وبلاگ

مزایای ارز دیجیتال چیست؟

mazayaye-arz-digital-chist-ak-01

مزایای ارز دیجیتال چیست؟ کریپتوکارنسی یک ارز دیجیتال مستقل از بانک است که از فناوری غیرمتمرکز به نام بلاک چین برای ثبت و تأیید تراکنش‌ها در دفتر کل دیجیتال استفاده می‌کند. تراکنش ها با رمزنگاری تسهیل می شوند و یک کیف پول مجازی برای ارسال و دریافت پول برای اطمینان از ایمنی و ناشناس بودن تراکنش ها استفاده می شود.

ارزهای رمزنگاری شده محبوب مانند بیت کوین و اتریوم به عنوان جایگزینی برای ساختارهای مالی ایجاد شده توسعه یافته اند و نوید تمرکززدایی، امنیت و استقلال مالی بیشتر را می دهند. علاوه بر پذیرش گسترده آن، چشم انداز دیجیتال به طور مرتب شاهد هجوم ارزهای دیجیتال جدید است. بر اساس گزارش Bankrate از زمان راه اندازی بیت کوین در سال 2009، بیش از 21000 ارز دیجیتال مختلف ایجاد شده است. با این حال، مانند هر فناوری در حال ظهور، این ارزهای دیجیتال هم مزایا و هم چالش هایی دارند.

مزیت ارز دیجیتال

 • سرعت تراکنش
 • هزینه های تراکنش
 • دسترسی
 • امنیت
 • حریم خصوصی
 • شفافیت
 • تنوع بخشی
 • حفاظت از تورم

1. سرعت تراکنش

اگر می‌خواهید برای شخصی در ایالات متحده پول بفرستید، راه‌های کمی برای انتقال پول یا دارایی از یک حساب به حساب دیگر سریع‌تر از ارزهای دیجیتال وجود دارد. اکثر معاملات در مؤسسات مالی ایالات متحده در سه تا پنج روز انجام می شود. انتقال سیم معمولاً حداقل 24 ساعت طول می کشد. معاملات سهام در سه روز تسویه می شود.

اما یکی از مزایای تراکنش های ارز دیجیتال این است که می توان آنها را در عرض چند دقیقه تکمیل کرد. هنگامی که بلوک با تراکنش شما توسط شبکه تأیید شد، به طور کامل تسویه می شود و وجوه برای استفاده در دسترس است.

2. هزینه های معامله

هزینه تراکنش در ارزهای دیجیتال در مقایسه با سایر خدمات مالی نسبتاً پایین است. برای مثال، غیر معمول نیست که حواله سیمی داخلی ۲۵ یا ۳۰ دلار هزینه داشته باشد. ارسال پول بین المللی می تواند حتی گران تر باشد.

تراکنش‌های ارزهای دیجیتال معمولاً هزینه کمتری دارند. با این حال، باید توجه داشته باشید که تقاضا در بلاک چین می تواند هزینه های تراکنش را افزایش دهد. با این حال، میانگین کارمزد تراکنش ها حتی در پرتراکم ترین بلاک چین ها، کمتر از کارمزد انتقال سیمی باقی می ماند.

3. قابلیت دسترسی

هر کسی می تواند از ارز دیجیتال استفاده کند. تنها چیزی که نیاز دارید یک کامپیوتر یا گوشی موبایل هوشمند و اتصال به اینترنت است. فرآیند راه اندازی کیف پول رمزنگاری در مقایسه با افتتاح حساب در یک موسسه مالی سنتی بسیار سریع است. هیچ تاییدیه شناسایی وجود ندارد هیچ پیشینه یا بررسی اعتباری وجود ندارد.

ارزهای دیجیتال راهی را برای افراد بدون بانک ارائه می دهد تا به خدمات مالی بدون نیاز به مراجعه به یک مرجع متمرکز دسترسی پیدا کنند. دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است فرد نتواند یا تمایلی به دریافت یک حساب بانکی سنتی نداشته باشد. استفاده از ارز دیجیتال می تواند به افرادی که از خدمات بانکداری سنتی استفاده نمی کنند به راحتی تراکنش های آنلاین انجام دهند یا برای عزیزانشان پول ارسال کنند.

4. امنیت

تا زمانی که شخصی به کلید خصوصی کیف پول رمزنگاری شما دسترسی پیدا نکند، نمی تواند تراکنش ها را امضا کند یا به وجوه شما دسترسی داشته باشد. با این حال، اگر کلید خصوصی خود را گم کنید، هیچ راهی برای بازیابی وجوه شما نیز وجود ندارد. علاوه بر این، تراکنش ها به دلیل ماهیت سیستم بلاک چین و شبکه توزیع شده رایانه هایی که تراکنش ها را تأیید می کنند، ایمن می شوند . با اضافه شدن قدرت محاسباتی بیشتر به شبکه، امنیت آن حتی بیشتر می شود.

هرگونه حمله به شبکه و تلاش برای اصلاح زنجیره بلوکی به قدرت محاسباتی کافی برای تأیید چندین بلوک قبل از اینکه بقیه شبکه بتوانند صحت دفتر کل را تأیید کنند، نیاز دارد. برای بلاک چین های محبوب مانند بیت کوین ( BTC -1.6٪ ) یا Ethereum ( ETH -1.96٪ )، این نوع حمله بسیار گران است. نمونه‌هایی از حساب‌های ارزهای دیجیتال هک شده معمولاً با امنیت ضعیف در یک صرافی متمرکز مرتبط هستند . اگر دارایی های رمزنگاری خود را در کیف پول خود نگه دارید، بسیار امن تر است.

5. حریم خصوصی

از آنجایی که برای انجام تراکنش با ارز دیجیتال نیازی به ثبت نام در یک حساب کاربری در یک موسسه مالی ندارید، می توانید سطحی از حریم خصوصی را حفظ کنید. تراکنش ها مستعار هستند، به این معنی که شما یک شناسه در بلاک چین دارید – آدرس کیف پول خود – اما هیچ اطلاعات خاصی در مورد شما ندارد.

این سطح از حریم خصوصی در بسیاری از موارد (چه بی گناه و چه غیرقانونی) می تواند مطلوب باشد. گفته می شود، اگر شخصی یک آدرس کیف پول را با یک هویت متصل کند، تمام داده های تراکنش عمومی است. راه‌های مختلفی برای پنهان کردن بیشتر تراکنش‌ها و همچنین چندین سکه وجود دارد که بر حفظ حریم خصوصی متمرکز شده‌اند تا ماهیت خصوصی ارزهای دیجیتال را تقویت کنند.

6. شفافیت

تمام تراکنش‌های ارزهای دیجیتال در دفتر کل بلاک چین توزیع شده عمومی انجام می‌شود. ابزارهایی وجود دارند که به هر کسی اجازه می‌دهند داده‌های تراکنش را جستجو کنند، از جمله اینکه کجا، چه زمانی و چه مقدار از یک ارز دیجیتال را شخصی از آدرس کیف پول ارسال کرده است. هر کسی همچنین می‌تواند ببیند چه مقدار ارز دیجیتال در یک کیف پول ذخیره می‌شود. این سطح از شفافیت می تواند تراکنش های تقلبی را کاهش دهد. کسی می تواند ثابت کند که پول ارسال کرده و دریافت شده است یا می تواند ثابت کند که وجوهی را برای معامله در دسترس دارد

7. تنوع بخشی

ارزهای دیجیتال می توانند به سرمایه گذاران تنوع بخشیدن به دارایی های مالی سنتی مانند سهام و اوراق قرضه را ارائه دهند. در حالی که تاریخچه محدودی در مورد قیمت بازارهای کریپتو نسبت به سهام یا اوراق قرضه وجود دارد، تا کنون قیمت‌ها با سایر بازارها ارتباطی ندارند. این می تواند آنها را به منبع خوبی برای تنوع پرتفوی تبدیل کند .

با ترکیب دارایی‌ها با حداقل همبستگی قیمت، می‌توانید بازدهی پایدارتری ایجاد کنید. اگر سبد سهام شما کاهش یابد، دارایی رمزنگاری شما ممکن است افزایش یابد و بالعکس. با این حال، کریپتو به طور کلی بسیار بی ثبات است و اگر تخصیص دارایی شما برای کریپتو بسیار سنگین باشد، می تواند منجر به افزایش نوسانات کل مجموعه شما شود .

8. حفاظت از تورم

بسیاری بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را محافظت در برابر تورم می دانند . بیت کوین روی تعداد کل سکه هایی که تا به حال ضرب می شوند، سقف سختی دارد. بنابراین، همانطور که رشد عرضه پول از رشد عرضه بیت کوین پیشی می گیرد، قیمت بیت کوین باید افزایش یابد. ارزهای دیجیتال متعدد دیگری وجود دارند که از مکانیسم‌هایی برای محدود کردن عرضه استفاده می‌کنند و می‌توانند به عنوان محافظ در برابر تورم عمل کنند.

9.عدم تمرکز

بزرگترین مزیت ارز دیجیتال این است که متعلق به یک نهاد مالی یا دولتی نیست. این امر انحصار پول را ریشه کن می کند و تضمین می کند که ارزش ارز دیجیتال توسط بانک مرکزی یا مقامی دیکته نمی شود.

10.کارمزد تراکنش کمتر

کارمزد تراکنش در ارزهای دیجیتال بسیار اسمی و گاهی صفر است. این به این دلیل است که اشخاص ثالث و واسطه ها مانند VISA و PayPal در این فرآیند حذف می شوند. علاوه بر این، تراکنش‌های فرامرزی با استفاده از ارزهای رمزنگاری شده بدون چالش برانگیز شدن رویه‌های ارزی تسریع می‌شوند، کارایی آن‌ها افزایش می‌یابد و هزینه آن‌ها کاهش می‌یابد.

11.پتانسیل بازدهی بالا

در حالی که ارزهای دیجیتال با خطرات بالقوه ای مانند شرایط نوسان بازار و کلاهبرداری بالقوه همراه هستند، اکثر سرمایه گذاری های ارز دیجیتال نرخ بازده بالایی دارند. بر اساس گزارش‌ها در سال 2022، اندازه بازار ارزهای دیجیتال در سراسر جهان به 4.67 میلیارد دلار رسید و پیش‌بینی می‌شود که با نرخ رشد سالانه 12.5 درصدی بین سال‌های 2023 تا 2030 رشد کند.

12.دسترسی بهتر

ارزهای رمزنگاری شده دسترسی به خدمات مالی را افزایش می‌دهند زیرا در شبکه‌های غیرمتمرکز کار می‌کنند و هر کسی که دارای اتصال به اینترنت و کیف پول رمزنگاری باشد می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد. برخلاف حساب‌های بانکی معمولی، باز کردن کیف پول رمزنگاری نیازی به تأیید هویت، چک‌های پس‌زمینه یا چک اعتباری ندارد. ارزهای دیجیتال همچنین می‌توانند تراکنش‌های برون مرزی را آسان‌تر و سریع‌تر کنند، زیرا شامل کارمزدهای بالا، زمان پردازش طولانی و واسطه‌هایی که معمولاً با سیستم‌های بانکداری سنتی ارائه می‌شوند، نیست.

13.ردیابی پرداخت

ارزهای دیجیتال برای ارائه شفافیت برای ردیابی وجوه به روشی که طراحی شده اند، طراحی شده اند، به ویژه ارزهای دیجیتالی که از فناوری بلاک چین استفاده می کنند. این بدان معناست که شما می توانید به لطف سوابق ذخیره شده پس از هر تراکنش، در هر زمان نگاه کنید و ببینید پولتان کجاست. موسسات قدیمی به سادگی نمی توانند این سطح از خدمات را ارائه دهند.

14.محافظت در برابر کلاهبرداری

 خرید کالاهای آنلاین به روش معمول به این معنی است که جزئیات شخصی و پرداخت شما توسط شرکت‌ها ذخیره می‌شود و در صورت سرقت، آنها را در معرض کلاهبرداری قرار می‌دهد. ارزهای دیجیتال تراکنش های مستقیم را با ناشناس ارائه می دهند که به این معنی است که اطلاعات شخصی شما هرگز نیازی به اشتراک گذاری ندارد.

مزایای استفاده از ارز دیجیتال

استفاده از ارز دیجیتال می‌تواند فرصت‌هایی را برای برخی کسب‌وکارها فراهم کند. مزایا ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تراکنش ارز دیجیتال به طور کلی یک فرآیند سریع و ساده است. به عنوان مثال، بیت کوین ها را می توان از یک کیف پول دیجیتال به کیف پول دیگر، تنها با استفاده از گوشی هوشمند یا کامپیوتر منتقل کرد.
 • هر تراکنش ارز دیجیتال در یک لیست عمومی به نام بلاک چین ثبت می شود ، که فناوری است که وجود آن را امکان پذیر می کند. این امکان ردیابی تاریخ بیت کوین ها را فراهم می کند تا افراد را از خرج کردن سکه هایی که مالک آن نیستند، کپی کردن یا لغو تراکنش ها باز دارد.
 • هدف بلاک چین حذف واسطه‌ها مانند بانک‌ها و بازارهای آنلاین است که به این معنی است که هیچ کارمزد پردازش پرداخت وجود ندارد.
 • پرداخت‌های ارز دیجیتال در بین سازمان‌های بزرگ و در بخش‌هایی از جمله مد و داروسازی به طور گسترده‌تری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

چالش های ارزهای دیجیتال

علیرغم داستان های متعدد سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال که منجر به میلیونر شدن افراد یک شبه می شود ، ارز دیجیتال نیز با چالش هایی همراه است.

برخی از معایب رایج ارزهای دیجیتال به شرح زیر است:

نوسان

قیمت ارزهای دیجیتال اغلب می تواند نوسان داشته باشد. در حالی که این نوسانات می تواند منجر به سودهای سریع شود، همچنین می تواند باعث زیان مالی قابل توجهی برای سرمایه گذاران تحت شرایط خاص شود، مانند زمانی که قیمت ارزهای دیجیتال به طور ناگهانی کاهش می یابد. این غیرقابل پیش بینی بودن می تواند یک انتخاب سرمایه گذاری مخاطره آمیز باشد، به ویژه برای افرادی که به دنبال بازدهی ثابت هستند.

فقدان مقررات

اگرچه ارز دیجیتال در بسیاری از کشورهای توسعه یافته قانونی است، اما به طور قانونی توسط دولت های مرکزی تنظیم نمی شود. این عدم کنترل و مقررات در بازار ارزهای دیجیتال، خطر کلاهبرداری ارزهای دیجیتال و دستکاری بازار را افزایش می دهد. تا زمانی که دولت‌های فدرال ارزهای دیجیتال را به همان شیوه‌ای که ارزهای فیات مانند دلار آمریکا را انجام می‌دهند، اتخاذ و تنظیم نکنند، همیشه ریسک بیشتری در رابطه با سرمایه‌گذاری وجود خواهد داشت.

خطرات امنیتی

اگرچه فناوری بلاک چین یک معماری امنیتی قوی ارائه می‌کند، اما نقص‌های امنیتی و تلاش‌های هک در اکوسیستم ارزهای دیجیتال در حال افزایش است. مجرمان سایبری به صرافی‌های ارزهای دیجیتال و کیف پول‌های دیجیتال حمله کرده‌اند و خسارات مالی قابل‌توجهی را هم برای مردم و هم برای مشاغل ایجاد کرده‌اند. علاوه بر این، از آنجایی که تراکنش‌های بیت‌کوین برگشت‌ناپذیر هستند، پس از دزدیده شدن وجوه، بازیابی آن‌ها دشوار است.

خطر گم شدن سکه ها

برای دسترسی به کیف پول مجازی که در آن توکن‌های ارز دیجیتال ذخیره می‌شوند، چندین ارز دیجیتال از جمله بیت‌کوین، مالک را ملزم به داشتن یک کلید خصوصی می‌کنند. با این حال، اگر یک کلید خصوصی گم یا دزدیده شود، اثبات مالکیت یا بازیابی توکن‌های ارز دیجیتال غیرممکن است.

هزینه بیش از حد تولید

بسته به نوع آن، استخراج ارز دیجیتال ممکن است به منبع زیادی برق و منابع دیگر نیاز داشته باشد. به عنوان مثال، بر اساس بررسی هاروارد بیزینس، بیشتر هزینه های مربوط به بیت کوین با انرژی مورد نیاز برای ایجاد ارز مرتبط است. این افزایش مصرف برق ممکن است منجر به آلودگی محلی، صدا و سایر عواقب – مانند افزایش انتشار گازهای گلخانه ای – برای جوامعی که در نزدیکی سایت های معدن زندگی می کنند، شود.

بدون بازپرداخت یا لغو

ارز دیجیتال غیرقابل استرداد است. این بدان معنی است که در مواردی که بین طرفین درگیر اختلاف نظر وجود دارد یا زمانی که پول به طور سهوی به کیف پول نادرست ارسال می شود، نمی توان آن را به فرستنده بازپرداخت کرد. به این ترتیب، افراد ممکن است از آن برای فریب دیگران استفاده کنند. از آنجایی که هیچ بازپرداختی وجود ندارد، ساختن آن برای معامله ای که در آن محصولات یا خدمات هرگز تحویل داده نشده اند، ساده است.

ارزش ارز دیجیتال

با وجود تمام مزایایی که ارزهای دیجیتال نسبت به ارزهای فیات و سایر کلاس‌های دارایی دارند، سخت است استدلال کنیم که استفاده یا سرمایه‌گذاری در کریپتو هیچ ارزشی ندارد. ابزار ارائه شده توسط بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده برای بسیاری از افرادی که به تراکنش های سریع و ایمن اهمیت می دهند، ارزش زیادی دارد. و با گذشت زمان با موانع فنی کمتری در دسترس تر می شود. همراه با مزایای تنوع و پتانسیل محافظت در برابر تورم، مزایای افزودن سهام کریپتو یا کریپتو به سبد سهام شما شروع به افزایش می کند.

مزایای ارز دیجیتال چیست؟ آینده ارزهای دیجیتال

قیمت بیت کوین در آوریل 2023 از 30000 دلار فراتر رفت و داستان های عجیبی را ایجاد کرد که می گویند زمستان کریپتو سرانجام به پایان رسیده است. همچنین گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر اینکه ارزهای دیجیتال و اینترنت اشیا ممکن است در آینده نزدیک از پرداخت‌های خرد پشتیبانی کنند، وجود دارد و به شرکت‌ها اجازه می‌دهد داده‌های اینترنت اشیا را به اشتراک بگذارند.

برای مثال، کسب‌وکارها ممکن است به بازبینان متخصص در ارزهای دیجیتال پول بدهند تا بررسی‌های صادقانه و مفیدی از محصولات داده‌های اینترنت اشیا در زمان واقعی در بازارهای داده غیرمتمرکز ارائه کنند. این به خریداران داده های اینترنت اشیا کمک می کند تا از داده های با کیفیت پایین یا جعلی اجتناب کنند.

در حالی که ممکن است بازار ارزهای دیجیتال در مسیر صعودی باشد، واقعیت این است که این بازار غیرقابل پیش بینی است. بهترین شرط برای علاقه مندان به ارزهای دیجیتال و سرمایه گذاران، ایجاد یک سبد قدرتمند و متنوع است که بتواند در درازمدت در برابر مشکلات مقاومت کند.

خط پایین

ارزهای رمزنگاری شده را می توان از طریق صرافی های کریپتو در هند خریداری کرد . تمام وب سایت های تجارت الکترونیکی اجازه تجارت ارزهای دیجیتال را نمی دهند. باور کنید یا نه، رمزارزهای محبوب مانند بیت کوین و اتریوم به سختی برای معاملات خرده فروشی در هند استفاده می شوند. آنها برای نقل و انتقالات برون مرزی بیشتر در خارج از هند استفاده می شوند. 

سرمایه‌گذاران کریپتو باید قبل از سرمایه‌گذاری در ارزهای رمزپایه، دانش و درک درستی از ریسک‌های موجود داشته باشند. با در نظر گرفتن تمام مزایایی که قبلا ذکر شد، بحث در مورد اینکه سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال ارزشی ندارد دشوار است. این مزایا برای سرمایه‌گذارانی که به معاملات ایمن و سریع اهمیت می‌دهند، بسیار ارزشمند است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *