وبلاگ

صرافی متمرکز ارز دیجیتال چیست؟

sarafiye-motemarkez-arz-dijital-chist-ak-1

صرافی متمرکز ارز دیجیتال چیست؟ برای اکثر سرمایه گذاران ارز دیجیتال، صرافی متمرکز ارزهای دیجیتال یکی از مهم ترین وسایل نقلیه برای تراکنش است. صرافی‌های متمرکز ارزهای دیجیتال، پلتفرم‌های آنلاینی هستند که برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال استفاده می‌شوند. آن‌ها رایج‌ترین ابزاری هستند که سرمایه‌گذاران برای خرید و فروش دارایی‌های ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند.

برخی از سرمایه گذاران ممکن است مفهوم صرافی “متمرکز” را تا حدودی گمراه کننده بدانند، زیرا خود ارزهای دیجیتال اغلب به عنوان “غیرمتمرکز” در نظر گرفته می شوند. “متمرکز” بودن صرافی هایی از این نوع به چه معناست و چرا این صرافی ها برای موفقیت کل صنعت ارزهای دیجیتال بسیار مهم هستند؟

صرافی‌های متمرکز ارزهای دیجیتال، شرکت‌های خصوصی هستند که تجارت در ارزهای دیجیتال را تسهیل می‌کنند. آنها پلتفرمی را فراهم می کنند که در آن سرمایه گذاران می توانند با استفاده از ارز فیات ارز دیجیتال خریداری کنند. از طرف دیگر، آنها همچنین می توانند یک نوع ارز دیجیتال را به دیگری تبدیل کنند. اینها شرکت های دارای مجوز هستند که حضور فیزیکی دارند، به عنوان مثال، دفاتر، کارمندان، و زیرساخت های دیگر.

استفاده از اشخاص ثالث

در اصطلاح «صرافی متمرکز ارزهای دیجیتال»، ایده متمرکزسازی به استفاده از یک واسطه یا شخص ثالث برای کمک به انجام تراکنش ها اشاره دارد. خریداران و فروشندگان به طور یکسان به این مرد واسطه برای رسیدگی به دارایی های آنها اعتماد دارند. این در راه اندازی بانک رایج است، جایی که مشتری به بانک اعتماد می کند تا پول خود را نگه دارد.

دلیل این راه‌اندازی این است که بانک‌ها امنیت و نظارتی را ارائه می‌کنند که یک فرد نمی‌تواند به تنهایی انجام دهد. در مورد صرافی متمرکز ارزهای دیجیتال، همین اصل اعمال می شود. تراکنش‌کنندگان نه تنها اعتماد دارند که صرافی با خیال راحت تراکنش‌های آن‌ها را تکمیل می‌کند، بلکه از شبکه کاربران در بورس برای یافتن شرکای تجاری استفاده خواهد کرد.

در مورد ارزهای دیجیتال که اغلب در کیف پول‌های دیجیتال ذخیره می‌شوند، یک فرد می‌تواند صدها یا هزاران دلار در دارایی‌های ارز دیجیتال را به سادگی با فراموش کردن کلید یک کیف پول از دست بدهد. مبادله اجازه نمی دهد این اتفاق بیفتد، زیرا از دارایی ها به جای سرمایه گذار فردی محافظت می کند.

تفاوت بین صرافی های متمرکز و غیرمتمرکز

از صرافی های متمرکز می توان برای انجام معاملات از فیات به ارز دیجیتال (یا برعکس) استفاده کرد. همچنین می توان از آنها برای انجام معاملات بین دو ارز دیجیتال مختلف استفاده کرد. در حالی که به نظر می رسد این مورد همه انواع تراکنش های بالقوه را پوشش می دهد، هنوز بازاری برای نوع دیگری از مبادلات ارزهای دیجیتال نیز وجود دارد.

مبادلات غیرمتمرکز یک جایگزین هستند. آنها مرد میانی را حذف کردند و چیزی را ایجاد کردند که اغلب به عنوان یک محیط “بی اعتماد” تصور می شود. این نوع مبادلات به عنوان مبادلات همتا به همتا عمل می کنند. دارایی ها هرگز توسط سرویس امانی نگهداری نمی شوند و تراکنش ها کاملاً بر اساس قراردادهای هوشمند و مبادلات اتمی انجام می شود.

تفاوت اساسی بین صرافی های متمرکز و غیرمتمرکز این است که آیا یک واسطه حضور دارد یا نه. صرافی های غیرمتمرکز در مقایسه با صرافی های متمرکز کمتر گسترده و محبوبیت کمتری دارند. با این وجود، همیشه صرافی‌های غیرمتمرکز بیشتری وجود دارد، و این امکان وجود دارد که آنها در آینده به صرافی‌های متمرکز دست پیدا کنند.

جفت ارزهای فیات/کریپتو

رایج‌تر است که یک صرافی متمرکز در این مرحله جفت ارزهای رمزپایه/ارز دیجیتال را ارائه دهد. این به مشتریان این امکان را می دهد که به عنوان مثال بیت کوین را با توکن های اتر معامله کنند. صرافی های کمتری جفت ارزهای فیات/ارز رمزنگاری را ارائه می دهند که مثلاً بیت کوین را برای مبادلات دلار آمریکا امکان پذیر می کند.

با این حال، برخی از بزرگترین صرافی های ارزهای دیجیتال در جهان آنهایی هستند که این جفت ارزهای فیات/کریپتوکارنسی را ارائه می دهند. بخشی از دلیل این امر این است که آنها به عنوان یک نقطه دسترسی مستقیم به بازار ارزهای دیجیتال عمل می کنند.

از آنجایی که بسیاری از سرمایه گذاران در این فضا برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال نسبتاً جدید هستند، ممکن است بیشتر به این نوع مبادلات روی بیاورند. برخی از این صرافی ها عبارتند از Coinbase، Robinhood، Kraken و Gemini.

عناصر کلیدی مبادلات متمرکز

صرافی های متمرکز جدید ارزهای دیجیتال همیشه وجود دارد. با این حال، همه آنها موفق نخواهند شد، و غیر معمول نیست که این مبادلات تا شوند. موفقیت یا شکست یک مبادله به عوامل زیادی بستگی دارد. با این حال، یکی از مولفه های کلیدی موفقیت، حجم معاملات است.

به طور کلی، هر چه سطوح حجم معاملات بالاتر باشد، نوسانات و دستکاری بازاری که احتمالاً در آن صرافی رخ می دهد کمتر می شود. نوسانات یک ملاحظه حیاتی است. به دلیل زمانی که برای تکمیل تراکنش ها طول می کشد، قیمت یک توکن یا سکه داده شده می تواند بین زمان شروع تراکنش و زمان اتمام آن تغییر کند.

هرچه حجم معاملات بیشتر باشد و تراکنش سریعتر پردازش شود، احتمال بروز مشکل در این نوسان کمتر است. یکی دیگر از عناصر مهم یک صرافی متمرکز موفق، امنیت است. در حالی که هیچ مبادله ای کاملاً در برابر فعالیت های مخرب مانند هک مصون نیست، برخی از آنها ایمن تر از دیگران هستند.

نحوه واکنش صرافی به رویدادی مانند هک به هیچ وجه مشخص نیست. برخی از صرافی ها برای بازپرداخت ضررهای مشتریان سخت کار کرده اند، در حالی که برخی دیگر در این زمینه کمتر موفق بوده اند. برخی دیگر نیز در نتیجه این نوع حملات بسته شده اند.

برای سرمایه گذارانی که به دنبال ورود به فضای ارزهای دیجیتال هستند، یک صرافی متمرکز همچنان رایج ترین وسیله برای انجام این کار است. هنگام انتخاب یک صرافی، مهم است که مجموعه عواملی را در نظر داشته باشید که بر تجربه کاربر تأثیر می‌گذارند، از جمله اینکه کدام جفت معامله می‌شود، حجم معاملات چقدر است و اقدامات امنیتی که صرافی‌ها برای محافظت از مشتریان خود اتخاذ کرده‌اند.

مبادلات رمزنگاری متمرکز

صرافی های متمرکز (CEX) نوع شناخته شده تری از صرافی ها در صنعت ارزهای دیجیتال هستند. هم ارزهای دیجیتال و هم پول فیات را می توان در اینجا داد و ستد کرد (پول فیات یک مناقصه قانونی است که ارزش آن به ارز صادر شده توسط دولت مانند دلار آمریکا گره خورده است، در حالی که ارز دیجیتال یک دارایی دیجیتال است که ارزش آن توسط یک بلاک چین تعیین می شود). یک صرافی متمرکز توسط یک سازمان خاص مدیریت می شود که تمام فعالیت های انجام شده در بورس را کنترل می کند و درآمد را به صورت کمیسیون از معاملات دریافت می کند.

این نوع صرافی شبیه کارگزاری است: شما وجوه خود را برای خرید دارایی واریز می کنید و سازمان به عنوان یک واسطه عمل می کند و مسئولیت وجوه شما را بر عهده دارد.

صرافی های غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال (DEX) معاملات ارزهای دیجیتال را بدون محدودیت ها و قوانین تعیین شده توسط صرافی های مرکزی و بدون واسطه امکان پذیر می کنند. همه وجوه در کیف پول صاحبان ارزهای دیجیتال ذخیره می شود، جایی که خودشان کلیدهای خصوصی دارند. صرافی در این مورد فقط به عنوان ابزار مبادله عمل می کند و درگیر ذخیره وجوه مشتری نیست. یک حساب در چنین صرافی به شکل ایمیل، رمز عبور و تأیید KYC نیست، بلکه به شکل کیف پول کاربر است.

برخلاف CEX های سنتی، در صرافی های غیرمتمرکز، تراکنش ها و معاملات با استفاده از قراردادهای هوشمند (برنامه ویژه ای در بلاک چین که تراکنش و قابلیت اطمینان آن را تضمین می کند) و برنامه های غیرمتمرکز خودکار می شوند. DEX ها نمی توانند توسط هیچ دولت یا تنظیم کننده ای تعطیل شوند، زیرا هیچ سازمانی مسئول آنها نیست.

هنگام معامله در صرافی های غیرمتمرکز، داشتن تجربه ای در مورد ارز دیجیتال مطلوب است، زیرا برای یک تازه وارد درک رابط و سیستم معاملاتی دشوار است.

دلایل اصلی پیدایش مبادلات غیرمتمرکز:

 1. حریم خصوصی داده ها می توانید ناشناس بمانید. همه نمی خواهند داده های محرمانه خود را افشا کنند و مانند صرافی های متمرکز از طریق KYC بگذرند.
 2. امنیت هنگام ذخیره دارایی ها هیچ کس نمی تواند دسترسی به دارایی ها را انکار کند، یک حساب کاربری را مسدود کند، یا محدودیت هایی برای معاملات ایجاد کند، و صرافی های غیرمتمرکز بسیار کمتر در برابر حملات هک آسیب پذیر هستند زیرا توسط یک قرارداد هوشمند به خوبی نوشته شده محافظت می شوند.
 3. ضعف نظارت توسط مقامات صرافی های متمرکز با ایدئولوژی ای که بلاک چین بر اساس آن ساخته شده است، مطابقت ندارد. مبادلات رمزنگاری CEX توسط چند فرد خاص اداره می شود که همه تصمیمات را خودشان می گیرند، می توانند بازار را دستکاری کنند و تابع دولت هستند. صرافی‌های غیرمتمرکز این مشکل را حل می‌کنند، زیرا متعلق به افراد خاصی نیستند و توسط جامعه مدیریت می‌شوند.

انواع صرافی های متمرکز:

 • نقطه ای یا مشتقات. معاملات نقطه ای، انتقال فوری ارز دیجیتال بین خریداران و فروشندگان است. در بازار نقدی، شما مالک دارایی های ارز دیجیتال هستید. در مقابل، مشتقات قراردادهایی هستند که منعکس کننده ارزش رمزارز اساسی هستند. هنگام خرید قرارداد آتی، خود دارایی پایه را نمی‌خرید، بلکه به صورت مشروط با انتقال وجه در شرایط و زمان‌های معین موافقت می‌کنید.
 • با یا بدون دروازه فیات. یک دروازه فیات به شما امکان می دهد فیات را به یک ارز دیجیتال خاص تبدیل کنید و بالعکس. صرافی‌ها با دروازه فیات راحت هستند زیرا می‌توانید تنها با استفاده از کارت بانکی یا کیف پول الکترونیکی ارز دیجیتال بخرید، اما برای گذراندن مراحل تأیید KYC باید داده‌های محرمانه خود را ارائه دهید.
 • با یا بدون اهرم. اهرم معاملاتی وامی است که توسط صرافی یا کاربران آن ارائه می شود. با کمک صندوق های اعتباری می توانید سرمایه معاملاتی خود را افزایش دهید. اعتبار با بهره برگشت داده می شود. به این نوع تعامل در صرافی ارزهای دیجیتال، معاملات حاشیه ای می گویند. برخی از صرافی ها اهرم بسیار بالایی دارند – تا 200 برابر.
 • بسیار مایع و غیر مایع. نقدینگی در تالار معاملات توسط خود شرکت کنندگان تامین می شود. هرچه شرکت کنندگان در صرافی ارزهای دیجیتال بیشتر باشند، نقدینگی بیشتری وجود دارد. برای فعالان بازار، نقدینگی بالا یک مزیت بزرگ است، زیرا معامله می تواند در هر زمانی انجام شود.

مزایا و معایب صرافی های متمرکز

صرافی‌های متمرکز اغلب اولین نقطه تماس اکثر مردم با دنیای کریپتو هستند، و منطقی است – کاربران می‌توانند با استفاده از فیات با ارزهای دیجیتال تحت یک رابط ساده و بدون ترس معامله کنند. بسیاری از بزرگ‌ترین نام‌ها در صرافی‌های متمرکز با موفقیت افراد عادی را به مفاهیم و پروژه‌های بسیار پیچیده متصل کرده‌اند.

جوانب مثبت صرافی های متمرکز

 • نقدینگی: نقدینگی مداوم بالا
 • حجم: صرافی های متمرکز همچنان اکثریت قریب به اتفاق حجم معاملات را تشکیل می دهند
 • سرعت: سرعت های سریع تراکنش در صرافی های متمرکز به تجربه بهتر کاربر کمک می کند و همچنین انواع معاملات پیچیده را فعال می کند

معایب صرافی های متمرکز

از قضا، بسیاری از عوامل مشابهی که به مزایای یک صرافی متمرکز کمک می‌کنند، به مضرات آن نیز کمک می‌کنند.

 • حضانت: سپردن صرافی با کلیدهای خصوصی به این معنی است که شما به طور کامل کنترل پول خود را ندارید.
 • امنیت: از آنجایی که صرافی‌های متمرکز دارایی زیادی را در اختیار دارند، هدف اصلی بازیگران بد هستند. بدنام ترین هک های صرافی با هدف صرافی های متمرکز (به عنوان مثال، Coincheck، Mt. Gox، BitGrail، NiceHash و Bitfinex) انجام شده است.
 • دستکاری: چندین صرافی متمرکز به دستکاری ماهیت غیرشفاف خود و انجام معاملات داخلی، حجم جعلی و دستکاری قیمت متهم شده اند.

مزایا و معایب صرافی های غیرمتمرکز

مبادلات غیرمتمرکز زمانی که صحبت از فناوری، عدم اعتماد، امنیت، پیامدهای قانونی و موارد دیگر به میان می آید، می تواند بسیار متفاوت باشد. با این حال، آنها هدف یکسانی برای حل ایرادات مشاهده شده در مبادلات متمرکز دارند.

مزایای صرافی های غیرمتمرکز

 • حضانت: معامله گران برای انجام معاملات نیازی به کنار گذاشتن کنترل کلیدهای خصوصی خود ندارند
 • امنیت: اکثر صرافی های غیرمتمرکز از نوعی میزبانی توزیع شده استفاده می کنند که خطر نفوذ و حملات را به حداقل می رساند.
 • تنوع فهرست: در زمان نگارش این مقاله، نزدیک به 2900 ارز دیجیتال با بسیاری از سکه‌های جایگزین وجود دارد که فقط از طریق صرافی‌های غیرمتمرکز قابل دسترسی هستند.

معایب صرافی های غیرمتمرکز

اولین صرافی‌های غیرمتمرکز این واژه را به معنای واقعی کلمه می‌گرفتند و مدل‌های کاملاً زنجیره‌ای را ساختند که در آن همه سفارش‌ها مستقیماً با یکدیگر تعامل دارند. در حالی که این امر باعث عدم تمرکز گسترده می شود، هر تراکنش را گران و کند می کند – از ثبت سفارش گرفته تا تغییر یا لغو یک سفارش – زیرا همه چیز مستلزم کارمزد شبکه و زمان انتظار به عنوان معاملات است. 

دسته جدیدی از DEX ها با حذف دفترچه سفارشات از زنجیره، طرح های اولیه را تکرار کردند. در این سیستم‌های جدید، بازارسازان سفارشی را به‌صورت زنجیره‌ای پخش می‌کنند تا توسط طرف مقابل دریافت شود و سپس سفارش کامل را برای انجام یک قرارداد هوشمند ارسال می‌کند. در حالی که این سیستم‌ها تراکنش‌های کمتری را در زنجیره ایجاد می‌کنند، اما همچنان منجر به مشکلات متعدد تجربه کاربر از جمله:

از آنجایی که هر سفارش به بلاک چین ارسال می شود، هر کسی می تواند یک تراکنش را قبل از استخراج ببیند. این دید، هر تجارتی را مستعد رهگیری می‌کند، زیرا افراد پیشتاز می‌توانند قیمت گاز بالاتری را بپردازند تا شبکه را تشویق کنند تا ابتدا تراکنش خود را استخراج کند. 

 • شکست‌های تجاری – از آنجایی که بلاک چین معاملات را تنها پس از استخراج منعکس می‌کند، مواقعی وجود دارد که یک سفارش محدود هم در دفترچه سفارش قابل مشاهده است و هم در انتظار اجرا و تسویه حساب. کاربران بی‌اطلاع هستند، که منجر به تلاش‌های متعدد برای تکمیل یک سفارش و شکست در سطح شبکه برای همه به جز اولین معامله‌ای که با موفقیت استخراج شد، می‌شود.
 • لغو گران قیمت – سفارشات لغو شده باید در زنجیره اعتبارسنجی شوند و هزینه های اضافی را به روند به روز رسانی سفارش ها اضافه کند. نتیجه بازارسازانی است که هزینه‌های زیادی را از به‌روزرسانی مداوم سفارش‌ها، تعیین اسپردهای بالاتر و قیمت‌های بدتر متحمل می‌شوند.
 • محدودیت‌های نوع سفارش – کاربران نمی‌توانند سفارش‌های پیچیده‌تری ایجاد کنند که به کمک شخص ثالث متکی هستند، مانند توقف ضرر.

صرافی متمرکز ارز دیجیتال چیست؟ محبوب ترین صرافی های متمرکز

10 صرافی محبوب برای معاملات نقدی مشخص شده اند.CoinMarketCap مبادلات را بر اساس ترافیک، نقدینگی، حجم معاملات و اطمینان به مشروعیت حجم معاملات گزارش شده رتبه بندی و امتیاز می دهد.

در زیر رتبه بندی 10 صرافی برتر ارزهای دیجیتال برای معاملات مشتقه آمده است

محبوب ترین صرافی های غیرمتمرکز

در زیر تصویری از CoinMarketCap با رتبه بندی 10 صرافی برتر DEX مشاهده می شود. این رتبه بندی بر اساس حجم معاملات بورس و سهم بازار در میان DeFi است.

هنگام انتخاب صرافی، هرکس بر اساس نیازهای خود است. در حال حاضر، صرافی های متمرکز بر بازار تسلط دارند، اما معامله گران به طور فزاینده ای جذب DEX می شوند، زیرا آنها با اصل اساسی ارزهای دیجیتال – عدم تمرکز – مطابقت دارند و فناوری را برای راحتی بیشتر، توسعه عملکرد، بهبود مکانیسم های مقیاس بندی و غیره بهینه می کنند. مشتریان جدید نقدینگی می‌آیند، به این معنی که احتمالاً به زودی هیچ مانعی برای تغییر کامل به صرافی‌های غیرمتمرکز وجود نخواهد داشت.

سوالات متداول

مهمترین تفاوت صرافی متمرکر با غیر متمرکز چیست؟

صرافی متمرکز توسط نهادی اداره می‌شود که بر روی دارایی کاربران نظارت و کنترل دارد؛‌ اما در صرافی‌های DEX این نظارت و کنترل وجود ندارد.

مرتب سازی صرافی‌ها در سایت‌های مرجع مانند کوین مارکت کپ و کوین گیکو بر چه اساسی است؟

وبسایت‌های مرجع برای مرتب سازی صرافی‌ها از حجم معاملات روزانه آن‌ها استفاده و آنها را بر اساس همین معیار، مرتب سازی می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *