وبلاگ

تفاوت لونا و لونا کلاسیک چیست؟ زبان ساده

tafavot-lona-lona-classic-ak-01

تفاوت لونا و لونا کلاسیک چیست؟ Terra، یک اکوسیستم دارایی دیجیتال یکبار میلیارد دلاری، در ماه می 2022 سقوط کرد و شاید تبدیل به بزرگترین سقوط توکن در تاریخ کریپتو شود. در طی یک هفته، قیمت UST Terra، که بزرگترین استیبل کوین الگوریتمی جهان بود، و توکن بومی Terra LUNA، که قرار بود قیمت UST را حفظ کند، تقریباً به صفر رسید. 

قبل از سقوط، UST و LUNA هر دو در ده ارز دیجیتال برتر قرار داشتند. سقوط باعث هیستری انبوه شد و باعث شد بسیاری از سرمایه گذاران پس انداز خود را از دست بدهند. توسعه دهندگان شبکه Terra نیز در امان نبودند.

Do Kwon، بنیانگذار Terra، طرح احیای اکوسیستم Terra 2 را در انجمن توسعه Terra پس از نابودی سیستم پیشنهاد کرد. او یک استراتژی برای ایجاد یک بلاک چین جدید و سپس صدور توکن های اضافی برای اعضای جامعه بر اساس تعداد توکن های UST و LUNA ارائه کرد.

این ایده توسط اکثر اعتبار سنجی ها، که نگهبانان شبکه هستند، که تراکنش ها را تایید می کنند و دارای حقوق حاکمیتی هستند، تایید شد. در 28 می 2022، بلاک چین جدید Terra راه اندازی شد. در این میان، بلاک چین قبلی – با نام Terra Classic – همچنان عملیاتی بود، اما بدون فعالیت و بدون چشم‌انداز توسعه.

این امر منجر به تشکیل دو شبکه Terra شد. اول بلاک چین اصلی است که توکن بومی آن به همراه استیبل کوین UST به Luna Classic ( LUNC ) تغییر نام داده است. و دیگری بلاک چین جدید با توکن بومی جدید به نام لونا (LUNA) است. تغییر نام و راه اندازی مجدد شبکه ها باعث سردرگمی بسیار قابل درک شده است. در این رابطه، بیایید نگاهی به تفاوت این توکن ها بیندازیم، و چه چیزی برای Terra تغییر کرده است.

لونا کلاسیک (LUNC) چیست؟

همانطور که در بالا ذکر شد، لونا کلاسیک (LUNC) توکن اصلی لونا بود که در سال 2018 راه اندازی شد. هدف آن این بود که به عنوان یک توکن دوقلو برای جذب هرگونه نوسان قیمت در terraUSD (UST)، استیبل کوین الگوریتمی بلاک چین عمل کند. UST برای حفظ قیمت وابسته به دلار آمریکا از طریق انتشار (ضراب زدن) و سوزاندن توکن‌های UST طراحی شد تا عرضه و تقاضا را در قیمت 1 دلار متعادل نگه دارد.

زمانی که UST در ماه می 2022 قیمت دلار خود را از دست داد و سقوط کرد، توکن وارد یک مارپیچ تورمی شد زیرا الگوریتمی که قرار بود از آن پشتیبانی کند تریلیون ها توکن تولید کرد و ارزش توکن را تا حدود 100% کاهش داد. در نتیجه، تا پایان ماه مه 2022، لونا اصلی، که اکنون لونا کلاسیک (LUNC) نامیده می شود، که در اوایل آوریل 2022 به ارزش 119 دلار بود، به زیر یک سنت رسید.

لونا (LUNA) چیست و چه تفاوتی دارد؟

در 28 می 2022، طرح احیای اکوسیستم ترا 2 تصویب شد و با آن، شبکه قدیمی ترا فورک شد و یک بلاک چین جدید ایجاد شد. این شبکه جدید نام توکن قدیمی‌تر Luna (LUNA) را به ارث برد، زیرا قدیمی‌تر اکنون Luna Classic نامیده می‌شود.

در موج اولیه توزیع توکن، که به عنوان ایردراپ شناخته می‌شود، برخی از دارندگان قبلی UST و LUNC توکن‌های جدید خود را در روز پرتاب دریافت کردند. بسیاری از صرافی‌های معروف ارزهای دیجیتال از این راه‌اندازی حمایت کردند و سکه جدید را به پلتفرم‌های خود اضافه کردند، اگرچه برخی از این پروژه نگران بودند، زیرا از شکست دیگری مانند اولی می‌ترسیدند. از آنجایی که معامله گران روی ابزار آینده سکه قمار می کردند، معاملات با نوسانات شدید قیمت در هر دو جهت آغاز شد.

توکن لونا جدید از جهات مختلفی با نمونه قبلی متفاوت است. برای شروع، تعداد محدودی توکن لونا با حداکثر تیراژ 1 میلیارد سکه وجود خواهد داشت. دوم، در زمان معرفی، لونا برخلاف استیبل کوین UST پروژه قبلی، جفت استیبل کوین ندارد.

لونا نسخه اصلی Terra است و از سال 2018 وجود داشته است. لونا در ابتدا به عنوان یک استیبل کوین در نظر گرفته شد اما به چیزی بیش از یک استیبل کوین تبدیل شده است: همچنین یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) با توکن بومی خود (LUNC) است. LUNC نسخه جدید Luna است و می تواند در جفت معاملاتی مانند LUNC/USDT استفاده شود.

از اثبات سهام و نه اثبات کار استفاده می‌کند، بنابراین شما می‌توانید توکن‌های LUNC خود را برای کسب پاداش در ازای اعتبارسنجی بلوک‌ها در شبکه بلاک چین به اشتراک بگذارید. می‌توانید از این پاداش‌ها برای پرداخت هزینه‌های سایر بلاک‌چین‌هایی که از فناوری Terra استفاده می‌کنند استفاده کنید یا حتی آن‌ها را مستقیماً از طریق پلتفرم DEX با سایر ارزهای دیجیتال معامله کنید.

فورک Terra برای پشتیبانی از شبکه ایجاد شده است. چنگال اطمینان داد که LUNA واقعی، که اکنون LUNA Classic یا LUNC نامیده می شود، برای زنده ماندن باقی خواهد ماند. با این حال، به دلیل ضربات شدید برای نگه داشتن میخ UST، استخر LUNA به توزیع در گردش تقریباً 6.5 تریلیون سکه افزایش یافت. همچنین توسعه LUNA 2.0 را هدایت کرد که تنها 210 میلیون LUNA در گردش دارد.

برای LUNA 2.0 هیچ ابزاری برای «نعناع و سوزاندن» وجود ندارد. در حال حاضر، به عنوان تلاشی برای فرار از قسمت‌های بعدی، پیشنهادی به نام «پروپ 29» برای محدود کردن کار پروتکل Anchor ارائه شد. به دلیل محدودیت عرضه در گردش و افزایش حجم معاملات، به نظر می رسد LUNA 2.0 روی کاغذ غالب تر است.

به عبارت دیگر، LUNA 2.0 شامل یک استیبل کوین با پشتوانه ابزار ضرب و رایت نمی شود. در همین حال، پیشنهادی به نام Prop 29 برای محدود کردن عملکرد پروتکل Anchor به عنوان یکی از تلاش‌ها با هدف جلوگیری از حملات آینده به تصویب رسید.

تفاوت های کلیدی – تفاوت لونا و لونا کلاسیک چیست؟

 1. میخ استیبل کوین:

لونا دارایی وثیقه TerraUSD (UST) است که هدف آن حفظ ثبات 1:1 با دلار آمریکا است.

لونا کلاسیک با تأکید بر رویکرد غیرمتمرکزتر، هدف خود را حفظ ارزش ثابتی که با ارزهای فیات مرتبط است، ندارد.

 1. حکومت:

دارندگان LUNA دارای حقوق حاکمیتی در اکوسیستم Terra هستند که به آنها اجازه می دهد در مورد پیشنهادات رای دهند و در تصمیم گیری شرکت کنند.

هدف LUNC این است که بیشتر جامعه محور و غیرمتمرکز باشد و به دارندگانش نفوذ بیشتری بر تصمیمات شبکه بدهد.

 1. فلسفه جامعه:

LUNA با هدف ثبات و پذیرش انبوه در ذهن طراحی شد و ثبات را بر سایر ملاحظات ترجیح داد.

LUNC از تمایل به یک بلاک چین غیرمتمرکزتر و جامعه محور، با اولویت دادن به چشم انداز اصلی خود متولد شد.

 1. نقشه راه توسعه:

Terra Luna (LUNA) یک نقشه راه را دنبال می کند که توسط Terraform Labs، تیم توسعه اولیه Terra تنظیم شده است.

Terra Luna Classic (LUNC) دارای یک تیم توسعه مجزا و یک نقشه راه متمرکز بر ویژگی های جامعه محور است.

 1. موارد استفاده:

لونا در درجه اول به عنوان وثیقه برای TerraUSD عمل می کند و نقش اصلی را در اکوسیستم استیبل کوین Terra ایفا می کند.

موارد استفاده لونا کلاسیک با تمرکز بر حاکمیت و توسعه جامعه همچنان در حال تکامل است.

لونا در مقابل مقایسه لونا کلاسیک

در حالی که هر دو سکه توکن های ERC-20 هستند و برای اهداف یکسانی استفاده می شوند، تفاوت هایی بین آنها وجود دارد. 

اصل و نسب

منشا این سکه ها یکی از این تفاوت هاست. Luna توسط گروهی از توسعه دهندگان توسعه داده شد که می خواستند یک استیبل کوین ایجاد کنند که بتواند به عنوان واسطه بین بازارهای فیات و ارزهای دیجیتال استفاده شود. در مقابل، LUNC توسط یک توسعه‌دهنده فردی ایجاد شد که می‌خواست یک سکه حفظ حریم خصوصی ایجاد کند که به کاربران هنگام انجام تراکنش‌های آنلاین ناشناس باشد (مانند بیت کوین).

سکو

لونا یک توکن جدید مبتنی بر اتریوم است که به پلتفرم جدید برنامه های غیرمتمرکز لونا (DApp) قدرت می دهد. چندین ویژگی منحصر به فرد دارد که آن را از سایر توکن های موجود متمایز می کند و به عنوان ارز استاندارد برای خرید خدمات و محصولات از Luna DApps استفاده می شود. Lunc یک توکن جدید مبتنی بر اتریوم است 

که به پلتفرم جدید Lunc DApp نیرو می دهد. دارای چندین ویژگی منحصر به فرد است که آن را از سایر توکن های موجود متمایز می کند و به عنوان ارز استاندارد برای خرید خدمات و محصولات از Lunc DApps استفاده می شود.

رویکرد به استیبل کوین

لونا ارز دیجیتال بومی شبکه Terra است و برای عملکرد به عنوان یک استیبل کوین طراحی شده است. شبکه Terra دارای یک استیبل کوین داخلی به نام UST است که به دلار آمریکا متصل است و برای ایجاد ثبات در شبکه Terra و اکوسیستم برنامه های مالی آن استفاده می شود.

از سوی دیگر، LUNC یک ارز دیجیتال است که بر ارائه نقدینگی و راهکارهای معاملاتی برای کاربران متمرکز است. Lunar در حال حاضر استیبل کوین خود را ندارد و به طور خاص برای عملکرد به عنوان یک استیبل کوین طراحی نشده است. در عوض، ممکن است کاربران برای استفاده از خدمات آن نیاز داشته باشند که Lunar خود را به یک استیبل کوین در پلتفرم دیگری تبدیل کنند.

توجه به این نکته مهم است که رویکرد به استیبل کوین‌ها می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر ارزش و کاربرد یک ارز دیجیتال داشته باشد، و ضروری است که قبل از سرمایه‌گذاری در هر ارز دیجیتال، تحقیقات خود را انجام دهید و خطرات و مزایای احتمالی آن را درک کنید.

مکانیسم سوختگی مالیاتی

LUNA و LUNC هر دو پروژه‌های رمزنگاری هستند که مبتنی بر فناوری یکسانی هستند، اما رویکردهای متفاوتی در نحوه اجرای شبکه خود و ایجاد انگیزه در جامعه خود دارند. در مورد لونا، مکانیسم سوخت مالیاتی با کاهش کل عرضه عمل می‌کند و در عین حال به کسانی که LUNA دارند نیز پاداش می‌دهد. از سوی دیگر، LUNC دارای مکانیزم اثبات ارزش است، که راهی برای نشان دادن اثبات اینکه شما یک شرکت کننده فعال در شبکه هستید تا پاداش دریافت کنید.

توجه به این نکته مهم است که مکانیسم سوزاندن مالیات تنها یکی از عواملی است که می‌تواند بر ارزش یک ارز دیجیتال تأثیر بگذارد، و ضروری است قبل از سرمایه‌گذاری در هر ارز دیجیتال، تحقیقات خود را انجام دهید و خطرات و مزایای احتمالی آن را درک کنید.

توکنومیکس

LUNA و LUNC هر دو توکن‌هایی هستند که برای استفاده در فضای رمزنگاری در نظر گرفته شده‌اند، اگرچه تمرکز LUNA بیشتر بر روی جنبه رمزنگاری است، در حالی که LUNC بیشتر بر روی فناوری بلاک چین است. 

LUNA به دنبال تبدیل شدن به یک پلتفرم ارز دیجیتال است که به کاربران امکان می دهد از برنامه گیمیفی شده خود برای کسب جوایز ارز دیجیتال استفاده کنند. این توکن ابزاری است که برای خرید محصولات و خدمات استفاده می شود و هدف آن ارائه جایگزینی سودآور و مطمئن برای گزینه های متمرکز فعلی در دسترس مصرف کنندگان است.

در مقابل، LUNC یک سرویس وام‌دهی همتا به همتا است که به کاربران اجازه می‌دهد توکن‌های خود را برای علاقه قرض دهند. در نظر گرفته شده است که یک وسیله سرمایه‌گذاری برای مشارکت در رشد اکوسیستم LUNA با سرمایه‌گذاری در توکن‌هایی باشد که توسط مصرف‌کنندگانی که از آن‌ها در پلتفرم استفاده می‌کنند به گردش در می‌آیند.

چگونه در LUNA و LUNC سرمایه گذاری کنیم؟

آیا علاقه مند به سرمایه گذاری در LUNA و LUNC هستید؟ Bybit یک فرآیند ساده برای خرید توکن ها ارائه می دهد. در اینجا یک راهنمای گام به گام است.

 1. با ایجاد یک حساب کاربری در Bybit شروع کنید. مراحل ثبت نام را در وب Bybit یا از طریق برنامه تکمیل کنید. KYC خود را تأیید کنید تا محدودیت های خود را در حجم معاملات، سپرده ها و برداشت ها افزایش دهید.
 2. به Gateway Bybit Fiat بروید و USDT را با ارز فیات مورد نظر خود که در پلتفرم موجود است خریداری کنید.
 3. هنگامی که حساب شما تامین شد، مکان خود را پیدا کرده و روی Spot Trading از منوی بازشوی تب Trade قرار دهید.
 4. جفت LUNA/USDT یا جفت LUNC/USDT را انتخاب کنید .
 5. بازار، سفارش محدود یا مشروط را انتخاب کنید.
 6. قیمت و مقدار سفارش را وارد کنید و جزئیات سفارش خود را تایید کنید.
 7. بر روی خرید لونا یا خرید لونا کلاسیک کلیک کنید تا معامله خود را به پایان برسانید.

آیا لونا و لونا کلاسیک خطرناک هستند؟

سرمایه گذاری در لونا کلاسیک (LUNC) یا لونا (LUNA) در این مرحله بسیار خطرناک است. این مانند خرید خانه ای است که به خاکستر سوخته شده است یا پولی را برای طرح هایی که فقط روی کاغذ وجود دارند، قرار داده اید.

آینده بلاک چین قدیمی Terra – از جمله توکن های LUNC و UST آن – نامشخص است و انگیزه کمی برای استفاده و ساخت هر پروژه ای در بالای آن وجود دارد. چالش بلاک چین جدید این است که تعداد زیادی از پروتکل‌ها و تیم‌های توسعه‌ای که بر روی Terra قدیمی ساخته شده‌اند، برای توسعه برنامه‌ها اعتماد کرده و به آن‌ها پایبند خواهند بود.

آیا بلاک چین جدید موفق خواهد شد؟

بلاک چین قدیمی Terra، با ارزهای LUNC و UST، با عدم قطعیت احاطه شده است، بدون انگیزه برای استفاده از آن یا ساخت پروژه ای بر روی آن.  چالش بلاک چین جدید تعیین این است که چه تعداد از پروتکل‌های متعدد و تیم‌های توسعه‌ای که در Terra قدیمی ساخته شده‌اند به آن اعتماد کرده و به ایجاد اپلیکیشن‌ها ادامه می‌دهند. فعالیت ها و موارد استفاده آن در نهایت مشخص می کند که لونا چقدر ارزش دارد و آیا موفق خواهد شد.

در زمان انتشار LUNC با قیمت 0.00007646 دلار معامله می شد که بیش از 100 درصد از بالاترین قیمت خود یعنی 119.18 دلار که در 5 آوریل 2022 به آن دست یافت، کاهش داشت. از سوی دیگر، LUNA با 3.06 دلار معامله شد که 83.8 درصد نسبت به بالاترین قیمت خود یعنی 18.87 دلار که در روز عرضه، 28 می 2022 به آن دست یافت، کاهش داشت.

آیا اکنون باید LUNA یا LUNC بخرید؟

قابل درک است که FUD (ترس، عدم قطعیت و شک) پیرامون LUNA و LUNC قابل لمس است. با توجه به شایعات مبنی بر معاملات پنهانی توسط Do Kwon و تیم Terraform Labs، ممکن است مدتی طول بکشد تا عموم سرمایه گذاران اعتماد خود را به توکن ها، به خصوص LUNC، دوباره به دست آورند. 

با این حال، LUNA از زمانی که روابط خود را با بلاک چین قدیمی تررا و استیبل کوین مشکل ساز آن قطع کرد، چشم انداز نسبتاً بیشتری برای آینده ای صعودی دارد. توسعه در بلاک چین اصلی به دلیل انگیزه های اندک یا بدون انگیزه برای توسعه دهندگان برای ساخت پروژه های جدید در زنجیره کاهش یافته است.

بنابراین، اگر پیشینیان سنگی آن شما را نمی ترساند، LUNA گزینه بهتری برای خرید است. با این حال، ممکن است مدتی طول بکشد تا LUNA شاهد رشد پایدار باشد. بلاک چین جدید باید تیم های توسعه پروتکل های متعددی را که روی اکوسیستم قدیمی terra کار می کردند تشویق کند تا بر روی زنجیره جدید Terra 2.0 بسازند. آنها برای ادامه ساختن برنامه های کاربردی در زنجیره جدید نیاز به اعتماد به نفس دارند. این برای رشد LUNA حیاتی است، زیرا چشم انداز بلندمدت هر توکن ابزاری به موارد استفاده آن و راه حل های دنیای واقعی که می تواند به کاربران ارائه دهد بستگی دارد.

نتیجه

در دنیای کریپتوها، نوآوری و سازگاری ثابت هستند. لونا و لونا کلاسیک نمونه‌های بارز این هستند که چگونه تفاوت‌ها در دیدگاه و فلسفه می‌تواند منجر به ایجاد توکن‌های متمایز در یک اکوسیستم بلاک چین شود.

به عنوان توکن اصلی و پایدارتر، Terra Luna همچنان سنگ بنای بلاک چین Terra است. در عین حال، Terra Luna Classic نشان دهنده یک واگرایی در رویکرد، تمرکز بر تمرکززدایی و حاکمیت جامعه است.

در نهایت، انتخاب بین Terra Luna و Terra Luna Classic به اولویت‌های فرد در اکوسیستم Terra بستگی دارد. لونا ممکن است برای کسانی که برای ثبات ارزش قائل هستند و می‌خواهند در تصمیم‌گیری‌های حاکمیتی در اکوسیستم Terra شرکت کنند، جذاب باشد. از سوی دیگر، لونا کلاسیک ممکن است کسانی را جذب کند که به دنبال تجربه بلاک چین غیرمتمرکزتر و جامعه محور هستند. از آنجایی که هر دو توکن به توسعه خود ادامه می دهند، دیدن چگونگی تکامل و رقابت آنها در دنیای همیشه در حال رشد رمزارزها بسیار جذاب خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *