وبلاگ

تفاوت ارز دیجیتال و ارز فیات چیست؟

tafavot-arz-dijital-va-arz-fiat-ak-01

تفاوت ارز دیجیتال و ارز فیات در روزهای اولیه بیت کوین، یکی از اصطلاحاتی که برای توصیف آن استفاده می شد «پول اینترنتی جادویی» بود. اگرچه این توصیف سرگرم کننده است، اما هیچ چیز جادویی در مورد بیت کوین یا هر ارز دیجیتال وجود ندارد. ارز رمزنگاری شده یک ارز با سیستمی است که از آن پیروی می کند، البته بسیار متفاوت از پول فیات.

بخش مهمی از درک ارز دیجیتال، درک نحوه مقایسه و تضاد آن با ارز فیات است. چه قصد دارید از آن برای انتقال وجه استفاده کنید، یا قصد دارید سرمایه گذاری در رمزنگاری را در نظر بگیرید، این راهنمای فیات در مقابل رمزنگاری نحوه عملکرد آنها و همچنین مزایا و معایب آنها را توضیح می دهد.

نکات برجسته:

• ما بیت کوین را با ارزهای فیات از نظر تحلیل سرریز ریسک با بازارهای مالی مختلف مقایسه می کنیم.

• نتایج شباهت های بازار نزولی بین بیت کوین و ارزهای فیات را نشان می دهد.

• روابط آنها با بازارهای با درآمد ثابت و طلا قابل مقایسه است.

• بیت کوین و ارزهای فیات در روابط با بازار سهام و نفت خام متفاوت هستند.

• سرمایه گذاران باید با ارزهای فیات در بازارهای سهام/نفت متنوع شوند و در بیت کوین موضع کوتاهی بگیرند.

کریپتوکارنسی در دنیای واقعی چگونه کار می کند؟

اگرچه بیت کوین ممکن است شناخته شده ترین باشد، اما هزاران ارز دیجیتال وجود دارد. برخی از نام‌های بزرگ دیگر در ارز دیجیتال عبارتند از استیبل کوین، اتریوم، تتر، بایننس کوین، XRP (قبلاً ریپل) و غیره.یکی از اشکال وام دادن ارز مشروعیت و ثبات بیشتر به فناوری بلاک چین، استیبل کوین ها هستند.

استیبل کوین یک ارز دیجیتال است که به ارزش یک دارایی در دنیای واقعی گره خورده است. در حالی که بسیاری از استیبل کوین ها به دلار آمریکا متصل می شوند، در تئوری، استیبل کوین ها را می توان به دارایی های دیگر مانند طلا یا سایر کالاها متصل کرد. در واقع، این به نهادهایی که مایل به انجام معاملات در دارایی های شناخته شده هستند اجازه می دهد تا هرگز زنجیره بلوکی را ترک نکنند.

در حالی که بعید است که ارز دیجیتال به زودی جایگزین دلار آمریکا شود، در حال حاضر صنایع زیادی وجود دارند که آن را به عنوان نوعی پرداخت پذیرفته اند. بسیاری از استارت‌آپ‌ها در فناوری بلاک چین به دلیل هزینه و مزایای سرعت، اولین پذیرندگان رمزارز برای پرداخت‌های B2B بوده‌اند. علاوه بر این، برای معاملات بین المللی نیازی به تبدیل ارز وجود ندارد.

پول فیات در مقابل کریپتو چیست؟

هم پول فیات و هم کریپتو انواعی از پول هستند زیرا وسیله مبادله و ذخیره ارزش هستند. با این حال، آنها چندین تفاوت کلیدی دارند که مهمترین آنها عبارتند از:

 • چیزی که به آنها ارزش می دهد.
 • نحوه اداره آنها
 • مزایا و معایب آنها.

در بخش‌های زیر به جزئیات آن تفاوت‌ها و نحوه مبادله این ارزها خواهیم پرداخت.

شباهت‌های ارزهای دیجیتال و پول فیات چیست؟

 • هم ارزهای دیجیتال و هم پول فیات می توانند برای خرید کالاها و خدمات استفاده شوند. 
 • ما می توانیم پول فیات مانند 1 دلار را به 100 سنت تقسیم کنیم. ارزهای رمزنگاری شده را نیز می توان تقسیم کرد، مانند 1 بیت کوین را می توان به کسری کوچک مانند 0.000001 BTC تقسیم کرد.
 • ارزهای رمزپایه و پول فیات بر اساس هیچ کالایی مانند طلا و نقره نیستند.
 • شما می توانید هر دو نوع ارز را به روش های مختلف ذخیره کنید و حتی می توانید آنها را هدیه کنید.
 • انواع مختلفی از دارایی های دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و غیره وجود دارد. پول فیات نیز به ارزهای مختلفی مانند دلار آمریکا، پوند، یورو و غیره موجود است. 

تفاوت ارز دیجیتال و ارز فیات چیست؟

 • پول فیات توسط دولت ها حمایت می شود، در حالی که ارزهای دیجیتال توسط هیچ دولتی تنظیم نمی شوند.
 • ارز دیجیتال شکل دیجیتالی پول است در حالی که فیات به شکل فیزیکی نیز وجود دارد. 
 • پول فیات برای انجام یک معامله به یک واسطه مانند بانک ها یا کارگزاری ها نیاز دارد. تراکنش‌های ارزهای رمزپایه در یک شبکه همتا به همتا انجام می‌شوند و اشخاص ثالث را حذف می‌کنند.
 • پول فیات یک پول قانونی است، در حالی که ارزهای دیجیتال هنوز در بسیاری از کشورها قانونی نیستند.
 • ارزهای رمزنگاری شده می توانند به عنوان محافظ در برابر تورم عمل کنند اما نه پول های واقعی. این به این دلیل است که ارزهای دیجیتال عرضه محدودی دارند، با این حال، عرضه پول فیات نامحدود است.
 • تمام تراکنش‌هایی که با استفاده از ارزهای دیجیتال انجام می‌دهید، برخلاف پول فیات، ثبت و غیرقابل برگشت هستند.

فیات در مقابل ارزش کریپتو

ارز فیات یک ارز قانونی است که توسط یک دولت صادر و پشتیبانی می شود. ارزش خود را از یک دولت و یک اقتصاد می گیرد و ثبات آن تا حد زیادی به این دو عامل بستگی دارد. زمانی که کشوری دچار بحران اقتصادی می‌شود، ممکن است ارزش پول فیات خود را از طریق ابر تورم کاهش دهد.

کریپتوکارنسی یک ارز دیجیتال است که در شبکه بلاک چین منتشر می شود . ارزش یک ارز دیجیتال می تواند بر اساس عوامل مختلفی باشد، از جمله:

 • سودمند
 • فن آوری
 • تیم مدیریت
 • محبوبیت

ممکن است به نظر برسد که محبوبیت نباید در ارزش یک ارز مهم باشد، اما ما چندین نمونه از آن را در بازار کریپتو دیده‌ایم. معروف‌ترین آنها Dogecoin ( DOGE 2.51٪ ) است که دوره‌ای را پشت سر گذاشت که با وجود نداشتن مزیت رقابتی نسبت به سایر ارزهای دیجیتال، قیمت آن به شدت افزایش یافت.

فیات در مقابل حاکمیت کریپتو

بانک‌های مرکزی که به عنوان مرجع پولی یک کشور عمل می‌کنند، کنترل پول فیات را در دست دارند. آنها از طریق سیاست های پولی، میزان پول در گردش و زمان افزایش یا کاهش عرضه را تعیین می کنند. ارزهای دیجیتال ذاتاً غیرمتمرکز هستند و قدرت مرکزی حاکم بر آن ندارند. عرضه و نحوه افزایش یا کاهش آن به نوع ارز دیجیتال بستگی دارد. کریپتوهای مختلف قوانین خاص خود را دارند.

به عنوان مثال، بیت کوین از فرآیند استخراج بیت کوین برای اعتبارسنجی تراکنش ها و ضرب سکه های جدید استفاده می کند. این فرآیند هر 10 دقیقه یک بار سکه های جدید ضرب می کند و تا زمانی که 21 میلیون بیت کوین در گردش باشد، ضربات آن ادامه خواهد داشت.

همچنین بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر با سیستم های منحصر به فرد خود وجود دارند. به عنوان مثال، برخی از همان ابتدا تمام حداکثر ذخیره خود را آزاد می کنند و سپس به تدریج سکه ها را از گردش خارج می کنند.

فیات در مقابل صرافی ارزهای دیجیتال

صرافی های ارز فیات برای تجارت ارز از نقاط مختلف جهان استفاده می شود. آنها معمولاً توسط مسافرانی که نیاز به دریافت پول نقد به ارز محلی دارند و سرمایه‌گذارانی که از طریق مبادلات ارز خارجی تجارت می‌کنند، استفاده می‌شوند.

صرافی‌های کریپتو رایج‌ترین مکان برای خرید، فروش و تجارت کریپتو هستند. بسیاری از صرافی‌های بزرگ رمزنگاری به شما این امکان را می‌دهند که با استفاده از پول فیات از طریق حواله حساب بانکی، کارت‌های پرداخت و/یا حواله‌های سیمی، ارز دیجیتال بخرید. همچنین صرافی هایی وجود دارند که فقط به معاملات ارزهای دیجیتال اجازه می دهند و امکان تبدیل پول فیات به ارز دیجیتال را به شما نمی دهند.

مزایای فیات در مقابل کریپتو

فیات و کریپتو هر کدام مزایای خود را دارند. در اینجا موارد اصلی وجود دارد که پول فیات در آنها برتری دارد:

 • پول فیات به طور کلی بسیار پایدارتر از ارزهای دیجیتال است. ارزش ارزهای اصلی، مانند دلار آمریکا و یورو، در مقایسه با نوسانات شدید قیمتی که در بازار کریپتو مشاهده می شود، نوسان زیادی ندارد.
 • پول فیات به طور گسترده ای برای پرداخت کالاها و خدمات استفاده می شود. تقریباً هر تجارتی پول فیات را می پذیرد. تنها درصد کمی از رمزارز استفاده می کنند.
 • اکثر موسسات مالی ایالات متحده بیمه FDIC به میزان 250000 دلار برای هر سپرده گذار دارند. محافظت های مشابهی برای ارزهای دیجیتال در دسترس نیست.

حالا بیایید به مزایای ارز دیجیتال نگاه کنیم:

 • ارزهای دیجیتال پتانسیل افزایش کمی در ارزش را دارند، بنابراین سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال می تواند بسیار سودآور (و همچنین بسیار پرخطر) باشد. پول فیات پتانسیل رشد یکسانی ندارد.
 • بسیاری از ارزهای دیجیتال تراکنش هایی دارند که در کمتر از یک دقیقه پردازش می شوند و 0.01 دلار یا کمتر هزینه دارند.
 • ارزهای رمزنگاری شده را می توان بدون دخالت یک موسسه مالی به هر نقطه از جهان ارسال کرد.
 • بیشتر ارزهای دیجیتال دارای تراکنش‌های برگشت‌ناپذیر هستند، بنابراین تاجرانی که پرداخت‌های رمزنگاری شده را می‌پذیرند، نیازی به نگرانی در مورد بازپرداخت هزینه ندارند.

معایب فیات در مقابل کریپتو

هر کدام از این نوع ارزها نیز معایب خود را دارند. یک بار دیگر، ما با پول فیات شروع می کنیم:

 • انتقال پول فیات، و به ویژه نقل و انتقالات برون مرزی، می تواند ناکارآمد باشد. نقل و انتقالات ممکن است چند روز طول بکشد و شامل هزینه های سنگین باشد.
 • برخی از نقاط جهان گزینه های بانکی باکیفیت در دسترس یا ارز فیات پایدار ندارند. ارزهای دیجیتال بدون مرز است و برخی از پروژه های ارزهای دیجیتال کشورهای در حال توسعه را به دلیل کمبود خدمات مالی هدف قرار داده اند.
 • بازرگانان باید با یک پردازشگر پرداخت کار کنند و کارمزد تراکنش را بپردازند تا اکثر روش‌های پرداخت فیات به غیر از پول نقد را بپذیرند.

در اینجا بزرگترین معایب کریپتو آمده است:

 • کریپتوکارنسی بسیار نوسان است و حتی بزرگترین سکه ها نیز می توانند در عرض چند ماه نیمی از ارزش خود را از دست بدهند یا بیشتر.
 • دنیای کریپتو پر از کلاهبرداری است. اینها شامل طرح‌های پمپ و تخلیه کریپتو و کلاهبرداری‌هایی است که حساب‌های مبادله سرمایه‌گذاران را هدف قرار می‌دهند، مانند پیام‌های فیشینگ و ایمیل‌ها.
 • اگر مشکلی پیش بیاید، کریپتوکارنسی محافظت زیادی ارائه نمی دهد. به عنوان مثال، اگر رمزارز را به آدرس اشتباهی ارسال کنید یا دسترسی به کیف پول بلاک چین خود را از دست بدهید ، راهی برای بازگرداندن آن وجود ندارد.

چگونه کریپتو بر چاپ پول تأثیر می گذارد؟

چاپ پول نقش مهمی در بازار ارزهای دیجیتال ایفا کرده است. هنگامی که فدرال رزرو شروع به خرید 120 میلیارد دلار اوراق قرضه هر ماه در طول همه‌گیری کووید-19 کرد، سرمایه‌گذاران به‌عنوان محافظی در برابر تورم به بیت‌کوین هجوم آوردند.

بخشی از جذابیت ارزهای دیجیتال این واقعیت است که بخشی از سیستم سنتی مانند پول های فیات که توسط بانک های مرکزی کنترل می شود، نیست. بیت کوین همچنین به دلیل عرضه محدودش محبوب است و همین امر باعث می شود ارزهای فیات کمبودی نداشته باشند.

در آینده، می‌توانیم شاهد باشیم که بازار ارزهای دیجیتال نقش بیشتری در تصمیم‌گیری‌های چاپ پول بازی می‌کند. فدرال رزرو ممکن است به این زودی ها بیت کوین را به جای اوراق قرضه خریداری نکند، اما اگر ایالات متحده در نهایت ارز دیجیتال بانک مرکزی خود (CBDC) را توسعه دهد ، می تواند راهی برای چاپ پول نیز باشد.

نمونه های فیات در مقابل کریپتو

نزدیکترین مقایسه فیات به کریپتو، پیوند بین پول فیات و استیبل کوین است ، که ارزهای رمزنگاری شده متصل به دارایی دیگری هستند. محبوب ترین استیبل کوین ها به دلار آمریکا متصل می شوند. آنها عبارتند از:

 • تتر USDT 0.0٪ )
 • سکه USD ( USDC 0.01٪ )
 • Binance USD ( CRYPTO:BUSD )
 • دای ( DAI 0.08٪ )

هر یک از این ارزهای دیجیتال برای حفظ قیمت 1 دلار طراحی شده‌اند و هم نسبت به خود دلار و هم نسبت به دیگر انواع ارزهای دیجیتال برتری دارند. هنگامی که آن‌ها طبق برنامه کار می‌کنند، ثبات دلار آمریکا و سرعت تراکنش و کارمزد پایین کریپتو را ارائه می‌کنند. همچنین می‌توان از طریق وام‌دهی رمزنگاری، سود آن‌ها را به دست آورد، و نرخ‌های بهره بسیار بالاتر از آن چیزی است که با پول نقد در حساب پس‌انداز دریافت می‌کنید.

نقطه ضعف بزرگ این است که حتی استیبل کوین ها به اندازه پول فیات ایمن نیستند. چندین استیبل کوین در طول سال‌ها با از دست دادن پیوند خود شکست خورده‌اند که منجر به از دست دادن پول سرمایه‌گذاران شده است.

آینده فیات و کریپتو چگونه است؟

بدیهی است که پول فیات راه به جایی نمی برد، اما کریپتو کاربردهای خود را دارد و احتمالاً به رشد خود ادامه خواهد داد. این یک شرط مطمئن است که پول فیات نوع غالب ارز برای پس انداز و خرج باقی بماند. این یک گزینه بسیار امن تر است و همچنین استفاده از آن برای خرید چیزها بسیار ساده تر است زیرا می توانید پول فیات را عملاً در هر جایی خرج کنید.

اما کریپتو نیز کاربردهای خود را دارد. این یک سرمایه گذاری محبوب شده است، و همچنین می تواند به عنوان یک جایگزین مفید برای ارز فیات برای نقل و انتقال پول باشد. همیشه در این بازار احتیاط توصیه می شود، اما خوب است که حداقل از آن آگاهی داشته باشید زیرا بخشی از آینده پول خواهد بود.

آینده فیات: آیا کریپتو می تواند جایگزین آن شود؟

در حال حاضر بحث‌های زیادی در مورد آینده فیات وجود دارد و برخی اظهار می‌کنند که انتظار دارند در سال‌های آینده به جای ارزهای دیجیتال حذف شود، در حالی که دیگران مخالف هستند و معتقدند که کریپتو و فیات همزمان با حرکت رو به جلو، وجود خواهند داشت. برای بسیاری، یکی از بزرگترین خطرات پول فیات این واقعیت است که می تواند بسیار مستعد تورم باشد، که می تواند ثروت و ارزش کلی موسسات را در صورت سقوط یا افزایش شدید به شدت تغییر دهد.

در صورت نیاز، دولت‌های محلی می‌توانند شروع به افزایش مقدار پول تولیدی در هر زمان کنند – این امر ارزش پول را به شدت کاهش می‌دهد و می‌تواند منجر به بی‌ثباتی در اقتصاد به شکل ابرتورم شود. از سوی دیگر، ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین، عرضه محدودی دارند که در طول زمان تغییر نخواهد کرد این بدان معناست که ارزش بیت کوین ممکن است با محبوبیت بیشتر افزایش یابد، اما با تولید انبوه رقیق نخواهد شد. به همین دلیل، متوجه خواهید شد که بسیاری از مردم در حال حاضر از حفظ بیت کوین خود با هدف کسب سود با افزایش ارزش خوشحال هستند.

انواع سوالات متداول ارز دیجیتال

1. چند نمونه از ارز دیجیتال چیست؟

ارزهای دیجیتال، ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) و استیبل کوین ها برخی از انواع ارزهای دیجیتال هستند. در کریپتوکارنسی، بیت کوین و اتریوم نمونه هایی از ارزهای دیجیتال هستند. وقتی صحبت از CBDC ها می شود، e-₹ (هند) و e-RMB (چین) چند نمونه هستند.

2. چند نوع ارز دیجیتال وجود دارد؟

هزاران ارز دیجیتال وجود دارد. بسته به فناوری و ویژگی های اساسی آنها، ارزهای دیجیتال را می توان به مبتنی بر بیت کوین، مبتنی بر اتریوم یا بیشتر طبقه بندی کرد.

3. نوع اصلی ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال رایج ترین نوع ارز دیجیتال است. این نوعی ارز است که از رمزنگاری برای ایمن سازی تراکنش ها استفاده می کند. با این حال، برخی حتی کیف پول های دیجیتال را نیز به عنوان ارز دیجیتال در نظر می گیرند و اگر اینطور باشد، کیف پول های دیجیتال رایج ترین آنها هستند.

نتیجه

پویایی پیچیده بین پول فیات و ارز دیجیتال همیشه در حال تغییر است. در حالی که پول فیات برای چندین دهه ستون فقرات سیستم مالی جهانی بوده است، ظهور ارزهای دیجیتال و جایگزین های دیجیتال چالش ها و فرصت هایی را به همراه دارد.

همانطور که ما این تغییر پارادایم مالی را دنبال می کنیم، بدیهی است که پول واقعی و ارزهای دیجیتال باید با هم وجود داشته باشند و به طور بالقوه یکپارچه شوند. بانک‌های دولتی، چارچوب‌های نظارتی و سیاست‌های اقتصادی در شکل‌دهی به این گذار و تضمین ثبات و پایداری اکوسیستم مالی نقش اساسی خواهند داشت.

ابتکاراتی مانند وب 2.5، با هدف ایجاد شبکه ای از اعتماد برای وب 3.0، می تواند ادغام را تسهیل کرده و پذیرش انبوه فناوری های جدید را تقویت کند. آینده پول فضایی هیجان‌انگیز و پویا است، و دیدن اینکه چگونه پول‌های واقعی و ارزهای دیجیتال تکامل می‌یابند و به طور بالقوه همگرا می‌شوند، جذاب خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *