وبلاگ

مشکلات بلاک چین چیست؟

مشکلات بلاک چین فناوری بلاک چین به عنوان راهی برای حل مشکلات مرتبط با ارزهای دیجیتال توسعه یافته است. بلاک چین یک دفتر کل غیرقابل تغییر از تراکنش‌هایی است که از طریق رمزنگاری دیجیتالی به هم پیوند خورده و معمولاً به صورت عمومی در چندین رایانه در سراسر جهان به اشتراک گذاشته می‌شود.

فناوری بلاک چین نویدهای زیادی برای بهبود امنیت و دسترسی به بسیاری از محصولات و خدمات در صنایع مختلف دارد. اما با وجود تمام مزایای بالقوه آن، هنوز چندین مشکل در مورد بلاک چین وجود دارد که بسیاری از توسعه دهندگان در تلاش برای حل آنها هستند. 

این واقعیت که یک نسخه از یک بلاک چین معمولاً در چندین رایانه نگهداری می شود، با بزرگتر شدن بلاک چین، مشکل مقیاس پذیری ایجاد می کند. این تنها یکی از چالش‌های بسیاری است که فناوری بلاک چین و توسعه‌دهندگانی که برای توسعه راه‌حل‌های سازمانی تلاش می‌کنند، با آن مواجه است.

مشکلات بلاک چین چیست؟ 5 مشکل در فناوری بلاک چین

مقیاس پذیری

یک بلاک چین طولانی می تواند چالش هایی را برای یک سازمان ایجاد کند زیرا در مقیاس پذیری با مشکل مواجه می شود. عوامل متعددی در اینجا نقش دارند. ابتدا، هر رایانه ای در شبکه که برای تأیید تراکنش ها و نگهداری سوابق دقیق از بلاک چین کار می کند، باید داده ها را از بلوک پیدایش تا آخرین بلوک ذخیره کند.

این کامپیوترها – که گره نامیده می شوند – باید ظرفیت ذخیره آن داده ها را داشته باشند. افزونگی سیستم ایمن‌تری ایجاد می‌کند، اما با رشد شبکه و بلاک چین، ناکارآمدتر می‌شود.

در مرحله بعد، هنگام ایجاد یک بلوک جدید در بلاک چین، گره ای که تراکنش ها را تایید می کند باید بلوک جدید را به هر گره دیگری در شبکه پخش کند. سپس می توانند تراکنش ها را تأیید کنند و بلوک را به بلاک چین اضافه کنند. این می تواند با افزایش اندازه شبکه از منابع شبکه قابل توجهی استفاده کند.

در بلاک چین های عمومی بزرگ مانند بیت کوین ( BTC -2.43٪ ) و اتریوم ( ETH -4.31٪ )، مسئله مقیاس می تواند به گره هایی تبدیل شود که برای پردازش تراکنش های روی بلاک چین، هزینه تراکنش های بیشتری را طلب می کنند. آنها باید بازدهی کافی در سرمایه گذاری خود در منابع محاسباتی ببینند.

مصرف انرژی

بلاک‌چین‌هایی که از سیستم اثبات کار برای تعیین اینکه کدام گره حق تایید بلوک بعدی در زنجیره را به دست می‌آورد، می‌توانند به شدت انرژی‌بر شوند. هم بیت کوین و هم اتریوم از مدل اثبات کار استفاده می کنند که در آن گره ها برای حل سریع ترین معادله پیچیده رقابت می کنند.

همانطور که شبکه رشد می کند، تعداد رقبا افزایش می یابد، و مبارزه برای قدرت بیشتر رایانه وجود دارد که انرژی مصرف می کند. مصرف انرژی بسیار ناکارآمد است زیرا در نهایت فقط یک گره حق تایید بلوک بعدی را به دست می آورد.

مدل اثبات سهام به عنوان راه حلی برای مشکل مصرف انرژی که بلاک چین ها با آن مواجه هستند، ارائه می شود. با این حال، چنین سیستمی به خودی خود چالش هایی را ایجاد می کند.

به عنوان مثال، کد مورد نیاز برای جمع آوری یک سیستم اثبات سهام خوب بسیار پیچیده تر از یک سیستم اثبات کار است. که می تواند منجر به باگ ها و آسیب پذیری های بیشتری شود.

دوم، ممکن است برای یک طرف ساده‌تر باشد که کنترل اکثریت ارزدیجیتال سهام را در دست بگیرد و به آن اجازه می‌دهد کنترل بیش از حد بر روی بلاک چین اعمال کند. آسیب‌پذیری دوم در مدل اثبات کار کمتر محتمل است، زیرا یک طرف باید اکثریت قدرت رایانه را در شبکه به دست آورد.

سایر طرف‌ها می‌توانند قدرت رایانه‌ای اضافی برای از بین بردن کنترل و اطمینان از غیرمتمرکز ماندن بلاک چین به دست آورند. با وجود این اشکالات، اتریوم از مدل اثبات کار به مدل اثبات سهام مهاجرت می کند.

سرعت

تراکنش های بلاک چین برای انتقال حساب به حساب نسبتا سریع است، اما ماهیت غیرمتمرکز بلاک چین می تواند آن را به ابزار ضعیفی برای تراکنش های روزمره تبدیل کند.

وقتی کارت نقدی یا اعتباری خود را در فروشگاهی بکشید، می‌توانید تراکنش را در عرض چند ثانیه تأیید کنید. در پشت صحنه، شبکه‌ای از پردازشگرهای پرداخت برای انتقال پول از حساب شما به حساب تاجر کار می‌کنند، اما کل فرآیند در واقع می‌تواند یک یا دو روز طول بکشد.

در این بین، تاجر می تواند اطمینان داشته باشد که بانک صادرکننده کارت پرداخت، پرداخت را انجام خواهد داد. این اعتماد به شبکه های کارت پرداخت اجازه می دهد تا هزاران تراکنش را در ثانیه پردازش کنند.

از آنجایی که بلاک چین مانند بیت کوین کاملاً غیرمتمرکز است، هیچ تضمینی برای تراکنش وجود ندارد تا زمانی که در بلاک چین تأیید شود. این می تواند زمان زیادی طول بکشد زیرا بلاک چین بیت کوین تنها می تواند تعداد معدودی از تراکنش ها را در ثانیه پردازش کند.

یک تاجر ممکن است نداند که آیا معامله واقعاً برای یک ساعت انجام شده است یا خیر. این امر آن را برای اکثر تراکنش‌های خرده‌فروشی غیرعملی می‌سازد، حتی اگر برنامه‌های بلاکچین مفید زیادی در بخش مالی وجود داشته باشد.

استانداردهای جهانی وجود ندارد

تقریباً هر پیاده سازی فناوری بلاک چین منحصر به فرد است. این چند چالش را برای مشاغل و توسعه دهندگانی که بر روی برنامه های مختلف کار می کنند ایجاد می کند.

اولا، قابلیت همکاری بین بلاک چین ها را دشوار می کند. اگر یک شرکت بخواهد داده‌ها را با بلاک‌چین شرکت دیگری به اشتراک بگذارد ، احتمالاً باید ابزارهای بیشتری ایجاد کند تا داده‌ها را بین دو بلاک چین جریان دهد.

ده‌ها راه‌حل قابلیت همکاری بلاک چین در حال حاضر مورد استفاده قرار گرفته‌اند، اما این واقعیت که هیچ راه‌حلی برای همه مناسب نیست، استانداردهای چندپاره پیاده‌سازی بلاک چین را برجسته می‌کند.

چالش دوم زمانی رخ می دهد که توسعه دهندگان چیزی را روی یک بلاک چین ایجاد می کنند (به عنوان مثال، یک قرارداد هوشمند یا یک برنامه مالی غیرمتمرکز ).

از آنجایی که هیچ استاندارد جهانی وجود ندارد، یک توسعه دهنده باید همه چیز را دوباره کار کند تا همان محصول را در بلاک چین دیگری ارائه دهد. فقدان استانداردها همچنین ممکن است آسیب‌پذیری‌هایی را در کد ایجاد کند زیرا توسعه‌دهندگان با پلتفرم‌های کمتر آشنا کار می‌کنند.

حریم خصوصی

بلاک چین برای توزیع عمومی طراحی شده است. این بدان معناست که هر کسی می تواند داده های نوشته شده در بلاک چین را ببیند. اگرچه اطلاعات با استفاده از آدرس های کیف پول بلاک چین به عنوان شناسه ناشناس می شوند، سایر جزئیات یک تراکنش به راحتی قابل مشاهده است.

هیچ کس به 20 دلار بیت کوینی که برای یک دوست ارسال می کنید اهمیت نمی دهد، اما برخی از داده ها و تراکنش ها به سطح بیشتری از حریم خصوصی نیاز دارند.

بلاک چین های خصوصی وجود دارند که محدودیت می دهند چه کسی می تواند به عنوان یک گره شرکت کند و چه کسی می تواند تراکنش ها را مشاهده کند. بلاک چین خصوصی یکی از راه‌های یک کسب‌وکار برای پیاده‌سازی فناوری بلاک چین بدون ترس از افشای هرگونه اطلاعات به مردم است، اما معایبی نیز دارد.

از آنجایی که یک بلاک چین خصوصی دارای اختیاراتی است که می تواند یا نمی تواند مشارکت کند، واقعاً غیرمتمرکز نیست. این می تواند اعتماد مردم را به یک محصول مبتنی بر بلاک چین کاهش دهد.مشکل حریم خصوصی برخی از مبادلاتی را که باید با فناوری بلاک چین انجام شود برجسته می کند.

پیچیدگی

بلاک چین یک فناوری پیچیده است که برای پیاده سازی و نگهداری آن به سطح بالایی از تخصص فنی نیاز دارد. چالش‌های فنی ممکن است مانع پذیرش گسترده فناوری بلاک چین شود و کاربران و توسعه‌دهندگان بالقوه را از تعامل با آن منصرف کند. پیچیدگی بلاک چین همچنین می تواند منجر به خطاها و ناکارآمدی در پیاده سازی شود.

تلاش‌ها برای پرداختن به این موضوع شامل توسعه رابط‌های کاربرپسند، فرآیندهای نصب ساده و منابع آموزشی است که پیچیدگی‌های بلاک چین را ساده می‌کند. افزایش همکاری بین کارشناسان صنعت، دانشگاه‌ها و ارگان‌های دولتی نیز می‌تواند به اشتراک دانش و ایجاد پروتکل‌ها و چارچوب‌های استاندارد شده را ارتقا دهد که موانع ورود را کاهش می‌دهد.

قابلیت همکاری

قابلیت همکاری یا توانایی شبکه های بلاک چین مختلف برای برقراری ارتباط و تعامل با یکدیگر، یکی دیگر از چالش های مهم پیش روی صنعت است. در حال حاضر پلتفرم های مختلف بلاک چین وجود دارد – هر کدام پروتکل ها و استانداردهای خاص خود را دارند – و اغلب با هم به خوبی کار نمی کنند.

این عدم قابلیت همکاری می‌تواند منجر به ناکارآمدی شود، زیرا ممکن است افراد و شرکت‌ها نیاز به پیمایش چندین پلتفرم و استفاده از تعدادی توکن یا ارزهای دیجیتال برای تعامل با شبکه‌های مختلف داشته باشند.

این تقسیم‌بندی همچنین می‌تواند مانع از همکاری شود، نوآوری را خفه کند و از تبادل یکپارچه داده‌ها و ارزش بین اکوسیستم‌های مختلف بلاک چین جلوگیری کند.

از آنجایی که صنعت بلاک چین به رشد و تنوع خود ادامه می دهد، پرورش قابلیت همکاری بین شبکه های مختلف برای تحقق پتانسیل کامل این فناوری بسیار مهم خواهد بود.

با تجزیه سیلوها و ترویج همکاری بین پلتفرم های مختلف بلاک چین، صنعت می تواند در جهت ایجاد یک چشم انداز دیجیتال منسجم، کارآمد و فراگیر که به نفع کاربران، توسعه دهندگان و کسب و کارها باشد، کار کند.

10 مشکلی که بلاک چین حل می کند

1. ذخیره سازی داده ها

زمان هایی که دانش فقط در اختیار افراد برگزیده بود، مدت هاست گذشته است. در عصر دیجیتال، قطع کردن جریان اطلاعات بدون وقفه بسیار سخت تر از به دست آوردن اطلاعات مورد نیاز است.

با ظهور فیس بوک، توسعه هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی، مقدار اطلاعاتی که باید ذخیره شود به طور مداوم در حال افزایش است. Big Data ظرفیت های مراکز داده مدرن را به طور قابل توجهی به چالش می کشد.

با توسعه بیشتر فناوری های ذکر شده در بالا، وضعیت ذخیره سازی داده ها سخت تر می شود. IDC پیش بینی می کند که جهان تا سال 2025 163 زتابایت داده برای ذخیره سازی خواهد داشت . سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری کنونی پتانسیل مقابله با چنین حجم وسیعی از اطلاعات را ندارند.

بلاک چین به دلیل ماهیت غیرمتمرکز و توزیع شده خود می تواند به طور بالقوه مشکل ذخیره سازی داده ها را حل کند. برای ذخیره سازی داده ها در بلاک چین، باید آن ها را به قسمت های کوچک تقسیم کرد. هر قسمت رمزگذاری شده و در بلاک چین آپلود می شود.

در مرحله بعد، داده‌ها به گونه‌ای توزیع می‌شوند که امکان دسترسی به همه آن‌ها را حتی در صورتی که بخشی از یک شبکه کار نمی‌کند، فراهم می‌کند. چنین پردازش داده ها می تواند جایگزین بسیار بهتری برای ذخیره سازی ابری باشد.

2. امنیت داده ها

ذخیره سازی داده ها در بلاک چین، بهبود گسترده ای در امنیت داده ها به همراه خواهد داشت. در حال حاضر، داده‌های ابری در واحدهای ذخیره‌سازی متمرکز ذخیره می‌شوند که آن را نسبت به هرگونه نقض امنیتی حساس می‌کند.

بلاک چین می تواند ایمنی و سرعت ذخیره سازی ابری را افزایش دهد. داده های ذخیره شده در بلاک چین در سراسر شبکه نود ذخیره می شود. در این مورد نیازی به تکیه بر یک نهاد یا مکان مرکزی نخواهد بود.

هرگونه حمله داده ای به طور بالقوه در ذخیره سازی بلاک چین کشنده نخواهد بود. هیچ راهی برای دستکاری یا سرقت داده های ذخیره شده در بلاک چین وجود نخواهد داشت.

ذخیره داده‌ها در بلاک چین، آن را از شرایط بسیار مهمی که در حال حاضر به پایگاه‌های اطلاعاتی متمرکز آسیب می‌زند و از بین می‌برد (به عنوان مثال، بلایای طبیعی، شورش، تشدید سیاسی) ایمن می‌کند.

یک شبکه ذخیره‌سازی داده بلاک‌چین توزیع شده، کپی‌های اضافی از داده‌ها را در میان گره‌های مختلف ذخیره می‌کند، به‌گونه‌ای که هیچ زمان خرابی و از دست دادن داده‌ها در هر شرایطی وجود نداشته باشد. بلاک چین پتانسیل ذخیره، پردازش و مدیریت داده ها را بدون نیاز به اتکا به شخص ثالث دارد.

3. معاملات

در حال حاضر، تقریباً در هر صنعت، بیشتر پرداخت‌ها از طریق یک مؤسسه مالی شخص ثالث انجام می‌شود. پرداخت های بلاک چین می تواند کارایی روش های پرداخت را برای بسیاری از مشاغل بهبود بخشد.

به عنوان مثال، هنگامی که یک شرکت یک پردازشگر پرداخت مبتنی بر بلاک چین را فعال می کند، از تاخیر پرداخت و رویه های زمان بر سیستم پرداخت قدیمی خلاص می شود. با بلاک چین، تراکنش های فوری و ایمن می تواند جایگزینی مقرون به صرفه برای بسیاری از مشاغل باشد.

ساختار بلاک چین امکان ممیزی بلادرنگ برای همه تراکنش ها را فراهم می کند و آنها را از هرگونه تغییر ایمن می کند. این به طور بالقوه می تواند عملکرد بسیاری از صنایعی که به انطباق فشرده هستند را افزایش دهد.

کسب‌وکارها می‌توانند از قراردادهای هوشمند (برنامه‌هایی که دقیقاً طبق برنامه‌ریزی‌شده بدون اجازه هرگونه مداخله، کلاهبرداری یا خرابی شخص ثالث اجرا می‌شوند) برای ایجاد مقررات غیرقابل شکست برای تراکنش‌های مالی خود استفاده کنند.

به عنوان مثال، Slock، یک پلت فرم اینترنت اشیا که با اتریوم کار می کند، از نرم افزار قراردادهای هوشمند برای خدمات اجاره دوچرخه استفاده می کند. هنگامی که هر دو طرف در مورد شرایط قرارداد به توافق برسند، قفل هوشمند روی دوچرخه باز می شود و کاربر می تواند آن را سوار کند.

4. واسطه ها

معاملات مالی متعارف بدون واسطه هایی مانند بانک ها غیرممکن است. بانک‌ها واسطه‌هایی هستند که مطمئن می‌شوند پولی که انتقال می‌دهید به گیرنده از پیش تعیین‌شده می‌رسد.

با این حال، بانک‌ها نحوه انجام تراکنش‌ها را به شما نشان نمی‌دهند و پس از تحویل پول به بانک، تنها کاری که می‌توانید انجام دهید این است که منتظر بمانید تا گیرنده آن را دریافت کند. بلاک چین به شما این فرصت را می دهد که به جای بانک ها به منابع مالی خود برای امنیت فناوری اعتماد کنید.

با بلاک چین، در بسیاری از موارد می توان از واسطه ها اجتناب کرد. می توان پرداخت های دیجیتال خود را از کیف پول مجازی خود به کیف پول مجازی گیرنده با کمک مجموعه ای از کلیدهای دیجیتال ارسال کرد.

برای انجام چنین تراکنشی، فرد باید آدرس عمومی کیف پول بیت کوین گیرنده را بداند. چنین تراکنش‌هایی سریع، مطمئن و غیرقابل برگشت هستند، که آنها را نسبت به نقل و انتقالات بانکی معمولی پیشرفته‌تر می‌کند.

علاوه بر این، کارمزد تراکنش های بلاک چین در حال حاضر بسیار کمتر از کارمزدهای بانکی است. حتی در مواردی که به واسطه‌ها نیاز است، برگزاری تراکنش‌ها از طریق بلاک چین به کسب‌وکارها و افراد کمک می‌کند تا کلاهبرداری را از بین ببرند و همه تراکنش‌ها را ایمن کنند.

5. زنجیره تامین

امروزه مدیریت زنجیره تامین و لجستیک بسیار پیچیده است. برخی از محصولات ده ها یا حتی صدها مرحله را در مسیر زنجیره تامین خود طی می کنند. پردازش تمام فاکتورها، پرداخت ها، تدارکات و اسناد مالیاتی زمان و منابع زیادی را می طلبد.

به همین دلیل، عرضه برخی از محصولات می تواند به ماه ها و حتی سال ها برسد. در طول فرآیند، اشتباهات، تقلب و شرایط اجباری می تواند منجر به زیان های زیادی شود. زنجیره تامین طولانی می تواند منجر به ضررهای احتمالی بیشتر برای همه طرف های معامله شود. 

فناوری بلاک چین به عنوان یکی از امیدوارکننده ترین فناوری ها برای مدیریت زنجیره تامین دیده می شود. می تواند ضبط، ردیابی، تخصیص، پیوند و اشتراک گذاری دارایی ها را تا حد زیادی بهبود بخشد.

بلاک چین می تواند کارایی زنجیره های تامین را به طور قابل توجهی تسهیل کند زیرا امنیت و شفافیت عالی تراکنش ها را ارائه می دهد. بلاک چین می تواند به مستندسازی سفر زنجیره تامین هر محصول برای محافظت و شفافیت بهتر هر مرحله کمک کند.

بلاک چین می تواند جایگزین فرآیندهای تجاری سنتی شود و رویه های تجاری را متحول کند. در نتیجه می تواند حجم تجارت را افزایش داده و اقتصاد جهانی را متحول کند. با کمک بلاک چین می توان اقدامات غیرقانونی و غیراخلاقی را از زنجیره تامین در سطح جهانی حذف کرد.

6. مالکیت فکری

صاحبان مالکیت معنوی در سراسر جهان به سختی از حقوق خود در عصر دیجیتال محافظت می کنند. به نظر می رسد تقریباً هر اثر هنری می تواند توسط دزدان دریایی به سرقت، کپی و توزیع شود. با این حال، برخی از شرکت ها در حال حاضر راه حلی برای این موضوع با کمک فناوری بلاک چین پیدا کرده اند.

برای مثال، Binded وب‌سایتی ایجاد کرد که به هنرمندان کمک می‌کند از تصاویر اصلی خود با ذخیره آن‌ها در بلاک چین محافظت کنند. به این ترتیب، یک هنرمند گواهینامه ای دریافت می کند که صحت عکس را ثابت کند.

با این حال، چنین گواهی جایگزینی برای گواهی در دفتر کپی رایت ایالات متحده نیست. اگر هنرمندی بخواهد در یک دعوی قضایی در ایالات متحده خسارت قانونی دریافت کند، هنوز باید تشریفات را رعایت کند.

صحبت از هر نوع مالکیت معنوی، خواه یک اختراع، یک اسرار تجاری یا آهنگی باشد که شما نوشته اید، بلاک چین می تواند به ایمن کردن آن از سرقت کمک کند. با بلاک چین، می توان یک دنباله دیجیتالی از سوابق فرآیند نوآوری آنها ایجاد کرد. می‌توان به سرعت گواهی‌های بلاک چین را برای اثبات مالکیت آنها بر وجود و یکپارچگی دارایی IP که مالک آن است، دریافت کرد.

7. عملیات دولت

متأسفانه هیچ حکومت کاملی در جهان وجود ندارد که صد در صد بی عیب، بدون فساد و عادل باشد. پذیرش فناوری بلاک چین می تواند به تسهیل ارائه خدمات عمومی و دولتی کمک زیادی کند. مهمترین مشکلاتی که بلاک چین می تواند با آن مقابله کند، انتخابات، مدیریت هویت و مالیات است.

در حال حاضر، استانداردهای مدیریت هویت در سراسر جهان متفاوت است. این فرآیند شناسایی را طولانی، ناخوشایند و آسیب پذیر می کند. ترکیبی از فناوری بیومتریک و بلاک چین می تواند جایگزین سیستم مدیریت هویت قدیمی شود. شرکت در انتخابات، دریافت مزایای دولتی و سفر را بسیار آسان‌تر خواهد کرد.

بلاک چین می تواند با بررسی خودکار سوابق مالیاتی برای تقلب، سیستم های مالیاتی را کارآمدتر کند. در حال حاضر، دولت ایالات متحده سالانه میلیون ها دلار را به دلیل تقلب مالیاتی از دست می دهد. با اجرای راه حل های بلاک چین، دولت مطمئن خواهد شد که هیچ سابقه مالیاتی قابل هک و تغییر نیست.

8. خیریه

مدل فعلی تامین مالی اجتماعی و خیریه در بین اکثریت مردم اعتباری ندارد. میلیون ها دلار برای پروژه های ناکارآمد در تامین مالی اجتماعی هدر می رود. شفافیت کم باعث می‌شود افراد بیشتری نسبت به قابلیت اطمینان موسسات خیریه مختلف شک کنند.

علاوه بر این، برخی از پروژه های اجتماعی مفید هرگز به مقیاس نمی رسند، زیرا برای به دست آوردن دید کافی تلاش می کنند. بلاک چین می تواند پاسخی باشد که بخش به دنبال آن است.

بلاک چین می تواند بخش خیریه را به طور قابل توجهی متحول کند. اول از همه، می تواند اعتماد مردم را با شفاف سازی کمک ها افزایش دهد. در مرحله بعد، می تواند هزینه های معامله و سایر هزینه ها را برای همه طرف های معامله کاهش دهد. علاوه بر این، فناوری بلاک چین می‌تواند هزینه‌های مدیریتی را با بررسی بیشتر فرآیندها و تأیید خودکار تراکنش‌ها کاهش دهد.

به عنوان مثال، آلیس پلتفرمی است که از طریق فناوری بلاک چین، شفافیت مالی اجتماعی را به ارمغان می آورد. این پروژه سازمان‌های اجتماعی را تشویق می‌کند تا پروژه‌های خود را شفاف اجرا کنند و عملکرد هر یک از پروژه‌های خود را در دسترس عموم قرار دهند.

9. رای دادن

یکی از بزرگترین مسائل برای بسیاری از کشورها، عدالت در انتخابات است. موارد زیادی از هک دستگاه رأی گیری، شمارش اشتباه رأی و رأی گیری اجباری وجود دارد. یک سیستم رای گیری مبتنی بر بلاک چین این پتانسیل را دارد که همه این مسائل را از بین ببرد.

هنگامی که رای در بلاک چین ذخیره می شود، می توان آن را در زمان واقعی ردیابی کرد و هرگز نمی توان آن را تغییر داد. این فناوری می تواند احتمال دستکاری در هر انتخاباتی را از بین ببرد. به این ترتیب، برندگان انتخابات را می توان به مؤثرترین شکل تعیین کرد.

یکی دیگر از مسائل مربوط به انتخابات، ناشناس ماندن رأی دهندگان است. با فعال کردن راه‌حل‌های رأی‌گیری مبتنی بر بلاک‌چین، دولت از ناشناس بودن رأی‌دهندگان با الگوریتم‌های رمزنگاری شفاف محافظت می‌کند.

الگوریتم‌های پیچیده ریاضی، هر رأی را رمزگذاری می‌کنند و در بلاک چین ذخیره می‌کنند، بدون اینکه فرصتی برای تغییر آن یا هک کردن آن باقی بگذارند. با بلاک چین، تنها شهروندانی که از نظر قانونی مجاز به رای دادن هستند، می توانند وظایف مدنی خود را انجام دهند.

کلمبیا قبلاً با راه اندازی پلت فرم رای گیری مبتنی بر بلاک چین Plebiscito Digital اولین گام ها را برداشته است. این سرویس قبلاً با سازمان‌های جامعه مدنی همکاری کرده است تا به شهروندان کلمبیایی مقیم خارج از کشور فرصتی بدهد تا از راه دور با استفاده از سرویس مبتنی بر بلاک چین رای دهند.

10. تامین مالی جمعی

یک مدل سنتی تامین مالی جمعی چیزهای زیادی برای دلخواه باقی می گذارد. به آرامی در حال بهبود است، اما هنوز مسائل مهمی وجود دارد که نمی توان بر آن غلبه کرد. با پلتفرم‌هایی مانند Kickstarter، Crowdfunder، و Indiegogo، پروژه‌های استارت‌آپ در سرتاسر جهان دیده شدند که آرزوی آن را داشتند.

با این حال، بیش از سه چهارم تمام پروژه ها به اهداف مورد نظر خود نمی رسند. علاوه بر این، کمتر از دو درصد از بودجه جذب شده به کشورهای دارای اقتصاد در حال توسعه اختصاص می یابد. همه به این معنی است که مدل فعلی تامین مالی جمعی باید در آینده نزدیک تغییر کند.

بلاک چین می تواند فرآیندهای تامین مالی را از هر نقطه در سراسر جهان در دسترس، شفاف و بسیار امن کند. با استفاده از این فناوری می توان موفقیت پروژه را به حداکثر رساند.

علاوه بر این، تامین مالی جمعی مبتنی بر بلاک چین می تواند دموکراتیک تر باشد، زیرا ناشناس، ایمن و بدون مرز خواهد بود. بلاک چین می تواند ایجاد یک ابزار تامین مالی جمعی را تقویت کند که برای هر کسی در سراسر جهان به راحتی قابل دسترسی باشد. سرمایه گذاری جمعی فراگیر را ممکن می کند.

افکار نهایی

به نظر می رسد فناوری بلاک چین آینده امیدوارکننده ای در بسیاری از صنایع دارد. اگرچه بسیاری از بدبینان معتقد نیستند که بلاک چین نیاز به نفوذ در برخی بخش ها دارد و نمی تواند کارایی آنها را بهبود بخشد، بسیاری از کارشناسان فکر می کنند که آینده متعلق به بلاک چین است.

اکنون یک چیز مشخص است: بلاک چین پتانسیل حل مسائل حاد ذخیره سازی و امنیت داده ها، پردازش تراکنش ها و واسطه ها، زنجیره تامین، مالکیت معنوی، عملیات دولتی، خیریه، رای گیری و تامین مالی جمعی را دارد.

برخی از کارشناسان می گویند که پیاده سازی بلاک چین در این حوزه ها تأثیر شگرفی مانند اختراع اینترنت خواهد داشت. مردم متوجه نشدند که چقدر ناکارآمد هستند تا زمانی که فناوری آنها را به سطح بعدی رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *