وبلاگ

همه موارد درباره استخراج ارز هلیوم چگونه HNT را ماین کنیم؟

estekhraj-arz-heliu-ak-1

استخراج ارز هلیوم چگونه HNT را ماین کنیم؟ ابتدا بیایید در مورد چیستی هلیوم بحث کنیم. هلیوم یک ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین است که به طور رسمی در 29 ژوئیه 2019 راه اندازی شد تا زیرساخت های بی سیم را در سراسر جهان غیرمتمرکز کند

هنگام استخراج هلیوم، به سادگی با ایجاد پوشش بی سیم به لطف فناوری LongFi ، اتصال دسته ای از دستگاه های اینترنت اشیا (IoT) را فراهم می کنید که در ازای آن، ارز دیجیتال HNT دلاری دریافت می کنید.

 این امر با استفاده از دستگاه‌های ماینر ویژه‌ای که از فناوری مذکور پشتیبانی می‌کنند به دست می‌آید، دستگاه‌هایی که در هر جایی که کاربر فکر می‌کند برای ایجاد پوشش ایده‌آل بهترین است قرار می‌گیرد. میزان ارز دریافتی بر اساس الگوریتم Proof of Coverage محاسبه می شود.

استخراج هلیوم

اصطلاحی که برای استخراج کنندگان هلیوم استفاده می شود، استخراج کنندگان هات اسپات HNT است. انواع مختلفی از ماینرها در جهان وجود دارد. برخی از آنها که معمولا شناخته شده اند عبارتند از Bobcat Miner 300، RAK Hotspot Miner، HNT Miner داخلی و خارجی. 

شما باید آنها را از قبل سفارش دهید، که معمولاً زمان می برد، بنابراین آن را در محاسبه نگه دارید.راه دیگر برای ورود به معدن، ارتباط با شرکتی است که در ازای درصد معینی از هلیوم، به ماینر خود پیشنهاد می دهد.

شرکت هایی مانند Emrit استخراج هلیوم را آسان می کنند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که برای تحویل رایگان از آنها ثبت نام کنید و منتظر بمانید تا درب منزل شما برسد و شما را به ابزارهای مورد نیاز برای استخراج مجهز کند.

ماینرهلیوم nebra

ارز هلیوم چیست ؟

هلیوم یک استارتاپ اینترنت اشیاست که در سال 2013 تاسیس شد. ارز هلیوم که در یک سال گذشته رشدی حدود 6000 درصد را در قیمت داشته نها ارز دیجیتالی است که دو حوزه بلاکچین و اینترنت اشیا که هردو در حوزه جدید تکنولوژی کامپیوتری هستند را به هم مرتبط کرده است. هدف این ارز رمز نگاری شده یک شبکه بلاک چینی برای دستگاه های اینترنت اشیا است که در کنار حوزه بلاک چین بتوانند زندگی بشر را در آینده متحول کنند.

ارز دیجیتال هلیوم با نماد HNT شبکه غیر متمرکز بر پایه بلاک چین است که در جولای سال 2019 بر روی دستگاه های اینترنت اشیا با هدف به وجود آمدن زیر ساختی برای بهبود ارتباط دستگاه های اینترنت اشیا وایرلس فعالیت خود را آغاز کرد جذابیت زیادی برای افرادی که دارای دستگاه های اینترنت اشیا بودند و یا به فضای اینترنت اشیا علاقه مند بودند را با خود به همراه داشت. اینترنت اشیا در سال 2013 زیر ساخت های اولیه خود را با هدف توسعه و اضافه کردن عدم تمرکز به این شبکه بنا کرد و از آن به عنوان The people’s network نام بردند.

شبکه اصلی این ارز رمز نگاری شده به تمامی دستگاه های وایرلس از پر قدرت ترین تا کم قدرت ترین آنها  اجازه ارتباط گرفتن و ارسال داده ها از طریق نود های خود را می دهد. نود های این شبکه ترتیبی wireless Gateway یا همان دروازه های بی سیم است. دستگاه های استخراج بلاک چین هستند که به آن ها هات اسپات می گویند نحوه کاراین شبکه به ان صورت است که کاربران با اجرای نود ها به عنوان پاداش توکن اصلی شبکه ارز دیجیتال هلیوم را دریافت می کنند.

استخراج هلیوم در ایران به چه صورت است ؟

درایران به علت کم بودن دستگاه نصب شده هات اسپات کسانی که جز اولین ها باشند درآمد خوبی خواهند داشت. با توجه به قیمت روز ارز دیجیتال در جایی که هیچ ماینری وجود ندارد درآمد یک هلیوم HNT در ماه معادل 43 دلار برای هر هات اسپات.

در جایی که تعداد کمی ماینر وجود دارد درآمد در حدود( 5 الی 10 هلیوم ) hnt در ماه معادل (215 الی 430 دلار) برای هر هات اسپات است. در جایی که چندین ماینر وجود دارد و دستگاه ها در جای مناسب قرار بگیرد. درآمد حدود10الی 20 هلیوم HNT در ماه (معادل 430الی 860 دلار) برای هر هات اسپات . فاصله بین ماینر ها حداقل باید 300 متر باشد تا بهترین بازه حاصل شود.

در منطقه ای که هنوز ماینر وجود ندارد بهتر است برای درآمد بیشتر حداقل سه دستگاه نصب کنید. قیمت HNT طی یک سال گذشته از 0.73 دلار به 43 دلار رسیده است که نشانگر رشد موفقیت آمیز پروژه هلیوم می باشد.

هدف شبکه هلیوم چیست ؟

شبکه هلیوم شبکه اینترنت همتا به همتا p2 و بی سیم است. هدف اصلی و مهم هلیوم گشترش اینترنت اشیا (lot) در سراسر جهان است. شبکه های همتا به همتا و بلاک چین ها وارد حوزه اینترنت اشیا نیز شده اند و قصد دارند تا تحول عظیمی در این زمینه بر مبنای شبکه های غیر متمرکز ایجاد کنند. یکی از شرکت ها در حوزه اینترنت اشیا، شبکه هلیوم است.

در دنیای امروزی بسیاری از سیستم عامل ها، فناوری ها و خدمات در حال انتقال به سیستم های منبع باز و غیر متمرکز هستند. شبکه های همتا به همتا (p2p) هستند که موجب معرفی شبکه های بلاک چین شدند و رمز ارزهایی مانند بیت کوین، اتریم و غیره نشان داده اند که دفتر کل معاملات غیرمتمرکز چقدر مهم است.

شبکه هلیوم در سال 2019 راه اندازی شد. پروتکل مورد استفاده در شبکه هلیوم، پروتکل اجماع است. همانطور که گفتیم این شبکه به دستگاه های بی سیم اجازه برقراری ارتباط با یکدیگر را میدهد. داده ها در این شبکه از طریق نودهای شبکه شبکه منتقل می شوند.

این گره ها به صورت هات اسپات وجود دارند که ترکیبی از یک دستگاه استخراج بلاک چین و یک دروازه بی سیم ورودی وایرلس است. شبکه هلیوم از poc یا الگوریتم اثبات پوشش برای انتقال اطلاعات در شبکه خود استفاده می کند. الگوریتم اثبات پوشش نوعی از گواهی اثبات کار است.

این الگوریتم به منظور تایید اعتبار گره ها استفاده می شود. الگوریتم اثبات پوشش به طور دائم کیفیت خدمات و پوشش دهی هات اسپات ها در شبکه را آزمایش می کنند و نودهایی که در این آزمایش ها شرکت کنند به عنوان پاداش ارز دیجیتال hnt دریافت خواهند

کرد. کاربران به منظور مشارکت در شبکه هلیوم باید ابتدا اقدام به خرید دستگاه های هات اسپات کنند. هدف از ایجاد شبکه هلیوم همانطور که در ابتدای مطلب گفته شد گسترش اینترنت اشیا در تمامی جوانب زندگی انسان ها و ایجاد جامعه ای مدرن با کیفیت زندگی بالاست .

ماینر هلیوم Heltec

از مهم ترین مزایای هلیوم میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1- توسعه اینترنت اشیا به صورت سراسری در آینده قابل استخراج بودن

2- استفاده از پروتکل honey badger bft. این پروتکل به شبکه اجازه می دهد به توافق و اجماع برسد حتی زمانی که کیفیت اتصال شبکه متغیر است .

3- رمز گذاری سراسری اطلاعات روی شبکه بلاک چین مناسب برای اطلاعات حساس پروژه های همکار با شبکه هلیوم

از هلیوم با توجه به ویژگی و امکاناتی که دارد به منظور رصد و نظارت مداوم فعالیت اعضای شبکه استفاده می شود. برخی از مهم ترین پروژه هایی که با هلیوم همکاری کرده اند.

عبارتند از :

همکاری با شرکت نستله به منظور کنترل و نظارت بر کامیون های باربری و کنترل میزان موجودی نوشیدنی .

همکاری با شرکا اگولوس در تجهیز دستگاه های پیشرفته کشاورزی به سنسور های متصل به شبکه هلیوم به منظور کنترل لحظه ای میزان موجودی آب

همکاری با شرکت لایم به منظور رصد دوچرخه ها و اسکوتر های مفقود شده .

هات اسپات در شبکه هلیوم به چه معناست ؟

هات اسپات ها شبکه بی سیم همتا به همتا هستند که به دستگاه های اینترنت اشیا امکان می دهند که در تحویل و دریافت داده ها به اینترنت کارآمد باشند. هات اسپات های شبکه هلیوم عملکردی مانند node دارند. این نودها شبکه را برای میلیوم های دستگاهی که از فناوری longfi هلیوم استفاده می کنند، پوشش دهی کرده و بابت این کار hnt پاداش می گیرند.

جالب است بدانید که دستگاه های هات اسپات هلیوم تنها 5 وات انرژی مصرف می کنند. برای تبدیل شدن به بخشی از شبکه هلیوم به دستگاه هات اسپات نیاز دارید تا با سایر دستگاه های ماینر هلیوم ارتباط برقرار کنید. روشن کردن ثبت دستگاه و اتصال به شبکه هلیوم به معنای شروع فرآیند استخراج ارز هلیوم نیست. باید منتظر sync  دستگاه با بلاک چین بمانید. طبق دستورالعمل شبکه 24 تا 48 ساعت طول می کشد تا دستگاه با بلاک چین sync شود. پس از sync نوبت استخراج فرا می رسد.

فاصله بین ماینر ها

محل قرارگیری هات اسپات یکی از بزرگترین عوامل موثر بر میزان درآمد است . برای انتخاب محل هات اسپات حتما نقشه پوشش هلیوم را بررسی کنید تا تعداد نقاط مهم موجود در منطقه خود را مشاهده کنید.هرچه تراکم هات اسپات ها بیشتر باشد شانس استخراج هلیوم هم بیشتر است.

اما اگر فاصله بین ماینر ها کمتر از 300 کمتر باشد رقابت بین هات اسپات ها برای استخراج ارز هلیوم در آن نقطه بالا می رود. همانطور که میدانید شبکه هلیوم در ازای پوشش و کمک به ساخت شبکه هلیوم به ماینرها پاداش می دهد. قرار دادن هات اسپات های متعدد در یک مکان واحدبه ساخت شبکه های کمکی نمیکند. بنابراین بهتر است هات اسپات خود را حداقل 300 متر دور تر از نزدیکترین هات اسپات بعدی قرار دهید.

محل قرار گیری ماینر

به طور کلی ارتفاع یک عامل اساسی برای انتخاب محل قرار گیری ماینر است. هرچه ماینر بالاتر باشد دریافت سیگنال آن هم بهتر است. اطمینان حاصل کنید که ماینر خود را نزدیک فلز دستگاه های الکترونیکی یا بتن قرار ندهید. با این وجود اگر فقط یک پنجره بلند مناسب در خانه خود دارید برای قرار گیری ماینر مناسب خواهند بود.

ماینر Bobcat

برای انتخاب محل مناسب به نکات زیر توجه کنید:

1- ترجیحا هات اسپات را در هوای باز قرار دهید.

2- اگر هات اسپات را داخل خانه نصب میکنید حتما آن را نزدیک پنچره قرار دهید.

3- هات اسپات را در بالاترین  طبقه خانه یا محل کار خود قرار دهید.

4- دستگاه شما باید حداقل 300 متر از نزدیکترین هات اسپات ناحیه شما فاصله داشته باشد.

5- هات اسپات در میز کنار تختخواب یا کتابخانه پنهان نکنید.

6- دستگاه را کنار پنجره ای که توسط دیوار احاطه شده است قرار ندهید.

7- قرار دادن دستگاه کنار پنجره ای که توسط توری فلزی پوشانده شده سیگنال دهی را به نحو چشمگیری کاهش میدهد.

به طور خلاصه سه راه برای استخراج ارز هلیوم چگونه HNT را ماین کنیم؟ وجود دارد:

1- تسهیل انتقال داده ها : انتقال دیتا از طریق هات اسپات

2- گواه اثبات پوشش: هات اسپات ها به طور تصادفی تحت الگوریتم اثبات پوشش تست می شوند تا اطمینان حاصل شود که در لوکیشن ثبت شده قرار دارند و به درستی کار می کنند.

3- اجماع گروهی: تایید تراکنش ها و افزودن بلاک به زنجیره هلیوم

اولین راه برای کسب hnt انتقال داده ها ازطریق هات اسپات است. شبکه هلیوم اعلام کرده  که 1/3 پاداش ماینینگ به انتقال داده تعلق می گیرد. بنابراین مقدار دریافتی شما به تعداد دستگاه های متصل شده به مودم شما و میزان داده ای که مسئول انتقال آن هستید بستگی دارد.

راه دوم برای کسب کوین هلیوم از طریق چالش اثبات پوشش صورت میگیرد/ شبکه به صورت رندوم یک هات اسپات را انتخاب می کند تا هات اسپات دیگری را به چالش بکشد. دراین روش هات اسپات چالش گر از دستگاه دیگر می خواهد تا اثبات پوشش خود را به شبکه ارسال کند.

سایر هات اسپات های نزدیک به این دستگاه به منظور تصدیق عملکرد در نقش شاهد حاضر می شوند. هر هات اسپاتی که در این چالش درگیر میشود بخشی از hnt تخصیص یافته برای این چالش را دریافت می کند. اگر در یک منطقه شهری یا نقاط پر تراکم زندگی میکند.احتمال مشارکت شما در چنین چالش هایی بیشتر است. اما واضح است که در این صورت باید پاداش خود را با هات اسپات های بیشتری سهیم شوید.

روش سوم برای دریافت hnt پیوستن به فرایند اجماع گروهی است در این زمان شبکه به صورت تصافی هات اسپات هایی را برای پیوستن به اجماع برای دوره زمانی مشخصی انتخاب می کند. گروه اجماع مسئول اعتبار سنجی تراکنش ها و افزودن آنها به بلاک چین است و برای این کار پاداش دریافت می کند.

ویژگی ماینر های نسل جدید هلیوم نسبت به نسل قدیم

هلیوم در حال ایجاد شبکه مردمی با ماینر های غیر متمرکز هلیوم HNT است که به تمام افراد فرصت می دهد تا به راحتی با دستگاهی بدون صدا و مصرف برق کمتر به استخراج ارز دیجیتال بپردازند.

نسل قدیم :

1-با کمتر از 50 میلیون تومان نمیشود ماینر خرید.

2-تمام ماینر ها مصرف برق بسیار بالایی دارند.

3-تمام ماینر ها سرو صدای بسیار زیادی دارند.

4-فقط در شرایط آب و هوایی خاصی میبایست ماینر ها را نگه داری کرد.

5-مشکلات زیادی نظیر هزینه های جانبی سنگین،خرابی زیاد،آسیب به محیط زیست و… دارند.

نسل جدید:

1-ماینر های زیاد و با کیفیتی مثل ماینر های هلیوم هیتن که با کمتر از 50 میلیون میشه خرید.

2-مصرف برق ماینر های هلیوم بسیار ناچیز و در حد یک شارژر هستند (2.4 تا w4.2).

3-ماینر های هلیوم فاقد هرگونه صدا هستند.

4-ماینرهای هلیوم در برابر هرگونه شرایط آب و هوایی گرد و غبار و رطوبت مقاوم هستند.

5-بدون هزینه های جانبی،بدون خرابی،نصب و راه اندازی آسان، سازگار با محیط زیست.

ماینر هلیوم ug65

پرسش و پاسخ

سوال 1: آیا میتوانیم ارز هلیوم را با کامیوتر های خانگی استخراج کنیم؟

جواب: خیر استخراج ارز هلیوم تنها از طریق امواج رادیویی و به وسیله دستگاه های هات اسپات امکان پذیر است که عملکردی متفاوت از cpu , GPU دارد.

سوال 2: سود استخراج ارز هلیوم چقدر است ؟

جواب: سوددهی ناشی از استخراج هلیوم به پوشش ناحیه توسط هات اسپات ها و تعداد موجو آنها در یک محل و همچنین ارتفاع محل نصب بستگی دارد .

سوال 3: آیا دستگاه هات اسپات میتواند جایگزین وای فای در منزل باشد؟

خیر، هات اسپات هلیوم با ایجاد یک سیگنال Longfi اطلاعات را از دستگاه کم مصرف در منطقه شما که از LoRa WAN استفاده می کنند به شبکه هلیوم هدایت می کند.

معمولا اینها دستگاه هایی مانند ردیاب GPS، حسگر های محیطی ، سنجش های آب و هوا و غیره هستند که فقط به انتقال و به اشتراک گذاری اطلاعات کوچک نیاز دارند.

هات اسپات از اینترنت موجود شما از طریق وای فای یا اترنت برای تحویل بسته های اطلاعات ارسال شده توسط دستگاه ها استفاده می کند و جایگزین سرویس اینترنت برای دستگاه های معمولی مانند رایانه ها و تلفن های هوشمند نمی شود.

سوال 4: آیا میتوانیم بیش از یک هات اسپات در یک مکان داشته باشیم ؟

جواب: اگر هات اسپات ها خیلی نزدیک هم باشند ( کمتر از 300 متر) به عنوان بخشی از چالش های POC واجد شرایط رقابت با یکدیگر نخواهند بود و ممکن است برای چالش ها با یکدیگر رقابت کنند. مشارکت کلی آنها در اثبات پوشش نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت زیرا درآمد نیز براساس تراکم محل هات اسپات ها هستند و شبکه هلیوم به اثبات پوشش خوب و گسترده پاداش می دهد. در نتیجه با رعایت فاصله مناسب در جایگذاری هات اسپات ها میتوانید HNT بیشتری کسب کنید.

سوال 5: چه کیف پولی (Wallet) برای HNT استفاده کنیم؟

جواب : در پروژه های بلاک چین برنامه های کیف پول مختلفی وجود دارد که به کاربران کمک می کند تا کلید های خصوصی خود را مدیریت کنند و آنها را قادر به امضای تراکنش ها و انتقال دارایی ها می کنند.

برای شبکه هلیوم کیف پول مالکیت هات اسپات شما و مقدار HNT و یا(Data Credit) شما را حفظ می کند. استفاده از کیف پول هلیوم یا هلیوم آپ بهترین و ساده ترین برنامه می باشد که برای تلفن های ios یا Android موجود است.

سوال 6: آیا دیگران میتوانند از دستگاه ماینر من استفاده کنند؟

جواب: هرماینر هلیوم رمز نگاری می شود و به شما یک عبارت 12 کلمه ای برای دسترسی به کیف پولی که کوین های هلیوم را در آن ذخیره می کنید، داده می شود. بنابراین پس از راه اندازی ماینر و ثبت دستگاه  هیچکس به جز شا نمیتواند از ماینر شما استفاده کند.

سوال 7: چطور میتوانم سود ماینر خود را به حداکثر برسانم ؟

اطمینان از اتصال و آنلاین بودن هات اسپات ، تنظیم زاویه آنتن دهی ، حجم تراکم ماینر ها در یک منطقه و فاصله بین هات اسپات ها به افزایش سود ماینرها کمک می کند.

سوال 8:اینترنت اشیا چیست؟

اینترنت اشیا به میلیارد ها دستگاه فیزیکی در سراسر جهان گفته می شود که به اینترنت متصل هستند و اطلاعات را جمع آوری می کنند و با کاربر و سایر دستگاه های متصل به اشتراک می گذارند. اگر در واقعیت مجازی این ما انسان ها هستیم که به دنیای دیجیتال کامپیوتر ها قدم می گذاریم در اینترنت اشیا این دنیای دیجیتال است که وارد جهان فیزیکی ما می شود.

سوال 9: اینترنت اشیا چه کاربرد هایی دارد؟ 

جواب: تقریبا تمام اجسام فیزیکی می توانند به دستگاه اینترنت اشیا تبدیل شوند، به ظرط اینکه قابلیت اتصال به اینترنت را داشته تا از این طریق کنترل شوند یا با کاربر و دستگا های دیگر، اطلاعات رد و بدل کنند.

به همین خاطر نمونه هایی از اینترنت اشیا را میتوان در تمام جنبه های زندگی انسان، از لامپ ها و زنگ در هوشمند خانه های هوشمند در محل کار، ماشین آلات، تجهیزات، خطوط تولید، انبار ها و وسایل نقلیه درحوزه صنایع و حتی در بخش مراقبت های بهداشتی پیدا کرد.

سوال 10: فاصله دستگاه ها حداقل باید چقدر باشد؟

جواب:فاصله دستگاه ها از یکدیگر حداقل باید 300 متر باشد.

سوال 11 : اگر دستگاه در اتاق باشد مشکلی ندارد؟

جواب:هرچه دید دستگاه باز تر باشد بهتر است به همین دلیل بهتر است که روی پشت بام وصل گردد.

سوال 12: درآمد هردستگاه چه قدر می باشد؟

جواب:به شرایط نصب ، کانفینگ ، ارتفاع و همچنین به تعداد دستگاه های نصب شده در شهر شما بستگی دارد به صورت حدودی اگر حداقل 5 دستگاه با فاصله و ارتفاع درست کانفینگ اصلی نمایندگی ها در سطح شهر شما نصب باشد، میتوانید حداثل از هردستگاه روزانه 3 دلار درآمد داشته باشید.

سوال 13: مصرف برق و اینترنت این دستگاه به چه صورت می باشد؟

جواب :مصرف نرمال برق 2/5 وات تا حداکثر 4/2 وات می باشد یعنی ماهانه 5 هزار تومان و مصرف اینترنت دستگاه هم بین 80 تا 120 گیگ در ماه است .

سوال 14: آیا امواج این دستگاه برای انسان ضرر دارد ؟

جواب: خیر امواج این دستگاه همانند تلفن بی سیم خانگی است فقط با برد بیشتر .

سوال 15: چگونه می توانیم متوجه بشویم که چند دستگاه در شهر ما وجود دارد؟

جواب:با مراجعه به سایت helium.com  میتوانید تعداد دستگاه و درآمد ها را بسنجید.

سوال 16:چرا چند روز اخیر درآمد دستگاه ها کم شده است؟

جواب:به تناسب کاهش کلی قیمت رمز ارزها قیمت hnt هم کاهش داشته به همین دلیل درآمد تمامی دستگاه های هلیوم کاهش مختصری داشته است.

سوال17: چرا دستگاه من آافلاین شده در صورتی که دستگاه من روشن است؟

جواب:آفلاین شدن دستگاه به دلیل عدم اتصال دستگاه به اینترنت می باشد و باید اتصال صحیح دستگاه به اینترنت بررسی شود.

سوال18:امکان نصب چند دستگاه در یک محل هست؟

جواب: بله با کانفیگ شما میتوانید هر دستگاه که مد نظر دارید در یک مکان نصب کنید.

سوال19: چه مولفه هایی برای انتخاب درست دستگاه نیاز است؟

1- قابلیت نصب آنتن دهی بدون سیم کشی به روی دستگاه را داشته است.

2- قابلیت برنامه ریزی و mesh setup برای افزایش درآمد 50 درصدی

3- پشتیبانی و خدمات پس از فروش و ارایه آپدیت های مناسب دستگاه

4- هوشمند با قابلیت fast sync

5- پشیبانی از سیم کارت 4G

6- قابلیت نصب در فضای آزاد

7- قدرت آنتن دهی

1 دیدگاه در “همه موارد درباره استخراج ارز هلیوم چگونه HNT را ماین کنیم؟

  1. محمدمهدی مصدق گفت:

    با احترام
    لطفا توضیح دهید سیستمی که در بدن برخی افراد کار گذاشته میشود تا بدهی یا جریمه انها را از بدن شخص مجرم یا بدهکار بگیرند قابل جابجایی میباشد یعنی انها بدون اجازه دستکاه را به بدن شخص دیگری انتقال دهند تا او بجای ان مجرم شکنجه شود و بمیرد بعد از مرگ مجدد برای دیگری نصب میشود؟
    لطفا این جریانات را جدی بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *