وبلاگ

تفاوت بین بیت کوین و ریپل چیست؟

tafavot-bitcoin-va-ripl-chist-ak-01

تفاوت بین بیت کوین و ریپل چیست؟ هیاهو و سردرگمی زیادی در دنیای بلاک چین، دفتر کل توزیع شده و ارزهای دیجیتال وجود دارد و نامی که به طور فزاینده ای در آن فضا مطرح می شود ریپل است. اغلب در مورد تفاوت بین بیت کوین (هنوز بهترین ارز دیجیتال شناخته شده مبتنی بر بلاک چین) و ریپل سؤال می شود. بنابراین در این پست سعی می کنیم توضیح دهیم که ریپل دقیقا چیست و چه چیزی آن را از بیت کوین متمایز می کند.

قبل از اینکه به جزئیات بیشتری بپردازیم، همیشه به یاد داشته باشید که سرمایه گذاری در رمزارزها یا توکن ها بسیار سوداگرانه است و بازار تا حد زیادی تنظیم نشده است. هر کسی که به آن فکر می کند باید آماده باشد که کل سرمایه خود را از دست بدهد.

ریپل و بیت کوین چگونه کار می کنند؟

هر دو بیت کوین و ریپل از پروتکل های منبع باز توزیع شده استفاده می کنند. بیت کوین از یک بلاک چین برای ارائه خدمات خود استفاده می کند در حالی که ریپل یک دفتر کل غیرمتمرکز را معرفی می کند که به عنوان مکانیزم میانی مبادله بین دو ارز یا شبکه عمل می کند.

قابل ذکر است که ریپل یکی از اولین ارزهای رمزنگاری شده بود که بدون بلاک چین وارد بازار شد. RippleNet توسط شبکه ای از سرورهای مستقل مدیریت می شود که سوابق تراکنش های خود را با هم مقایسه می کنند.

ریپل در مقابل بیت کوین

در حالی که بیت کوین یک ارز دیجیتال است که به عنوان وسیله ای برای پرداخت کالاها و خدمات در نظر گرفته شده است، ریپل یک سیستم تسویه پرداخت، مبادله ارز و حواله است که برای بانک ها و شبکه های پرداخت در نظر گرفته شده است.

ایده این است که سیستمی برای انتقال مستقیم دارایی ها (به عنوان مثال پول، طلا و غیره) ارائه شود که تقریباً در زمان واقعی تسویه می شود و جایگزینی ارزان تر، شفاف تر و مطمئن تر برای سیستم های انتقالی است که امروزه توسط بانک ها استفاده می شود، مانند سیستم پرداخت سوئیفت .

بیت کوین مبتنی بر فناوری بلاک چین است، در حالی که ریپل از بلاک چین استفاده نمی کند، بلکه از یک دفتر کل اجماع توزیع شده با استفاده از شبکه ای از سرورهای اعتبارسنجی و توکن های رمزنگاری به نام XRP (که گاهی اوقات به آن ریپلز نیز گفته می شود) استفاده می کند.

توکن های XRP

XRP – که ارز دیجیتال واقعی است – رمزی است که در شبکه ریپل برای تسهیل انتقال پول بین ارزهای مختلف استفاده می شود. سیستم های تسویه حساب موجود معمولاً از دلار آمریکا به عنوان ارز مشترک برای تبدیل بین سایر ارزها استفاده می کنند.

این امر مستلزم کارمزد مبادله ارز است و زمان می برد – به همین دلیل است که پردازش انتقال بانکی بین حساب ها در کشورهای مختلف اغلب تا سه روز طول می کشد. با تبدیل ارزش انتقال به XRP، به جای دلار، هزینه های مبادله حذف شده و پردازش پرداخت ها به ثانیه کاهش می یابد.

بانک‌هایی از جمله Fidor Bank، Santander، Commonwealth Bank of Australia و کنسرسیومی متشکل از 61 بانک ژاپنی همگی گفته‌اند که در حال آزمایش یا اجرای برنامه‌های کاربردی با استفاده از سیستم پرداخت شبکه ریپل هستند.

XRP توکنی است که برای نمایش انتقال ارزش در سراسر شبکه ریپل استفاده می شود. متفاوت از بیت کوین، جایی که سکه های جدید ایجاد می شود (تا سطح محدود) به عنوان پاداش برای شرکت کنندگانی که قدرت محاسباتی را برای حفظ شبکه بلاک چین ارائه می دهند، ریپل در آغاز کار خود 100 میلیارد سکه XRP ایجاد کرد.

ریپل اخیراً ویژگی جدیدی را اضافه کرده است که به موجب آن، از طریق یک سیستم قرارداد هوشمند ( scrows )، این شرکت هر ماه  1 میلیارد از دارایی XRP خود را برای کمک به تأمین مالی عملیات تجاری، تشویق مشتریان و فروش به سرمایه‌گذاران معتبر برای خود آزاد می‌کند.

هر توکن استفاده نشده به امانی بازگردانده می شود. طبق منابع داخلی، ماه گذشته (که اولین ماه سپرده گذاری بود) ریپل تنها تقریباً 100 میلیون استفاده کرد و 900 میلیون را دوباره به escrow بازگرداند.

tafavot-bitcoin-va-ripl-chist-ak-03

XRP ریپل را کجا می توانم خرج کنم؟

ریپل هرگز به عنوان یک ارز یا روش پرداخت طراحی نشده است. با این حال، لیست کوچکی از بازرگانانی وجود دارد که پرداخت را با توکن های XRP به صورت آنلاین می پذیرند.

به عنوان مثال، می توانید  عسل، سس تند و شیرینی جات بخرید. شما می‌توانید فهرستی از فروشندگانی را بیابید که ظاهراً مایل به پذیرش XRP ریپل هستند، اما همه چیز دائماً در حال تغییر است و برخی که در آنجا فهرست شده‌اند آن را نمی‌پذیرند یا دیگر نمی‌پذیرند.

مورد استفاده اولیه XRP برای انتقال سایر ارزها (یا در واقع کالاهایی مانند طلا یا نفت) از طریق شبکه ریپل در نظر گرفته شده است. هر بار که یک سازمان انتقال دهنده پول (یا دارایی) مانند بانک از شبکه برای انجام انتقال و تسویه حساب استفاده می کند، هزینه به مقدار کمی XRP کسر می شود.

این همان چیزی است که به خود XRP ارزش می دهد – از جهاتی می توان آنها را “سوخت” برای ماشین هایی که این انتقال را انجام می دهند در نظر گرفت.

چگونه می توانم در ریپل سرمایه گذاری کنم؟

ریپل مطمئناً شتاب زیادی به دست آورده است و لیست سازمان هایی که از آن استفاده می کنند نشان می دهد که خود توکن ها به خودی خود به کالاهای با ارزش تبدیل می شوند.

در واقع، سال گذشته، افزایش ارزش یک توکن XRP بهتر از بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگر بود. در ابتدای سال 2017 یک XRP 0.006 دلار ارزش داشت. آنها در ابتدای سال جاری با 3.87 پوند به اوج خود رسیدند، قبل از اینکه به سرعت به ارزش فعلی خود در حدود 1 دلار در هر XRP سقوط کنند.

XRP در صرافی های ارزهای دیجیتال مانند Binance و Poloniex معامله می شود. معمولاً نمی‌توان آنها را با ارزهای دولتی (فیات) خریداری کرد – ابتدا باید بیت کوین یا اتریوم بخرید، سپس آنها را به صرافی منتقل کنید تا با XRP معامله کنید.

جذب ریپل توسط موسسات مالی بزرگ به طور کلی به عنوان یک شاخص قوی از ارزش آتی XRP در نظر گرفته می شود. با این حال، قبل از سرمایه گذاری در هر ارز دیجیتال، ابتدا باید آن را به طور کامل تحقیق کنید و تصمیم خود را در مورد اینکه آیا احتمالاً در آینده دارایی ارزشمندی خواهد بود یا خیر، بگیرید.

همانطور که دیدیم، ارزش تمام ارزهای دیجیتال بسیار نوسان است و می تواند به همان سرعتی که افزایش می یابد، کاهش یابد. یک توصیه مستحکم این است که هرگز بیش از آنچه که می توانید به راحتی از دست بدهید، سرمایه گذاری نکنید.

ریپل در مقابل بیت کوین

ویژگی بیت کوین موج دار شدن
شروع کنید 2009 2012
ایجاد کننده ساتوشی ناکاموتو XRP Ledger
عرضه سکه 21 میلیون 100 میلیارد
استخراج شده آره خیر
میانگین زمان معامله 10 دقیقه 5 ثانیه

tafavot-bitcoin-va-ripl-chist-ak-02

بیت کوین در مقابل ریپل کدام بهتر است؟

سیستم ریپل در بین موسسات مالی محبوبیت بیشتری دارد. بیش از 300 موسسه مالی در حداقل 45 کشور از ریپلنت برای تسهیل پرداخت های خارج از کشور استفاده می کنند. در این زمینه از رقبای خود جلوتر است. با این حال، بیت کوین در بین عموم مردم تقاضای بیشتری دارد.

با این گفته ها، XRP بیت کوین جدید نیست. بیت کوین بیت کوین است، در حالی که XRP XRP است. هر کدام عملکرد خود را دارند و بیت کوین از نظر ارزش از XRP جلوتر است – بیش از 99.9٪ بالاتر از XRP.

تفاوت بین بیت کوین و ریپل چیست؟ مقایسه رمزنگاری بین XRP و BTC

بیت‌کوین و XRP هر دو ارزهای دیجیتالی هستند که شباهت‌های کمی دارند، اما از جهات دیگر بسیار منحصر به فرد هستند. هر دو را می توان برای ذخیره یا انتقال ارزش از کاربر به کاربر دیگر بدون نیاز به بانک استفاده کرد.

شباهت‌ها به همین جا ختم می‌شوند، حتی با ایجاد و تاریخچه آنها کاملاً متفاوت. برای اولین بار، بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو با نام مستعار طراحی شده است، که گمان می رود متوفی است و دلایل بزرگی برای ایجاد ارز دیجیتال داشته است که در بخش مفاهیم زیر توضیح داده خواهد شد.

از سوی دیگر، Ripple به عنوان یک پروژه دیگر به طور کلی شروع شد و پروتکل XRP اکنون توسط Ripple، شرکتی به همین نام ارائه شده است.

مفاهیم و خلقت

بیت کوین در سال 2008 در طول رکود بزرگ و اوج کمک های مالی بانکی ایجاد شد. تیتر روزنامه ای که به چنین وضعیتی اشاره می کند دقیقاً در “بلوک پیدایش” رمزگذاری شده است. این اولین شکل همتا به همتا از پول نقد دیجیتالی طراحی شده است،

اما جنبه‌هایی از یک کالا را نیز برای اطمینان از کمبود و اجازه نمی‌دهد که در وضعیت مشابهی قرار گیرد که ارزهای فیات در حال حاضر در معرض عرضه بی‌پایان تورم قرار می‌گیرند، طراحی شده است. بیت کوین به کاربران این امکان را می دهد که بانک خود باشند، ثروت خود را حفظ کنند، همه اینها بدون نیاز به شخص ثالث.

از سوی دیگر، ریپل در واقع نام این ارز دیجیتال نیست. این نام شرکت مادر پشت پروتکل است. در حالی که مدیران ریپل ادعا می کنند XRP غیرمتمرکز است، بنیانگذاران بخش قابل توجهی از عرضه را در اختیار دارند و جامعه کریپتو مدعی است که توزیع آنقدر ناعادلانه است که غیرمتمرکز تلقی شود. SEC هنوز مطمئن نیست، و یک منطقه خاکستری در اطراف XRP به دلیل دخالت ریپل، شرکت وجود دارد.

و در حالی که بیت‌کوین به شدت با بانک‌ها مخالف است، ریپل مستقیماً با بانک‌ها همکاری می‌کند تا آنها را وادار به پیاده‌سازی پروتکل XRP و جایگزینی راه‌حل‌های پرداخت برون مرزی مانند انتقال سیمی SWIFT کند. به دلیل تفاوت مفهومی این دو دارایی، جامعه کریپتو به همان اندازه تقسیم شده است که آیا دارایی ارزش سرمایه گذاری دارد یا خیر.

ریپل همچنین یک تیم بازاریابی دارد، برای مثال، در حالی که فقط توسعه دهندگان و خود جامعه از بیت کوین پشتیبانی می کنند. به همین دلیل، ریپل نسبت به بیت کوین که هیچ واسطه ای ندارد، تحت مقررات سخت گیرانه تری قرار دارد.

معاملات و سرعت

بیت کوین اولین تلاش برای ایجاد یک ارز دیجیتال نبود. با این حال، این اولین موفقیت آمیز بود. ساتوشی ناکاموتو مشکل گریزان «خرج مضاعف» را حل کرد که اشکال قبلی پول نقد دیجیتالی را که در نهایت شکست خوردند، گرفتار کرده بود.

سیستم اثبات کار که توسط استخراج بیت‌کوین هدایت می‌شود، به شبکه قدرت هش کمک می‌کند تا آن را ایمن نگه دارد، و همراهی با آن راه‌حل لازم برای ایجاد آینده مالی بود.

XRP از یک دفتر کل اجماع و مجموعه ای از سرورهای شبکه برای اعتبارسنجی تراکنش ها استفاده می کند. در نتیجه، XRP به طور قابل توجهی سریعتر و انعطاف پذیرتر از بلاک چین بیت کوین است.

بلاک‌های بیت‌کوین تقریباً هر ده دقیقه یکبار تولید می‌شوند، تراکنش‌هایی که بالاترین کارمزد را می‌پردازند یا اتفاقاً به بالای استخر می‌رسند را می‌توان در این بازه زمانی پردازش کرد، اما بسته به هزینه‌های کلی کارمزد تراکنش، تعداد تراکنش‌ها، ممکن است مدت بیشتری طول بکشد.

در حال حاضر در استخر میم و موارد دیگر در انتظار هستند. تعداد تراکنش‌ها در هر بلوک می‌تواند به 3500 تراکنش برسد، بنابراین ارز رمزنگاری ظرفیت تقریباً 3500 تراکنش در هر ده دقیقه را دارد.

با این حال، XRP «به طور مداوم» قادر به انجام 1500 تراکنش در ثانیه است و به راحتی بر مکانیک بلاک چین کند و بی‌حجم بیت کوین غلبه می‌کند.

کارمزدها نیز در XRP به میزان قابل توجهی کمتر است، بلاک چین XRP می‌تواند تعدادی از دارایی‌های مختلف را مدیریت کند و در مقایسه با بیت‌کوین بیشتر است. اینها تنها برخی از راه هایی هستند که ریپل را بهتر از بیت کوین می کنند.

تامین و توزیع

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های بیت‌کوین و چیزی که به آن به عنوان ابزاری برای حفظ ثروت و محافظت در برابر تورم ارزش می‌دهد، به دلیل عرضه بسیار محدود و سخت آن تنها ۲۱ میلیون بیت‌کوین است.

بیت کوین همچنین دارای مکانیزم عرضه کاهش تورم به نام نصف شدن است که عرضه بیت کوین را که هر چهار سال یک بار وارد بازار می شود به نصف کاهش می دهد. هاوینگ اخیر، پاداش بلاکی را که استخراج کنندگان برای کمک به هش در شبکه بیت کوین دریافت می کنند، از 12.5 بیت کوین به 6.25 بیت کوین کاهش داد.

مدل سهام به جریان مبتنی بر عرضه بیت‌کوین، این ارز دیجیتال را بر اساس چیزی بیش از یک فرمول ریاضی، پیش‌بینی می‌کند که طی چند سال آینده به قیمت‌های 100000 دلار در هر بیت‌کوین و بسیار فراتر از آن برسد. اما رمز بیت کوین با استفاده از ریاضیات ساخته شده است و ریاضی چیزی است که شبکه را ادامه می دهد.

حتی ممکن است توزیع بیت کوین کمتر از چیزی باشد که در حال حاضر می دانیم، علیرغم وجود تعداد شفاف کل سکه های در گردش و تا کنون. برای مثال، گفته می‌شود که خالق این ارز دیجیتال، ساتوشی ناکاموتو، تقریباً ۱ میلیون بیت‌کوین از عرضه نهایی ۲۱ میلیون بیت‌کوین را در اختیار دارد، اما گمان می‌رود که مرده است.

مگر اینکه کلیدهای خصوصی آن بیت کوین به نحوی به نزدیکان منتقل شود یا ساتوشی هنوز زنده باشد، آن 1 میلیون بیت کوین به طور بالقوه برای همیشه از دست خواهند رفت.

در روزهای اولیه بیت کوین، سکه ها به سختی به دست می آمدند و باید از طریق استخراج تولید می شدند. اولین کاربران با مبالغ هنگفتی به پایان رسیدند و بسیاری از آنها نیز کلیدهای خصوصی خود را در طول سال ها گم کردند.

با اضافه کردن همه کاربرانی که بخش‌های کوچکی را از دست داده‌اند یا با فوت کردن، فراموش کردن عبارات عبور یا ارسال دارایی‌ها به آدرس اشتباه، عرضه‌ها حتی کمتر از حد تصور است.

با این حال، عرضه XRP بسیار بیشتر قابل مشاهده است، به خصوص به این دلیل که خود ریپل بخش قابل توجهی از عرضه توکن را در اختیار دارد.

در مجموع 100 میلیارد توکن XRP وجود دارد که 45 میلیارد آن در حال حاضر در گردش است. بقیه در یک حساب امانی توسط ریپل نگهداری می شود. بنیانگذاران عرضه قابل توجهی مانند براد گارلینگ هاوس و جد مک کالب را در اختیار دارند که دیگر با این پروژه ارتباطی ندارد اما مقدار منظمی از دارایی ها را در ماه می فروشد و قیمت آلتکوین را از توکن های دیگر عقب نگه می دارد.

این توزیع ناعادلانه به این دلیل است که XRP در میان جامعه ارزهای دیجیتال مورد علاقه نیست و به همین دلیل است که استدلال می شود که دارایی متمرکز است یا نه.

بیت کوین همچنین علیرغم اینکه XRP عرضه توکن بسیار بیشتری دارد، دارای ارزش بازار بسیار بیشتری است. ارزش بازار بیت کوین در حال حاضر 211 میلیارد دلار است، در حالی که XRP تقریباً 11 میلیارد دلار است که نشان دهنده اختلاف 200 میلیارد دلاری به دلیل مزیت حرکت اول بیت کوین است.

موارد استفاده و بازار هدف

هدف این دو دارایی نیز مورد استفاده کاملا متفاوت است، یا حداقل ریپل به دنبال استفاده از XRP برای مختل کردن بازار بسیار متفاوتی است که بیت کوین برای آن استفاده می شود.

این روزها هر دو عمدتاً به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری سفته‌بازی یا ابزار معاملاتی استفاده می‌شوند، زیرا موارد استفاده هنوز کاملاً وجود ندارد. بیت کوین به عنوان ذخیره ثروت و بیمه نامه در برابر ناشناخته ها و پوششی در برابر تورم استفاده می شود.

از آنجایی که تنها ۲۱ میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت، اما دلار و سایر ارزهای فیات با سرعت زیادی در حال چاپ هستند، این ارز دیجیتال یک محافظ عالی در برابر تورم است. XRP این مزیت را دارد، اما این چیزی نیست که برای آن استفاده می شود.

XRP یک راه حل پرداخت فرامرزی است که به دنبال ایجاد اختلال در انتقالات سیمی SWIFT، Western Union، MoneyGram و غیره است.

ریپل از نزدیک با بانک‌ها همکاری می‌کند تا آنها را وادار به پذیرش پروتکل XRP کند، که اگر توکن به طور گسترده توسط شرکت‌هایی مانند JP Morgan، Goldman Sachs و غیره مورد استفاده قرار گیرد، برای دارندگان XRP مفید خواهد بود.

tafavot-ethrum-va-bitcoin-chist-ak-03

بیت کوین در مقابل ریپل – دو روی سکه

اکنون که تفاوت‌های کلیدی بین بیت‌کوین و ریپل را درک کرده‌اید، به راحتی می‌توان فهمید که چرا هر دوی این پروژه‌ها می‌توانند همزمان در بازار وجود داشته باشند. سرمایه گذاران متوجه خواهند شد که بیت کوین یک SoV عالی ارائه می دهد و ریپل پروژه ای است که طرفداران زیادی در بازار دارد. به این دلایل، شرکت در هر دو شبکه تا حدودی تصمیم بدی نیست.

نتیجه

پس از شکایت با SEC، همه چیز برای XRP بسیار کند بوده است. در نتیجه، بسیاری از معامله گران در مورد ارز دیجیتال تردید دارند. بنابراین، سرمایه گذاران امیدوارند که وضعیت مرتب شود و ارزش ارز دیجیتال بیشتر از ارزش فعلی آن افزایش یابد، به خصوص به دلیل پتانسیل آن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *