وبلاگ

سافت فورک چیست؟

soft-fork-chist-ak-01

سافت فورک چیست؟ هر تغییری در یک بلاک چین برای اصلاح یا افزودن برخی عملکردها بدون نیاز به تغییر اساسی در ساختار بلاک چین است. سافت فورک معمولاً اعتبار تراکنش های قدیمی تر را برای گره هایی که از قوانین سافت فورک جدید پیروی می کنند پایان می دهد. یک سافت فورک به گره‌ها اجازه می‌دهد همچنان قوانین اجماع قدیمی را اتخاذ کنند تا تراکنش‌ها یا بلوک‌های جدیدتر را معتبر بدانند.

در زبان برنامه نویسی، این بدان معنی است که یک سافت فورک با عقب سازگار است. این همان چیزی است که یک سافت فورک را از یک هارد فورک متمایز می کند که به سازگاری رو به جلو برای تمام گره های متداول قدیمی پایان می دهد. یکی از جنبه های حیاتی سافت فورک در ارزهای دیجیتال این است که نیازی به توافق هر دستگاه ماینر در شبکه در مورد کد جدید ندارد.

در عوض، می توان آن را با موافقت اکثر ماینرها اعمال کرد. این به ارتقای شبکه بلاک چین اجازه می دهد سریعتر اجرا شود و از شکاف های مهم در جامعه جلوگیری شود. اگر گره‌های قدیمی قوانین جدیدی را که نمی‌دانستند نقض کنند، فورک‌های نرم نیز می‌توانند به دلیل اشتباه ماینر باشند. سافت فورک را می توان با استفاده از هارد فورک معکوس کرد.

سافت چنگال چگونه استفاده می شود؟

سافت فورک ها برای ارتقاء یک بلاک چین، بهبود عملکرد یا رفع مشکل با استفاده از هارد فورک استفاده می شوند که گاهی اوقات شکاف هایی را در جامعه بلاک چین ایجاد می کند. سافت فورک ها همچنین می توانند با یک واگرایی موقت در شبکه آغاز شوند، جایی که ماینرهایی که از گره های ارتقا نیافته استفاده می کنند قانون جدیدی را نقض می کنند که گره های آنها از آن بی اطلاع هستند.

دو نوع سافت فورک وجود دارد: سافت فورک فعال شده توسط کاربر (UASF) و سافت فورک فعال شده توسط ماینر (MASF). UASF ها زمانی ایجاد می شوند که گره های کامل شبکه برای وضع قوانین اجماع جدید بدون دخالت ماینرها هماهنگ می شوند. MASF زمانی اتفاق می افتد که ماینرها از قدرت هش خود برای اجرای قوانین اجماع جدید استفاده می کنند.

یک مثال خوب از سافت فورک بیت کوین P2SH (هش پرداخت به اسکریپت) است. ارتقاء اضافه شده به شبکه بیت کوین نحوه اعتبارسنجی تراکنش های بلاک چین را تغییر داد. سافت فورک P2SH امکان استفاده از قابلیت های پیشرفته اسکریپت نویسی در بیت کوین را فراهم کرد و امکان ایجاد آدرس های چند امضایی و شرایط مخارج پیچیده تر را فراهم کرد. این نرم‌افزار انعطاف‌پذیری و امنیت بیشتری را برای تراکنش‌های بیت‌کوین بدون شکستن سازگاری با نسخه‌های نرم‌افزار قدیمی‌تر فراهم می‌کند.

انواع فورک های بلاک چین

دو نوع اصلی فورک بلاک چین وجود دارد. هر دو نوع فورک پیامدهای بسیار متفاوتی بر دسترسی و قابلیت استفاده یک شبکه بلاک چین آسیب دیده دارند. این دو نوع فورک همچنین به عنوان “فشارهای مورد نظر” نامیده می شوند، به این معنی که آنها عمداً برای بهبود عملکرد بلاک چین انجام شده اند.

1. هارد فورک

وقتی در مورد فورک های بلاک چین صحبت می کنیم، هارد فورک ها ساده ترین نوع برای توضیح هستند.

هارد فورک ها تغییراتی هستند که با نسخه های قبلی سازگاری ندارند. قوانین جدید الگوریتم ها و ساختارهای پایگاه داده را برای بلاک چین به شدت تغییر می دهد. در یک هارد فورک، ارتقاء پروتکل هر گره را مجبور می کند از قوانین جدید بلاک چین پیروی کند یا به طور کلی از شبکه حذف شود.

هارد فورک ها یک شبکه بلاک چین مجزا ایجاد می کنند که از شبکه قبلی جدا شده است. تقسیم در یک شماره بلوک خاص به دست می آید. در نتیجه، یک توکن ارز دیجیتال جدید صادر و در بلاک چین جدید استفاده می شود.

رایج ترین نمونه هارد فورک ها بیت کوین کش (BCH)، بیت کوین SV (BSV) و بیت کوین گلد (BTG) هستند. هک اتریوم DAO در سال 2016 رویداد دیگری است که منجر به هارد فورک اتریوم شد. اتریوم به اتریوم کلاسیک (ETC) و اتریوم استاندارد (ETH) تقسیم شد. در تمام این موارد، کاربران دیگر نمی‌توانند ارزهای دیجیتال را استخراج کنند یا آن‌ها را در بلاک چین اصلی معامله کنند.

2. سافت فورک

سافت فورک یک ارتقاء سازگار با عقب پروتکل بلاک چین است. این ارتقاء به گره هایی که نسخه های قبلی را اجرا می کنند، اجازه می دهد تا با گره های دیگر تعامل داشته باشند، هرچند با برخی محدودیت های عملکردی.بر خلاف هارد فورک ها، سافت فورک ها یک سکه ارز دیجیتال جدید تولید نمی کنند.

با این حال، شبکه می تواند به آرامی به قوانین جدید تبدیل شود زیرا کاربران بیشتری ارتقاء را می پذیرند. سافت فورک ها ارزهای دیجیتال را در دراز مدت پایدارتر می کنند. یک تغییر قانون معمولی در سافت فورک ها شامل تغییر محدودیت اندازه بلوک یا زمان بلوک است. اینها تغییرات ساده ای برای پیاده سازی بدون تأثیر منفی بر بسیاری از کاربران در شبکه بلاک چین هستند.

نمونه هایی از سافت فورک ها

بیت کوین

همانطور که در ابتدای این مقاله اشاره کردیم، بیت کوین تغییرات قابل توجهی از جمله سافت فورک و هارد فورک را پشت سر گذاشته است. در اینجا برخی از نمونه های قابل توجه سافت فورک های بیت کوین آورده شده است.

  • ارتقاء Segregated Witness (SegWit) (ژوئیه 2017): این یکی از شناخته شده ترین سافت فورک های BTC است. ارتقا داده های امضا را به یک حافظه کش جداگانه تقسیم می کند. گره ها می توانند داده ها را به یک بلوک ذخیره شده در RAM کامپیوتر انتقال دهند. این اجازه می دهد تا تراکنش های بیشتری در یک بلوک قرار گیرند، بدون اینکه قوانین قبلی را زیر پا بگذارند. این ارتقا همچنین یک نوع آدرس جدید (Bech32) را معرفی کرد. گره های کامل با استفاده از آدرس های بیت کوین قدیمی تر P2SH هنوز هم می توانند با آدرس های بیت کوین Bech32 تراکنش کنند.
  • ارتقاء Taproot (نوامبر 2021): ارتقاء Taproot با افزودن امضاهای رمزنگاری جدید و بهبود سازگاری با زنجیره جانبی شبکه لایتنینگ، عملکرد جدیدی را به بلاک چین بیت کوین اضافه کرد. این ارتقا همچنین شامل چندین پیشنهاد برای بهبود بیت کوین است. کار نرم به کاربران اجازه می داد تا تراکنش های پیچیده تری را با سرعت بالاتر و هزینه کمتر انجام دهند. کاربران همچنین می توانند قراردادهای هوشمند را از طریق شبکه لایتنینگ منعقد کنند.

اتریوم

مانند بیت کوین، اتریوم نیز پس از انتشار دستخوش چندین ارتقاء شده است. بسیاری از تغییرات اتریوم هارد فورک بوده است. با این حال، ارتقای اتریوم 2.0 را می توان به عنوان یکی از مهم ترین سافت فورک ها در تاریخ ارزهای دیجیتال و بلاک چین در نظر گرفت. در اینجا لازم به ذکر است که عبارت “اتریوم 2.0” یک نام اشتباه است، زیرا شامل کاربرانی می شود که از نسخه قدیمی استفاده می کنند. تمامی اکانت ها با افزودن به لایه ها به نسخه جدید ارتقا می یابند.

  • Beacon Chain (دسامبر 2020): این اولین مورد از یک سری ارتقاء چندگانه است که برای تغییر مکانیسم اجماع پروتکل طراحی شده است. قبل از ادغام، اتریوم از طریق پروتکل اجماع اثبات کار بومی خود به خردسالان پاداش می‌داد. این تغییر مکانیسم اجماع را به یک پروتکل اثبات سهام کارآمدتر منتقل می کند. با این تغییر، یک Beacon Chain جدید معرفی شد. کاربران اتریوم می‌توانند بر اساس میزان ETH که در این بلاک چین جمع‌آوری کرده‌اند، به تأیید تراکنش رأی دهند. معرفی بلاک چین با ارتقاء شبکه های متعددی دنبال شد که هزینه های تراکنش را ساده کرد و کاربران را در کل بلاک چین اتریوم به اجرا و اجماع کاربران سازماندهی کرد.
  • ارتقا Bellatrix (سپتامبر 2022): این ارتقا ادغام بلاک چین های اتریوم را نهایی کرد و آن را به مکانیسم اجماع، اثبات سهام واقعی منتقل کرد. این ارتقا به کاربران اجماع اجازه داد تا تراکنش‌ها را در زنجیره بیکن انجام دهند.

سافت فورک چیست؟ تفاوت های اصلی بین چنگال سخت و نرم

هارد فورک زمانی اتفاق می افتد که تغییرات ایجاد شده در پروتکل های بلاک چین به قدری قابل توجه باشد که یک بلاک چین جداگانه و گاهی اوقات یک ارز دیجیتال کاملاً جدید ایجاد کند. هنگامی که هارد فورک رخ می دهد، اعتبارسنجی های شبکه باید به جدیدترین نسخه پروتکل به روز شوند و تراکنش های روی بلاک چین تازه تقسیم شده با نسخه اصلی سازگاری ندارند. هنگامی که هارد فورک رخ می دهد، دارندگان توکن های زنجیره قبلی، توکن هایی را در زنجیره جدید دریافت می کنند.

سافت فورک ها بسیار کمتر مخرب هستند، فقط نیاز به اکثریت قوی گره ها برای پشتیبانی از تغییرات پیشنهادی قبل از اینکه بتوانند به طور یکپارچه در بلاکچین موجود ادغام شوند، دارند. سافت فورک ها باعث تقسیم بلاک چین نمی شوند و همچنین منجر به ایجاد یک ارز دیجیتال جدید نمی شوند.

یک روش معمول برای توصیف تفاوت بین فورک سافت و سخت این است که آن را مانند یک رایانه یا سیستم عامل دستگاه تلفن همراه در نظر بگیرید. سافت فورک شبیه دریافت نسخه جدیدی از سیستم عامل است که در آن همه برنامه ها سازگار هستند. از سوی دیگر، هارد فورک مانند انتقال به یک سیستم عامل کاملاً جدید است که در آن برنامه های قدیمی شما اکنون ناسازگار هستند.

مزایای سافت فورک چیست؟

سافت فورک ها نسبت به هارد فورک ها در مورد به روز رسانی شبکه بلاک چین مزایایی دارند. اول، آنها با عقب سازگار هستند، به این معنی که آنها نیازی به ارتقاء همه گره ها به قوانین جدید ندارند. این امر خطر قطع شدن شبکه، تکه تکه شدن یا از دست دادن اجماع را کاهش می دهد.

دوم، هماهنگی و استقرار آن‌ها آسان‌تر است، زیرا تنها به اکثریت قدرت هش شبکه برای فعال‌سازی و اجرای قوانین جدید نیاز دارند. سوم، از آنجایی که گره های مخرب یا سرکش را از ایجاد بلوک ها یا تراکنش های نامعتبر که می تواند به شبکه آسیب برساند، ایمن تر هستند.

تاثیر سافت فورک ها را چگونه ارزیابی می کنید؟

برای ارزیابی تأثیر سافت فورک ها بر عملکرد و مقیاس پذیری بلاک چین خود، باید چندین فاکتور مانند هدف و هدف سافت فورک، پیامدهای فنی و اقتصادی، و پذیرش و فعال سازی سافت فورک را در نظر بگیرید. این عوامل می توانند به شما در تعیین سطح پشتیبانی و توافقی که سافت فورک در بین شرکت کنندگان شبکه دارد و همچنین امنیت، کارایی و نوآوری که بر آن تأثیر می گذارد، کمک کند.

علاوه بر این، می‌توانید مشوق‌ها، حاکمیت، پایداری، قابلیت همکاری، سازگاری و استانداردسازی شبکه را ارزیابی کنید. با سنجیدن این عوامل، می توانید تصمیمی آگاهانه و منطقی در مورد حمایت یا مخالفت با سافت فورک و نحوه آماده شدن برای عواقب آن بگیرید.

چالش های سافت فورک چیست؟

سافت فورک ها بسته به ماهیت و دامنه تغییرات می توانند تأثیرات منفی بر عملکرد و مقیاس پذیری بلاک چین داشته باشند. این موارد می تواند شامل کاهش ظرفیت شبکه، افزایش پیچیدگی و کاهش انعطاف پذیری باشد. به عنوان مثال، یک سافت فورک که محدودیت اندازه بلوک را کاهش می دهد، می تواند ازدحام بیشتر و هزینه های بالاتری را در شبکه ایجاد کند.

علاوه بر این، یک سافت فورک که یک نوع تراکنش جدید را فعال می کند، می تواند برای گره هایی که آن را تشخیص نمی دهند، سردرگمی و مشکلات سازگاری ایجاد کند. علاوه بر این، یک سافت فورک که محدودیت اندازه بلوک را محدود می‌کند، می‌تواند در صورت نیاز، افزایش آن را در آینده سخت‌تر کند.

چرا چنگال ها مهم هستند؟

هنگامی که یک فورک رخ می دهد، دو نسخه مجزا از بلاک چین ایجاد می کند که هر کدام مجموعه ای از قوانین خاص خود را دارند. فورک های بلاک چین از این جهت مهم هستند که به شبکه اجازه می دهند در طول زمان تطبیق یافته و تکامل یابد. فورک‌ها همچنین فرصتی برای نوآوری فراهم می‌کنند، زیرا توسعه‌دهندگان می‌توانند نسخه‌های مختلف نرم‌افزار را آزمایش کنند و ببینند کدام بهترین کار می‌کند.

علاوه بر این، فورک‌ها می‌توانند به اطمینان از غیرمتمرکز ماندن بلاک چین کمک کنند، زیرا راهی را برای گروه‌های مختلف فراهم می‌کنند تا در مورد قوانین حاکم بر شبکه به اجماع برسند. در نهایت، فورک‌های بلاک چین بخش مهمی از زنده نگه داشتن فناوری بلاک چین هستند.

فورک های بلاک چین نرم چگونه مفید هستند؟

توسعه دهندگان بلاک چین همیشه کدی را که باعث می شود دفتر کل تراکنش های رمزگذاری شده آنها کار کند، حذف می کنند. سافت فورک‌ها به آن‌ها اجازه می‌دهند نسخه‌های بهبودیافته از همان عملکرد اصلی را بدون ایجاد اختلال در شبکه بلاک چین موجود معرفی کنند. این یک رویکرد ملایم و در عین حال موثر برای مدیریت نرم افزار در مقیاس جهانی است.

چرا سرمایه گذاران کریپتو باید به سافت فورک اهمیت دهند؟

یک سرمایه گذار آگاه بهتر می تواند تصمیمات سرمایه گذاری بهتری بگیرد. درست است که هارد فورک‌ها اغلب دارای ارتقاء ویژگی‌های مهم‌تری نسبت به سافت فورک هستند، اما هر دو روش می‌توانند گام‌های بزرگ و مهمی را به جلو بردارند. آنها فقط کمی متفاوت این کار را انجام می دهند.

  • هارد فورک ها ارتقاهای اجباری هستند و شبکه بلاک چین می تواند خراب شود مگر اینکه همه گره ها به روز رسانی را در زمان مناسب اجرا کنند.
  • فورک های نرم ویژگی های اختیاری را به ارمغان می آورند و به هر صاحب گره این امکان را می دهند که ایده جدید را بپذیرد یا از آن صرف نظر کند. پریدن دیرتر روی کشتی همیشه یک گزینه است.

جریان ثابت سافت فورک های برنامه ریزی شده و به درستی اجرا شده نیز نشانه ای از جامعه توسعه دهندگان فعال است. احتمالاً نمی خواهید روی ارز دیجیتالی سرمایه گذاری کنید که در طول پنج سال حتی یک باگ را برطرف نکرده است. اشکالات و حملات سایبری پیچیده یک واقعیت واقعی هستند و هر جامعه رمزنگاری باید از این چالش ها جلوتر بماند.

بنابراین مراقب نقشه‌های راه باشید و گزارش ارزهای رمزنگاری شده مورد علاقه خود را تغییر دهید. آنها توضیح می دهند که چه تغییراتی برای آینده برنامه ریزی شده و به ترتیب در نسخه های موجود معرفی شده اند. تا زمانی که تعداد زیادی سافت فورک در این اسناد مشاهده می کنید که اغلب در وب سایت رسمی پروژه بلاک چین یافت می شوند، با یک جامعه توسعه دهنده فعال و سالم سروکار دارید.

هارد فورک در مقابل سافت فورک کدام بهتر است؟

اساساً، هر دو نوع چنگال فوق اهداف مختلفی را انجام می دهند. هارد فورک‌های مشاجره‌آمیز می‌توانند جامعه را از هم جدا کنند، اما هارد فورک‌های برنامه‌ریزی‌شده اجازه می‌دهند نرم‌افزار را با توافق همه اصلاح کنند.

چنگال های نرم گزینه ملایم تری هستند. به طور کلی، شما در کارهایی که می توانید انجام دهید محدودتر هستید زیرا تغییرات جدید شما نمی تواند با قوانین قدیمی در تضاد باشد. گفته می‌شود، اگر به‌روزرسانی شما می‌تواند به گونه‌ای ساخته شود که سازگار باقی بماند، لازم نیست نگران تکه تکه شدن شبکه باشید.

نتیجه:

هارد فورک ها و سافت فورک ها برای موفقیت بلندمدت شبکه های بلاک چین بسیار مهم هستند. آنها به ما این امکان را می دهند که علیرغم فقدان یک مرجع مرکزی، در سیستم های غیرمتمرکز تغییرات و ارتقاء دهیم.

فورک‌ها این امکان را برای بلاک چین و ارزهای دیجیتال فراهم می‌کنند تا ویژگی‌های جدیدی را در حین توسعه یکپارچه کنند. بدون این مکانیسم ها، ما به یک سیستم متمرکز با کنترل از بالا به پایین نیاز داریم. در غیر این صورت، ما در طول عمر پروتکل دقیقاً با همان قوانین گیر می‌افتیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *