وبلاگ

پراپ تریدینگ چیست؟

prop_trading-chist-ak-01

پراپ تریدینگ تجارت اختصاصی یا به طور ساده «تجارت پراپ» یک روش مالی است که در آن یک بانک یا شرکت با استفاده از سرمایه خود در تجارت ابزارهای مالی مختلف شرکت می کند. این با استفاده از وجوه مشتریان مخالف است و به شرکت اجازه می‌دهد کل سود حاصل از معامله را حفظ کند، نه فقط کارمزدهای کمیسیونی که از اجرای معاملات مشتری به دست می‌آید. این امر تجارت اختصاصی را از فعالیت های کارگزاری معمولی جدا می کند.

یکی از دلایل اصلی شرکت‌ها در تجارت پروپوزال، دستیابی به سود قابل توجه است. این موسسات مالی اغلب فکر می کنند که برتری رقابتی نسبت به سایرین در بازار دارند. این را می توان از عوامل مختلفی مانند دسترسی به اطلاعات بازار ممتاز و استفاده از نرم افزارهای مدل سازی و معاملاتی پیشرفته استخراج کرد. این مزایا به آنها امکان می دهد فرصت های تجاری سودآوری را شناسایی کنند که برای سرمایه گذار عادی روشن نیست.

معامله گران برای شرکت در معاملات پروپوزال از ابزارهای مالی مختلفی از جمله سهام، اوراق قرضه، کالاها و ارزها استفاده می کنند. مؤسسات مالی و بانک‌های تجاری که در تجارت اختصاصی شرکت می‌کنند، این کار را انجام می‌دهند و انتظار بازدهی بیشتری از رویکردهای سرمایه‌گذاری سنتی، مانند سرمایه‌گذاری شاخص یا افزایش بازده اوراق قرضه دارند. همه اینها از مزیت های رقابتی آنها در بازارهای مالی ناشی می شود که این شرکت ها معتقدند دارند.

نکات کلیدی:

 • تجارت انحصاری به نوعی استخدام در شرکت های تجاری خاص اشاره دارد که مستلزم استفاده تنها از وجوه شرکت برای تجارت در بازارهای مالی است.
 • مفهوم تجارت prop مزایایی مانند مدیریت ریسک، پشتیبانی آموزشی، مربیگری و اتوماسیون و غیره را ارائه می دهد.
 • در میان محبوب‌ترین و مؤثرترین استراتژی‌های معاملاتی، دو نوع آربیتراژ وجود دارد – نوسانات و ادغام، و همچنین کلان جهانی

تجارت پروپ چگونه کار می کند؟

همانطور که توضیح دادیم، شرکت های تجاری اختصاصی که از این استراتژی معاملاتی استفاده می کنند ، موسسات مالی تخصصی هستند که از سرمایه خود برای خرید، فروش و تجارت اوراق بهادار مختلف استفاده می کنند. این شرکت ها دارای تیمی از معامله گران حرفه ای هستند که وظیفه آنها تجزیه و تحلیل و تفسیر مداوم پویایی بازار برای سرمایه گذاری در شرایط متغیر است.

هدف اصلی هر شرکت تجاری پروپاقرص این است که با بهره‌برداری از این اختلافات قیمتی در بازارهای مختلف یا طبقات دارایی، به طور مداوم سود ایجاد کند. برای موفقیت آمیز بودن این رویکرد، به عمق وسیعی از تجزیه و تحلیل بازار و توانایی پیش‌بینی حرکات بازار نیاز است که به این شرکت‌ها اجازه می‌دهد از فرصت‌هایی استفاده کنند که ممکن است دیگران نادیده گرفته شوند.

بسیاری از شرکت‌های بازرگانی پروپاقرص حتی تخصصی‌تر هستند و بر حوزه‌های مالی خاصی مانند ارز خارجی (فارکس)، کالاها یا سهام تمرکز می‌کنند. این به آنها امکان می دهد تا تخصص خود را بیشتر تنظیم کنند و برای حداکثر سود استراتژی استراتژی کنند.

معامله گران متخصص از طیف وسیعی از استراتژی ها از جمله تحلیل تکنیکال، معاملات الگوریتمی و تحلیل بنیادی استفاده می کنند. آنها از اینها در تلاش برای مشخص کردن فرصت‌های معاملاتی برای شرکت تجاری پروپ استفاده می‌کنند.

برخی از استراتژی‌های خاص‌تری که معامله‌گران به کار می‌گیرند عبارتند از آربیتراژ ادغام، آربیتراژ شاخص، تجارت کلان جهانی و آربیتراژ نوسانات برای بهینه‌سازی بازده. پس از شناسایی این فرصت‌ها، شرکت سفارش‌هایی را برای انجام معاملات مورد نظر به صرافی‌ها یا کارگزاران مربوطه ارسال می‌کند و سپس منتظر می‌ماند تا ببیند آیا آنها موفق هستند یا خیر.

شرکت‌های تجاری Prop زرادخانه‌ای از ابزارها و منابع ارزشمند را برای معامله‌گران خود فراهم می‌کنند تا کارشان را آسان‌تر کنند. برخی از این منابع دسترسی به داده‌های بازار بلادرنگ، فیدهای خبری ، نرم‌افزار نمودارهای پیشرفته و ابزارهای تحلیلی فراوانی هستند . معامله گران از این ابزارها برای کمک به افزایش شانس موفقیت و سودآوری خود در دنیای همیشه در حال تغییر تجارت استفاده می کنند.

شرکت‌های سازنده اغلب برنامه‌های آموزشی و راهنمایی شخصی را برای معامله‌گران خود ارائه می‌دهند. این برنامه ها برای پرورش و توسعه مهارت ها و قضاوت معامله گران طراحی شده اند. از طریق مربیگری و آموزش، معامله گران پروپوزال می توانند مهارت خود را در تجارت انواع ابزارهای مالی افزایش دهند. موفق‌ترین شرکت‌های سازنده اغلب بیشترین زمان و پول را برای معامله‌گران خود سرمایه‌گذاری می‌کنند.

اگرچه تجارت پروپ یک شکل معاملاتی با ریسک بالا در نظر گرفته می شود، اما اغلب یکی از سودآورترین عملیات برای بانک های تجاری یا سرمایه گذاری است. بحران مالی 2008 بررسی دقیق شرکت‌های تجاری و صندوق‌های تامینی را افزایش داد، زیرا تصور می‌شد که آنها در ایجاد بحران نقش داشته‌اند.

این نگرانی‌ها منجر به معرفی قانون ولکر شد و محدودیت‌های سختی را بر فعالیت‌های تجاری اختصاصی برای تنظیم عملیات آنها اعمال کرد. نیاز به این قانون با تضاد منافع بین تجارت اختصاصی شرکت و تعهدات آن به مشتریان برجسته می شود. شایان ذکر است که سرمایه‌گذاران منفرد مستقیماً از معاملات پروپاقرص سود نمی‌برند، زیرا این روش به جای انجام معاملات از جانب مشتریان، بر تجارت برای سود خود شرکت متمرکز است.

پراپ تریدینگ چیست؟ انواع معاملات پراپ 

 1. معاملات جهت دار : شامل شرط بندی بر روی حرکت بازار یا یک ابزار مالی خاص است. 
 2. بازارسازی : معامله‌گران با خرید و فروش ابزارهای مالی، نقدینگی را در بازارها فراهم می‌کنند، به این امید که از اسپرد پیشنهاد و تقاضا سود ببرند. 
 3. آربیتراژ : از تفاوت قیمت یک ابزار در بازارها یا مبادلات مختلف بهره برداری می کند. 
 4. استراتژی های رویداد محور : بر تجارت بر اساس رویدادهای بالقوه متحرک بازار، مانند ادغام، اکتساب یا اعلامیه های درآمد تمرکز کنید. 
 5. انواع اصلی شرکت های تجاری اختصاصی در بازار
 6. طیف متنوعی از شرکت‌های معاملاتی پروپوزال وجود دارد که هر کدام با ویژگی‌ها و رویکردهای فردی خود و همچنین سبک معاملاتی منحصر به فرد خود و شیوه‌های مدیریت ریسک متمایز می‌شوند. این شرکت ها انواع مختلفی را در بر می گیرند که هر کدام ویژگی ها و استراتژی های خاص خود را دارند. موارد زیر اصلی هستند:
 7. شرکت های بازرگانی مستقل Prop
 8. شرکت‌های تجاری اختصاصی مستقل، انعطاف‌پذیری بیشتری را از نظر استراتژی‌های معاملاتی به معامله‌گران ارائه می‌دهند، اما ریسک‌های بیشتری نیز به همراه دارند، زیرا معامله‌گران مسئولیت کامل هرگونه ضرر و زیان را بر عهده دارند. این شرکت‌ها از وجوه خود برای شرکت در فعالیت‌های تجاری در بازارهای مالی مختلف، با استفاده از تکنیک‌های مختلف تجاری اختصاصی استفاده می‌کنند.
 9. معامله گران اختصاصی که به طور مستقل کار می کنند معمولاً از استقلال در انتخاب رویکردهای معاملاتی ترجیحی خود و اجرای سریع معاملات برخوردار هستند. با این وجود، آنها همچنین باید پیچیدگی های مدیریت ریسک و حفظ سرمایه را برای حفظ موثر عملیات تجاری خود دنبال کنند.
 10. میزهای معاملاتی بانک پروپ
 11. میزهای معاملاتی اختصاصی در داخل بانک ها نقش مشخصی در بخش مالی دارند. این واحدها به طور خاص برای تجارت در بازارهای مالی با استفاده از سرمایه بانک به جای مشتریان طراحی شده اند. هدف اصلی تضمین سود مستقیم برای موسسه از طریق سرمایه گذاری ها و موقعیت های استراتژیک است.
 12. وجود دپارتمان های تجاری اختصاصی در بانک ها معمولاً محیط امن تری را برای معامله گران فراهم می کند. این احساس امنیت ناشی از منابع قابل توجه و حمایتی است که سازمان‌های مالی بزرگ ارائه می‌کنند و پایه‌ای پایدار برای فعالیت‌های تجاری تضمین می‌کنند.
 13. میزهای بازرگانی کارگزار و فروشنده
 14. به غیر از میزهای معاملاتی پروپوزال بانکی، دلال‌ها میزهای معاملاتی خود را نیز در خود جای می‌دهند که چهار نوع مجزا از شرکت‌های تجاری را در خود جای داده‌اند.
 15. شرکت های تجاری اختصاصی
 16. شرکت‌های تجاری اختصاصی، همچنین به عنوان فروشگاه‌های لوازم جانبی شناخته می‌شوند، نهادهای مستقلی هستند که به نفع خود در فعالیت‌های تجاری شرکت می‌کنند. برخلاف دلال‌ها که به‌عنوان واسطه بین خریداران و فروشندگان در بازارهای مالی عمل می‌کنند، مغازه‌های پروپوزال با سرمایه خود معامله می‌کنند. 
 17. این بدان معنی است که آنها ریسک و پاداش فعالیت های تجاری خود را مستقیماً می پذیرند. به عنوان نهادهای مستقل، فروشگاه های لوازم جانبی به عنوان دلال-فروشندگان مشمول الزامات نظارتی دقیق نیستند.
 18. در همین حال، این گونه شرکت ها بسته به ابزارهای مالی موجود برای تجارت، چندین زیرگروه دارند. از جمله شرکت‌های معاملات آتی که بر روی دسترسی به ابزارهای معاملاتی فارکس تمرکز می‌کنند، شرکت‌های معاملات آتی که طیف وسیعی از ابزارهای معاملاتی را برای معامله با اهرم ارز دیجیتال ارائه می‌دهند، شرکت‌های معاملاتی سهام که به طیف گسترده‌ای از دارایی‌های معامله شده در بازار مبادلات دسترسی دارند. و شرکت‌های معاملاتی گزینه‌ها که فعالیت‌های خود را به ترتیب بر معاملات گزینه‌ها متمرکز می‌کنند.
 19. صندوق های تامینی
 20. صندوق های تامینی ابزارهای سرمایه گذاری هستند که از استراتژی های سرمایه گذاری متنوعی برای ایجاد بازده برای سرمایه گذاران خود استفاده می کنند. در حالی که معاملات اختصاصی ممکن است یکی از رویکردهای استفاده از صندوق های تامینی باشد، تنها تمرکز فعالیت های سرمایه گذاری آنها نیست. صندوق‌های تامینی معمولاً سرمایه‌های سرمایه‌گذاران مختلف را جمع‌آوری می‌کنند و از آن برای سرمایه‌گذاری در طیف وسیعی از دارایی‌ها، از جمله سهام، اوراق قرضه، مشتقات و ارزها استفاده می‌کنند. 
 21. شرکت های تجاری با فرکانس بالا
 22. شرکت‌های معاملاتی با فرکانس بالا (HFT) شرکت‌های تجاری تخصصی هستند که از الگوریتم‌های معاملاتی خودکار برای اجرای معاملات با سرعت بسیار بالا استفاده می‌کنند. این شرکت ها برای تجزیه و تحلیل داده های بازار و انجام معاملات در کسری از ثانیه به فناوری پیشرفته و الگوریتم های پیچیده متکی هستند. شرکت‌های HFT با فعالیت در چنین سرعت‌های سریعی قصد دارند از اختلاف قیمت‌های جزئی در بازار استفاده کنند و از فرصت‌های معاملاتی کوتاه‌مدت سود کسب کنند.
 23. شرکت های حمایتی دسترسی مستقیم به بازار (DMA).
 24. با استفاده از DMA ، معامله‌گران می‌توانند واسطه‌ها را دور بزنند و بینش مستقیمی از نقدینگی و قیمت‌گذاری بازار به دست آورند. این دسترسی مستقیم معامله‌گران را قادر می‌سازد تا تصمیمات آگاهانه بگیرند و از فرصت‌های بازار در زمان واقعی سرمایه‌گذاری کنند، و در نهایت به آنها مزیت رقابتی در دنیای پرشتاب معاملات می‌دهد.

مزایای تجارت پروپ

معاملات Prop می تواند چندین مزیت را برای معامله گران فردی فراهم کند:

 1. به طور بالقوه به حداکثر رساندن سود خود : معامله گران با استعداد ممکن است بودجه لازم برای افزایش عملیات خود را نداشته باشند. برای مثال، برای یک معامله گر ایجاد بازده قابل توجهی از یک حساب 200 دلاری دشوار خواهد بود، به خصوص اگر از انجام ریسک های بیش از حد خودداری کند. شرکت های املاک ممکن است به این تاجران ماهر استثنایی این فرصت را ارائه دهند که خود را به عنوان معامله گران حرفه ای تثبیت کنند و به طور بالقوه سودهای قابل توجهی ایجاد کنند.
 2. خودمختاری : اگرچه هر شرکتی دستورالعمل‌های مدیریت ریسک خود را برای محافظت در برابر ضررهای بزرگ غیرقابل کنترل اعمال می‌کند، معامله‌گران معمولاً در نحوه استفاده از پولی که به آنها تخصیص داده شده است، اختیار و اختیار زیادی دارند.
 3. منحنی یادگیری : کار با سایر معامله گران با استعداد و متخصصان باتجربه می تواند فرصت یادگیری باورنکردنی و فرصتی برای ایجاد ارتباطات معنادار برای معامله گران فراهم کند.
 4. فناوری : دسترسی به فناوری می‌تواند پرهزینه باشد، زیرا هزینه‌های مربوط به فیدهای داده، نرم‌افزار حرفه‌ای ترسیم نمودار، فیدهای اخبار زنده و بینش‌های متخصص به سرعت افزایش می‌یابد. ابزارهای پیشرفته مانند پایانه های بلومبرگ نیز سرمایه گذاری قابل توجهی هستند. شرکت‌های تجاری اختصاصی، تمام این منابع فن‌آوری را در اختیار معامله‌گران خود قرار می‌دهند و آنها را قادر می‌سازد تا تصمیمات آگاهانه‌تری را بدون بار هزینه فردی اتخاذ کنند.
 5. به طور بالقوه ریسک خود را کاهش می دهد : معامله گر ریسک مالی کاهش یافته را به دلیل تأمین سرمایه توسط شرکت پشتیبانی می کند.

معایب تجارت پروپ

در حالی که ما بر چندین مزیت مهم تجارت پروپ تاکید کرده‌ایم، اما بدون اشکال نیست:

 1. افزایش فشار : اگر صرفاً دارایی خود را معامله می کنید، در نهایت به کسی گزارش نمی دهید. با این حال، معامله با سرمایه یک شرکت پروپوزال با مسئولیت همراه است و شرکت انتظار دارد معامله‌گران به اهداف خود برسند.
 2. فقدان ثبات : شرکت‌های پشتیبانی معمولاً صبر و حوصله زیادی در مورد عملکرد ضعیف ندارند و به راحتی از برنامه تخصیص سرمایه حذف می‌شوند.
 3. هزینه های اولیه : برخی از برنامه ها از معامله گران می خواهند که برای مشارکت، حق عضویت یا عضویت را بپردازند و همچنین به اصطلاح “چالش ها” را پشت سر بگذارند. این می تواند یک بار مالی برای معامله گران و همچنین یک تجربه ناخوشایند باشد. این تاکتیک‌های تجاری در حال حاضر توسط تنظیم‌کننده‌ها و ارائه‌دهندگان فناوری مورد بررسی قرار می‌گیرند، زیرا می‌توان از آنها برای دستکاری معامله‌گران در وعده‌های دروغین سودهای آینده استفاده کرد. معامله گران هزینه ثبت نام می پردازند و سپس باید از حلقه های متعدد عبور کنند تا واجد شرایط دریافت بودجه شوند. در بیشتر موارد، آنها هرگز واجد شرایط نیستند.

سوالات متداول

تجارت پروپ چیست؟
تجارت پروپ عملی است که در آن معامله گران با استفاده از سرمایه یک شرکت یا مؤسسه مالی به جای سرمایه خود، به فعالیت های تجاری می پردازند.

شرکت بازرگانی پروپ چیست؟
شرکت های بازرگانی پروپ متشکل از تاجرانی هستند که با سرمایه شرکت تجارت می کنند. معامله گران می توانند کارمندان تمام وقت یا فقط شرکت کنندگان در برنامه تخصیص شرکت باشند.

برنامه تخصیص سرمایه چیست؟
برنامه تخصیص سرمایه به فرآیند توزیع منابع مالی بین استراتژی های تجاری یا معامله گران مختلف بر اساس عملکرد، مشخصات ریسک و بازده سرمایه گذاری بالقوه آنها اشاره دارد.

چرا شرکت‌های حمایتی به معامله‌گران کمک مالی می‌کنند؟
شرکت‌های پروپ به معامله‌گران کمک مالی می‌کنند تا سهمی از سود خود را به دست آورند، که بخش عمده‌ای از درآمد آنها را تشکیل می‌دهد، و همچنین ممکن است از طریق اشتراک، حق عضویت و فروش دوره‌های آموزشی درآمد کسب کنند.

برای معامله گرانی که به یک شرکت تجاری پروپ می پیوندند چه مزیتی دارد؟
پیوستن به یک شرکت تجاری پروپاقرص به معامله گران امکان دسترسی به سرمایه بیشتر، ابزارهای پیشرفته معاملاتی و فرصت هایی برای ایجاد شبکه با معامله گران حرفه ای را می دهد.

آیا تجارت پروپ ریسکی است؟
معاملات پروپ مانند هر معامله دیگری شامل ریسک های ذاتی است، با این حال شرکت اغلب با به خطر انداختن سرمایه خود، بخش عمده ای از آن را متحمل می شود، اگرچه معامله گران خطر از دست دادن حق اشتراک یا پیوستن به آن را دارند و از چالش تجاری شرکت عبور نمی کنند.

آیا برای پیوستن باید یک معامله گر با تجربه باشم؟
پیوستن به یک برنامه تخصیص سرمایه همیشه به تجربه گسترده نیاز ندارد، زیرا هر برنامه مجموعه ای از الزامات خاص خود را دارد.

نتیجه 

تجارت اختصاصی یک جزء حیاتی و پویا از اکوسیستم مالی را نشان می دهد. شرکت‌های تجاری مانند The Trading Pit با بهره‌گیری از تخصص، سرمایه و فناوری خود، چالش‌های بازار را پیش می‌برند و نه تنها منافع خود را به پیش می‌برند، بلکه به نقدینگی و کارایی بازار گسترده‌تر نیز کمک می‌کنند. مانند هر تعهدی با پاداش بالا، معاملات پروپاقرص با سهم خود از ریسک همراه است و نیاز به درک عمیق نیروهای بازار و استراتژی های قوی مدیریت ریسک را می طلبد. 

مانند تمام فعالیت های مالی، معاملات اختصاصی ترکیبی منحصر به فرد از مزایا و موانع را ارائه می دهد. در حالی که امکان دستیابی به سود قابل توجه فریبنده است، شناخت ریسک های موجود و چارچوب قانونی حاکم بر چنین شیوه های تجاری بسیار مهم است. درک کامل این عوامل برای یک چشم انداز جامع در تجارت پروپ ضروری است.

این بینش محدود به افراد در صنعت مالی نیست. همچنین برای هر کسی که کنجکاو است در مورد اینکه چگونه معاملات پروپاقرص بر بازار کلی تأثیر می گذارد، مهم است. با درک پیچیدگی‌های این عمل، می‌توان دانش عمیق‌تری از پویایی‌های موجود در دنیای مالی و پیامدهای مبادله تجاری بر ثبات و کارایی بازار به دست آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *