وبلاگ

سنتیمنت در بازار کریپتو چیست؟

centiment-dar-bazar-cripto-chist-ak-01

سنتیمنت در بازار کریپتو احساسات بازار نگرش و روحیه کلی و غالب سرمایه گذاران نسبت به بازار است. این مفهوم در تمام بازارهای مالی، از جمله ارزهای رمزنگاری شده وجود دارد و قدرت تأثیرگذاری بر چرخه های بازار را دارد.

در مورد ارزهای رمزنگاری شده، احساسات بازار را می توان با طیف گسترده ای از عوامل، از جمله اخبار اقتصادی و سیاسی، تغییرات در مقررات دولتی، تحولات تکنولوژیکی و غیره تعیین کرد. با این حال، می تواند تحت تأثیر عوامل کمتر ملموس مانند احساسات و ادراک فردی فعالان بازار نیز قرار گیرد.

احساسات بازار می تواند مثبت یا منفی باشد. اگر مثبت باشد، سرمایه گذاران و معامله گران عموماً نسبت به چشم انداز یک دارایی یا بازار خاص خوش بین هستند و در نتیجه تمایل بیشتری به سرمایه گذاری یا حفظ موقعیت خود دارند. از سوی دیگر، اگر این احساسات منفی باشد، عموماً احتمال بیشتری دارد که دارایی یا بازار مورد نظر را بفروشند یا از آن اجتناب کنند.

درک احساسات بازار در کریپتو شامل تجزیه و تحلیل خلق و خوی جمعی شرکت کنندگان در بازار است. معامله گرانی که مشتاق رمزگشایی حرکت بازار، شناسایی احساسات صعودی و هدایت نوسانات بازار هستند، به جزئیات تحلیل احساسات بازار می پردازند.

این فرآیند بینش های ارزشمندی را در مورد پویایی بازارهای مالی ارائه می دهد و درک عمیق تر از روندهای در حال تحول و مشارکت بازیگران مختلف بازار را امکان پذیر می کند. در حوزه کریپتو، شناخت و تفسیر احساسات بازار کریپتو به یک عامل کلیدی در اتخاذ تصمیمات آگاهانه در چشم‌انداز دائماً در حال تغییر روندهای بازار تبدیل می‌شود.

درک احساسات بازار کریپتو چیست؟

اگر اهل تحلیل تکنیکال یا معاملات روزانه هستید ، درک احساسات بازار بسیار مهم است. این بر شاخص‌های فنی فنی شما تأثیر می‌گذارد زیرا تغییرات کوتاه‌مدت قیمت در بازار کریپتو اغلب ناشی از احساسات است. برای استفاده حداکثری از سرمایه‌گذاری‌های خود، توجه به احساس سایر فعالان بازار ضروری است و بر اساس آن اطلاعات سریع عمل کنید.

درست مانند هر دارایی دیگری، قیمت ارزهای دیجیتال تحت تأثیر عرضه و تقاضا است. چه به تحلیل فاندامنتال یا تکنیکال علاقه مند باشید ، ارزش آن را دارد که به عنوان یک معامله گر کریپتو، تحلیل احساسات بازار کریپتو را به جعبه ابزار خود اضافه کنید. می تواند بینش ارزشمندی در مورد بازار ارائه دهد.

با این حال، توجه به این نکته مهم است که احساسات مثبت بازار همیشه رشد بازار را تضمین نمی کند. گاهی اوقات، یک جو قوی و خوش بینانه در بازار می تواند مقدم بر کاهش قیمت یا یک روند نزولی باشد. احساسات سرمایه گذار همیشه با اصول اساسی همسو نمی شود. بنابراین، به خاطر داشته باشید که احساسات بازار به تنهایی ممکن است کل داستان را بیان نکند.

یک مثال برجسته: روند صعودی Dogecoin 2020. افزایش دوج کوین به دلیل سر و صدای بزرگ رسانه های اجتماعی اتفاق افتاد که باعث شد مردم نسبت به آن احساس خوش بینی کنند. بسیاری از سرمایه‌گذاران دوج را صرفاً به دلیل تبلیغات مثبت رسانه‌های اجتماعی، بدون توجه به جزئیات یا اهداف سکه خریداری کردند. شایان ذکر است که یک توییت واحد از یک تأثیرگذار صنعت ارزهای دیجیتال مانند ایلان ماسک می تواند تأثیر زیادی، مثبت یا منفی، بر بازار داشته باشد.

تجزیه و تحلیل احساسات رمزگذاری شده

تجزیه و تحلیل احساسات رمزنگاری، با ترکیب ابزارهایی مانند شاخص ترس و طمع، یک رویکرد روشمند برای درک احساسات و نظرات شرکت کنندگان در بازار در حوزه ارزهای دیجیتال است. این تجزیه و تحلیل به بررسی شاخص‌های احساسات ناشی از رسانه‌های اجتماعی، منابع خبری و انجمن‌های آنلاین می‌پردازد و بینش‌های کیفی ارزشمندی را ارائه می‌دهد.

با رمزگشایی احساساتی مانند ترس، طمع، صعودی بودن، یا نزولی، تجزیه و تحلیل احساسات کریپتو عمق درک پویایی بازار را افزایش می دهد. شاخص ترس و طمع، به‌ویژه، این جنبه‌های احساسی را کمی می‌کند، و چشم‌انداز ظریفی را ارائه می‌دهد که مکمل داده‌های کمی سنتی است. این تلفیقی از بینش های مبتنی بر داده و احساسات محور برای حرکت در چشم انداز پیچیده بازارهای رمزنگاری ضروری است.

شاخص احساسات بازار بیت کوین چیست؟

می‌توانید از ترکیبی از شاخص‌های مختلف احساسات بازار برای بررسی تمایلات صعودی یا نزولی در بازار ارز دیجیتال استفاده کنید. به طور معمول، این شاخص ها اطلاعات را در قالب یک مقیاس نشان می دهند. بیایید دو شاخص را در نظر بگیریم که می توانید از آنها برای دریافت ایده ای از احساسات بازار بیت کوین استفاده کنید.

1. شاخص ترس و طمع بیت کوین

این شاخص سطح ترس و طمع بیت کوین را در مقیاس 0 تا 100 نشان می دهد. علاوه بر این، این اندیکاتور اطلاعات مختلفی مانند نوسانات بازار، حجم، رسانه های اجتماعی، روندها و تسلط را تجزیه و تحلیل می کند. این شاخص تلاش می کند ترس و طمع را در بازار سنجید. هنگامی که قیمت بیت کوین افزایش می یابد، سرمایه گذاران بیشتری از ترس از دست دادن آن می خواهند وارد شوند (FOMO).

بنابراین، بسیاری در بازار حریص می شوند. برعکس، زمانی که قیمت بیت کوین شروع به کاهش می کند، سرمایه گذاران از ترس از دست دادن پول خود می خواهند از تجارت خارج شوند. خواندن صفر شاخص ترس و طمع بیت کوین که از دستگاه ماینر هم استخراج می شود نشان می دهد که بازار در حالت شدید ترس قرار دارد، در حالی که خواندن 100 نشان می دهد که بازار در حالت طمع شدید قرار دارد.

2. شاخص گاو نر و خرس

این شاخص مکالمات رسانه های اجتماعی را تجزیه و تحلیل می کند تا نشان دهد که آنها چقدر صعودی یا نزولی هستند. قرائت 0 یک احساسات بسیار نزولی را نشان می دهد، در حالی که یک نشانه یک احساسات بسیار صعودی است. تجزیه و تحلیل داده های نرم افزار بر اساس 93 احساسات و موضوعات به دست آمده از Reddit، Twitter و Bitcointalk است و هر ساعت به روز می شود.

مزایای تحلیل سنتیمنت در بازار کریپتو

قبل از شروع تجارت ارزهای دیجیتال، استفاده از تمام اطلاعات موجود بسیار مهم است. درست مانند تحلیل تکنیکال و بنیادی، درک احساسات کلی بازار به همان اندازه حیاتی است.

به عنوان مثال، تجزیه و تحلیل بازار می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا این ” ترس از دست دادن ” (FOMO) در یک معامله مبتنی بر استدلال محکم است یا فقط یک احساس واقعی. با ترکیب تحلیل بنیادی و تکنیکال با تحلیل احساسات بازار، شما به عنوان یک معامله گر می توانید:

 • درک بهتری از حرکات کوتاه مدت و میان مدت قیمت داشته باشید.
 • هنگام معامله، احساسات خود را کنترل کنید.
 • روندهای بالقوه قیمت سودآور را به طور موثرتری مشاهده کنید.

احساسات بازار به طور گسترده ای در تجزیه و تحلیل قیمت استفاده می شود. امروزه بسیاری از معامله گران از داده های شبکه های رسانه های اجتماعی برای تصمیم گیری در مورد معاملات خود استفاده می کنند.

نحوه انجام تحلیل احساسات بازار رمزنگاری

برای درک حال و هوای کلی بازار، باید دیدگاه ها، نظرات و ایده های مختلفی را جمع آوری کنید. با این حال، ضروری است که صرفاً به احساسات بازار وابسته نباشیم. عاقلانه است که قبل از تصمیم گیری مالی، تمام داده های موجود را در نظر بگیرید.

برای درک لحن اساسی بازار، پلتفرم های رسانه های اجتماعی مربوطه را بررسی کنید که در آن صنعت و معامله گران درباره دارایی دیجیتال بحث می کنند.

ممکن است لازم باشد به کانال‌های تلگرام، بحث‌های Reddit، Discord و انجمن‌های رسمی پروژه بپیوندید تا مستقیماً با جامعه ارتباط برقرار کنید.

مراقب کلاهبردارانی باشید که به عنوان مقامات پروژه در این پلتفرم ها ظاهر می شوند. همیشه قبل از هر گونه قضاوتی تحقیق کامل انجام دهید.

تجزیه و تحلیل شبکه های رسانه های اجتماعی فقط نوک کوه یخ است. علاوه بر استفاده از صفحات رسانه های اجتماعی، باید موارد زیر را نیز در نظر بگیرید:

 • از ابزار جمع‌آوری داده‌ها برای ردیابی اشاره‌های رسانه‌های اجتماعی استفاده کنید.
 • از اخبار صنعت از رسانه‌های ارزهای دیجیتال مورد اعتماد مانند CoinDesk، CoinTelegraph، Cryptohopper، Cryptopolitan، The Block و غیره به‌روز باشید.
 • با استفاده از ابزارهایی مانند Whale Alert فعالیت دارندگان ارزهای دیجیتال بزرگ را که به عنوان فعالیت نهنگ شناخته می شود، زیر نظر داشته باشید.
 • از شاخص های احساسات بازار برای درک احساسات کلی جامعه و سرمایه گذاران استفاده کنید. به عنوان مثال، شاخص هایی مانند شاخص ترس و طمع را بررسی کنید، که منابع مختلف را برای خلاصه کردن احساسات فعلی بازار جمع آوری می کند
 • با استفاده از Google Trends سطح هیجان را در مورد یک پروژه رمزنگاری ارزیابی کنید. به عنوان مثال، حجم جستجوی قابل توجهی برای “چگونه بیت کوین بخریم” می تواند نشان دهنده احساسات مثبت بازار نسبت به بیت کوین باشد.

شاخص های سنتیمنت بازار چیست؟

به عنوان یک سرمایه گذار ارز دیجیتال، شما به شاخص های مختلف احساس بازار دسترسی دارید که نشان می دهد آیا بازار یا یک ارز دیجیتال خاص احساس صعودی (مثبت) یا نزولی (منفی) می کند. این شاخص ها اغلب احساسات را به صورت بصری یا در مقیاس نشان می دهند.

استفاده از چند شاخص برای دریافت تصویر واضح تری از احساسات بازار، تمرین خوبی است. در حالی که بیشتر شاخص های احساسات بر روی بیت کوین تمرکز دارند، می توانید شاخص احساسات اتریوم را نیز پیدا کنید. یکی از شاخص‌های احساسات پرکاربرد، شاخص ترس و طمع رمز ارز بیت‌کوین است.

هدف آن اندازه گیری احساسات غالب و احساسات کلی در بازار بیت کوین با ترکیب داده ها از منابع مختلف و ارائه آن به عنوان یک عدد واحد در مقیاس 0 تا 100 است. شاخص ترس و طمع رمز ارز بیت کوین ابزار ارزشمندی برای شما به عنوان یک سرمایه گذار است که بینش هایی را در مورد احساسات بازار ارائه می دهد. وقتی این شاخص به 0 می رسد، نشان می دهد که فعالان بازار درگیر ترس شدید هستند، در حالی که نمره 100 نشانه طمع شدید است.

در طول دوره‌های افزایش سریع قیمت ارزهای دیجیتال، برای سرمایه‌گذاران عادی است که حریص می‌شوند، که به طور بالقوه باعث ایجاد «ترس از دست دادن» (FOMO) در بین کسانی که از کناری آن را تماشا می‌کنند، می‌شود و باعث می‌شود سرمایه اضافی به بازار سرازیر شود.

برعکس، زمانی که قیمت ارزهای دیجیتال به شدت کاهش می‌یابد، ممکن است تمایل داشته باشید که دارایی‌های خود را بفروشید. هدف این شاخص این است که این افراط‌ها را هم در ترس و هم در طمع به تصویر بکشد و در حین حرکت در بازار ارزهای دیجیتال راهنمایی‌هایی را برای شما فراهم کند.

چرا تحلیل سنتیمنت اینقدر مهم است؟

درست مانند هر دارایی دیگری، قیمت یک ارز دیجیتال بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود. این نیروهای بازار می توانند به دلایل مختلفی از جمله افکار عمومی، معرفی مقررات جدید یا نوآوری های فناوری تغییر کنند.

بسیاری از معامله گران و سرمایه گذاران احساسات بازار را برای به دست آوردن اطلاعات عمیق در مورد تقاضای بازار تجزیه و تحلیل می کنند و بنابراین پتانسیل کوتاه مدت و میان مدت یک دارایی کریپتو را پیش بینی می کنند.

با این حال، تأکید بر این نکته مهم است که احساسات همیشه اصول یک پروژه یا دارایی مالی را در نظر نمی گیرند. تجزیه و تحلیل احساسات بازار، در واقع، بخش اساسی بسیاری از استراتژی های معاملاتی است، اما همیشه باید با اطلاعات دیگری مانند تحلیل تکنیکال یا بنیادی ترکیب شود.

تحلیل فاندامنتال و تحلیل تکنیکال دو شاخه اساسی تحلیل هستند: تنها با تحلیل بازار و اجزای آن می توان سرمایه گذاری و معامله با ارزشی انجام داد.

تحلیل تکنیکال بر عملکرد تاریخی بازار دارایی متمرکز است: با بررسی قیمت در طول زمان و حجم معاملات در طول زمان، می‌توانید درک کنید که بازار چگونه دارایی را می‌بیند. 

از سوی دیگر، تحلیل بنیادی بیشتر یک رویکرد تصویر بزرگ است. این شامل اطلاعاتی مانند وضعیت مالی یک ارز دیجیتال، جامعه کاربران و برنامه های کاربردی بالقوه در دنیای واقعی است. 

هر دو روش‌های ارزشمندی برای درک سرمایه‌گذاری هستند و می‌توانند برای همه چیز از سهام و اوراق قرضه گرفته تا البته ارزهای دیجیتال اعمال شوند. و هم می توانند به شما در ایجاد استراتژی معاملاتی کمک کنند و هم زمانی که می خواهید یک دارایی خاص را بخرید یا بفروشید، تشخیص دهید.

بنابراین با ترکیب تحلیل های بنیادی، فنی و احساسات، می توانیم:

 • تصویر واضح تری از روند قیمت در کوتاه مدت و میان مدت داشته باشید.
 • کنترل بیشتری بر وضعیت عاطفی خود ایجاد کنیم.
 • فرصت های بالقوه سودآور جدید را کشف کنید.

چگونه احساسات را تجزیه و تحلیل کنیم؟

برای درک احساسات بازار، باید نظرات، ایده ها و نظرات فعالان بازار را جمع آوری کنید، و بله، انجام این کار آسان نیست!

تحلیل شبکه های اجتماعی

تجزیه و تحلیل کانال های رسانه های اجتماعی می تواند ایده ای از احساسات بازار ارائه دهد. به عنوان مثال، اگر بحث های مثبت زیادی در مورد یک ارز دیجیتال خاص وجود داشته باشد، این ممکن است نشان دهنده این باشد که انتظار رشد خوبی وجود دارد.

تحلیل حجم معاملات

تجزیه و تحلیل حجم معاملات می تواند برای تعیین اینکه آیا بسیاری از افراد در حال خرید یا فروش یک ارز دیجیتال خاص هستند یا خیر استفاده می شود. افزایش حجم معاملات ممکن است نشان دهنده افزایش علاقه و احساسات مثبت بازار باشد.

تحلیل قیمت

تجزیه و تحلیل قیمت می تواند بینشی در مورد روند احساسات بازار ارائه دهد. به عنوان مثال، اگر قیمت یک ارز دیجیتال به طور مداوم در حال افزایش باشد، این ممکن است نشان دهنده مثبت بودن احساسات بازار باشد. برعکس، اگر قیمت به طور مداوم در حال کاهش باشد، این ممکن است نشان دهنده منفی بودن احساسات باشد.

تحلیل خبری

اخبار می تواند به شدت بر احساسات بازار تأثیر بگذارد. اگر اخبار مثبتی در مورد یک ارز دیجیتال، مانند اضافه شدن یک ویژگی جدید یا توافق با یک شرکت بزرگ وجود داشته باشد، ممکن است بر احساسات بازار تأثیر مثبت بگذارد. برعکس، اگر اخبار منفی مانند نقض امنیتی وجود داشته باشد، ممکن است بر احساسات تأثیر منفی بگذارد.

تحلیل سرمایه بازار

ارزش بازار یک ارز دیجیتال ارزش کل آن در بازار است. تجزیه و تحلیل ارزش بازار می تواند ایده ای از احساسات بازار ارائه دهد: اگر به طور مداوم در حال افزایش باشد، این ممکن است نشان دهنده مثبت بودن احساسات بازار باشد.

برای شروع تجزیه و تحلیل احساسات، توصیه می کنیم با این چهار مرحله شروع کنید:

 • نظارت بر رسانه های اجتماعی، ترجیحاً با کمک نرم افزار جمع آوری داده ها.
 • از طریق وب سایت ها و وبلاگ های صنعت از آخرین اخبار به روز باشید.
 • شاخص های احساسات بازار و سیگنال های قیمت را در CoinMarketCap بررسی کنید.
 • در انجمن های آنلاین، عمدتاً در دیسکورد و تلگرام شرکت کنید. مراقب باشید به کسی اعتماد نکنید: قبل از ریسک کردن، حتما تحقیقات خود را انجام دهید.

خط پایین

تحلیل احساسات بازار یک ابزار قدرتمند برای سرمایه گذاران و معامله گران ارزهای دیجیتال است. این امر به ویژه مهم است زیرا صنعت کریپتو و فناوری بلاک چین نسبتاً جدید هستند و می توانند نوسانات قیمتی قابل توجهی را بر اساس احساسات جمعیت تجربه کنند. با استفاده از روش‌های مورد بحث در این مقاله، می‌توانید تجزیه و تحلیل احساسات بازار را شروع کنید و تصمیمات سرمایه‌گذاری آگاهانه بگیرید.

شما نمی توانید برای انجام معاملات تنها بر تحلیل احساسات بازار تکیه کنید. برای موفقیت، باید تحلیل احساسات را با تحلیل تکنیکال و بنیادی ترکیب کنید. همچنین هیچ تضمینی وجود ندارد که برخی رویدادهای مهم به طور قابل توجهی بر قیمت بازار تأثیر بگذارد. بنابراین، پیش بینی واکنش بازار در هر زمان دشوار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *