وبلاگ

تفاوت بیت کوین و اتریوم چیست؟

tafavot-ethrum-va-bitcoin-chist-ak-01

تفاوت بیت کوین و اتریوم چیست؟بیت کوین و اتریوم دو مورد از محبوب ترین ارزهای رمزنگاری شده در جهان هستند. هر دوی آنها مبتنی بر فناوری بلاک چین هستند، اما تفاوت‌های کلیدی دارند. در این مقاله به بررسی این تفاوت ها می پردازیم که در پایان در یک نمودار مفید خلاصه شده است.

از کیف پول چند زنجیره ای  Bitcoin.com که شامل بیش از 40 میلیون کیف پول شخصی است، برای خرید ایمن و آسان صدها مورد از محبوب ترین ارزهای دیجیتال و دارایی های دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم و VERSE استفاده کنید. با استفاده از کیف پول Bitcoin.com، همچنین می توانید خرید، فروش، تجارت، کسب درآمد، استفاده و یادگیری در مورد رمزارزها داشته باشید.

درک بیت کوین

بیت کوین (BTC) که در سال 2009 توسط یک فرد یا گروه ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو راه اندازی شد، اولین ارز رمزنگاری شده بود و امروزه به طور گسترده شناخته شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

بیت کوین به عنوان جایگزین دیجیتالی برای ارزهای سنتی طراحی شده است و هدف آن ارائه یک روش غیرمتمرکز برای انتقال ارزش است.تراکنش‌های بیت‌کوین توسط شبکه‌ای از گره‌ها از طریق رمزنگاری تأیید شده و در یک دفتر کل عمومی به نام بلاک چین ثبت می‌شوند.

درک اتریوم

اتریوم (ETH) در اواخر سال 2013 پیشنهاد شد و در سال 2015 توسط Vitalik Buterin زنده شد. در حالی که اتریوم یک ارز دیجیتال است، هدف اصلی اتریوم فراتر از انتقال ساده ارزش است.

در عوض، اتریوم به عنوان پلتفرمی طراحی شده است که اجازه می دهد تا قراردادها و برنامه های همتا به همتا بدون هیچ گونه کنترل، مجوز یا دخالت اشخاص ثالث ساخته و اجرا شوند.

این برنامه‌ها، که به عنوان برنامه‌های غیرمتمرکز یا DApps شناخته می‌شوند ، توسط توکن رمزنگاری خود اتریوم، اتر (ETH) پشتیبانی می‌شوند.

به عبارت دیگر، اتریوم یک بلاک چین قابل برنامه ریزی است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا از زیرساخت بلاک چین برای ساخت پروژه های خود استفاده کنند، چیزی که با بیت کوین امکان پذیر نیست.

بیت کوین در مقابل اتریوم: تفاوت های کلیدی

هدف

مهم ترین تفاوت بین بیت کوین و اتریوم به اهداف آنها برمی گردد. بیت کوین به عنوان جایگزینی برای پول سنتی با هدف تبدیل شدن به یک سیستم نقدی غیرمتمرکز و دیجیتال ایجاد شد.

از سوی دیگر، اتریوم فقط یک ارز دیجیتال نیست. این یک پلت فرم منبع باز برای ایجاد و اجرای قراردادهای هوشمند و برنامه های کاربردی غیرمتمرکز (DApps) است. بلاک چین اتریوم فقط تراکنش ها را تایید و ثبت نمی کند. همچنین میزبان برنامه‌های کاربردی و قراردادهای هوشمند است که می‌توانند مستقیماً بدون نیاز به واسطه تعامل داشته باشند.

فن آوری

بیت کوین و اتریوم از انواع مختلفی از فناوری بلاک چین استفاده می کنند. بیت کوین از مکانیسم اجماع به نام اثبات کار (PoW) استفاده می کند که در آن استخراج کنندگان مسائل پیچیده ریاضی را برای اعتبارسنجی تراکنش ها و اضافه کردن آنها به بلاک چین حل می کنند. این فرآیند به مقدار قابل توجهی توان محاسباتی و انرژی نیاز دارد.

از سوی دیگر، اتریوم با PoW کار خود را آغاز کرد اما با ارتقای اتریوم 2.0 به روشی به نام اثبات سهام (PoS) روی آورد. در PoS، اعتباردهنده‌ها برای ایجاد یک بلوک جدید بر اساس مقدار ارز دیجیتالی که دارند و مایلند به‌عنوان وثیقه «سهم» کنند، انتخاب می‌شوند. این یک روش کارآمدتر از PoW است.

مقیاس پذیری

مکانیسم اجماع اثبات کار بیت کوین چندان مقیاس پذیر نیست. این بدان معناست که شبکه فقط می تواند تعداد محدودی تراکنش در ثانیه را انجام دهد، حداکثر حدود 7 تراکنش در ثانیه.

مکانیزم اجماع اثبات سهام اتریوم مقیاس پذیرتر است، می تواند تا 30 تراکنش در ثانیه را پردازش کند، اما با مشکلات مقیاس پذیری نیز مواجه است. با این حال، اتریوم به طور فعال این مشکلات مقیاس پذیری را از طریق ارتقاهایی مانند انتقال به PoS و ارتقای آتی به نام شاردینگ برطرف می کند.

عرضه

عرضه یک ارز رمزنگاری شده به تعداد کل سکه هایی که ایجاد شده و می تواند ایجاد شود اشاره دارد. بیت کوین دارای سقف عرضه 21 میلیون سکه است.

در مقابل، اتریوم حداکثر محدودیت عرضه ندارد، به این معنی که از نظر تئوری، می‌توان تعداد نامحدودی اتر ایجاد کرد. با این حال، در عمل نرخ تورم اتر کم تا منفی است. شما می‌توانید نرخ تورم فعلی اتریوم را در آن ردیابی کنید.

موارد استفاده کنید

مورد استفاده اولیه بیت کوین به عنوان یک پول دیجیتال است. بسیاری آن را «طلای دیجیتال» می‌دانند – ذخیره‌ای از ارزش و پوششی در برابر نوسانات سنتی بازار مالی. این در درجه اول به عنوان یک ارز دیجیتال یا ذخیره ارزش استفاده می شود

با این حال، اتریوم به دلیل عملکرد قرارداد هوشمند داخلی، موارد استفاده گسترده تری دارد. قراردادهای هوشمند اساساً برنامه های غیرمتمرکز هستند. این عملکرد، اتریوم را به ستون فقرات جنبش مالی غیرمتمرکز (DeFi) تبدیل می‌کند که هدف آن بازسازی سیستم‌های مالی سنتی بدون نیاز مالی سنتی به اشخاص ثالث قابل اعتماد است.

اتریوم همچنین پلتفرم انتخابی برای اکثر توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) است، که دارایی‌های دیجیتال منحصربه‌فردی هستند که می‌توانند مالکیت یا اثبات اصالت را برای همه چیز از هنر دیجیتال گرفته تا املاک مجازی نشان دهند. کاربردهای دیگر عبارتند از سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO)، مدیریت زنجیره تامین و بسیاری موارد دیگر.

قیمت

قیمت بیت کوین و اتریوم مانند اکثر دارایی های رمزنگاری شده در معرض نوسان بوده است. بیت کوین با توجه به ارزش بازار بزرگتر و استفاده گسترده از آن، معمولاً محرک اصلی بازار ارزهای دیجیتال بوده است.

هنگامی که قیمت بیت کوین افزایش می یابد، اغلب قیمت سایر ارزهای دیجیتال از جمله اتریوم و بالعکس را بالا می برد. قیمت بیت کوین تحت تأثیر عوامل متعددی قرار می گیرد که عبارتند از: عرضه و تقاضا، احساسات بازار، اخبار و رویدادهای نظارتی و رویدادهای اقتصادی.

قیمت اتریوم، اگرچه تا حد زیادی تحت تأثیر قیمت بیت‌کوین است، اما تحت تأثیر عوامل منحصر به فرد اتریوم مانند به‌روزرسانی‌های پلتفرم آن، استفاده از آن در DeFi و تقاضا برای فضای بلاک است.

قیمت اتریوم، به نوبه خود، بر قیمت دارایی‌های رمزنگاری کوچکتر، به ویژه آنهایی که از فضای بلاک اتریوم استفاده می‌کنند، مانند پروژه‌های DeFi، NFT و DAO تأثیر می‌گذارد.

جدول

در اینجا جدولی وجود دارد که تفاوت های کلیدی بین بیت کوین و اتریوم را خلاصه می کند:

بیت کوین اتریوم
هدف فروشگاه ارزش، وسیله مبادله پلتفرم برای برنامه های غیرمتمرکز
فن آوری اثبات کار اثبات سهام
معاملات 7 تراکنش در ثانیه 30 تراکنش در ثانیه
عرضه سقف 21 میلیون نامحدود
موارد استفاده کنید پول دیجیتال DeFi، NFT، DAO
قیمت کل بازار کریپتو را رهبری می کند بیت کوین را دنبال می کند، DeFi، NFT، DAO را رهبری می کند

tafavot-ethrum-va-bitcoin-chist-ak-02

تفاوت بیت کوین و اتریوم چیست؟

بیت‌کوین و اتریوم شباهت‌های زیادی دارند، اما چشم‌اندازها و محدودیت‌های بلندمدتی وجود دارد که آنها را به دو شبکه بلاک چین متفاوت تبدیل می‌کند که مزایا و معایب خود را دارند و برای نیازهای مختلف کاربران مناسب هستند. در زیر برخی از تفاوت های بیت کوین و اتریوم آورده شده است:

اساس بیت کوین اتریوم
تعریف بیت کوین (مخفف: BTC؛ علامت: ₿) یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که می تواند در شبکه بیت کوین همتا به همتا منتقل شود. اتریوم یک پلتفرم نرم افزاری جهانی غیرمتمرکز است که از فناوری بلاک چین پشتیبانی می کند. بیشتر به خاطر ارز دیجیتال بومی خود، اتر (ETH) شناخته می شود.
تاریخ کلمه بیت کوین در کاغذ سفیدی که در 31 اکتبر 2008 منتشر شد تعریف شد. استفاده از این ارز در سال 2009 آغاز شد. اتریوم در سال 2013 توسط برنامه نویس Vitalik Buterin طراحی شد و سپس در 30 ژوئیه 2015 به صورت زنده منتشر شد.
هدف هدف بیت کوین جایگزینی ارزهای ملی در طول بحران مالی سال 2008 بود. هدف اتریوم استفاده از فناوری بلاک چین برای حفظ شبکه پرداخت غیرمتمرکز و ذخیره کدهای کامپیوتری بود.
قراردادهای هوشمند اگرچه بیت کوین دارای قراردادهای هوشمند است، اما به اندازه قراردادهای هوشمند اتریوم انعطاف پذیر یا کامل نیستند. قراردادهای هوشمند در بیت کوین تمام عملکردی که یک زبان برنامه نویسی به آنها می دهد را ندارد. اتریوم به ما اجازه می دهد تا قراردادهای هوشمند ایجاد کنیم. قراردادهای هوشمند کدهای کامپیوتری هستند که روی یک بلاک چین ذخیره می‌شوند و زمانی اجرا می‌شوند که شرایط و ضوابط از پیش تعیین‌شده رعایت شود.
زبان برنامه نویسی قرارداد هوشمند قراردادهای هوشمند در بیت کوین به زبان های برنامه نویسی مانند Script، Clarity نوشته می شوند. قراردادهای هوشمند در اتریوم به زبان های برنامه نویسی مانند Solidity، Vyper و غیره نوشته می شوند.
معاملات به طور کلی، تراکنش های بیت کوین فقط برای یادداشت برداری است. تراکنش‌های اتریوم ممکن است حاوی کدهای اجرایی باشند.
الگوریتم هش بیت کوین بر اساس الگوریتم هش SHA-256 اجرا می شود. اتریوم بر اساس الگوریتم هش Keccak-256 اجرا می شود .
مکانیسم اجماع Proof-of-Work (PoW) مکانیزم اجماع مورد استفاده توسط شبکه بیت کوین است. Proof-of-Stake مکانیزم اجماع مورد استفاده اتریوم است.
زمان بلوک کردن زمان بلاک بیت کوین 10 دقیقه است. زمان بلاک اتریوم 14 تا 15 ثانیه است.
محدودیت بلوک بلاک چین بیت کوین دارای محدودیت بلاک 1 مگابایتی است. بلاک چین اتریوم محدودیت بلوکی ندارد.
محبوبیت بیت کوین تا به امروز محبوب ترین ارز دیجیتال در بازار است. اتر، ارز بومی اتریوم، دومین ارز دیجیتال بزرگ بعد از بیت کوین تا به امروز است.
مصرف انرژی مصرف انرژی بسیار بالاست. مصرف انرژی در مقایسه با بیت کوین بسیار پایین است
نرخ مصرف انرژی نرخ مصرف انرژی سیستم استخراج بیت کوین 3.2 میلیون خانوار. نرخ مصرف انرژی سیستم استخراج بیت کوین 1.2 میلیون خانوار.
ساختار ساختار بیت کوین ساده و قوی است. ساختار اتریوم پیچیده و دارای ویژگی های غنی است
پاداش ماینر با اضافه کردن موفقیت آمیز بلوک جدید به شبکه، نزدیک به 6.25 بیت کوین دریافت کرد. ماینر با اضافه کردن موفقیت آمیز بلوک جدید به شبکه، نزدیک به 5 بیت کوین به همراه جوایز اضافی دریافت کرد.
دارایی های دارایی بیت کوین BTC است. دارایی اتریوم اتر است.

tafavot-ethrum-va-bitcoin-chist-ak-03بیت کوین در مقابل اتریوم: 9تفاوت کلیدی

 بیت کوین در مقابل ارزش بازار اتریوم

بیت کوین در سال 2009 و اتریوم در سال 2015 ایجاد شدند. هر دو بسیار محبوب بوده اند، به طوری که بیت کوین به ارزش بازار بیش از 100 میلیارد دلار و اتریوم به ارزش بازار بیش از 25 میلیارد دلار رسیده است.

 مکانیسم اجماع

بیت کوین و اتریوم در مکانیسم های اجماع خود متفاوت هستند. بیت کوین از اجماع Nakamoto، یک سیستم اثبات کار، برای تایید تراکنش ها و افزودن بلاک های جدید به بلاک چین استفاده می کند. اتریوم از یک سیستم اثبات سهام استفاده می‌کند که روشی کارآمدتر برای اطمینان از تراکنش‌ها و افزودن بلاک‌های جدید به بلاک چین است.

 پرداخت های غیرمتمرکز در مقابل نرم افزار غیرمتمرکز

بیت کوین یک سیستم پرداخت غیرمتمرکز است، به این معنی که هیچ مرجع مرکزی برای کنترل ارز وجود ندارد. اتریوم یک پلتفرم نرم افزاری غیرمتمرکز است، به این معنی که هیچ مرجع مرکزی برای کنترل کد وجود ندارد.

بیت کوین در مقابل استخراج اتریوم

بیت کوین و اتریوم از الگوریتم های مختلفی برای استخراج استفاده می کنند. بیت کوین از الگوریتم SHA-256 استفاده می کند، در حالی که اتریوم از الگوریتم Ethash استفاده می کند. مهم‌ترین تفاوت بین بیت‌کوین و اتریوم این است که الگوریتم Ethash حافظه فشرده است در حالی که الگوریتم SHA-256 اینطور نیست، به این معنی که استخراج‌کنندگان اتریوم به حافظه بیشتری نسبت به استخراج‌کنندگان بیت‌کوین نیاز دارند.

 ارزش بازار

بیت کوین و اتریوم ظرفیت بازار زیادی دارند و بیت کوین ظرفیت کمی بزرگتر دارد. بیت کوین عمدتا به عنوان یک ارز دیجیتال استفاده می شود، در حالی که اتریوم برای ویژگی قراردادهای هوشمند آن استفاده می شود.

بیت کوین در مقابل نرخ هش اتریوم

بیت کوین و اتریوم از الگوریتم های هش متفاوتی استفاده می کنند، به این معنی که نرخ هش آنها مستقیماً قابل مقایسه نیست. با این حال، نرخ هش اتریوم به طور کلی بسیار بالاتر از بیت کوین است، به این معنی که اتریوم در برابر حملات 51 درصد ایمن تر است (Investopedia)

 کارمزد معامله

کارمزد تراکنش های اتریوم بر اساس قیمت گاز است که معیاری از منابع محاسباتی مورد نیاز برای اجرای یک تراکنش است. از سوی دیگر، بیت کوین دارای یک کارمزد تراکنش ثابت مستقل از مقدار داده ارسالی است

 زمان مورد نیاز برای افزودن یک بلوک

بیت کوین و اتریوم از یک الگوریتم اثبات کار برای افزودن بلاک های جدید به بلاک چین استفاده می کنند. استخراج‌کنندگان بیت‌کوین باید هش SHA-256 را پیدا کنند که کمتر یا مساوی با هش هدف باشد، و استخراج‌کنندگان اتریوم نیز باید هش کمتر یا مساوی با هش هدف پیدا کنند. میانگین زمان برای یافتن یک بلاک برای بیت کوین 10 دقیقه و برای اتریوم 12 ثانیه است

 بیت کوین در مقابل نوسان قیمت اتریوم

قیمت بیت کوین و اتریوم هر دو بسیار نوسان هستند. در مورد بیت کوین، این تا حدی به این دلیل است که هنوز یک دارایی نسبتاً جدید است و هنوز گمانه زنی ها و عدم اطمینان زیادی پیرامون آن وجود دارد. از سوی دیگر، اتریوم کمی تثبیت شده است اما همچنان با نوسانات مشابهی روبرو است زیرا اغلب به عنوان پلتفرمی برای راه اندازی ICO های جدید (پیشنهادات اولیه سکه) استفاده می شود. این ICO ها می توانند به شدت حدس و گمان باشند و موفقیت یا شکست آنها می تواند تأثیر قابل توجهی بر قیمت اتریوم داشته باشد

tafavot-ethrum-va-bitcoin-chist-ak-04

آیا باید روی بیت کوین سرمایه گذاری کنم یا اتریوم؟

خوب، چون من مشاور مالی نیستم به شما نمی گویم پول خود را کجا بگذارید. کاری که من می توانم انجام دهم این است که اگر به دنبال سرمایه گذاری سوداگرانه در ارزهای دیجیتال هستید، مواردی را پیشنهاد می کنم که باید در نظر داشته باشید.

در نهایت، رشد بلندمدت هر ارز دیجیتال (یا در واقع کسب‌وکار) به برنامه‌های کاربردی مفیدی که برای دارایی‌های آن پیدا می‌شود بستگی دارد.

اگر بیت کوین به شکل گسترده ای از ارز تبدیل شود، یا شبکه اتریوم به یک استاندارد ثابت برای محاسبات توزیع شده تبدیل شود، ارزش این دارایی ها احتمالاً به رشد خود ادامه خواهد داد.

از سوی دیگر، در فناوری، همیشه چیزی در پاشنه دونده‌های پیشتاز می‌چرخد. الگوریتم های جدیدتر و کارآمدتر می توانند جایگزین بیت کوین یا اتریوم شوند.

علاوه بر این، هر دو با تهدید مقررات دولتی مواجه هستند. ارزش بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده (از جمله بیت کوین و اتریوم) از ابتدای سال به سمت پایین حرکت کرده است که به تهدیدهایی نسبت داده شده است که تجارت آنها توسط دولت های چین و کره تنظیم شده است.

آنچه واضح است این است که افزایش عظیم ارزشی که طی پنج سال گذشته شاهد بوده ایم عمدتاً به دلیل سرمایه گذاری سوداگرانه بوده است – مردم آنها را می خرند به این امید که بتوانند در آینده آنها را با پول بیشتری به شخص دیگری بفروشند.

این اغلب دستور العملی برای قیمت های متورم و سقوط اجتناب ناپذیر به زمین است – چیزی که بسیاری معتقدند ممکن است در هر زمانی اتفاق بیفتد و ممکن است از قبل شروع شده باشد.

در نهایت، دستیابی به رشد پایدار وابسته به کاربردهای مفید خواهد بود  . کسب‌وکارهای بیشتری بیت کوین را به عنوان روش پرداخت می‌پذیرند و برنامه‌های بیشتری در شبکه اتریوم مورد استفاده و پشتیبانی قرار می‌گیرند.

بیت کوین در مقابل اتریوم: خط آخر

در نهایت، بحث بین بیت کوین و اتریوم به عنوان سرمایه گذاری به مشخصات ریسک سرمایه گذار برمی گردد. هر دو این پتانسیل را دارند که در طول زمان عملکرد خوبی داشته باشند، زیرا جهان به تغییر مسیر خود به سمت دیجیتال و پذیرش ارزهای دیجیتال ادامه می دهد. بیت کوین تثبیت‌تر و جریان اصلی‌تر از این دو است، که باعث می‌شود ETH فقط یک لمس خطرناک‌تر باشد.

مانند بسیاری از سرمایه‌گذاری‌ها، این احتمال وجود دارد که ریسک بالاتر اتریوم پتانسیل پاداش‌های بالاتری را به همراه داشته باشد. در هر صورت، دیگر سال 2009 نیست: هر دو ارز مرحله اثبات مفهوم را پشت سر گذاشته‌اند، و زمان آن رسیده است که سرمایه‌گذاران ریسک پذیری که در گذشته این طبقه دارایی را در نظر نگرفته‌اند، شروع به جدی گرفتن BTC و ETH کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *