وبلاگ

لونا کلاسیک چیست؟ چه گونه کار می کند؟ به زبان ساده

LUNA-classic-chist-ak-01

لونا کلاسیک چیست؟ (LUNC) سکه اصلی Terra Luna است که پس از راه اندازی یک زنجیره جدید Terra پس از فروپاشی اخیر UST/Luna باقی مانده است. طرح بزرگ Kwon برای بازیابی یک زنجیره کاملاً جدید را برای انجام معاملات آتی معرفی کرد.

این امر باعث شد که زنجیره Luna Classic و Terra Classic باقی بماند. زنجیره جدید تولید شده، نام Terra را دارد، همچنین توکن لونا آن – معروف به Luna 2.0. لونا کلاسیک نیز عرضه موجود در گردش لونا 6.5 تریلیون را حمل می کند. Wrapped Luna نیز به دنبال Luna Classic خواهد بود.

اصطلاح “کلاسیک” احتمالاً اشاره ای به تقسیم اتریوم / اتریوم کلاسیک پس از هک DAO اتریوم در سال 2017 است. با بیان اینکه Kwon فروپاشی UST را “لحظه هک DAO Terra” است، به نظر می رسد این راه دیگری برای بازاریابی آن است.

  • لونا کلاسیک (LUNC) سکه اصلی زنجیره قدیمی Terra است که پس از هارد فورک لونا در 28 می 2022 به Terra Classic تغییر نام داد.
  • LUNC از مکانیزم سوزاندن برای کاهش عرضه توکن های متورم خود استفاده می کند، در حالی که LUNA مکانیسم سوختگی ندارد.
  • LUNC را می توان در Bybit به عنوان یک جفت Spot یا به عنوان یک قرارداد USDT Perpetual خریداری کرد.
  • Terra یک پروتکل بلاک چین منبع باز است که زیربنای استیبل کوین های الگوریتمی و شبکه ای از برنامه های مالی است.
  • Terra یکی از دو توکن اصلی ارزهای دیجیتال تحت این پروتکل است که دیگری لونا است.
  • استیبل کوین‌های Terra قیمت ارزهای فیات مانند دلار آمریکا و یورو را ردیابی می‌کنند، در حالی که Luna برای مدیریت بلاک چین استفاده می‌شود.
  • پروتکل Terra قیمت استیبل کوین Terra را با اطمینان از متعادل بودن عرضه و تقاضا برای آن حفظ می کند. این امر با استفاده از لونا به عنوان وزنه تعادل متغیر برای استیبل کوین Terra به دست می آید.

لونا کلاسیک چگونه کار می کند؟

برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها در بلاک چین ارزهای دیجیتال Terra 2.0، از مکانیسم اجماع اثبات سهام (PoS) استفاده می‌شود. در مجموع 130 اعتبار سنجی در هر لحظه درگیر اجماع شبکه هستند، با امتیازات رای گیری که توسط مقدار LUNA 2.0 متصل به هر گره تعیین می شود. هزینه های گاز و نرخ تورم سالانه LUNA 2.0 ثابت 7% برای تولید پاداش استفاده می شود.

دارندگان توکن LUNA 2.0 با واگذاری توکن های LUNA 2.0 به اعتبارسنجی مورد نظر خود، در اجماع شرکت می کنند. اعتبار دهندگان، مانند نمایندگان، اغلب سهام خود را قرار می دهند. بنابراین، قبل از اعطای جوایز به نمایندگان، گره اعتبارسنجی یک کمیسیون را در این طرح نگه می‌دارد.

مشوق های ایجاد شده توسط نمایندگان سکه Terra 2.0 بسته به قدرت رای دادن اعتبار دهندگان متفاوت است. همانطور که گفته شد، کسانی که قدرت رای بیشتری دارند، طبیعتاً جوایز بیشتری کسب می کنند، اما آنها باید در میان مجموعه وسیع تری از نمایندگان پراکنده شوند.

تفویض اختیار می‌تواند با استفاده از رابط Terra Station انجام شود، اما به شما هشدار داده می‌شود که خطری دارد. به عنوان مثال، اعتبار سنجی ها را می توان به دلیل رفتار نادرست جریمه کرد، که منجر به بریده شدن LUNA 2.0 است. حتی اگر اعتباردهنده‌ها به اشتباه برای مدت کوتاهی خاموش شوند، اسلش ممکن است اتفاق بیفتد .

LUNA در مقابل LUNC: چرا دو نسخه وجود دارد؟

بلاک چین اصلی Terra در ژانویه 2018 توسط دو کوون و دانیل شین راه اندازی شد، با یک ICO برای LUNA که در اوایل سال 2019 برگزار شد. عملکرد فوق العاده ای برای چند سال داشت و متعاقباً به یکی از 10 ارز دیجیتال برتر جهان تبدیل شد (بر اساس ارزش بازار).

با این حال، در اوایل ماه مه 2022، استیبل کوین TerraUSD (UST) پیوند خود را در برابر دلار آمریکا از دست داد و در کنار توکن خواهر خود Luna سقوط کرد. همچنین کل بازار ارزهای دیجیتال را با خود به پایین کشاند و باعث شروع یک زمستان طولانی رمزنگاری شد .

برای احیای بلاک چین، Do Kwon یک طرح بازیابی ابداع کرد که بیان می‌کرد زنجیره Terra تحت یک هارد فورک قرار می‌گیرد و به دو زنجیره تقسیم می‌شود و زنجیره جدید هیچ استیبل کوینی نخواهد داشت.

اعتبار سنجی Terra این طرح را در 25 می 2022 تأیید کرد و در 28 می، Terra 2.0 راه اندازی شد. توکن بومی Terra 2.0 LUNA نام دارد. در همین حال، بلاک چین اصلی Terra به Terra Classic تغییر نام داد و توکن اصلی آن به Luna Classic (LUNC) تغییر نام داد.

LUNC و LUNA نشانه های سهام زنجیره مربوطه آنها برای حاکمیت هستند. با این حال، چندین تفاوت آنها را از هم متمایز می کند. LUNC از مکانیزم سوزاندن برای کاهش عرضه اولیه 7 تریلیون خود استفاده می کند که به کاهش عرضه آن به 6.82 تریلیون فعلی کمک کرده است. مکانیسم سوزاندن توکن آن مستلزم 1.2٪ مالیات بر سوخت است که برای تمام تراکنش های زنجیره ای دریافت می شود. در مقابل، LUNA هیچ مکانیزم سوزاندن نشانه ندارد.

مقایسه دقیق LUNC و LUNA

لونا کلاسیکلونا
نام بلاک چینترا کلاسیکTerra 2.0
نماد تیکدورلونا
سهامداری و حکمرانیآرهآره
مکانیسم سوزاندن توکنآرهخیر
کل عرضه (11 دسامبر 2022)6.82 تریلیون LUNC1.078 میلیارد لونا
عرضه در گردش (11 دسامبر 2022)5.83 تریلیون LUNC598.53 میلیون لونا
لوگو

آیا Terra Luna 2.0 امن است؟

صد و سی اعتبار سنجی فعال PoS از Terra LUNA 2.0 محافظت می کند. با توجه به فاجعه ای که در تکرار قبلی LUNA روی داد، سرمایه گذاران در دنیای رمزارز نسبت به ثبات سکه محفوظ هستند. از زمان راه‌اندازی آن، هیچ مدرکی دال بر هک یا کلاهبرداری وجود نداشته است، اما سرمایه‌گذاران باید قبل از تخصیص وجوه به LUNA 2.0 از خطرات آن آگاه باشند.

بازار کریپتو بسیار نوسان است و فقدان مقررات آن را نسبت به بازار سهام سنتی ریسک‌پذیرتر می‌کند . بنابراین، قبل از سرمایه‌گذاری پولی که به سختی به دست آورده‌اید، در پروژه‌های مبتنی بر بلاک‌چین بررسی کنید.

لونا هارد فورک

فروپاشی کل اکوسیستم Terra باعث شد که Do Kwon یک هارد فورک را برای احیای شبکه Terra پیشنهاد کند. هارد فورک زمانی رخ می دهد که دو زنجیر از زنجیره اصلی جدا شود. هر دو نسخه جدید و قدیمی قابل اجرا هستند، اما دیگر با یکدیگر تعامل ندارند. تغییر نام هارد فورک Terra Classic به عنوان ادای احترام به اتریوم کلاسیک است که پس از هک اتریوم DAO باعث شد که اتریوم در سال 2016 به دو نیم شود.

زنجیره جدید Terra، Terra 2.0، هیچ گونه استیبل کوین الگوریتمی را در اکوسیستم خود شامل نمی شود. توکن‌های جدید LUNA به دارندگان Luna Classic، stakers، دارندگان باقی‌مانده UST و توسعه‌دهندگان برنامه در Terra Luna Classic عرضه شدند.

پیش بینی قیمت LUNC: آیا Luna Classic می تواند به 1 دلار بازگردد؟

برای چندین ماه پس از تغییر نام تجاری، قیمت Terra Luna Classic در پایین ترین سطح 0.0001 دلار باقی ماند که به دلیل نزولی بودن بازار توکن و ارزهای دیجیتال، غیرمنتظره نبود. با این حال، LUNC پس از تصویب پیشنهاد کاهش مالیات آن برای مدت کوتاهی افزایش یافت و در 21 سپتامبر 2022 فعال شد. این مالیات 1.2٪ از هر تراکنش در بلاک چین را می سوزاند که باعث کاهش عرضه LUNC و افزایش تقاضای آن می شود.

لونا کلاسیک پس از اعلام بایننس در 26 سپتامبر 2022 بیشتر شد تا تمام کارمزدهای معاملاتی جفت معاملات نقطه ای و حاشیه LUNC را کاهش دهد. قیمت LUNC تنها در عرض چند ساعت از 0.00018 دلار به 0.0003 دلار بیش از 60 درصد افزایش یافت.

با این حال، ثابت شد که پمپ LUNC موقتی است و قیمت آن به طور پیوسته در طول زمان به سطح حمایتی حدود 0.0005 دلار تا آگوست 2023 کاهش یافت. در اواخر نوامبر، قیمت LUNC یک صعود سریع از 0.0000778 دلار در 26 نوامبر به 0.000527 دلار کاهش یافت. تا 11 دسامبر کمی به 0.00018 دلار رسید.

اخبار خوب اخیر بسیاری از کارشناسان ارزهای دیجیتال را نسبت به آینده Luna Classic، علیرغم تاریخچه انفجار، نسبتا خوشبین کرده است. طبق پیش‌بینی‌های DigitalCoinPrice، قیمت LUNC تا سال 2025 به تدریج به 0.00067 دلار افزایش می‌یابد و تا سال 2039 به 0.0019 دلار می‌رسد. به طور مشابه، AMB CRYPTO پیش بینی می کند که قیمت لونا کلاسیک تا سال 2025 به 0.00046 دلار و تا سال 2030 به 0.001 دلار افزایش یابد.

تاریخ انتشار لونا کلاسیک

لونا کلاسیک در 28 مه راه اندازی شد، زیرا بلوک پیدایش زنجیره جدید راه اندازی شد. از نظر فنی Luna Classic قبل از راه اندازی زنجیره ای جدید وجود داشت. از آنجایی که این زنجیره زنجیره جدید را نادیده می گیرد، با کد موجود که اکوسیستم Terra را می سازد به کار خود ادامه می دهد.

پس از راه اندازی لونا کلاسیک، به نظر می رسد جامعه بر روی لونا سوختگی بیشتر تمرکز خواهد کرد تا عرضه را کاهش دهد. برخی از صرافی ها قبلاً قول داده اند که لونا را از طریق کارمزد تراکنش بسوزانند.

چرا باید Terra Luna Classic بخرید؟

طرفداران زیادی در شبکه های اجتماعی دارد

بر روی یک بلاک چین قابل اعتماد ساخته شده است

توکنومیک به خوبی طراحی شده است

به عنوان تنوع بخشی به دسته متفاوتی از سرمایه گذاری کریپتو

چرا قیمت لونا کلاسیک در حال افزایش است؟

ممکن است مجموعه ای از رویدادها به تجمع اخیر LUNC منجر شده باشد. ابتدا، در اواخر سپتامبر 2023، انجمن Terra Classic به توقف ضرب USTC رأی داد و پیشنهادی برای حمایت بیشتر از سوزاندن USTC توسط Binance تصویب شد، که بیشتر به 43 میلیارد LUNC سوزانده شده تا به امروز از طریق مکانیسم رایت ماهانه LUNC بایننس کمک می کند.

سپس، در اوایل اکتبر 2023، Mint Cash، یک پلتفرم پرداخت و پس‌انداز بدون مجوز که توسط بیت‌کوین پشتیبانی می‌شود، برنامه‌های خود را برای احیای اکوسیستم Terra از طریق یک برنامه ایردراپ USTC برای کمک به کاربرانی که از ضررهای ناشی از سقوط LUNA/UST آسیب دیده‌اند، تشریح کرد.

در نهایت، در 22 نوامبر، آزمایشگاه Terraform اعلام کرد که 15 میلیون دلار به دو پروژه در اکوسیستم Terra تزریق کرده است تا نقدینگی را برای دارایی‌های بلو چیپ مانند بیت‌کوین و اتر افزایش دهد، که همچنین ساخت برنامه‌های DeFi را تسهیل می‌کند.

با این وجود، با وجود این اتفاقات مطلوب که به افزایش اخیر قیمت LUNC کمک کرده است، در حال حاضر بعید به نظر می رسد که LUNC واقعاً بهبود یابد و شکوه سابق خود را بازیابد. در واقع، LUNC دوباره شروع به کاهش قیمت کرده است، بدون شک به دلیل پیشنهاد اخیرش برای کاهش تعداد اعتباردهنده ها در زنجیره Terra Classic از 135 به 100. این پیشنهاد مورد تایید جامعه به دلیل خطرات امنیتی و رشد با انتقادات گسترده ای مواجه شد.

لونا کلاسیک چیست؟ واز کجا بخریم؟

پس از از کار افتادن توکن اصلی لونا، بسیاری از صرافی ها سکه را از لیست خود حذف کردند. Bybit آن را برای حمایت از طرح احیاء بازگرداند و به دارندگان اجازه داد و LUNC را مبادله کنند. در Bybit، می توانید LUNC را به عنوان جفت نقطه ای USDT یا جفت نقطه ای USDC خریداری کنید . شما همچنین می توانید Luna Classic را به عنوان USDT Perpetual خریداری کنید .

آینده لونا کلاسیک

نمی توان انکار کرد که بسیاری از سرمایه گذاران و علاقه مندان به ارزهای دیجیتال با سقوط بلاک چین اصلی Terra در ماه مه 2022، اعتماد به نفسشان متزلزل شد. مردم به سرعت دو کوون را یک کلاهبردار خطاب کردند و نسبت به بازگشت Terra تردید داشتند.

با این وجود، بلاک چین Terra Classic با ادغام رویدادهای اخیر که منجر به افزایش قیمت آن شده است، نویدبخش خود را نشان می دهد. با این حال، کوچک‌ترین تغییر در جهت جامعه آن می‌تواند اثری آبشاری بر قیمت‌های آن ایجاد کند، همانطور که در پیشنهاد اعتبارسنجی اخیر آن نشان داده شد. این واقعیت را برجسته می کند که جامعه Terra Classic هنوز با چالش ها و عدم قطعیت ها دست و پنجه نرم می کند. از این رو، نمی توان گفت که آیا LUNC یک بار دیگر از خاکستر بلند می شود یا به سادگی سقوط می کند و می سوزد.

در حالی که رویدادهای اخیر انعطاف پذیری Terra Classic را نشان داده است، تأثیر طولانی چالش های گذشته و حساسیت احساسات بازار نشان می دهد که احتیاط و هوشیاری هنوز ضروری است. با این وجود، این رمزارز هنوز برای پیشرفت‌های بیشتر ارزش تماشای آن را دارد.

نتیجه

LUNA و LUNC مانند دو نخود در غلاف های مختلف هستند، اما هنوز مقداری ارتباط برقرار می کنند. اگرچه هر دو LUNA و LUNC مشابه به نظر می رسند، اما تفاوت های واضحی با هم دارند. LUNA ارز دیجیتال بومی بلاک چین Terra 2.0 و LUNC رمزارز بومی بلاک چین است.

این ریشه تمام تفاوت های LUNA و LUNC است. امیدواریم این مقاله به شما کمک کند تا تغییرات بین LUNA و LUNC را به وضوح درک کنید. و به شما کمک می کند دفعه بعد در مورد این رمزارزها به درستی به آنها رسیدگی کنید.

سوالات متداول (سؤالات متداول)

1. آیا لونا کلاسیک (LUNC) سرمایه گذاری خوبی است؟

با توجه به تعهد توسعه‌دهنده و افزایش قیمت اخیر در نوامبر 2023، LUNC می‌تواند سرمایه‌گذاری خوبی در سال 2023 باشد. با این حال، بیش از حدی که می‌توانید از دست بدهید، سرمایه‌گذاری نکنید زیرا ارزهای دیجیتال بی‌ثبات هستند و LUNC از یک سقوط بزرگ در سال 2022 جان سالم به در برد.

2. آیا LUNC به 1 دلار خواهد رسید؟

بسیار بعید است که LUNC تا نوامبر 2023 هر زمانی به 1 دلار برسد. حتی اگر پروژه سوزاندن توکن را برای کاهش عرضه خود معرفی کرد، رسیدن به 1 دلار بسیار غیرممکن است.

3. آیا LUNC مربوط به LUNA است؟

خیر، LUNC مستقیماً با توکن های LUNA مرتبط نیست. آنها بلاک چین والدین یکسانی دارند اما ارزش آنها به دیگری وابسته نیست و به عنوان توکن های جداگانه در بلاک چین های جداگانه عمل می کنند.

4. آیا LUNA و LUNC یکسان هستند؟

نه، LUNA و LUNC ارزهای دیجیتال یکسان نیستند. LUNA ارز دیجیتال بلاک چین جدید Terra Luna 2.0 و لونا کلاسیک (LUNC) ارز دیجیتال بلاک چین قدیمی آن است.

5-چگونه Terra Luna Classicرا به عنوان مبتدی خریداری کنیم؟

در بین روش های ذکر شده در بالا، روش تبدیل مستقیم ساده ترین است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که مقدار دلخواه Terra Luna Classic (LUNC) را که می‌خواهید بخرید کلید کنید، و این کار را می‌توانید تنها با چند کلیک تکمیل کنید.

6.چگونه Terra Luna Classic را به عنوان مبتدی خریداری کنیم؟

در بین روش های ذکر شده در بالا، روش تبدیل مستقیم ساده ترین است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که مقدار دلخواه Terra Luna Classic (LUNC) را که می‌خواهید بخرید کلید کنید، و این کار را می‌توانید تنها با چند کلیک تکمیل کنید.

7.چه زمانی Terra Luna Classic (LUNC) بخریم؟

بازار ارزهای دیجیتال در مراحل اولیه باقی مانده است و در مقایسه با اکثر بازارهای مالی دیگر دارای نوسانات زیادی است. سرمایه‌گذاران باتجربه ممکن است در تلاش برای پیش‌بینی مسیر بازار به تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال تکیه کنند، اما توصیه می‌شود در تمام تصمیم‌های سرمایه‌گذاری خود در ارزهای دیجیتال، مدیریت ریسک را اعمال کنید.

8.سکه لونا کلاسیک (LUNC) تا 5 سال دیگر چه ارزشی خواهد داشت؟

پیش بینی اینکه لونا کلاسیک در پنج سال آینده چه ارزشی خواهد داشت غیرممکن است. بازار ارزهای دیجیتال بسیار نوسان است و می تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی مانند سیاست دلار آمریکا، مقررات دولتی، پیشرفت فناوری، احساسات بازار، عرضه در گردش لونا کلاسیک و توسعه محیط زیست پروژه قرار گیرد. بنابراین پیش بینی دقیق قیمت لونا کلاسیک 5 سال بعد غیرممکن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *