پذیر می کند. این تضمین می کند که دفتر کل بایرون و شلی به عنوان یک دفتر کل ظاهر شوند. تغییر از Ouroboros BFT به Ouroboros Praos نیازی به به روز رسانی همزمان همه گره ها ندارد.

در عوض، گره ها می توانند به تدریج به روز شوند، در واقع، برخی می توانند بلوک های بایرون را اجرا کنند، در حالی که برخی دیگر می توانند بلوک های شلی را اجرا کنند. ترکیب کننده هارد فورک به گونه ای طراحی شده است که ترکیب چندین پروتکل را بدون نیاز به تنظیمات قابل توجه امکان پذیر می کند. زنجیره فعلی کاردانو بلوک‌های بایرون و شلی را ترکیب می‌کند و پس از انتقال‌های آینده، بلوک‌های گوگن، باشو و ولتر را نیز ترکیب می‌کند – همه به عنوان یک ویژگی واحد. این ترکیب‌کننده انتقال از شلی به گوگن و فراتر از آن را با ساده‌سازی تکامل قبلی بایرون به شلی تسهیل می‌کند.

هارد فورک چیست؟ فورک برای سرمایه گذاران کریپتو به چه معناست؟

هارد فورک‌ها اغلب توکن‌های جدیدی تولید می‌کنند، اما سرمایه‌گذاران باید به خاطر داشته باشند که ارزش آنها تضمین نمی‌شود و ممکن است بسیاری از آنها در نهایت بی‌ارزش باشند. در حالی که توکن $ETH ایجاد شده از هارد فورک اتریوم موفقیت آمیز بوده است، به یاد داشته باشید که تا کنون، هیچ یک از بیش از 100 هارد فورک بیت کوین از ارزش اصلی بازار پیشی نگرفته است.

توجه داشته باشید که بلاک چین های حاصل از هارد فورک ها به طور مستقل اجرا می شوند. اگر یک ارز دیجیتالی که شما مالک آن هستید فورک شده باشد، توکن های حاصل ممکن است سعی کنند با یکدیگر رقابت کنند. با این حال، اتفاقاتی که روی یکی می‌افتد معمولاً روی دیگری تأثیر نمی‌گذارد، مگر اینکه حمله سایبری رخ دهد.

و مانند همیشه، دارایی‌های مربوط به کریپتو و کریپتو معمولاً بیشتر از اوراق بهادار در معرض دستکاری بازار هستند. دارندگان کریپتو از همان حمایت های نظارتی قابل اعمال برای اوراق بهادار ثبت شده بهره نمی برند، و محیط نظارتی آینده برای کریپتو در حال حاضر نامشخص است.

Crypto توسط شرکت بیمه سپرده فدرال (FDIC) یا شرکت حفاظت از سرمایه گذاران اوراق بهادار (SIPC) بیمه نمی شود. با در نظر گرفتن این عوامل، خرید ارزهای دیجیتال را به اندازه ای محدود کنید که از دست دادن آن راحت هستید.

چند نمونه از هارد فورک

به طور کلی، سه سناریوی موردی احتمالی به احتمال زیاد زمانی اتفاق می‌افتد که یک جامعه تصمیم به انشعاب کند:

  • یک بلاک چین بعد از هارد فورک غالب می ماند و در نتیجه بلاک چین های دیگر از پذیرش و/یا ارزش پایین جامعه برخوردار هستند. 

برای مثال،  بیت‌کوین کلاسیک (BXC) و بیت‌کوین نامحدود  این روزها توسط گروه‌های بسیار کوچکی از استخرهای ماینینگ پشتیبانی می‌شوند، در حالی که  بیت‌کوین قدیمی خوب « هنوز همان چیزی است که من دوستش دارم »، همانطور که شانیا تواین می‌خواند – این پادشاه رمزارزها در میان ارزهای دیجیتال است. جامعه و فراتر از آن

  • هر دو بلاک چین پذیرفته شده‌اند، با هم وجود دارند و مستقل از یکدیگر با پذیرش و/یا ارزش تقریباً برابر جامعه عمل می‌کنند. 

خوب، هیچ نمونه واقعاً خوبی در اینجا وجود ندارد، با این حال، یک مثال نسبتاً مناسب،  بیت‌کوین کش راجر ور است ، بلاک چینی که در سال 2017 اندازه بلوک 8 مگابایتی را افزایش داد (و اندازه بلوک 32 مگابایتی را در سال 2018). اکنون دارایی دیجیتال در بالای این پلتفرم،  BCH ، به راحتی در بین 20 ارز دیجیتال برتر از نظر  ارزش بازار قرار دارد ، و بنابراین منصفانه است که بگوییم که در نوع خود موفقیت آمیز بوده است. البته، BCH از نظر قیمت بیت کوین نیست، اما به هارد فورک های دیگری که در اینجا به آنها اشاره کردیم نگاه کنید – آنها زیر یک دلار به فروش می رسند!

  • هر دو بلاک چین پذیرفته شده اند، اما یکی از آنها مورد علاقه است. یکی از دو زنجیره از نظر پذیرش و ارزش تبدیل به زنجیره غالب می شود. 

اکنون، این جایی است که مثال Ethereum Classic مناسب است، بنابراین بیایید با جزئیات بیشتری به آن نگاه کنیم. در آوریل 2016، یک سازمان مستقل دیجیتال غیرمتمرکز، DAO، بر روی بلاک چین اتریوم نصب شد تا شکلی از صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر با هدایت سرمایه گذار ایجاد کند. 

در جولای 2016، هکرها از یک آسیب پذیری در کد DAO سوء استفاده کردند و 50 میلیون دلار ETH را سرقت کردند. در نتیجه، بلاک چین اتریوم در بلوک 1,920,000 به سختی فورک شد تا تمام وجوه افرادی که در این هک متحمل ضرر شده بودند بازیابی شود. این موضوع بحث‌برانگیز بود و منجر به حفظ بلاک‌چین اصلی بدون انشعاب به عنوان Ethereum Classic (ETC) شد، بنابراین شبکه را به دو بلاک چین فعال مجزا تقسیم کرد که هر کدام ارز دیجیتال خاص خود را دارند. 

بدون هیچ شکی، اتریوم در اینجا نیروی غالب است. اتریوم تا حدودی دومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر  ارزش بازار است، در حالی که در زمان نگارش این مقاله، Ethereum Classic حتی در بین 50 ارز برتر قرار نمی‌گیرد. صحبت در مورد تسلط – همانطور که همه ما می دانیم و قبلاً نیز ذکر کرده ایم، بیت کوین محبوب ترین ارز دیجیتال موجود است. در زمان های اخیر، علاقه به “طلای دیجیتال” تنها در حال رشد بوده است. در نتیجه، علاقه به تاریخچه آن، از جمله هارد فورک های آن نیز وجود دارد.

بیایید به طور خلاصه به تاریخچه هارد فورک بیت کوین نگاه کنیم:

  • بیت کوین کلاسیک  یک هارد فورک پیشنهادی از بلاک چین اصلی بیت کوین (Bitcoin Core) بود که هدف آن افزایش حداکثر اندازه ممکن بلوک های تراکنش بود. علیرغم برخی وعده های اولیه، بیت کوین کلاسیک نتوانسته است به طور گسترده توسط جامعه بیت کوین مورد استقبال قرار گیرد.
  • بیت کوین نامحدود به کاربران امکان اندازه بلوک های بزرگتر را  می دهد  . با این حال، نگرانی‌ها مبنی بر اینکه ماینرهایی با منابع بزرگ‌تر بر کسب سود تسلط داشته باشند، به این معنی است که این معدن نیز موفق نشده است.
  • بیت کوین SV  سکه ای است که از آنچه به عنوان “جنگ داخلی” در دو اردوگاه بیت کوین کش رقیب توصیف شد، به وجود آمد. اولین اردو که توسط کارآفرین راجر ور و جیهان وو از بیت‌مین پشتیبانی می‌شود، نرم‌افزاری با عنوان بیت‌کوین ABC (که اکنون بیت‌کوین کش (BCH) نامیده می‌شود  ، که اندازه بلوک را در 32 مگابایت حفظ می‌کند، تبلیغ می‌کند. این موفق‌ترین ارز رمزنگاری شده است. کمپ دوم به رهبری کریگ رایت و میلیاردر کالوین آیر، نسخه نرم افزاری رقیب بیت کوین SV را که مخفف “Bitcoin Satoshi Vision” است، ارائه کرد که محدودیت اندازه بلوک را به 128 مگابایت افزایش می دهد.
  • بیت کوین گلد  در اکتبر 2017 هاردفورک شد. این فورک به این امید اجرا شد که استخراج بر روی کارت های گرافیک (به جای ASIC های گران قیمتی که برای استخراج بیت کوین استفاده می شد – اکنون در نتیجه هارد فورک مجاز نبودند) باعث استخراج بیشتر شود. قابل دسترس برای افراد عادی است.

مزایا و معایب هارد فورک

فواید زیادی برای هارد فورک وجود دارد. ممکن است مسائل امنیتی را برآورده کند یا عملکرد یک شبکه بلاک چین را ارتقا دهد. هارد فورک ممکن است پاداش استخراج ارز دیجیتال و نحوه عملکرد ماینرها را تغییر دهد. هارد فورک ها همچنین ممکن است به برخی از شرکت کنندگان در یک جامعه بلاک چین این فرصت را بدهد که اگر دیدگاه متفاوتی برای پروژه بلاک چین خود دارند، راه خود را از هم جدا کنند.

با این حال، هارد فورک دارای معایبی است، از جمله:

  • سردرگمی در میان سرمایه‌گذاران به‌عنوان یک ارز دیجیتال جدید اما مشابه، از ارز اصلی جدا می‌شود.
  • هکرها ممکن است پس از یک هارد فورک از نقاط ضعف شبکه بلاک چین مانند حمله 51 درصدی یا حمله مجدد استفاده کنند.
  • نسخه قدیمی یک بلاک چین ممکن است پس از فورک همچنان وجود داشته باشد، حتی اگر ممکن است حاوی نقص های امنیتی یا عملکردی باشد که هارد فورک برای رفع آن طراحی شده است.

هارد فورک و سرمایه گذاری کریپتو

مانند تمام فناوری‌های نرم‌افزاری ، هارد فورک‌ها در صنعت بلاک چین و ارزهای دیجیتال غیرمعمول نیستند. تغییرات اساسی اغلب برای بهبود عملکرد و امنیت شبکه بلاک چین پیشنهاد می شود، که گاهی اوقات پس از اجرای فورک، یک توکن ارز دیجیتال جدید ایجاد می کند. برای یک سرمایه گذار ارز دیجیتال ، به روز بودن در مورد این تغییرات پیشنهادی در دارایی های رمزنگاری شما مهم است زیرا می تواند منجر به توزیع سکه ها یا توکن های جدید در حساب شما شود.

به خاطر داشته باشید که صنعت کریپتوکارنسی جوان است و به سرعت در حال تکامل است. تغییرات در پروتکل بلاک چین می‌تواند تأثیر شدیدی بر ارزش دارایی‌های رمزنگاری شما داشته باشد. در این فضا با احتیاط سرمایه گذاری کنید، به خصوص اگر تازه کار هستید و هنوز یاد می گیرید که چگونه بلاک چین کار می کند.

هارد فورک در مقابل سافت فورک

نوع دیگری از چنگال که از چنگال های نیت نشات می گیرد سافت چنگال است. فورک‌های سخت و نرم از این نظر شبیه هستند که وقتی یک قانون بلاک چین تغییر می‌کند، نسخه قدیمی در شبکه باقی می‌ماند در حالی که نسخه جدید نیز وجود دارد – هر دو باعث ایجاد شکاف می‌شوند.

با سافت فورک‌ها، تغییری در پروتکل نرم‌افزار ایجاد می‌شود که با کد در تضاد نیست و گره‌های قدیمی ممکن است داده‌هایی را بپذیرند که برای گره‌های جدید نامعتبر به نظر می‌رسند بدون اینکه کاربر متوجه شود. از سوی دیگر، گره‌ها در هارد فورک‌ها پردازش بلوک‌ها را به دنبال افزودن قوانین جدید متوقف می‌کنند، در حالی که اغلب فورک‌ها به گره‌های ارتقا یافته اجازه می‌دهند همچنان با گره‌های ارتقا نیافته ارتباط برقرار کنند.

خط پایین

بنابراین، در اصل، هارد فورک یک تغییر گسترده در بلاک چین است که به تمام گره های در حال اجرا در شبکه توزیع شده نیاز دارد تا به نسخه جدیدتر (که از عملکرد تنظیم مجدد پشتیبانی می کند) منتقل شوند. از سوی دیگر، سافت فورک یک ارتقاء نرم افزاری است که با نسخه های قدیمی تر بلاک چین سازگار است. این بدان معناست که آن دسته از ماینرهایی که هنوز نرم افزار را به نسخه بعدی ارتقا نداده اند، همچنان می توانند در اعتبارسنجی و تأیید تراکنش ها شرکت کنند (اگرچه آنها انگیزه ارتقاء دارند).

هارد فورک و سافت فورک در زمینه توسعه شبکه مهم هستند. آنها به جامعه اجازه می دهند تا علیرغم فقدان حکومت متمرکز، تغییرات و ارتقاء کافی ایجاد کند. به لطف هارد فورک‌ها، بلاک چین‌ها و ارزهای رمزنگاری شده ویژگی‌ها و پیشرفت‌های جدیدی را در حین توسعه یکپارچه می‌کنند. بدون آنها، اکوسیستم به یک سرور متمرکز برای کنترل همه چیزهایی که در شبکه اتفاق می افتد نیاز داشت. خوشبختانه، ما با سرورهای متمرکز گیر نکرده ایم – اما قطعاً با هارد فورک ها گیر کرده ایم. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *