وبلاگ

مزایا و معایب بلاک چین

mazaya-va-mayeb-blockchin-ak-01

مزایا و معایب بلاک چین همچنین به فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) گفته می شود، این مجموعه ای از پایگاه های داده یا دفترهای توزیع شده است که بین گره های مختلف یک شبکه کامپیوتری ارسال می شود.

در قالب یک پایگاه داده، اطلاعات در قالب دیجیتال در زنجیره بلوکی ذخیره می شود. بلاک چین ها نقش بسیار مهمی در سیستم های ارزهای دیجیتال دارند، به عنوان مثال در مورد بیت کوین نقش مهمی در نگهداری سوابق تراکنش ها به صورت ایمن و غیرمتمرکز دارند.

یکی از مزایای اصلی استفاده از بلاک چین این است که تضمین وفاداری و امنیت رکورد داده را فراهم می کند و به ایجاد اعتماد بدون دخالت شخص ثالث کمک می کند.

یک تفاوت اساسی بین پایگاه داده و بلاک چین این است که داده ها چگونه ساختار یا ذخیره می شوند. یک بلاک چین اطلاعات را در قالب گروه‌هایی ذخیره می‌کند که به بلوک‌ها معروف هستند و حاوی اطلاعات بر حسب مجموعه هستند.

هنگامی که این بلوک‌های ظرفیت ذخیره‌سازی ثابت پر، بسته و با یکدیگر مرتبط می‌شوند، زنجیره‌ای از بلوک‌های حاوی داده‌ها را تشکیل می‌دهند که به عنوان زنجیره بلوکی شناخته می‌شود. تمام اطلاعات جدید به یک بلوک جدید اضافه می شود که سپس به بلاک چین تشکیل شده قبلی اضافه می شود.

در یک پایگاه داده، داده ها بر حسب جداول ذخیره می شوند در حالی که در بلاک چین داده ها در بلوک هایی ذخیره می شوند که سپس به یکدیگر متصل می شوند تا یک زنجیره بلوکی را تشکیل دهند.

چگونه بلاک چین کار می کند؟

هدف اصلی از ذخیره سازی داده ها در بلاک چین، ذخیره اطلاعات در قالب دیجیتال است و زمانی که اطلاعات وارد شده قابل ویرایش مجدد نباشند، فقط می توان آنها را مشاهده کرد.

این امر بلاک چین را به یک دفتر کل غیرقابل تغییر یا سوابق چندین تراکنش تبدیل می کند که نمی توان آنها را تغییر، حذف یا از بین برد. بنابراین بلاک چین ها را فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) نیز می نامند.

عدم تمرکز بلاک چین چیست؟

یک بلاک چین داده ها را در قالب یک پایگاه داده در مکان های مختلف در چندین گره شبکه ذخیره می کند. این به ایجاد افزونگی و حفظ صحت داده‌های ذخیره شده در بلوک‌ها کمک می‌کند، بنابراین اگر کسی سعی کند اطلاعات ذخیره‌شده را در یک گره تغییر دهد

در صورت موفقیت‌آمیز بودن، آنگاه گره‌های دیگر به یکدیگر و گره با یکدیگر ارجاع خواهند داد. اطلاعات تغییر یافته را می توان به راحتی از طریق آن شناسایی کرد. بنابراین، یک رکورد شفاف و دقیق از اطلاعات نگهداری می شود.

از آنجایی که اطلاعات پس از وارد شدن قابل تغییر نیستند، بلاک چین ها برای ذخیره اطلاعات قانونی مانند قراردادها، شناسه های ایالتی، موجودی محصول و غیره استفاده می شوند.

امنیت یک بلاک چین:

فناوری بلاک چین به این دلیل استفاده می‌شود که امنیت و اعتماد غیرمتمرکز را در حین ذخیره داده‌ها برای کاربر فراهم می‌کند. همه بلوک‌ها به صورت خطی و ترتیبی ذخیره می‌شوند، به این معنی که همیشه یک بلوک جدید در انتهای بلاک چین موجود اضافه می‌شود.

تغییر در هر بلوکی پس از افزودن آن به دنباله بلاک چین بسیار دشوار است. هر بلوک در یک بلاک چین دارای مهر زمانی و کد هش است. کدهای هش توسط یک تابع ریاضی تولید می شوند که اطلاعات دیجیتال را به زنجیره ای از اعداد و حروف تبدیل می کند. اگر بخواهیم اطلاعات را تغییر دهیم، کد هش نیز تغییر می کند.

برای هک کردن یک بلاک چین، یک هکر به حداقل 51 درصد کنترل و کپی از بلاکچین نیاز دارد تا نسخه جدید به راحتی پذیرفته شود، زیرا اکنون اکثریت آنها شده است، اما برای همه اینها، مقدار زیادی پول و منابع صرف خواهد شد. لازم است، زیرا همه بلوک‌ها دوباره ساخته می‌شوند و اکنون دارای مهرهای زمانی و کدهای هش جدید خواهند بود.

از آنجایی که حوزه شبکه‌های ارزهای دیجیتال به سرعت در حال رشد است، هزینه‌های لازم برای انجام چنین کارکنانی بسیار بالا خواهد بود که انجام آن را تقریبا غیرممکن می‌کند.

استفاده از بلاک چین:

در حال حاضر، بلاک چین ها تراکنش های پولی مربوط به بیت کوین را بر حسب بلاک ذخیره می کنند. امروزه 10000 یا بیشتر سیستم بلاک چین در ذخیره سازی داده های ارز دیجیتال در حال اجرا هستند. بلاک چین یک روش قابل اعتماد برای ذخیره داده ها نه تنها برای تراکنش های بیت کوین بلکه برای انواع دیگر تراکنش ها نیز هست.

برخی از شرکت‌هایی که در حال حاضر از تکنیک‌های بلاک چین برای ذخیره داده‌ها استفاده می‌کنند، Walmart، Siemens، Pfizer و غیره هستند و اینها اصلاً شرکت‌های کوچکی نیستند. به عنوان مثال، شرکت IBM، بلاک چین Food Trust خود را برای ردیابی تحویل محصولات غذایی به محل خود ایجاد کرده است.

مزایا و معایب استفاده از بلاک چین؟

بلاک چین با تمام پیچیدگی‌هایش، شکل غیرمتمرکز ذخیره‌سازی رکورد را بدون محدودیت فراهم می‌کند.

مزایای بلاک چین

· دخالت انسان در راستی‌آزمایی حذف می‌شود که دقت را بهبود می‌بخشد.

· تأیید شخص ثالث حذف می شود که منجر به کاهش هزینه با حذف شخص ثالث می شود.

· تغییر آن به دلیل عدم تمرکز دشوار است.

· تراکنش ها را امن تر می کند.

· مبتنی بر فناوری شفاف است

· سیستم بانکی را در اختیار شهروندان کشورهای دارای دولت های توسعه نیافته قرار می دهد تا داده های شخصی را به شکل ایمن ذخیره کنند.

معایب بلاک چین:

· برای استخراج بیت کوین هزینه بالایی دارد.

· سرعت تراکنش در ثانیه پایین است.

· همراه با سابقه استفاده در فعالیت های غیرقانونی، به عنوان مثال، استفاده شده در وب تاریک.

مزایای استفاده از بلاک چین:

استفاده از بلاک چین در ذخیره سازی داده ها مزایای زیادی دارد که در زیر به طور مفصل به برخی از آنها اشاره می شود:

1) دقت بلاک چین:

تراکنش‌هایی که در شبکه بلاک چین ذخیره می‌شوند توسط هزاران شبکه رایانه‌ای تایید می‌شوند و منجر به حذف تمام مشارکت‌های انسانی در فرآیند تأیید می‌شوند و آن را بدون خطای انسانی و ثبت اطلاعات دقیق می‌سازند.

2) کاهش هزینه در ذخیره سازی:

بانک‌ها برای تأیید هر تراکنش مبلغ هنگفتی دریافت می‌کنند، اما در مورد بلاک چین، تمام تأییدیه‌های شخص ثالث حذف می‌شود و در نتیجه هزینه کاهش می‌یابد.

3) تراکنش ها را خصوصی کنید:

از آنجایی که شبکه‌های بلاک چین به‌عنوان پایگاه‌های داده عمومی کار می‌کنند، هر کسی در اینترنت می‌تواند تاریخچه تراکنش‌ها را مشاهده کند، اما فقط می‌تواند به جزئیات تراکنش‌ها دسترسی داشته باشد، آنها نمی‌توانند به اطلاعات مربوط به اینکه چه کسی این تراکنش‌ها را انجام می‌دهد، دسترسی داشته باشد.

4) بلاک چین تراکنش های ایمن را فراهم می کند:

هنگامی که یک تراکنش ثبت می شود، شبکه بلاک چین صحت آن را تأیید می کند تا بررسی کند که آیا جزئیات خرید صحیح است یا خیر. تنها پس از اعتبارسنجی تراکنش، با داشتن کد هش و مهر زمانی منحصر به فرد خود، به زنجیره بلوک ها اضافه می شود.

معایب استفاده از بلاک چین:

استفاده از بلاک چین در ذخیره سازی داده ها دارای اشکالات زیادی است که برخی از آنها در زیر به تفصیل مورد بحث قرار گرفته است:

1) سرعت و ناکارآمدی داده در ذخیره سازی داده ها:

ذخیره سازی داده ها در بلاک چین به زمان نیاز دارد که آن را به یک فرآیند کند تبدیل می کند. حدود 10 دقیقه طول می کشد تا یک بلوک جدید به بلاک چین موجود اضافه شود.

2) شرکت در فعالیت غیرقانونی:

شبکه بلاک چین به محافظت از حریم خصوصی کمک می کند، اما همچنان فعالیت غیرقانونی در شبکه بلاک چین وجود دارد. به عنوان مثال، هکرها از وب تاریک برای فروش و خرید غیرقانونی کالا استفاده می کنند.

مزایای بلاک چین نسبت به پایگاه داده غیربلاک چینی

• تغییرناپذیری. بلاک چین از تغییر ناپذیری پشتیبانی می کند، به این معنی که پاک کردن یا جایگزینی داده های ثبت شده غیرممکن است. بنابراین، بلاک چین از دستکاری داده ها در شبکه جلوگیری می کند.

داده های سنتی تغییرناپذیری را نشان نمی دهند. پایگاه داده مرسوم از CRUD (ایجاد، خواندن، به روز رسانی و حذف) در سطح اولیه برای اطمینان از عملکرد مناسب برنامه استفاده می کند و مدل CRUD پاک کردن و جایگزینی آسان داده ها را امکان پذیر می کند. چنین داده هایی می تواند مستعد دستکاری توسط مدیران سرکش یا هک های شخص ثالث باشد.

• شفافیت. بلاک چین غیرمتمرکز است، به این معنی که هر عضو شبکه می تواند داده های ثبت شده در بلاک چین را تأیید کند. بنابراین، مردم می توانند به شبکه اعتماد کنند.

از سوی دیگر، یک پایگاه داده سنتی متمرکز است و از شفافیت پشتیبانی نمی کند. کاربران نمی‌توانند هر زمان که بخواهند اطلاعات را تأیید کنند و مدیریت مجموعه‌ای از داده‌ها را عمومی می‌کند. با این حال، هنوز افراد نمی توانند داده ها را تأیید کنند.

 سانسور. فناوری بلاک چین عاری از سانسور است زیرا کنترل هیچ یک از طرفین را ندارد. بنابراین هیچ مرجع واحدی (از جمله دولت ها) نمی تواند فعالیت شبکه را قطع کند.

در همین حال، پایگاه‌های داده سنتی دارای مقامات مرکزی هستند که عملکرد شبکه را تنظیم می‌کنند و مرجع می‌تواند اعمال سانسور کند. به عنوان مثال، بانک ها می توانند حساب های کاربران را به حالت تعلیق درآورند.

• قابلیت ردیابی. بلاک چین یک مسیر حسابرسی برگشت ناپذیر ایجاد می کند و امکان ردیابی آسان تغییرات در شبکه را فراهم می کند. پایگاه داده سنتی نه شفاف است و نه تغییرناپذیر. از این رو، هیچ مسیر دائمی تضمین نمی شود.

معایب بلاک چین

 • سرعت و عملکرد. بلاک چین به طور قابل توجهی کندتر از پایگاه داده سنتی است زیرا فناوری بلاک چین عملیات بیشتری را انجام می دهد. ابتدا، تأیید امضا را انجام می دهد که شامل امضای تراکنش ها به صورت رمزنگاری می شود. بلاک چین همچنین بر یک مکانیسم اجماع برای اعتبارسنجی تراکنش ها متکی است. برخی از مکانیسم‌های اجماع، مانند اثبات کار، توان عملیاتی پایینی دارند. در نهایت، افزونگی وجود دارد، جایی که شبکه از هر گره می‌خواهد نقش مهمی در تأیید و ذخیره هر تراکنش داشته باشد
 • هزینه اجرای بالا. بلاک چین در مقایسه با پایگاه داده های سنتی گران تر است. علاوه بر این، کسب و کارها برای ادغام بلاک چین در فرآیند خود نیاز به برنامه ریزی و اجرای مناسب دارند.
 • اصلاح داده ها. فناوری بلاک چین اجازه نمی دهد تا داده ها پس از ثبت به راحتی تغییر داده شوند و نیاز به بازنویسی کدها در همه بلوک ها دارد که زمان بر و پرهزینه است. نقطه ضعف این ویژگی این است که تصحیح یک اشتباه یا انجام تنظیمات لازم دشوار است.

یک راه حل با همه الزامات مطابقت ندارد و این در مورد فناوری بلاک چین نیز یکسان است. سر و صدای زیادی در صنعت در مورد بلاک چین و وب 3 وجود دارد، و بسیاری از سازمان ها به دنبال انتقال از وب 2.0 به وب3 هستند، اما این یک نوع راه حل ساده “بالا و جابجایی” نیست.

سازمان‌ها باید دقت لازم را انجام دهند و تجزیه و تحلیل عمیقی را انجام دهند تا ببینند آیا فناوری بلاک چین با نیازهای آنها مطابقت دارد یا خیر و سپس بر این اساس توسعه یا مهاجرت به Web3 را برنامه‌ریزی کنند.

مزایا و معایب بلاک چین(فناوری)

 1. باز: یکی از مزایای اصلی فناوری بلاک چین این است که به هر وسیله ای در دسترس است که هر کسی می تواند در مشارکت در فناوری بلاک چین شرکت کند، برای پیوستن به شبکه توزیع شده نیازی به مجوز از کسی نیست.
 2. قابل تأیید: فناوری بلاک چین برای ذخیره سازی اطلاعات به صورت غیرمتمرکز استفاده می شود تا همه بتوانند صحت اطلاعات را با استفاده از اثبات دانش صفر تأیید کنند که از طریق آن یک طرف صحت داده ها را به طرف دیگر بدون فاش کردن چیزی در مورد داده ها ثابت می کند.
 3. دائمی: سوابق یا اطلاعاتی که با استفاده از فناوری بلاک چین ذخیره می‌شوند دائمی هستند به این معنی که نباید نگران از دست دادن داده‌ها باشید زیرا کپی‌های تکراری در هر گره محلی ذخیره می‌شوند، زیرا این شبکه یک شبکه غیرمتمرکز است که تعدادی گره قابل اعتماد دارد.
 4. عاری از سانسور: فناوری بلاک چین عاری از سانسور در نظر گرفته می‌شود، زیرا کنترل هیچ طرف واحدی را ندارد، بلکه دارای مفهوم گره‌های قابل اعتماد برای اعتبارسنجی و پروتکل‌های اجماع است که معاملات را با استفاده از قراردادهای هوشمند تأیید می‌کند.
 5. امنیت سخت‌تر: بلاک چین از تکنیک‌های هش برای ذخیره هر تراکنش در بلوکی که به یکدیگر متصل است استفاده می‌کند تا امنیت بیشتری داشته باشد. از تکنیک هش SHA 256 برای ذخیره تراکنش ها استفاده می کند.
 6. تغییر ناپذیری: داده ها در فناوری بلاک چین به دلیل ساختار غیرمتمرکز آن نمی توانند دستکاری شوند، بنابراین هر تغییری در تمام گره ها منعکس می شود، بنابراین نمی توان در اینجا کلاهبرداری کرد، بنابراین می توان ادعا کرد که تراکنش ها ضد دستکاری هستند.
 7. شفافیت : تاریخچه تراکنش ها را در همه جا شفاف می کند که تمام گره های شبکه یک کپی از تراکنش در شبکه داشته باشند. اگر تغییری در تراکنش رخ دهد، برای سایر گره ها قابل مشاهده است.
 8. کارایی : بلاک چین هرگونه مداخله شخص ثالث بین تراکنش ها را حذف می کند و اشتباهی را که باعث کارآمدی و سریع تر شدن سیستم می شود، برطرف می کند. حل و فصل آسان تر و روان تر می شود.
 9. کاهش هزینه : از آنجایی که بلاک چین به شخص ثالثی نیاز ندارد، هزینه کسب و کار را کاهش می دهد و به شریک دیگر اعتماد می کند.

معایب فناوری بلاک چین:

در این بخش معایب فناوری بلاک چین مورد بحث قرار می گیرد.

 1. مقیاس پذیری: یکی از بزرگترین اشکالات فناوری بلاک چین است زیرا به دلیل اندازه ثابت بلوک برای ذخیره اطلاعات، نمی توان آن را مقیاس کرد. اندازه بلوک 1 مگابایت است که به همین دلیل می تواند تنها چند تراکنش را در یک بلوک نگه دارد.
 2. نابالغی: بلاک چین تنها یک فناوری چند ساله است، بنابراین مردم اعتماد زیادی به آن ندارند، آماده سرمایه گذاری روی آن نیستند، با این حال چندین برنامه بلاک چین در صنایع مختلف عالی عمل می کنند، اما هنوز هم باید اعتماد را جلب کند. حتی افراد بیشتری برای استفاده کامل از آن شناخته شوند.
 3. مصرف انرژی: برای تایید هر تراکنش انرژی زیادی مصرف می‌شود، بنابراین طبق بررسی‌ها در نظر گرفته می‌شود که ۰.۳ درصد از برق جهان تا سال ۲۰۱۸ در راستی‌آزمایی تراکنش‌های انجام شده با استفاده از فناوری بلاک چین استفاده شده است.
 4. وقت گیر: برای افزودن بلوک بعدی در زنجیره، ماینرها باید مقادیر غیرانسی را بارها محاسبه کنند، بنابراین این یک فرآیند زمان بر است و برای استفاده در مقاصد صنعتی باید تسریع شود.
 5. تشریفات قانونی: در برخی کشورها، استفاده از برنامه های کاربردی فناوری بلاک چین مانند ارزهای دیجیتال به دلیل برخی مسائل زیست محیطی که برای استفاده از فناوری بلاک چین در بخش تجاری تبلیغ نمی کنند، ممنوع است.
 6. ذخیره سازی : پایگاه های داده بلاک چین در تمام گره های شبکه ذخیره می شود و مشکلی در ذخیره سازی ایجاد می کند، افزایش تعداد تراکنش ها به فضای ذخیره سازی بیشتری نیاز دارد.
 7. مقررات : بلاک چین با برخی از مؤسسات مالی با چالش هایی مواجه است. جنبه های دیگری از فناوری برای پذیرش بلاک چین در جنبه گسترده تر مورد نیاز خواهد بود. 

نتیجه

مزایای غیرقابل انکار فناوری بلاک چین، پذیرش گسترده را به یک قطعیت مجازی تبدیل می کند. معایب امروزی در حال حاضر در آزمایشگاه های توسعه جادوگران بلاک چین در سراسر جهان مورد حمله قرار گرفته است. در دراز مدت، مزایای فناوری بلاک چین مطمئناً از معایب آن بیشتر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *