وبلاگ

اثبات سوختن برای ارز دیجیتال چیست؟

esbat-sokhtan-baraye-arz-dijital-chist-ak-1

اثبات سوختن برای ارز دیجیتال چیست؟ اثبات سوختگی یکی از چندین الگوریتم سازوکار توافقی است که توسط یک شبکه بلاک چین پیاده سازی شده است تا اطمینان حاصل شود که تمام گره های شرکت کننده در مورد وضعیت واقعی و معتبر شبکه بلاک چین به توافق می رسند. این الگوریتم برای جلوگیری از احتمال خرج مضاعف سکه های رمزنگاری شده پیاده سازی شده است. اثبات سوختن از اصل «سوزاندن» سکه‌هایی پیروی می‌کند که در اختیار ماینرهایی است که به آنها حقوق استخراج می‌دهد.

اثبات سوختن (PoB) یک مکانیسم توافقی بلاک چین با حداقل مصرف انرژی در مقایسه با اثبات کار (PoW) است . پلتفرم‌های غیرمتمرکز که از روش PoB استفاده می‌کنند، تضمین می‌کنند که استخراج‌کنندگان با سوزاندن سکه‌ها به اجماع برسند . سوزاندن فرآیند حذف دائمی رمزارزها از گردش است. اگرچه این عمل تورم را کاهش می دهد، بلاک چین های مبتنی بر PoB از آن برای اعتبارسنجی تراکنش ها استفاده می کنند.

با این حال، بر خلاف پلتفرم‌های غیرمتمرکز مبتنی بر PoW مانند بیت‌کوین، Proof-of-Burn از ریگ‌های استخراج مجازی به جای ابزارهای فیزیکی برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها استفاده می‌کند . به زبان ساده، ماینرهای PoB سوزاندن سکه را به عنوان راهی برای نشان دادن مشارکت خود در شبکه و اجازه ماینینگ آغاز می کنند.تعداد سکه هایی که یک ماینر می سوزاند قدرت استخراج مجازی او را نشان می دهد. بنابراین، هر چه تعداد سکه بیشتر باشد ، قدرت بالاتر است و بالعکس.

توجه داشته باشید که درست مانند سیستم های PoW، قدرت استخراج بالاتر سرعت یافتن بلوک های جدید را بهبود می بخشد. در نتیجه، ماینر پاداش بیشتری کسب می کند.در شبکه‌های اثبات سوختن (PoB)، فرآیند سوزاندن سکه شامل ارسال سکه‌ها به یک «آدرس غذاخور» است. این آدرس به صورت عمومی قابل تأیید است اما غیرقابل دسترسی است. توجه داشته باشید که آدرس‌های غذاخور تصادفی هستند و کلید خصوصی ندارند. اثبات سوختن مشابه اثبات سهام (PoS) است به این معنا که هر دو مکانیسم اجماع شامل تعامل با سکه ها برای ایمن سازی شبکه هستند.

با این حال، بر خلاف PoB، سکه های قفل شده در سیستم های PoS به طور دائم پاک نمی شوند. دارندگان آنها همچنان می توانند به آنها دسترسی داشته باشند و در صورتی که بخواهند شبکه را ترک کنند، آنها را بفروشند. از سوی دیگر، PoB، بر خلاف PoS، منجر به کمبود سکه می شود. توجه داشته باشید که مکانیسم PoB نوع جدیدی از الگوریتم اجماع است. به این ترتیب، هنوز ثابت نشده است که در شبکه های بزرگ کار می کند. برخی از مزایای مکانیسم PoB این است که پایدار است و فرآیند استخراج آن بسیار غیرمتمرکز است.

اثبات سوختن به عنوان مکانیزمی برای از بین بردن ارزهای دیجیتال به روشی قابل تأیید استفاده شده است. با وجود کاربرد شناخته شده آن، این مکانیسم قبلاً به طور رسمی به عنوان یک اولیه مورد مطالعه قرار نگرفته است. اولین تعریف رمزنگاری را از چیستی پروتکل اثبات سوختگی ارائه می کنیم. از دو تابع تشکیل شده است: اول، تابعی که یک آدرس ارز دیجیتال تولید می کند. وقتی کاربر به این آدرس پول می فرستد، پول به طور غیرقابل برگشتی از بین می رود.

دوم، یک تابع تأیید که بررسی می کند که آیا یک آدرس واقعاً غیرقابل مصرف است. ما ویژگی های زیر را برای پروتکل های رایت پیشنهاد می کنیم. عدم مصرف، که الزام می کند آدرسی که به درستی به عنوان آدرس رایت تأیید می شود، نمی تواند برای هزینه استفاده شود. اتصال، که اجازه می دهد ابرداده را با یک سوختگی خاص مرتبط کند. عدم سانسور، که الزام می کند که آدرس رایت از یک آدرس ارز دیجیتال معمولی قابل تشخیص نیست.

تعریف ما همه پروتکل‌های اثبات سوختگی را که قبلاً شناخته شده بود، نشان می‌دهد. در مرحله بعد، یک ساختار جدید برای سوزاندن طراحی می کنیم که ساده و انعطاف پذیر است و آن را با تمام ارزهای رمزنگاری محبوب موجود سازگار می کند. ما ثابت می کنیم که طرح ما در مدل Random Oracle ایمن است. ما کاربرد تخریب ارزش را در یک ارز دیجیتال قدیمی برای راه‌اندازی یک ارز جدید بررسی می‌کنیم.

کاربر سکه‌ها را در بلاک چین منبع می‌سوزاند و متعاقباً یک اثبات سوختن ایجاد می‌کند، یک رشته کوتاه که ثابت می‌کند که سوزاندن اتفاق افتاده است، و سپس آن را به بلاک‌چین مقصد ارسال می‌کند تا با مقدار مربوطه پاداش دریافت کند. کاربر می‌تواند از یک کیف پول استاندارد برای انجام رایت بدون نیاز به نرم‌افزار تخصصی استفاده کند و این طرح ما را کاربرپسند می‌کند.

ما مکانیسم‌های تأیید رایت را با تضمین‌های امنیتی مختلف پیشنهاد می‌کنیم، با توجه به این که ماینرهای بلاک چین هدف لزوماً نیازی به نظارت بر بلاک چین منبع ندارند. در نهایت، ما تأیید سوخت‌های بیت‌کوین را به عنوان یک قرارداد هوشمند اتریوم اجرا می‌کنیم و به‌طور تجربی اندازه‌گیری می‌کنیم که هزینه‌های گاز مورد نیاز برای تأیید به اندازه کارمزدهای استاندارد تراکنش بیت‌کوین کم است، که نشان می‌دهد که طرح ما عملی است.

خوراکی های کلیدی

  • ارزهای دیجیتال از چندین روش برای اعتبارسنجی داده های ذخیره شده در بلاک چین خود استفاده می کنند، از جمله روشی به نام «اثبات سوختگی».
  • اثبات سوختن سومین تلاش برای ایجاد سیستمی برای جلوگیری از فعالیت های تقلبی در بلاک چین است و در عین حال عملکرد بلاک چین را به عنوان ابزاری برای تراکنش ها بهبود می بخشد.
  • اثبات کار و اثبات سهام نیز روش‌هایی برای جلوگیری از فعالیت‌های کلاهبردار در بلاک چین هستند. اثبات کار سیستمی است که توسط اصلی ترین و محبوب ترین ارز دیجیتال، بیت کوین، استفاده می شود.

اثبات سوختگی (PoB) چگونه کار می کند

PoB به این صورت کار می کند که ماینرها مقدار مشخصی ارز دیجیتال را به یک آدرس تعیین شده ارسال کنند. پس از ارسال سکه ها، سوزانده می شوند و دیگر قابل استفاده نیستند. در عوض، دستگاه ماینر یک پاداش بلوک دریافت می کند.

مثال های اثبات سوختگی (PoB).

اثبات سوختن الگوریتم نسبتا جدیدی است که هنوز در حال توسعه است. به این ترتیب، در حال حاضر تعداد زیادی سکه PoB در گردش وجود ندارد. برخی از شناخته‌شده‌ترین سکه‌های اثبات سوختگی عبارتند از BitShares، Counterparty و Slimcoin.

پیاده سازی PoB را می توان سفارشی کرد. برای توضیح این موضوع، بیایید به آخرین مثال یعنی Slimcoin نگاه کنیم. این ارز مجازی (SLM) به استخراج‌کنندگان اجازه می‌دهد تا سکه‌های خود را بسوزانند، که نه تنها به آنها حق رقابت برای بلاک‌های بعدی را می‌دهد، بلکه در مدت زمان طولانی‌تری نیز بلاک‌ها را دریافت می‌کنند.

Slimcoin در واقع مکانیزم‌های PoB، اثبات سهام (PoS) و اثبات کار (PoW) را ادغام می‌کند. فرآیند سوزاندن سکه ها از PoW استفاده می کند. هرچه یک ماینر سکه های بیشتری بسوزاند، شانس بیشتری برای استخراج دارند، بنابراین از PoS اطمینان حاصل می شود . 

مزایا و معایب اثبات سوختگی (PoB).

یکی از بزرگترین مزایایی که PoB ارائه می دهد مقرون به صرفه بودن است. در مقایسه با مکانیسم های دیگر، PoB بسیار مقرون به صرفه تر است. برای مثال، PoW به سیستم‌های محاسباتی قدرتمندی نیاز دارد که انرژی زیادی مصرف می‌کنند، در حالی که نیازهای سخت‌افزاری PoB کم باقی می‌ماند. PoB استخراج‌کنندگان را مجبور می‌کند تا بخشی از سکه‌های خود را بسوزانند تا بلاک‌های جدید تولید کنند، که سطح امنیت را بالا نگه می‌دارد.

اثبات سوختگی چند محدودیت نیز دارد. اولاً، هنوز به طور گسترده مورد استفاده یا درک نشده است. این بدان معنی است که هنوز جای زیادی برای پیشرفت وجود دارد. ثانیاً، PoB را می‌توان «بازی» کرد، زیرا کسانی که منابع بیشتری دارند می‌توانند سکه‌های بیشتری بسوزانند و به راحتی پاداش‌های بیشتری کسب کنند – که همچنین می‌تواند منجر به افزایش تمرکز شود.

اثبات سوختن برای ارز دیجیتال چیست؟ و سکه سوزی چیست؟

سوزاندن سکه زمانی اتفاق می‌افتد که یک توکن ارز دیجیتال عمداً به یک آدرس کیف پول غیرقابل استفاده ارسال شود تا آن را از گردش خارج کند. آدرسی که آدرس رایت یا آدرس غذاخور نامیده می شود، قابل دسترسی نیست یا به کسی اختصاص داده می شود. هنگامی که یک توکن به یک آدرس رایت ارسال می شود، برای همیشه از بین می رود. هر کسی که صاحب یک ارز دیجیتال است می‌تواند آن را بسوزاند، اما این دقیقاً کاری نیست که بخواهید بدون دلیل انجام دهید، زیرا اساساً پول را دور می‌ریزید.

بیشتر اوقات، این توسعه دهندگان یک ارز دیجیتال هستند که تصمیم می گیرند مقدار مشخصی را بسوزانند. سکه سوزی عرضه را کاهش می دهد و توکن های آن ارز دیجیتال را کمیاب می کند. این کمبود می تواند منجر به افزایش قیمت و سود سرمایه گذاران شود. در مورد سوزاندن سکه باید به چند نکته اشاره کرد. تضمینی برای افزایش ارزش کریپتو نیست. در واقع، بسیاری از آن سود چندانی نمی بینند.

سوزاندن سکه ارز دیجیتال می تواند برای فریب سرمایه گذاران مورد استفاده قرار گیرد. توسعه‌دهندگان می‌توانند ادعا کنند که توکن‌ها را می‌سوزانند، زمانی که در واقع آن توکن‌ها را به کیف پولی که کنترل می‌کنند ارسال می‌کنند. برای جلوگیری از این امر، مهم است که در مورد ارز دیجیتالی که روی آن سرمایه گذاری می کنید تحقیق کنید یا به سهام ارزهای دیجیتال امن تر پایبند باشید .

توسعه دهندگان همچنین توکن ها را به عنوان راهی برای مخفی کردن نهنگ هایی که بخش بزرگی از یک ارز دیجیتال را در اختیار دارند، می سوزانند. فرض کنید یک توسعه‌دهنده یک ارز دیجیتال را با 1 میلیارد توکن راه‌اندازی می‌کند، 100 میلیون را نگه می‌دارد و بلافاصله 600 میلیون را می سوزاند. به نظر می رسد که توسعه دهنده مالک 10 درصد عرضه است زیرا عرضه اولیه 1 میلیارد بوده است. اما توسعه دهنده واقعاً مالک 25 درصد از 400 میلیون توکنی است که هنوز در گردش هستند، که بدیهی است که مقدار بسیار بیشتری است.

سکه سوزی چگونه آغاز شد؟

ایده سوزاندن سکه به قبل از رمزنگاری برمی‌گردد. این بسیار شبیه به خرید سهام است و احتمالاً از آن الهام گرفته شده است. بازخرید سهام زمانی است که شرکتی که سهام را منتشر کرده است، سهام را به قیمت بازار بازخرید و دوباره جذب کند و تعداد کل سهام در بازار را کاهش دهد. در حالی که خرید بک و سوزاندن سکه با هم تطبیق دقیقی ندارند، اما مفاهیم مشابهی هستند که می توانند اهداف یکسانی را تامین کنند.

سوزاندن سکه در سال‌های 2017 و 2018 زمانی که چندین سکه، از جمله بایننس کوین ( CRYPTO:BNB )، بیت‌کوین کش ( CRYPTO:BCH ) و استلار  ( CRYPTO:XLM ) توکن‌ها را برای کاهش عرضه و افزایش قیمت سوزاندند، در بین ارزهای دیجیتال محبوب شد . اخیراً، این یک استراتژی رایج با ارزهای دیجیتال جدیدتر بوده است که با منابع عظیم توکن شروع می شوند.

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که اخیراً سکه‌سوزی افزایش یافته است این است که به ارزهای دیجیتال اجازه می‌دهد با قیمت‌های ارزان شروع به کار کنند و پس از سرمایه‌گذاری افراد، ارزش آن‌ها را به‌طور مصنوعی افزایش می‌دهد. یک ارز دیجیتال جدید می تواند با 1 تریلیون توکن به ارزش کسری از سنت راه اندازی شود و به دلیل قیمت پایین، سرمایه گذاران را جذب کند. بعداً، توسعه دهندگان می توانند میلیاردها توکن را برای افزایش قیمت بسوزانند.

آیا اثبات سهام سکه ها را می سوزاند؟

خیر، Proof-of-Stake (PoS) سکه ها را نمی سوزاند. در عوض، از سهام موجود اعتبارسنجی در شبکه برای تعیین حق آنها برای مسدود کردن ایجاد و/یا اعتبارسنجی تراکنش استفاده می‌کند. هر چه یک اعتبار سنجی سکه های بیشتری را شرط بندی کرده باشد، “وزن” بیشتری دارند و شانس بیشتری برای انتخاب شدن برای اعتبارسنجی یک بلوک یا تراکنش دارند.

این فرآیند شرط‌بندی سکه‌ها همان چیزی است که به PoS نام می‌دهد. به معنای دقیق، POB به طور دائم سکه ها را از بین نمی برد. آنها فقط به یک حساب مشخص منتقل می شوند. توکن ها برای عموم قابل مشاهده هستند اما غیر قابل استفاده می شوند. اثر خالص این است که توکن ها را از گردش خارج کنیم. این روش کمیابی ایجاد می کند که برای تورم خوب است. 

اثبات سهام و اثبات سوختگی چیست؟

تفاوت اصلی بین اثبات سهام و اثبات سوخت این است که اثبات سهام به اعتبار دهندگان برای سهام خود در شبکه پاداش می دهد در حالی که اثبات سوخت به استخراج کنندگان برای سوزاندن سکه ها هدیه می دهد. اثبات سهام از یک الگوریتم برای دستیابی به اجماع توزیع شده استفاده می کند. این یک جایگزین انرژی کارآمد برای PoW است. 

تحت این سیستم، اعتبار سنجی ها بر اساس سهم خود در شبکه انتخاب می شوند و برای اعتبارسنجی بلوک ها پاداش دریافت می کنند. اگر آنها یک بلوک تقلبی را تأیید کنند، سهام خود را از طریق اسلش از دست می دهند. تحت Proof-of-burn، ماینرها برای سوزاندن سکه ها و اعتبارسنجی بلوک ها پاداش دریافت می کنند. بخش “سوزاندن” از این واقعیت ناشی می شود که ارز در این فرآیند از بین می رود. هر دو به طور قابل توجهی کارآمدتر از POW هستند. 

چه سکه هایی قابل سوزاندن هستند؟

هر ارز دیجیتال را می توان سوزاند. همه ارزهای دیجیتال را می توان به یک آدرس رایت ارسال کرد، به این معنی که امکان سوزاندن ارزهای دیجیتال با هر یک از آنها وجود دارد.

در اینجا چند توکن ارز دیجیتال قابل توجه که سوزانده شده اند و شرایط پیرامون این رویدادها آورده شده است:

  • صرافی ارزهای دیجیتال بایننس در سال 2017 شروع به برگزاری سه ماهه بایننس کوین خود کرد. صرافی متعهد شده است که این کار را تا زمانی که 50 درصد از کل عرضه بایننس کوین از گردش خارج شود انجام دهد.
  • بنیاد توسعه استلار بیش از نیمی از عرضه استلار (55 میلیارد توکن XLM) را در سال 2019 سوزاند.
  • در تلاشی برای جلب توجه، توسعه دهندگان Shiba Inu  ( CRYPTO:SHIB ) نیمی از عرضه را به Vitalik Buterin، یکی از بنیانگذاران اتریوم ( CRYPTO:ETH ) در سال 2021 دادند. او به سرعت 90٪ از آن توکن ها را سوزاند. و بقیه را اهدا کرد.

کدام ارزهای دیجیتال از اثبات سوختن استفاده می کنند؟

ارزهای دیجیتال قابل توجهی که از POB استفاده می کنند عبارتند از Slimcoin (SLM)، Counterparty (XCP) و Factom (FCT) . برخی از سکه ها از ترکیب POS و POB برای صدور و نگهداری توکن استفاده می کنند. 

آیا سکه سوزی باعث افزایش قیمت می شود؟

Proof-of-Burn یک فرآیند مدیریتی تدریجی است. اثر قیمت بلندمدت است زیرا سوختگی ها در کوتاه مدت فقط اثر محدودی دارند. با این وجود، سرمایه گذاران می توانند از اخبار سوختن سکه های برنامه ریزی شده برای خرید یک توکن استفاده کنند و تا حدودی بر قیمت آن تأثیر بگذارند. گفته می‌شود، این بیشتر یک استراتژی مدیریتی است که از قبل در نقشه راه نشانه قیمت گذاری شده است.

esbat-sokhtan-baraye-arz-dijital-chist-ak-4

برنامه های کاربردی برای سوزاندن سکه

در اینجا برنامه های اصلی برای سوزاندن سکه آورده شده است:

  • می تواند به افزایش ارزش ارز دیجیتال کمک کند. اگرچه این امر چندان مطمئن نیست، اما برخی از ارزهای دیجیتال پس از سوزاندن توکن‌ها، تغییرات قیمتی مثبتی را شاهد بوده‌اند.
  • اگر یک ارز دیجیتال نرخ تورم بالایی داشته باشد ، سوزاندن توکن ها می تواند این افزایش را مهار کند.
  • این راهی است برای شرکت‌کنندگان که می‌توانند بلوک‌های جدید تراکنش‌ها را با رمزارزهای اثبات سوز به یک بلاک چین اضافه کنند.

سوزاندن سکه به خودی خود به شما نمی گوید که آیا یک ارز دیجیتال سرمایه گذاری خوبی است یا خیر. ارزهای دیجیتال خوب و بد وجود دارند که توکن ها را می سوزانند. با دانستن نحوه کار سکه سوزی، می توانید ارزهای رمزپایه ای که از آن استفاده می کنند را بهتر درک کنید.

آیا بیت کوین هرگز سوخت؟

خیر، بیت‌کوین هرگز سکه‌ای نسوخته است. تمام سکه هایی که تا به حال استخراج شده اند، هنوز وجود دارند. تعداد محدودی BTC وجود دارد که همیشه ایجاد می شود، بنابراین وقتی همه آنها استخراج شدند، تمام است. هیچ مکانیزمی برای سوزاندن بیت کوین وجود ندارد. با این حال، برای شروع، تعداد محدودی توکن داشت، بنابراین نیاز به سوزاندن سکه را بی اعتبار کرد. تنها 21 میلیون بیت کوین وجود دارد که بسیار کمتر از میلیاردها استاندارد برای ارزهای دیجیتال بعدی است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *