وبلاگ

ارز زی کش چیست؟

arz-Zcash-chist-ak-01

ارز زی کش چیست؟ با موفقیت بیت کوین، دروازه ها برای صدها ارز دیجیتال جایگزین (آلت کوین) – از جمله Zcash (ZEC) باز شد. Zcash در اکتبر 2016 توسط تیمی از دانشمندان به رهبری Zooko Wilcox-O’Hearn در پاسخ به درخواست‌های جامعه بلاک چین برای یک سیستم مالی باز با ویژگی‌های حریم خصوصی اضافی تأسیس شد. 

Zcash به عنوان یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز و منبع باز ایجاد شد که حریم خصوصی و امنیت را برای تاریخچه مالی کاربران ارائه می‌کند. تراکنش ها را می توان به سرعت و کارآمد در شبکه Zcash تایید کرد زیرا ZEC بر اساس کد اصلی بیت کوین ساخته شده است.

در حالی که بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده تاریخچه مالی و دارایی های فعلی کاربر را هنگام انجام تراکنش ها افشا می کنند، Zcash از تراکنش هایی محافظت می کند که اطلاعات شخصی کاربر را مبهم می کند. در حالی که Zcash به دلیل ایجاد پناهگاهی برای تراکنش های غیرقانونی مورد انتقاد قرار گرفته است، هدف بنیاد Zcash محافظت از حریم خصوصی کاربران به دلایل قانونی و غیر شرورانه است.

ارز زی کش چگونه کار می کند؟ 

Zcash یک ارز دیجیتال محافظت کننده از حریم خصوصی است که با استفاده از ریاضیات و علوم کامپیوتر پیچیده ساخته شده است تا امنیت با تکنولوژی بالا را ارائه دهد. Zcash به کاربران این امکان را می دهد که تراکنش ها را از طریق شبکه به صورت کارآمد، آسان و با کارمزد کم ارسال کنند.

 کاربرانی که ممکن است حریم خصوصی بیشتری بخواهند می توانند از تراکنش های محافظت شده Zcash استفاده کنند. استفاده از تراکنش های محافظت شده می تواند اطلاعات شخصی کاربران را خصوصی نگه دارد.

معاملات خصوصی به دلیل ساختار منحصر به فرد Zcash امکان پذیر است. آدرس‌های Zcash یا آدرس‌های Z خصوصی یا آدرس‌های T عمومی هستند. حریم خصوصی تراکنش بستگی به نوع آدرسی دارد که استفاده می شود و مقدار به چه نوع آدرسی ارسال می شود.

یک تراکنش Z-to-Z در بلاک چین عمومی ظاهر می شود، بنابراین کاربران می توانند ببینند که آن اتفاق افتاده است و هزینه ها پرداخت شده است. با این حال، آدرس‌ها، مبالغ تراکنش‌ها و فیلدهای یادداشت همگی رمزگذاری شده‌اند و برای عموم قابل مشاهده نیستند.

کاربر ممکن است از طریق استفاده از کلیدهای مشاهده و افشای پرداخت، این اطلاعات را با اشخاص ثالث قابل اعتماد افشا کند. تراکنش های Z-to-Z تنها به دلیل استفاده از Zero-knowledge Proofs یا Zk-SNARK امکان پذیر است.

Zk-SNARK ها به تراکنش های موجود در ZEC اجازه می دهند تا به طور کامل در زنجیره بلوکی رمزگذاری شوند، اما همچنان به عنوان تراکنش های معتبر قابل تأیید باشند. آنها با اجازه دادن به کاربر برای اثبات داشتن اطلاعات خاص، به عنوان مثال یک کلید مخفی، بدون افشای آن اطلاعات، و بدون هیچ گونه تراکنش اضافی بین دو طرف کار می کنند.

تراکنش T-to-T درست مانند بیت کوین عمل می کند. تمام جزئیات معامله عمومی است. دو نوع آدرس Zcash قابل تعویض هستند و ممکن است وجوه بین هر نوع ارسال شود. اطلاعات اضافی در مورد نقل و انتقالات متقابل کیف پول را می توان در راهنمای رسمی Zcash (ZEC) یافت.

بنیانگذاران Zcash چه کسانی هستند؟ (تاریخچه ZEC)

در سال 2013، متیو گرین، ایان میرز و کریستینا گارمن از دانشگاه جانز هاپکینز، Zerocoin را ارائه کردند که یک برنامه افزودنی پیشنهادی برای حفظ حریم خصوصی بیت کوین است. پاسخ غیرقطعی جامعه و تمایل به حرکت سریع، تیم را بر آن داشت تا دانشمندان بیشتری را برای ایجاد یک پروتکل مستقل استخدام کنند: Zcash.

شرکت Zerocoin Electric Coin (در حال حاضر شرکت Electric Coin) در سال 2015 و توسط بنیانگذار آن Zooko Wilcox-O’Hearn برای کمک به مهندسی و ارائه ایده تشکیل شد و بنیاد Zcash در سال 2017 راه اندازی شد تا از توسعه مداوم شبکه اطمینان حاصل کند.

چه چیزی زی کش را منحصر به فرد می کند؟

بر خلاف نام مستعار بیت کوین و اکثر ارزهای دیجیتال دیگر، Zcash حریم خصوصی و ناشناس بودن واقعی را برای کاربران و تراکنش های آنها ارائه می دهد. بیشتر ارزهای دیجیتال دیجیتالی که ناشناس بودن را ارائه می‌کنند به کلیدهای خصوصی متکی هستند که می‌تواند شناسایی کاربر را پس از انجام تراکنش‌های کافی آسان‌تر کند.

از آنجایی که ZEC به جای آن از Zk-SNARK ها استفاده می کند، این بدان معناست که کاربران هرگز نیازی به افشای آدرس های خود برای یکدیگر ندارند و میزان اطلاعاتی را که می توان در معرض دید قرار داد تا حد زیادی کاهش می دهد.

چه چیزی به زی کش ارزش می دهد؟

ZEC تعدادی از ویژگی ها را حفظ می کند – مانند تمرکززدایی – که ارزش BTC را می دهد. با این حال، بر خلاف BTC، ZEC نماینده بسیار بهتری از پول نقد دیجیتال است. درست مانند بیت کوین، سقف سختی برای عرضه کل ZEC در 21 میلیون وجود دارد.

ZEC جدید از طریق اثبات کار (PoW) استخراج می شود، با نصف شدن پاداش استخراج در فواصل زمانی مختلف. علاوه بر همه چیزهایی که بیت‌کوین را به یک سرمایه‌گذاری جذاب تبدیل می‌کند، ZEC ارزش افزوده‌ای را از ویژگی‌های اضافی حریم خصوصی خود به دست می‌آورد.

چند سکه زی کش در گردش است؟

Zcash (ZEC) دارای عرضه در گردش 10,922,059 با حداکثر عرضه 21,000,000 توکن ZEC است. این عرضه هرگز افزایش نخواهد یافت.  توکن های ZEC را می توان توسط ماینرهایی که شبکه را نگهداری و مدیریت می کنند به دست آورد. Zcash ICO نداشت. درعوض، بنیانگذاران تصمیم گرفتند که از جوایز ماینینگ هزینه ای استخراج کنند. با گذشت زمان، 10٪ از کل ZEC (2.1 میلیون) تولید شده به بنیانگذاران خواهد رسید. 

زی کش چگونه ایمن می شود؟

Zcash از مکانیزم اجماع اثبات کار استفاده می کند. Zcash هرگز از مکانیزم اجماع دیگری برای ایمن سازی شبکه استفاده نخواهد کرد. استخراج کنندگان Zcash با حل پازل های محاسباتی دشوار به منظور تولید بلوک، شبکه را ایمن می کنند.

تا زمانی که هر ماینر یا گره در شبکه در مورد ترتیب تولید بلوک ها توافق کند، وضعیت تمام اطلاعات ثبت می شود و شبکه به بلوک بعدی می رود. این مکانیسم اجماع با الزام عوامل مخرب برای کنترل بخش بزرگی از شبکه از حملات جلوگیری می کند. 

هدف از اثبات کار، گسترش زنجیره است و ماینرها تشویق می شوند تا به انجام این کار در زنجیره Zcash ادامه دهند. انگیزه زیادی برای ماینرها برای راه اندازی زنجیره خود وجود ندارد زیرا کاربران همیشه طولانی ترین یا “رسمی” زنجیره را انتخاب می کنند. با این حال، به دلیل مشاجره بر سر توسعه و اختلاف نظر در نقشه راه فورک هایی مانند Ycash رخ داده است.

ارز زی کش چیست؟ سایر اطلاعات فنی

فورک – زمانی که یک شبکه به دو شبکه جداگانه تقسیم می شود، زمانی که تعداد زیادی از دستگاه ماینر تصمیم به اتخاذ قوانین جدید بگیرند.

اثبات کار (PoW) – ماینرها برای حل بخشی از داده‌ای که تولید آن دشوار است اما تأیید آن برای دیگران آسان است، رقابت می‌کنند.

ICO – عرضه اولیه سکه. فرآیند یا رویدادی که در آن یک شرکت تلاش می کند تا با فروش یک ارز دیجیتال جدید سرمایه خود را افزایش دهد. 

نحوه استفاده از زی کش

اگرچه ZEC در حال حاضر مانند بیت کوین عمل می کند، کاربرانی که می خواهند یک گره را اجرا کنند یا در شبکه Zcash تراکنش کنند، به نرم افزار Zcash مناسب نیاز دارند. کاربرد اصلی Zcash در حال حاضر تغییر ارزش در شبکه L1 ZEC است.

Zcash همچنین به دلیل توانایی ZEC برای انتقال وجوه به صورت خصوصی و مخفی نگه داشتن اطلاعات مالی شخصی با توکن های بومی ZEC جذاب است. علاوه بر این، ZEC می تواند به عنوان یک ابزار سرمایه گذاری سوداگرانه و نوعی پرداخت استفاده شود.

نحوه انتخاب کیف پول زی کش.

نوع کیف پول Zcash (ZEC) که انتخاب می‌کنید احتمالاً به آنچه می‌خواهید از آن استفاده کنید و مقداری که باید ذخیره کنید بستگی دارد. کیف پول سخت افزاری یا کیف پول سرد امن ترین گزینه را با ذخیره سازی و پشتیبان گیری آفلاین فراهم می کند.

هر دو کیف پول سخت افزاری Ledger و Trezor راه حل های ذخیره سازی را برای ZEC ارائه می دهند. کیف پول‌های سخت‌افزاری می‌توانند کمی بیشتر منحنی یادگیری را در بر گیرند و گزینه گران‌تری هستند. به این ترتیب، آنها ممکن است برای ذخیره مقادیر بیشتری از ZEC برای کاربران با تجربه تر مناسب تر باشند. کیف پول های نرم افزاری گزینه دیگری را ارائه می دهند و استفاده از آنها رایگان و آسان است.

 آنها برای دانلود به عنوان برنامه های گوشی موبایل هوشمند یا دسکتاپ در دسترس هستند و می توانند حافظ یا غیر حضانت باشند. با کیف‌پول‌های نگهبانی، کلیدهای خصوصی توسط ارائه‌دهنده خدمات از طرف شما مدیریت و پشتیبان‌گیری می‌شوند.

کیف پول‌های غیرقانونی از عناصر امن در دستگاه شما برای ذخیره کلیدهای خصوصی استفاده می‌کنند. اگرچه راحت هستند، اما امنیت کمتری نسبت به کیف پول‌های سخت‌افزاری دارند و ممکن است برای مقادیر کمتر Zcash (ZEC) یا کاربران تازه‌کار بیشتر مناسب‌تر باشند.

کیف پول های آنلاین یا کیف پول های وب نیز رایگان و آسان برای استفاده هستند و از چندین دستگاه با استفاده از یک مرورگر وب قابل دسترسی هستند. با این حال، آن‌ها کیف‌پول‌های داغ محسوب می‌شوند و می‌توانند از امنیت کمتری نسبت به جایگزین‌های سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری برخوردار باشند.

از آنجایی که احتمالاً به پلتفرم برای مدیریت ZEC خود اعتماد دارید، باید یک سرویس معتبر با سابقه امنیتی و نگهداری را انتخاب کنید. به این ترتیب، آنها برای نگهداری مقادیر کمتر یا برای معامله گران با تجربه بیشتر مناسب هستند.

Kriptomat یک راه حل امن برای ذخیره سازی ارائه می دهد که به شما امکان می دهد توکن های Zcash (ZEC) خود را بدون دردسر ذخیره و مبادله کنید. ذخیره سازی ZEC خود با Kriptomat امنیت در سطح سازمانی و عملکرد کاربر پسند را برای شما فراهم می کند. فروش و خرید ZEC، یا مبادله آنها با هر ارز دیجیتال دیگر، تنها در لحظاتی انجام می شود که پلتفرم امن ما را به عنوان راه حل ذخیره سازی خود انتخاب می کنید.

استخراج زی کش.

Zcash از شرط بندی پشتیبانی نمی کند. در عوض، از اجماع اثبات کار (PoW) مشابه بیت کوین استفاده می کند. Zcash از الگوریتم استخراج متفاوتی نسبت به بیت کوین استفاده می کند. الگوریتم Zcash Equihash نامیده می شود.

برای استخراج کارآمد نیاز به استفاده از ماینرهای ASIC طراحی شده سفارشی دارد. اکثر کاربران برای دریافت پاداش های منظم، قدرت محاسباتی خود را به یک استخر استخراج قرض می دهند، مگر اینکه تعداد زیادی ماینر ASIC داشته باشند که همگی به صورت پشت سر هم کار می کنند.

ویژگی های قابل توجه ZCash

ویژگی های اصلی ZCash با آدرس ها و تراکنش ها مرتبط است. شما می توانید با بررسی دو ویژگی قابل توجه ZCash در مورد مزیت محافظ اطلاعات بیشتری کسب کنید. اول از همه، می توانید پاسخ این سوال را بیابید که آیا ZCash بهتر از بیت کوین است؟ ” در طرح کلی آدرس های موجود با ZCash. در مقایسه با بیت کوین ، ZCash دو آدرس مختلف مانند آدرس خصوصی یا z و آدرس شفاف یا t ارائه می دهد. نکته برجسته امیدوارکننده دو آدرس ZCash قابلیت همکاری آنها بین آنها است.

تعامل بین دو نوع کیف پول نقش مهمی در تعیین یکی دیگر از ویژگی های مهم ZCash ایفا می کند. بحث در مورد سوالاتی مانند ” ZCash برای چه استفاده می شود؟ ” به استفاده از دو نوع آدرس مجزا برای دستیابی به چهار نوع تراکنش مجزا اشاره می کند. چهار نوع مختلف تراکنش در ZCash شامل تراکنش های خصوصی، محافظ، محافظ و عمومی است. 

  • تراکنش های خصوصی بین آدرس های z در یک بلاک چین عمومی قابل مشاهده است ، البته با رمزگذاری جزئیات تراکنش. 
  • تراکنش های عمومی بین دو آدرس عمومی یا آدرس t درست مانند یک تراکنش عمومی بیت کوین عمل می کنند. 
  • تراکنش های محافظ شامل ارسال تراکنش ها از یک آدرس خصوصی به یک آدرس عمومی است. 
  • محافظت از معاملات شامل ارسال ارز دیجیتال از یک آدرس عمومی به یک آدرس خصوصی است.

جدا از انواع متمایز آدرس ها و تراکنش ها، ZCash همچنین بهبودهای ارزش امیدوارکننده ای را با ویژگی های دیگر به ارمغان می آورد. 

  • کارمزد کم تراکنش

یکی از مهمترین ویژگی ها به تضمین قیمت ZCash با تراکنش های کم کارمزد اشاره دارد. با کارمزد پیش‌فرض تراکنش 0.0001 ZEC، کاربران می‌توانند یک راه‌حل موثر ارز دیجیتال پیدا کنند. 

  • یادداشت های رمزگذاری شده

یادداشت های رمزگذاری شده یکی دیگر از ویژگی های برجسته ZCash است. تراکنش های محافظت شده در ZCash دارای یک فیلد یادداشت هستند که به فرستندگان اجازه می دهد اطلاعات مربوطه را به صورت کاملاً رمزگذاری شده اضافه کنند. یادداشت های رمزگذاری شده می توانند در ارسال پیام ها و همچنین دستورالعمل ها در کنار رسیدگی به الزامات انطباق کمک کنند.

  • پشتیبانی از تراکنش های چند علامتی

یکی دیگر از نکات برجسته ZCash در کنار کیف پول ZCash به تسهیلات تراکنش های چند امضایی اشاره دارد. تنها نقطه ضعف تراکنش های چند علامتی با ZCash محدودیت در تضمین حریم خصوصی است. جالب اینجاست که تیم سازنده ZCash در حال کار بر روی گسترش انعطاف پذیری انجام تراکنش های چند علامتی با آدرس های محافظت شده است.

  • پشتیبانی از Viewing Keys

مروری بر ویژگی‌های ZCash همچنین امکان مشاهده کلیدها را روشن می‌کند. صاحبان آدرس محافظت شده می توانند جزئیات تراکنش را به منظور رعایت مقررات و ممیزی فاش کنند. صاحبان آدرس محافظت شده می توانند جزئیات مربوط به تراکنش های دریافتی و فیلدهای یادداشت را افشا کنند. ZCash برنامه هایی برای معرفی پشتیبانی از کلیدهای مشاهده کامل دارد که می تواند تمام مقادیر تراکنش مرتبط با آدرس را نشان دهد.

  • حسابرسی و انطباق آسان

انعطاف‌پذیری استفاده از ZCash در چندین برنامه نیز می‌تواند به گزینه افشای پرداخت بستگی داشته باشد. شما می توانید پاسخ هایی برای ” ZCash برای چه استفاده می شود؟ ” در هر مورد استفاده از ارزهای دیجیتال. با این حال، ZCash به فرستندگان یا گیرندگان این امکان را می دهد تا جزئیات تراکنش را برای حسابرسی یا انطباق در اختیار نهادهای شخص ثالث قرار دهند. 

  • بهینه سازی کارآمد ظرفیت تراکنش

ZCash همچنین دارای یک طراحی کارآمد است که امکان پشتیبانی از انقضای تراکنش را فراهم می کند. حذف تراکنش‌های اضافی یا غیر استخراج‌شده می‌تواند به بهبود عملکرد پروتکل کمک کند. اگر تراکنش‌ها ظرف 50 دقیقه استخراج نشوند، منقضی می‌شوند و کارمزد تراکنش‌ها به کاربر باز می‌گردد. 

فهرست ویژگی های ZCash نیز توجه به شباهت های آن با بیت کوین را جلب می کند. در حالی که پاسخ به “ آیا ZCash بهتر از بیت کوین است؟ به حریم خصوصی مراجعه کنید، توجه داشته باشید که ZCash یک فورک بیت کوین است. بنابراین، ZCash شباهت های زیادی با بیت کوین دارد. به عنوان مثال، کل عرضه ZCash مانند بیت کوین روی 21 میلیون واحد ثابت است. 

نتیجه

Zcash یک ارز دیجیتال معتبر است که با موانع متعددی روبرو شده و از آن عبور کرده است. این یک پیشنهاد ارزش منحصر به فرد از نظر حریم خصوصی ارائه می دهد که ممکن است بسیاری از سرمایه گذاران آن را دوست داشته باشند. 

Zcash با اجازه دادن به کاربران برای انجام معاملات و انجام تجارت خود به صورت خصوصی، ارز دیجیتال را برای کاربرانی که به تراکنش‌های امن و خصوصی اهمیت می‌دهند، بیش از هر زمان دیگری در دسترس قرار داده است. 

سوالات متداول زی کش

آیا ZEC رقیب بیت کوین است؟

آره. Zcash (ZEC) برای رقابت مستقیم با شبکه بیت کوین با دنبال کردن مسیر توسعه متفاوت و در عین حال با استفاده از کد منبع یکسان طراحی شده است. Zcash ویژگی های دیگری را در تضاد کامل با بیت کوین مانند حفظ حریم خصوصی ارائه می دهد.

چه زمانی Staking منتشر می شود؟

Zcash از Proof-of-Work استفاده می کند، نه Proof-of-Stake، و هرگز از آن پشتیبانی نخواهد کرد.

نحوه خرید Zcash (ZEC)

خرید ZEC به آسانی بازدید از صفحه نحوه خرید ZEC کریپتومات و انتخاب روش پرداخت دلخواهتان است.

نحوه فروش Zcash

اگر از قبل صاحب ZEC هستید و آن را در کیف پول صرافی کریپتومات نگه می دارید، می توانید به راحتی با پیمایش در رابط و انتخاب گزینه پرداخت مورد نظر خود، سکه های ZEC را بفروشید.

قیمت Zcash

عوامل متعددی بر قیمت Zcash و ارزش بازار تأثیر می‌گذارند، از جمله جریان‌های ورودی و خروجی ارز، احساسات، تحولات فنی و بنیادی، چرخه اخبار و محیط کلی اقتصادی. مانند بیت کوین، قیمت ZEC در هر لحظه با خرید و فروش تجمعی میلیون ها شرکت کننده در سراسر جهان تعیین می شود. می‌توانید با استفاده از صرافی‌های رمزنگاری مانند کریپتومات یا یکی از بسیاری از خدمات مختلف ردیابی ارزهای دیجیتال، از آخرین قیمت‌ها و اخبار به‌روز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *