وبلاگ

انواع بلاک چین چیست؟

anvae-blockchine-chist-ak-01

انواع بلاک چین چیست؟ کاربرد اصلی بلاک چین انجام تراکنش ها در یک شبکه امن است. به همین دلیل است که مردم از فناوری بلاک چین و دفتر کل در سناریوهای مختلف استفاده می کنند. می توان چند زنجیره را برای جلوگیری از دسترسی غیرمجاز به داده های حساس راه اندازی کرد. در دسترس عموم نیست و فقط برای نهادهای مجاز در سازمان قابل دسترسی است. این بستگی به سازمانی دارد که باید کدام نوع را برای کار خود انتخاب کند. با استفاده از بلاک چین می‌توانیم سفارشات و پرداخت‌ها را از انتها به انتها ردیابی کنیم.

چرا ما به انواع مختلف بلاک چین نیاز داریم؟

قبل از اینکه به بحث واقعی در مورد انواع بلاک چین بپردازیم، بیایید یاد بگیریم که چرا در وهله اول به آنها نیاز داریم.

زمانی که فناوری بلاک چین به دنیا معرفی شد، یک نوع بلاک چین عمومی با ارز رمزنگاری مورد استفاده بود. درک مقصود خالق آن واقعاً سخت است، اما به طور کلی، مفهوم فناوری دفتر کل غیرمتمرکز (DLT) را ارائه کرد. مفهوم DLT نحوه حل مسائل پیرامون خود را تغییر داد. این به سازمان ها این توانایی را می داد که بدون وابستگی به یک نهاد متمرکز کار کنند.

فناوری توزیع‌شده ایرادات تمرکز را حل می‌کند، اما به خودی خود مشکلات زیادی را برای استفاده از فناوری بلاک چین در سناریوهای مختلف حل می‌کند. به عنوان مثال، بیت کوین از یک الگوریتم اجماع ناکارآمد استفاده کرد، اثبات کار. برای حل محاسبات ریاضی با استفاده از انرژی به گره ها نیاز داشت.

در ابتدا مشکلی نبود، اما به محض افزایش سختی، زمان و انرژی لازم برای حل آن معادلات ریاضی نیز افزایش یافت. این ناکارآمدی باعث می‌شود که آن را برای هر سیستمی که نیاز به کارآمدی در هر شرایطی دارد مناسب نباشد.

به عنوان مثال، بانک ها روزانه با تراکنش های زیادی سروکار دارند. بنابراین، این نوع بلاک چین برای آن مناسب نیست. مشکلات دیگری در ارتباط با نسل اول بلاک چین وجود داشت، از جمله مقیاس پذیری، عدم اتوماسیون و غیره. به هر حال، در صورت نیاز، می‌توانید از مقاله به عنوان نوع pdf فناوری بلاک چین استفاده کنید.

مزیت استفاده از بلاک چین چیست؟

 1. اعتماد بیشتری را در بین کاربران ایجاد می کند. 
 2. امنیت بیشتری در بین داده ها فراهم می کند. 
 3. کاهش هزینه های تولید. 
 4. بهبود سرعت 
 5. فراخوانی و نشانه گذاری.
 6. رکوردهای تغییرناپذیر را فراهم می کند. 
 7. قراردادهای هوشمند

کاربرد واقعی بلاک چین چیست؟

در اینجا لیستی از مشکلات دنیای واقعی وجود دارد که می توانیم از بلاک چین استفاده کنیم:

 1. در یک سیستم مدیریت رای گیری امن و کاملا اثبات شده. 
 2. برای مدیریت زنجیره تامین 
 3. در مدیریت بهداشت و درمان 
 4. پروژه املاک و مستغلات. 
 5. بازار NFT 
 6. از ایجاد محتوای اصلی و کپی رایت خودداری کنید. 
 7. در نظام هویت شخصی 
 8. برای ایجاد یک نسخه پشتیبان غیرقابل تغییر از داده ها.
 9. اینترنت اشیا

انواع بلاک چین چیست؟بدون مجوز در مقابل بلاک چین های مجاز

بدون مجوز، مجاز یا هر دو می‌توان برای دسته‌بندی انواع مختلف بلاک چین استفاده کرد. هر کاربری ممکن است به شکلی ناشناخته به شبکه بلاک چین دسترسی پیدا کند و یک “گره” باشد. و بلاک چین های بدون مجوز، حقوق گره ها را در شبکه محدود نمی کنند. در مقابل، بلاک چین های مجاز، گره هایی را که می توانند به شبکه دسترسی داشته باشند و حقوق دسترسی بالقوه آنها را محدود می کنند. سایر کاربران یک بلاک چین مجاز از هویت کاربران آن بلاک چین آگاه هستند.

از آنجایی که گره‌های متعددی برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها وجود دارد، بلاک‌چین‌های بدون مجوز معمولاً ایمن‌تر از بلاک‌چین‌های مجوز هستند، زیرا برای عوامل مخرب هماهنگ‌سازی در شبکه چالش‌برانگیز است. با این حال، به دلیل تعداد بالای گره‌ها و بزرگی تراکنش‌ها، بلاک‌چین‌های بدون مجوز نیز اغلب نرخ پردازش تراکنش‌های پایینی دارند.

در مقابل، بلاک چین های مجاز معمولاً به طور مؤثرتری عمل می کنند. به دلیل اتصال شبکه محدود، گره های کمتری در بلاک چین وجود دارد که زمان پردازش مورد نیاز برای هر تراکنش را کاهش می دهد. مانند بسیاری از مزایای دیگر، معایب و بلاک چین های مجاز وجود دارد. زمان پردازش سریعتر نیز از این قاعده مستثنی نیست. از آنجایی که بلاک چین های مجاز توسط یک نهاد واحد کنترل می شوند، نسبت به سیستم های غیرمتمرکز امنیت کمتری دارند و در برابر حملات هک آسیب پذیرتر هستند. این می تواند یک شرکت، دولت، انجمن تجاری یا سازمان دیگری باشد.

مدیران زنجیره‌های بلاک خصوصی باید اطمینان حاصل کنند که گره‌های مشارکت‌کننده و اعتبارسنجی بلوک‌ها بسیار قابل اعتماد هستند، زیرا هر چه تعداد گره‌های موجود در بلاک‌چین کمتر باشد، کار بازیگران مخرب با هم ساده‌تر است. از مربیان متخصص بلاک چین بیاموزید و برنامه های مبتنی بر بلاک چین را توسعه دهید تا حقوق حرفه ای بلاک چین  کسب کنید.

انواع شبکه های بلاک چین چیست؟

یک شبکه بلاک چین می تواند به روش های مختلفی ساخته شود. آنها می توانند عمومی، خصوصی، مجاز یا ساخته شده توسط گروهی از افراد به نام کنسرسیوم باشند.

1-شبکه بلاک چین عمومی

یک بلاک چین عمومی، بلاک چینی است که همه افراد در جهان ممکن است آن را مشاهده کنند، تراکنش ها را به آن ارسال کنند، و انتظار داشته باشند که آن تراکنش ها در صورت معتبر بودن و مشارکت در فرآیند اجماع، گنجانده شوند، که تعیین می کند کدام بلوک ها به زنجیره اضافه می شوند و وضعیت فعلی چگونه است. .

Cryptoeconomics – ترکیبی از انگیزه‌های اقتصادی با تأیید رمزنگاری با استفاده از روش‌هایی مانند اثبات کار (بیت کوین) یا اثبات سهام (اتریوم) – بلاک چین های عمومی (اتریوم) را ایمن می کند. این بلاک چین ها “کاملاً غیرمتمرکز” در نظر گرفته می شوند.

به طور کلی بلاک چین های عمومی مکانیسمی را برای محافظت از کاربران برنامه در برابر توسعه دهندگان خود با نشان دادن اینکه اقدامات خاص حتی خارج از محدوده توسعه دهندگان برنامه است، ارائه می دهند. قدرت. از آنجایی که بلاک چین های عمومی باز هستند، احتمالاً توسط بسیاری از سازمان ها پذیرفته می شوند، بدون نیاز به تأیید شخص ثالث. 

ناشناس بودن بلاک چین عمومی یکی دیگر از دلایلی است که حامیان زیادی را به خود جذب کرده است. بله، این یک پلت فرم باز امن و مطمئن است که در آن می توانید تجارت را به درستی و کارآمد انجام دهید.

همچنین، برای شرکت در این مسابقه نیازی به فاش کردن هویت یا نام واقعی خود نیست. اگر هویت شما ایمن باشد، هیچ کس نمی تواند فعالیت شما را در شبکه ردیابی کند. با این حال، قدرت محاسباتی قابل توجهی مورد نیاز است، حریم خصوصی کمی برای تراکنش ها وجود دارد یا وجود ندارد، و امنیت کافی نیست. اینها ملاحظات حیاتی برای موارد استفاده از بلاک چین در صنایع مختلف هستند.

2-شبکه بلاک چین خصوصی

بلاک چین های خصوصی، همچنین به عنوان بلاک چین های مدیریت شده شناخته می شوند، بلاک چین های مجاز هستند که توسط یک نهاد واحد اداره می شوند. مرجع مرکزی در یک بلاک چین خصوصی تصمیم می گیرد که چه کسی می تواند یک گره باشد. 

علاوه بر این، مرجع مرکزی همیشه به هر گره حقوق یکسانی برای اجرای توابع نمی دهد. با این حال، از آنجا که دسترسی عمومی به بلاک چین های خصوصی محدود شده است، آنها فقط تا حدی غیرمتمرکز هستند. 0.62 دلار، یک شبکه مبادله ارز مجازی تجارت به کسب و کار و Hyperledger، یک پروژه چتر برای برنامه های بلاک چین منبع باز، دو نمونه از بلاک چین های خصوصی هستند.

برای ملاحظات محرمانه بودن داده ها، به اشتراک گذاری شبکه در سطح شرکت اغلب به سطح بالاتری از حریم خصوصی نیاز دارد. اگر این یکی از نیازهای شما باشد، یک بلاک چین خصوصی بهترین گزینه است. بلاک چین های خصوصی بدون شک جایگزین شبکه پایدارتری هستند زیرا تنها تعداد کمی از کاربران به تراکنش های خاص دسترسی دارند. 

علاوه بر این، در هر صنعتی، انطباق بسیار مهم است. هر فناوری که از قوانین انطباق دقیق پیروی نمی کند، محکوم به شکست است. برای اینکه تراکنش‌ها یکپارچه و ساده باشند، بلاک چین‌های خصوصی از تمام مقررات انطباق در اکوسیستم خود پیروی کرده و شامل می‌شوند.

هر دو بلاک چین خصوصی و عمومی دارای معایبی هستند: بلاک چین های عمومی نسبت به بلاک چین های خصوصی اعتبار داده های جدید را طولانی تر می کنند و بلاک چین های خصوصی بیشتر در معرض کلاهبرداری و بازیگران بد هستند.

همچنین، رویکرد متمرکز اغلب اتکای بیش از حد به ابزارهای مدیریت شخص ثالث را تشویق می‌کند و به نفع همان معدود شرکت‌کنندگان در صنعت است. بلاک چین های کنسرسیومی برای غلبه بر این نقص ها ایجاد شدند. اکنون که اصول شبکه های بلاک چین عمومی و خصوصی توضیح داده شده است، اجازه دهید تفاوت های بین این دو شبکه را در جدول زیر خلاصه کنیم.

3- بلاک چین های کنسرسیومی

بلاک چین های کنسرسیومی، بلاک چین های مجاز هستند که توسط گروهی از سازمان ها اداره می شوند، نه یک نهاد، مانند مورد بلاک چین خصوصی. بنابراین، بلاک‌چین‌های کنسرسیومی نسبت به بلاک‌چین‌های خصوصی از تمرکززدایی بیشتری برخوردار هستند و در نتیجه سطوح بالاتری از امنیت را به همراه دارند.

با این حال، راه‌اندازی کنسرسیوم‌ها می‌تواند فرآیندی دشوار باشد، زیرا به همکاری بین تعدادی از سازمان‌ها نیاز دارد، که چالش‌های لجستیکی و همچنین خطر ضد انحصار بالقوه را ارائه می‌کند (که در مقاله آینده بررسی خواهیم کرد).

علاوه بر این، برخی از اعضای زنجیره‌های تامین ممکن است فناوری لازم و یا زیرساخت لازم برای پیاده‌سازی ابزارهای بلاک چین را نداشته باشند، و آنهایی که دارند ممکن است تصمیم بگیرند که هزینه‌های اولیه برای دیجیتالی کردن داده‌های خود و اتصال به سایر اعضای زنجیره تامین هزینه بسیار سنگینی است. .

مجموعه ای محبوب از راه حل های بلاک چین کنسرسیوم برای صنعت خدمات مالی و فراتر از آن توسط شرکت نرم افزاری سازمانی R3 ایجاد شده است. در بخش زنجیره تامین، CargoSmart کنسرسیوم شبکه تجارت جهانی حمل و نقل را توسعه داده است، یک کنسرسیوم غیرانتفاعی بلاک چین که هدف آن دیجیتالی کردن صنعت حمل و نقل و اجازه دادن به اپراتورهای صنعت دریایی برای همکاری بیشتر است. 

4- بلاک چین های ترکیبی

بلاک چین‌های ترکیبی، بلاک‌چین‌هایی هستند که توسط یک سازمان کنترل می‌شوند، اما با سطح نظارتی که توسط بلاک چین عمومی انجام می‌شود، که برای انجام اعتبارسنجی تراکنش‌های خاص مورد نیاز است. نمونه ای از بلاک چین هیبریدی IBM Food Trust است که برای بهبود کارایی در کل زنجیره تامین مواد غذایی ایجاد شده است.

5. بلاک چین هیبریدی

بلاک چین ترکیبی ترکیبی از بلاک چین خصوصی و عمومی است. از ویژگی‌های هر دو نوع بلاک چین استفاده می‌کند که می‌تواند یک سیستم مبتنی بر مجوز خصوصی و همچنین یک سیستم بدون مجوز عمومی داشته باشد. با چنین شبکه ترکیبی، کاربران می توانند کنترل کنند که چه کسی به کدام داده های ذخیره شده در بلاک چین دسترسی دارد.

فقط یک بخش انتخاب شده از داده ها یا سوابق از بلاک چین می تواند اجازه عمومی پیدا کند و بقیه در شبکه خصوصی محرمانه بماند. سیستم ترکیبی بلاک چین انعطاف پذیر است به طوری که کاربران می توانند به راحتی به یک بلاک چین خصوصی با چندین بلاک چین عمومی بپیوندند.

تراکنش در یک شبکه خصوصی یک بلاک چین هیبریدی معمولاً در آن شبکه تأیید می شود. اما کاربران همچنین می توانند آن را در بلاک چین عمومی منتشر کنند تا تأیید شوند. بلاک چین های عمومی هش را افزایش می دهند و گره های بیشتری را برای تأیید درگیر می کنند. این امر امنیت و شفافیت شبکه بلاک چین را افزایش می دهد.

بلاک چین خصوصی یا عمومی، کدام یک بهتر است؟

خب، قبل از صدور حکم نهایی، دو نوع اصلی بلاک چین یعنی بلاک چین های خصوصی و عمومی را به طور کامل مطالعه کرده ایم. هر دوی آنها تفاوت های خاصی با یکدیگر دارند. با این حال، تفاوت‌های اصلی از نظر امنیت، مقیاس‌پذیری و شفافیت نهفته است. از یک طرف، جایی که یک شبکه خصوصی ممکن است چندان قابل اعتماد به نظر نرسد، می‌توانید به طور کامل به یک شبکه عمومی برای سیستم اجماع دست نخورده (اثبات کار) آن تکیه کنید.

بنابراین، به طور خلاصه، هر نمونه یا موردی از استفاده موفق از بلاک چین که تا به امروز دیده‌ایم، مربوط به یک بلاک چین عمومی است. بلاک چین عمومی امنیت را تضمین می کند زیرا هک کل شبکه تقریبا غیرممکن است. علاوه بر این، شفافیت داده را ارائه می دهد زیرا هر گره به رکورد ذخیره شده در بلاک چین دسترسی برابر دارد. یکی از نمونه های بسیار موفق یک بلاک چین عمومی، سیستم بیت کوین است.

انواع بلاک چین چیست؟چه کسی می تواند شغلی برای توسعه بلاک چین ایجاد کند؟

برای پیشرفت در حرفه ای در فناوری بلاک چین باید شرایط خاصی را برآورده کنید. ابتدا باید مهارت بالایی در برنامه نویسی کامپیوتر داشته باشید. دوم، شما همچنین باید در ریاضیات مهارت داشته باشید. در نهایت داشتن دانش مالی و اقتصادی مزیت دارد. این مدارک شما را قادر می سازد تا حرفه ای را در فناوری بلاک چین دنبال کنید و تخصص لازم برای موفقیت به عنوان یک توسعه دهنده بلاک چین را به دست آورید.

تعدادی مهارت و اطلاعات پیش نیازی وجود دارد که دانش‌آموزان برای بهره‌مندی بیشتر از دوره آموزشی بلاک چین باید داشته باشند. داشتن درک اساسی از علوم کامپیوتر و برخی از مهارت های زبان برنامه نویسی ضروری است. داشتن پیشینه قوی در ریاضیات نیز مفید است زیرا رمزنگاری جزء کلیدی فناوری بلاک چین است.

در نهایت، از آنجایی که بسیاری از برنامه های بلاک چین شامل عملیات پولی می شوند، داشتن دانش اساسی از اقتصاد نیز مفید است. داوطلبان می توانند در صورت داشتن این توانایی ها و دانش لازم، از دوره آموزشی بلاکچین نهایت استفاده را ببرند و برای استفاده از این فناوری پیشرفته در استخدام خود آماده شوند. همچنین انواع مختلفی از پلتفرم های بلاک چین وجود دارد.

سوالات متداول (سؤالات متداول)

1. چند بلاک چین وجود دارد؟

بلاک چین های عمومی، بلاک چین های خصوصی، بلاک چین های کنسرسیومی و بلاک چین های ترکیبی چهار نوع اصلی بلاک چین هستند.

2. بیشترین استفاده از بلاک چین چیست؟

بلاک چین های عمومی که استخراج و مبادله ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین را تشکیل می دهند، پر استفاده ترین بلاک چین هستند.

3. چه برنامه هایی از بلاک چین استفاده می کنند؟

انتقال پول، وام دادن، بیمه، املاک و رای گیری از جمله کاربردهای بلاک چین هستند. 

4. چه کسی بلاک چین را اختراع کرد؟

با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو، برخی افراد بیت کوین پول دیجیتال را ایجاد کردند و زنجیره بلوکی را تأسیس کردند.

نتیجه 

بلاک چین یکی از شگفتی های محاسبات مدرن است. این پتانسیل را دارد که بسیاری از صنایع را مختل کند و روش انجام تجارت ما را برای همیشه تغییر دهد. توسعه دهندگان باید استانداردهایی ایجاد کنند که بر اساس آن بلاک چین ها بتوانند با یکدیگر و خدمات غیر بلاک چین ارتباط برقرار کنند. و کسب‌وکارها باید تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند در فناوری بلاک چین سرمایه‌گذاری کنند یا از رویکردهای آزمایش شده و واقعی استفاده کنند.

چالش پیش روی کسب و کارها این است که تصمیم بگیرند چه زمانی و کجا فناوری بلاک چین به بهترین وجه با نیازهای آنها سازگار است. از آنجایی که بلاک چین مزایای قابل توجهی را نسبت به پایگاه های داده معمولی ارائه می دهد، برای برنامه هایی مناسب است که به موارد زیر نیاز دارند:

امنیت بالا: داده‌های بلاک چین رمزگذاری شده‌اند و بنابراین در برابر دستکاری و بازبینی محافظت می‌شوند.

درجاتی از ناشناس ماندن: برای بسیاری از افراد، خصوصی نگه داشتن هویت آنها دارای ارزش است – چه آنها از خود در برابر نفوذهای دولت محافظت کنند یا صرفاً زندگی شخصی خود را از تجارت خود جدا نگه دارند. معاملات.

اعتماد بالا بین کاربران: اگر هر یک از اعضای یک شبکه دائما نگران تقلب شدن باشد، هیچ کس در آن شرکت نخواهد کرد یا سیستم از بین می‌رود. در بسیاری از موارد، بلاک چین گزینه بهتری نسبت به فناوری های موجود نیست. یک پایگاه داده متمرکز ممکن است برای کارهای شناسایی ساده کافی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *