وبلاگ

مزایا و معایب ارز دیجیتال

mazaya-va-mayeb-arz-digital-ak-1

مزایا و معایب ارز دیجیتال این پتانسیل را دارند که دنیای مالی را آنطور که ما می شناسیم تغییر شکل دهند و وجود زیرساخت های مالی سنتی را زیر سوال ببرند. چگونه تصمیم می گیرید که در کدام یک سرمایه گذاری کنید یا اصلا سرمایه گذاری کنید؟

اگر با ارزهای رمزنگاری شده کمی گیج شده اید، نگران نباشید. ما اینجا هستیم تا مزایا و معایب ارزهای دیجیتال را بشکافیم تا بتوانید هر آنچه را که نیاز دارید یاد بگیرید. 

کریپتوکارنسی یک نسخه دیجیتالی از پول است که به شکل توکن یا سکه مجازی یا دستگاه ماینر است. می توانید از آن برای خرید یا فروش اقلام از افراد یا شرکت هایی که چنین پرداخت هایی را می پذیرند استفاده کنید.

طیف وسیعی از ارزهای رمزنگاری شده از جمله بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و کاردانو در دسترس هستند که هر کدام ارزش ها و قوانین جداگانه ای دارند. بیت کوین در حال حاضر بیشترین استفاده را دارد.

برای پرداخت بیت‌کوین، بیت‌کوین‌ها از یک کیف پول دیجیتالی که هنگام خرید ارز از یک صرافی رمزنگاری به دست می‌آیند، با استفاده از یک اپلیکیشن یا وب‌سایت و آدرس بیت‌کوین منحصربه‌فرد شخص به شخص دیگری منتقل می‌شوند.

آنچه در این مقاله می خوانید:

مزایای استفاده از ارز دیجیتال

استفاده از ارز دیجیتال می‌تواند فرصت‌هایی را برای برخی کسب‌وکارها فراهم کند. مزایا ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • تراکنش ارز دیجیتال به طور کلی یک فرآیند سریع و ساده است. به عنوان مثال، بیت کوین ها را می توان از یک کیف پول دیجیتال به کیف پول دیگر، تنها با استفاده از گوشی موبایل یا کامپیوتر منتقل کرد.
  • هر تراکنش ارز دیجیتال در یک لیست عمومی به نام بلاک چین ثبت می شود، که فناوری است که وجود آن را امکان پذیر می کند. این امکان ردیابی تاریخ بیت کوین ها را فراهم می کند تا افراد را از خرج کردن سکه هایی که مالک آن نیستند، کپی کردن یا لغو تراکنش ها باز دارد.
  • هدف بلاک چین حذف واسطه‌ها مانند بانک‌ها و بازارهای آنلاین است که به این معنی است که هیچ کارمزد پردازش پرداخت وجود ندارد.
  • پرداخت‌های ارز دیجیتال در بین سازمان‌های بزرگ و در بخش‌هایی از جمله مد و داروسازی به طور گسترده‌تری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

معایب استفاده از ارز دیجیتال

برخی از معایب تجاری برای استفاده از ارز دیجیتال وجود دارد:

  • ممکن است کیف پول مجازی خود را گم کنید یا ارز خود را حذف کنید. همچنین سرقت هایی از وب سایت هایی صورت گرفته است که به شما امکان می دهند ارز دیجیتال خود را از راه دور ذخیره کنید.
  • ارزش ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین می تواند به طور قابل توجهی تغییر کند، بنابراین برخی افراد احساس نمی کنند که تبدیل پول واقعی به بیت کوین امن نیست.
  • بازار ارزهای دیجیتال توسط سازمان رفتار مالی (FCA) تنظیم نمی شود، بنابراین هیچ قانونی برای محافظت از کسب و کار شما وجود ندارد.
  • اگر شرکت ها یا مصرف کنندگان به سمت یک ارز دیجیتال جدید از شما حرکت کنند یا به طور کامل استفاده از ارزهای دیجیتال را متوقف کنند، ممکن است ارزش خود را از دست داده و بی ارزش شوند.
  • صرافی های ارزهای دیجیتال هدف حملات سایبری هستند که می تواند منجر به از دست دادن غیرقابل جبران سرمایه گذاری شما شود.
  • ارز دیجیتال می تواند در برابر کلاهبرداری آسیب پذیر باشد یا به عنوان مکانیزم پرداخت کلاهبرداری استفاده شود. کلاهبرداران اغلب از پلتفرم هایی مانند فیس بوک، اینستاگرام و توییتر برای فریب دادن افراد به این سرمایه گذاری ها استفاده می کنند. اگر مشکوک هستید که مورد هدف قرار گرفته اید، مهم است که این موضوع را در اسرع وقت به Action Fraud گزارش دهید. در مورد نحوه گزارش یک جرم سایبری بیشتر بخوانید .

کریپتوکارنسی می‌تواند یک سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز باشد و تنها در صورتی باید سرمایه‌گذاری را در نظر بگیرید که از نظر مالی مجهز باشید و بخواهید پولی را که برای آن صرف می‌کنید از دست بدهید.

مزایای ارز دیجیتال چیست؟

تراکنش‌های سریع‌تر: ارزهای دیجیتال امکان انجام تراکنش‌های بسیار سریع‌تری را نسبت به تراکنش‌هایی که از طریق موسسات مالی سنتی انجام می‌شوند، می‌دهند. به عنوان مثال، انتقال وجه به خارج از کشور گاهی اوقات ممکن است چند روز طول بکشد تا پول از طریق یک بانک سنتی به حساب گیرنده آزاد شود، اما ارزهای دیجیتال این کار را بسیار سریع‌تر، اگر نه فوری، انجام می‌دهند.

بدون کارمزد: اگرچه پول موجود در حساب شما از نظر فنی متعلق به شماست، بانک ها همچنان باید با گرفتن هزینه هایی مانند کارمزد ATM، کارمزد انتقال و کارمزد بسته شدن از شما سود کسب کنند. همچنین اغلب هزینه هایی برای خرج کردن پول شما در خارج از کشور وجود دارد. شما می توانید مالکیت کامل یک ارز دیجیتال را داشته باشید و هر طور که می خواهید از آن استفاده کنید، در بیشتر موارد با کارمزد صفر.

ردیابی پرداخت: ارزهای دیجیتال برای ارائه شفافیت برای ردیابی وجوه به روشی که طراحی شده اند، طراحی شده اند، به ویژه ارزهای دیجیتالی که از فناوری بلاک چین استفاده می کنند. این بدان معناست که شما می توانید به لطف سوابق ذخیره شده پس از هر تراکنش، در هر زمان نگاه کنید و ببینید پولتان کجاست. موسسات قدیمی به سادگی نمی توانند این سطح از خدمات را ارائه دهند.

محافظت در برابر کلاهبرداری: خرید کالاهای آنلاین به روش معمول به این معنی است که جزئیات شخصی و پرداخت شما توسط شرکت‌ها ذخیره می‌شود و در صورت سرقت، آنها را در معرض کلاهبرداری قرار می‌دهد. ارزهای دیجیتال تراکنش های مستقیم را با ناشناس ارائه می دهند که به این معنی است که اطلاعات شخصی شما هرگز نیازی به اشتراک گذاری ندارد.

دسترسی بهتر: یکی از مزیت های بزرگ ارز دیجیتال، دسترسی به آن است. هر کسی در جهان با اتصال به اینترنت می‌تواند وارد سیستم شود و برای سکه انتخابی خود وجوه یا استخراج کند. این با مؤسسات سنتی متفاوت است که اغلب موانعی را در راه محدود کردن دسترسی ایجاد می‌کنند، خواه این بررسی اعتبار باشد یا حداقل مشارکت.

بدون تورم: بسیاری از ارزهای دیجیتال از نظر طراحی مشمول تورم نیستند. به عنوان مثال، بیت کوین دارای حداکثر تعداد سکه هایی است که می تواند وجود داشته باشد (21 میلیون)، که به این معنی است که یک عرضه ثابت وجود دارد. به طور سنتی، تورم بر اساس این فرض که بانک ها همیشه مقدار بیشتری از آن را خلق می کنند، ارزش پول را کاهش می دهد، بنابراین ارزش آن کاهش می یابد. از سوی دیگر، بیت کوین ها در طول زمان با نزدیک شدن به این محدودیت، ارزش بیشتری پیدا می کنند و آنها را تبدیل به یک ارز ضد تورم می کند.

معایب ارز دیجیتال چیست؟

دارایی مستعد نوسانات: در حال حاضر، اکثر ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز هستند، بنابراین توسط دولت یا بانک مرکزی پشتیبانی نمی‌شوند. این بدان معنی است که آنها پایدار نیستند و در معرض نوسانات زیادی نیستند، به این معنی که می توانند خیلی سریع ارزش خود را از دست بدهند یا به دست آورند. کسانی که با ارزهای دیجیتال معامله می کنند، می توانند در یک دقیقه چیزی به ارزش زیادی داشته باشند، اما اگر ارزش آنها کاهش یابد، می توانند به سرعت ارزش خود را از دست بدهند. اگر CBDC های مورد حمایت بانک ها یا دولت ها در آینده صادر شوند، می توانند راه حل بسیار مطمئن تری باشند.

مسائل امنیتی: در حالی که ارزهای دیجیتال نیاز به ذخیره اطلاعات شخصی شما را به صورت آنلاین از بین می برند، ارزی که دارید ممکن است همچنان در معرض هک باشد. موارد متعددی وجود داشته است که شرکت‌هایی که ارز در اختیار دارند در یک حمله به سرقت رفته‌اند. بانک‌های سنتی همچنین می‌توانند طیف وسیع‌تری از امنیت و غرامت را برای کسانی که وجوه آنها به سرقت رفته است، ارائه دهند.

فقدان مقررات: صنعت مالی تاسیس شده به شدت تحت نظارت است، که به افزایش ثبات و اطمینان از وجود هیچ فعالیت غیرقابل قبول کمک می کند. ارزهای دیجیتال در حال حاضر بیشتر در خارج از این مقررات وجود دارند، که آزادی را برای کاربر فراهم می کند، اما همچنین به این معنی است که آنها مستعد اقدامات نامطلوب تر هستند.

در دسترس تر برای مجرمان: در حالی که ارزهای دیجیتال در دسترس تر هستند مزایایی دارند، اما نکات منفی نیز وجود دارد. نگران کننده ترین این است که این افزایش دسترسی می تواند ارز را به روی عناصر جنایتکار باز کند که به دنبال سوء استفاده از آن برای نیازهای خود هستند. مقامات بیشتر نگران استفاده از ارزهای دیجیتال برای پولشویی یا تامین مالی فعالیت های غیرقانونی هستند.

عدم قطعیت برای آینده: برخلاف روش‌های سنتی پرداخت که امتحان خود را پس داده‌اند و به نظر می‌رسد آینده خوبی داشته باشند، ارز دیجیتال هنوز جدید است و بسیار در مراحل اولیه توسعه است. به همین دلیل، چشم انداز نامشخص است و هیچ تضمینی وجود ندارد که وجوهی که به صورت دیجیتالی نگهداری می کنید همچنان قابل استفاده باشند یا ارزش خود را حفظ کنند.

5 مزیت ارز دیجیتال

در حالی که ارزهای دیجیتال یک اختراع نسبتاً جدید هستند (برای مثال، بیت کوین در سال 2009 شروع به کار کرد)، آنها قطعاً با تمام مزایایی که دارند، اینجا هستند. از چشم انداز بازدهی سنگین تا تجارت 24 ساعته در 7 روز هفته در زیرساخت فوق امن و شفاف، دنیای ارزهای دیجیتال چیزهای زیادی برای ارائه دارد – اگر بدانید چگونه از آن استفاده کنید.

1.ریسک بالا – و پتانسیل برای پاداش بالا

امروزه بیش از 10000 ارز دیجیتال در بازار وجود دارد و هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. اما همه ارزهای رمزپایه دارای چند چیز مشترک هستند، مانند تمایل آنها به افزایش ناگهانی (و کاهش) ارزش. قیمت ها اساساً به دلیل عرضه سکه از استخراج کنندگان و تقاضای آنها توسط خریداران است. این پویایی های عرضه و تقاضا می تواند منجر به بازده های سنگین شود. به عنوان مثال، قیمت اتریوم از ژوئیه 2021 تا دسامبر 2021 تقریباً دو برابر شد روزی کاملاً برای سرمایه‌گذارانی که در زمان مناسب وارد بازار شدند.

2.فناوری بلاک چین زیربنای ارزهای دیجیتال ذاتا امن است

برخی از مزایای اصلی ارزهای دیجیتال به خود ارزها مرتبط نیست، بلکه به زیرساختی که از آنها پشتیبانی می کند، مرتبط است. این همان بلاک چین است – دفتر کل ذخیره سازی داده غیرمتمرکز که هر تراکنش انجام شده روی آن را ردیابی می کند. هنگامی که یک ورودی در بلاک چین ایجاد می کنید، هرگز نمی توان آن را پاک کرد. با ذخیره بلاک چین به صورت غیرمتمرکز در چندین کامپیوتر، هیچ هکری نمی تواند یکباره به کل زنجیره دسترسی داشته باشد. هر گونه اطلاعات ذخیره شده در آن برای همیشه امن است.

3. خداحافظ بانک های سنتی – سلام به یک سیستم مالی منصفانه تر و شفاف تر

به طور کلی، سیستم مالی ما حول محور واسطه های شخص ثالثی می چرخد ​​که تراکنش ها را پردازش می کنند. این بدان معناست که اگر معامله ای انجام دهید، به یک یا چند مورد از این واسطه ها اعتماد کرده اید – و رکود اقتصادی اوایل دهه 2000 بسیاری از مردم را متعجب کرد که آیا این ایده خوبی است یا خیر. بلاک چین و ارزهای دیجیتال یک جایگزین ارائه می دهند. آنها می توانند توسط هر کسی و در هر کجا مشاهده شوند، بنابراین شما می توانید در بازارهای مالی شرکت کنید و بدون هیچ واسطه ای معامله انجام دهید.

4. کریپتو به صورت شبانه روزی معامله می کند

مزیت دیگری که ارزهای دیجیتال نسبت به بانک ها دارند این است که بازارهای رمزنگاری همیشه باز هستند. با استخراج سکه ها و ثبت تراکنش های شبانه روزی، برای خرید، فروش یا معامله ارزهای دیجیتال، لازم نیست منتظر NYSE، NASDAQ یا هر صرافی دیگری باشید تا معاملات آن روز را آغاز کند. این چنین تأثیری گذاشته است که بورس‌های عادی به دنبال گزینه معامله سهام در خارج از ساعات کاری عادی بانکی نیز هستند – اگرچه ممکن است هنوز تا حدودی دور باشد. بنابراین، برای سرمایه‌گذارانی که 24/7 در حال حرکت هستند، ارز دیجیتال بهترین راه برای ایجاد بازده خارج از ساعات کاری عادی است.

5. ارزهای دیجیتال می توانند به سرمایه گذاران کمک کنند تا بر تورم غلبه کنند

ارزهای دیجیتال به یک ارز یا اقتصاد واحد وابسته نیستند، بنابراین قیمت آنها به جای تورم ملی، منعکس کننده تقاضای جهانی است. اما در مورد تورم خود ارزهای دیجیتال چطور؟ به عنوان یک سرمایه گذار، در بیشتر موارد می توانید آسوده خاطر باشید. تعداد سکه ها محدود است، بنابراین مقدار موجود نمی تواند از کنترل خارج شود، بنابراین تورمی وجود ندارد. برخی از سکه ها (مانند بیت کوین) دارای سقف کلی هستند، برخی دیگر (مانند اتریوم) سقف سالانه دارند، اما در هر صورت، این رویکرد تورم را در حد پایین نگه می دارد.

5 مضرات ارزهای دیجیتال

بنابراین این زرق و برق زیادی است، اما آیا چشم انداز ارزهای دیجیتال واقعا طلایی است؟ بیایید نگاهی به برخی از معایب بیندازیم. برخی از آنها به راحتی حل می شوند، برخی دیگر کمتر حل می شوند – اما همیشه در نظر گرفتن آنها مفید است.

1. درک رمزارز نیازمند زمان و تلاش است

رمزارزها ممکن است کمی طول بکشد تا ذهن شما را درگیر کند. اگر اهل دیجیتال نیستید، مفهوم ارز دیجیتال (چه رسد به بلاک چین) می تواند چیزی جز ماهیت دوم داشته باشد. و تلاش برای سرمایه گذاری در چیزی که واقعاً درک نمی کنید خود یک ریسک است. منابع آنلاین زیادی برای کمک به شما وجود دارد، اما همچنان باید مدتی را برای درک واقعی مزایا و معایب سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال اختصاص دهید.

2. ارزهای رمزپایه می توانند یک سرمایه گذاری بسیار پرنوسان باشند

در حالی که قیمت یک ارز دیجیتال می‌تواند به اوج‌های سرگیجه‌آور افزایش یابد (با مزایای مرتبط برای سرمایه‌گذاران!)، آنها همچنین می‌توانند به همان سرعت به پایین‌های وحشتناک سقوط کنند. بنابراین اگر به دنبال بازدهی پایدار هستید، ممکن است این بهترین گزینه نباشد. بازار ارزهای دیجیتال اساساً با حدس و گمان رونق می گیرد و اندازه نسبتاً کوچک آن آن را در برابر نوسانات قیمت آسیب پذیرتر می کند. این به نوبه خود می تواند ارزش سکه ها را که یکی از معایب اصلی ارزهای دیجیتال است، ویران کند.

3. ارزهای دیجیتال هنوز خود را به عنوان یک سرمایه گذاری بلندمدت ثابت نکرده اند

در حالی که ارزهای دیجیتال به طور گسترده ای شناخته شده اند و همچنان در حال افزایش محبوبیت هستند، لازم به یادآوری است که تنها بیش از یک دهه است که وجود دارند. این مفهوم تنها با انتشار یک کاغذ سفید در مورد بیت کوین در سال 2008 ظاهر شد. در مقابل، بازارهای سهام می توانند به قرن ها تاریخ نگاه کنند. به عنوان مثال، بورس اوراق بهادار لندن در سال 1801 تاسیس شد. طلا برای هزاران سال حافظ ارزش ثابت شده است. اما ارزهای دیجیتال؟ هیچ کس واقعاً نمی داند در آینده چه اتفاقی برای ارزهای رمزپایه می افتد – و شما باید شجاع باشید تا به عنوان یک سرمایه گذار وارد این آب های ناشناخته شوید.

4. Crypto مشکلات مقیاس پذیری جدی دارد

ممکن است شما را ببخشند که فکر می کنید ارزهای دیجیتال با سرعت رعد و برق کار می کنند – و تا حدی این کار را می کنند. اما در سطح معینی با مسائل مهمی مواجه می‌شوند که اجرای آن‌ها در مقیاس بزرگ را دشوار می‌کند. خود ارائه‌دهندگان ارزهای دیجیتال اذعان می‌کنند که این یک مشکل است، زیرا افراد پشتیبان اتریوم می‌گویند که بلاک چین به «محدودیت‌های ظرفیت خاصی» رسیده است که سرعت پردازش تراکنش‌ها را کاهش می‌دهد. این می تواند یک تجربه ناامید کننده برای شرکت کنندگان در تراکنش باشد، تا چیزی در مورد ضررهای مالی بالقوه ای که می تواند ایجاد کند، نگوییم.

5. مبتدیان کریپتو در برابر خطرات امنیتی آسیب پذیر هستند

رمزارزها ممکن است خطرات ناشی از استفاده از واسطه های مرکزی را نداشته باشند، اما این بدان معنا نیست که آنها کاملاً عاری از مسائل امنیتی هستند. به‌عنوان یک مالک رمزارز، ممکن است کلید خصوصی را که به شما امکان می‌دهد به سکه‌هایتان دسترسی داشته باشید و به همراه آن، تمام دارایی‌هایتان را از دست بدهید.

 و سپس هک، فیشینگ، و همه تلاش‌های دیگر برای به دست آوردن کنترل از طریق ابزارهای مخرب وجود دارد. این چیزی است که سرمایه گذاران باتجربه مراقب آن هستند، اما سرمایه گذاران جدیدتر به احتمال زیاد در برابر این نوع تله ها آسیب پذیر هستند.

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری چیست؟

هیچ ارز دیجیتالی وجود ندارد که به طور قابل توجهی بهتر از بقیه باشد. این به ترجیحات شخصی بستگی دارد، اما مواردی وجود دارد که ممکن است دوست داشته باشید به آنها توجه کنید. به تحمل ریسک فردی خود فکر کنید. اگر ارزش سکه انتخابی شما به شدت کاهش یابد، آیا می توانید بخش قابل توجهی از سرمایه خود را از دست بدهید؟

 آیا از سکه صرفاً برای ایجاد بازده استفاده می‌کنید، یا امیدوارید هزینه‌هایی را نیز با آن بپردازید؟ آیا این فقط در مورد پول است یا به دنبال سرمایه گذاری در سکه ای با تأثیر اجتماعی یا زیست محیطی گسترده تر هستید؟ یک روش آسان، انتخاب رهبر بازار، بیت کوین است. این رمزارز اصلی است و همچنین بزرگترین پایگاه اطلاعاتی را ایجاد کرده است.

مزایا و معایب بیت کوین چیست؟

بیت کوین که با نام اختصاری BTC معامله می شود، دارای مزایای زیادی است. سقف آن 21 میلیون سکه است، تضمین شده است که ضد تورم است، و قیمت های سرآمد آن مطمئناً فرصتی را برای سرمایه گذاران برای درو کردن پاداش فراهم می کند. و بیت کوین پذیرفته شده ترین ارز دیجیتال برای پرداخت است.

 البته معایبی هم دارد. زیرساخت بلاک چین بیت کوین زمانی که از نرخ هفت تراکنش در ثانیه فراتر رفت شروع به کند شدن می کند (مشکل واقعی وقتی در نظر بگیرید که ویزا حدود 1700 تراکنش در ثانیه را پردازش می کند!). و از آنجایی که این ارز رمزنگاری شده شناخته شده‌ترین ارز رمزنگاری شده در بین همه آنهاست، یک هدف کلیدی برای هکرها و کلاهبرداران از هر جنس است.

قبل از معامله ارز دیجیتال چه چیز دیگری باید بدانم؟

ارزهای دیجیتال می توانند میدان مین برای سرمایه گذاران جدید باشند. از اصطلاحات ناآشنا گرفته تا فناوری پیچیده، موضوعی است که نیاز به عادت کردن دارد. مانند هر چیز دیگری، تجارت ارزهای رمزپایه دارای مزایا و خطراتی است، برای لوازم ضروری روزمره با بیت کوین پرداخت کنید یا از سکه دیگری برای افزایش سبد سرمایه گذاری خود استفاده کنید، ما می توانیم تمام مزایا و معایب ارز دیجیتال را به شما نشان دهیم.

مزایای کلیدی ارز دیجیتال چیست؟

ارزهای دیجیتال شفافیت و آزادی از زیرساخت‌های مالی سنتی را ارائه می‌دهند و پتانسیل بازده سرمایه‌گذاری خیره‌کننده را دارند.

مزایای استخراج ارز دیجیتال چیست؟

استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتال، پرداخت‌های ارز مورد نظر را همراه با رضایت از شرکت در یک توسعه مالی جدید هیجان‌انگیز دریافت می‌کنند. 

چگونه می توانم مزایا و معایب ارز دیجیتال را بسنجیم؟

همه چیز به ترجیحات شخصی مربوط می شود – اشتهای شما برای ریسک، به علاوه آنچه واقعاً امیدوارید از سرمایه گذاری در رمزارز به دست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *