وبلاگ

درایوچین چیست؟ به زبان ساده

drivechin-chist-ak-01

درایوچین چیست؟ رویکردی است که به دنبال استفاده از فناوری زنجیره جانبی به منظور معرفی عملکردهای اضافی به بیت کوین است. در حقیقت، درایوچین ها را می توان به عنوان نوع خاصی از زنجیره جانبی در نظر گرفت. دومی اصطلاحی است که برای بلاک چین هایی استفاده می شود که در کنار یکدیگر قرار دارند، به همین دلیل از اصطلاح زنجیره جانبی استفاده می شود.

زنجیره های جانبی معمولاً سکه های منحصر به فرد خود را دارند و به طور معمول، زنجیره جانبی امنیت خود را از بلاک چینی که به موازات آن اجرا می شود، می گیرد. این مورد در مورد Stacks است، پروژه ای که امنیت خود را از بلاک چین بیت کوین وام می گیرد اما توکن منحصر به فرد خود را به نام STX دارد.

در مورد زنجیره محرکه، تعریف حول محور این واقعیت است که زنجیره محرکه به زنجیره‌ای گفته می‌شود که دارایی بومی ندارد، اما آن را از زنجیره مادر وام گرفته است. زنجیره والد، زنجیره بلوکی است که زنجیره فرزند امنیت خود را از آن دریافت می کند. RSK از منظر سطح بالا نیز اینگونه عمل می کند. اگرچه RSK معمولاً فقط یک زنجیره جانبی نامیده می شود، دقیق تر است که آن را یک نوع هیبریدی زنجیره جانبی/درایوچین بنامیم .

بنابراین، در حالی که اصطلاحات ممکن است بسیار گیج کننده باشد و توسط افراد مختلف مخلوط شود، نکته مهمی که باید بدانید این است: چه sidechain یا drivechain، هر دو راهی برای بیان بیشتر بیت کوین هستند زیرا قابلیت های بیشتری را در بالای بیت کوین فعال می کنند.

Drivechains چگونه کار می کند؟

درایوچین‌ها از اثبات‌های تأیید پرداخت ساده (SPV) استفاده می‌کنند تا به کاربران اجازه دهند بیت کوین را با استفاده از یک میخ دو طرفه به زنجیره جانبی و از آن بفرستند. سپس بیت کوین در یک زنجیره آدرس ویژه قفل می شود که به عنوان یک صندوق یا صندوق روی زنجیره عمل می کند که سکه ها را ذخیره می کند. 

سپس زنجیره جانبی این تراکنش‌های قفل‌شده را بررسی می‌کند و هنگامی که یکی را شناسایی کرد، مقدار مناسبی از توکن‌های زنجیره جانبی بومی ایجاد می‌کند. این توکن‌های زنجیره جانبی را می‌توان با هر یک از معاوضه‌ها یا ویژگی‌های هر یک از موارد استفاده از آلت‌کوین‌های موجود ایجاد کرد که تحت قوانین اجماع روی زنجیره لایه یک بیت‌کوین نامعتبر تلقی می‌شوند.

یک مثال عالی از نوع ویژگی‌های آلت‌کوین که توکن‌های زنجیره جانبی می‌توانند داشته باشند، زنجیره جانبی zSide است که زنجیره‌ای است که از شواهد دانش ZK-SNARKS صفر Z-Cash برای تراکنش‌های محرمانه و خصوصی در زنجیره جانبی استفاده می‌کند.

این یک مثال واحد است، اما هر ویژگی از هر طرح توکن آلت کوین می تواند در زنجیره خودش پیاده سازی شود. توکن‌های زنجیره جانبی می‌توانند بلوک‌های سریع‌تر، کارمزد کمتر، NFT، قراردادهای هوشمند، دی‌فای، استیبل کوین و غیره داشته باشند.

برای تبدیل مجدد توکن های زنجیره جانبی به بیت کوین زنجیره ای، سایدچین باید تراکنش برداشت ویژه روی زنجیره جانبی را تأیید کند، و همچنین مطمئن شود که این تراکنش معتبر در بلاک چین لایه یک بیت کوین است، که سکه های ذخیره شده در آدرس صندوق را پرداخت می کند. شرح داده شده در بالا به نوع جدیدی از آدرس، در یک معامله برداشت. 

این اعتبار سنجی در زنجیره جانبی اتفاق می افتد، نه در بلاک چین بیت کوین. هنگامی که تراکنش برداشت در زنجیره جانبی ایجاد شد، وجوه در زنجیره جانبی مسدود می شود و به استخراج کنندگان بلاک چین بیت کوین ارسال می شود.

این تراکنش برداشت می تواند یک دوره 13150 بلاک یا تقریباً شش ماه طول بکشد تا به شرکت کنندگان بلاک چین و زنجیره جانبی بیت کوین فرصتی بدهد تا تأیید کنند که در واقع یک هزینه معتبر است که با رأی ماینرها تعیین می شود. این آدرسی که پرداخت برداشت را دریافت می‌کند، یک آدرس ویژه است که باید توسط همه ماینرها توافق شود که بتواند پرداخت را از طریق یک فرآیند رای‌گیری به نام Hashrate Escrow دریافت کند. اگر انصراف رای کافی به دست نیاورد، باطل است و هیچ وجهی منتقل نمی شود.

مزایای Drivechain:

در اینجا خلاصه ای از بزرگترین مزایای درایوچین ارائه شده است.

 مقیاس پذیری

لایه پایه بیت کوین به دلیل محدودیت اندازه بلوک 1 مگابایتی و سرعت بلوک 10 دقیقه ای، معاملات را نسبتاً کند پردازش می کند. این باعث می شود زمان تأیید کند و کارمزدهای سنگین زمانی که شبکه شلوغ می شود، مانع از قابلیت استفاده پرداخت روزانه بیت کوین شود. 

برداشتن تراکنش از زنجیره پایه و روی یک زنجیره جانبی می تواند به پردازش سریع تر و ارزان تر تراکنش ها کمک کند. این امر به ویژه در صورتی صادق است که یک زنجیره جانبی معین از بلوک های بزرگتر / زمان بلوک سریعتر استفاده کند. در ارتباط با راه حل های لایه 2 دیگر مانند شبکه لایتنینگ بیت کوین، امکان سنجی بیت کوین به عنوان یک وسیله مبادله بیشتر افزایش می یابد . 

حریم خصوصی

Drivechain به بلاک چین‌های انعطاف‌پذیرتر با ضمانت‌های حفظ حریم خصوصی بهتر یا دسترسی مجاز اجازه می‌دهد. در برخی زمینه ها، این یک مزیت نسبت به شبکه اصلی است – که به طور عمومی حرکت هر تراکنش BTC را ردیابی می کند.

چنین زنجیره های جانبی را می توان برای برنامه های سازمانی یا سازمانی که نیاز به مبادلات متفاوتی دارند استفاده کرد. نمونه ای از زنجیره جانبی موجود که مزایای مشابهی را ارائه می دهد Liquid است. 

عملکرد

Drivechain می‌تواند ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی را برای شبکه بیت‌کوین به ارمغان بیاورد که از لحاظ تاریخی نزد بزرگترین رقیبش، اتریوم، محبوبیت پیدا کرده است. این بدان معناست که یک زنجیره جانبی می‌تواند انواع تراکنش‌های پیچیده‌تری مانند آنچه در اکوسیستم DeFi اتریوم مشاهده می‌شود، داشته باشد و موارد استفاده بیت‌کوین را به عنوان پول غیرمتمرکز گسترش دهد. یک زنجیره جانبی موجود که این مورد استفاده را ارائه می دهد، Stacks خواهد بود. از طرف دیگر، می‌توان یک زنجیره جانبی مشابه Rootstock را بازسازی کرد و توکن‌سازی و NFT‌ها را در بیت‌کوین فعال کرد و اقتصاد مبتنی بر بلاک چین بسیار گسترده‌تر را ایجاد کرد. 

امنیت

زنجیره های جانبی می توانند امنیت بیت کوین را با ارائه انگیزه های بیشتر به استخراج کنندگان بیت کوین از طریق کارمزد تراکنش ها افزایش دهند. تأثیر یک شبکه انعطاف‌پذیرتر و غنی‌تر از ویژگی‌ها بر بودجه امنیتی بلاک چین زمانی که درآمد کارمزد اتریوم را با بیت‌کوین در شکل فعلی آن مقایسه می‌کنیم، واضح است. بازار پر رونق کارمزد تضمین می کند که امنیت نرخ هش بیت کوین همچنان بالا باقی می ماند، حتی اگر یارانه بلوکی آن در طول زمان کاهش یابد. 

خطرات درایوچین چیست؟

در اینجا برخی از استدلال های مخالفان اجرای Drivechain آورده شده است.

حریم خصوصی

حریم خصوصی یک شمشیر دو لبه است. آزادی کاربر را افزایش می دهد. با این حال، ایجاد بلاک چین های خصوصی و مجاز نیز ممکن است به تسهیل تراکنش های غیرقانونی کمک کند. این امر ردیابی مجرمان را برای تنظیم کننده ها و مجریان قانون دشوارتر می کند. 

پیچیدگی

بخشی از جذابیت بیت کوین سادگی و تمرکز آن بر پول بودن است. با این حال، افزودن پیچیدگی بیشتر به پروتکل می تواند درک و پیمایش را برای کاربران جدید دشوارتر کند. همچنین می تواند منبع دعوا در مورد اینکه بیت کوین باید چیست باشد. این به ثبات و اثر شبکه بیت کوین آسیب می رساند و احتمالاً منجر به تقسیم شبکه می شود. 

خطرات امنیتی

پیچیدگی اضافی زنجیره‌های جانبی نیز می‌تواند آنها را در برابر هک‌ها و سرقت‌های فراوان مرتبط با DeFi در سایر بلاک‌چین‌های امروزی آسیب‌پذیر کند. سال گذشته، هکرها بیش از 3 میلیارد دلار را از طریق چندین سوء استفاده از DeFi سرقت کردند. 

تمرکز

زنجیره‌های جانبی احتمالاً بسیار متمرکزتر از زنجیره اصلی بیت‌کوین در زمینه امنیت، تعداد گره‌ها و اکوسیستم توسعه‌دهندگان خواهند بود. اگر یک زنجیره جانبی محبوب شود، زمانی که مقامات مرکزی آن شروع به اقدام علیه منافع آنها کنند، خطر را برای کاربران آن افزایش می دهد.

منشا Drivechains

اگر پل استورک در سال 2017 زمانی که پیشنهادهای بهبود بیت کوین (BIP) 300 و 301 را پیشنهاد کرد، راه خود را پیدا کرده بود، وضعیت پذیرش فعلی رمزارز احتمالاً بسیار بسیار متفاوت بود. دو BIP پل، پایه‌ای را برای پیاده‌سازی زنجیره جانبی بیت‌کوین غیرمتمرکز می‌سازد که بیشتر به عنوان «زنجیره محرک» شناخته می‌شود، که از استخراج Hashrate Escrow و Blind Merge بهره می‌برد. 

Sztorc برای اولین بار Drivechains را در یک پست وبلاگ در سال 2015 ارائه کرد و درایوهای را به عنوان راهی برای توقف تکه تکه شدن بیت کوین ناشی از هارد فورک های ناشی از اختلاف نظرهای اجماع پیش بینی کرد. همچنین راهی برای جذب مشارکت‌های معنادار از آزمایش آلت‌کوین در بیت‌کوین و خلاص شدن از شر رقابت بین‌توکن، که پذیرش پراکنده را به همراه داشته است.

در دنیایی که احتمالا Sztorc تصور می کند، به جای بازار ارزهای دیجیتال فعلی ما، با بیت کوین و 22563 آلتکوین اضافی که در حال حاضر داریم، بیت کوین و هر آلتکوین دیگری با یک مورد خاص یا سکه با ویژگی های منحصر به فرد موجود در یک Sidechain به عنوان یک درایو چین، با بلاک چین خود که توسط استخراج کنندگان بیت کوین استخراج می شود.

Drivechains به طور خلاصه

Drivechains به کاربران بیت کوین این امکان را می دهد که BTC را با استفاده از یک میخ دو طرفه غیرمتمرکز که از یک اثبات رمزنگاری برای ضرب سکه هایی که ویژگی ها یا ویژگی های هر آلتکوین را دارند، در این زنجیره های محرک قفل کنند. 

درایو‌چین‌ها به‌عنوان بلاک‌چین‌های مستقل (در زنجیره‌های جانبی خودشان) عمل می‌کنند و توسط استخراج‌کنندگان بیت‌کوین ادغام می‌شوند، مشابه روشی که زنجیره جانبی RSK (که قبلاً به عنوان Rootstock شناخته می‌شد) استخراج می‌شود. 

درایوچین ها به دستگاه ماینر کارمزدهای اضافی ارائه می دهند، هش ریت و امنیت بیت کوین را افزایش می دهند و به ویژگی های جدید و موارد استفاده اجازه می دهند که در زنجیره های آلت کوین مورد استفاده گسترده قرار گرفته اند، مانند امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، توکن های غیر قابل تعویض (NFT)، توکن های امنیتی و استیبل کوین ها. ساخته شده و توسط بیت کوین پشتیبانی می شود. 

درایوچین ها امکان آزمایش روی بیت کوین را فراهم می کنند، بدون اینکه آسیبی به لایه پایه یک بلاک چین وارد شود. احتمالاً می‌تواند آلت‌کوین‌ها را منسوخ کند و به بیت‌کوین اجازه دهد تا بهترین یا موفق‌ترین ویژگی‌ها را از هر آلت‌کوین موجود استفاده کند، بدون اینکه کد بیت‌کوین را تغییر دهد. به‌جای راه‌اندازی یک آلت‌کوین جدید بر روی بلاک چین، می‌توان آن را به‌عنوان زنجیره‌ی محرکه روی بیت‌کوین راه‌اندازی کرد.

چرا درایوچین به بیت کوین اضافه نشده است؟

اخیراً، گفتگوهای پیرامون زنجیره‌های محرکه در رسانه‌های اجتماعی دوباره بالا گرفته است، زیرا موج جدیدی از بیت‌کوین‌ها علاقه‌ای دوباره به بازبینی ایده‌های Sztorc نشان داده‌اند. درایوچین‌ها مزایای بسیار کمی را ارائه می‌دهند، با برخی معاوضه‌ها که باید در نظر گرفته شوند. همانطور که در طرح اصلی برای زنجیره‌های محرکه وجود دارد، آن‌ها یک چنگال نرم انتخابی هستند، شبیه به چنگال‌های نرم Segwit یا Taproot.

علیرغم وجود پتانسیل برای درایوچین‌ها، با مناقشات کنونی پیرامون Ordinals و Inscriptions، که برخی از قابلیت‌های جدید ارائه شده توسط اسکریپت‌های Taproot صرف فورک سافت فورک اخیر Taproot را به کار می‌گیرد، بعید است که شاهد عجله بیت‌کوین‌ها برای اتخاذ یک سافت فورک جدید برای اجرای آن باشیم. درایوچین در بیت کوین به زودی.

معاوضه های درایوچین چیست؟

در حال حاضر چندین رد توسط بیت کوینی ها مبنی بر نامطلوب بودن اضافه کردن درایوچین به بیت کوین وجود دارد. انتقادات پیرامون زنجیره‌های محرکه، استدلال‌های فنی بسیار ظریفی هستند و هر دو طرف بحث نکات معتبری دارند. 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مزایا و معایب، ارزش خواندن پرسش‌های متداول Drivechain.info Paul Sztorc را دارد که پاسخ‌های مفصلی به انتقادات می‌دهد. برخی از انتقادات را در زیر ببینید. ما آن را به خواننده DYOR واگذار می کنیم و خودشان تصمیم می گیرند که آیا معاوضه ها ارزش ریسک را دارند یا خیر.

انتقاد 1: ماینرها می توانند وجوه کاربران را سرقت کنند

مخالفان Drivechain خاطرنشان می‌کنند که تحت اجرای درایوچین فعلی، ماینرها از نظر تئوری می‌توانند وجوه کاربران را هنگام بازگرداندن سکه‌ها به بیت‌کوین در زنجیره اصلی به سرقت ببرند. در حالی که این تا حدودی درست است، تلاش‌هایی در پیاده‌سازی زنجیره محرکه برای کاهش وقوع این اتفاق از جمله دوره انتظار 13150 بلوکی برای تراکنش‌های برداشت صورت گرفته است. احتمال سرقت ماینر بسیار کم است. با مطالعه مدل امنیتی Drivechain در اینجا بیشتر بیاموزید .

انتقاد 2: Drivechain هزینه های جدیدی برای ماینرها ایجاد می کند

استدلال دیگری که توسط مخالفان درایوچین مورد استفاده قرار می‌گیرد این است که چون ادغام ماینینگ داده‌های روی زنجیره را افزایش می‌دهد، گره‌ها را گران‌تر می‌کند و استخراج سود کمتری خواهد داشت، که در چنین بازار رقابتی حاشیه کم بد است. این درست است، زنجیره‌های جانبی درایو چین ادغام ماینرها را ملزم می‌کند تا چند هش اضافی را تأیید کنند، اما این استدلال هزینه‌های اضافی را که ماینرها کسب می‌کنند در نظر نمی‌گیرد که سود بیشتری برای آنها به همراه خواهد داشت و هر گونه هزینه اضافی متحمل شده را لغو می‌کند.

یک رد اضافی برای این انتقاد این است که استخراج ادغام کور اختیاری است و فقط شرکت می کند، بنابراین ماینرها مجبور به انجام هر نوع هزینه اضافی نیستند مگر اینکه بخواهند. اگر آنها مایل به شرکت هستند، می توان مطمئن بود که ریسک در مقابل پاداش را محاسبه کرده اند و تصمیم گرفته اند که هزینه ها ارزش هزینه های متحمل شده را دارد.

انتقاد 3: کارمزدهای جدید انگیزه های ماینرها را منحرف می کند

انتقاد دیگر در مورد درایوچین ها این است که هزینه های ایجاد شده توسط زنجیره های جانبی درایوچین می تواند انگیزه ها و نظریه بازی را برای ماینرها نادرست کند. این به این معنی است که اگر استخراج تراکنش‌های زنجیره جانبی برای کارمزد بیشتر از onchain باشد، ماینرها می‌توانند به طور بالقوه به بازیگران بدی تبدیل شوند که تراکنش‌ها را مجددا سازماندهی می‌کنند یا به دلیل علاقه حریصانه تراکنش‌ها را سانسور می‌کنند. 

این استدلال دیگری است که تا حدودی نیز درست است، اما ممکن است در واقع آنطور که مخالفان تصور می کنند، اجرا نشود. این موضوع منجر به بحث و بحث بزرگتر دیگری در مورد مدل کارمزد بیت کوین، یارانه بلوک و سودآوری ماینرها می شود. به‌طور سنتی، ماینرها هر کاری که می‌توانند برای کسب درآمد هر چه بیشتر انجام می‌دهند، علاقه شخصی آنها عامل اصلی در مدل امنیتی بیت‌کوین است و هزینه‌های حاصل از ادغام کورکور ماینینگ در این ساختار مشوق قرار می‌گیرد. 

این استدلال در حال حاضر شبیه به مخالفان Ordinal Inscriptions است که شکایت می‌کنند که بلاک‌ها به جای تراکنش‌های اقتصادی با JPEGS پر می‌شوند، اگرچه Inscriptions کارمزد پرداخت می‌کنند، که آنها را تبدیل به تراکنش‌های اقتصادی می‌کند که برای فضای بلوکی که استفاده می‌کنند پرداخت کرده‌اند.

اندیشه های پایانی

همانطور که دیدیم، تضادهای زیادی در اطراف Drivechains وجود دارد، که بلاک چین های ثانویه هستند که با یک بلاک چین اولیه تعامل دارند و هدفشان ارائه تجربه کاربری بهتر است. با این حال، این یک پیشرفت جدید نیست و سالهاست که مورد بحث قرار گرفته است.

از جنبه مثبت، درایوچین ها به شبکه بیت کوین کمک می کند تا به طور موثر مقیاس شود، امکان آزمایش بدون مجوز را فراهم کند و سازگاری را افزایش دهد. با این ارتقا، کاربران بیت‌کوین به ویژگی‌هایی مانند اقدامات حفظ حریم خصوصی، قراردادهای هوشمند و توکن‌های اضافی دسترسی اختیاری خواهند داشت و در نتیجه راه را برای موارد استفاده و محصولات جدید و نوآورانه در اکوسیستم بیت‌کوین هموار می‌کنند.

با این حال، بدون مشکل نیست، زیرا برای اجرا به یک سافت فورک نیاز دارد و ممکن است شامل آسیب‌پذیری‌ها و پیچیدگی‌های اضافی باشد. اما تنها با یک ارتقا، درایو‌چین‌ها می‌توانند به توسعه آینده در بالای بیت‌کوین اجازه دهند بدون نیاز به تغییرات بیشتر در لایه پایه. در اوایل سال جاری، زمانی که Ordinals برای اولین بار شروع به جذب کرد، بحث مشابهی در جامعه بیت کوین به راه افتاد، اما تاکنون، آنها اکثر تراکنش های بیت کوین را تشکیل می دهند.

اکنون، به گفته Sztorc، پیشنهاد Drivechain “حتمی” است و در نهایت فعال خواهد شد، زیرا هزینه هایی را به ماینرها می پردازد و اجازه می دهد وجوه را به طور مستقیم به زنجیره های جانبی در بالای بیت کوین منتقل کنند. اما در حال حاضر، جامعه با قدرت در مورد این پیشنهاد بحث می کند و باید دید که آیا و در نهایت چه زمانی فعال می شود یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *