وبلاگ

لایت نود چیست؟

Light-nood-chist-ak-01

لایت نود چیست؟ گره هر دستگاه یا رایانه ای است که به شبکه بلاک چین متصل است و مسئول انتقال اطلاعات مربوط به تراکنش ها و بلوک های درون شبکه است. گره ها به طور مرتب یکدیگر را با آخرین اطلاعات اضافه شده به شبکه به روز می کنند. برخی از گره ها حاوی یک کپی کامل از پروتکل هستند، در حالی که برخی دیگر حاوی اطلاعات محدودی هستند. آنهایی که اطلاعات محدود، اطلاعات مربوط به بلوک های قبلی را ذخیره می کنند، به عنوان گره های نور شناخته می شوند.

یک گره سبک یک جزء حیاتی از یک شبکه بلاک چین است که فقط سربرگ های بلوک را ذخیره می کند. هدر بلوک معمولاً خلاصه ای دقیق از یک بلوک خاص یا اطلاعاتی است که برای شناسایی یک بلوک خاص در یک بلاک چین استفاده می شود. گره های سبک برای عملکرد به منابع کمتری مانند ظرفیت ذخیره سازی و دانلود نیاز دارند. بنابراین، آنها می توانند روی دستگاه هایی مانند گوشی های هوشمند با حافظه و فضای محدود کار کنند. 

لایت نود را چگونه راه اندازی کنیم؟

کاربران می توانند با دنبال کردن مراحل زیر، کلاینت های سبک را راه اندازی کنند:

  1. لپ تاپ یا رایانه ای را ترتیب دهید که با مشخصات بلاک چین مورد نظر مطابقت داشته باشد. همانطور که از نام آن پیداست، چنین گره هایی داده کم مصرف می کنند. از این رو، اغلب می توان آن را بر روی دستگاه های کم ذخیره سازی مانند تلفن های همراه تنظیم کرد.
  2. نرم افزار یا برنامه ای را دانلود کنید که به فرد امکان دسترسی به اکوسیستم بلاک چین را می دهد. به عنوان مثال، برای اجرای گره های نور اتریوم، می توان از یک کلاینت به نام Geth استفاده کرد. توجه داشته باشید که اجرای گره های نور با Geth به ظرفیت ذخیره سازی حدود 400 مگابایت، دسترسی به اینترنت و آشنایی با پایانه های فرمان نیاز دارد.
  3. پس از نصب برنامه می توان گره نور را اجرا کرد. 

مثال ها

برای درک بهتر مفهوم، اجازه دهید به چند مثال گره نور نگاه کنیم.

مثال شماره 1

فرض کنید یک کاربر رمزارز Geth را برای اجرای یک گره نوری دانلود کرده است. او این دستور را در پنجره ترمینال اجرا کرد – geth –syncmode light. گره نور با شبکه اتریوم بر اساس نیاز به استفاده با هدرهای بلوک که شامل اطلاعات خلاصه در مورد محتویات بلوک بود، تعامل داشت. هر گونه جزئیات اضافی مورد نیاز مشتری نور از یک گره کامل دریافت شد. این رویه گره را قادر می‌سازد تا ضمن صرفه‌جویی در فضای ذخیره‌سازی، به طور موثر با بلاک چین تعامل داشته باشد.

مثال شماره 2

در نوامبر سال 2022 ، کریپتو a16z، واحد متمرکز بر کریپتو Andreessen Horowitz (a16z)، یک سازمان سرمایه گذاری خطرپذیر، اعلام کرد که Horowitz یک گره نوری اتریوم به نام Helios را معرفی خواهد کرد. هدف این کلاینت نور مبتنی بر Rust ارائه اتصال بدون اعتماد به شبکه اتریوم است. این شرکت ادعا می کند که کلاینت لایت از یک RPC غیرقابل اعتماد به یک تماس رویه راه دور محلی و ایمن (RPC) تبدیل می شود. 

فواید

مزایای لایت کلاینت ها به شرح زیر است:

  • آنها به دلیل حداقل نیازهای ذخیره سازی و پهنای باند، با یک مانع کم برای ورود همراه هستند. می توان با استفاده از یک اتصال اینترنتی ساده از طریق لپ تاپ، کامپیوتر یا موبایل به آنها دسترسی داشت.
  • اجرای چنین گره ای مقرون به صرفه است.

محدودیت ها

اجازه دهید به برخی از معایب گره های نور نگاه کنیم.

  • کیف پول گره سبک با نگرانی های امنیتی مرتبط است.
  • این گره ها عملکرد کاملی ندارند. آنها برای داده ها به گره های کامل وابسته هستند. علاوه بر این، چنین گره هایی نمی توانند اعتباربخش باشند، به این معنی که نمی توانند در اجماع شرکت کنند.
  • روند بازیابی اطلاعات کند و نامرتب است. علاوه بر این، اغلب با شکست مواجه می شود. از این رو، چنین گره هایی در صورتی که نیازهای بازیابی مکرر داده را داشته باشند، گزینه ایده آلی نیستند.

گره ها به طور کلی به دو نوع اصلی طبقه بندی می شوند:

  1. گره های سبک کیف پول های سبک وزن و دانلود شده ای هستند که به گره های کامل متصل می شوند تا اطلاعات ذخیره شده در بلاک چین را بیشتر تأیید کنند.
  2. گره های کامل یک تاریخچه زنجیره بلوکی کامل، شامل تمام تراکنش ها، مهرهای زمانی و بلوک های ایجاد شده را حفظ می کنند. گره های سبک فقط تاریخچه های جزئی بلاک چین را نگه می دارند. هدف اصلی گره های نور، نگه داشتن یک هدر بلوک است که اطلاعات ضروری را برای تأیید صحت تراکنش های قبلی ارائه می دهد هدر بلوک یک نمای کلی از یک بلوک خاص است و حاوی اطلاعات مربوط به بلوک قبلی است که به آن متصل است.

در حالی که گره‌های سبک هدفی مشابه با گره‌های کامل دارند، نیازهای ذخیره‌سازی محدود آن‌ها را برای دستگاه‌هایی با منابع یا پهنای باند محدود در دسترس‌تر می‌سازد. آنها تعادلی بین امنیت، تمرکززدایی و کارایی ایجاد می کنند.

گره نور در مقابل گره کامل

یک گره کامل، که به عنوان یک گره کاملاً تأیید کننده نیز شناخته می شود، یک جزء بلاک چین است که مسئول ذخیره و تأیید تراکنش ها است. هر گره کامل در یک شبکه حاوی یک کپی کامل از شبکه است. یعنی یک کپی تکراری یا کاهش‌یافته از بلاک چین را دانلود می‌کنند که شامل تمام تاریخچه‌های آن، از جمله بلوک‌ها، مهرهای زمانی و تراکنش‌ها است. آنها همچنین مسئول اجرای قوانین اجماع و انتقال اطلاعات به سایر گره های کامل هستند.

از سوی دیگر، گره های سبک، نسخه های سبک وزن گره های کامل هستند. آنها معمولاً از نظر اندازه کوچکتر هستند و فقط حاوی اطلاعات جزئی در مورد شبکه هستند. علاوه بر این، آنها نمی توانند به طور مستقل عمل کنند و برای انتقال اطلاعات مربوط به بلاک چین به گره های کامل متکی هستند.

افرادی که تازه وارد دنیای ارزهای دیجیتال شده اند اغلب درک مفاهیم نور و گره های کامل را دشوار می دانند و گیج می شوند. برای درک کامل معنای آنها و دوری از سردرگمی، باید در مورد تفاوت های اساسی آنها اطلاعاتی کسب کرد. بیایید بفهمیم آنها چه هستند.

گره نورگره کامل
مشتریان لایت تنها بخش کوچکی از بلاک چین را ذخیره می کنند.یک گره کامل یک کپی از تمام تراکنش های انجام شده در شبکه را نگهداری می کند.
آنها به قدرت محاسباتی و ذخیره سازی کمتری نیاز دارند.گره های کامل به فضای ذخیره سازی و سخت افزار زیادی نیاز دارند.
این گره ها سریعتر و کارآمدتر هستند.چنین گره ای کندتر و کارآمدتر است.

گره هر رایانه ای است که به شبکه بلاک چین متصل می شود، برای مثال، هر رایانه ای که به  شبکه بیت کوین متصل است را می توان به عنوان گره بیت کوین در نظر گرفت. گره کامل، گرهی است که تمام قوانین بلاک چین را به طور کامل اجرا می کند، در حالی که یک کلاینت سبک (که به عنوان گره سبک نیز شناخته می شود) به یک نسخه کامل گره قابل اعتماد از بلاک چین ارجاع می دهد.

این بدان معناست که شما می توانید بدون دانلود یک نسخه کامل از بلاک چین، تراکنش های خود را روی بلاک چین انجام دهید. توجه به این نکته مهم است که این فایل کوچک نیست زیرا کل تاریخچه بلاک چین باید دانلود شود. به عنوان مثال، بلاک چین بیت کوین اکنون یک فایل 27 گیگابایتی است زیرا باید بین 6000 گره پلاس شبکه همگام شود.

بدیهی است که یک گره کامل واقعاً یک گزینه برای همه نیست، زیرا افراد زیادی وجود دارند که چنین حافظه یا قدرت پردازشی را ندارند (به همین دلیل است که یک گره کامل بهتر است به ارائه دهندگان خدمات، استخراج کنندگان و توسعه دهندگان سپرده شود).

 در عوض احتمالاً از مشتریان سبک استفاده می‌کنید، زیرا آنها تراکنش‌ها را با استفاده از روشی به نام تأیید پرداخت ساده (SPV) تأیید می‌کنند، که به یک گره اجازه می‌دهد بدون نیاز به دانلود کل بلاک چین، تأیید کند که آیا تراکنش در یک بلوک گنجانده شده است یا خیر. کیف پول‌های موبایل تقریباً همیشه مشتری‌های سبک هستند، زیرا اکثر تلفن‌های همراه حافظه کافی برای اجرای یک نود کامل ندارند. توجه به این نکته مهم است که کلاینت های نور قابل دانلود برای رایانه ها نیز در دسترس هستند.

 کلاینت های لایت به کاربر نهایی اجازه می دهند تا با بلاک چین بیت کوین تعامل داشته باشد و تراکنش ها را بدون تخصیص فضای دیسک انجام دهد و تایید کند. با این حال، اجرای یک گره کامل نیز مزایایی دارد. یک ویژگی مهم گره های کامل این است که آنها قابل اعتماد نیستند. این بدان معنی است که آنها هر بلوک یا تراکنشی را که قوانین اجماع را نقض کند، رد می کنند، حتی اگر هر گره دیگری در شبکه فکر کند که معتبر است. گره های کامل به پردازش یا اعتبارسنجی تراکنش ها کمک می کنند.

به همین دلیل است که کسانی که به استخراج علاقه دارند  به احتمال زیاد باید از یک گره کامل استفاده کنند. گره‌های کامل نیز به عملکرد یک شبکه کمک می‌کنند و هر چه گره‌های کامل‌تر در شبکه کار کنند، سیستم بی‌اعتمادتر و غیرمتمرکزتر می‌شود.

کسانی که مبتدی هستند قطعا باید با یک مشتری سبک سازگار شوند زیرا این فقط زندگی شما را آسان می کند. هنگامی که با تجربه تر شدید، می توانید به یک گره کامل تغییر دهید. گره های کامل ستون فقرات شبکه هستند. آنها وظیفه مسیریابی، استخراج و ارائه خدمات کیف پول را بر عهده دارند و همچنین می توانند به طور مستقل تراکنش ها را تأیید کنند. از سوی دیگر کلاینت های لایت دسترسی و سهولت استفاده را فراهم می کنند.

نکته دیگری که در مورد گره نور در مقابل فول نود قابل ذکر است این است که رابطه بین گره های کامل و کلاینت های لایت وجود دارد زیرا اگر اینطور نبود، کلاینت های لایت نمی توانند به شبکه کریپتو متصل شوند. این ممکن است باعث شود که آنها به جای آن از یک سرویس متمرکز استفاده کنند.

لایت نود چیست؟ نحوه راه اندازی یک گره نوری

اجرای یک گره کامل می تواند کمی پیچیده باشد، به خصوص برای کسانی که با برنامه نویسی و برنامه های خاص مرتبط با رمزنگاری آشنایی چندانی ندارند. با این حال، اجرای یک گره سبک با دنبال کردن چند مرحله آسان می تواند نسبتاً ساده باشد.

در مرحله اول، ممکن است به یک کامپیوتر یا لپ تاپ نیاز داشته باشید که مشخصات بلاک چین مورد نظر را داشته باشد. گره های نور، همانطور که از نام آن پیداست، از نظر داده هایی که مصرف می کنند، سبک هستند. اغلب، گره های نور را می توان در دستگاه هایی مانند لپ تاپ و تلفن های همراه راه اندازی کرد، زیرا این دستگاه ها اغلب دارای فضای ذخیره سازی کم هستند.

از سوی دیگر، گره‌های کامل فهرستی طولانی‌تر از نیازمندی‌ها دارند، از تنظیمات مختلف گرفته تا برنامه‌هایی مانند VPN، اقدامات امنیتی و سخت‌افزار گران‌قیمت مانند دستگاهی با 1 ترابایت فضای ذخیره‌سازی و یک SSD و HDD قدرتمند.

در مرحله دوم، برای اجرای یک گره سبک در بلاک چین اتریوم، به برنامه یا نرم افزاری نیاز دارید که بتواند به شما در دسترسی به اکوسیستم اتریوم کمک کند. برنامه ها و نرم افزارهایی که برای این منظور استفاده می شوند به عنوان کلاینت شناخته می شوند.

برای اجرای یک گره نور اتریوم، به یک کلاینت معروف به «Geth» – مخفف Go Ethereum – نیاز است. این کلاینت به زبان Go برنامه ریزی شده است. Geth را می توان به طور مستقیم از وب سایت دانلود کرد. استفاده از این برنامه به شما این امکان را می دهد که از طریق انتقال همتا به همتای اتر یا با استخراج به شبکه اتریوم بپیوندید.

کاری که این گره نوری انجام می دهد این است که «هدر بلاک چین» را ذخیره می کند. سرآیند بلاک چین را می توان به عنوان اثر انگشت منحصر به فردی در نظر گرفت که هر بلوک دارای آن است. به عنوان یک ابزار شناسایی برای بلوک ها استفاده می شود.

علاوه بر این، هر داده دلخواه دیگری مانند اطلاعات از بلاک چین در صورت تقاضا را درخواست می کند. در حال حاضر 10500 گره فعال و قابل دسترسی در اکوسیستم بیت کوین وجود دارد که روز به روز بر تعداد آنها افزوده می شود.

جوانب مثبت و منفی گره های نور

طرفداران

مزایای استفاده از گره نور بسیار ساده است – راحت است. فقط با یک اتصال اینترنتی ساده از طریق تلفن هوشمند، لپ تاپ یا سایر دستگاه های هوشمند می توان به گره های نور دسترسی داشت. این باعث می شود که کیف پول رمزنگاری شما از هر مکانی در هر زمان و بدون نیاز به هیچ زحمتی در دسترس شما باشد.

منفی

درست مانند کیف پول های فیزیکی مستعد سرقت هستند، کیف پول های گره سبک نیز مستعد حملات سایبری هستند، جایی که هکرها می توانند به کیف پول شما دسترسی پیدا کنند و دارایی های شما را بگیرند. کیف پول های گره سبک معمولاً در معرض خطر هستند زیرا از اشخاص ثالث برای ذخیره داده ها استفاده می کنند – به این معنی که آنها دارای «کلید» فرضی برای همه داده های شما هستند.

یکی از رایج‌ترین خطرات امنیتی، کلاهبرداری است. هنگام استفاده از یک گره کامل، شما مستقیماً به پروتکل یک ارز دیجیتال خاص و قوانین آن متصل هستید. این قوانین اغلب با درجه بالایی از دقت کدگذاری می شوند تا از هر نوع تقلب جلوگیری شود. با این حال، هنگام استفاده از گره نور، تمام تراکنش‌هایی که از دستگاه شما انجام می‌شود از طریق شخص ثالثی انجام می‌شود که سیستم‌های امنیتی آن ممکن است مؤثرترین نباشد و کیف پول شما را آسیب‌پذیر کند.

گره های لایت همچنین پروتکل امنیتی ضعیف تری نسبت به اکثر گره های کامل دارند و تراکنش ها را با بیشترین درجه دقت تأیید نمی کنند. این می تواند منجر به استفاده افراد از سکه های جعلی شود و گره نور قادر به پردازش مناسب آنها نباشد. یکی دیگر از خطرات استفاده از گره های نور، نقض حریم خصوصی است. تراکنش‌هایی که انجام می‌دهید توسط برنامه شخص ثالث دلخواه شما ثبت می‌شود، بدون افشای نحوه استفاده از این داده‌ها.

سوالات متداول (سؤالات متداول)

آیا معاوضه امنیتی با گره های سبک وجود دارد؟

مشتریان Light درجه خاصی از امنیت و حریم خصوصی را در ازای سرعت بالاتر، استفاده کمتر از منابع و راحتی بهتر در مقایسه با یک گره کامل قربانی می کنند. از این رو، کاربران ارزهای دیجیتال ممکن است بخواهند مزایا و معایب چنین گره هایی را قبل از اجرای آنها بسنجید.

گره های نور چه نوع داده هایی را ذخیره می کنند؟

افراد باید به خاطر داشته باشند که این گره ها داده های زنجیره هدر را ذخیره می کنند. آنها داده های اضافی را فقط در صورت درخواست خاص بازیابی می کنند. در حالی که چنین گره‌هایی داده‌های ذخیره‌شده در بلاک چین را تأیید می‌کنند، نمی‌توانند به طور کامل در اعتبارسنجی بلوک شرکت کنند.

گره های نور چگونه بر حریم خصوصی تأثیر می گذارند؟

این گره ها مستعد حملات سایبری هستند. به عبارت دیگر، هکرها یا افرادی با نیت مخرب می توانند به کیف پول دسترسی پیدا کرده و دارایی های دیجیتالی کاربر رمزنگاری را بگیرند. علاوه بر این، افراد باید توجه داشته باشند که برنامه شخص ثالث ترجیح داده شده توسط آنها، همه تراکنش ها را ثبت می کند و هیچ افشایی در مورد استفاده از داده ها وجود ندارد. اطلاعات می تواند به سازمان ها فروخته شود و مورد سوء استفاده قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *