وبلاگ

ارز مجازی چیست؟

arz-majazi-chist-ak-1

ارز مجازی چیست؟ یک نمایش دیجیتالی از ارزش است که فقط به صورت الکترونیکی در دسترس است. از طریق نرم افزارهای تعیین شده، موبایل یا برنامه های رایانه ای ذخیره و مبادله می شود. تراکنش های مربوط به ارزهای مجازی از طریق شبکه های امن، اختصاصی یا از طریق اینترنت انجام می شود. آنها توسط احزاب خصوصی یا گروه های توسعه دهندگان صادر می شوند و عمدتاً غیرقانونی هستند.

ارزهای مجازی زیرمجموعه ای از ارزهای دیجیتال هستند و شامل انواع دیگری از ارزهای دیجیتال مانند ارزهای دیجیتال و توکن های صادر شده توسط سازمان های خصوصی می شوند. از مزایای ارزهای مجازی می توان به سرعت تراکنش های بیشتر و سهولت استفاده اشاره کرد. معایب ارزهای مجازی این است که می توان آنها را هک کرد و به دلیل مقرراتی نبودن، به سرمایه گذاران مراجعه قانونی زیادی نمی کند.

ارز مجازی (VC) نوعی ارز دیجیتال است که ارزش را در قالب دیجیتال نشان می دهد و در جامعه مجازی فعال است. در اکثر کشورها، مردم می توانند از VC به عنوان وسیله مبادله استفاده کنند، اما از وضعیت قانونی مناقصه برخوردار نیست.

پیشرفت در رمزنگاری و فناوری شبکه باعث توسعه VC شد. برخلاف ارز واقعی که توسط نهادهای دولتی صادر و کنترل می شود، توسط نهادهای خصوصی توسعه می یابد. VC قابل تبدیل وجود دارد، قابل تبدیل به پول واقعی، و VC غیر قابل تبدیل، که نمی تواند به پول نقد واقعی یا سایر VCها تبدیل شود.

ارز مجازی چگونه کار می کند؟

ارز مجازی که فقط به شکل دیجیتال موجود است، مفهوم تازه ای از پول را نشان می دهد. استفاده از VC ها به کسب و کارها اجازه می دهد بدون کمک بانک ها یا سایر واسطه های مشابه، وجوه خود را منتقل کنند. شرکت‌هایی که VC‌هایی مانند بیت‌کوین را می‌پذیرند روز به روز در حال افزایش هستند و از این رو شهرت جهانی دارند.

مردم می توانند از آن برای اهداف مختلفی مانند خرید کالا و سرمایه گذاری استفاده کنند. یکی از نمونه‌های آن برنامه «کوین آمازون» است که توسط آمازون راه‌اندازی شده است. کاربران محصولات آمازون مانند Kindle Fire می توانند از آن برای خرید برنامه ها، آیتم های درون برنامه ای و بازی ها از فروشگاه Appstore آمازون استفاده کنند.

برای استفاده از VC، ابتدا مصرف کننده باید آن را دریافت کند. گزینه های مختلفی برای کسب درآمد مجازی وجود دارد. یکی از روش ها استفاده از پول واقعی یا VC برای خرید VC های دیگر است. روش دیگر استخراج ارز مجازی است. این شامل حل معادلات پیچیده ریاضی برای دریافت VC به عنوان پاداش برای خدمات آنها است. 

نمونه‌های دیگر عبارتند از توسعه‌دهندگانی که برای نگهداری VC‌هایشان و انجام بازی‌هایی برای دریافت VC، سود ارزهای دیجیتال به مشتریان پرداخت می‌کنند، مانند بازیکنانی که در بازی NBA 2k21 ارز مجازی دریافت می‌کنند. علاوه بر این، صرافی‌ها و کیف پول‌های رمزنگاری اجزای مهمی هستند که به مشتریان در مدیریت معاملات ارز کمک می‌کنند.

خوراکی های کلیدی

 • ارزهای مجازی نمایش دیجیتال ارزشی هستند که تراکنش‌های آن در شبکه‌های آنلاین یا اینترنت انجام می‌شود.
 • همه ارزهای مجازی، ارزهای دیجیتال هستند، اما برعکس آن صادق نیست.
 • ارزهای مجازی توسط سازمان های خصوصی یا گروه هایی از توسعه دهندگان صادر می شوند و عمدتاً غیرقانونی هستند.
 • ارزهای مجازی با حذف واسطه ها از فرآیند، سرعت تراکنش را افزایش می دهند، اما در مقابل هک ها و کلاهبرداری های آنلاین نیز مستعد هستند.

آشنایی با ارزهای مجازی 

ارزهای مجازی نوعی ارز دیجیتال هستند. آنها توسط احزاب خصوصی مانند گروهی از توسعه دهندگان یا سازمان ها صادر می شوند و فقط برای استفاده آنلاین در نظر گرفته شده اند – آنها تجسم فیزیکی مانند پول کاغذی ندارند. بنابراین، آنها با نمایش های دیجیتال ارز صادر شده توسط بانک مرکزی، که به عنوان ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) نیز شناخته می شود، متفاوت هستند . 

اصطلاح ارز مجازی در سال 2012 به وجود آمد، زمانی که بانک مرکزی اروپا (ECB) آن را برای طبقه بندی انواع “پول دیجیتال در یک محیط غیرقانونی، صادر و کنترل شده توسط توسعه دهندگان آن و استفاده به عنوان روش پرداخت در بین اعضای یک مجازی خاص تعریف کرد. انجمن.”1سرویس درآمد داخلی (IRS) در ایالات متحده، ارزهای مجازی را به عنوان «نمایش دیجیتالی ارزش که به عنوان واحد حساب، ذخیره ارزش و وسیله مبادله عمل می کند» توصیف می کند.

هر دو تعریف، اگرچه به اندازه کافی گسترده هستند که ویژگی های متعدد ارزهای مجازی را در بر می گیرند، اما ممکن است امروزه کاملاً صحیح نباشند.

جهان ارزهایی که ممکن است مجازی در نظر گرفته شوند، از سال 2012 به طور قابل توجهی گسترش یافته و انواع مختلفی از پول را در بر می گیرد که با تعریف بانک مرکزی اروپا از این اصطلاح مطابقت ندارند. به عنوان مثال، ارزهای رمزپایه خاصی که نوعی ارز مجازی در نظر گرفته می شوند، مانند XRP ریپل ، توسط یک جامعه مجازی به شدت کنترل یا استفاده نمی شوند.

ارزهای مجازی نیز نتوانسته اند به عنوان روش پرداخت یا وسیله مبادله در جامعه رایج مطرح شوند. آنها استفاده محدودی دارند، گاهی اوقات در جوامع بازی و گاهی اوقات به عنوان یک دارایی سرمایه گذاری سوداگرانه. این که آیا آنها به عنوان یک ذخیره ارزش مانند طلا ظاهر شده اند یا خیر، نیز جای سوال دارد.

همچنین یک سوال در مورد مقررات وجود دارد. اگرچه ارزهای مجازی در اکثر حوزه‌های قضایی غیرقانونی باقی می‌مانند، این وضعیت به آرامی در حال تغییر است. بیت کوین، ارز دیجیتال با بیشترین ارزش بازار، ارز قانونی در السالوادور است.

در ایالات متحده، خانه پیچیده ترین بازارهای مالی جهان، ارزهای مجازی نظارتی ندارند. اما مقررات به طور جدی توسط مقامات مورد توجه قرار گرفته است. ناظر تجارت کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) می خواهد صرافی های ارزهای دیجیتال را تحت نظارت خود قرار دهد. مقررات مربوط به استیبل کوین ها، شکل دیگری از ارز مجازی، نیز در کارت ها وجود دارد.3IRS معاملاتی را که شامل انواع خاصی از ارزهای مجازی مانند ارزهای دیجیتال است، مالیات می دهد.

انواع ارزهای مجازی 

ارزهای مجازی بسته به شبکه عامل آنها به شرح زیر طبقه بندی می شوند: 

ارز مجازی بسته

یک ارز مجازی بسته، همانطور که از نام آن پیداست، در یک اکوسیستم کنترل شده و خصوصی عمل می کند. نمی توان آن را به یک ارز مجازی دیگر یا به یک ارز فیات واقعی تبدیل کرد. نمونه هایی از ارزهای مجازی بسته، ارزهای موجود در سیستم های بازی هستند. اگرچه چنین ارزهایی را می توان در محیط مربوطه خود (در این مورد بازی ها) استفاده کرد، نمی توان آنها را به پول نقد واقعی تبدیل کرد. نمونه دیگری از ارزهای مجازی بسته، مایل های خطوط هوایی است. آنها توسط اشخاص خصوصی صادر می شوند، فقط می توانند مایل های اضافی خریداری کنند و نمی توانند به ارزش پولی مرتبط با آنها تبدیل شوند.  

ارز مجازی را باز کنید 

ارزهای مجازی باز به عنوان ارزهای مجازی قابل تبدیل نیز شناخته می شوند زیرا می توانند به اشکال دیگر پول تبدیل شوند. آنها در اکوسیستم های باز عمل می کنند و می توانند به ارز دیگری در داخل پلت فرم یا خارج از آن تبدیل شوند. نمونه هایی از ارزهای مجازی باز، استیبل کوین ها و ارزهای رمزپایه هستند. بیت کوین و اتریوم، دو ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار، می توانند به ارزهای دیجیتال دیگر یا ارزهای فیات خاصی تبدیل شوند. این فرآیند تبدیل توسط IRS یک معامله تجاری در نظر گرفته می شود و مشمول مالیات می شود. 

اگرچه اکثر ارزهای مجازی باز دارای تنظیمات غیرمتمرکز هستند، ارزهای دیجیتال خاصی مانند XRP ریپل در طراحی متمرکز هستند، به این معنی که یک آژانس مرکزی مسئول تولید و توزیع آنها است. 

مزایای ارزهای مجازی 

مزایای ارزهای مجازی به شرح زیر است: 

 • ارزهای مجازی هزینه تولید و ذخیره سازی فیزیکی گرانی ندارند.
 • ریل های فناوری ارزهای مجازی سرعت تراکنش ها را افزایش داده و مرزهای جغرافیایی را حذف می کند.
 • ارزهای مجازی غیرمتمرکز می توانند واسطه ها را در جریان معاملات پولی حذف کنند و ارتباط مستقیمی بین دو طرف معامله برقرار کنند.
 • ارزهای مجازی را می توان برای تکمیل تراکنش های خودکار برنامه ریزی کرد. به عنوان مثال، قراردادهای هوشمند در بلاک چین اتریوم می‌توانند بدون دخالت انسان، پول را در حساب‌های امانی نگهداری و آزاد کنند.
 • ارزهای مجازی مخازن دیجیتالی ارزش هستند و می توانند به مجموعه های متفاوتی از اشیاء، از توکن های بازی گرفته تا آثار هنری، ارزش اختصاص دهند.

معایب ارزهای مجازی 

معایب ارزهای مجازی به شرح زیر است:

 • ارزهای مجازی اهداف جذابی برای هکرها هستند. موارد متعددی از هک کردن شبکه‌های بلاک چین برای ارزهای دیجیتال، نوعی ارز مجازی، وجود داشته است.
 • اگرچه ارزهای مجازی هزینه‌های تولید یا ذخیره‌سازی فیزیکی ندارند، اما هزینه‌های مرتبط دیگری نیز به ارزهای مجازی دارند. به عنوان مثال، کاربران ارزهای دیجیتال باید آنها را در کیف پول دیجیتال ذخیره کنند. در صرافی‌های تجاری، ارزهای دیجیتال هزینه‌های نگهداری نیز دارند .
 • ارزهای مجازی می توانند در معرض کلاهبرداری قرار گیرند. چندین پیشنهاد اولیه سکه (ICO) که پس از افزایش قیمت ارزهای دیجیتال محبوب شدند، در واقع کلاهبرداری هایی بودند که در آن توسعه دهندگان خصوصی توکن های بی ارزشی را برای شبکه های فرضی فروختند. توکن ها را نمی توان به ارزهای دیگر تبدیل کرد.
 • ارزهای مجازی غیرقانونی منابع قانونی را به سرمایه گذاران ارائه نمی دهند زیرا توسط نهادهای خصوصی صادر می شوند و در بیشتر موارد توسط مقامات مالی تنظیم نمی شوند.
 • ارزهای مجازی که در صرافی ها معامله می شوند، مانند ارزهای رمزنگاری شده، می توانند در معرض نوسانات قیمتی بسیار بی ثبات باشند.

نمونه هایی از ارز مجازی

بیش از هزاران نمونه وجود دارد ارزهای دیجیتال در جهان. لیست ارز مجازی شامل بیت کوین، لایت کوین، اتریوم، زی کش و غیره بیایید به شرح مختصر آن نگاه کنیم.

 • بیت کوین: معروف ترین VC غیرمتمرکز است که در سال 2008 توسط ساتوشی ناکاموتو اختراع شد. شبکه بیت کوین نظیر به نظیر گردش آن را تسهیل می کند. گره شبکه تراکنش ها را تایید می کند و در بلاک چین ثبت می شود. بیشتر تراکنش‌های بیت‌کوین در صرافی ارزهای دیجیتال در مقایسه با مواردی که برای معاملات تجاری استفاده می‌شوند، انجام می‌شود.
 •  همچنین یکی از اولین ها محسوب می شود ارزهای رمزنگاری شده ابداع و بزرگترین از نظرارزش بازار. در ابتدای سال 2017،  ارزش بیت کوین  زیر 1000 دلار بود و تا فوریه 2021 ارزش آن از 40000 دلار گذشت. در 31 دسامبر 2021، ارزش یک بیت کوین برابر با 47220.41 دلار است.
 • لایت کوین: این نمونه ای از VC است که از شبکه ارزهای دیجیتال همتا به همتا استفاده می کند که دو سال پس از بیت کوین توسعه یافته است و یکی از بادوام ترین جایگزین ها برای بیت کوین در نظر گرفته می شود. مانند بیت کوین، لایت کوین نیز جهانی، غیرمتمرکز و منبع باز است. با این حال، لایت کوین از الگوریتم های متفاوتی در مقایسه با بیت کوین استفاده می کند و زمان تراکنش سریع تری دارد. 
 • اتریوم: این یکی از جدیدترین شرکت‌هایی است که وارد بازار VC شده است و اولین کار خود را در سال 2015 انجام داد. اتریوم از فناوری بلاک چین استفاده می‌کند و از نظر ارزش بازار دومین کشور بزرگ است. اتریوم امکان ردیابی تراکنش ها و صاحبان VC ها را فراهم می کند. این را به عنوان یک ویژگی ایمنی برای جلوگیری از کلاهبرداری توسط خریداران یا فروشندگان مطرح می کند.   
 • Zcash: تا حدودی توسط دانشمندان MIT توسعه یافته است. هدف آنها ایجاد یک ارز دیجیتال بود که به شدت بر حفظ حریم خصوصی متمرکز بود. در نتیجه، تراکنش‌های انجام شده با استفاده از Zcash می‌تواند بدون افشای جزئیات خریداران و فروشندگان یا حتی میزان ارز درگیر در معامله انجام شود.  

مقداری بانک های تچاری در سرتاسر جهان در حال توسعه نسخه‌های ارزهای دیجیتال هستند تا در هنگام انجام تراکنش‌های آنلاین طیف وسیع‌تری از گزینه‌ها را به مشتریان خود ارائه دهند. این تصمیم بر اساس این ایده است که ارز دیجیتال احتمالاً روش پرداخت برتر در آینده خواهد بود.

تفاوت بین ارزهای دیجیتال، ارزهای مجازی و ارزهای دیجیتال

اگرچه ارزهای دیجیتال، مجازی و رمزنگاری شده با هم شبیه هم هستند و عملکرد مشابهی دارند، در واقع متفاوت هستند. در زیر نکات اصلی تفاوت بین سه نوع ارز ذکر شده است:

 • تمام ارزهای مجازی و ارزهای دیجیتال ارز دیجیتال هستند. اما همه ارزهای دیجیتال به این دو دسته تعلق ندارند. به عنوان مثال، CBDC ها ارزهای مجازی یا ارزهای دیجیتال نیستند.
 • ارزهای دیجیتال می توانند تحت نظارت یا غیرقانونی باشند. یکی از نمونه های ارز دیجیتال تنظیم شده CBDC است. نمونه‌هایی از ارزهای دیجیتال غیرقانونی بیت کوین و اتریوم هستند. اکثریت قریب به اتفاق ارزهای مجازی غیرقانونی هستند، در حالی که ارزهای دیجیتال در هیچ حوزه قضایی تحت نظارت نیستند.
 • همه ارزهای دیجیتال از نظر رمزنگاری ایمن نیستند. رمزارزها همیشه از رمزنگاری برای ایمن سازی شبکه های خود استفاده می کنند، در حالی که ارزهای مجازی ممکن است از رمزنگاری برای ایمن سازی شبکه های خود استفاده کنند یا نکنند.

سوالات متداول

نمونه ارز مجازی چیست؟

بیت کوین یکی از نمونه های VC است. این محبوب ترین و بزرگترین ارز دیجیتال بر اساس سهم بازار است. با افزایش تعداد افرادی که بیت کوین را به عنوان نوعی پرداخت می پذیرند، ارزش آن افزایش می یابد.

آیا پول مجازی قانونی است؟

در اکثر کشورها به عنوان پول قانونی توسط بانک های مرکزی صادر یا کنترل نمی شود. طبق دستورالعمل IRS، معاملات پول مجازی مانند سایر معاملات مشمول مالیات طبق قانون مشمول مالیات هستند. در نتیجه، افرادی که از پول مجازی استفاده می کنند ممکن است ملزم شوند که تراکنش های خود را در فرم های مالیاتی خود ثبت کنند.

آیا ارز مجازی سرمایه گذاری خوبی است؟

معنای ارز مجازی به یک بازار VC اشاره می کند که بسیار نوسان است و سرمایه گذاران می توانند انتظار پایین یا بالاترهای جدید را داشته باشند زیرا آینده نامشخص است. با این حال، سناریوی ریسک بالاتر به بازده بالاتر نیز اشاره دارد. به عنوان مثال، قیمت بیت کوین در سال 2017 از 1000 دلار گذشت و در سال 2021 به سطحی بیش از 40000 دلار رسید.

ارزهای مجازی چیست؟ 

ارزهای مجازی نمایش دیجیتالی ارزش هستند که تراکنش‌های آن فقط از طریق شبکه‌های الکترونیکی یا اینترنت انجام می‌شود. آنها تجسم فیزیکی ندارند. 

انواع مختلف ارزهای مجازی چیست؟

بسته به نوع شبکه ای که در آن فعالیت می کنند، ارزهای مجازی را می توان به ارزهای مجازی باز و بسته تقسیم کرد. اولی در یک اکوسیستم باز عمل می کند و می تواند به سایر ارزهای مجازی یا ارزهای فیات تبدیل شود، در حالی که استفاده و انتشار دومی به اکوسیستم بسته محدود می شود.

تفاوت بین ارزهای مجازی، دیجیتال و رمزنگاری چیست؟ 

تمام ارزهای مجازی و ارزهای دیجیتال ارز دیجیتال هستند. اما برعکس این موضوع صادق نیست – همه ارزهای دیجیتال ارزهای مجازی یا ارزهای دیجیتال نیستند. به عنوان مثال، CBDCها ارزهای دیجیتالی هستند، اما نه ارزهای مجازی هستند که مقرراتی ندارند و نه ارزهای رمزنگاری شده که شبکه های غیرمتمرکز هستند.

مزیت های ارزهای مجازی چیست؟ 

ارزهای مجازی نیازی به هزینه های ساخت یا ذخیره سازی فیزیکی ندارند. آنها همچنین با حذف واسطه ها از فرآیند، به معاملات سرعت می بخشند و مرزهای جغرافیایی را حذف می کنند. ارزهای مجازی را نیز می توان برای تراکنش های خاص، مانند آزادسازی وجوه سپرده، برنامه ریزی کرد.

معایب ارزهای مجازی چیست؟  

آرایش دیجیتالی ارزهای مجازی آنها را به اهداف جذابی برای هکرها تبدیل می کند. ارزهای مجازی همچنین هزینه های مرتبطی مانند کیف پول دیجیتال، دستگاه ماینر و نگهبانی برای ذخیره و نگهداری خود دارند. همانطور که چرخه رونق و رکود ICO نشان داد، اکوسیستم ارز مجازی نیز مستعد کلاهبرداری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *