وبلاگ

کاردانو چیست؟

cardano-chist-ak-1

کاردانو چیست؟ یک پروژه بلاک چین با هدف عمومی اثبات سهام (PoS) است. کاردانو که به عنوان یک بلاک چین «نسل سوم» شناخته می‌شود، به حل مشکلات رایج مقیاس‌پذیری که اکثر بلاک‌چین‌های «نسل دوم» (مانند اتریوم و هزینه‌های فزاینده گاز آن) را مبتلا می‌کند، پرداخته است. توسعه کاردانو با یک فلسفه علمی دقیق همراه با مقادیر فراوان تحقیقات دانشگاهی و بررسی همتایان تعریف شده است.

پروژه کاردانو یک نقشه راه توسعه عمیق شامل پنج مرحله اولیه را گردآوری کرده است:

 • فاز 1 – بایرون: شبکه با عملکرد اولیه (انتقال ADA) فعال می شود.
 • فاز 2 – شلی: گام‌هایی به سمت تمرکززدایی با گره‌های اجتماعی برداشته می‌شود.
 • فاز 3 – Goguen: قراردادهای هوشمند در شبکه فعال می شوند.
 • فاز 4 – باشو: زنجیره های جانبی معرفی می شوند که مقیاس پذیری و قابلیت همکاری را افزایش می دهند.
 • فاز 5 – ولتر: حاکمیت و تأمین مالی خود، ADA را کاملاً غیرمتمرکز می کند.

هر مرحله در نقشه راه Cardano یک قطعه جدایی ناپذیر از شبکه نهایی را امکان پذیر می کند، و پس از تکمیل، شبکه به طور کامل غیرمتمرکز خواهد بود – توسط دارندگان ADA اداره می شود و توسط بخشی از هزینه های تراکنش کوچک خود تامین می شود.

کاردانو چگونه کار می کند؟

Cardano چیزی است که یک بلاک چین “نسل سوم” در نظر گرفته می شود. کاردانو (ADA) که در اصل برای حل مسائل مقیاس بندی که معمولاً با نسل اول (بیت کوین) و نسل دوم (اتریوم) مرتبط است، طراحی شده است، ثابت می کند که منبع ثابتی از نوآوری است.

در جایی که بلاک‌چین‌های نسل قبلی به دلیل محدودیت‌های خاصی در طراحی، مستعد هزینه‌های تراکنش بالا و TPS پایین (معاملات در ثانیه) هستند، Cardano از ابتدا ساخته می‌شود تا یک اثبات واقعاً غیرمتمرکز، کم هزینه و TPS بالا ارائه کند. راه حل شبکه Stake (PoS).

کاردانو قصد دارد سرعت و قابلیت کلی شبکه خود را به روش های مختلف بهبود بخشد. پروتکل اجماع اثبات سهام (PoS) خود ADA با نام Ouroboros در خط مقدم قرار دارد. Ouroboros که با در نظر گرفتن کارایی طراحی شده است، هزینه انرژی شبکه را تا حد زیادی کاهش می دهد – به ویژه در مقایسه با مکانیزم اثبات کار (PoW) – بدون اینکه امنیت را به خطر بیندازد.

راه حل آینده لایه 2 برای پروژه Cardano به عنوان Hydra شناخته می شود. Hydra که برای ایجاد مقیاس‌پذیری بی‌نهایت از نظر تئوری طراحی شده است، امکان افزایش توان عملیاتی را با پیوستن هر گره جدید به شبکه فراهم می‌کند.

Cardano همچنین دارای ویژگی منحصر به فرد دیگری است – Hard Fork Combinator. اساساً، این نوآوری به شبکه اجازه می‌دهد بدون وقفه واقعی در بلاک چین، هارد فورک شود. این مورد با آپدیت فاز اخیر شلی مورد آزمایش قرار گرفت و بی عیب و نقص کار کرد.

بنیانگذاران کاردانو چه کسانی هستند؟

Cardano (ADA) توسط چارلز هاسکینسون – یکی از بنیانگذاران شبکه اتریوم – تاسیس شد. او مدیر عامل IOHK است که در حال توسعه پروژه کاردانو است. هاسکینسون برای اولین بار در سال 2011، زمانی که استخراج و تجارت را آغاز کرد، درگیر ارزهای دیجیتال شد. اولین قدم حرفه ای او در دنیای ارزهای دیجیتال بعداً در سال 2013 بود که یک دوره آموزشی در مورد بیت کوین ایجاد کرد که توسط بیش از 80000 دانشجو گذرانده شد.

پس از کمک به توسعه اولیه اتریوم و تأسیس بنیاد اتریوم که از دستگاه ماینر هم استخراج می شود، هاسکینسون برای دنبال کردن دیدگاه خود در مورد بلاک چین «نسل سوم» رفت. پروژه کاردانو با مشاهده تنگناهایی که بلاک چین های سنتی با آن مواجه می شوند، در سال 2015 به عنوان ابزاری برای آغاز دوره جدیدی از بلاک چین شکل گرفت.

کاردانو چیست؟

حقایق مهم در مورد کاردانو

 • Cardano پلتفرمی است که با تمرکز بر پایداری ساخته شده است و برای مقابله با چالش های مصرف انرژی بالا در راه حل های بلاک چین موجود طراحی شده است.
 • مانند بیت کوین و اتریوم، کاردانو غیرمتمرکز است. می توان ADA را برای هر کسی، در هر نقطه از جهان، بدون وابستگی به شخص ثالث مرکزی ارسال کرد.
 • Cardano یک پروتکل باز است. هر کسی می تواند به ایمن سازی شبکه، تکمیل تراکنش ها یا ایجاد برنامه های غیرمتمرکز ذخیره شده در بلاک چین کاردانو کمک کند.
 • برخلاف بلاک چین بیت کوین که با استفاده از توان محاسباتی و مصرف انرژی از طریق Proof of Work ایمن می شود، بلاک چین کاردانو از طریق Proof of Stake ایمن می شود. این روش از ارز دیجیتال ADA به عنوان امنیت استفاده می کند.
 • ارز رمزنگاری شده کاردانو ADA به افتخار آدا لاولیس، کنتس بریتانیایی که اولین برنامه نویس کامپیوتر جهان به حساب می آید، نامگذاری شده است.
 • اصطلاح کوچکترین واحد ADA به عنوان حلقه عشق تعریف می شود. 1 عدد عشق معادل 0.000001 ADA است. این امکان تراکنش های بسیار کوچکی را فراهم می کند که پول سنتی نمی تواند انجام دهد، و به عنوان مثال 0.1 ADA کاملاً ممکن است.

چه چیزی کاردانو را منحصر به فرد می کند؟

یکی از مواردی که کاردانو را نسبتاً منحصر به فرد می کند این واقعیت است که یکی از بزرگترین بلاک چین هایی است که با موفقیت از مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS) استفاده می کند. PoS مکانیزم انرژی بسیار کمتری نسبت به الگوریتم اثبات کار (PoW) است که توسط بیت کوین متکی است.

اتریوم در مرحله ارتقاء به PoS است، زیرا شاهد مزایای ذاتی آن است که توسط پروژه‌های دیگر بهره می‌برد. با این حال، انتقال اتریوم به مرور زمان انجام خواهد شد و ممکن است در هر مرحله با مشکلاتی روبرو شود. Cardano در حال حاضر یک شبکه PoS تمام عیار را اجرا می کند.

توسعه‌دهندگان Cardano افتخار کرده‌اند که اطمینان حاصل کنند که تمام فناوری توسعه‌یافته تحت یک فرآیند دقیق تحقیق بررسی‌شده قرار می‌گیرد، به این معنی که هر ایده مربوط به شبکه می‌تواند قبل از اینکه متعهد شود به چالش کشیده شود. این سطح از دقت آکادمیک به بلاک چین کاردانو در انعطاف پذیری و پایداری آن کمک می کند – و تضمین می کند که بسیاری از مسائل احتمالی آینده قبل از تبدیل شدن به یک مشکل واقعی شناسایی می شوند.

چه چیزی به کاردانو (ADA) ارزش می دهد؟

ADA نشانه اصلی شبکه کاردانو است که به نام ریاضیدان قرن نوزدهم آدا لاولیس نامگذاری شده است. 57.6٪ از کل عرضه ADA در یک پیشنهاد اولیه سکه (ICO) بین سرمایه گذاران توزیع شد که در آن کاردانو 62.2 میلیون دلار دلار جمع آوری کرد. توکن ADA هم یک ارز دیجیتال است و هم راهی برای انجام تراکنش ها در شبکه کاردانو (به همان روشی که برای انجام تراکنش در شبکه اتریوم به اتر/ETH نیاز دارید).

دارندگان ADA همچنین سهم واقعی در شبکه کاردانو دارند. توکن‌های ADA را می‌توان در استخرهای سهام برای به دست آوردن جوایز شرط‌بندی استفاده کرد، و در آینده هدایت شبکه به طور کامل توسط دارندگان ADA اداره می‌شود و از سهام آنها برای رأی دادن به تصمیمات توسعه استفاده می‌کنند.

چند توکن کاردانو (ADA) در گردش است؟

تنها حداکثر عرضه 45 میلیارد ADA وجود خواهد داشت. در زمان نگارش این مقاله، عرضه فعلی کاردانو (ADA) تقریباً 31 میلیارد است. بین سپتامبر 2015 و ژانویه 2017، IOHK میزبان پنج دور جداگانه فروش عمومی بود که به سرمایه گذاران علاقه مند این امکان را می داد تا توکن های ADA را دریافت کنند و از توسعه اولیه پشتیبانی کنند.

به محض راه اندازی شبکه، حدود 2.5 میلیارد ADA به IOHK اختصاص یافت، در حالی که 2.1 میلیارد ADA اضافی به EMURGO، یک شرکت بین المللی توسعه بلاک چین، برای کار آنها بر روی پایه گذاری اولیه پروتکل کاردانو داده شد. علاوه بر این، 648 میلیون ADA به بنیاد کاردانو برای ارتقای پلتفرم و فشار برای پذیرش داده شد. هنگامی که همه چیز گفته شد و انجام شد، حدود 16 درصد از عرضه در گردش ADA به بنیانگذاران پروژه رسید – و 84 درصد باقی مانده بین سرمایه گذاران تقسیم شد.

شبکه کاردانو چگونه ایمن است؟

Cardano از طریق یک پروتکل سفارشی Proof of Stake (PoS) با نام Ouroboros ایمن می شود. Ouroboros که به‌عنوان ترکیبی از فناوری نوآورانه و مکانیسم‌های تأیید شده ریاضی توصیف می‌شود، دارای روانشناسی رفتاری و فلسفه اقتصادی است. هدف اصلی Ouroboros دستیابی به رشد پایدار و اخلاقی است – بدون تأثیر کم یا بدون تأثیر بر محیط زیست.

پروژه کاردانو بیان کرده است که Ouroboros امنیت مکانیسم‌های اجماع اثبات کار (PoW) را بهبود می‌بخشد و در عین حال انرژی بسیار کمتری مصرف می‌کند – با نرخی که گزارش شده است که نسبت به بیت کوین 4 برابر انرژی کارآمدتر است. برای اطمینان از مشارکت فعال همه گره‌ها در شبکه، یک مکانیسم تشویقی مستقیماً در طراحی کاردانو ایجاد شده است. شرکت کنندگان در شبکه به طور منظم برای مشارکت خود با ADA پاداش می گیرند.

کاردانو چیست؟ کاردانو چگونه استفاده می شود؟

توکن بومی ADA Cardano می تواند به عنوان انتقال ارزش استفاده شود، مشابه نحوه استفاده از پول نقد در حال حاضر. اگرچه بسیاری از ارزهای دیجیتال می توانند از این ویژگی برخوردار باشند، ADA کاربردهای دیگری نیز در طراحی آن دارد.

یکی از ویژگی‌های اصلی پروژه کاردانو، پروتکل اجماع اثبات سهام (PoS) آن است که در آن ADA برای تأیید تراکنش‌ها روی بلاک چین کاردانو قرار می‌گیرد. کسانی که ADA خود را در زنجیره بلوکی به اشتراک می گذارند از جوایزی برای مشارکت خود برخوردار می شوند – به شکل ADA بیشتر. این پروتکل سهامداری مشارکت فعال و زمان کار را تضمین می کند و در عین حال به حفظ امنیت در سراسر بلاک چین کمک می کند.

یکی دیگر از کاربردهایی که ADA در شبکه کاردانو دارد، در رای گیری و حکمرانی است. کاردانو، برخلاف سایر پروژه‌های بلاک چین، ماینرهایی برای تعیین توسعه آینده آن ندارد – این وظیفه نیز بر عهده سهامداران ADA است. هنگامی که یک تغییر یا بهبود جدید در عملکرد شبکه پیشنهاد می شود، دارندگان ADA از توکن های خود برای رای دادن به این پیشنهادات استفاده می کنند. این در نهایت باعث می شود تا کاردانو به یک پروژه کاملاً غیر متمرکز تبدیل شود که توسط کسانی که در آن سرمایه گذاری می کنند اداره می شود.

با راه‌اندازی فاز 3 – Goguen، توکن ADA همچنین برای تامین قراردادهای هوشمند مختلف که در بلاک چین کاردانو فعال می‌شوند، استفاده خواهد شد. توسعه دهندگان از ADA برای ایجاد و تقویت این قراردادهای هوشمند و غیرمتمرکز کردن برنامه ها (dApps) استفاده خواهند کرد.

نحوه انتخاب کیف پول کاردانو

از آنجایی که Cardano (ADA) یک ارز رمزنگاری شده شناخته شده است، توسط بسیاری از کیف پول ها – هم نرم افزار و هم انواع سخت افزار – پشتیبانی می شود. گزینه های زیادی برای انتخاب و انتخاب کاربران وجود دارد و هر کاربر باید بر اساس نیازهای خاص خود تصمیم بگیرد.

Kriptomat یک راه حل ذخیره سازی امن ارائه می دهد که به شما این امکان را می دهد تا توکن های ADA خود را بدون هیچ زحمتی ذخیره و مبادله کنید. ذخیره سازی ADA خود با Kriptomat امنیت در سطح سازمانی و عملکرد کاربر پسند را برای شما فراهم می کند. خرید و فروش توکن های ADA، یا مبادله آنها با هر ارز دیجیتال دیگر، تنها در لحظاتی انجام می شود که شما در پلتفرم ما ذخیره می کنید.

نحوه خرید کاردانو

شما خود کاردانو را نمی‌خرید، بلکه آلتکوین آن، ADA را می‌خرید. برای خرید ADA، می‌توانید در یکی از صرافی‌های اصلی ارزهای دیجیتال ثبت نام کنید. سپس می توانید ADA را در خود پلتفرم یا در کیف پول رمزنگاری ذخیره کنید.

کاردانو را از کجا بخریم

به عنوان یکی از محبوب ترین ارزهای رمزنگاری شده، می توانید ADA را برای شبکه کاردانو از اکثر صرافی های برتر ارزهای دیجیتال خریداری کنید. Binance، Coinbase، Gemini و Kraken تعدادی از بازیگران اصلی هستند که ADA را می فروشند. در استرالیا، می‌توانید از میان نام‌های بزرگی مانند Coinbase و eToro Australia و همچنین صرافی‌های محلی مانند Swyftx Exchange انتخاب کنید.

نحوه استفاده از کاردانو

شما می توانید از ADA مانند هر ارز دیجیتال استفاده کنید. می توانید آن را به عنوان یک سرمایه گذاری نگه دارید، از آن برای خرید استفاده کنید و آن را مبادله کنید. همچنین می‌توانید از ADA برای پوشش هزینه‌های تراکنش‌ها در شبکه کاردانو و شرط‌بندی برای کسب توکن‌های بیشتر استفاده کنید. اگر می خواهید کاردانو را به مدت طولانی نگه دارید، توجه داشته باشید که از کدام کیف پول استفاده می کنید.

دو کیف پول رسمی کاردانو عبارتند از کیف پول Daedalus [گره کامل] و کیف پول Yoroi [گره نور]. هر دو کیف پول به کاربران این امکان را می‌دهند که کاردانو جدیدی را از طریق به اشتراک گذاشتن دارایی‌های خود کسب کنند و همچنین به آن‌ها اجازه می‌دهند در Project Catalyst، صندوقی که ADA به پروژه‌های Cardano اعطا می‌کند، رأی دهند.

Gebbing همچنین گفت که توسعه دهندگان و موسسات می توانند از شبکه Cardano برای پروژه ها استفاده کنند، حتی اگر به طور مستقیم از توکن ADA استفاده نکنند. او افزود: «شاید قابل توجه ترین پروژه آتالا منشور باشد که به دنبال صدور هویت دیجیتال برای دانش آموزان در سراسر اتیوپی است، از جمله اطلاعات قابل تأیید در مورد عملکرد تحصیلی.

ابتکارات DeFi و غیرقابل تعویض توکن (NFT) زیادی در اکوسیستم کاردانو نیز وجود دارد. تعدادی از این پروژه‌ها شامل صرافی غیرمتمرکز Sundaeswap (SUNDAE) و پروتکل وام‌دهی غیرمتمرکز و غیرقابل اعتماد Meld (MELD) است.

مزایای کاردانو

 • سازگارتر با محیط زیست. Cardano یکی از سازگارترین سیستم های بلاک چینی است که با محیط زیست سازگار است. هاسکینسون در مصاحبه ای با فوربس در سال 2021 ادعا کرد که کاردانو 1.6 میلیون برابر بیشتر از بیت کوین از نظر انرژی کارآمدتر است.
 • معاملات سریعتر کاردانو همچنین در پردازش تراکنش ها بسیار سریعتر از بیت کوین یا اتریوم 1.0 است که گاهی اوقات از آن به عنوان اتریوم کلاسیک یاد می شود. Cardano می تواند بیش از 250 تراکنش در ثانیه (TPS) را پردازش کند، در حالی که این مقدار برای بیت کوین 4.6 TPS و برای اتریوم 1.0 بین 15 تا 45 TPS است. این باعث می شود شبکه کاردانو بسیار مقیاس پذیر باشد. گفته شد، اتریوم 2.0 ارتقاء شبکه اتریوم برای رسیدگی به مسائل امنیتی و مقیاس پذیری قبلی است.
 • شبکه بررسی شده. تیم کاردانو از نزدیک با دانشگاهیان همکاری می کند تا تحقیقات مورد بررسی را برای هدایت توسعه بلاک چین ایجاد کند. گبینگ گفت: «ماهیت آن به عنوان یک بلاک چین منبع باز و بازبینی شده به تضمین بقا و تکامل آن فراتر از سازمان مادر کمک می کند.

معایب کاردانو

 • رسیدن به رقبای معتبرتر کاردانو در تلاش است تا نسخه بهتری از بلاک چین ایجاد کند، اما رقبایی مانند اتریوم از مزیت سابقه استفاده طولانی تر و جذب بیشتر توسط توسعه دهندگان برخوردار هستند. در واقع، یکی از به‌روزرسانی‌های اتریوم 2.0 شامل رویکرد اثبات سهام بود که می‌توانست مزیت اصلی کاردانو را نفی کند.
 • ممکن است در برجسته شدن مشکل داشته باشد. بازار ارزهای دیجیتال شلوغ تر است و جلب توجه آسان نیست. هیل گفت: «مقاوم‌پذیر نیست و رقبای زیادی در یک فضا وجود دارند. به عنوان مثال، Dogecoin نشان داد که یک رمزارز تا چه حد می تواند بر اساس یک الگوی رفتاری محبوب، که برند مستضعف Cardano از آن برخوردار نیست، رونق بگیرد.

سوالات متداول (سؤالات متداول)

چه چیزی کاردانو را منحصر به فرد می کند؟

Cardano یکی از بزرگ‌ترین بلاک‌چین‌هایی است که از مکانیزم اثبات سهام کم‌مصرف انرژی استفاده می‌کند. (پس از ادغام، اتریوم 2.0 همچنین از اثبات سهام به عنوان مکانیزم اجماع استفاده می کند). طرفداران سکه همچنین به فرآیند بررسی دقیق آن توسط محققان اشاره می‌کنند که متعاقباً در مقالات دانشگاهی منتشر می‌شوند تا دلیلی بر تفاوت آن با سایر سکه‌ها باشد.

آیا کاردانو آینده ای دارد؟

البته پیش‌بینی ارزش آتی سکه ADA کاردانو دشوار است، اما افراد پشت بلاک چین مطمئناً سرمایه‌گذاری زیادی روی آن انجام می‌دهند. همانطور که CoinMarketCap اشاره می کند، تیمی که بر روی بلاک چین منبع باز کار می کند ادعا می کند که متعهد به ایجاد یک شبکه غیرمتمرکز مقیاس پذیر، ایمن و کارآمد با اتخاذ رویکردی سیستماتیک برای تحقیق و توسعه بلاک چین هستند.

مطمئناً این یک پروژه جاه طلبانه است و می توانید تحلیل CointMarketCap را در اینجا بخوانید تا خودتان تصمیم بگیرید که آیا آینده روشن است یا خیر. اما توجه داشته باشید: اگرچه کاردانو و ADA دارای درجه‌ای از ارزش تحصیلی هستند، اما همچنان یک ارز دیجیتال است و بنابراین بسیار نوسان‌پذیر است.

نحوه خرید کاردانو (ADA)

خرید کاردانو (ADA) به سادگی بازدید از راهنمای ما در مورد نحوه خرید کاردانو است .

نحوه فروش کاردانو (ADA)

اگر قبلاً صاحب ADA هستید و آن را در کیف پول صرافی کریپتومات نگهداری می‌کنید، می‌توانید با پیمایش در رابط و انتخاب گزینه پرداخت مورد نظر خود، آن را به راحتی بفروشید.

خلاصه:

کاردانو یکی از بزرگترین ارزهای دیجیتال و پروتکلی مبتنی بر فناوری بلاک چین است. با کاردانو، امکان ایجاد برنامه های غیرمتمرکز از طریق قراردادهای هوشمند ذخیره شده در بلاک چین کاردانو وجود دارد. مانند اتریوم که بزرگترین پلتفرم قراردادهای هوشمند امروزی است، ارز دیجیتال کاردانو غیرمتمرکز است و ADA را می توان بدون دخالت یک بازیگر کلیدی ارسال و دریافت کرد.

Cardano یک بلاک چین غیرمتمرکز PoS است که در سال 2015 تأسیس شد و در سال 2017 راه اندازی شد. این بلاک چین خود را به عنوان جایگزینی برای بلاک چین PoW مانند بیت کوین قرار داده است، بیشتر به این دلیل که انرژی کارآمدتر است، زیرا به استخراج رمزارز متکی نیست. برنامه های توسعه کاردانو بلندپروازانه است. توسعه دهندگان آن می بینند که Cardano در نهایت زمانی که رای گیری و مدیریت خزانه داری بلاک چین به قابلیت های آن در آینده اضافه شود، به طور کامل غیرمتمرکز می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *