وبلاگ

هاوینگ بیت کوین چیست؟

having-bitcoin-chist-ak-1

هاوینگ بیت کوین چیست؟ بیت کوین موفق ترین ارز رمزنگاری شده است، تا حد زیادی به دلیل هوشمندی طراحی آن. ترکیبی از انگیزه های اقتصادی همراه با رمزنگاری پیشرفته، یک پروتکل اجماع نوآورانه و یک سیاست پولی سخت رمزگذاری شده، بیت کوین را قادر ساخته تا به نوع جدیدی از پول تبدیل شود که بسیاری آن را برتر از ارزهای موجود می دانند.

یکی از مهم ترین رویدادها در بلاک چین بیت کوین نصف شدن است، زمانی که پاداش استخراج به نصف کاهش می یابد. از سال 2023، به شرکت‌کنندگان شبکه که تراکنش‌ها را تأیید می‌کنند، به ازای هر بلوک استخراج شده با موفقیت، 6.25 بیت کوین (BTC) تعلق می‌گیرد. انتظار می رود نصف شدن بعدی در آوریل یا می 2024 رخ دهد، زمانی که پاداش بلاک به 3.125 کاهش می یابد. با گذشت زمان، با نزدیک شدن پاداش بلوک به صفر، تأثیر هر نصف کردن کاهش می یابد.

نصف شدن بیت کوین چیست؟

نصف شدن بیت کوین رویدادی است که در شبکه بیت کوین رخ می دهد که در آن پاداش استخراج موفقیت آمیز بلوک های جدید در فواصل زمانی منظم به نصف کاهش می یابد. در طول یک رویداد هاوینگ، پاداش استخراج‌کنندگان بیت‌کوین برای تایید تراکنش‌های بیت‌کوین تا 50 درصد کاهش می‌یابد، در نتیجه نرخ انتشار واحدهای بیت‌کوین جدید در گردش کاهش می‌یابد.

نصف شدن پس از استخراج هر 210000 بلوک (تقریباً چهار سال) اتفاق می‌افتد و تا سال 2140 ادامه می‌یابد که سی و دومین هاوینگ اتفاق می‌افتد. تا آن زمان، بیت کوین به حداکثر عرضه خود رسیده است، در این مرحله دستگاه ماینر به عنوان انگیزه ای برای ادامه تایید تراکنش ها، پاداش هایی را در کارمزد تراکنش های پرداخت شده توسط کاربران دریافت خواهند کرد.

زمانی که بیت کوین در ابتدا راه اندازی شد، پاداش استخراج برای هر بلوک 50 بیت کوین بود و بیش از 10.5 میلیون بیت کوین در عرض چهار سال استخراج شد. این پاداش پس از سه هاوینگ موفق به 6.25 بیت کوین کاهش یافته است. 

نصف شدن بیت کوین یکی از مهم ترین توکنومیک های پشت بیت کوین است زیرا تضمین می کند بیت کوین به تدریج در بازار عرضه می شود و در عین حال حداکثر عرضه با سقف 21 میلیون حفظ می شود.  18.89 میلیون بیت کوین (90 درصد) قبلاً استخراج شده است که تنها 2.11 میلیون بیت کوین باقی مانده است که در طول 119 سال استخراج می شود.

«بلاک» فایلی است که حاوی ۱ مگابایت سوابق تراکنش بیت کوین ( BTC ) در بلاک چین بیت کوین است . “ماینرها” با حل یک مسئله پیچیده ریاضی با استفاده از سخت افزار تخصصی، تولید یک خروجی تصادفی 64 کاراکتری معروف به “هش“، تکمیل فرآیند و قفل کردن بلوک به گونه ای که نتوان آن را تغییر داد، برای اضافه کردن بلوک بعدی رقابت می کنند . با تکمیل این بلاک ها، ماینرها بیت کوین دریافت می کنند.

بنابراین، چرخه نصف شدن بیت کوین چگونه کار می کند؟ زمانی که رمزارز در ابتدا تأسیس شد، به استخراج کنندگان 50 بیت کوین به ازای هر بلوک پرداخت می شد. کاربران اولیه می‌توانستند وسوسه شوند تا شبکه را به این روش استخراج کنند، حتی قبل از اینکه مشخص شود که چقدر موفق خواهد بود. نرخ ایجاد بیت کوین جدید در هر 210000 بلاک استخراج شده به نصف کاهش می یابد، یا تقریباً هر چهار سال یکبار تا زمانی که تمام 21 میلیون بیت کوین استخراج شود.

طبق تاریخچه تاریخ نصف کردن بیت کوین، سه نصف شدن آخر در سال های 2012، 2016 و 2020 انجام شد. اولین نصف کردن بیت کوین یا تقسیم بیت کوین در سال 2012 اتفاق افتاد، زمانی که پاداش استخراج یک بلوک از 50 به 25 بیت کوین کاهش یافت. 

رویداد نصف شدن در سال 2016 مشوق ها را به 12.5 BTC برای هر بلوک استخراج شده کاهش داد و از 11 می 2020، هر بلوک جدید استخراج شده تنها 6.25 BTC جدید تولید می کند. انتظار می رود در سال 2024، نصف شدن بعدی بیت کوین انجام شود. این سیستم تقریبا تا سال 2140 ادامه خواهد داشت.

having-bitcoin-chist-ak-4

نصف کردن بیت کوین چگونه کار می کند؟

مکانیسم نصف کردن بیت کوین در نرم افزار بیت کوین کدگذاری شده است. نصف کردن به هیچ شخص ثالث یا مقام مرکزی وابسته نیست زیرا کل فرآیند به طور خودکار انجام می شود. هنگامی که تراکنش‌ها در شبکه بیت‌کوین اتفاق می‌افتند، در گروه‌هایی به نام بلوک‌ها قرار می‌گیرند و ماینرها برای تأیید موفقیت‌آمیز تراکنش‌ها در یک بلوک، جوایزی دریافت می‌کنند. هر زمان که در مجموع 210000 بلاک استخراج شود، پروتکل بیت کوین به طور خودکار پاداش دریافتی ماینرها را به نصف کاهش می دهد .

سه نصف کردن بیت کوین تاکنون رخ داده است که اولین مورد در سال 2012 پس از استخراج 210000 بلاک اتفاق افتاد و پاداش بلاک ها از 50 BTC به 25 BTC تقسیم شد. دومین مورد در سال 2016 در ماینینگ بلوک 420000 انجام شد که پاداش را به 12.5 BTC کاهش داد. سومین هاوینگ، که جدیدترین است، در می 2020 اتفاق افتاد و پاداش استخراج را به 6.25 BTC کاهش داد. نصف نهایی در سال 2140 اتفاق می افتد که سیستم پاداش فقط به کارمزد تراکنش تغییر می کند.

تاریخچه نصف شدن بیت کوین

بیت کوین از زمان ایجاد آن در سال 2009، 3 نصف شده است. دریابید که نصف شدن بیت کوین در گذشته چه زمانی اتفاق افتاده است، که از اولین مورد در سال 2012 شروع شد.

2012 – این اولین هاوینگ در شبکه بیت کوین بود و تنش هایی در مورد اینکه چگونه اقتصاد نصف شدن ساتوشی بر رشد بیت کوین تأثیر می گذارد وجود داشت – آیا تورم را کنترل می کند یا پایان بیت کوین را نشان می دهد؟

نصف شدن که در 28 نوامبر 2012 اتفاق افتاد، پاداش بلاک بیت کوین را از 50 بیت کوین به 25 بیت کوین کاهش داد و قیمت 1 بیت کوین پس از یک سال از 12 دلار به حدود 1031.95 دلار (بیش از 8500 درصد) افزایش یافت. در این مرحله، 210000 بلاک استخراج شده بود و نیمی از تعداد کل بیت کوین (10.5 میلیون) در گردش آزاد شده بود.

2016 – این دومین نیمه‌شدن بود و تاریخ آن در جامعه ارزهای دیجیتال بسیار پیش‌بینی شده بود. همچنین، بیت کوین در حال افزایش مقبولیت و محبوبیت در بین سرمایه گذاران بود که منجر به افزایش کوتاه مدت قیمت قبل از تاریخ نصف شدن 9 جولای شد.

هنگامی که بلاک شماره 420000 استخراج شد، پاداش بلاک بیت کوین دوباره به نصف کاهش یافت و به 12.5 BTC رسید. در این زمان بیت کوین 650.96 دلار معامله می شد. چند هفته پس از هاوینگ، بیت کوین در حال سقوط بود. با این حال، این تنها یک عقب نشینی برای افزایش تصاعدی بود زیرا قیمت یک بیت کوین پس از 526 روز از نصف شدن به بالاترین سطح تاریخ 20089 دلار رسید.

2020 – سومین هاوینگ، که جدیدترین است، در اطراف چندین عدم قطعیت اتفاق افتاد، به ویژه به دلیل تأثیر بحران COVID-19 که باعث سقوط قیمت بیت کوین در ماه مارس شد. با این حال، از آنجایی که بیت کوین در مسیر صعودی قرار گرفته است، اقتصاد ساتوشی به یک موفقیت بزرگ تبدیل شده است.

نصف شدن در 11 می انجام شد و پاداش بلاک را از 12.5 به 6.25 در عدد 630000 کاهش داد – بیت کوین در آن زمان حدود 8787 دلار به ازای هر بیت کوین معامله می شد. 18 ماه پس از آن بیت کوین به اوج خود در حدود 66000 دلار رسید. انتظار می رود نصف شدن بعدی در سال 2024 در بلوک 840000 رخ دهد که در آن پاداش بلاک به 3.125 BTC نصف می شود.

چرا نصف شدن بیت کوین رخ می دهد؟

الگوریتم استخراج بیت کوین طوری برنامه ریزی شده است که هر ده دقیقه به دنبال بلوک های جدید بگردد. زمان لازم برای یافتن بلاک ها با پیوستن ماینرهای بیشتری به شبکه و افزودن قدرت هش بیشتر کاهش می یابد. برای بازیابی یک هدف 10 دقیقه ای، سختی ماینینگ هر دو هفته یکبار بازنشانی می شود. میانگین زمان برای مکان یابی یک بلوک به طور مداوم زیر 10 دقیقه (تقریبا 9.5 دقیقه) باقی مانده است زیرا شبکه بیت کوین در دهه گذشته به طور چشمگیری رشد کرده است.

عرضه بیت کوین به 21 میلیون واحد محدود شده است. زمانی که تعداد کل بیت کوین به 21 میلیون برسد، تولید بیت کوین جدید متوقف خواهد شد. نصف شدن بیت کوین تضمین می کند که مقدار بیت کوین قابل استخراج در هر بلوک به مرور زمان کاهش می یابد و بیت کوین کمیاب تر و ارزشمندتر می شود .

به طور منطقی، انگیزه استخراج بیت کوین با تکمیل هر نصف کاهش می یابد. از طرف دیگر، هاوینگ بیت کوین با افزایش شدید قیمت بیت کوین مرتبط است و به ماینرها انگیزه می دهد تا بیشتر استخراج کنند، حتی اگر پرداخت های آنها به نصف کاهش یافته باشد.

ماینرهای بیت کوین تشویق می شوند تا با افزایش قیمت ها به استخراج ادامه دهند. از سوی دیگر، اگر قیمت ارز دیجیتال افزایش نیابد و پاداش های بلاک کاهش یابد، ممکن است ماینرها انگیزه ایجاد بیت کوین بیشتر را از دست بدهند. این به این دلیل است که استخراج بیت کوین یک عملیات وقت گیر و پرهزینه است که نیاز به توان و برق زیادی از کامپیوتر دارد.

هاوینگ بیت کوین چیست؟ چرا نصف شدن بیت کوین اهمیت دارد؟

نصف شدن بیت کوین معمولاً با آشفتگی زیادی برای ارز دیجیتال همراه است. در نتیجه چرخه نصف شدن، عرضه بیت کوین موجود کاهش می یابد و ارزش بیت کوین هایی که هنوز استخراج نشده اند را افزایش می دهد. و با چنین تغییراتی فرصت کسب سود به دست می آید.

در 28 نوامبر 2012، زمانی که قیمت بیت کوین حدود 12 دلار بود، اولین نصف شد. یک سال بعد، بیت کوین به نزدیک به 1000 دلار افزایش یافت. نصف دوم در 9 جولای 2016 اتفاق افتاد و قیمت بیت کوین در آن زمان به 670 دلار کاهش یافت، اما تا ژوئیه 2017 به 2550 دلار رسید. بیت کوین در دسامبر همان سال به بالاترین قیمت خود در حدود 19700 دلار رسید. قیمت بیت کوین در زمان نصف شدن اخیر، در ماه می 2020، 8787 دلار بود و در ماه‌های بعد منفجر شد.

البته، هنگام تجزیه و تحلیل رونق پس از نصف شدن بیت کوین، عناصر دیگری نیز وجود داشت:

  • پوشش مطبوعاتی بیشتر ارزهای دیجیتال و بیت کوین.
  • شیفتگی به ناشناس بودن دارایی دیجیتال.
  • افزایش تدریجی تعداد موارد استفاده در دنیای واقعی برای ارز.

با این حال، اگر به ارزش تاریخ اعتقاد دارید، نصف شدن بیت کوین در گذشته محرک های بلندمدت صعودی برای قیمت ارز دیجیتال بوده است. از سوی دیگر، نیمه سوم در وجود بیت کوین، تقریباً مطمئن است که از طرق مختلف بر اکوسیستم بیت کوین تأثیر می گذارد . در درجه اول، از آنجایی که سود اقتصادی ماینینگ کمتر فریبنده می شود و برای ماینرهای موثر کمتر، سودآور نیست، پیش بینی می شود که تعداد ماینرهای بیت کوین به طور گسترده کاهش یابد.

نصف شدن بیت کوین نمادی از تمایل به کاهش تورم بیت کوین است. این موضوع هسته‌ای برای بیت کوین از زمان پیدایش آن بوده است. یعنی بیت کوین که یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است، نمی تواند توسط دولت ها یا بانک های مرکزی به فراموشی سپرده شود و کل عرضه کاملاً مشخص است.

پیامدهای رویداد نصف شدن بیت کوین

از نظر پیامدهای گسترده تر نصف کردن، پاداش کمتر برای استخراج بیت کوین، مقدار پولی را که استخراج کنندگان ممکن است با افزودن تراکنش های جدید به بلاک چین به دست آورند، کاهش می دهد. جوایز ماینر جریان بیت کوین جدید را در گردش تعیین می کند. در نتیجه، نصف کردن این پرداخت‌ها، هجوم بیت‌کوین جدید را کاهش می‌دهد. اینجاست که اقتصاد عرضه و تقاضا مطرح می شود. در حالی که عرضه کاهش می یابد، تقاضا نوسان می کند (افزایش یا کاهش می یابد) و در نتیجه قیمت تغییر می کند.

نرخ تورم بیت کوین نیز به دلیل وقوع نصف شدن کاهش یافته است. تورم از دست دادن قدرت خرید برای هر چیزی، در این مورد، ارز است. با این حال، زیرساخت اصلی بیت کوین به گونه ای طراحی شده است که یک دارایی کاهش تورم باشد. برای رسیدن به این هدف، نصف کردن نقش مهمی دارد.

نرخ تورم بیت کوین در سال 2011 50 درصد بود، اما پس از نصف شدن در سال 2012، به 12 درصد در سال 2012 و 4 تا 5 درصد در سال 2016 کاهش یافت. اکنون نرخ تورم آن 1.77 درصد است . این بدان معناست که پس از هر نصف شدن، ارزش بیت کوین افزایش می یابد. هر رویداد نصف شدن در طول تاریخ منجر به افزایش قیمت بیت کوین شده است . با کاهش عرضه، قیمت افزایش می یابد و باعث افزایش تقاضا می شود. با این حال، این گرایش صعودی فوری نخواهد بود.

به دلیل هزینه بالای برق مورد استفاده برای تامین انرژی کامپیوترهایی که معماهای ریاضی را حل می کنند، قیمت بیت کوین باید به میزان قابل توجهی افزایش یابد تا استخراج کنندگان نصف تعداد سکه دریافت کنند. اگر قیمت همزمان با کاهش پاداش افزایش نیابد، ماینرها برای ماندن در رقابت و در تجارت دشوار خواهند بود. ماینرها باید تا حد امکان کارآمد باشند. بنابراین، فناوری جدیدی که بتواند در هر ثانیه هش بیشتری تولید کند و در عین حال انرژی کمتری مصرف کند و هزینه‌های سربار را کاهش دهد، مورد تقاضا خواهد بود.

علاوه بر این، شواهدی مبنی بر علاقه به ارز از چندین کشور وجود دارد و اقتصاد آنها ممکن است بر قیمت بیت کوین تأثیر بگذارد. مهمتر از همه، قیمت بیت کوین به دلیل افزایش دیدی که اکنون دریافت می کند، احتمالاً افزایش می یابد. حجم تراکنش‌ها تنها با مشارکت بیشتر فروشگاه‌ها، کسب‌وکارهای کوچک و حتی مؤسسات مهم در بیت‌کوین و بلاک چین افزایش می‌یابد.

اگر تعداد قابل توجهی از ماینرها به طور ناگهانی از مسابقه خارج شوند چه؟

برای درک این موضوع، ابتدا باید در مورد نرخ هش بحث کنیم. برای استخراج بیت کوین، نرخ هش به عنوان تعداد عملیات محاسباتی SHA256 اجرا شده در هر ثانیه تعریف می شود. این مقدار با افزایش تعداد ماینرها افزایش می یابد و به این معنی است که شبکه سریعتر و ایمن تر است. 

اگر بسیاری از ماینرها تصمیم به ترک همزمان داشته باشند، ممکن است شبکه برای لحظه‌ای با یک گلوگاه مواجه شود، زیرا کاربران به زنجیره‌های سریع‌تر مهاجرت می‌کنند و این امر باعث می‌شود که کاربران متقلب بتوانند بخش‌های وسیعی از شبکه را در اختیار بگیرند.

با این حال، شواهد تاریخی حاکی از آن است که نصف شدن رویدادها باعث این واکنش نمی شود. زمانی که اولین هاوینگ در سال 2012 اتفاق افتاد، نرخ هش بیت کوین از دسامبر 2012 تا اواسط فوریه 2013 تا حدودی کاهش یافت. به دنبال آن، هم نرخ هش و هم سودآوری استخراج افزایش یافت. این به این معنی است که پس از نشستن گرد و غبار، نصف شدن هم برای ماینرها و هم برای کل شبکه مفید است.

سناریوی مشابهی در نیمه دوم بیت کوین رخ داد، اما تأثیرات سودمند بیشتر طول کشید تا آشکار شود. نرخ هش به طور پیوسته به افزایش ادامه داد، اما سودآوری استخراج تقریباً یک سال پس از تاریخ نصف شدن بهبود نیافت. اگر این الگو برای رویداد زیر ادامه یابد، سودآوری استخراج ممکن است در بلندمدت کاهش یابد.

رویداد بعدی نصف شدن بیت کوین چه زمانی است؟

حدود بیش از 18.5 میلیون یا تقریباً 89 درصد از 21 میلیون بیت کوینی که ممکن است وجود داشته باشد استخراج شده و در گردش هستند. هر روز تقریباً 900 بیت کوین جدید استخراج می شود و وارد گردش دیجیتال می شود، در حالی که نرخ استخراج سریعتر منجر به نرخ استخراج بالاتر شده است، بنابراین می تواند بیشتر باشد.

با ادامه هاوینگ ها، نرخ افزایش عرضه بیت کوین تا زمانی که تمام 21 میلیون بیت کوین استخراج نشود، کاهش می یابد. طبق پیش بینی ها، آخرین کسری بیت کوین در سال 2140 استخراج خواهد شد.

پرداخت برای استخراج یک بلوک در آینده دوباره به نصف کاهش می یابد، اما تاریخ خاصی تعیین نشده است. هنگامی که 210000 امین بلوک از آخرین هاوینگ استخراج شد، پاسخ آشکار خواهد شد.

با توجه به اینکه بیت کوین جدید هر 10 دقیقه استخراج می شود، نصف بعدی احتمالاً در اوایل سال 2024 رخ می دهد – در این مرحله، پرداخت ماینر به 3.125 BTC کاهش می یابد. 

وقتی بیت کوین نصف می شود چه اتفاقی می افتد؟

نصف کردن رویدادها در بیت کوین، پاداش بلاک را برای ماینرها تا 50 درصد کاهش می دهد، به این معنی که نرخ ورود بیت کوین جدید به گردش کاهش می یابد. پاداش بلوکی که استخراج‌کنندگان برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها دریافت می‌کنند در ابتدا 50 BTC بود، اما در نتیجه سه رویداد نصف‌سازی که در شبکه بیت‌کوین رخ داده است، پاداش بلاک فعلی 6.25 BTC است.

از نظر تاریخی، نصف شدن بیت کوین منجر به افزایش قیمت در ماه های بعد شده است. اگرچه ماینرها برای هزینه های خود بیت کوین کمتری دریافت خواهند کرد، اما افزایش قیمتی که در پی خواهد آمد به پوشش هرگونه ضرر احتمالی کمک می کند. اما با ادامه کاهش پاداش ها، نصف شدن ممکن است باعث افزایش قیمت قابل توجهی نشود و برخی از ماینرها مجبور به ترک شبکه شوند.

بعد از آخرین نصف شدن بیت کوین چه اتفاقی می افتد؟

زمانی که بیت کوین به حداکثر عرضه خود یعنی 21 میلیون بیت کوین برسد، نصف شدن بیت کوین متوقف خواهد شد . در این مرحله، ماینرها دیگر پاداش بلوکی را به شکل بیت کوین تازه ضرب دریافت نخواهند کرد. 

در عوض، ماینرها تشویق خواهند شد تا اعتبار تراکنش ها را از طریق پاداش کارمزد تراکنش های پرداخت شده توسط کاربران ادامه دهند. با توجه به اینکه شبکه بیت کوین در آن نقطه چقدر بزرگ است، کارمزد تراکنش های زنجیره ای بالا خواهد بود و به ماینرها برای ادامه حمایت از شبکه پاداش می دهد.

اثر نصف شدن بیت کوین بر قیمت

از نظر تاریخی، قیمت بیت کوین همیشه پس از یک رویداد نصف شدن به طور قابل توجهی افزایش می یابد، اما نه بلافاصله. نگاهی دقیق به سه رویداد نصف شدن گذشته نشان می دهد که افزایش قابل توجه قیمت معمولاً پس از شش تا دوازده ماه آغاز می شود. همچنین، قبل از رویداد هاوینگ، قیمت بیت کوین افزایش می یابد زیرا سرمایه گذاران پیش بینی افزایش قیمت پس از هاوینگ را دارند. اما اینکه آیا افزایش قیمت طی نصف شدن بعدی اتفاق خواهد افتاد یا خیر مشخص نیست زیرا شرایط پیرامون این رویدادها یکسان نیست.

نصف شدن بیت کوین خوب است یا بد؟

هاوینگ یکی از اقتصادهای اصلی جذب سرمایه گذاران به بیت کوین است. این به این دلیل است که برخلاف ارزهای فیات که به دلیل عرضه روزافزونشان تورم زا هستند، بیت کوین در حداکثر عرضه محدود شده و نصف شدن نرخ تورم آن را کاهش می دهد.

به طور کلی، نصف شدن بیت کوین یک مدل اقتصادی خوب در نظر گرفته می شود، زیرا فشار ضد تورمی بر ارز دیجیتال ایجاد می کند و به افزایش ارزش آن در طول زمان کمک می کند (به شرطی که تقاضا برای بیت کوین همچنان رشد کند). 

با این حال، بیت کوین مورد انتقادات متعددی قرار گرفته است، زیرا طراحی آن برای نصف شدن و محدودیت عرضه، کاربران را تشویق می کند تا به امید افزایش قابل توجه قیمت، توکن های خود را بدون هزینه نگه دارند. به همین دلیل است که برخی بیت کوین را یک سرمایه گذاری می دانند و نه یک ارز مبادله ای.

چرا نصف شدن کمتر از هر 4 سال اتفاق می افتد؟

الگوریتم استخراج بیت کوین با هدف یافتن بلوک های جدید هر 10 دقیقه یک بار تنظیم شده است.

برخی از بلوک ها بیش از 10 دقیقه طول می کشد. برخی کمتر مصرف می کنند این می تواند مدت زمان رسیدن به هدف بعدی را کاهش یا افزایش دهد. به عنوان مثال، اگر بلاک ها به طور متوالی 9.66 دقیقه استخراج شوند، حدود 1409 روز طول می کشد تا 210000 بلوک مورد نیاز استخراج شود (چهار سال 1461 روز است، از جمله یک روز برای یک سال کبیسه).

وقتی دیگر بیت کوینی باقی نماند چه اتفاقی می افتد؟

اغلب تصور می شود که در سال 2140، آخرین بیت کوین استخراج خواهد شد. با این حال، اگر پاداش هر 210000 بلاک نصف شود، همیشه یک پاداش استخراج وجود خواهد داشت – با فرض اینکه بلاک چین هنوز در آن زمان وجود داشته باشد. اگر تمرین ادامه یابد، هر بار که نصف شود، پاداش کوچکتر و کوچکتر می شود.

خط پایین

نصف شدن بیت کوین نرخ انتشار بیت کوین های جدید در گردش را به نصف کاهش می دهد. انتظار می رود که سیستم پاداش تا سال 2140 ادامه داشته باشد، زمانی که به سقف پیشنهادی 21 میلیون بیت کوین رسید. در سال 2009، پاداش برای هر بلوک در زنجیره استخراج 50 بیت کوین بود. پس از هاوینگ اول، 25 و سپس 12.5 بود و سپس از 11 می 2020 به 6.25 بیت کوین در هر بلوک تبدیل شد.

نصف شدن بیت کوین پیامدهای مهمی برای شبکه آن دارد. برای ماینرها، رویداد نصف شدن ممکن است منجر به تثبیت رتبه‌های آنها شود، زیرا ماینرهای منفرد و لباس‌های کوچک از اکوسیستم ماینینگ خارج می‌شوند یا توسط بازیکنان بزرگ‌تر تصاحب می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *