وبلاگ

ارز چیا چیست؟

arz-chia-chist-ak-01

ارز چیا چیست؟ شبکه چیا یک پلتفرم تراکنش بلاک چین و هوشمند است که از اثبات فضا و اثبات زمان برای انجام اعتبارسنجی تراکنش کارآمد به نام «کشاورزی» استفاده می‌کند که توسط فضای خالی رایانه‌ای که به «قطعه‌ها» اختصاص داده شده است، تامین می‌شود. ایده این است که به جای عملکرد پردازش، توکن ها را بر اساس فضای ذخیره سازی آزاد ایجاد کنید. شبکه چیا با نماد XGH معامله می‌کند و  شبکه اصلی آن  از جمعه ۱۹ مارس ۲۰۲۱ در حال اجراست.

هرکسی که فضای دیسک استفاده نشده دارد، می‌تواند با اختصاص فضای دیسک به نمودارها، چیا را پرورش دهد، و تنها «نقشه‌گذاری» اولیه هارد دیسک زمان و منابع زیادی دارد. چیا با افتخار از یک الگوریتم اجماع ایمن به سبک ناکاموتو برخوردار است  که الگوریتم راه اندازی بیت کوین در سال 2008 است. این الگوریتم تراکنش ها را بدون به خطر انداختن عدم تمرکز و مقاومت در برابر سانسور تأیید می کند.

ناکاموتو اجماع به فرآیند تأیید تراکنش ها در یک بلاک چین اشاره دارد. به طور خلاصه، یک شبکه کامپیوتری از گره های مستقل و توزیع شده ایجاد می کند که می توانند در مورد فعالیت تراکنش توافق کنند. شبکه Chia  توسط برام کوهن ، که پروتکل BitTorrent و برنامه اشتراک فایل را نیز نویسند، تاسیس شد. و واحد پول بومی XCH است که می توان آن را پرورش داد.

چیا چگونه کار می کند؟

همانطور که بارها اشاره شد، شبکه چیا به عنوان جایگزینی سبزتر برای بیگ‌شات‌های رمزنگاری مانند اتریوم و بیت‌کوین ارائه می‌شود. این ادعا در درجه اول از روش تأیید آنها ناشی می شود. در حالی که اثبات کار سنتی کار و انرژی بر در نظر گرفته می شود، جایگزین Chia بسیار کمتر به محیط زیست آسیب می رساند. این روش “اثبات زمان و مکان” نامیده می شود. اگرچه این یک مکانیسم پیچیده بلاک چین است، اما می توان آن را در دو بخش خلاصه کرد: نقشه برداری و کشاورزی.

طرح: اثبات فضا

چیا از طریق اثبات مفهوم مکان و زمان کار می کند. برای درک تفاوت های اصلی بین این دو، ابتدا باید بدانید که اثبات کار چگونه عمل می کند. به زبان ساده، اثبات کار سیستمی است که در آن رایانه‌های فردی برای پاسخگویی به محاسبات ریاضی دلخواه برای برنده شدن در زنجیره بلوکی، به نام «هش» رقابت می‌کنند. برندگان جایزه می گیرند.

حل کردن هش ها به محاسبات گسترده ای نیاز دارد، بنابراین «ماینرها» با بالاترین قدرت محاسباتی کسانی هستند که اکثر این بلوک ها را برنده می شوند. رایانه ها همچنین باید 24/7 روشن باشند تا فرصت کار روی یک بلوک جدید را از دست ندهید. پاسخ شبکه چیا برهان مکان و زمان است.

جنبه اصلی این روش اثبات فضا است، جایی که به جای قدرت پردازش، رایانه های فردی فضای ذخیره سازی خود را شرط بندی می کنند. اپراتورهایی که “کشاورزان” نامیده می شوند، حدود 100 گیگابایت فضا را در هارد دیسک های خود “طرح” می کنند. سپس شبکه چیا آن نمودارها را با اعداد ذخیره می کند.

کشاورزی: ​​اثبات زمان

پس از آن، شبکه یک رشته منحصر به فرد و تصادفی از اعداد را برای پرورش بلاک چین ارسال می کند، و هر «نقطه» فضایی همه این اعداد را داشته باشد، بلوک را برنده خواهد شد. هرچه فضای هارد دیسک بیشتری داشته باشید، اعداد تصادفی بیشتری را ذخیره خواهید کرد. این به معنای شانس بیشتری برای برنده شدن در بلوک ماینینگ بعدی است.

در تمام این مدت، شبکه همچنین باید با گفتن اینکه اعداد را حتی در حالی که این کار را نمی‌کنید ذخیره می‌کنید، تأیید کند که سیستم را فریب نمی‌دهید. برای انجام این راستی‌آزمایی، Chia محاسبات از پیش ساخته شده را نیز در قطعه‌های فضا نگه می‌دارد و هر چند وقت یک‌بار، درخواستی برای آن محاسبات ارسال می‌کند.

اگر رایانه شما پاسخ دهد، پس ثابت کرده است که در حال حاضر اعداد را در نمودار از پیش تعریف شده در آن نقطه از زمان ذخیره می کند. در غیر این صورت از دور حذف خواهد شد. این امر همزمان با کشاورزی اتفاق می افتد.

چیا چه تفاوتی با بیت کوین دارد؟

چیا و بیت کوین اشتراکات زیادی دارند. هر دوی آنها از الگوریتم اصلی Nakamoto Consensus استفاده می کنند. آنها تنها دو رمزارز هستند که از این الگوریتم استفاده می کنند. تفاوت اصلی در نحوه ایجاد سکه ها است. جایی که بیت کوین از اثبات کار استفاده می کند، چیا از اثبات مکان و زمان استفاده می کند.

به جای داشتن واحدهای بزرگ و گران قیمت، معماها را برای به دست آوردن سکه حل می کنند، مانند اثبات کار بیت کوین، اثبات فضا و زمان از فضای ذخیره سازی اضافی استفاده می کند. این نه تنها چیا را برای افرادی که به تازگی وارد جامعه ارزهای دیجیتال می شوند قابل دسترس تر می کند، بلکه اثبات فضا و زمان نیز چیا را پایدارتر می کند. این بدان معناست که چیا شانس خوبی برای ماندگاری طولانی مدت دارد.

چرا Chia Crypto اختراع شد؟

اولین ارزهای رمزنگاری شده که از آن زمان به غول های بازار تبدیل شده اند، همگی به روش تأیید “اثبات کار” متکی هستند. این بدان معناست که برای استخراج ارزهای دیجیتال جدید، رایانه‌های موجود در شبکه برای استخراج یک بلوک رقابت می‌کنند. به نوبه خود، این بدان معناست که رایانه‌ها یا «دستگاه ماینر» با بیشترین قدرت محاسباتی، کسانی هستند که بیشترین احتمال را برای برنده شدن در بلاک چین دارند و سکه تازه ضرب شده را دریافت خواهند کرد. این روش دو مشکل اساسی ایجاد می کند: افزایش تمرکز و مصرف انرژی بیشتر.

افزایش تمرکز

اولین مشکلی که دیگر ارزهای دیجیتال دارند این است که قدرت بیشتری را به نهادهایی که می توانند قدرت محاسباتی را ذخیره کنند، ارائه می دهند. این وضعیت برخلاف اصل عمومی غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال است. از این گذشته، موجودیت‌هایی که بیشترین قدرت محاسباتی را دارند، می‌توانند تمام استخراج‌ها را نیز ذخیره کنند و بنابراین، شبکه ارز دیجیتال را کنترل کنند.

این را می توان در شبکه بیت کوین مشاهده کرد، جایی که برخی از شرکت ها بخش بزرگی از قدرت استخراج را در اختیار دارند. اگرچه هنوز هیچ اتفاق مهمی در مورد شبکه بیت کوین نیفتاده است ، اثرات آن هنوز مورد بحث است.

نگرانی های زیست محیطی

طبیعتاً، سیستم‌های اثبات کار از مقادیر انبوهی از برق برای کار استفاده می‌کنند. این به این دلیل است که بسیاری از رایانه‌ها، همراه با سیستم‌های کمکی مانند سیستم‌های تعمیر و نگهداری و خنک‌کننده، برای رقابت با رایانه‌های دیگر برای دریافت پاداش، باید 24/7 کار کنند.

از آنجایی که بیشتر انرژی الکتریکی جهان از سوخت‌های فسیلی استفاده می‌شود، این امر باعث می‌شود استخراج سکه‌های دیگر سهم مهمی در سوزاندن سوخت‌های فسیلی داشته باشد – و تمام پیامدهای زیست‌محیطی ناشی از آن.

پاسخ شبکه چیا

با توجه به این مسائل بحرانی، بسیاری از توسعه دهندگان به دنبال ابزارهای جایگزین برای ایجاد همان مزایایی هستند که رمزهای رمزنگاری سنتی دارند اما بدون همه مشکلات. خالق چیا توکن رمزنگاری را به عنوان جایگزینی «سبزتر» برای ارزهای دیجیتال مهمتری مانند بیت کوین در نظر می گیرد.

این کار را به سادگی با جایگزینی سیستم اثبات کار با یک جایگزین کم انرژی انجام می دهد. با این کار، Chia Network می‌تواند به همان امنیت و تغییر ناپذیری شبکه‌های رمزنگاری اصلی بدون خطرات تمرکز و اثرات منفی محیطی دست یابد.

ارز چیا چیست؟

چه کسی پشت پروژه چیا است؟

پروتکل Chia در سال 2017 توسط برام کوهن، برنامه نویس مشهور کامپیوتر و خالق پروتکل BitTorrent توسعه یافت. او در حال حاضر به عنوان مدیر اجرایی این پروژه را هدایت می کند. کوهن توسط Gene Hoffman، یک کارآفرین سریالی، به عنوان مدیر ارشد اجرایی و رئیس، و مدیر عامل سابق مدیریت جهانی Delta-V، میشا گرابوی، به عنوان مدیر مالی، در میان سایر مدیران ارشد، کمک می کند.

برای آشنایی با سایر اعضای تیم به صفحه تیم پروژه سر بزنید . علاوه بر این، تیم Chia متشکل از جامعه نسبتاً بزرگی از توسعه دهندگان است که به طور منظم با قابلیت های مختلف در پایگاه کد مشارکت می کنند.  

هدف چیا حل کردن چه مشکلاتی است؟

هدف Chia حل فرآیند محاسباتی پر انرژی تراکنش‌های ارزهای دیجیتال در شبکه‌های دیگر است که معمولاً با استفاده از مکانیسم‌های اجماع اثبات کار یا اثبات سهام تأیید می‌شوند . این روش‌ها معمولاً به قدرت محاسباتی جمعی ماینرها نیاز دارند که برای مشارکت‌هایشان پاداش دریافت می‌کنند. زیرساخت دوستدار محیط زیست چیا نسبت به سایر ارزهای دیجیتال سبزتر، غیرمتمرکزتر، آسان تر برای ممیزی، انرژی کارآمدتر، ایمن تر و استفاده آسان تر از دیگر ارزهای دیجیتال است. 

کاغذ سفید چیا به سه مسئله اصلی اشاره می کند که قصد دارد حل کند. شبکه Chia بر روی پرداختن به مسائل تمرکز تمرکز دارد و در عین حال امنیت بیشتری را در برابر حملات دوربرد ایجاد می کند. همچنین به ناتوانی شبکه‌های اثبات سهام در بازیابی پس از حملات 51% می‌پردازد . 

فضای کریپتوکارنسی نسبت به پروتکل های خود در رابطه با مصرف انرژی واکنش شدیدی دریافت می کند. فقط استخراج اتریوم به تنهایی، با حدود 56.6 تراوات ساعت (TWh) معادل ردپای کربن کل کشور مالت است. 

شاخص مصرف برق بیت کوین کمبریج (CBECI) تخمین می زند که استخراج بیت کوین تا قبل از سال آینده به 128 تراوات ساعت خواهد رسید. اگر این درست باشد، استخراج بیت کوین و اتریوم ده برابر گوگل، بیشتر از نروژ در کل، یا 0.6 درصد از کل عرضه زمین، برق مصرف خواهد کرد. راستی‌آزمایی و ثبت تمام معاملات جهانی با ردپای کربن قابل توجهی همراه است.

کل  شبکه چیا تا 19 ژوئیه 2021 به طور متوسط ​​47752 کیلووات (کیلووات) مصرف می کند، بر اساس فضای شبکه فعلی 31.0 EiB. این کسری از قدرت در مقایسه با بیت کوین و اتریوم است که کارایی آن را با ردپای کربن بسیار کمتر ثابت می کند.

چیا چه تفاوتی با بیت کوین دارد؟

مهم ترین تفاوت بین ارز دیجیتال چیا و بیت کوین، سیستم تأیید تراکنش در هر دو شبکه است. بیت کوین از مکانیزم اثبات کار استفاده می کند که در آن ماینرها قدرت محاسباتی خود را برای حل مسائل پیچیده ریاضی و کسب پاداش کمک می کنند، در حالی که چیا از سیستم اثبات مکان و زمان (PoST) استفاده می کند که با آپلود داده ها در رایانه خالی کار می کند. فضای ذخیره سازی که شامل سخت افزار کاملا معمولی است. این به شرکت کنندگان شبکه اجازه می دهد تا نشان دهند که داده ها را در یک دوره زمانی ذخیره کرده اند.

به زبان ساده، شبکه Chia به جای کارت‌های گرافیکی و پردازنده‌های با کارایی بالا، از فضای دیسک بلااستفاده برای پرورش توکن استفاده می‌کند. چنین فرآیندی برای استخراج چیا هزینه بسیار کمتری نسبت به بیت کوین برای یک ماینر دارد. 

شبکه Chia همچنین اخیراً  اعلام کرده است که می‌تواند مستقیماً روی سرورهای ابری خدمات وب آمازون (AWS) تولید شود. هدف این شبکه امکان پذیر ساختن ماینینگ خانگی است. هر کسی که کامپیوتر، اتصال به اینترنت، فضای ذخیره‌سازی اضافی و قدرت CPU کافی داشته باشد، می‌تواند در کشاورزی شرکت کند. 

بر اساس گزارش‌ها، پنج دقیقه طول می‌کشد تا چیا در AWS مزرعه شود، پس از آن کاربر می‌تواند یک آدرس کیف پول رمزنگاری ایجاد کند که کوین‌های چیا پرورشی به آن منتقل می‌شوند. با عدم نیاز به سخت افزار قابل توجه، این ادغام به Chia اجازه می دهد تا انعطاف پذیری بیشتری را برای جامعه ماینرها (کشاورزان) خود فراهم کند.

در مقابل، ماینرهای بیت کوین به سخت افزارهای پیشرفته برای استخراج نیاز دارند. شبکه چیا با اتکای اندک به توان محاسباتی، قربانی  کمبود دائمی عرضه چیپست جهانی نمی شود ، که در طول همه گیری با مشکلات زنجیره تامین تشدید شده است.

علاوه بر این، بیت کوین دارای سقف عرضه توکن 21 میلیونی است که یک ویژگی کلیدی است. با این حال، شبکه چیا از تورم مستمر قابل پیش‌بینی حمایت می‌کند و استدلال می‌کند که «مقدار قابل پیش‌بینی» بیش از عرضه ثابت اهمیت دارد. 

چگونه چیا را دریافت می کنید؟

هنوز به سرمایه گذاری در چیا فکر می کنید؟ دو راه وجود دارد که می‌توانید برای گرفتن برخی از آنها استفاده کنید.

خرید چیا

چیا عرضه اولیه عمومی خود را در اوایل ماه مه منتشر کرد و در تاریخ 16 مه به 1612 دلار به ازای هر سکه رسید. قیمت مانند اکثر ارزهای دیجیتال به شدت افزایش یافته است، اما شما می توانید شخصی را از هرجایی که می توانید بیشتر ارزهای رمزنگاری شده دریافت کنید، مانند Binance یا Kraken خریداری کنید. ابتدا باید تتر کوین را خریداری کنید، که در آن هر سکه بسیار نزدیک به 1 دلار آمریکا است، اما سپس می توانید از آن ها برای خرید چیا استفاده کنید.

کشاورزی چیا

کشاورزی چیا ارزان تر است اما کمی بیشتر درگیر است. سکه های چیا برنده می شوند. هرچه فضای ذخیره سازی بیشتری برای چیا در دسترس داشته باشید، احتمال برنده شدن در بلاک چین بیشتر می شود . اگر 10 ترابایت اختصاص داده شده به کشاورزی چیا دارید، شانس شما برای برنده شدن تنها 0.000052٪ است. این کم به نظر می رسد، اما اگر از فضا استفاده نمی کنید، می توانید از آن استفاده کنید

اگر برنده شوید، پاداش فعلی 2 XCH است که مخفف سکه چیا است. این پاداش طی سه سال آینده کاهش می یابد و سپس در آن سطح تثبیت می شود. چیا ممکن است قدرت پردازش گسترده‌ای نداشته باشد، اما هنوز زمان می‌برد. زمین ها باید شخم زده شوند. برای فضاهای ذخیره سازی بزرگتر، ممکن است چند روز طول بکشد.

آیا ارزش خرید چیا را دارد؟

چیا مدت زیادی نیست که واقعاً خودش را ثابت کند، به خصوص با ادعاهای بزرگی که توسط بنیانگذار و رئیس آن مطرح شده است. اگر به ایده ارز دیجیتال به عنوان یک کل اعتقاد دارید و ذهنیت محیطی دارید ، چیا ممکن است سکه مناسبی برای شما باشد. قبل از شروع، حتماً خود را در مورد سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال آموزش دهید.

چگونه چیا کریپتو بخریم؟

از آنجایی که توکن Chia (XCH) نسبتاً جدید در نمایشگاه است، نمی‌توانید آن را در اکثر صرافی‌های اصلی ارزهای دیجیتال مانند Binance دریافت کنید. با این حال، می توانید آن را در سایر پلتفرم های معاملاتی آلتکوین مانند KuCoin دریافت کنید. در این قسمت قصد داریم نحوه خرید کریپتو چیا را به شما آموزش دهیم.

  1. برای تبادل انتخابی خود ثبت نام کنید.
  2. بسته به سیاست های صرافی، ممکن است لازم باشد قبل از معامله، عضوی کاملا تایید شده شوید.
  3. اکثر صرافی های آلتکوین انتقال مستقیم نقدی را نمی پذیرند، بنابراین ابتدا باید یک سکه اصلی مانند بیت کوین خریداری کنید.
  4. بیت کوین خود را از کیف پول خود به صرافی ای که توکن های چیا را میزبانی می کند، انتقال دهید.
  5. با وجوهی که به صرافی واریز کرده اید، توکن های چیا بخرید.

چگونه Chia Crypto را بفروشیم؟

هنگامی که توکن های چیا شما ارزش پیدا کردند، ممکن است بخواهید فروش آنها را شروع کنید. اینکه دقیقاً چگونه می توانید توکن Chia خود را بفروشید به صرافی ای که استفاده خواهید کرد بستگی دارد. با این حال، در اکثر موارد، همه آنها فرآیندهای مشابهی دارند.

  1. در صرافی خود، یک سکه محبوب مانند بیت کوین با توکن های چیا خود بخرید.
  2. از پلتفرم، مبلغ حاصل را به کیف پول خارجی خود منتقل کنید.
  3. از کیف پول خارجی خود، آن را به صرافی دیگری انتقال دهید که از تبدیل توکن شما به پول نقد پشتیبانی می کند.
  4. پول نقد خود را از پلتفرم به حساب بانکی خود انتقال دهید.

سوالات متداول

سکه چیا را از کجا بخریم؟

شما می توانید سکه چیا (XCH) را از چندین صرافی رمزنگاری متمرکز و غیرمتمرکز خریداری کنید. این شامل Huobi Global، Gate.io و KuCoin می شود. علاوه بر این، می‌توانید CoinMarketCap را برای یافتن صرافی‌هایی که XCH را فهرست کرده‌اند بررسی کنید.

آیا می توانم با سکه چیا کسب درآمد کنم؟

بله، درست مانند هر ارز دیجیتال دیگری، چیا کوین (XCH) نیز فرصتی را برای شما فراهم می کند تا با تجارت و سرمایه گذاری در دارایی، سود کسب کنید. با این حال، مانند هر دارایی دیگری، هر سرمایه گذاری XCH با سهم منصفانه ای از ریسک همراه خواهد بود.

رمزارز چیا چیست؟

سکه چیا (XCH)، که گاهی اوقات به عنوان رمزارز چیا نیز شناخته می شود، دارایی بومی شبکه چیا است.

شبکه چیا چیست؟

شبکه چیا یک پلتفرم بلاک چین و قرارداد هوشمند است که بر اساس الگوریتم اجماع ناکاموتو به نام اثبات فضا و زمان (PoST) ساخته شده است.

چیا روی چه بلاک چینی است؟

چیا بلاک چین خود را دارد که با استفاده از مکانیسم اجماع اثبات فضا و زمان (PoST) ساخته شده است.

خط پایین

مزارع بزرگ چیا معمولاً دارای ردپای کربن کمتری هستند که از فناوری انرژی بر کمتری نسبت به مزارع ارزهای دیجیتال رقیب استفاده می کنند. کشاورزی چیا کسری از قبض برق استخراج را برای شما به ارمغان می‌آورد و هر کسی می‌تواند بدون حل معادلات پیچیده مانند بیت‌کوین، فضای ذخیره‌سازی بلااستفاده خود را به دارایی‌های دیجیتال سبز تبدیل کند.

به طور کلی، اثبات فضا (یا اثبات فضا-زمان، همچنین به عنوان PoST شناخته می شود) یک جایگزین امیدوارکننده برای ارزهای دیجیتال و مدل اثبات سهام است. این شبکه شاهد حجم عظیمی از هیجان اولیه بود که در اواسط می به 1600 دلار رسید، اما از آن زمان به بعد به سرعت به زیر 200 دلار کاهش یافت. فقط زمان نشان می دهد که آیا شبکه چیا می تواند به پذیرش گسترده ای برسد تا در مصرف برق و مصرف انرژی ارزهای دیجیتال محبوب امروزی کاهش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *