وبلاگ

آخرین بیت کوین کی استخراج می شود؟

akharin-bitcoin-key-estekhrag-mishavad-ak-01

آخرین بیت کوین کی استخراج می شود؟ ارزهای رمزنگاری شده طوفان جهان را در دهه گذشته به خود اختصاص داده اند و بیت کوین در این راه پیشتاز بوده است. از آنجایی که بیش از 18 میلیون در حال حاضر در گردش است.

بیت کوین که در سال 2009 توسط یک فرد یا گروهی از افراد ناشناس با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو ایجاد شد، به محبوب ترین و با ارزش ترین ارز دیجیتال جهان تبدیل شده است. یکی از ویژگی های منحصر به فرد بیت کوین این است که عرضه محدودی دارد و سقف آن 21 میلیون بیت کوین است.

چند بیت کوین وجود دارد و چند بیت کوین برای استخراج باقی مانده است؟

بیایید قبل از اینکه در مورد استخراج آخرین بیت کوین پیش بینی کنیم، با درک وضعیت فعلی عرضه بیت کوین شروع کنیم. تا سپتامبر 2021، تقریباً 18.8 میلیون بیت کوین در گردش بود که حدود 89 درصد از کل عرضه را تشکیل می دهد. 11 درصد باقیمانده مربوط به حدود 2.1 میلیون بیت کوین است که هنوز باید استخراج شود.

استخراج بیت کوین های جدید توسط پروتکل بیت کوین کنترل می شود که نرخ استخراج را تعیین می کند. دستگاه ماینر برای به دست آوردن تعداد معینی بیت کوین به عنوان پاداش، مسائل پیچیده ریاضی را حل می کنند. با این حال، این پاداش در هر 210000 بلوک یک فرآیند نصف شدن را طی می کند.

به بیان ساده، ماینرها برای تلاش های خود بیت کوین کمتری به دست می آورند زیرا بلاک های بیشتری به بلاک چین اضافه می شود. این فرآیند که به «نصف کردن» معروف است، تقریباً هر چهار سال یکبار اتفاق می‌افتد. هدف آن کنترل هجوم بیت کوین های جدید به گردش و حفظ عرضه محدود در طول زمان است.

هاوینگ بیت کوین چیست؟

این مکانیسم که به آن «نصف کردن بیت کوین» گفته می شود، کمبود بیت کوین را تضمین می کند. در حال حاضر، پاداش بلاک 6.25 بیت کوین است که از 12.5 بیت کوین پس از هاوینگ اخیر در می 2020 کاهش یافته است.

بر اساس نرخ فعلی ایجاد بلاک و هاوینگ های آینده، ما تخمین می زنیم که آخرین بیت کوین در سال 2140 استخراج خواهد شد. با این حال، این فقط یک تخمین است و عوامل متعددی می تواند بر جدول زمانی تاثیر بگذارد. به عنوان مثال، افزایش قابل توجهی در نرخ هش شبکه بیت‌کوین می‌تواند ایجاد بلاک‌ها را تسریع کند و به طور بالقوه منجر به استخراج آخرین بیت‌کوین زودتر از حد انتظار شود.

یکی دیگر از عواملی که باید در نظر گرفت، امکان استخراج آخرین بیت کوین زودتر از 2140 است. این سناریو ممکن است در صورتی رخ دهد که تعداد قابل توجهی از بیت کوین ها قبل از آن زمان گم یا نابود شوند.

تخمین زده می شود که تقریباً 20٪ از تمام بیت کوین های در گردش از بین رفته یا غیرقابل دسترسی هستند. این بیت‌کوین‌های گمشده یا غیرقابل دسترس، بخش قابل توجهی از کل عرضه را تشکیل می‌دهند. اگر این عدد به طور قابل توجهی افزایش یابد، می تواند منجر به کمبود بیت کوین و افزایش بالقوه قیمت شود.

پاداش بلاک بیت کوین و تاثیر آن بر استخراج

نصف شدن بیت کوین به طور قابل توجهی بر استخراج و عرضه بیت کوین تأثیر می گذارد. با کاهش پاداش بلاک، ماینرها برای تلاش های خود بیت کوین کمتری دریافت می کنند که می تواند سود ماینینگ را کاهش دهد. با این حال، با کاهش عرضه بیت کوین های جدید، ارزش بیت کوین های موجود می تواند افزایش یابد و به طور بالقوه کاهش پاداش های بلوک را جبران کند.

علاوه بر این، با کاهش پاداش بلاک، استخراج بیت کوین دشوارتر و گران تر می شود. این به این دلیل است که ماینرها برای حل مسائل پیچیده ریاضی مورد نیاز برای استخراج بلوک های جدید باید روی سخت افزار قدرتمندتر و کارآمدتر سرمایه گذاری کنند. این به متمرکز شدن استخراج منجر شده است، به طوری که چند استخر بزرگ ماینینگ بخش قابل توجهی از نرخ هش بیت کوین را کنترل می کنند.

وضعیت فعلی عرضه و تقاضای بیت کوین

بیت کوین در چند سال گذشته به طور فزاینده ای محبوب شده است و افراد و موسسات بیشتری روی این ارز دیجیتال سرمایه گذاری می کنند. این امر باعث افزایش تقاضا برای بیت کوین و افزایش قیمت آن شده است. عرضه محدود بیت کوین باعث ایجاد عدم تعادل عرضه و تقاضا شده است که باعث افزایش بیشتر قیمت شده است.

با کاهش عرضه بیت‌کوین‌های جدید، تقاضا برای بیت‌کوین‌های موجود می‌تواند افزایش یابد و منجر به افزایش قیمت بالقوه شود. با این حال، همانطور که در گذشته دیده‌ایم، این می‌تواند منجر به افزایش نوسانات و ایجاد حباب بالقوه شود.

آخرین بیت کوین کی استخراج می شود؟ و وقتی آخرین بیت کوین استخراج می شود چه اتفاقی می افتد؟

پس از استخراج آخرین بیت کوین، هیچ بیت کوین جدیدی وارد گردش نخواهد شد. ماینرها دیگر پاداش بلوکی دریافت نخواهند کرد و تنها راه برای به دست آوردن بیت کوین، خرید آن در صرافی ها یا از دارندگان دیگر خواهد بود. این می تواند منجر به افزایش تقاضا و افزایش بالقوه قیمت شود.

با این حال، پایان پاداش بلوک همچنین می تواند منجر به کاهش فعالیت استخراج شود، زیرا ممکن است دیگر برای ماینرها ادامه استخراج سودآور نباشد. این می تواند منجر به کاهش هش شبکه بیت کوین شود که می تواند بر امنیت و قابلیت اطمینان آن تأثیر بگذارد.

مگر اینکه تغییری در پروتکل اعمال شود که حداکثر مقدار بیت کوین موجود را افزایش دهد (یک سناریوی بسیار بعید)، عرضه BTC جدید در نهایت برای همیشه تمام خواهد شد. زمانی که این اتفاق بیفتد، ماینرها فقط با کارمزد تراکنش جبران می‌شوند و دریافت پاداش بلوک را متوقف می‌کنند. بنابراین، ما باید امیدوار باشیم که بیت کوین تا سال 2140 به شدت مورد استفاده قرار گیرد و معمولاً مورد استفاده قرار گیرد، در غیر این صورت می‌توانیم شاهد رها کردن کشتی توسط ماینرها باشیم!

زمانی که بیت کوینی برای استخراج باقی نمانده است، این احتمال نیز وجود دارد که کارمزد تراکنش ها به شدت افزایش یابد تا به این واقعیت توجه شود که هیچ پاداش بلاک دیگری وجود ندارد. با این حال، بسیاری از چیزها ممکن است از هم اکنون تا سال 2140 تغییر کند و هیچ تضمینی وجود ندارد که شبکه بیت کوین برای بیش از یک قرن زنده بماند.

نقش ماینرهای بیت کوین در معادله عرضه و تقاضا

ماینرهای بیت کوین نقش مهمی در معادله عرضه و تقاضا برای بیت کوین دارند. همانطور که قبلا ذکر شد، پاداش بلاک با هر نصف کردن کاهش می یابد، که می تواند سود ماینینگ را کاهش دهد. با کاهش ارزش بیت کوین های جدید، بیت کوین های موجود ممکن است ارزش خود را افزایش دهند و پاداش های بلوک کاهش یافته را متعادل کنند. ماینرها همچنین نقش مهمی در حفظ امنیت و قابلیت اطمینان شبکه بیت کوین دارند. آنها مسئول تأیید تراکنش ها و اضافه کردن آنها به بلاک چین هستند. بدون ماینرها، شبکه بیت کوین نمی تواند کار کند.

وقتی پاداش استخراج بیت کوین از بین برود چه اتفاقی می افتد؟

در حالی که مقدار پاداش در طول زمان کاهش یافته است، ارزش فزاینده بیت کوین این کاهش ها را جبران می کند. علاوه بر این، با تبدیل شدن بیت کوین به جریان اصلی، کارمزد تراکنش های آن نیز افزایش یافته است. 

بیت کوین که اغلب به عنوان «طلای دیجیتال» شناخته می شود، دارای کیفیت ذاتی کمیاب است و سقف عرضه ثابت آن 21 میلیون سکه است. این طراحی ظرافت اقتصادی را تداعی می کند، زیرا از دسترسی محدود به منابع گرانبها در جهان تقلید می کند. با این حال، زمانی که آخرین بیت کوین استخراج شده و استخراج کنندگان دیگر نمی توانند پاداش بلوک دریافت کنند، چه چیزی آشکار می شود؟ چرا ماینرها به حفظ امنیت شبکه ادامه می دهند؟ 

در اینجا چند دلیل اصلی وجود دارد که ماینرها به استخراج ادامه می دهند:

کارمزد معامله

همانطور که ماینرها از پاداش های بلاک دور می شوند، ذینفعانی که رگ حیاتی شبکه بیت کوین تلقی می شوند، یعنی ماینرها عمدتاً از طریق کارمزد تراکنش تشویق می شوند. این تضمین می کند که شبکه قوی باقی می ماند و به طور مداوم تراکنش ها را پردازش می کند. انتظار می رود که کارمزد معامله به اندازه ای بالا باشد که به دلار آمریکا تبدیل شده است که کارمزد منصفانه و موجه باشد.

رنسانس اقتصادی

ماهیت متناهی بیت کوین ممکن است نقش آن را به عنوان یک ذخیره ارزش بیشتر تقویت کند. با عدم ورود بیشتر سکه‌های جدید، کمبود می‌تواند باعث افزایش ارزش شود، و آن را حتی بیشتر به عنوان پوششی در برابر سیستم‌های فیات سنتی مورد توجه قرار دهد.

انعطاف پذیری معدن

اگرچه پاداش‌های ماینینگ متوقف می‌شود، اما انتظار می‌رود که حجم تراکنش‌ها تا آن زمان به طور تصاعدی افزایش یافته باشد و استخراج مبتنی بر هزینه همچنان سودآور و پایدار باشد.

نوآوری و تکامل

چشم انداز کریپتو پویا است. احتمالاً لایه‌ها یا راه‌حل‌های جدیدی در حال ظهور هستند تا دوران پس از پاداش را برای همه شرکت‌کنندگان کارآمدتر و اقتصادی‌تر کنند.

بیت کوین چقدر در گردش است؟

تا نوامبر 2022، تقریباً 19207800 بیت کوین در گردش است. این رقم تقریباً 91 درصد از کل عرضه احتمالی بیت کوین در گردش را نشان می دهد. مقدار BTC در گردش باید به افزایش خود ادامه دهد، اما این کار به طور پیوسته آهسته تر انجام می شود. این باید تا زمانی ادامه یابد که کل مقدار استخراج شده به 21،000،000 BTC برسد.

محدودیت در “تیراژ”

در حالی که 19207800 بیت کوین در گردش (CoinMarketCap) اندازه گیری شده است، این نیز می تواند فریبنده باشد. این رقم شامل بیت کوینی است که در گذشته استخراج شده اما از آن زمان گم شده است. منظور ما از “از دست رفته” چیزهای زیادی است، از جمله بیت کوینی که زمانی مالکیت داشت اما از آن زمان توسط مالک به دلیل از دست دادن آنها از بین رفته است:

  • گم شدن کلیدهایشان
  • از دست دادن دستگاه فیزیکی که BTC در آن ذخیره شده است
  • مرگ صاحب

موارد زیادی وجود دارد که مقادیر بالایی از بیت کوین را گم کرده اند زیرا مالک به سادگی رمز عبور خود را گم کرده است. در چنین مواردی، بیت‌کوین را نمی‌توان با هیچ روش دیگری بازیابی کرد، مگر اینکه مالک رمز عبور را دوباره دریافت کند.

متأسفانه، ما نمی توانیم به طور قطع بدانیم که بیت کوین برای همیشه چقدر از دست رفته است. برخی از تخمین ها بین 3 تا 4 میلیون متغیر است. Chainalysis اخیراً این رقم را 3.7 میلیون عنوان کرده است، اما این حدس های تحصیل کرده اغلب مبتنی بر روش های ناقص است.

این معمولاً شامل اندازه گیری مقدار بیت کوینی است که در طول یک دوره تعیین شده جابه جا نشده است. یکی دیگر از عوامل محدود کننده این است که بیت کوین «از دست رفته» دقیقاً در بلاک چین مشابه بیت‌کوینی است که در مالکیت و در دستان امن مالک رسمی است.

چرا بیت کوین تمام می شود؟

پاسخ کوتاه این است که به این صورت طراحی شده است و هیچ راهی برای تغییر آن وجود ندارد. بیت کوین بر اساس فناوری بلاک چین ساخته شده است، یک نوآوری جوان که دائما در حال تغییر است. خود بیت کوین احتمالا در طول زمان تغییر خواهد کرد. با این حال، پس از ورود سقف 21 میلیون بیت کوین جدید، نمی توان بیت کوین جدیدی استخراج کرد.

بنیانگذار بیت کوین این را انتخاب کرد زیرا در آن زمان بیت کوین بسیار آزمایشی بود. بنابراین، او یک کلاه ایجاد کرد تا کمبود را برای افزایش ارزش آن فراهم کند. دلیل دیگر کنترل مسئله اجتناب ناپذیر تورم بود که می تواند بر هر منبعی با عرضه نامحدود تأثیر بگذارد. در حال حاضر، این سقف اولین محدودیت است، اما نصف کردن محدودیت دیگری ایجاد می کند که هر سرمایه گذار باید از آن آگاه باشد.

نصف کردن محدودیت ها

هر چهار سال، پاداش استخراج (“پاداش بلوک”) نصف می شود. این بدان معنی است که با ورود بیت کوین بیشتر به گردش، توانایی استخراج کنندگان برای تولید بیشتر به تدریج متوقف می شود. در سال 2008، یک بلوک تراکنش 50 بیت کوین ارزش داشت. در سال 2012 به 25 کاهش یافت و به همین ترتیب. این در طول زمان همانطور که در نظر گرفته شده است ادامه یافته است. در سال 2024، پیش‌بینی می‌شود که ماینرها برای نقش خود در تأیید یک بلوک تراکنش، تنها 1.56 بیت کوین کسب کنند. 

این روندی است که تا استخراج آخرین بیت کوین ادامه خواهد داشت. این فرآیند طبق تعریف به این معنی است که استخراج بیت کوین در حال پایان اجتناب ناپذیر است. اما همین روند نصف کردن به این معنی است که سرعت آن تا رسیدن به پاداش‌های بلاک کم دردناک‌تر کاهش می‌یابد. تولید به حدی کاهش می یابد که حتی لیبرال ترین تخمین ها نیز به ماینینگ بیت کوین در طول یک قرن دیگر ادامه می دهند.

بین الان و 21 میلیون چه اتفاقی می افتد؟

تداوم روند نصف شدن پیامدهای فوری و مستمری برای معدنچیان و سرمایه گذاران دارد. برای ماینرها، جوایز همچنان کمیاب‌تر می‌شوند، به این معنی که تلاش‌های آن‌ها بازده بسیار کمتری را به دنبال دارد. با کمتر شدن احتمال به دست آوردن جوایز بلوک، ماینرها بیشتر به کارمزد تراکنش ها وابسته می شوند و کمتر به پاداش های بلوک وابسته می شوند. در برخی مواقع، ماینرها از این تراکنش‌ها بیشتر از ماینینگ سود می‌برند و انگیزه‌های آنها برای استخراج بیشتر کاهش می‌یابد .

تأثیر این امر بر سرمایه گذاران (که شامل استخراج کنندگانی که بیت کوین دارند نیز می شود) کاملاً مشخص نیست. تراکنش های بیت کوین ممکن است انحصاری تر شوند. برخی از پلتفرم‌ها ممکن است به سمت تسهیل تراکنش‌های بزرگ بیت‌کوین که می‌توانند هزینه بالای انجام آن‌ها را توجیه کنند تغییر کنند. 

برخی از تحلیلگران معتقدند که ممکن است نوآوری های جدیدی برای کاهش این هزینه ها ایجاد شود. در زمان نگارش این مقاله، BitInfoCharts میانگین هزینه تراکنش های BTC را 0.000092 BTC (1.55 دلار آمریکا) قرار داد. این رقمی است که به دنبال هزینه های کمتر است . 

بعد از 21 میلیون چه اتفاقی می افتد؟

پس از رسیدن به سقف کل 21 میلیون، مفهوم اصلی این است که ماینینگ بی‌سود خواهد بود. عرضه برطرف خواهد شد، به جز در مورد کمبود فزاینده، زیرا افراد بیشتری به‌طور اجتناب‌ناپذیری BTC خود را به روش‌های ذکر شده در بالا از دست می‌دهند و رمزارز خود را برای همیشه از بازار خارج می‌کنند.

در آن مرحله به ماینرها پاداش داده می‌شود، اما فقط در درآمد حاصل از کارمزد تراکنش. دیگر امکان کسب پاداش بلوک برای سکه های جدید وجود نخواهد داشت. در این مرحله، پاداش‌های بلاک در مقایسه با آنچه که بین سال‌های 2010 و 2016 بوده‌اند، احتمالاً کوچک خواهند بود. بسیار محتمل است که رسیدن به حد مجاز گردش، قیمت بیت کوین را بالا ببرد .

دقیقا چه زمانی استخراج بیت کوین باید پایان یابد؟

تحت شرایط و مسیرهای فعلی، استخراج بیت کوین باید تا سال 2140 به پایان برسد. این ممکن است طولانی‌تر از چیزی باشد که انتظار شنیدن آن را داشتید، اما فرآیند نصف شدن واقعاً زمان رسیدن به آن را کاهش می‌دهد. در حال حاضر به طور متوسط ​​روزانه 144 بلاک استخراج می شود. با این حال، مقدار BTC ایجاد شده از این فرآیند همچنان به نصف کاهش می یابد.

از سوی دیگر، ماینینگ نیز کارآمدتر شده است. در حالی که استخراج یک بلوک جدید 10 دقیقه طول می کشید، اکنون به 9 دقیقه و 30 ثانیه زمان می برد. بنابراین، بیت‌کوین‌های جدید سریع‌تر وارد گردش می‌شوند، حتی اگر مقدار آن کمتر باشد. از این نقطه، توانایی پیش بینی آینده بسیار دشوارتر می شود. ما چند واقعیت داریم که تصویر واضح تری را نشان می دهد.

پایان اجتناب ناپذیر کم کم نزدیک می شود

در حال حاضر، پس از 3 دور هاوینگ، پاداش بلاک 6.25 BTC است. ما می دانیم که از هم اکنون تا سال 2040، 30 نصف دیگر انجام خواهد شد. پس از 29 دور دیگر نصف کردن، پاداش بلاک به طرز خارق العاده ای پایین خواهد بود و تنها 0.000000011641532 بیت کوین خواهد بود. پس از دور بعدی نصف شدن پس از آن، پاداش بلاک بیت کوین به صفر می رسد. 

البته، این فرض را بر این می گذارد که همه چیز به روال عادی خود ادامه می دهد و هیچ دلیلی وجود ندارد که تصور کنیم چیزی تغییر خواهد کرد. یکی از نکات مهم (اما نه زیاد) این است که نصف شدن بیت کوین دقیقاً هر 4 سال یکبار اتفاق نمی افتد، اگرچه بسیار نزدیک است.

این ممکن است واریانس بسیار کمی ایجاد کند، اما بیشتر یک واقعیت سرگرم کننده است تا چیزی که برای هر سرمایه گذار نگران کننده باشد. البته، جوایز بلوک قرار است خیلی قبل از سال 2040 به سطوح بسیار پایینی برسند. نیمه ششم ، که برای سال 2032 (تقریبا) تعیین شده است، اولین باری است که پاداش بلاک کمتر از 1 BTC است.

نتیجه گیری و چشم انداز آینده برای استخراج و عرضه بیت کوین

عرضه محدود بیت کوین چیزی است که آن را منحصر به فرد و ارزشمند می کند. جدول زمانی دقیق استخراج آخرین بیت کوین نامشخص است، اما کارشناسان تخمین می زنند که حدود سال 2140 باشد. عوامل متعددی ممکن است بر روی جدول زمانی تاثیر بگذارد، مانند تغییر در نرخ هش شبکه و از دست دادن بیت کوین.

با کاهش عرضه بیت کوین های جدید، تقاضا برای بیت کوین های موجود می تواند افزایش یابد و به طور بالقوه قیمت را افزایش دهد. با این حال، این همچنین می تواند منجر به افزایش نوسانات و حباب های بالقوه شود.

خط پایین

آخرین بیت کوین قرار است در زمانی که آخرین نصف ممکن تعیین شده است استخراج شود. خب، از نظر فنی، این آخرین کسر کوچک بیت کوین است، زیرا پاداش بلاک تا آن زمان بسیار ناچیز خواهد بود. سال 2140 سالی است که تقریباً به طور قطع شاهد پایان استخراج بیت کوین خواهیم بود. ماینرها همچنان از طریق کارمزد تراکنش برای خود درآمد خواهند داشت، اما روزهای پاداش بلاک به پایان خواهد رسید.

مطمئناً نوآوری‌ها و استفاده‌های بیشتری از بیت‌کوین و فناوری بلاک چین زیربنایی آن به وجود خواهد آمد. اما، با طراحی، هیچ تغییری در حداکثر محدودیت عرضه در گردشی که بیت کوین با آن راه اندازی شده است، وجود ندارد.

سوالات متداول

بعد از استخراج تمام 21 میلیون بیت کوین چه اتفاقی برای بیت کوین می افتد؟

پس از استخراج تمام 21 میلیون بیت کوین تا سال 2140، ماینرها دیگر پاداش بلوکی دریافت نخواهند کرد و برای جبران خسارت به کارمزد تراکنش متکی خواهند بود.

چرا ماینرها در استخراج بیت کوین شرکت می کنند؟

انگیزه ماینرها سود حاصل از پاداش های بلوک و کارمزد تراکنش ها، حمایت از تمرکززدایی، و در نظر گرفتن استخراج به عنوان یک استراتژی سرمایه گذاری بلندمدت است.

وقتی دیگر پاداشی داده نمی شود، چه انگیزه ای برای ماینرها وجود دارد؟

ماینرها از طریق کارمزد تراکنش تشویق خواهند شد و اطمینان حاصل می شود که شبکه بیت کوین قوی باقی می ماند. کمبود و افزایش ارزش بالقوه بیت کوین نیز ممکن است انگیزه ادامه فعالیت ماینینگ باشد.

آیا تعداد بیت کوین ها از 21 میلیون فراتر خواهد رفت؟

نه، پروتکل داخلی تضمین می کند که کل عرضه بیت کوین هرگز از 21 میلیون تجاوز نخواهد کرد. پاداش ماینرها با گذشت زمان کاهش می یابد و در نهایت تا سال 2140 متوقف می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *