وبلاگ

امن ترین راه برای ذخیره ارزهای دیجیتال چیست؟

amntarin-rah-braye-zakhire-arzhay-dijital-chist-ak-1

امن ترین راه برای ذخیره ارزهای دیجیتال چیست؟ شما برای پول خود سخت کار می کنید، بنابراین ضروری است که آن را ایمن نگه دارید و از دست افراد نادرست دور بمانید. با دلارهای کانادایی معمولی، ایمن نگه داشتن پول خود اغلب به معنای انتخاب یک موسسه مالی معتبر، استفاده از رمزهای عبور قوی برای بانکداری آنلاین و نظارت منظم بر حساب های خود برای کلاهبرداری است. با این حال، وقتی به ارزهای رمزنگاری شده دست می زنید، باید به ویژه مراقب باشید که پول خود را به چه کسی اعتماد می کنید.

دلیلش این است که ماهیت دیجیتالی کریپتو آن را ذاتاً مستعد تلاش‌های هک می‌کند. خوشبختانه، راه‌هایی برای ایمن نگه داشتن رمزارز شما وجود دارد. بیایید با ایمن‌ترین تکنیک‌های ذخیره‌سازی رمزنگاری آشنا شویم و نکات مهمی را برای محافظت از خود در هنگام سرمایه‌گذاری در دارایی‌های دیجیتال ارائه خواهیم داد.

چگونه ارز دیجیتال را ایمن نگه داریم

قبل از اینکه بخواهیم به جزئیات نحوه ذخیره ایمن رمزارزها بپردازیم، مهم است که بدانید هیچ راهی به عنوان یک راه کاملاً اشتباه برای جلوگیری از تلاش برای هک کردن رمزارز شما وجود ندارد.

این ممکن است ترسناک به نظر برسد، اما مهم است که بدانیم افرادی وجود دارند که می‌خواهند هر پول، دارایی و اطلاعاتی را که در دستشان است به سرقت ببرند. هرچه زودتر این موضوع را درک کنید، آمادگی بیشتری برای حفظ ارز دیجیتال و سایر دارایی‌های خود تا حد امکان در برابر تهدید سرقت خواهید داشت .

در واقع، این نوع تلاش‌ها برای هک کردن به همان اندازه که با کیف پول‌های رمزنگاری شده مشکل بزرگی برای حساب‌های بانکی معمولی دارند. اما ماهیت جدید، نسبتاً غیرمتمرکز و غیرمتمرکز کریپتو خطرات منحصر به فردی دارد که با ارزهای فیات مانند دلار کانادا مواجه نمی‌شوید. با در نظر گرفتن این موضوع، ایمن ترین روش برای ذخیره ارزهای دیجیتال معمولاً در یک کیف پول سخت افزاری آفلاین است که در مکانی امن و خصوصی نگهداری می شود.

کیف پول سخت افزاری چیست؟

اگر در دنیای کریپتو تازه کار هستید، کلمات “کیف پول سخت افزاری آفلاین” ممکن است مانند دسته ای از اصطلاحات تخصصی به نظر برسد، بنابراین بیایید معنی این را توضیح دهیم.

اساساً، هر کسی که دارای رمزنگاری است باید چیزی به نام کیف پول رمزنگاری داشته باشد تا کلیدهای خصوصی و آدرس های عمومی خود را با خیال راحت ذخیره کند. کلیدهای خصوصی شما مجموعه ای مخفی از اعداد هستند که شما را به عنوان مالک دارایی های رمزنگاری که در بلاک چین ذخیره می شوند شناسایی می کنند. در همین حال، آدرس‌های عمومی شما همان چیزی است که به افراد دیگر می‌دهید تا بتوانند رمزنگاری را برای شما ارسال کنند. به این مانند یک آدرس ایمیل عمومی فکر کنید که مردم می توانند به آن پول ارسال کنند.

یک کیف پول رمزنگاری از لحاظ نظری مکانی امن برای نگه داشتن کلیدهای خصوصی و آدرس های عمومی شما فراهم می کند. در واقع رمزنگاری شما را ذخیره نمی کند زیرا تمام رمزارزها در بلاک چین ذخیره می شوند. در عوض، هر رمزنگاری موجود در بلاک چین که با کلیدهای خصوصی شما مرتبط است، تنها مال شما و شماست. دادن دسترسی شخصی به کلیدهای خصوصی شما به طور موثر به آنها این قدرت را می دهد که بدون اطلاع شما رمز ارز شما را بگیرند.

انواع مختلفی از کیف پول های کریپتو وجود دارد و ما در اینجا به جزئیات آنها نخواهیم پرداخت. اما کیف پول سخت افزاری در واقع یک دستگاه کوچک است (معمولاً به شکل یک USB) که به اینترنت متصل نیست. ذخیره کردن کلیدهای خصوصی شما در کیف پول سخت افزاری دسترسی به کلیدهای خصوصی و رمزنگاری شما را برای هر کسی بسیار دشوار می کند.

چرا کیف پول های سخت افزاری امن تر هستند؟

اکنون که درک بهتری در مورد چیستی کیف پول سخت افزاری پیدا کرده اید، بیایید کمی در مورد اینکه چرا آنها اغلب بهترین روش برای ذخیره سازی امن رمزنگاری هستند صحبت کنیم.

مزیت اصلی کیف پول های سخت افزاری (که کیف پول سرد نیز نامیده می شود) این واقعیت است که آنها به اینترنت متصل نیستند. اکثر هکرها از قدرت و اتصال به اینترنت برای دسترسی به اطلاعات و دارایی ها استفاده می کنند. بنابراین، دور نگه داشتن کلیدهای خصوصی از اینترنت یکی از بهترین راه ها برای ایمن نگه داشتن آنها است.

از طرف دیگر، کیف پول های به اصطلاح آنلاین یا داغ، کلیدهای خصوصی شما را در اینترنت ذخیره می کنند. اگرچه اکثر شرکت‌هایی که خدمات کیف پول آنلاین ارائه می‌کنند ویژگی‌های امنیتی بسیار خوبی دارند، اما آنلاین نگه داشتن کلیدهای خصوصی شما دسترسی هکرها به اطلاعات شما را آسان‌تر می‌کند.

البته در گذشته تعدادی از مشکلات هک وجود داشته است که به صراحت کیف پول های سخت افزاری را هدف قرار داده است. به عنوان مثال، در سال 2021، برخی از مجرمان سایبری کیف پول های سخت افزاری جعلی را برای سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال ارسال کردند. این کیف پول‌های جعلی دستکاری شده‌اند تا هکرها بتوانند به رمز ارزهای سرمایه‌گذار ناشناس دسترسی سریع و آسان داشته باشند.

خوشبختانه، داستان هایی مانند این رایج نیستند. اما آنها بر این واقعیت تأکید می کنند که هیچ راه خطاناپذیری برای ذخیره ارزهای دیجیتال وجود ندارد. اقداماتی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از هک انجام دهید، مانند استفاده از کیف پول سخت افزاری و بررسی هرگونه شواهد دال بر دستکاری قبل از اینکه به رمز ارز خود اعتماد کنید. با این حال، هوشیاری و اقدامات ایمنی خوب کلید ذخیره سازی امن رمزنگاری است.

امن ترین راه برای ذخیره ارزهای دیجیتال چیست؟ کیف پول کاغذی

به عنوان آخرین نکته در مورد روش های ایمن برای ذخیره ارزهای دیجیتال، باید به این نکته نیز اشاره کنیم که می توانید به جای کیف پول سخت افزاری، از کیف پول کاغذی استفاده کنید.

کیف پول کاغذی شکل دیگری از ذخیره سازی سرد (آفلاین) است. اما به جای استفاده از یک دستگاه USB مانند، کیف پول های کاغذی کلیدهای خصوصی شما را روی تکه های کاغذ ذخیره می کنند.

این کیف پول ها در روزهای اولیه جنبش ارزهای دیجیتال بسیار محبوب بودند، اما دیگر آنقدرها رایج نیستند. آنها مزیت آشکاری نسبت به کیف پول های سخت افزاری دارند زیرا تکه های کاغذی هستند که نمی توان آنها را هک کرد. اما آنچه در امنیت به دست می آورید، در راحتی از دست می دهید.

بنابراین، برای اکثر سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال، کیف پول های کاغذی عملی نیستند. اگر مقادیر بسیار زیادی از ارزهای دیجیتال را ذخیره می کنید، مطمئناً باید آنها را در نظر بگیرید، اما ممکن است بهترین انتخاب برای سرمایه گذاران عادی نباشد.

نکات ایمنی ذخیره سازی کریپتو

ایمن نگه داشتن رمزارز شما یک فرآیند مداوم است. داشتن کیف پول سخت افزاری با کیفیت تنها بخشی از این فرآیند بزرگتر است. علاوه بر داشتن و استفاده از یک کیف پول سخت افزاری، مراحل زیادی وجود دارد که می توانید برای ذخیره ایمن رمزارز خود انجام دهید. با در نظر گرفتن این موضوع، در اینجا 5 نکته ایمنی ذخیره سازی رمزنگاری برای شروع کار آورده شده است.

1. اینترنت هوشمند باشید

اولین چیز اول: اگر می‌خواهید روی ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید، باید بدانید که چگونه خود را در اینترنت ایمن نگه دارید. از آنجایی که کریپتو یک دارایی دیجیتال است، هر کاری که در اینترنت انجام می دهید به طور بالقوه می تواند امنیت دستگاه شما را به خطر بیندازد که می تواند پول شما را در معرض خطر قرار دهد.

اقدامات احتیاطی عمومی در مورد امنیت اینترنت به حفظ امنیت دارایی های شما کمک زیادی می کند. این شامل:

 • اجتناب از وب‌سایت‌هایی که گواهینامه SSL معتبر ندارند (به دنبال HTTPS در نوار URL مرورگر خود بگردید)
 • اطمینان از ایمن بودن اتصال Wi-Fi شما (در صورت لزوم یک VPN امن را در نظر بگیرید)
 • استفاده از احراز هویت دو مرحله‌ای هنگام ورود به وب‌سایت‌ها (مخصوصاً در صرافی‌های رمزنگاری)
 • داشتن نرم افزار آنتی ویروس به روز در دستگاه های خود
 • برخورد با تمام پیام‌های متنی، ایمیل‌ها و تماس‌های تلفنی ناخواسته و بالقوه مشکوک، با احتیاط کامل

پیروی از این دستورالعمل های عمومی برای ایمنی اینترنت می تواند به جلوگیری از آلوده شدن رایانه شما به بدافزار یا هر چیز دیگری که می تواند امنیت رمزنگاری شما را به خطر بیندازد کمک کند. هکرها هوشمندتر می شوند، اما شما این قدرت را دارید که دستگاه های خود را ایمن نگه دارید.

2. از یک Crypto Exchange معتبر استفاده کنید

اکثر افرادی که ارزهای رمزنگاری شده را خریداری می کنند، این کار را با استفاده از نوعی صرافی رمزنگاری انجام می دهند. این صرافی ها مانند نوعی بازار عمل می کنند که در آن می توانید ده ها دارایی دیجیتال مانند بیت کوین ، اتریوم و دوج کوین را خریداری و بفروشید.

بزرگترین صرافی های جهان چیزی هستند که ما آن را “صرافی های متمرکز” می نامیم، به این معنی که آنها توسط یک شرکت واحد اداره می شوند. این شرکت‌ها راه ساده‌ای را برای ارتباط با سایر سرمایه‌گذاران کریپتو و تجارت دارایی‌ها در اختیار ما قرار می‌دهند. اما اگر این شرکت‌ها سازمان‌های معتبری نباشند، خطر امنیتی بالقوه‌ای دارند.

بنابراین، هر زمان که کریپتو می‌خرید، حتماً این کار را با یک صرافی معتبر انجام دهید. کریپتو در بسیاری از کشورها حداقل تنظیم شده است، بنابراین نظارت بر مبادلات می تواند نسبتاً محدود باشد.

به همین دلیل، قبل از شروع استفاده از آن پلتفرم، باید تحقیقات خود را انجام دهید تا مطمئن شوید که به یک صرافی معتبر با سابقه قوی در جلوگیری از حملات سایبری اعتماد دارید. یک صرافی فانتزی جدید ممکن است کارمزدهای پایین یا ویژگی های جالبی را تبلیغ کند، اما آیا واقعاً به پول خود به آنها اعتماد دارید؟

3. از نگه داشتن سکه در صرافی خودداری کنید

اکثر صرافی های رمزنگاری به شما این امکان را می دهند که پس از خرید، رمزنگاری خود را در سرویس کیف پول میزبانی صرافی ذخیره کنید. انجام این کار ساده و راحت است، اما اغلب یک خطر امنیتی بزرگ است. هنگامی که سکه های خود را در صرافی ذخیره می کنید، کنترل کامل کلیدهای خصوصی خود را به یک شرکت می دهید. در حالی که اکثر صرافی های بزرگ کاملاً معتبر هستند، شما لزوماً نمی خواهید به برخی از شرکت ها این قدرت را بر دارایی های خود بدهید.

بعلاوه، صرافی های رمزنگاری اهداف اصلی هک هستند، زیرا آنها کنترل بسیاری از کلیدهای خصوصی را دارند. اخلاق داستان؟ معمولاً بهتر است از نگهداری سکه در صرافی خودداری کنید. به محض خرید کریپتو، انتقال دارایی های خود را به یک کیف پول شخصی در نظر بگیرید که در آن کنترل کامل روی کلیدهای خصوصی خود دارید.

4. کیف پول خود را در مکانی امن ذخیره کنید

استفاده از کیف پول سخت افزاری برای رمزنگاری شما اغلب یک ایده عالی است. اما اگر شخص دیگری بتواند به آن دسترسی داشته باشد، کیف پول سخت افزاری برای شما مفید نخواهد بود.

این واقعیت که کیف پول‌های سخت‌افزاری اقلام فیزیکی هستند به این معنی است که مانند هر وسیله الکترونیکی ارزشمند دیگری مستعد سرقت هستند. در عین حال، حتی یک اقدام ساده در قرار دادن کیف پول سخت افزاری خود به اشتباه می تواند به این معنی باشد که دسترسی به تمام رمزنگاری که به سختی به دست آورده اید را از دست می دهید.

به همین دلیل بسیار مهم است که مکانی امن برای نگهداری کیف پول سخت افزاری خود بیابید. این به طور کلی به این معنی است که کیف پول خود را در یک مکان مخفی در خانه بگذارید یا اگر مقادیر بسیار زیادی ارز دیجیتال را ذخیره می کنید، احتمالاً در یک صندوق امانات. انجام این کار می تواند از سرقت، گم شدن یا آسیب به کیف پول شما جلوگیری کند.

البته روش هایی برای بازیابی کلیدهای خصوصی شما وجود دارد، حتی اگر دیگر به کیف پول سخت افزاری خود دسترسی نداشته باشید. این معمولاً شامل استفاده از عبارت بازیابی (عبارت اولیه) است که هنگام فعال کردن کیف پول خود یادداشت کرده اید. اما بهتر است در وهله اول از گم شدن کیف پول خود جلوگیری کنید تا مجبور نباشید با استرس تلاش برای بازیابی ارزهای رمزنگاری شده از دست رفته مقابله کنید.

5. از لیست سفید آدرس استفاده کنید

لیست سفید آدرس یک تکنیک کم ارزش و در عین حال بسیار مؤثر برای ایمن نگه داشتن رمزارز شما است.

با فهرست سفید آدرس، می‌توانید برداشت ارزهای دیجیتال از کیف پول یا صرافی را به مجموعه‌ای از آدرس‌های عمومی از پیش تأیید شده محدود کنید. این آدرس‌های عمومی می‌توانند برای کیف پول‌هایی باشند که متعلق به شما، دوستانتان، خانواده‌تان یا هر کس دیگری است که مرتباً رمز ارز را برای آن ارسال می‌کنید.

ایجاد لیست سفید آدرس می تواند مانع از برداشت وجه شما توسط شخصی به آدرسی تایید نشده شود. این کار را برای هکری که به کلیدهای خصوصی یا اطلاعات ورود به سیستم شما دسترسی پیدا کرده است برای سرقت رمزنگاری شما بسیار دشوار می کند.

یک هکر باهوش می‌تواند با وارد شدن به حساب صرافی شما، آدرس عمومی خود را به لیست سفید آدرس شما اضافه کند، اما انجام این کار معمولاً به یک دوره توقف 3 تا 7 روزه نیاز دارد. در طول آن دوره توقف، احتمالاً نوعی هشدار دریافت می‌کنید که به شما می‌گوید شخصی سعی کرده آدرس جدیدی را به حساب شما اضافه کند. اگر این اتفاق افتاد، می توانید قبل از اینکه خیلی دیر شود، انتقال رمزارز را متوقف کنید.

ذخیره ارز دیجیتال در یک کیف پول نگهبانی

یک کیف پول نگهبانی می تواند گزینه پیش فرض برای ذخیره سازی رمزنگاری در نظر گرفته شود. شخص ثالث رمزارز شما را از طریق ذخیره سازی سرد (آفلاین)، ذخیره سازی داغ (آنلاین) یا ترکیبی از این دو برای شما نگه می دارد.

وقتی از صرافی‌های ارز دیجیتال ، اپلیکیشن‌ها یا کارگزاران سهام سکه می‌خرید، معمولاً آن را در کیف پولی که کنترل می‌کنند، قرار می‌دهند. اگر می خواهید خودتان آن را ذخیره کنید، می توانید آن را به کیف پول سرد یا گرم خود منتقل کنید.

با این حال، هر پلتفرم رمزنگاری این اجازه را نمی دهد. برخی از کارگزاران سهام و برنامه‌ها فقط به شما اجازه خرید و فروش رمزنگاری می‌دهند، اما آن را به جایی منتقل نمی‌کنند. در این صورت، تنها گزینه استفاده از کیف پول نگهداری آنهاست.

بسیاری از سرمایه گذاران از کیف پول های نگهبانی بدون مشکل استفاده می کنند و این نوع کیف پول مزایایی دارد:

 • این نیاز به کمترین میزان کار از جانب کاربر دارد.
 • از آنجایی که رمزارز شما در حساب شما ذخیره می شود، اگر می خواهید آن را معامله کنید، دسترسی به آن آسان است.
 • لازم نیست نگران گم شدن کیف پول رمزنگاری باشید. تا زمانی که بتوانید به حساب خود دسترسی داشته باشید، می توانید به رمزنگاری خود دسترسی داشته باشید.

از سوی دیگر، شخص ثالث رمزارز شما را کنترل می کند. شما به تدابیر امنیتی آن متکی هستید و اطمینان دارید که حساب شما را مسدود نخواهد کرد.

اگرچه کیف پول های نگهبانی به اندازه استفاده از کیف پول شخصی شما ایمن نیستند، اما گزینه بسیار راحت تری برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال هستند. اگر تصمیم دارید به کیف پول نگهبانی پایبند باشید، مطمئن شوید که پلتفرمی که انتخاب می‌کنید استانداردهای امنیتی بالایی دارد.

ذخیره ارز دیجیتال در کیف پول سرد

کیف پول سرد یک کیف پول ارز دیجیتال آفلاین است. روش‌های مختلفی برای ذخیره‌سازی رمزنگاری سرد وجود دارد ، از جمله ساخت کیف پول کاغذی رایگان خود (که بعداً در مورد آن صحبت خواهیم کرد). اما رایج ترین نوع کیف پول سرد، کیف پول سخت افزاری است.

کیف پول های سخت افزاری دستگاه های کوچکی هستند که به رایانه شما متصل می شوند و ارزهای دیجیتال را ذخیره می کنند. آنها هنگام ارسال و دریافت ارز دیجیتال به اینترنت متصل می شوند، اما به غیر از آن، وجوه شما را آفلاین نگه می دارند.

در اینجا نحوه عملکرد کیف پول های سخت افزاری سرد آمده است:

 • هر کیف پول سخت افزاری دارای انواع خاصی از ارزهای دیجیتال است که می تواند ذخیره کند. برخی می توانند بیش از 1000 را ذخیره کنند، در حالی که برخی دیگر تعداد بسیار کمتری مانند بیت کوین و تعدادی دیگر را ذخیره می کنند.
 • هنگامی که کیف پول سخت افزاری خود را به رایانه خود متصل می کنید، می توانید آدرسی برای دریافت رمزارز به کیف پول ایجاد کنید.
 • می توانید رمزارز را از کیف پول به آدرس رمزنگاری دیگری ارسال کنید.
 • هر کیف پول سخت افزاری یک عبارت بازیابی دارد (که به عنوان دانه بازیابی نیز شناخته می شود). این عبارت به شما امکان می دهد در صورت گم شدن خود دستگاه رمز ارز خود را بازیابی کنید. مهم است که این را ایمن نگه دارید زیرا هر کسی که آن را داشته باشد می تواند رمزنگاری شما را بگیرد.

ذخیره سازی رمزنگاری آفلاین به طور گسترده ای بهترین گزینه از منظر امنیتی در نظر گرفته می شود و بسیاری از پلتفرم ها از آن برای محافظت از بیشتر رمزارزهای خود استفاده می کنند. در حالی که رمزارز شما آفلاین است، هکرها نمی توانند آن را به سرقت ببرند. برای مقادیر زیادی از ارزهای دیجیتال، یک کیف پول سرد سرمایه گذاری خوبی است. 

چندین کیف پول سخت افزاری با بازبینی بالا از 50 تا 150 دلار موجود است. بزرگترین نقطه ضعف کیف پول سرد، فاکتور راحتی است. از آنجایی که برای جابجایی ارزهای دیجیتال باید کیف پول سرد خود را وصل کنید، این روند کندتر از زمانی است که همه چیز را آنلاین نگه دارید.

ذخیره ارز دیجیتال در کیف پول داغ

کیف پول داغ اپلیکیشنی است که ارزهای دیجیتال را به صورت آنلاین ذخیره می کند. کیف‌پول‌های داغ معمولاً به‌عنوان برنامه‌های دسکتاپ و موبایل در دسترس هستند و کیف‌پول‌های داغ مبتنی بر وب نیز وجود دارند.

کیف پول های رمزنگاری داغ چند نکته خوب قابل توجه دارند:

 • آنها به شما کنترل روی رمزنگاری خود را می دهند.
 • آنها تقریباً همیشه رایگان هستند.
 • استفاده از آنها آسان است. با این نوع کیف پول می توانید رمز ارز را خیلی سریع ارسال و دریافت کنید.

مانند کیف پول های سخت افزاری، کیف پول های داغ دارای عبارت بازیابی هستند. در صورت از دست دادن دسترسی به کیف پول داغ، می توانید از این عبارت برای بازگرداندن رمز ارز خود استفاده کنید.

یک مشکل در کیف پول های داغ وجود دارد، اما این یک مشکل بزرگ است. از آنجایی که رمزارزها را به صورت آنلاین ذخیره می کنند، خطر هک شدن را دارند. اگرچه احتمال این امر کم است و بسیاری از افراد از کیف‌پول‌های داغ بدون مشکل استفاده می‌کنند، احتمالاً خطری نیست که بخواهید با سرمایه‌های ارزهای دیجیتال قابل توجهی انجام دهید.

ذخیره ارز دیجیتال در یک کیف پول فیزیکی

یک کیف پول دیجیتال فیزیکی که به عنوان کیف پول کاغذی نیز شناخته می شود، نوع دیگری از ذخیره سازی سرد است. کیف پول کاغذی چاپی از کلیدهای عمومی و خصوصی است، معمولاً به صورت رشته ای از کاراکترها و به عنوان کدهای QR قابل اسکن.

این کلیدها نحوه انجام تراکنش های ارزهای دیجیتال هستند. رمزارز را با یک کیف پول کاغذی با استفاده از کلیدهای عمومی دریافت می کنید. برای ارسال کریپتو از کیف پول، باید کلیدهای عمومی و خصوصی را اسکن کنید.

کیف پول های کاغذی همان مزیت کیف پول های سخت افزاری را دارند زیرا با آفلاین نگه داشتن رمزارز شما امنیت بیشتری را فراهم می کنند. همچنین ساخت آن به صورت عملی رایگان است، بنابراین اگر می خواهید حداکثر امنیت را با کمترین هزینه ممکن داشته باشید، ایده آل هستند.

نکته منفی این است که کیف پول های کاغذی کمترین فضای ذخیره سازی ارز دیجیتال را برای کاربر پسند می کند. در حالی که هر کسی می تواند مراحل را به صورت آنلاین دنبال کند و کیف پول کاغذی خود را بسازد، کیف پول های سخت افزاری منحنی یادگیری بسیار کمتری دارند.

بهترین روش ها برای ذخیره ارزهای دیجیتال

در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می کند ارز دیجیتال خود را ایمن ذخیره کنید:

 • بخش عمده ای از ارزهای دیجیتال خود را در یک کیف پول سرد ذخیره کنید زیرا این امن ترین گزینه است.
 • از یک کیف پول داغ برای مقادیر کمتر کریپتویی که می خواهید برای تجارت در دسترس باشد، استفاده کنید.
 • عبارات بازیابی کیف پول های رمزنگاری خود را به صورت فیزیکی ضبط کنید. می‌توانید آنها را یادداشت کنید، و همچنین ابزارهای فولادی برای ضبط عبارات بازیابی رمزنگاری طراحی شده‌اند.
 • عبارات بازیابی را در مکانی امن ذخیره کنید که فقط شما می توانید به آن دسترسی داشته باشید.
 • هرگز عبارت بازیابی یا کلیدهای خصوصی کیف پول رمزنگاری خود را با کسی به اشتراک نگذارید و آنها را در رایانه خود ذخیره نکنید.

برای جمع بندی نحوه ذخیره ایمن ارزهای دیجیتال، با انتخاب یک یا چند کیف پول رمزنگاری شروع کنید. توصیه می‌کنم برای بیشتر دارایی‌های ارزهای دیجیتال خود یک کیف پول سخت‌افزاری انتخاب کنید و برای دسترسی آسان، یک کیف پول داغ برای ارزهای دیجیتال دانلود کنید. رمزنگاری خود را به کیف پول خود ارسال کنید، عبارات بازیابی خود را ضبط کنید، و – مهمتر از همه – آن عبارات را در جایی امن نگه دارید.

چگونه ارز دیجیتال خود را ایمن نگه دارم؟

هنگامی که در دارایی های دیجیتال سرمایه گذاری می کنید، ایمن نگه داشتن رمزارز شما از اهمیت بالایی برخوردار است. بهترین راه برای ذخیره ارزهای دیجیتال معمولاً در کیف پول سخت افزاری آفلاین است. با این حال، استفاده از کیف پول سخت افزاری باید تنها بخشی از استراتژی امنیتی کلی شما باشد. همیشه تکنیک های مرور اینترنت ایمن را تمرین کنید و فقط از صرافی های معتبر برای کمک به محافظت از رمزنگاری خود در برابر مجرمان سایبری استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *