وبلاگ

ارز دیجیتال مونرو چیست؟

arz-dijital-monero-chist-ak-01

ارز دیجیتال مونرو چیست؟ یک ارز دیجیتال همتا به همتا متمرکز بر حریم خصوصی است که به گونه ای طراحی شده است که غیرقابل ردیابی و ناشناس باشد. تراکنش در بلاک چین مونرو را نمی توان به یک کاربر خاص یا هویت واقعی مرتبط کرد زیرا ارز دیجیتال قابل تعویض است. این اصطلاح ارزی را توصیف می کند که در آن هر واحد یکسان است و به طور متقابل با هر واحد دیگر آن ارز قابل تعویض است.

بنابراین در حالی که بیت کوین خریداری شده از تاریک نت را می توان از بیت کوین خریداری شده در کوین بیس از طریق تجزیه و تحلیل تراکنش های بلاک چین متمایز کرد، دو سکه مونرو مجزا دقیقاً یکسان به نظر می رسند و نمی توان آنها را از هم جدا کرد. این باعث می‌شود که Monero به یک ارز بسیار نامحبوب با تعداد زیادی تنظیم‌کننده مالی تبدیل شود، زیرا آنها نمی‌توانند پرداخت‌های XMR را ردیابی کنند یا داده‌های کاربرانش را جمع‌آوری کنند.

مونرو چگونه کار می کند؟

مونرو برای حفظ حریم خصوصی و ناشناس بودن بر دو مفهوم مهم تکیه می کند: آدرس های مخفیانه و امضاهای حلقه. آدرس‌های مخفی به فرستنده امکان می‌دهند برای هر تراکنش منفرد، یک آدرس عمومی یک بار از طرف گیرنده ایجاد کند.

با این حال، گیرنده همچنان می‌تواند مانند بیت‌کوین که از دستگاه ماینر استخراج می شود از یک آدرس عمومی برای دریافت تمام پرداخت‌های خود استفاده کند. هر کاربر Monero یک کلید نمای خصوصی و یک کلید خرج خصوصی ایجاد می کند. کلید نمای خصوصی به آن‌ها امکان می‌دهد تمام تراکنش‌های مرتبط با حساب خود را ببینند، در حالی که کلید خرج کردن خصوصی شبیه کلید خصوصی بیت‌کوین است – برای مجاز کردن پرداخت‌ها استفاده می‌شود.

امضای حلقه مفهومی از رمزنگاری عمومی است و به امضای دیجیتالی اطلاق می شود که می تواند توسط هر عضوی از گروه خاصی از افراد با کلیدهای خصوصی امضا شود. هر زمان که یک تراکنش XMR انجام می‌دهید، کیف پول Monero شما حلقه‌ای از کلیدهای کاربران دیگر که از بلاک چین می‌کشد، تشکیل می‌دهد. برای هر کسی که مشاهده می کند، غیرممکن است که بگوییم از کلید چه کسی برای امضا استفاده شده است و این تراکنش را ناشناس می کند. در ژانویه 2017، Monero تراکنش‌های محرمانه حلقه (RingCT) را معرفی کرد که ارزش معاملات را نیز پنهان می‌کند.

بنیانگذاران مونرو چه کسانی هستند؟

منشا Monero با انتشار وایت پیپر CryptoNote در سال 2012 آغاز شد – مقاله تحقیقاتی ارزهای دیجیتال توسط توسعه دهنده Nicolas van Saberhagen، که هویت واقعی او ناشناخته است. روش‌های رمزنگاری توصیف‌شده در بالا را معرفی کرد و شکل جدیدی از پول نقد الکترونیکی به نام «CryptoNote» را پیشنهاد کرد.

در جولای 2012، Bytecoin اولین ارز دیجیتالی شد که بر اساس پروتکل CryptoNote راه اندازی شد، سپس در سال 2014، پایگاه کد Bytecoin برای ایجاد یک ارز جدید به نام Bitmonero که امروزه آن را با نام Monero می شناسیم، فورک شد.

مونرو بنیانگذار یا مدیر عامل واحدی ندارد. یک تیم اصلی از توسعه دهندگان وجود دارد که روی آن کار می کنند که اکثر آنها ناشناس باقی می مانند. یکی از معدود توسعه دهندگانی که به نام شناخته شده است، ریکاردو اسپاگنی (معروف به FluffyPony) است که تا زمان کناره گیری در دسامبر 2019، سرپرست اصلی مونرو بود. Spagni در ابتدا در سال 2011 با استخراج بیت کوین درگیر ارزهای دیجیتال شد و تاری را تاسیس کرد. زنجیره جانبی ادغام‌شده مونرو بر روی فعال‌سازی و توانمندسازی توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) متمرکز بود.

به عنوان یک پروژه منبع باز، Monero در درجه اول به کمک های مالی جامعه برای تأمین بودجه توسعه خود متکی است. صدها نفر در سراسر جهان با پیشنهادات و بودجه از طریق سیستم تامین مالی جمعی مونرو (CCS) از این پروژه حمایت کرده اند.

چه چیزی مونرو را منحصر به فرد می کند؟

اگرچه توسعه دهندگان ناشناس و پایگاه کد منبع باز Monero ممکن است شبیه بیت کوین به نظر برسند، اما تفاوت های عمده ای وجود دارد – یکی از آنها نحوه به روز رسانی ها است. در حالی که بیت کوین در مورد فورک ها تا حدودی تمایلی ندارد، حتی ساده ترین ارتقاها که نیاز به یک دوره بحث طولانی قبل از اجرا دارد، نرم افزار مونرو به گونه ای برنامه ریزی شده است که هر شش ماه یکبار به طور مستقل به روز شود.

در سال 2018، مونرو اولین ارز دیجیتال بزرگی بود که چیزی را به نام «ضد گلوله» به کار گرفت، فناوری که کارایی تراکنش‌های XMR را تا حد زیادی بهبود بخشید و منجر به کاهش حداقل 80 درصدی اندازه تراکنش‌های متوسط ​​و کاهش چشمگیر کارمزدها شد. کاربر نهایی

اگرچه بسیاری از سکه های حفظ حریم خصوصی دیگر وجود دارد، مونرو شاید شناخته شده ترین و دارای بیشترین ارزش بازار باشد. همچنین بر خلاف برخی از گزینه های جایگزین مانند Zcash که یک ویژگی انتخاب دستی است، به طور پیش فرض حریم خصوصی را ارائه می دهد.

چه چیزی به مونرو ارزش می دهد؟

برای اکثر کاربران، ارزش Monero از حریم خصوصی و ناشناس بودن آن ناشی می شود. این فرصت را به افراد می دهد تا هر زمان که می خواهند به هر دلیلی بدون نگرانی از مشاهده شدن توسط دولت، هکرها یا هر شخص ثالث دیگری، تراکنش رمزنگاری انجام دهند. سکه‌های XMR همچنین نمی‌توانند توسط شرکت‌ها برای پیوندهای مشکوک به جرم در لیست سیاه قرار گیرند، زیرا هیچ راهی برای ردیابی واقعی آنها وجود ندارد.

مونرو علاوه بر کاربرد آن به عنوان یک وسیله مبادله، ممکن است برای سرمایه‌گذارانی که معتقدند تقاضا برای حفظ حریم خصوصی در آینده افزایش می‌یابد و قیمت و ارزش بازار کلی XMR را بالا می‌برد، ارزشی نیز داشته باشد.

چند سکه مونرو (XMR) در گردش است؟

در حال حاضر، XMR دارای عرضه در گردش 18147820 است . مونرو مجموعاً 18.4 میلیون XMR خواهد داشت که انتظار می‌رود در ماه می 2022 به آن برسد، اما حداکثر عرضه واقعی وجود ندارد زیرا پس از این مرحله Monero به انتشار 0.6 XMR در هر بلوک در فرآیندی به نام “انتشارهای دم” ادامه خواهد داد. به منظور ایجاد انگیزه برای ماینرها برای تامین انرژی شبکه.

سایر اطلاعات فنی

Monero بدون هیچ پیش معدن، ICO یا صندوق بنیانگذاران منتشر شد و بالاترین ارزش بازار را در بین سایر سکه های حریم خصوصی دارد. XMR در 8 ژانویه 2018 به بالاترین سطح خود یعنی 351.64 یورو رسید و اگرچه قیمت در زمان نگارش این مقاله به آن بالا صعود نکرده است، حجم معاملات روزانه به طور مداوم در حال افزایش است.

نحوه استفاده از مونرو چیست؟

عرضه فزاینده XMR آن را به عنوان محافظ در برابر تورم نسبت به سایر ارزهای دیجیتال مناسب تر می کند و مورد اصلی استفاده از آن همچنان به عنوان وسیله ای برای انجام معاملات ناشناس باقی مانده است. این می‌تواند در موقعیت‌های مختلفی مفید باشد، از جمله کسب‌وکارهایی که می‌خواهند تامین‌کنندگان خود را پنهان نگه دارند، شهروندانی که تلاش می‌کنند از ظلم و ستم دولت فرار کنند، و افراد عادی که فقط می‌خواهند به دلیل خریدهای شخصی خود از هرگونه نظارت آزاد باشند.

نحوه انتخاب کیف پول مونرو

نوع کیف پول مونرو (XMR) که انتخاب می کنید احتمالاً به این بستگی دارد که می خواهید از آن برای چه استفاده کنید و چقدر باید ذخیره کنید. کیف پول‌های سخت‌افزاری یا کیف‌پول‌های سرد امن‌ترین گزینه ذخیره‌سازی ارزهای دیجیتال را با ذخیره‌سازی آفلاین و پشتیبان‌گیری فراهم می‌کنند. Ledger، Trezor و Kastelo با بودجه انجمن Monero راه حل های ذخیره سازی XMR را ارائه می دهند.

کیف پول‌های سخت‌افزاری می‌توانند کمی بیشتر منحنی یادگیری را در بر گیرند و گزینه گران‌تری هستند. به این ترتیب، آنها ممکن است برای ذخیره مقادیر بیشتری از XMR برای کاربران با تجربه تر مناسب تر باشند. کیف پول های نرم افزاری گزینه دیگری را ارائه می دهند و استفاده از آنها رایگان و آسان است.

آنها برای دانلود به عنوان برنامه های گوشی هوشمند یا دسکتاپ در دسترس هستند و می توانند حافظ یا غیر حضانت باشند. کیف پول های نرم افزاری که توسط Monero ایمن تلقی می شوند عبارتند از MyMonero، Edge و Cake Wallet. اگرچه راحت هستند، اما امنیت کمتری نسبت به کیف پول‌های سخت‌افزاری دارند و ممکن است برای تعداد کمتری از XMR یا کاربران تازه‌کار بیشتر مناسب‌تر باشند.

Monero همچنین یک کیف پول GUI (رابط کاربری گرافیکی) ارائه می‌کند که می‌توان آن را روی دسک‌تاپ دانلود کرد و برای افرادی که از نظر فنی کمتر آگاه هستند و می‌خواهند سریع XMR ارسال و دریافت کنند، توصیه می‌شود. کیف پول های آنلاین یا کیف پول های وب نیز رایگان و آسان برای استفاده هستند.

آنها از چندین دستگاه با استفاده از یک مرورگر وب قابل دسترسی هستند، اما کیف پول داغ محسوب می شوند و نسبت به جایگزین های سخت افزاری یا نرم افزاری امنیت کمتری دارند. از آنجایی که به پلتفرم برای مدیریت XMR خود اعتماد دارید، باید یک سرویس معتبر با سابقه امنیتی و نگهداری را انتخاب کنید. به این ترتیب، آنها برای نگهداری مقادیر کمتر یا برای معامله گران با تجربه بیشتر مناسب هستند.

Kriptomat یک راه حل امن برای ذخیره سازی ارائه می دهد که به شما امکان می دهد توکن های XMR خود را بدون دردسر ذخیره و مبادله کنید. ذخیره سازی Monero (XMR) خود با Kriptomat امنیت در سطح سازمانی و عملکرد کاربر پسند را برای شما فراهم می کند. XMR را بخرید و بفروشید، یا آن‌ها را با هر ارز دیجیتال دیگری مبادله کنید – زمانی که پلتفرم امن ما را به عنوان راه‌حل ذخیره‌سازی خود انتخاب می‌کنید، می‌توانید این کار را در لحظاتی انجام دهید.

ماینینگ مونرو

شبکه Monero مبتنی بر مکانیزم اجماع اثبات کار (PoW) است، مانند بیت‌کوین و بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال، که استخراج‌کنندگان را تشویق می‌کند تا بلاک‌هایی را به بلاک چین اضافه کنند. الگوریتمی که این سیستم را مدیریت می‌کند به گونه‌ای طراحی شده است که در برابر مدارهای مجتمع ویژه برنامه (ASIC) مقاوم باشد – تجهیزات استخراج تخصصی که به شرکت‌ها و افراد ثروتمند برتری قابل توجهی نسبت به سایر ماینرها می‌دهد.

بیش از 65 درصد از قدرت هش بیت کوین از مزارع استخراج ASIC در چین می آید، بنابراین واضح است که آنها در خطر متمرکز شدن شبکه هستند. در سال 2019، مونرو به الگوریتم RandomX ارتقاء داد که برای استخراج‌کنندگان CPU (مثلاً لپ‌تاپ) و استخراج‌کنندگان GPU (با استفاده از کارت‌های گرافیکی مستقل) بهینه شده است، که در تئوری باید شبکه را غیرمتمرکزتر نگه دارد.

ارز دیجیتال مونرو چیست؟ ویژگی های مونرو چیست؟

طبق داده‌های CoinMarketCap، در زمان نگارش این مقاله در اواخر اکتبر، Monero (XMR) 143.35 دلار آمریکا ارزش دارد . ارزش بازار مونرو (سرمایه بازار) در حال حاضر 2,651,700,339 دلار آمریکا است. ارزش بازار قیمت فعلی یک ارز دیجیتال ضرب در عرضه گردش آن است.

مونرو در سال گذشته روند کاهشی ارزش را تجربه کرده است. با این حال، اخیراً همه ارزهای دیجیتال در سراسر جهان این افت را تجربه کرده اند. این احتمالاً به دلیل چیزی است که به عنوان “زمستان رمزنگاری” شناخته می شود، که دوره طولانی قیمت های پایین است. در حالی که هنگام سرمایه گذاری باید به روندهای عملکرد توجه کرد، ویژگی های یک سکه مسلماً مهم تر است. اجازه دهید برخی از ویژگی های تعیین کننده مونرو را بررسی کنیم.

حریم خصوصی

توانایی Monero برای ارائه آدرس کیف پول و حریم خصوصی تراکنش از طریق مجموعه کوچکی از کلیدها و امضاهای حلقه امکان پذیر شده است. این فناوری به عنوان رمزنگاری شناخته می شود. سه کلید ضروری برای کاربران Monero وجود دارد: یک کلید عمومی، یک کلید خرج خصوصی و یک کلید نمای خصوصی. هنگامی که یک کیف پول با Monero باز می کنید، این کیف پول ها به طور خودکار ایجاد می شوند و حساب شما را بیشتر ایمن می کنند.

کلید نمای خصوصی به سادگی به شما امکان می دهد تراکنش های خود را مشاهده کنید، یک کلید عمومی برای دریافت پرداخت ها و یک کلید خرج خصوصی برای ارسال پرداخت ها است. یک رشته بزرگ از اعداد غیرممکن برای حدس زدن هر کلید را تشکیل می دهد.

امضای حلقه یک امضای دیجیتال رمزنگاری و کلید عملیات Monero است. این با پنهان کردن سمت ورودی تراکنش عمل می‌کند و تشخیص اینکه چه کسی تراکنش را امضا کرده است و در نتیجه از هویت فرستنده محافظت می‌کند. در عین حال، امضاهای حلقه به راحتی می توانند صحت یک امضا را تأیید کنند.

چگونه استخراج می شود؟

“Crypto Mining” فرآیند دریافت سکه های جدید به عنوان پرداخت برای تأیید تراکنش های شبکه بلاک چین است . ماینرهای رمزنگاری معمولاً وظیفه حل انواع معماهای رمزنگاری پیچیده و ثبت تراکنش های سرمایه گذار را در دفتر کل دارند. این روش مشوق، امنیت شبکه‌های رمزنگاری را حفظ می‌کند.

بسیاری مونرو را یکی از ساده‌ترین سکه‌های استخراج می‌دانند، زیرا نیازی به داشتن سخت‌افزار تخصصی توسط ماینر ندارد. بنابراین، هر کسی با دانش مناسب می تواند از طریق استخراج XMR درآمد کسب کند. هدف Monero حفظ استخراج برابری طلبانه در آینده است. بنابراین، اگر علاقه مند به یادگیری استخراج رمزارز هستید، Monero ممکن است نقطه شروع خوبی باشد.

پیوند به باج افزار

متأسفانه، حمله اخیر باج افزار به Optus اولین نمونه از درخواست هکرها برای پرداخت پول Monero برای رفتار مجرمانه نبود. گزارش CipherTrace در سال 2021 با عنوان “روندهای فعلی در باج افزار” نشان داد که حداقل 22 گروه از بیش از 50 گروه باج افزار فقط Monero را می پذیرند.

سکه‌های حریم خصوصی به دلیل ارتباط با بازار سیاه و فعالیت‌های باج‌گیری بدنام هستند. در حالی که این تأثیر کمی بر سرمایه گذاران روزمره دارد، ارزش توجه به سطوح بررسی دقیق سکه های حریم خصوصی را دارد. در حالی که اقدامات نظارتی در مورد مونرو و سایر سکه‌های حریم خصوصی هنوز قابل توجه نیست، دولت‌ها احتمالاً تلاش می‌کنند تا از تمام قدرت خود برای محدود کردن فعالیت‌های مجرمانه پیرامون رمزارزهای ناشناس استفاده کنند.

آیا مونرو آینده ای دارد؟

پیش بینی دقیق عملکرد آینده هر ارز دیجیتال بسیار دشوار است. بازار کریپتو مملو از نوسان است. این تا حدودی به این دلیل است که کریپتو یک ارز جوان است و ارزش آن در درجه اول به تقاضای سرمایه گذاران بستگی دارد.

با وجود این، تحلیلگران ارزهای دیجیتال نسبت به عملکرد آینده مونرو نسبتا خوشبین به نظر می رسند. از آنجایی که مونرو همچنان عنوان “پیشرو سکه حریم خصوصی” را دارد، به نظر منصفانه است که فرض کنیم چیزهای بیشتری برای ارائه به بازار دارد و بعید است به این زودی ها از بازار خارج شود.

نحوه خرید مونرو

اگرچه بسیاری از صرافی ها ترجیح داده اند که Monero را ارائه ندهند، هنوز مکان هایی برای خرید آن وجود دارد. اگر در ایالات متحده هستید، می توانید Monero را در Kraken خریداری کنید. افراد خارج از کشور نیز می توانند Monero را در KuCoin و Binance پیدا کنند (این نسخه در نسخه ایالات متحده، Binance.US موجود نیست ).

راه دیگر برای دریافت Monero این است که آن را مستقیماً از شخص دیگری در صرافی غیرمتمرکز و همتا به همتا Bisq خریداری کنید. همچنین پلتفرم هایی وجود دارند که به شما امکان می دهند یک ارز دیجیتال را با ارز دیگری مبادله کنید، که می توانید از آن برای معامله با Monero استفاده کنید. در اینجا تعدادی از این پلتفرم ها آورده شده است:

  • تعویض ساده
  • ChangeNow
  • GoDex

مونرو بحث برانگیز است، اما با قلمرو همراه است. هر ارز دیجیتالی که وعده حفظ حریم خصوصی را بدهد، مجرمان را جذب می کند. این ارز دیجیتال همچنین دارای یک جامعه اختصاصی است که از آن پشتیبانی می کند زیرا اعضا به اهمیت حفظ حریم خصوصی اعتقاد دارند.

arz-dijital-monero-chist-ak-04

نتیجه

در حالی که بیت کوین ممکن است بیش از یک دهه پیش گام های اولیه را به سمت پول نقد دیجیتال خصوصی تر برداشته باشد، مونرو پیشرفت های قابل توجهی در جهت ناشناس ماندن مالی واقعی داشته است. اگرچه این یکی از بسیاری از سکه‌های حفظ حریم خصوصی موجود در بازار است، اما بین رمزنگاری پیشرفته و ویژگی‌هایی مانند آدرس‌های مخفیانه و امضاهای حلقه، همراه با مقاومت ASIC، مونرو جایگاه خود را به عنوان بزرگترین سکه حریم خصوصی از نظر ارزش بازار تضمین کرده است.

علاوه بر این، مونرو توسط جامعه ای اداره می شود که بیشتر بر اساس ایده آل ها است تا سود و معتقد است که حریم خصوصی یک حق اساسی است. همانطور که حقوق حفظ حریم خصوصی در دنیای مدرن بیش از پیش از بین می رود، ارزش ارزهای رمزنگاری شده مانند مونرو آشکارتر می شود و با یک انجمن اختصاصی و به روز رسانی های منظم برای آینده برنامه ریزی شده، به نظر می رسد مونرو جایگاهی را برای خود در بازارهای رمزنگاری بزرگتر ایجاد کرده است. – و آن را ترک نمی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *