وبلاگ

شبکه لایتنینگ بیت کوین چیست؟

shabakeye-litning-bitcoin-chist-ak-1

شبکه لایتنینگ بیت کوین چیست؟ یک راه حل لایه ۲ در بلاک چین بیت کوین است. راه حل های لایه 2 یک جزء کلیدی برای مقیاس پذیری در بلاک چین هستند. از بین تمام راه حل های لایه 2، شبکه لایتنینگ به دلیل ارتباط آن با بیت کوین ( BTC ) و توانایی آن در کمک به افزودن ارزش کاربردی به زنجیره، یک راه حل بسیار مهم است.

بیت کوین به عنوان یک سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا پیش بینی و ایجاد شد. این بدان معنی بود که کاربران می توانستند ارزش را بدون واسطه انتقال دهند. در زمان آغاز به کار، خالق(های) بیت کوین عمدتاً روی این دو جنبه تمرکز کرد، بدون اینکه بر مقیاس پذیری و توان عملیاتی تراکنش تمرکز کند. 

در حالی که در مراحل اولیه، این کار خیلی دردسرساز نبود، با گذشت سالها، این یک معماست. معمولاً به عنوان سه‌گانه بلاک چین شناخته می‌شد که در آن معماران بلاک چین باید تعادل مناسبی را در بین تمرکززدایی، مقیاس‌پذیری و امنیت پیدا می‌کردند .

بیت کوین به غیرمتمرکزترین بلاک چین تبدیل شده است و کاملا ایمن در نظر گرفته می شود. با این حال، مقیاس پذیری یک نگرانی برای تراکنش های مبتنی بر بیت کوین بوده است. انجام تراکنش ها در شبکه بیت کوین بین دو دقیقه تا چند ساعت طول می کشد .

این موضوع با ظهور بلاک‌چین‌های جدید مانند اتریوم و سولانا با توان تراکنش بهتر آشکارتر شده است. تراکنش های اتریوم در هر ثانیه (TPS) 30 بالاتر از تراکنش های 5 بیت کوین در ثانیه است. سولانا این مقایسه را با حداکثر 65000 TPS به سطوح جدیدی می برد. 

ظهور بلاک‌چین‌های مقیاس‌پذیر باعث شده زنجیره‌هایی مانند بیت‌کوین و اتریوم چاره‌ای جز تکیه بر راه‌حل‌های لایه ۲ نداشته باشند. عملیات تراريالکنش بهتر نیز برای زنجیره هایی که آرزوی داشتن یک اکوسیستم کاربردی سالم را دارند، اساسی است.

تجربه کاربر در برنامه‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) می‌تواند به سرعت توسط اصطکاک‌هایی مانند سرعت پایین تراکنش و هزینه‌های بالای تراکنش ضعیف شود. تا جایی که به بیت کوین که از دستگاه ماینر استخراج می شود مربوط می شود، مهم ترین زنجیره لایه 2 شبکه لایتنینگ است که چهار ویژگی مهم را ارائه می دهد که در این مقاله به آنها پرداخته خواهد شد.

داستان تکامل شبکه لایتنینگ چیست؟

قدردانی از ریشه ها و چگونگی تکامل شبکه لایتنینگ به آنچه امروز است ضروری است. در فوریه 2015، جوزف پون و تج درایجا گرد هم آمدند تا یکی از مبرم‌ترین مسائل و نکات مهم اکوسیستم بیت‌کوین را حل کنند: افزایش کارمزد تراکنش‌ها. 

با استفاده از نوشته‌های ساتوشی ناکاموتو در کانال‌های پرداخت، این دو گروه ماوریک شروع به کار بر روی کاهش هزینه‌های تراکنش کردند. در ژانویه 2016، مقاله سفید مفصلی منتشر شد و کار روی شبکه لایتنینگ با شروع همکاری توسعه دهندگان بیشتری با این دو مورد توجه قرار گرفت. 

در عرض چند سال پس از وایت پیپر و همکاری توسعه دهندگان، لایتنینگ لبز (شرکتی که شبکه لایتنینگ را نگهداری می کند) نسخه بتا را برای توسعه دهندگان منتشر کرد تا آزمایش کنند. این شروع به جذب افراد سنگین وزن در صنعت فناوری کرد تا به برنامه‌های لایتنینگ لبز و ارزشی که راه‌حل لایه 2 می‌تواند به اکوسیستم بزرگ‌تر بیافزاید، توجه کنند. 

یکی از نام‌های بزرگی که از لایتنینگ لبز حمایت کرد، جک دورسی، مدیرعامل وقت توییتر بود که قصد داشت شبکه لایتنینگ را با توییتر ادغام کند. سرانجام، سال 2020، سال همه‌گیری کووید-19، یک سال عطف برای تیم لایتنینگ لبز بود که شاهد عرضه‌های خیمه‌ای با ویژگی‌هایی مانند Keysend و Wumbo Channel بود. Wumbo یک نسخه کلیدی بود که اندازه تراکنش قابل انجام در شبکه لایتنینگ را افزایش داد.

در حال حاضر، اکوسیستم لایتنینگ دارای مجموعه‌ای از محصولات، پروژه‌ها، راه‌حل‌ها و آزمایش‌ها در سراسر عمودی و قابلیت‌هایی است که شامل بازی، کیف پول و پرداخت، مدیریت گره، زیرساخت و جوایز می‌شود. چند ویژگی قابل توجه و محصولات ساخته شده بر روی شبکه لایتنینگ به شرح زیر است:

 • Loop: Loop به کاربران اجازه می دهد تا تراکنش لایتنینگ را به آدرس بیت کوین زنجیره ای انجام دهند یا بیت کوین زنجیره ای را مستقیماً به کانال لایتنینگ ارسال کنند.
 • Pool: Pool به مدیریت نیازهای نقدینگی کاربر شبکه لایتنینگ کمک می کند.
 • تارو: تارو کمک می‌کند تا دارایی‌های شبکه لایتنینگ را صادر یا برش دهد.
 • فارادی: فارادی یک ابزار تجزیه و تحلیل داده است که به اپراتورهای گره کمک می کند کانال ها و جریان وجوه را بهینه کنند.

با توسعه پروژه‌های جدید و چندین نام بزرگ که از بیت‌کوین و شبکه لایتنینگ حمایت می‌کنند، این اکوسیستم در حال تبدیل شدن به یکی از پررونق‌ترین اکوسیستم‌ها در دنیای ارزهای دیجیتال است.

شبکه لایتنینگ بیت کوین چیست؟ شبکه لایتنینگ چگونه کار می کند؟

همانطور که در بالا به اختصار بیان شد، شبکه لایتنینگ از مفهوم کانال های پرداخت همانطور که توسط ساتوشی ناکاموتو افسانه ای بیان شده است استفاده می کند. این پروتکل ایجاد یک کانال پرداخت همتا به همتا را بین دو طرف امکان پذیر می کند. 

پس از ایجاد، کانال به طرفین معامله اجازه می دهد تا تعداد نامحدودی از تراکنش ها را ارسال کنند که تقریباً فوری و ارزان هستند. به عنوان دفتر کوچک خود برای کاربران عمل می کند تا برای کالاها و خدمات حتی کوچکتر مانند قهوه، بدون تأثیر بر شبکه بیت کوین، پرداخت کنند. 

برای ایجاد یک کانال پرداخت، پرداخت کننده باید مقدار مشخصی بیت کوین را روی شبکه قفل کند. هنگامی که بیت کوین قفل شد، گیرنده می تواند مقادیری از آن را به دلخواه خود فاکتور کند. اگر مشتری می خواهد کانال را باز نگه دارد، می تواند انتخاب کند که بیت کوین را به طور مداوم اضافه کند.

با استفاده از کانال شبکه لایتنینگ، هر دو طرف می توانند با یکدیگر معامله کنند. وقتی با تراکنش‌های معمولی در بلاک چین بیت‌کوین مقایسه می‌شود، برخی از تراکنش‌ها به گونه‌ای متفاوت مدیریت می‌شوند. به عنوان مثال، زمانی که دو طرف یک کانال را باز و بسته می‌کنند، تنها در بلاک چین اصلی به‌روزرسانی می‌شوند. 

دو طرف می توانند بدون اطلاع رسانی به بلاک چین، به طور نامحدود وجوه را به یکدیگر منتقل کنند. از آنجایی که همه تراکنش‌های پروتکل لایه-2 نیازی به تایید همه گره‌ها ندارند، به طور قابل‌توجهی باعث افزایش سرعت تراکنش‌ها می‌شود. 

گره های شبکه لایتنینگ قادر به مسیریابی تراکنش ها با ترکیب کانال های پرداخت فردی بین طرف های مربوطه تشکیل می شوند. بنابراین، شبکه لایتنینگ نتیجه بسیاری از کانال های پرداخت است که به یکدیگر مرتبط هستند.

در نهایت، زمانی که دو طرف تصمیم به پایان معامله گرفتند، می توانند کانال را ببندند. سپس تمام تراکنش‌های کانال در یک تراکنش ادغام می‌شوند که برای ثبت به شبکه اصلی بیت‌کوین ارسال می‌شود. یکپارچه سازی تضمین می کند که بسیاری از تراکنش های کوچک به طور همزمان شبکه را مسدود نمی کنند. 

تجمیع آنها در یک تراکنش زمان و تلاش کمتری را برای اعتبارسنجی گره ها می طلبد. بدون کانال‌های پرداخت، تراکنش‌های کوچک‌تر سد راه تراکنش‌های بزرگ‌تر می‌شوند، شبکه را شلوغ می‌کنند و حجم کار اعتبارسنجی گره‌ها را افزایش می‌دهند.

به عنوان مثال، اگر مایک هر روز به یک کافی شاپ محلی می رود و می خواهد به بیت کوین پرداخت کند، می تواند یک تراکنش کوچک برای هر فنجان قهوه انجام دهد، اما به دلیل مشکلات مقیاس پذیری بیت کوین، اعتبار تراکنش ممکن است بیش از یک ساعت طول بکشد. مایک همچنین باید هزینه های بالای شبکه بیت کوین را بپردازد، حتی اگر یک تراکنش کوچک انجام دهد. 

تراکنش‌های کوچک با روش‌های پرداخت سنتی مانند کارت کار می‌کنند، زیرا شرکت‌هایی مانند ویزا زیرساخت پردازش بیش از 24000 TPS را دارند. در مقابل، بیت کوین، در یک روز عادی، می تواند هفت تراکنش در ثانیه را تایید کند.

با استفاده از شبکه لایتنینگ، مایک می تواند یک کانال پرداخت با کافی شاپ باز کند. هر خرید قهوه در آن کانال ثبت می شود و همچنان به فروشگاه پول پرداخت می شود. معامله ارزان یا احتمالاً رایگان و همچنین فوری است. وقتی سپرده بیت کوین مایک در کانال تمام شد، می تواند انتخاب کند که کانال را ببندد یا آن را شارژ کند. هنگامی که یک کانال بسته می شود، تمام تراکنش های آن در بلاک چین اصلی بیت کوین ثبت می شود.

شبکه لایتنینگ یک قرارداد هوشمند بین دو طرف ایجاد می کند. قواعد توافق در زمان ایجاد در قرارداد کدگذاری می شوند و قابل شکستن نیستند. کد قرارداد هوشمند همچنین تضمین می کند که اجرای قرارداد به صورت خودکار انجام می شود، زیرا قراردادها در ابتدا با الزامات از پیش تعیین شده ای که همه طرف های شرکت کننده با آن موافق هستند، انجام می شود. 

پس از برآورده شدن این الزامات و زمانی که مشتری مبلغ صحیحی را برای یک قهوه پرداخت می کند، قرارداد به طور خودکار بدون دخالت شخص ثالث انجام می شود. شبکه لایتنینگ تراکنش‌های داخل یک کانال پرداخت را پس از تأیید اعتبار، ناشناس می‌کند. تنها چیزی که همه می توانند ببینند انتقال کل ارزش است، نه تراکنش های منفرد درون آن.

انجام تراکنش ها بدون هیچ محدودیتی در خارج از بلاک چین کاملاً امکان پذیر است. با توجه به اینکه پس از بسته شدن کانال های پرداخت، به تراکنش های خارج از زنجیره می توان برای اجرای بلاک چین اعتماد کرد. شبکه اصلی داور همه معاملات است. در حالی که پروتکل های خارج از زنجیره دفتر کل خود را دارند، آن دفتر همیشه در زنجیره اصلی که هسته اصلی طراحی شبکه لایتنینگ است، ادغام می شود. 

شبکه لایتنینگ بیت کوین چیست؟

مزایای ملموس شبکه لایتنینگ

در وب سایت رسمی خود، شبکه لایتنینگ آن را به عنوان «توسعه تکنولوژیکی پیشرو در محاسبات مالی چند جانبه با بیت کوین» توضیح می دهد. شبکه لایتنینگ مزایای زیر را نسبت به بلاک چین بومی بیت کوین فراهم می کند.

 • مقیاس پذیری
 • سرعت
 • پشتیبانی از پرداخت خرد
 • انرژی مورد نیاز کم

فقدان مقیاس پذیری یکی از ویژگی هایی است که در مورد بلاک چین بیت کوین مورد بحث قرار گرفته است. افزودن هر بلوک برای هر تراکنش به شدت مقیاس شبکه را با مشکل مواجه کرد. شبکه لایتنینگ با در نظر گرفتن ملاحظات امنیت و ناشناس بودن، این مشکل را با حذف تراکنش‌ها از زنجیره بلوکی حل می‌کند. 

علاوه بر این، از آنجایی که تراکنش ها از بلاک چین اصلی حذف می شوند و در بلوک های لایه 2 انجام می شوند، بسیار سریع تر و کارآمدتر هستند. تراکنش ها از طریق یک مکانیسم توافق دو طرفه انجام می شود که به عنوان کانال پرداخت شناخته می شود. این موضوع شبکه لایتنینگ را به یکی از اجزای کلیدی اکوسیستم بیت کوین تبدیل می کند. 

شبکه لایتنینگ همچنین پرداخت های خرد سریع را تسهیل می کند. بیت کوین حداقل خروجی تراکنش را تحمیل می کند که بیش از 100 برابر بیشتر از شبکه لایتنینگ است. پرداخت های خرد سریع، آینده برنامه های Web3 مانند بازی هستند و دستیابی به این مورد استفاده برای قابلیت استفاده زنجیره بسیار مهم است.

پرداخت های خرد سریع توسط شبکه لایتنینگ امکان پذیر شده است. با این حال، آنها تنها در صورتی قابل اجرا هستند که این پرداخت های خرد بتوان با کارمزدهای بسیار پایین تراکنش انجام شود. فقدان پردازش تراکنش کارآمد اغلب منجر به از دست دادن سهم بازار بلاک چین به رقبای خود می شود.

اکوسیستم DeFi در اتریوم در سال 2021 با افزایش هزینه های گاز به دلیل رشد انفجاری زنجیره، اصطکاک قابل توجهی داشت. در نتیجه، اکوسیستم اتریوم مجبور شد برای دستیابی به کارایی تراکنش‌ها به راه‌حل‌های لایه ۲ مانند Polygon و Immutable X تکیه کند. این زمانی بود که رقبایی مانند Solana و Avalanche شتاب و سهم بازار را به دست آوردند.

آخرین اما نه کم‌اهمیت، با توجه به اینکه تراکنش‌ها از زنجیره خارج شده‌اند، شبکه لایتنینگ انرژی مورد نیاز برای کارکرد گره‌ها را کاهش می‌دهد. این امر از منظر پایداری پیامدهای قابل توجهی دارد زیرا انرژی مورد نیاز برای پشتیبانی از آن تراکنش ها کمتر از زمانی است که در شبکه بیت کوین انجام می شد. 

بیت کوین مورد انتقاد سرمایه گذاران محیطی، اجتماعی و حاکمیتی (ESG) قرار گرفته است که با سرمایه گذاری خود به دنبال اعتبار انرژی خوب هستند. شبکه لایتنینگ با کاهش ردپای انرژی و حذف بخش عمده ای از تراکنش ها از بلاک چین بیت کوین، به اعتبار بیت کوین از منظر ESG نیز کمک می کند.

معایب و خطرات احتمالی شبکه لایتنینگ

علیرغم افزودن یک بعد کلیدی برای افزایش قابلیت‌های شبکه بیت‌کوین در سه‌گانه بلاک چین، شبکه لایتنینگ بدون جنبه‌های منفی نیست. مسائل کلیدی موارد زیر است.

 • هزینه و اصطکاک در ورود به شبکه لایتنینگ
 • ریسک طرف مقابل در حین معاملات
 • فقدان مقیاس پذیری عملکردی

در حالی که شبکه لایتنینگ پس از ایجاد کانال های پرداخت بین فرستنده و گیرنده، کارایی تراکنش ها را به ارمغان می آورد، روند راه اندازی کانال دشوار است. کاربران باید وجوه خود را به شبکه لایتنینگ انتقال دهند و آنها را در یک کانال قفل کنند. فرآیند انتقال وجوه به شبکه لایتنینگ گران است. 

هنگامی که وجوه در کانال قفل می شود و معاملات بین دو طرف شروع می شود، وجوه هنوز در معرض خطر هستند. وجوه ممکن است به دلیل مشکلات فنی در کانال گیر کند یا اگر کاربر آفلاین شود و وجوه را بگیرد، طرف مقابل ممکن است تصمیم بگیرد کانال را ببندد. این خطرات آفلاین توسط برج های مراقبت و ارائه دهندگان خدمات لایتنینگ کاهش می یابد. اما این یک بردار تمرکز را به شبکه اضافه می کند.

تاکنون هیچ راه حلی برای خطر طرف مقابل که کاربر در شبکه لایتنینگ پس از باز شدن کانال در معرض آن قرار می گیرد، وجود نداشته است. شبکه لایتنینگ محدودیت عملکردی تری نیز دارد. به دلیل ماهیت کانال های پرداخت که فقط بین دو طرف است، بدون درز نیست. در نتیجه، کسب‌وکاری که می‌خواهد با چندین طرف معامله پرداخت یا معامله کند، باید کانال‌هایی را برای هر یک از آنها باز کند و آنها را جداگانه مدیریت کند. به دلیل ماهیت راه‌اندازی، کسب‌وکار در هر یک از آن کانال‌ها نیز در معرض خطر طرف مقابل قرار می‌گیرد. 

آیا می توانم در شبکه لایتنینگ سرمایه گذاری کنم؟

در حالی که نمی توانید مستقیماً در شبکه لایتنینگ سرمایه گذاری کنید، سرمایه گذاران خصوصی می توانند در لایتنینگ لبز، شرکتی که در پشت شبکه قرار دارد، سرمایه گذاری کنند.

چه کسی شبکه لایتنینگ را اداره می کند؟

لایتنینگ لبز به رهبری الیزابت استارک، شرکتی است که شبکه لایتنینگ را توسعه داده است. خود شبکه در اینترنت مستقر است و بر روی هزاران گره واقع در سراسر جهان اجرا می شود.

آینده شبکه لایتنینگ چیست؟

چند راه حل لایه-2 به اندازه شبکه لایتنینگ وزوز ایجاد کرده اند. آمار استفاده نشان دهنده رشد در شبکه است، اما این آمار در مقایسه با آمارهای حتی جدیدترین زنجیره های لایه 2 در اتریوم نسبتاً متوسط ​​است. با این حال، لایتنینگ لبز به طور پیوسته در حال توسعه اکوسیستم خود برای آینده است.

در نتیجه، پذیرش شبکه لایتنینگ در حال افزایش بوده است. با توجه به 1ml.com، یک برنامه تحلیلی در شبکه لایتنینگ، بیش از 5400 بیت کوین به ارزش 145 میلیون دلار در شبکه لایتنینگ قفل شده است. نزدیک به 16,400 گره و 75,700 کانال در حال استفاده است و با این حال میانگین هزینه تراکنش 0.0016 ساتوشی (0.000000443 دلار) است که آن را برای تراکنش های خرد بسیار مناسب می کند.

برخلاف روزهای ابتدایی شبکه لایتنینگ، تعداد انگشت شماری کیف پول وجود دارد که از آن پشتیبانی می‌کنند و همچنین موبایل‌پسند هستند. Breez، Wallet of Satoshi و Eclair کیف‌هایی هستند که هم کاربران اندروید و هم iOS می‌توانند از آنها برای تراکنش در شبکه لایتنینگ بهره ببرند. 

همانطور که قبلا ذکر شد، آزمایشگاه لایتنینگ ابزار مورد نیاز برای اکوسیستم توسعه دهنده و کاربر در شبکه را گسترش داده است. در نتیجه، برنامه‌های کاربردی در سراسر DeFi، ارائه‌دهندگان نقدینگی، توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) و بازی‌هایی مشابه برنامه‌های بلاک چین اتریوم در شبکه لایتنینگ نیز وجود دارد. 

صرافی‌های ارزهای دیجیتال نیز شروع به پشتیبانی از این پروتکل کرده‌اند و شبکه لایتنینگ را تا حد امکان به بسیاری از معامله‌گران می‌رسانند. صرافی هایی که شبکه لایتنینگ را ادغام می کنند به معامله گران اجازه می دهند مقادیر کمتری بیت کوین را به صورت ارزان و فوری برداشت کنند. 

مباشران شبکه که برج مراقبت نامیده می شوند، از کاربران در برابر کلاهبرداری محافظت می کنند. کلاهبرداری های تراکنش آفلاین در کانال های پرداخت زمانی اتفاق می افتد که گره ها آفلاین می شوند. اگر طرف مقابل سعی کند کانال پرداخت را ببندد تا وجوه را بگیرد، برج مراقبت آن را شناسایی می کند، وجوه گره آفلاین را مسدود می کند و طرف مخرب را جریمه می کند.

هیچ کمبودی در چالش هایی که شبکه لایتنینگ با آن مواجه است وجود ندارد. با این حال، اکوسیستم به آرامی شروع به ساخته شدن برای استحکام، مقیاس پذیری و تجربه های بالقوه شهودی کاربر برای آینده می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *