وبلاگ

تفاوت بین بیت کوین و کاردانو چیست؟

tafavot-bitcoin-va-cardano-chist-ak-01

تفاوت بین بیت کوین و کاردانو چیست؟ کاردانو در مقابل بیت کوین همه چیز در مورد مقایسه یکی از جدیدترین ارزهای دیجیتال با اولین و قدیمی ترین ارزهای دیجیتال است، اولی در سال 2017 راه اندازی شد، در حالی که دومی در سال 2009 تاسیس شد. هر یک از این ارزهای دیجیتال منحصر به فرد هستند و اهداف متفاوتی دارند. در این مقاله تمام تفاوت های این دو دارایی را بررسی خواهیم کرد.

آنچه در این مقاله می خوانید:

بیت کوین در مقابل کاردانو، چگونه کار می کنند؟

وقتی صحبت از ارزهای دیجیتال به میان می‌آید، بیت‌کوین معیار صنعت است زیرا از سال 2009 وجود داشته است. بیت‌کوین یک ارز مبتنی بر اثبات کار است که انتقال پول را در اولویت قرار می‌دهد. بسیاری از خریدهای آنلاین ممکن است با بیت کوین انجام شود.

ماهیت غیرمتمرکز بیت کوین نقطه اصلی فروش آن است. بیت کوین توسط تعدادی گره متصل به یک شبکه بلاک چین در مقابل یک بانک مرکزی واحد اداره می شود. گره ها به صورت جهانی تراکنش ها را تایید می کنند. شبکه به طور مداوم در دسترس است و قادر به پشتیبانی از همه اندازه های انتقال است. معماری تضمین می کند که پول ممکن است بدون نگرانی در مورد مبادلات یا سایر موانع عملی به هر کسی منتقل شود.

از آنجایی که کاردانو یک ارز دیجیتال اثبات سهام (PoS) است، از یک تاکتیک منحصر به فرد برای تولید توکن استفاده می کند. برای دادن انگیزه به ماینرها، از ساختار اجماع Ouroboros استفاده می کند. با این پیکربندی، پلت فرم رهبران اسلات را انتخاب می کند. در طول هر شکاف، رهبران بلوک‌های زنجیره را تأیید می‌کنند. هر مرحله از کاردانو به تعداد کمی از رهبران اسلات نیاز دارد، بنابراین استفاده از عناصر قدرتمندتر یا گران‌تر چندان ضروری نیست.

Cardano نیز دارای یک فرآیند توسعه دو لایه است. توکن ADA به عنوان یک ارز دیجیتال در لایه اول استفاده می شود، دقیقاً مانند نحوه استفاده افراد از بیت کوین. افراد می توانند دارایی ها را از طریق قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز یا dApps در لایه دوم مبادله کنند. با استفاده از Cardano، کاربران در مورد نحوه مدیریت دارایی‌ها و پرداخت‌های مختلف اختیار بیشتری دارند. فناوری قرارداد هوشمند همچنین تضمین می کند که طرفین تنها زمانی به تعهدات خود عمل خواهند کرد که همه شرایط ذکر شده در قرارداد برآورده شوند. 

ویژگی های منحصر به فرد Cardano

 • درجه بالاتری از عدم تمرکز را ارائه می دهد زیرا هر کسی که توکن ADA را در اختیار دارد می تواند اعتبار سنجی در Ouroboros شود.
 • CSL (سطح تسویه کاردانو) به کاربران اجازه می دهد تا فوراً ADA را با کارمزدهای پایین معامله کنند.
 • بلاک چین بهترین های هر دو جهان را ارائه می دهد: PoW و PoS به لطف معماری خود. Cardano اغلب به عنوان یکی از بهترین مخالفان اتریوم ذکر می شود. 

نحوه خرید بیت کوین (BTC) و کاردانو (ADA)

در حال حاضر، بیت کوین (BTC) و کاردانو (ADA) هر کدام برای خرید در صرافی های زیر در دسترس هستند:

Uphold – این یکی از صرافی‌های برتر برای ساکنان ایالات متحده و بریتانیا است که طیف گسترده‌ای از ارزهای دیجیتال را ارائه می‌دهد. آلمان و هلند ممنوع است .

رعایت سلب مسئولیت : شرایط اعمال می شود. دارایی های رمزنگاری شده بسیار فرار هستند. سرمایه شما در معرض خطر است. سرمایه گذاری نکنید مگر اینکه آماده باشید همه پولی را که سرمایه گذاری کرده اید از دست بدهید. این یک سرمایه گذاری با ریسک بالا است و نباید انتظار داشته باشید که اگر مشکلی پیش بیاید محافظت شوید. .

Kraken  – در سال 2011 تأسیس شد، Kraken یکی از قابل اعتمادترین نام ها در صنعت با بیش از 9,000,000 کاربر و بیش از 207 میلیارد دلار حجم معاملات سه ماهه است.

بیت کوین و کاردانو را از کجا بخریم

شما می توانید بیت کوین و کاردانو را در صرافی هایی مانند Coinbase Global Inc (NASDAQ: COIN)، eToro و Webull خریداری کنید. صرافی دارایی دیجیتال یک انتخاب عالی برای افرادی است که به دنبال شروع خرید ارزهای دیجیتال هستند. قبل از خرید ارزهای دیجیتال حتماً تحقیقات خود را انجام دهید، زیرا این ارزها دارایی های بسیار فرار هستند. 

مقررات کاردانو در مقابل بیت کوین

بیت کوین از همان ابتدا به این افتخار می کرد که یک نهاد غیرقانونی، مستقل از دخالت هر نهاد حاکم یا بانک مرکزی است. اگرچه این در ابتدا جذابیت آن را افزایش داد، اما اکنون سوالاتی را ایجاد کرده است و کشورهایی مانند چین و کره جنوبی شروع به سرکوب مشاغل ارزهای دیجیتال و اعمال مقررات کرده اند. 

از طرف دیگر کاردانو از استراتژی دیگری استفاده کرد. کمیسیون بورس اوراق بهادار بر مقررات ارزهای دیجیتال (SEC) نظارت دارد. یکی از اهداف آنها به عنوان یک پلتفرم بیت کوین، انطباق با مقررات است، بنابراین این بخشی از حرکت آنها در آن جهت است.

سیستم تایید کاردانو در مقابل بیت کوین

تراکنش ها با استفاده از دو تکنیک جداگانه در بیت کوین در مقابل کاردانو تأیید می شوند. پروتکل اصلی اثبات کار هنوز توسط بیت کوین استفاده می شود، جایی که کاربران شبکه یا «ماینرها» انرژی و قدرت پردازش زیادی را برای اعتبارسنجی معاملات و افزودن آنها به بلاک چین استفاده می کنند. 

کاردانو از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کند، که در آن اعتبارسنجی‌ها سکه‌های خود را برای تأیید صحت یک بلاک زنجیره بلاک به جای تمرکز بر مصرف انرژی، به اشتراک می‌گذارند. همانند دستگاه ماینر در سیستم بیت کوین، اعتبار سنجی ها مقدار مشخصی از ارز دیجیتال را به عنوان پرداخت دریافت می کنند.

سرعت تراکنش کاردانو در مقابل بیت کوین

بیت کوین در هر ثانیه تنها می تواند پنج تراکنش را کنترل کند و به طور گسترده به عنوان یکی از سکه های کند شناخته می شود، اما این ویژگی بیت کوین واقعاً تأثیری بر قیمت آن نداشته است. Cardano، در مقابل طیف قرار دارد زیرا قادر است 257 تراکنش را در هر ثانیه پردازش کند. برای پیشبرد این موضوع، سیستم مقیاس بندی جدیدی که کاردانو در حال توسعه است، قول داده است که این تعداد را به ارتفاعات بالاتری برساند.

کاردانو در مقابل سرمایه گذاری بازار بیت کوین

بین بیت کوین و ارزش بازار ADA تفاوت زیادی وجود دارد. بیت کوین همیشه بالاترین ارزش بازار را در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال داشته است، مهم نیست به کجا نگاه می کنید یا به چه نمودار یا نموداری نگاه می کنید و در حال حاضر حدود 430 میلیارد دلار است. برای اطلاع از قیمت بیت کوین (قیمت بیت کوین) اینجا را کلیک کنید.

از سوی دیگر، ارزش بازار ADA در زمان نگارش مقاله حدود 11 میلیارد دلار است. با این حال، در سال 2021 ارزش بازار ADA در اوج خود بود و به بالای 90 میلیارد دلار رسیده بود، در آن زمان ارزش بازار بیت کوین 700 میلیارد دلار بود، اگرچه شکاف در آن زمان هنوز بسیار زیاد بود، کاردانو چهارمین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار بود.

کاردانو در مقابل ارزش بیت کوین

مقایسه ارزش بیت کوین و کاردانو نیز تفاوت قابل توجهی بین این دو سکه دارد. در حالی که ADA 0.34 دلار است، ارزش بیت کوین در بالاترین حد قابل توجهی 22 هزار دلار است. کاردانو رشد سریعی در ارزش خود داشته است، اگرچه به اندازه بیت کوین نیست، در پایان سال 2020 دارایی 0.18 دلار بود، از آن زمان تا به حال فراز و نشیب های زیادی داشته است و به طور کلی ارزش آن را افزایش داده است.

کاردانو در مقابل مصرف انرژی بیت کوین

از آنجایی که بیت کوین از مکانیسم اجماع اثبات کار استفاده می کند، طبق آمار سالانه، مصرف انرژی آن در یک سال 126.09 تراوات ساعت است. که برابر است با مصرف انرژی کل کشور با جمعیت 225 میلیون نفری. از سوی دیگر، مصرف انرژی ADA که از مکانیسم اثبات اجماع سهام استفاده می کند، 6 گیگاوات ساعت در سال است.

بیت کوین در مقابل کاردانو: تحلیل مقایسه ای

نام سکهبیت کوینکاردانو
تاریخ عرضه20092017
موسسساتوشی ناکاموتوچارلز هاسکینسون
پروتکل بلاک چینبلاک چین بیت کوینپروتکل Ouroborous
رمز بومی  بیت کوینADA
ارزش بازار425,219,675,657 دلار17,036,200,578 دلار
نوع توکنبومیبومی
عرضه در گردش19,149,231.00 BTC34.18B ADA
حداکثر تامین21,000,00045,000,000,000
روش اجماعاثبات کاراثبات سهام

مزایا و معایب – بیت کوین در مقابل کاردانو

مزایا

بیت کوینکاردانو
دسترسی و نقدینگی خوبی داردفناوری غیرمتمرکز همتا به همتا
ناشناس بودن و شفافیت کامل کاربر را فراهم می کندCardano یک تیم توسعه عالی با یک پلت فرم از پیش بازبینی شده برای اطمینان از ثبات دارد
استقلال کامل از یک مقام مرکزیCardano یک پلتفرم منبع باز با کد نوشته شده به زبان برنامه نویسی Haskell است
پتانسیل بازده بالایی دارداین یک لایه چند زنجیره ای است که از لایه حل و فصل و لایه محاسباتی برای اطمینان از مقیاس پذیری نامحدود و تراکنش های سریع استفاده می کند.

منفی

بیت کوینکاردانو
دارای نوسان شدید استکاردانو در مرحله توسعه با سرعت پایین‌تری به پایان نرسیده است
بدون مقررات دولتی، بنابراین در معرض خطر دائمی استتراکنش های محدود را می توان در عرض یک ثانیه پردازش کرد
برگشت ناپذیر – تراکنش ها کاملا غیر قابل برگشت هستند، بنابراین هک ها و فعالیت های غیرقانونی قابل برگشت نیستند75 درصد از ADA در گردش نیست اما در معرض خطر است
استفاده محدود به دلیل هزینه های بالای آناین پلتفرم بیشتر مستعد حمله 51 درصدی است زیرا الگوریتمی که ادعا می کند دفتر کل را همگام سازی می کند غیر واقعی به نظر می رسد.

تفاوت بین بیت کوین و کاردانو چیست؟آیا باید روی بیت کوین سرمایه گذاری کنید یا کاردانو؟

بیت کوین یکی از دسته بندی شده ترین توکن ها توسط سرمایه گذار ارز دیجیتال بوده است. عمدتاً به این دلیل که برای مدت زمان زیادی جایگاه خود را در بین 10 توکن رمزنگاری برتر تثبیت کرده است. با این حال، کاردانو از زمان آغاز به کار رمزارز بسیار فعال بوده است. اطلاعات مربوط به Vasil Hard Fork Cardano نیز آن را به نشانه ای از علاقه بسیاری از علاقه مندان به ارزهای دیجیتال تبدیل کرده است.

با گفتن اینکه وقتی BTC و ADA مقایسه می‌شوند، بیت‌کوین همچنان در اسکلتی که ناکاموتو آن را به ما معرفی کرده است، باقی می‌ماند. از سوی دیگر، کاردانو با پیشرفت خود و همگام شدن با دنیای در حال تحول رمزنگاری پیشرفت کرده است.

مهم نیست پروژه‌های اخیر، قبل از انتخاب یک رمز ارز خاص برای سرمایه‌گذاری، هر سرمایه‌گذاری باید تحقیقات کاملی انجام دهد، به نتیجه‌ای برسد که صرفاً بر اساس علاقه سرمایه‌گذاری او باشد و سپس هر مقداری که می‌خواهد سرمایه‌گذاری کند. 

نکاتی برای تجارت کاردانو یا بیت کوین

 • قبل از غوطه ور شدن در هر تجارتی، ابتدا در مورد دارایی که می خواهید روی آن سرمایه گذاری کنید بدانید و موارد استفاده از آن و مشکلاتی که ادعا می کند حل می کند را بدانید.
 • جزئیات پروژه را که معمولا “WhitePaper” نامیده می شود را مرور کنید تا با فناوری مورد استفاده و فرآیند اعتبار سنجی تراکنش ها آشنا شوید.
 • بعداً یک پلت فرم معاملاتی مناسب با امنیت پیشرفته مانند CoinDCX پیدا کنید و خودتان را برای تأیید پروفایل خود ثبت کنید
 • حرکات قیمت ADA و قیمت BTC را برای چند روز تجزیه و تحلیل کنید و سعی کنید بهترین زمان برای ورود به معامله را پیدا کنید.

چگونه در بیت کوین و کاردانو سرمایه گذاری کنیم؟

سرمایه گذاری در رمزارز بسیار ساده، ایمن و با برنامه CoinDCX امن است. فرقی نمی کند که بخواهید روی بیت کوین، اتریوم یا Cardano ADA سرمایه گذاری کنید، ما شما را تحت پوشش قرار داده ایم. CoinDCX امن‌ترین و ساده‌ترین برنامه سرمایه‌گذاری رمزنگاری هند برای خرید یک مرحله‌ای شما از هر دارایی رمزنگاری است. 

در اینجا 4 مرحله ساده برای خرید اولین توکن خود با CoinDCX آورده شده است. 

 1. در CoinDCX ثبت نام کنید 
 2. جزئیات بانک خود را پیوند دهید
 3. KYC خود را کامل کنید
 4. خرید بیت کوین (BTC) یا کاردانو (ADA)

بیت کوین در مقابل کاردانو – دو گزینه عالی در بازار

وقتی به این پروژه ها به طور جداگانه نگاه کنید، می بینید که هر دو دارای پتانسیل طولانی مدت و دنبال کنندگان قوی هستند. در مقایسه، کاردانو از نظر پایداری و کارایی بیت کوین را شکست داده است. با این حال، بیت کوین هنوز هم ارزش بیشتری دارد و به دلیل کمبود، قابلیت اطمینان، قدرت شبکه و افزایش عملکردش، طرفداران بسیار بیشتری دارد. نکته اصلی برای درک این است که هر دوی این پروژه ها پتانسیل مقاومت در برابر آزمون زمان را دارند.

نتیجه:

در خاتمه، کاردانو در مقابل بیت کوین دو ارز دیجیتال بسیار متفاوت از سالی که به دنیا معرفی شدند و مکانیسم‌هایشان متفاوت است. از یک طرف تمرکز اصلی بیت کوین این است که یک روش پرداخت جایگزین باشد، در حالی که هدف اصلی ADA ارائه راه حل هایی برای مشکلاتی است که دنیای ارزهای دیجیتال با آن مواجه است و مصرف انرژی پایین آن در واقع برخی از سرمایه گذاران را وادار به سرمایه گذاری در آن می کند.

اگرچه بیت کوین و کاردانو اساساً مشابه هستند، اما تفاوت های کمی با هم دارند. کاردانو به تمام معنا قدرتمندتر و مفیدتر است و از نظر فناوری از بیت کوین بهتر است. کاردانو، به عنوان یک شبکه اثبات سهام، تضمین می‌کند که تراکنش‌ها در مقایسه با بیت‌کوین مبتنی بر اثبات کار، سریع‌تر، ارزان‌تر و انرژی کارآمدتر هستند. 

تنها حوزه ای که بیت کوین نسبت به کاردانو مزیت دارد، از نظر توجه و آگاهی جهانی است. به طور کلی، هر دو کاملاً با کاربرد مورد نظر خود مطابقت دارند. کاردانو برای حل مسائل دنیای واقعی در نظر گرفته شده بود، در حالی که هدف بیت کوین تنها این است که به عنوان یک وسیله مبادله دیجیتال برای خرید کالاها و خدمات استفاده شود. بنابراین، این خلاصه تفاوت بین بیت کوین و کاردانو است.

سوالات متداول

کاردانو چیست؟

Cardano یک پلت فرم بلاک چین است که هدف آن ارائه زیرساخت ایمن و مقیاس پذیر برای توسعه برنامه های کاربردی غیرمتمرکز (dApps) است. این الگوریتم از یک الگوریتم اجماع اثبات سهام استفاده می‌کند و به کاربران اجازه می‌دهد تا از طریق قرار دادن توکن‌های ADA در حاکمیت شبکه شرکت کنند.

اتریوم چیست؟

اتریوم یک پلتفرم بلاک چین غیرمتمرکز است که امکان ایجاد و اجرای قراردادهای هوشمند را فراهم می کند. مفهوم پول قابل برنامه ریزی را معرفی کرد و به توسعه دهندگان این امکان را داد تا با استفاده از ارز رمزنگاری شده بومی خود به نام اتر (ETH) برنامه های مختلفی را در بالای بلاک چین خود بسازند.

کاردانو چه تفاوتی با اتریوم دارد؟

در حالی که کاردانو و اتریوم هر دو پلتفرم‌های بلاک چین هستند، اما در فناوری زیربنایی متفاوت هستند. Cardano از یک الگوریتم اجماع اثبات سهام منحصر به فرد به نام Ouroboros استفاده می کند که هدف آن افزایش امنیت و مقیاس پذیری است. کاردانو برای اطمینان از استحکام، بر تحقیقات آکادمیک و توسعه بررسی شده متمرکز است.

کدام پلتفرم مقیاس پذیری بهتری دارد، کاردانو یا اتریوم؟

هدف کاردانو رفع مشکلات مقیاس پذیری با استفاده از معماری لایه ای است که تراکنش ها را از اجرای قراردادهای هوشمند جدا می کند. این رویکرد پتانسیل مقیاس پذیری بیشتری را در مقایسه با طراحی فعلی اتریوم امکان پذیر می کند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که هر دو پلتفرم فعالانه روی بهبود مقیاس پذیری کار می کنند.

آیا استفاده از کاردانو نسبت به اتریوم مزایایی دارد؟

یکی از مزیت‌های استفاده از کاردانو نسبت به اتریوم، تعهد آن به روش‌های رسمی و توسعه مبتنی بر تحقیق علمی است. این رویکرد امنیت را افزایش می دهد و خطر آسیب پذیری در قراردادهای هوشمند را کاهش می دهد. طراحی ماژولار Cardano امکان ارتقاء آسان تر را بدون ایجاد اختلال در کل شبکه فراهم می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *