وبلاگ

استخراج بیت کوین چقدر برق مصرف می کند؟

estekhraj-bitcoin-cheghadr-bargh-masraf-miconad-ak-1

استخراج بیت کوین چقدر برق مصرف می کند؟ Crypto انرژی زیادی مصرف می کند تا کارها را در حال اجرا نگه دارد. ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، در سال 2021 بازار کریپتو را تکان داد و گفت که شرکت او دیگر بیت کوین را برای خرید خودرو نمی پذیرد. استدلال او مربوط به مقدار زیادی انرژی تولید شده از سوخت فسیلی است که برای استخراج ارز دیجیتال مورد نیاز است. ماسک از آن زمان به بعد روش جدیدی را در پیش گرفته است و باتری‌های تسلا مگاپک را در ماه می  به یک مرکز استخراج بیت‌کوین تگزاس تحویل می‌دهد. 

بیت کوین، اتریوم، دوج کوین و سایر رمزارزهای محبوب در سال 2021 به بالاترین حد خود رسیدند، همانطور که NFT های متکی به ارزهای دیجیتال، نگرانی ها را در مورد افزایش میزان انرژی مورد نیاز برای استخراج سکه ها افزایش دادند. طبق گزارش تحقیقاتی با عنوان ” بازبینی ردپای کربن بیت کوین ” که در فوریه منتشر شد، با سقوط بازارهای کریپتو در سال 2022، استخراج کریپتو تقریباً به اندازه آرژانتین انرژی مصرف می کرد با افزایش صورت‌حساب انرژی برای استخراج کریپتو، میزان کربن و ضایعات نیز افزایش می‌یابد و به بحران فزاینده آب و هوایی می‌افزاید.

آنچه در این مقاله می خوانید:

استخراج کریپتو چیست؟ 

هنگامی که بیت کوین معامله می شود، رایانه ها در سراسر جهان برای تکمیل محاسباتی که یک عدد هگزادسیمال 64 رقمی یا هش برای آن بیت کوین ایجاد می کند، رقابت می کنند. این هش به یک دفتر کل عمومی می رود تا هر کسی بتواند تایید کند که تراکنش برای آن بیت کوین خاص اتفاق افتاده است. رایانه ای که ابتدا محاسبات را حل می کند، پاداشی معادل 6.2 بیت کوین یا حدود 134000 دلار با قیمت های فعلی دریافت می کند. سایر ارز دیجیتال و NFT از فناوری‌های استخراج مشابه استفاده می‌کنند که به مصرف کلی انرژی کمک می‌کنند. 

ریگ ماینینگ کریپتو چیست؟ 

این یک کامپیوتر بی‌سابقه با چندین کارت گرافیک یا GPU به جای استاندارد تک کارتی است و کار را برای تکمیل یک محاسبات انجام می‌دهد. Rigs معمولاً از پردازنده‌های گرافیکی قدرتمند Nvidia و AMD برای انجام محاسبات استفاده می‌کنند و به منابع تغذیه با وات بالا نیاز دارند. محبوبیت ماینینگ منجر به کمبود کارت گرافیک شد که به نوبه خود باعث افزایش ارزش آنها شد. 

استخراج بیت کوین چقدر برق مصرف می کند؟چرا استخراج کریپتو اینقدر انرژی بر است؟ 

برای شروع، کارت‌های گرافیک روی ریگ‌های استخراج ۲۴ ساعته کار می‌کنند. این انرژی بسیار بیشتری نسبت به مرور اینترنت مصرف می کند. یک دکل با سه پردازنده گرافیکی می تواند 1000 وات برق یا بیشتر در هنگام کار مصرف کند که معادل روشن بودن یک واحد AC پنجره ای با اندازه متوسط ​​است. 

کسب و کارهای استخراج کریپتو می توانند صدها یا حتی هزاران دکل در یک مکان داشته باشند. یک مرکز ماینینگ در قزاقستان برای راه اندازی 50000 دستگاه ماینینگ مجهز است و مزرعه ماینر دیگری در چین با استخراج 750 بیت کوین در ماه، قبض برق ماهانه بیش از 1 میلیون دلار دارد . 

دکل ها نه تنها نیرو می گیرند، بلکه گرما نیز تولید می کنند. هرچه دکل های بیشتری داشته باشید، گرمتر می شود. اگر نمی خواهید دکل های شما ذوب شوند، به خنک کننده نیاز دارید. بسیاری از ریگ های ماینینگ چندین فن کامپیوتری داخلی دارند. اما اگر چندین دکل دارید، اتاق به سرعت گرم می شود و نیاز به خنک کننده خارجی دارد. عملیات های کوچک، مانند کارهایی که توسط افراد انجام می شود، می توانند با یک فن معمولی ایستاده انجام شوند. با این حال، مراکز معدنی به سرمایش بسیار بیشتری نیاز دارند که به نوبه خود نیاز به برق بیشتری دارد. 

ماینینگ چقدر انرژی می گیرد؟ 

شاخص مصرف انرژی بیت کوین Digiconomist تخمین زده است که انجام یک تراکنش بیت کوین 1449 کیلووات ساعت یا معادل تقریباً 50 روز برق برای یک خانواده متوسط ​​ایالات متحده است. برای بیان این موضوع، میانگین هزینه هر کیلووات ساعت در ایالات متحده نزدیک به 12 سنت است. این بدان معناست که یک تراکنش بیت کوین تقریباً 173 دلار قبض انرژی ایجاد می کند. 

بر اساس شاخص مصرف انرژی بیت کوین، استخراج بیت کوین تقریباً به اندازه آرژانتین  انرژی مصرف می کند و در سطح سالانه 131.26 تراوات ساعت، استخراج کریپتو بر اساس مصرف انرژی در 30 کشور برتر جهان قرار می گیرد. مصرف انرژی برای استخراج بیت کوین در پایان سال 2021 و ماه های ابتدایی سال 2022 به بالاترین حد خود رسید و بیش از 200 تراوات ساعت مصرف کرد. 

چرا مصرف این همه انرژی برای محیط زیست مضر است؟ 

سوخت های فسیلی بیش از 60 درصد از منابع انرژی در ایالات متحده را تشکیل می دهند. اکثریت این درصد گاز طبیعی و اقلیت آن زغال سنگ است. دی اکسید کربن تولید شده توسط سوخت های فسیلی به اتمسفر آزاد می شود، جایی که گرمای خورشید را جذب می کند و باعث ایجاد اثر گلخانه ای می شود . 

از آنجایی که دکل‌های معدنی انرژی بیشتری مصرف می‌کنند، نیروگاه‌های نزدیک باید برق بیشتری تولید کنند تا جبران شود، که احتمال استفاده از سوخت‌های فسیلی بیشتری را افزایش می‌دهد. ایالت هایی که نیروگاه های زغال سنگ مشکل دارند، مانند مونتانا ، نیویورک و کنتاکی ، تلاش می کنند تا با جلب نظر شرکت های استخراج ارز دیجیتال، درآمد نقدی داشته باشند. 

موضوع زباله های الکترونیکی نیز وجود دارد . این می‌تواند شامل رایانه‌های خراب، سیم‌ها و سایر تجهیزاتی باشد که دیگر مورد نیاز تأسیسات معدن نیست. زباله های الکترونیکی استخراج بیت کوین 34 کیلوتن یا قابل مقایسه با مقدار تولید شده توسط هلند است. 

در مورد این مشکل انرژی چه کاری انجام می شود؟ 

زیاد نیست. سومین مطالعه جهانی محک‌گذاری دارایی‌های رمزنگاری شده از دانشگاه کمبریج نشان داد که 70 درصد از ماینرها تصمیم خود را بر اساس  میزان پاداش روزانه بر اساس میزان سکه استخراج می‌کنند. مصرف انرژی تنها 30 درصد از انتخاب آنها را تشکیل می داد. 

با این حال، دسترسی به انرژی های تجدیدپذیر با قیمت پایین، ماینرهای کریپتو را جذب می کند. استان سیچوان چین به دلیل برخورداری از نیروی برق آبی ارزان قیمت، دومین کشور از نظر تعداد معدنچیان را دارد. فصل بارانی آن به تولید انرژی زیادی کمک می کند که شهرها به دنبال شرکت های بلاک چین برای جابجایی هستند تا از هدر رفتن نیرو جلوگیری کنند. به دلیل نگرانی در مورد کمبود انرژی، چین در اواخر سال 2021 تاسیسات استخراج بیت کوین را سرکوب کرد، اما مزارع به زیرزمین رفتند و دوباره دوباره شروع به کار کردند . 

اپراتورهای اتریوم، دومین بلاک چین محبوب و پرمصرف پس از بیت کوین، در حال انجام کاری هستند تا میزان انرژی مصرفی ماینرهای آن را تغییر دهند. اتریوم 2.0 یک ارتقا در حال آزمایش است. به‌جای اینکه رایانه‌ها تلاش کنند محاسبات را حل کنند – که به آن پروتکل اثبات کار گفته می‌شود – رایانه‌ها به‌طور تصادفی برای ایجاد بلوک‌هایی برای بلاک چین انتخاب می‌شوند، در حالی که رایانه‌هایی که انتخاب نشده‌اند، آن بلوک‌های ایجاد شده را تأیید می‌کنند. 

برای اطمینان از اینکه ماینرها کار خود را انجام می دهند، هر دستگاه ماینر باید 32 سکه اتر، که معادل 47000 دلار است، شرط بندی کند، از این رو اصطلاح این پروتکل: اثبات سهام. این تغییر باید میزان انرژی مورد نیاز برای استخراج اتریوم را تا 99.95 درصد کاهش دهد. اتریوم قرار است در 19 سپتامبر به پروتکل جدید منتقل شود، اما این تاریخ نهایی نیست. 

چه رمزارزهای دیگری نسبت به بیت کوین از نظر انرژی کارآمدتر هستند؟

تعداد فزاینده‌ای از سکه‌ها – بیش از 19000 مورد از آنها وجود دارد – از پروتکل اثبات سهام استفاده می‌کنند که اتریوم 2.0 به آن انتقال می‌یابد و منجر به کاهش مصرف انرژی می‌شود. به عنوان مثال، کاردانو از پروتکل اثبات سهام خود استفاده می کند و  در سال 2021 6 گیگاوات ساعت مصرف کرده است. چیا سکه دیگری با رویکرد کم انرژی به نام پروتکل اثبات فضا است. چیا به‌جای نیاز به محاسبات فشرده، از کشاورزان می‌خواهد تا فضایی را بر روی هارد دیسک رایانه به نام «نقشه‌ها» اختصاص دهند که براساس عوامل خاصی توسط بلاک چین فراخوانی می‌شود. 

estekhraj-bitcoin-cheghadr-bargh-masraf-miconad-ak-2

چگونه می توانید برای انرژی خورشیدی که تولید می کنید پول دریافت کنید؟

شما از تمام الکتریسیته تولید شده توسط پنل های خورشیدی خود استفاده نخواهید کرد، اما اندازه گیری شبکه به این معنی است که هدر نخواهد رفت. اگر پنل های خورشیدی روی پشت بام خود دارید، تقریباً مطمئناً از تمام انرژی تولید شده آنها استفاده نمی کنید و تمام آن مازاد به شبکه ارسال می شود و به منبع برق شرکت شما می پیوندد. اگر صاحبان پنل‌ها در ازای این انرژی اضافی چیزی دریافت نمی‌کردند، توجیه پنل‌های خورشیدی سرمایه‌گذاری سخت‌تری خواهد بود. در حالی که ذخیره باتری خانگی می تواند به شما در صرفه جویی در انرژی که بلافاصله استفاده نمی کنید کمک کند، یک گزینه ساده تر (و ارزان تر) برای حل این عدم تعادل وجود دارد.

نت مترینگ یکی از راه هایی است که شرکت های خدمات شهری به شما برای جبران برق تولیدی شما می پردازند، و مطمئن می شوند که در ازای انرژی خورشیدی که تولید می کنید اما استفاده نمی کنید چیزی دریافت می کنید. در حالی که اندازه گیری خالص رایج ترین و شناخته شده ترین طرح جبران خسارت است، چند مورد دیگر نیز وجود دارد. ما همه آنها را در زیر توضیح خواهیم داد تا بهتر متوجه شوید که پنل های خورشیدی شما چقدر می تواند در طول عمر شما صرفه جویی کند.

estekhraj-bitcoin-cheghadr-bargh-masraf-miconad-ak-3

نت مترینگ چگونه کار می کند؟

در ایالت هایی که اندازه گیری خالص ارائه می دهند می توانید انرژی خورشیدی اضافی خود را در ازای اعتباراتی که هزینه مصرف انرژی شما را جبران می کند، به شرکت برق خود بفروشید. زمانی که هوا صاف و آفتابی است، ممکن است انرژی خورشیدی اضافی تولید کنید، اما زمانی که هوا ابری یا بارانی است، انرژی کمتری نسبت به انرژی لازم برای تامین انرژی خانه خود ببینید. با فروش انرژی اضافی خود به شبکه برق، می توانید از اعتبار برای پوشش هزینه برق مورد نیاز خود استفاده کنید. شما در نهایت فقط برای انرژی «خالص» یا تفاوت بین میزان فروش و استفاده واقعی پرداخت می‌کنید.

انواع نت مترینگ

سه مدل مختلف از اندازه گیری شبکه وجود دارد و اینکه کدام یک برای شما در دسترس است ممکن است به ایالت شما و ارائه دهنده خدمات شما بستگی داشته باشد.

اندازه گیری خالص

Net metering رایج‌ترین ترتیب است و با فروش هر نیروی مازاد تولید شده توسط پنل‌های خورشیدی به اپراتور برق در ازای اعتباراتی کار می‌کند که هر برقی را که ممکن است نیاز داشته باشید از شبکه استفاده کنید جبران می‌کند. اعتبار با نرخ خرده فروشی اعمال می شود، که به معنای نرخی است که شما برای برق پرداخت می کنید. فقط یک متر برای ردیابی این مورد نیاز است، اگرچه ممکن است نیاز باشد که هنگام استفاده از خورشیدی کنتور شما ارتقا یابد.

خرید همه / فروش همه

مدل خرید همه/فروش همه با فروش 100 درصد انرژی تولید شده توسط پنل های خورشیدی شما به شرکت برق کار می کند. به قیمت عمده فروخته می شود که برای خرید ارزان تر است. در ازای آن، شما 100 درصد انرژی خانه خود را از شرکت برق دریافت می کنید که برای استفاده از آن، نرخ خرده فروشی را پرداخت می کنید. این به دو متر مجزا نیاز دارد و شما تفاوت – در صورت وجود – بین مقدار تولید شده و مقدار مصرف شده را پرداخت خواهید کرد. توجه به این نکته مهم است که تحت این مدل، شما مستقیماً هیچ یک از انرژی تولید شده توسط پنل های خورشیدی خود را مصرف نمی کنید.

صورتحساب خالص

شبیه اندازه گیری خالص، مدل صورتحساب خالص به شما امکان می دهد از برق تولید شده توسط پنل های خورشیدی خود استفاده کنید و مازاد آن را به قیمت خرده فروشی به شرکت برق بفروشید. برخلاف مدل اندازه گیری خالص، نمی توانید برای چرخه های صورتحساب آینده اعتبار بانکی داشته باشید. این ترتیب برای موقعیت های تجاری بیشتر از موارد مسکونی رایج است.

در مورد انواع نت مترینگ چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

در برخی موارد، در مورد نوع ترتیب اندازه‌گیری انرژی خالص، انتخابی نخواهید داشت، زیرا شرکت‌های برق ممکن است تنها یک گزینه را ارائه دهند. با این حال، اگر می توانید انتخاب کنید، باید چند نکته را در نظر داشته باشید.

نت مترینگ به یک دلیل رایج ترین گزینه است: درک آن ساده ترین است. شما برای انرژی فروخته شده اعتبار دریافت می کنید و این اعتبارات به قیمت خرده فروشی است، به این معنی که با همان نرخی که شما برای برق خود پرداخت می کنید، پرداخت می شود. که ریاضی را ساده می کند.

با این حال، این بدان معنا نیست که این بهترین معامله برای شماست. اگر در موقعیتی هستید که انتظار دارید برق زیادی تولید کنید – منطقه ای که بیشتر اوقات آفتابی است و باران یا پوشش ابری زیادی وجود ندارد که با پنل های شما تداخل داشته باشد – خرید همه/فروش همه گزینه ها ممکن است بهتر کار کنند. در حالی که شما با نرخ عمده فروشی می فروشید، به این معنی که از آنجایی که شما به عنوان یک ارائه دهنده فعالیت می کنید، این نرخ برای شما پایین تر است، همچنین بسیار بیشتر از آنچه در غیر این صورت انجام می دادید، خواهید فروخت. تمام تولید انرژی خورشیدی شما بر خلاف مقدار مازاد، پولی خواهد شد.

همچنین باید سایر هزینه های مرتبط با نت مترینگ را نیز در نظر داشته باشید. به عنوان مثال، ممکن است مجبور شوید هزینه اتصال بپردازید. این هزینه ماهیانه ای است که برای اتصال به شبکه شرکت برق پرداخت می کنید. معمولاً زیاد نیست، بین 10 تا 20 دلار در ماه، اما هزینه ای است که باید در نظر داشت.

مهم نیست که چه ترتیبی برای شما بهترین نتیجه را دارد، اندازه گیری انرژی خالص راهی عالی برای استفاده حداکثری از پانل های خورشیدی شماست . نه تنها به شما این امکان را می‌دهد که برق خانه خود را تامین کنید یا هزینه مصرف کامل برق خود را بپردازید، بلکه به شما امکان می‌دهد از تولید انرژی خود درآمدزایی کنید و به دیگران اجازه دهید از آن استفاده کنند.

چرا انرژی خورشیدی حتی در مناطقی که برق ارزان قیمت دارند واقعا جواب می دهد؟

در کوهستان آفتابی غرب، پنل های خورشیدی می توانند انرژی زیادی تولید کنند. برای اینکه پنل‌های خورشیدی از نظر مالی منطقی به نظر برسند، باید بیشتر از هزینه‌شان صرفه‌جویی کنند. هزینه محلی برق و تاسیسات خورشیدی، مقدار خورشید در دسترس، مشوق های مالی و مصرف انرژی شخصی، همگی در ترازنامه جای دارند. در حالی که مردم فناوری انرژی خورشیدی را به دلایلی بیشتر از صرفه جویی در هزینه اتخاذ می کنند، این فناوری بزرگ است.

صاحبان خانه در غرب کوهستان چیزهای زیادی برای ارزش بخشیدن به انرژی خورشیدی دارند. آفتاب زیاد و هزینه‌های نصب خورشیدی ارزان‌تر از حد متوسط، انرژی خورشیدی را به گزینه‌ای جذاب تبدیل می‌کند. برق ارزان تر از حد متوسط ​​ممکن است برخی از آنها را متوقف کند. دانستن اینکه آیا انرژی خورشیدی جواب می دهد یا خیر، نیاز به کمی داده خام دارد.

بهترین ژنراتورهای خورشیدی برای سال 2023

نیروگاه قابل حمل خود را در هر جایی که خورشید می تابد شارژ کنید. انتخاب های آزمایش شده ما را در زیر بیابید. یکی از جدیدترین نوآوری ها در برق قابل حمل، روندهای برق خانه شما را منعکس می کند: پنل های خورشیدی و باتری ها. نیروگاه ها قابل حمل مدتی است که وجود داشته‌اند، اما افزودن پنل‌های خورشیدی برای تامین شارژ در حال حرکت قدم طبیعی بعدی است. نیروگاه های قابل حمل و پنل های خورشیدی را کنار هم قرار دهید و یک ژنراتور خورشیدی خواهید داشت.

ژنراتورهای خورشیدی، مانند همتایان خود که با سوخت گاز کار می کنند، منابع قابل حمل انرژی پشتیبان برای خانه شما برای زمانی که چراغ ها خاموش می شوند، هستند. آن‌ها می‌توانند هنگام لذت بردن از فضای باز در یک سفر کمپینگ، دستگاه‌های شما را بدون سر و صدا و بخارات سمی شارژ نگه دارند. با پنل‌های خورشیدی قابل حمل، می‌توانید این ایستگاه‌ها را در هر جایی که خورشید می‌تابد، شارژ کنید، حتی زمانی که برق قطع است.

ما ژنراتورهای خورشیدی پیشرو را آزمایش کرده‌ایم تا ببینیم چگونه آنها در برابر یکدیگر قرار می‌گیرند و موارد دلخواه خود را در زیر انتخاب کرده‌ایم. ژنراتورهای خورشیدی برای طیف وسیعی از نیازها و موقعیت‌ها وجود دارند، از گزینه‌های کوچک‌تر و به اندازه باتری خودرو که می‌توانید به راحتی همراه خود داشته باشید تا ژنراتورهای پرمصرف و به اندازه کیسه‌ای که اگرچه قطعاً قابل حمل هستند، اما جابه‌جایی آنها کمی بیشتر است.

همه ژنراتورهای خورشیدی در بهترین لیست ما در آزمایش عملکرد خوبی داشتند و دارای ویژگی‌های متنوعی هستند که ارزش آنها را افزایش می‌دهد. همچنین مواردی را که آزمایش کردیم، برخی از سؤالات متداول در زیر پاسخ می‌دهیم.

1-آیا محدودیتی برای تعداد پنل های خورشیدی که می توانم به یک ژنراتور خورشیدی اضافه کنم وجود دارد؟

ژنراتورهای خورشیدی محدودیتی برای مقدار انرژی دارند که می توانند در هر زمان از خورشید دریافت کنند. تولیدکنندگان محدودیت ورودی خورشیدی را (که گاهی به آن حد ورودی DC می گویند) بر حسب وات فهرست می کنند. این نشان دهنده مقدار خورشیدی است که می توانید برای شارژ یک ژنراتور در یک زمان استفاده کنید.

به عنوان مثال، بهترین ژنراتور خورشیدی بزرگ ما، Jackery Solar Generator 2000 Pro، دارای محدودیت 1400 وات است. هرچه این محدودیت بیشتر باشد، با افزودن پنل‌های بیشتر، می‌توانید سریع‌تر از انرژی خورشیدی شارژ کنید. همچنین مطمئن شوید که پانل های خورشیدی انتخابی شما می توانند به یکدیگر متصل شوند، یا چیزی که گاهی اوقات به آن زنجیر دیزی می گویند، سودمند است. 

2-یک ژنراتور خورشیدی چقدر می تواند دستگاه من را تغذیه کند؟

این بستگی به بزرگی ژنراتور و انرژی مورد نیاز دستگاه شما دارد. Jackery می‌گوید مدل بزرگش، Solar Generator 2000 Pro، یک قهوه‌ساز به مدت سه ساعت (که مقدار زیادی قهوه است) یا یک دستگاه تهویه مطبوع برای دو ساعت کار می‌کند. ژنراتور خورشیدی 240 Jackery بیش از 10 درصد ظرفیت دارد، بنابراین می تواند دستگاه های بسیار ساده تری را تامین کند. Jackery می گوید که یک مک بوک پرو 13 را سه و نیم بار شارژ می کند یا یک فن را به مدت 15 ساعت کار می کند.

برای اینکه بفهمید یک ژنراتور خورشیدی معین چه مدت زمانی هر دستگاه معین را شارژ می کند، باید ظرفیت ژنراتور و میزان کشش دستگاه را بدانید. در یک مثال بسیار ساده، بگویید که یک لامپ 60 واتی دارید. روشن نگه داشتن این لامپ به مدت یک ساعت 60 وات ساعت انرژی مصرف می کند. اگر ژنراتور خورشیدی شما 240 وات ساعت ظرفیت دارد، می توانید این چراغ را به مدت چهار ساعت بدون شارژ مجدد تغذیه کنید.

3-ژنراتور خورشیدی من چه دستگاه هایی را می تواند تامین کند؟

برای اینکه بفهمید که آیا یک ژنراتور خورشیدی می‌تواند هر دستگاه خاصی را تامین کند، باید بدانید که دستگاه چقدر برق می‌کشد و چه مقدار برق می‌تواند از ژنراتور خورشیدی خارج شود. اگر یک ژنراتور خورشیدی، مثلاً Bluetti AC200P، خروجی 2000 وات داشته باشد، می تواند این مقدار نیرو را به طور مداوم فشار دهد. باید دستگاه هایی را اجرا کند که به بیش از این مقدار انرژی نیاز ندارند.

اما یک ویژگی دیگر وجود دارد که باید بررسی کنید. برخی از دستگاه‌ها هنگام راه‌اندازی به یک انرژی اضافی کوتاه مدت نیاز دارند. برای اینکه ببینید آیا ژنراتور خورشیدی شما قادر به مدیریت آن است یا خیر، تأیید کنید که توان خروجی آن چقدر است. بلوتی AC200P می تواند برای مدت کوتاهی تا 4800 وات برق افزایش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *