وبلاگ

چه چیزی به بیت کوین ارزش می دهد؟

chechizi-be-bitcoin-arzesh-midahad-ak-01

چه چیزی به بیت کوین ارزش می دهد؟ ممکن است تعجب کنید که چه چیزی ارز دیجیتال را ارزشمند می‌کند، با توجه به اینکه به شدت نوسان است. غیرمعمول نیست که بیت کوین ( BTC 2.37٪ ) در هر روز به میزان 5٪ یا حتی 10٪ افزایش یا کاهش قیمت داشته باشد. ارزهای دیجیتال کوچکتر می توانند نوسانات قیمتی بیشتری داشته باشند. پس از خواندن این مقاله، متوجه خواهید شد که چه چیزی ارز دیجیتال را ارزشمند می کند و چرا قیمت ممکن است در عرض یک روز به شدت نوسان کند.

درک ارزش یک ارز دیجیتال

ارزهای رمزنگاری شده معمولاً توسط هیچ مرجع مرکزی به همان شکلی که ارزهای فیات یا سایر رسانه های مبادله ای که توسط دولت تحریم شده است، پشتیبانی نمی شوند. حمایت دولت می تواند ایمان به ارزش یک ارز را در بین مصرف کنندگان بهبود بخشد و خرج کننده و جمع کننده بزرگ ارز را فراهم می کند. (سعی کنید مالیات خود را به بیت کوین بپردازید.) اما از آنجایی که ارزهای دیجیتال به طور کلی غیرمتمرکز هستند، ارزش خود را از منابع دیگر به دست می آورند، از جمله:

  • عرضه و تقاضا
  • هزینه تولید
  • در دسترس بودن در مبادلات
  • رقابت
  • حکومت
  • آئین نامه

عرضه و تقاضای ارزهای دیجیتال

ارزش کریپتوکارنسی مانند هر چیز دیگری که مردم می خواهند بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود. اگر تقاضا سریعتر از عرضه افزایش یابد، قیمت افزایش می یابد. به عنوان مثال، اگر خشکسالی وجود داشته باشد، اگر تقاضا تغییر نکند، قیمت غلات و محصول افزایش می یابد. همان اصل عرضه و تقاضا در مورد ارزهای دیجیتال نیز صدق می کند. ارز دیجیتال زمانی ارزش پیدا می کند که تقاضا بیشتر از عرضه افزایش یابد.

مکانیسم عرضه یک ارز دیجیتال همیشه شناخته شده است. هر کریپتو برنامه‌های استخراج و رایت توکن خود را منتشر می‌کند. برخی، مانند بیت کوین، حداکثر عرضه ثابتی دارند. ما می دانیم که تنها ۲۱ میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت. سایرین، مانند اتر ( ETH 3.57٪ )، هیچ سقفی برای عرضه ندارند. برخی از ارزهای دیجیتال مکانیسم‌هایی دارند که توکن‌های موجود را می‌سوزاند تا از افزایش بیش از حد عرضه در گردش و کاهش تورم جلوگیری کند.

 سوزاندن توکن به معنای ارسال آنها به یک آدرس غیرقابل بازیابی در بلاک چین است. سیاست پولی هر ارز دیجیتال متفاوت است. عرضه بیت کوین با هر بلوک جدید استخراج شده در بلاک چین به میزان ثابتی افزایش می یابد. اتریوم به ازای هر بلوک استخراج شده پاداش ثابتی ارائه می‌کند، اما برای گنجاندن «بلاک‌های عمو» در بلوک جدید نیز هزینه پرداخت می‌کند، که به تسهیل کارایی بلاک چین کمک می‌کند. در نتیجه، افزایش عرضه چندان ثابت نیست.

 برخی از منابع ارزهای دیجیتال به طور کامل توسط تیم مسئول یک پروژه دیکته می شود، که می تواند یک توکن بیشتری را برای عموم منتشر کند یا توکن ها را برای مدیریت عرضه پول بسوزاند. تقاضا می تواند با افزایش آگاهی پروژه یا با افزایش سودمندی افزایش یابد. پذیرش گسترده‌تر ارز دیجیتال به عنوان یک سرمایه‌گذاری، تقاضا را افزایش می‌دهد و در عین حال عرضه در گردش را محدود می‌کند.

 به عنوان مثال، زمانی که سرمایه گذاران نهادی شروع به خرید و نگهداری بیت کوین در اوایل سال 2021 کردند، قیمت بیت کوین به طور قابل توجهی افزایش یافت زیرا تقاضا از سرعت ایجاد سکه های جدید پیشی گرفت و عملاً کل عرضه موجود بیت کوین را کاهش داد.

به همین ترتیب، با راه اندازی پروژه های مالی غیرمتمرکز (DeFi) در بلاک چین اتریوم، تقاضا برای اتر افزایش می یابد. اتر برای انجام تراکنش های روی بلاک چین بدون توجه به ارز دیجیتالی که با آن تراکنش می کنید، لازم است. یا اگر یک پروژه DeFi خودش را شروع کند، توکن خودش مفیدتر می شود و در نتیجه تقاضا را افزایش می دهد.

هزینه تولید

توکن های جدید ارزهای دیجیتال از طریق فرآیندی به نام ماینینگ تولید می شوند. استخراج ارز دیجیتال شامل استفاده از رایانه برای تأیید بلوک بعدی در بلاک چین است. شبکه غیرمتمرکز ماینرها چیزی است که به ارزهای رمزنگاری شده اجازه می دهد همانطور که می کنند کار کنند. در ازای این پروتکل، علاوه بر هزینه‌هایی که طرف‌های مبادله به دستگاه ماینر پرداخت می‌کنند، پاداشی در قالب توکن‌های ارزهای دیجیتال ایجاد می‌کند.

تأیید بلاک چین به قدرت محاسباتی نیاز دارد. شرکت کنندگان در تجهیزات گران قیمت و برق سرمایه گذاری می کنند تا ارز دیجیتال استخراج کنند. در یک سیستم اثبات کار، مانند سیستم‌هایی که بیت‌کوین و اتریوم استفاده می‌کنند، هر چه رقابت برای استخراج یک ارز دیجیتال خاص وجود داشته باشد، استخراج آن دشوارتر می‌شود.

دلیل آن این است که ماینرها اساساً برای حل یک مسئله پیچیده ریاضی به منظور تأیید یک بلوک با یکدیگر رقابت می کنند. به این ترتیب، هزینه استخراج افزایش می‌یابد زیرا برای ماینینگ موفقیت‌آمیز به تجهیزات قدرتمندتری نیاز است.

با افزایش هزینه های ماینینگ، افزایش ارزش ارز دیجیتال ضروری است. اگر ارزش ارزی که استخراج می‌کنند به اندازه کافی برای جبران هزینه‌های آن‌ها نباشد، ماینرها استخراج نمی‌کنند. و از آنجایی که ماینرها برای ایجاد عملکرد بلاک چین ضروری هستند، تا زمانی که تقاضا برای استفاده از بلاک چین وجود داشته باشد، قیمت باید افزایش یابد.

مبادلات ارزهای دیجیتال

رمزارزهای اصلی مانند بیت کوین و اتر در صرافی های متعدد معامله می کنند. تقریباً هر صرافی رمزارز محبوب ترین توکن ها را فهرست می کند. اما برخی توکن‌های کوچک‌تر ممکن است فقط در صرافی‌های منتخب در دسترس باشند، بنابراین دسترسی برخی سرمایه‌گذاران را محدود می‌کند. برخی از ارائه دهندگان کیف پول برای مبادله هر مجموعه ای از ارزهای دیجیتال در چندین صرافی، مظنه هایی را جمع آوری می کنند، اما برای انجام این کار، هزینه ای را دریافت می کنند و هزینه سرمایه گذاری را افزایش می دهند.

علاوه بر این، اگر یک ارز دیجیتال به صورت نازک در یک صرافی کوچک معامله شود، اسپردی که صرافی می گیرد ممکن است برای برخی از سرمایه گذاران بسیار زیاد باشد. اگر یک ارز دیجیتال در صرافی های بیشتری فهرست شود، می تواند تعداد سرمایه گذاران مایل و توانایی خرید آن را افزایش دهد و در نتیجه تقاضا را افزایش دهد. و اگر همه چیز برابر باشد، با افزایش تقاضا، قیمت بالا می رود.

رقابت

هزاران ارز دیجیتال مختلف وجود دارد که هر روز پروژه ها و توکن های جدیدی راه اندازی می شوند. مانع ورود برای رقبای جدید نسبتا کم است، اما ایجاد یک ارز دیجیتال قابل دوام به ایجاد شبکه ای از کاربران آن ارز دیجیتال نیز بستگی دارد. 

یک برنامه کاربردی مفید در بلاک چین می تواند به سرعت یک شبکه بسازد، به خصوص اگر با محدودیت یک برنامه رقیب بهبود یابد. اگر یک رقیب جدید شتاب بگیرد، از رقابت موجود ارزش می گیرد، بنابراین قیمت شرکت فعلی پایین می آید زیرا توکن رقیب جدید قیمت خود را بالاتر می بیند.

حاکمیت داخلی

شبکه های ارزهای دیجیتال به ندرت از یک سری قوانین ثابت پیروی می کنند. توسعه دهندگان پروژه ها را بر اساس جامعه ای که از آنها استفاده می کند تطبیق می دهند. برخی توکن‌ها – به نام توکن‌های حاکمیتی – به دارندگان خود در مورد آینده یک پروژه، از جمله نحوه استخراج یا استفاده از یک توکن، نظر می‌دهند. برای ایجاد هرگونه تغییر در حاکمیت یک نشانه، باید بین ذینفعان اتفاق نظر وجود داشته باشد. 

به عنوان مثال، اتریوم در تلاش است تا شبکه خود را از یک سیستم اثبات کار به یک سیستم اثبات سهام به روز کند، و عملاً بسیاری از تجهیزات گران قیمت ماینینگ در مراکز داده یا زیرزمین افراد را بی استفاده می کند. این بدون شک بر ارزش اتر تأثیر خواهد گذاشت.

به طور کلی، سرمایه گذاران حکمرانی پایدار را دوست دارند. حتی اگر اشکالاتی در نحوه عملکرد یک ارز دیجیتال وجود داشته باشد، سرمایه گذاران شیطانی را که می شناسند به شیطانی که نمی شناسند ترجیح می دهند. به این ترتیب، حکمرانی پایدار در جایی که تغییرات نسبتاً سخت است، می‌تواند با ارائه قیمت‌گذاری باثبات‌تر ارزش داشته باشد.

از سوی دیگر، روند کند به‌روزرسانی نرم‌افزار برای بهبود پروتکل‌ها می‌تواند افزایش ارزش ارزهای دیجیتال را محدود کند. اگر یک به‌روزرسانی ارزش را برای دارندگان ارزهای دیجیتال باز کند اما اجرای آن ماه‌ها طول بکشد، به ذینفعان فعلی آسیب می‌زند.

مقررات و الزامات قانونی

در مورد اینکه چه کسی باید مبادله ارزهای دیجیتال را تنظیم کند، سردرگمی وجود دارد. کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) می گوید ارزهای رمزنگاری شده اوراق بهاداری مانند سهام و اوراق قرضه هستند، در حالی که کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) می گوید آنها کالاهایی مانند قهوه یا طلا هستند.

هر دو نمی توانند ادعای اختیارات نظارتی بر مبادلات ارزهای دیجیتال داشته باشند. یک حکم تعیین‌کننده می‌تواند وضوح بیشتری را ارائه کند و ارزش ارزهای دیجیتال را بهبود بخشد، در حالی که درها را برای محصولات مالی مرتبط با ارزهای دیجیتال که به طور گسترده‌تر معامله می‌شوند باز می‌کند.

مقررات لازم است تا راه‌های آسان‌تری برای تجارت ارزهای دیجیتال وجود داشته باشد. محصولاتی مانند ETF یا قراردادهای آتی دسترسی بیشتری به ارزهای دیجیتال را برای سرمایه گذاران فراهم می کند و ارزش آن را افزایش می دهد. علاوه بر این، مقررات می‌تواند سرمایه‌گذاران را قادر به گرفتن موقعیت‌های فروش کوتاه یا شرط‌بندی در مقابل قیمت ارزهای دیجیتال با قراردادهای آتی یا گزینه‌ها کند. این امر باید باعث کشف قیمت بهتر و کاهش نوسان قیمت گذاری ارزهای دیجیتال شود.

مقررات همچنین می تواند بر تقاضای ارزهای دیجیتال تأثیر منفی بگذارد. اگر یک نهاد حاکم قوانین را تغییر دهد تا سرمایه گذاری یا استفاده از ارزهای دیجیتال را نادیده بگیرد، ممکن است قیمت ارزهای دیجیتال را پایین بیاورد.

chechizi-be-bitcoin-arzesh-midahad-ak-02

چرا قیمت بیت کوین بی ثبات است؟

بیت کوین بیشترین حجم معاملات را در میان ارزهای رمزنگاری شده دارد، اما همچنان در مقایسه با سایر بازارهای جهانی بازار کوچکی است. این به این معنی است که قیمت ها با پول کمتری حرکت های بزرگتری به سمت بالا یا پایین انجام می دهند. اگر قرار بود بیت کوین همان حجم معاملاتی مانند طلا را داشته باشد، رفتار آن از نظر نوسان بسیار شبیه خواهد بود.

از آنجایی که تنها تعداد محدودی بیت کوین در گردش وجود دارد و ایجاد بیت کوین های جدید از قوانین سختگیرانه ای پیروی می کند که به طور مداوم کاهش می یابد (به دلیل کاهش پاداش برای ماینرها)، تقاضا باید از رفتار کاهش تورم بیت کوین پیروی کند تا حتی از نظر تئوری قیمت ها را ثابت نگه دارد. . 

رویدادهای خبری که برای شهرت بیت کوین مضر یا مفید هستند، عدم اطمینان در ارزش ذاتی ارز دیجیتال به عنوان ذخیره ارزش، خطرات ارزی برای دارندگان بزرگ بیت کوین در رابطه با انحلال و همچنین نقض های امنیتی نیز ممکن است بر قیمت بیت کوین تأثیر بگذارد.

چه کسی قیمت بیت کوین را تغییر می دهد؟

هیچ کس نمی تواند قیمت بیت کوین را به طور قابل توجهی تغییر دهد – به جز ایلان ماسک یا مایکل سیلر. مقدار کل سفارشات خرید و فروش از سوی همه سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال در بازار چیزی است که قیمت بیت کوین را تغییر می دهد. برخی از بازیکنان در بخش کریپتو تاثیر بیشتری بر قیمت بیت کوین نسبت به سایرین دارند. 

نهنگ ها – افرادی که دارای مقادیر زیادی بیت کوین هستند – می توانند در صورت سفارش خرید یا فروش بزرگ، قیمت ها را بالا و پایین ببرند. داده‌های Bitinfo تأیید می‌کند که تعداد کمی از کیف‌پول‌های کریپتو بیشتر بیت‌کوین موجود را در خود نگه می‌دارند: ۹۹.۵ درصد کیف‌پول‌های بیت‌کوین موجودی کمتر از ۱ بیت‌کوین دارند. برخی افراد ادعا می کنند که نهنگ ها قیمت بیت کوین را دستکاری می کنند، اما تایید این اطلاعات سخت است. 

ساتوشی ناکاموتو، خالق ناشناس بیت کوین، مالک 1 میلیون بیت کوین است و در صورت فروش، می تواند قیمت بیت کوین را تغییر دهد. اما این یک سناریوی بعید است، زیرا در صورت وقوع این فروش، این اقدام هویت را آشکار می کند.

چه عواملی بر قیمت بیت کوین تاثیر می گذارد؟

به طور کلی، عرضه و تقاضا به عوامل متعددی بستگی دارد. رویدادهای اقتصادی، از جمله کاهش و افزایش قیمت در بازارهای سهام و اوراق قرضه، و همچنین تحولات در مقیاس جهانی، مانند همه‌گیری ویروس کرونا و جنگ روسیه با اوکراین، همگی می‌توانند بر تقاضا و عرضه چیزهایی که ما ارزش قائل هستیم تأثیر بگذارند. این در رأس چرخه های منظم اقتصادی است که شامل مراحل تورم، رکود و رکود است که دولت ها را ملزم می کند تا برای حفظ ارزش یک ارز اقدام کنند.

اما برخلاف ارزهای فیات که تابع سیاست های پولی دولت ها هستند، اکوسیستم بیت کوین یک سیستم پولی کاملاً غیرمتمرکز است. این بدان معناست که هیچ مرجع مرکزی پول را تنظیم نمی کند و ایجاد بیت کوین از قوانین پروتکل در فرآیندی به نام استخراج پیروی می کند .

از زمان ایجاد اولین بلاک، تمام تراکنش‌ها در شبکه بیت‌کوین روندی دقیق و غیرقابل تغییر را دنبال می‌کنند. ماینرها با حل یک معمای ریاضی بلوک های جدیدی ایجاد می کنند و بیت کوین های جدید وارد گردش می شوند. تنها شرط موجود در پروتکل بیت کوین که هر از چند گاهی مستلزم تغییر است، مبلغ پاداش بلاکی است که استخراج کنندگان در فرآیندی به نام نصف کردن دریافت می کنند . این زمانی است که ارزش پاداش بلوک هر 210000 بلوک یا تقریباً هر چهار سال به نصف کاهش می یابد. هدف از نصف کردن کاهش تعداد سکه های جدید ورودی به شبکه است. 

نصف شدن می تواند بر قیمت بیت کوین تأثیر بگذارد. از آنجایی که پاداش ها به نصف کاهش می یابد، بیت کوین های جدید کمیاب می شوند. و این کمبود معمولاً قیمت را بالا می برد، اگرچه این به هیچ وجه قطعیت ندارد. قیمت بیت کوین بیشتر تحت تأثیر عوامل عرضه و تقاضای مشابه ذکر شده در بالا، همراه با رویدادهای فرهنگ عامه و علاقه عمومی به ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین قرار دارد. 

چرا بیت کوین ارزشمند است؟

بیت کوین ارزش دارد زیرا مردم برای آن ارزش قائل هستند. دلار آمریکا، طلا و نقره مشابه هستند – – چیزی جز اعتماد مردم به این که این دارایی ها حفظ خواهد شد و امیدواریم ارزش آن افزایش یابد، پشتیبانی نمی شود. 

بیت کوین را می توان از بسیاری جهات به عنوان یک ذخیره برتر ارزش در نظر گرفت. فضای فیزیکی را اشغال نمی کند، بنابراین ذخیره سازی آن آسان تر و ارزان تر از فلزات گرانبها یا ارزهای فیات است. بیت کوین را می توان به طور امن به سراسر جهان ارسال کرد. 

بیت کوین همچنین اولین کالایی است که مقدار محدودی در گردش دارد. در حالی که فلزات گرانبها کمیاب هستند، مردم می توانند بیشتر از آن استخراج کنند. با عرضه محدود که تقاضا را افزایش می دهد، پیش بینی اینکه بیت کوین می تواند جایگزین طلا به عنوان یک ذخیره جهانی ارزش در آینده شود، غیرمنطقی نیست.

آیا قیمت بیت کوین می تواند به صفر برسد؟

پاسخ کوتاه: بله. این به این دلیل است که ارزش یک ارز (یا هر چیز دیگر)، بر اساس ارزش درک شده آن است. برخی از ارزهای فیات وجود دارند که مدت‌هاست مورد استفاده قرار نگرفته‌اند، اما همچنان مورد توجه کلکسیونرها هستند، که پول خوبی برای یک سکه 200 ساله می‌پردازند.

شایان ذکر است که ارزهایی که دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرند معمولاً در نتیجه معرفی جانشین‌ها یا حوادثی مانند تورم فوق‌العاده با شکست مواجه می‌شوند. چنین تحولاتی به طور قابل توجهی ارزش ارزهای تحت تأثیر را کاهش می دهد. در مورد بیت کوین، ابر تورم امکان پذیر نیست زیرا بیت کوین نمی تواند خودسرانه ایجاد شود و تولید آن تا مقدار مشخصی ثابت است. 

در پایان، دلایل واقعی کاهش قیمت بیت کوین می تواند هر یک یا ترکیبی از موارد زیر باشد: فشار سیاسی، شکست های تکنولوژیکی، پوشش رسانه ای تحت عنوان FUD (هر نوع پوشش خبری که به طور بالقوه می تواند ترس را گسترش دهد، عدم قطعیت و شک) و موارد دیگر. تا زمانی که بیت کوین واقعاً به اکثریت جهان نرسد، می‌توان انتظار داشت که هم افزایش قیمت قابل توجه و هم کاهش قابل توجه قیمت رخ دهد. در حال حاضر، نوسانات حاکم است.  

سوالات متداول

چرا بیت کوین ها ارزش دارند؟

بیت کوین ارزش دارد زیرا مردم به آن ارزش می دهند. کمیاب است و فقط مقدار محدودی مشابه طلا و نقره وجود دارد. استفاده از بیت کوین به عنوان ذخیره ارزش مزایای زیادی نسبت به فلزات گرانبها دارد. ذخیره، انتقال و مالکیت بیت کوین بسیار آسان تر از طلا است. فلزات گرانبهایی که به‌عنوان ذخیره‌سازی ارزش استفاده می‌شوند نیز باید در یک مکان فیزیکی ذخیره شوند، بنابراین هزینه ذخیره‌سازی مقادیر زیادی طلا بسیار بیشتر از هزینه ذخیره‌سازی بیت‌کوین است.

و از نظر فنی مقدار محدودی از طلا و نقره وجود ندارد. این فلزات گرانبها به طور مداوم استخراج می شوند و به عرضه می افزایند. شرکت ها در تلاش هستند تا راه هایی برای استخراج فلزات گرانبها از سیارک ها بیابند که می تواند عرضه طلا را تا حد زیادی افزایش دهد. با بیت کوین، هرگز بیش از 21،000،000 عرضه نخواهد شد. به این دلایل، بسیاری از سرمایه گذاران بیت کوین را جایگزین طلا به عنوان یک ذخیره جهانی ارزش در آینده می بینند.س

بیت کوین چگونه ایجاد می شود؟

آبیت کوین ها از طریق فرآیندی به نام ماینینگ ایجاد می شوند. استخراج‌کنندگان بیت‌کوین، بلاک‌چین بیت‌کوین را با قدرت محاسباتی برای پاداش‌های بلوک و کارمزد تراکنش تامین می‌کنند. پاداش بلاک در حال حاضر 6.25 بیت کوین به ازای هر بلوک است که بر اساس قدرت محاسباتی ماینرها تقسیم می شود. هر 10 دقیقه یک بلاک تکمیل می شود، بنابراین هر 10 دقیقه 6.25 بیت کوین ضرب می شود

در رویدادی به نام نصف کردن بیت کوین، پاداش بلاک برای ماینینگ هر 4 سال یکبار نصف می شود. این اتفاق دوباره در سال 2024 رخ خواهد داد و پاداش های بلاک را به 3.125 بیت کوین در هر 10 دقیقه کاهش می دهد. این برای حدود 120 سال تا سال 2140 که تمام بیت کوین ها استخراج شد ادامه خواهد داشت. زمانی که این اتفاق بیفتد، ماینرها تنها از کارمزد تراکنش بیت کوین سود خواهند برد.س

بیت کوین در حال حاضر در بالاترین سطح خود چقدر است؟

بالاترین قیمت فعلی بیت کوین در نوامبر سال 2021 اتفاق افتاد، زمانی که توکن به قیمت 68990.90 دلار رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *